Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2480739 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa02.03.2009. u 09:53 - pre 184 meseci
Pa koliko vidim ljudi neozbiljno shavtaju toplotnu pumpu...da je to tako jednostavno napraviti u svijetu bi bilo na hiljade proizvodjaca TP, a ne svega nekoliko njih ozboljnih. Okanite se ljudi corava posla, na kraju i da uspijete sklopiti nekakvu funkcionalnu pumpu ona bi kostala sigurno vise nego da je kupite. Treba uzeti u obzir da ta pumpa treba raditi 20-30 godina, njen koeficijent korisnosti, sigurnost u radu i puno toga, osim toga bas savku poziciju za TP moras kupiti a toga ima poprilicno....Koliko radnih sati treba utrositi u to...A rezultat je krajnje neizvjestan....
Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

perke ns

Član broj: 201148
Poruke: 48
93.86.3.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa02.03.2009. u 13:35 - pre 184 meseci
Odličan forum,svaka čast!Postavio bih jedno pitanje.Ove zime sam se grejao na dve inverter klime i prezadovoljan sam.Kada je bila velika vlažnost vazduha i temperatura ispod nule dolazilo je do zamrzavanja spoljne jedinice ali je defrost radio svoje.Moje pitanje bi bilo sledeće.Ako bih na zadnju stranu saća razvukao 10m. grejnog kabela snage 100w radi boljeg otapanja leda,dali bi to povećalo efikasnost grejanja na niskim temperaturama?To sam zamislio tako da na grejni kabel postavim termostat spoljne temperature koji bi ga uključivao ispod,recimo 3 stepena i još jedan termostatsa kapilarom koja bi se nalazila na saću i koji bi ga isključivao na 5 stepeni(ako klima stane zbog postignute sobne temperature)
 
Odgovor na temu

CBC
Product developer, konstruktor,
produkcioni ing.
F**** Tools AB
Sweden

Član broj: 147280
Poruke: 101
*.cust.bredband2.com.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa02.03.2009. u 13:55 - pre 184 meseci
Da se odma u startu razumemo, VP nije perpentomobil vec transporter toplote.

Od 100W koje bi ubacio na spoljnu stranu bi po slobodnoj proceni od teoretskih 100W prebacivanja unutar grejnog prostora uspeo da prebacis maksimalno 20-30%.
Dok je gas u opticaju prebacio bi recimo 100% , dok odledjuje nista a u realnim uslovima rada srednja vrednost bi bila drasticno smanjenje COPa.

Sto se odmrzavanja tice, tih 100W je realno gledajuci nista racunajuci na koliko efekta transportujes dok je gas u opticaju.

Ako je to sav problem , najbolje resenje bi bilo da imas po 2 grejne jedinice po prostoriji koju grejes, jer je mala sansa da ce se obadbe naci u fazi odledjivanja istovremeno. Malo skupo resenje ali efikasnije od predlozenog.
cbc.rs "Meriti je znati!"
 
Odgovor na temu

perke ns

Član broj: 201148
Poruke: 48
93.86.3.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa02.03.2009. u 14:16 - pre 184 meseci
hvala na odgovoru.Kao što rekoh grejao sam se celu zimu na dva invertera(jedan u dečijoj sobi a drugi u dnevnom boravku)i zaista sam zadovoljan.Upravo me je zanimalo šta bi se desilo sa COPom.Ašta misliš osituacijama kada je prostorija zagrejana,a klima predje u režim održavanja temperature(smanjeni obrtaji kompresora smanjeni pritisci)?Utim režimima se svakako sporije hvata led?Ustvari to su samo neka moja razmišljanja.Verovatno je inverter klima sama po sebi konstruisana da izvuče maksimum iz sebe.
PS u defrostu bi trebalo grejač da se isključi preko termostata sa saća

[Ovu poruku je menjao perke ns dana 02.03.2009. u 16:59 GMT+1]
 
Odgovor na temu

scroll
Bečej

Član broj: 178577
Poruke: 219
*.soyaprotein.com.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa03.03.2009. u 08:35 - pre 184 meseci
Ne treba baš jako ozbijno misliti da se ne može napraviti dobra toplotna pumpa ,komercijalna T.P. ima svoju zaradu .
 
