Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Uskoro dobijam slovenački (EU) pasoš, šta je pametno...

[es] :: Vodič za emigraciju :: Uskoro dobijam slovenački (EU) pasoš, šta je pametno...

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 26122 | Odgovora: 61 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

banem
Kikinda

Član broj: 16619
Poruke: 583
77.46.211.*



+15 Profil

icon Re: Uskoro dobijam slovenački (EU) pasoš, šta je pametno...24.10.2007. u 22:49 - pre 201 meseci
DarkoBG: po izmenjenom Zakonu o državljanstvu, koji važi i sada, u ovom slučaju ti možeš da ga dobiješ kada:

- Ti je jedan od roditelja Slovenac, bez obzira gde si ti rođen
- Kada podneseš zahtev za dobijanje državljanstva u konzulatu
- Kada ne postoje prepreke (koje su, ne kažu) za dobijanje državljanstva. Za neke se kaže: da nemaš kriminalni dosije, da su podaci koje si dao tačni i slično

Prema tome, ti možeš da dobiješ SLO državljanstvo. Zašto nisi dobio? Verovatno postoje neke prepreke koje ne možeš da izmeniš, inače bi te savetovali.

Dalje se državljanstvo prenesi do drugog kolena (to su tvoja deca, a ne ti), tako da bi i tvoja deca ostvarila to pravo, ali ne i njihova ukoliko niko od njih ne bude živeo u Sloveniji.

Moja mati je SLO državljanin i od pre oko 3 godine sam i ja. Izmenjeni zakon je promenio član u kome se kaže da se ti sam možeš opredeliti za državljanstvo ako imaš manje od 35 godina (prethodno: manje od 24). Ja sam imao više od 24 kada sam prvi put aplicirao i kad su promenili zakon ponovo sam aplicirao i dobio u roku od mesec dana i izvod iz matične knjige, državljanstvo i pasoš.



Ako mogu nekako pomoći pošalji mi mail, slabo pratim diskusije. [email protected]
Pozdrav,
Branislav
 
Odgovor na temu

madamov
Milan Adamov
vlasnik
Adamov Konsultacije d.o.o.
Beograd, Srbija

SuperModerator
Član broj: 21939
Poruke: 4414
*.static.sbb.co.yu.

Sajt: www.adamov.rs


+138 Profil

icon Re: Uskoro dobijam slovenački (EU) pasoš, šta je pametno...25.10.2007. u 10:05 - pre 201 meseci
Bane, moram ponovo da te ispravim, zakon kaže do napunjenje 36. godine:


Citat:
6. člen

Državljanstvo Republike Slovenije pridobi oseba, rojena v tujini, starejša od 18 let, ki do dopolnjenega 36. leta starosti da izjavo, da se priglaša kot državljan Republike Slovenije in izpolnjuje naslednja pogoja:
1. da je od njenega rojstva do dane izjave eden od staršev državljan Republike Slovenije oziroma da je bil državljan Republike Slovenije do smrti, če je umrl pred dano izjavo,
2. da ji po dopolnjenem 18. letu starosti državljanstvo Republike Slovenije ni prenehalo na podlagi odpusta, odreka ali odvzema.
Izjava o priglasitvi iz prvega odstavka prejšnjega člena in prvega odstavka tega člena se lahko vloži pri diplomatsko-konzularnem predstavništvu Republike Slovenije v tujini, upravni enoti ali ministrstvu, pristojnem za notranje zadeve. Če organ ni pristojen za vpis matičnih dejstev, mora vlogo najpozneje v petih dneh odstopiti pristojnemu organu in o tem obvestiti vložnika vloge.


Preneto sa: http://www.uradni-list.si/1/ul...sp?urlid=200724&dhid=88248

Ako dobro čitate ovaj član videćete da oni koji ispunjavaju ove uslove već imaju državljanstvo, samo treba da se izjasne da isto prihvataju, što će reći da je dobijanje istog uka formalnost.

Takođe, čini mi se da u Zakonu piše da se ide i dalje od drugog kolena, ali sada nemam vremena da čitam ceo Zakon nanovo.

Za one starije, ide prema članu 13. koji je izmenjen ove godine kako bi malko olakšao dobijanje državljanstva nama koji smo prestareli. Može i po jednom drugom članu, ali onda onaj kome je jedan od roditelja Slovenac mora da provede neprekidno godinu dana u Sloveniji.
 Certified Trainer Mojave 101 macOS Support Essentials 10.14
http://www.adamov.co.rs http://milan.adamov.rs http://www.infinitum.rs
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Uskoro dobijam slovenački (EU) pasoš, šta je pametno...

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 26122 | Odgovora: 61 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.