Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako na osnovu kostura odrediti starost?

[es] :: Nauka :: Kako na osnovu kostura odrediti starost?

[ Pregleda: 3188 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dalibor81
Dalibor Zeljkovic
Vulkanizerski servis - vlasnik
Zrenjanin

Član broj: 38601
Poruke: 1464
*.dialup.neobee.net.



+26 Profil

icon Kako na osnovu kostura odrediti starost?14.07.2006. u 22:26 - pre 216 meseci
Kako ja na primer ako iskopam neku kost mogu da odredim starost. Jel ima neki link, ili ako neko zna, to me nesto zainteresovalo, a vidjao sam samo u filmovima gde ima arheologa, sve naucno-obrazovne emisije samo jave koliko je star, ali ne i kako su to doznali, jel to oni lupe ili......?
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Kako na osnovu kostura odrediti starost?15.07.2006. u 14:00 - pre 216 meseci
pogledaj link:
http://en.wikipedia.org/wiki/Radiocarbon_dating

kod nas se to radi u Vinci i nesto je skuplje nego raditi u inostranstvu...
 
Odgovor na temu

jexily

Član broj: 101856
Poruke: 1
..nis1-nis.customer.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Kako na osnovu kostura odrediti starost?18.07.2006. u 01:33 - pre 216 meseci
To je moguce odrediti na osnovu savova na lobanji. To su spojevi izmedju kostiju lobanje kojih ima i preko 100 do 18. godine zivota, kasnije ih ima sve manje, a zna se i tacan podatak kad koji sav okostava, tako da je moguce odrediti pribliznu starost.

[Ovu poruku je menjao superbaka dana 18.07.2006. u 15:45 GMT+1]
 
Odgovor na temu

zaraza

Član broj: 19938
Poruke: 1139
*.ptt.yu.



+4 Profil

icon Re: Kako na osnovu kostura odrediti starost?18.07.2006. u 01:48 - pre 216 meseci
da li je u pitanju starost lobanje, ili starost nosioca te lobanje kad je umro?
 
Odgovor na temu

Dalibor81
Dalibor Zeljkovic
Vulkanizerski servis - vlasnik
Zrenjanin

Član broj: 38601
Poruke: 1464
*.dialup.neobee.net.



+26 Profil

icon Re: Kako na osnovu kostura odrediti starost?18.07.2006. u 10:52 - pre 216 meseci
Da, zanima me starost tog kostura u vreme pronalazenja, a ne u vreme smrti. Nego ima li negde objasnjenje kada koji sav na lobanji okostava, ovako i nije bas korisno.
Pozdrav.

Citat:
Maja Ma: Nemam pojma, ne razumem se


To bih primetio i da ne pise nista.
 
Odgovor na temu

zaraza

Član broj: 19938
Poruke: 1139
*.ptt.yu.



+4 Profil

icon Re: Kako na osnovu kostura odrediti starost?18.07.2006. u 11:32 - pre 216 meseci
ako je u pitanju starost kostura, onda definitivno pogledaj link koji je ostavio superbaka, ta metoda je prilicno pouzdana, ali ne daje uvek bas precizne rezultate.
a ako je u pitanju koliko je godina imao doticni u vreme smrto, onda pogledaj oko tog okostavanja...
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Kako na osnovu kostura odrediti starost?18.07.2006. u 15:08 - pre 216 meseci
ja sam skontao da si pitao u vezi starosti fosila... daj da razjasnimo, tebe zanima koliko je zivotinja bila stara u momentu smrti (recimo 5-6 godina), ili si mislio koliko je arheoloski stara (recimo 5000-6000 godina)?
ako je ovo drugo, onda pogledaj link koji sam ti ostavio... ukoliko je u pitanju ovo prvo, onda je stvar malo komplikovanija... metode za to zavise o kojoj se zivotinji radi i veoma su nepouzdane... recimo, kod goveda se starost odredjuje na osnovu okostavanja grudne kosti, i to samo do pete godine... kod ovaca recimo, starost se odredjuje priblizno na osnovu okostavanja metakarpalnih zglobova, veoma nepouzdano i to do trece godine samo itd... tu su naravno i zubi koji uglavnom nedostaju itd...
stvar se jos vise komplikuje ako se ne poznaje "stasnost" odredjene rase... primera radi, danas uglavnom imamo ranostasne rase goveda, svinja, ovaca koje brze polno sazrevaju i daju vise prinosa, a kao posledica selekcije poslednjih 50 godina... sve do tada su bile kasnostasne rase dobijene prirodnom selekcijom pa bi svaki pokusaj "pouzdanog" odredjivanja starosti tih rasa pao u vodu...
 
Odgovor na temu

Dalibor81
Dalibor Zeljkovic
Vulkanizerski servis - vlasnik
Zrenjanin

Član broj: 38601
Poruke: 1464
*.dialup.neobee.net.



+26 Profil

icon Re: Kako na osnovu kostura odrediti starost?18.07.2006. u 15:23 - pre 216 meseci
Pa mislio sam na ovo drugo, tj. starost fosila, ali koliko sam skontao po onom sajtu to se radi pomocu izotopa ugljenika, ali sam mislio da ne nosim skelet u neku stranu laboratoriju, nego ovako odokativno na primer po tvrdoci kostiju, to sada lupam, ali tako nekako.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Kako na osnovu kostura odrediti starost?18.07.2006. u 18:26 - pre 216 meseci
pa vidi, bez toga ne mozes da odredis starost fosila... ako si nekad video da arheolog "od oka" proceni starost nekog fosila, to je zato sto on zna na sta je naisao... recimo, ako istrazuje neki lokalitet iz paleolita, pa na potezu nadje delove krcaga a izmedju kost, onda ce on pretpostaviti da se radi o hrani koju je ta kultura jela i reci da datira od recimo 5000 godina p.n.e... ali ako kost nadje van lokaliteta, onda ne moze nikako drugacije da proceni starost osim sa c14...
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Kako na osnovu kostura odrediti starost?

[ Pregleda: 3188 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.