Odgovor na temu

prenex
Predrag Avdalović
Senta

Član broj: 75759
Poruke: 16
77.46.159.*

ICQ: 250488728


Profil

icon Re: Toplotna pumpa04.03.2009. u 09:44 - pre 184 meseci
Citat:
ELTI: Pa koliko vidim ljudi neozbiljno shavtaju toplotnu pumpu...da je to tako jednostavno napraviti u svijetu bi bilo na hiljade proizvodjaca TP, a ne svega nekoliko njih ozboljnih. Okanite se ljudi corava posla, na kraju i da uspijete sklopiti nekakvu funkcionalnu pumpu ona bi kostala sigurno vise nego da je kupite. Treba uzeti u obzir da ta pumpa treba raditi 20-30 godina, njen koeficijent korisnosti, sigurnost u radu i puno toga, osim toga bas savku poziciju za TP moras kupiti a toga ima poprilicno....Koliko radnih sati treba utrositi u to...A rezultat je krajnje neizvjestan....
Ne vidim, zašto ne bi čovek koji je napravio mašinu za hoblovanje parketa, mašinu za sečenje duvana, kompresor, aparat za varenje, ceo sistem centralnog grejanja, kotao itd. takođe napravio i toplotnu pumpu. Kupio bi on pumpu sigurno da su mu mesečna primanja veća od 200e, ali na žalost nije tako (za gas ove sezone će platiti blizu 1000e). Neki ljudi su naprosto prinuđeni da improvizuju...
I da ne zaboravim, sve što je do sada napravio (a ima dosta toga), radi i po svemu sudeći, još će dugo trajati.
 
Odgovor na temu

CBC
Product developer, konstruktor,
produkcioni ing.
F**** Tools AB
Sweden

Član broj: 147280
Poruke: 101
*.cust.bredband2.com.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa04.03.2009. u 22:57 - pre 184 meseci
Da se nebi zaslepeli sa necim starim 100 godina, samo za neke koji razmisljaju dalje nego li trziste nudi.
Naime, svi vidovi toplotnih pumpi modela frizider, zamrzivac itd itd su osudjeni na brzu propast. Za nekih 10-ak godina se prelazi na magnetno hladjenje. Koga interesuje vise neka Googla jer ima dosta o tome, tehnika se inace koristi vec decenijama za hladjenje prema apsolutnoj nuli.

Momentalno su prvi prototipi frizidera na bazi keramickih magneta testirani i nece proci jos puno godina dok neizadju na trzista, prvo kao rashladne vitrine po prodavnicama i mestima gde je potrebno smanjiti buku pored toga sto je ekoloski cista tehnologija za 60% jeftinija u pogonu od danasnjih kompresorskih sistema.

Pisem ovo cisto da dunem malo friskog vazduha za sve koji zele da prate sta se ustvari desava iza kulisa. Staru tehnologiju treba rasprodati sto vise i sto pre jer je 10 godina period koji je jako kratak , posto danasnje VP treba da imaju ocekivan rok eksploatacije od 20-30 godina.
Kako je proces sa magnetnim hladjenjem reversibilan tako se moze koristiti i za grejanje.
cbc.rs "Meriti je znati!"
 
Odgovor na temu

gtp-mann
BiH

Član broj: 160523
Poruke: 31
*.team.ba.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa11.03.2009. u 11:57 - pre 183 meseci
Pozdrav svima!!!!!
Scroll-Maistore svaka cast na tvojoj TP. Jako kvalitetno napravljeno.
Neki dobar uredjaj si kopirao. Znam dosta evropski proizvodjaca koji nemaju tako kvalitetno odradjenu TP.
Pazi samo na vibracije sistema. Ubaci kompenzatore.Grijanje ulja u kompresoru.Rasteretni ventil nisam vidjeo??
Koliko si do sada potrosio novaca na tvoj uredjaj. Imas li elektroniku za tvoj uredjaj.

CBC- Vidim da si povrsno nacitan, TP postoji vec 100g , a tek sada dolazi knama!!
Ako i dodje neka nova tehnologija za 10-20g , to znaci da ce nama biti pristupacna tek za 120g.
Kasnimo puno, jer kod nas su inginjeri isti kao i ti.Gledaju u buducnost 100g., a ne 20g.
Za 20g mozes ustedjeti cca 20000€,sa TP, pa onda opet investira u novu tehnologiju(ako je bude)
A ako i ne , ti idalje stedis!!!!!


pozdrav svima!!!

