Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li je moguca da radio izvuce akumulator za jednu noc?!

elitemadzone.org :: TechZone :: Da li je moguca da radio izvuce akumulator za jednu noc?!

[ Pregleda: 4434 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MatezYU

Član broj: 4114
Poruke: 1586
*.adanet.co.yu.



+17 Profil

icon Da li je moguca da radio izvuce akumulator za jednu noc?!21.07.2006. u 06:15 - pre 216 meseci
Pozz...

Da li je moguce da jedan mali radio kasetofon, snage 5W izvuce preko noci akumulator... Prijatelj zaboravio da ga ugasi i radio celu noc... Kada je ujutro dosao da upali, cvrc... Nije cak ni jednom alansovao... Nece cak ni zmigavci da rade... I jos nesto interesantno, radio je sada ugasen i kada ga upalimo on svira... (valjda ima toliko snage akumulator). I jos interesantnije je sledece... Kada se stavi kljuc u bravu i kada se da kontakt, umesto da alanser pocne alansovati radio se sam upali... (?!)
I pocne svirati... Upale se prvo sve lampice na instrument tabli, i radio se sam upali... Hmmm... Cudna stvar...
Ajde ako neko zna o cemu se radi neka mi javi... Hvala
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9514
..yu.220.247.194.in-addr.arpa.



+10255 Profil

icon Re: Da li je moguca da radio izvuce akumulator za jednu noc?!21.07.2006. u 11:08 - pre 216 meseci
Nije mi najjasnije da li su zvučnici na radiju 5 W ili je ceo radio 5 W. Ali, svejedno, računica je sledeća:

Neka uzmemo da je 6 W radi lakše računice. Dakle, pošto je snaga = struja x napon, pri 12 V napona, radio vuče 0.5 ampera. Ako je akumulator od 50 Ah, to znači da može da daje struju od 1 A tokom 50 sati, ili struju od 0.5 A tokom 100 sati. Akumulator međutim samo teoretski može ovoliko da daje struje, praktično to je manje za oko 20 %

Zaključak: radio koji vuče snagu od 5 W ne može tokom noći da potroši akumulator.

Ali, idemo dalje: ako su zapravo zvučnici od 5 W, onda ukupno radio trosi znatno više, bar 20 W. Ako je akumulator manjeg kapaciteta, i još star, onda je sasvim realno da se potroši akumulator preko noći.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

MatezYU

Član broj: 4114
Poruke: 1586
*.ru
Via: [es] mailing liste



+17 Profil

icon Re: Da li je moguca da radio izvuce akumulator za jednu noc?!21.07.2006. u 12:39 - pre 216 meseci
Da, u pravu si... Skinuli smo i otvorili celije. Jedna je bila skroz suva... sada smo nasuli destilovane vode i nadam se da ce uspeti da ozivi akumulator. Stavili smo ga na punjac. Inace akumulator je 36Ah. A i nije bas mlad... Jedino mi cudno zasto se sam od sebe pali radio kada hocu da alansujem. Ne kontam u cemu je caka...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Da li je moguca da radio izvuce akumulator za jednu noc?!

[ Pregleda: 4434 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.