 
Odgovor na temu

CBC
Product developer, konstruktor,
produkcioni ing.
F**** Tools AB
Sweden

Član broj: 147280
Poruke: 101
*.cust.bredband2.com.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa11.03.2009. u 15:29 - pre 183 meseci
Hehe. nisam povrsno nacitan vec samo povrsno opisujem, kad nema potrebe nema ni ambicija.
Nezivim od TP a okrzuzen sam njima vec 30 god tako da imam pogled na njih kao na auta. Stagnirajuca tehnologija. Napredovali su sa tehnikom kompresora i konacno se setili 1996 da koriste frekventno upravljanje (na autima se cruise control koristi vec 60 god) koje je industrijski standard vec decenijama.

BTW: Za ustede si u pravu..

Pozz

cbc.rs "Meriti je znati!"
 
Odgovor na temu

dekacus
Dejan Janković

Član broj: 66931
Poruke: 31
*.3dnet.co.yu.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa11.03.2009. u 18:15 - pre 183 meseci
Pozdrav svima,

Tema oko TP je izuzetno zanimljiva svima koji imaju mogucnosti da neki od sistema i ugrade.

Kao tehnoogija koja je trenutno najisplatljivija trebalo bi da ima više korisnika. Svakako da je cena ograničavajući faktor primene, pa bih molio sve koji se komarcijalno bave istim da pokusaju da malo spuste cene, kao i sve koji mogu savetima i konkretnim iskustvima tipa ulozeno - dobijeno i vreme isplativosti investicije da postave na forumu prava iskustva.

Takodje bih molio sve korisnike foruma koji imaju iskustva sa samogradnjom iste da mi se jave na pp ili email.

Hvala
 
Odgovor na temu

gtp-mann
BiH

Član broj: 160523
Poruke: 31
*.team.ba.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa13.03.2009. u 13:50 - pre 183 meseci
Pozdrav svima pumpadzijama!!
dekacus u kojoj se drzavi nalazis?

Nije potrebno uvjek puno platiti da bih se dobio kvalitetan sistem.
ali za nista se i ne dobije nista.
Ako se gradi kvalitetan sistem, treba paziti na masu faktora koji se mogu znati samo iz iskustva.
Zato sistem i kosta odredjenu svotu!

Broj prodani TP raste u europi za cca30% godisnje.
Zato je suludo reci da je TP zastarijela tehnologija, a CBC (u stvari mi) smo napredni, i da mi znamo bolje sta valja.

Za CBC .
Frekventno upravljanje je samo interesantno kod uredjaja zrak-voda, i to ne pod svaku cijenu.
Kod drugih izvora toplini , samo bi nepotrebno poskupilo investiciju.

Pozdrav svima
 
Odgovor na temu

CBC
Product developer, konstruktor,
produkcioni ing.
F**** Tools AB
Sweden

Član broj: 147280
Poruke: 101
*.cust.bredband2.com.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa13.03.2009. u 17:04 - pre 183 meseci
"Malo je toga na svetu što neko ne može napraviti malo gore i naplatiti malo manje.
Oni koji razmatraju samo cenu nužno su žrtve takvih ljudi." ~ John Ruskin
cbc.rs "Meriti je znati!"
 
Odgovor na temu

TomaDozet
student
Novi Sad

Član broj: 216111
Poruke: 1
*.ADSL.neobee.net.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.03.2009. u 15:40 - pre 183 meseci
Pozdrav svima

Svasta sam ovde procitao novog,madjutim,mene interesuje nesto o cemu nije bilo reci.Posto sam iz Vojvodine,koja uglavnom pliva na termalnim vodama temp izmedju 50-80 stepeni,da li postoje neke izvedbe sistema i kojima se koriste termalne vode pa se temperatura dize na recimo 160 stepeni?Mozda bi isli drugi isparivaci i visi pritisci,medjutim,za industrijske potrebe (meni bi trebalo oko 200 kW)mozda bi ipak bilo isplativije od drugih nacina zagrevanja.
 
Odgovor na temu

scroll
Bečej

Član broj: 178577
Poruke: 219
*.dynamic.stcable.net.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.03.2009. u 19:12 - pre 183 meseci
Nije sve u novcu tu je i lepota stvaranja.
 
Odgovor na temu

dekacus
Dejan Janković

Član broj: 66931
Poruke: 31
*.3dnet.co.yu.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.03.2009. u 19:52 - pre 183 meseci
Citat:
gtp-mann: Pozdrav svima pumpadzijama!!
dekacus u kojoj se drzavi nalazis?

Nije potrebno uvjek puno platiti da bih se dobio kvalitetan sistem.
ali za nista se i ne dobije nista.
Ako se gradi kvalitetan sistem, treba paziti na masu faktora koji se mogu znati samo iz iskustva.
Zato sistem i kosta odredjenu svotu!


Nalazim se u Srbiji, u Pančevu, pa stoga pretpostavljam da bi se mogao primeniti sistem voda-voda, jer se vec na dubini od 20-30 m temperatura podzemnih voda krece oko 13-14 stepeni u toku zime, a ima je dovoljno.

Trenutno se grejem električnim kotlom od 18 kw od čega koristim samo 8kW (najveci maksigraf u prethodnih 5 godina)

Potrebna temperatura potisnog voda ka radijatorima je oko 60-65 stepeni dovoljna da zagreje objekat i u uslovima kada je napolju -15 do -20 stepeni.

Zbog velikih racuna za el. energiju (cak i do 27000 din) planiram da predjem na jeftinije načine zagrevanaj prostora (distributivnog gasovoda nema u ulici u kojoj zivim)

Da li neko ima informaciju da ce se u nekoj blizoj buducnosti neko setiti da stimulise ugradnju ovakvih uredjaja?

Kakva su iskustva sa pumpama vazduh - voda koje rade i pri niskim temperaturama, da li im je COP zadovoljavajuci na temperaturama ispod 0?

Ako ima nekog u okolini Pančeva ko je uradio kokretan sistem sa bunarima i iskustvima u primeni istog a spreman je da podeli iskustva molim da se javi na pp ili email.

Hvala unapred

Citat:
CBC: "Malo je toga na svetu što neko ne može napraviti malo gore i naplatiti malo manje.
Oni koji razmatraju samo cenu nužno su žrtve takvih ljudi." ~ John Ruskin


Nije mi jasno cemu vode ovakvi maliciozni komentari. Nove tehnologije koje se razvijaju trenutno nisu komercijalizivane i ne moze se osloniti na njih, a cekati 10 godina i trositi prirodne i materijalne resusre nema mnogo smisla.

Pozdrav svima
 
Odgovor na temu

CBC
Product developer, konstruktor,
produkcioni ing.
F**** Tools AB
Sweden

Član broj: 147280
Poruke: 101
*.cust.bredband2.com.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa16.03.2009. u 21:07 - pre 183 meseci
Kad se citira citira se cela misao.. nedozvolite sujeti da tumacite pogresno.

Ovaj deo je vazan i noseci elemenat poruke:
Oni koji razmatraju samo cenu (nužno su žrtve takvih ljudi).

Cesto se kao primarni faktor postavlja cena investicije koja treba da vodi projekat.
Ukoliko finansije nedozvoljavaju da se odradi po preporuci strucnjaka, pametnije je neraditi nista dok se nestekmu uslovi za korektno izvodjenje.

Svaki dan gledam greske kroz citat opisanog scenarija. U tehnici nema precica, postoje samo manje i vise srecna resenja.

Pozz
cbc.rs "Meriti je znati!"
 
Odgovor na temu

gtp-mann
BiH

Član broj: 160523
Poruke: 31
*.team.ba.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa17.03.2009. u 13:35 - pre 183 meseci
CBC jes cinican, ali u nekim stvarima ima pravo.
Put manjeg otpora je uvijek pogresan.
Njemacka poslovica kaze: od bogatih se mozes uciti stedjeti, a od siromasnih kuhati.

Dobice te na balkanskom trzistu evropske pumpe od 7,5kw do 40kw.
cijena ce biti 3000€ do 6500€ za naj vece jedinice.Ja ne znam do kada ce ovo potrajati,
ali znam da nece dugo.
Javiti cu vam ko ce ih dilati na vasoj teritoriji.
Ove cijene su jeftinije od plinskog grijanja.
Uredjaji mogu da budu sa funkcijom hladjenja.

dekacus !!
Tebi je dovoljna i naj manja jedinica.

Ljudi pa recesija je.
Svi kvalitetni i mudri proizvodjaci smanjuju cijene.

 
Odgovor na temu

dekacus
Dejan Janković

Član broj: 66931
Poruke: 31
91.148.110.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa21.03.2009. u 16:41 - pre 183 meseci
Citat:
CBC: Kad se citira citira se cela misao.. nedozvolite sujeti da tumacite pogresno.


Cesto se kao primarni faktor postavlja cena investicije koja treba da vodi projekat.
Ukoliko finansije nedozvoljavaju da se odradi po preporuci strucnjaka, pametnije je neraditi nista dok se nestekmu uslovi za korektno izvodjenje.

Svaki dan gledam greske kroz citat opisanog scenarija. U tehnici nema precica, postoje samo manje i vise srecna resenja.

Pozz


U prethodnom odgovoru je i bila citirana cela misao.

Sto se tice gresaka, uslova itd potpuno si u pravu, medjutim u okruzenju u kakvom se nalazimo bez razumevanja vlade za davanje povoljnih kreditnih linija i subvencija za koriscenje alternativnih energija, kao i sa saznanjem da samo toplotna pumpa moze da kosta 6000 i vise eura, (od toga verovatno zarada distributera 2000) , uzimajuci u obzir da treba dodati i cenu busenja bunara ili sondi i ostale gradjevinske radove zakljucujem da je nemoguce izbeci investiciju od min 10 keura.

U slucaju da mi se omoguci prikljucak na gas investicija bi bila 3-400 eura sto je znatno manje kao inicijalni trosak.

U takvim uslovima uz kalkulacije mogucih kreditnih linija dolazi se do zakljucka da je najbolje (finansijski) ne raditi nista zbog isplativosti investicije tek za period 12 - 13 god. Ali gde je tu logika ?

Imam utisak da nesto debelo skripi sa cenama.

Citat:
gtp-mann
Dobice te na balkanskom trzistu evropske pumpe od 7,5kw do 40kw.
cijena ce biti 3000€ do 6500€ za naj vece jedinice.Ja ne znam do kada ce ovo potrajati,
ali znam da nece dugo.
Javiti cu vam ko ce ih dilati na vasoj teritoriji.
Ove cijene su jeftinije od plinskog grijanja.
Uredjaji mogu da budu sa funkcijom hladjenja.

dekacus !!
Tebi je dovoljna i naj manja jedinica.

Ljudi pa recesija je.
Svi kvalitetni i mudri proizvodjaci smanjuju cijene.


Nadajmo se svi zajedno da ce biti tako, sa takvim cenama se isplati ulaziti u investiciju. (Distributeri u Srbiji ne moraju da smanje cena ako ih smanji i proizvodjac)

Na kraju ostaje pitanje zbog cega se ne iznose konkretna iskustva u primeni TP ? Naravno da bi bilo zanimljivo ko je postigao kakve ustede i sa kojom pumpom i sistemom

Takodje trebalo bi entuzijazam korisnika foruma pohvaliti i pruziti konkretne informacije kako odraditi samogradnju, jer i sa kompletnom tehnickom dokumentacijom je jako mali broj ljudi koji bi se upustao u takvu operaciju, racunajuci sa tim da se ne bi dobili optimalni rezultati kao kod kompletnog profesionalnog sistema. Ali zasto sputavati entuzijazam, informisanje i edukaciju.

Pozdrav,

Izvinjavam se svima na preopsirnosti.
 
Odgovor na temu

jugapower
Jugoslav Đorđević
Vranovo

Član broj: 213040
Poruke: 10
*.madnet.sohosistem.net.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa21.03.2009. u 20:25 - pre 183 meseci
Pa očigledno se plaše moguće konkurencije!! Pa onda neće moći više da zarađuju 100% po pumpi !
 
Odgovor na temu

dekacus
Dejan Janković

Član broj: 66931
Poruke: 31
195.178.50.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa24.03.2009. u 06:19 - pre 183 meseci
Bunari pitanje:

S obzirom da sam resio da krenem u investiciju, a kao prvi korak ce mi biti busenje bunara zanima me koji su potrebni precnici izvora i ponora, kao i odnos dubina istih.

Pitanje za CBC: Svojevremeno si pominjao povoljno busenje bunara molim te za kontakt na pp.

Pitanje za skroll: Kolike su dubine bunara i precnici u tvom slucaju, da li si resio problem peskarenja bunara i na koji nacin, i naravno kontakt za busenje istih.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2480739 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.