Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

dobrovoljni davaoci krvi

elitemadzone.org :: MadZone :: dobrovoljni davaoci krvi

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11810 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sladjana_bg

Član broj: 111974
*.dialup.sezampro.yu.



Profil

icon dobrovoljni davaoci krvi15.09.2006. u 23:13 - pre 213 meseci
Bila bih presrecna kada bi nashla dobrovoljne davaoce krvi za moju majku kojoj su ustanovili leukemiju 13.09.2006.godine.Ne znam da li ima neka adresa gde mogu da se obratim za pomoc...?Krvna grupa joj je 0 pozitivna,a imam problema jer nemam nikoga u Beogradu...Bas mi je frka,molim Vas pomozite mi?
 
Odgovor na temu

Deda_Mraz

Član broj: 29099
Poruke: 4094
*.adsl.beocity.net.



+16 Profil

icon Re: dobrovoljni davaoci krvi15.09.2006. u 23:17 - pre 213 meseci
Uhh...iskreno mi je žao zbog tvoje majke...
Pokušaj da se obratiš crvenom krstu ili na ovu stranu da se informišeš http://www.gockns.org.yu/davakt.html
 
Odgovor na temu

Demian

Član broj: 13014
Poruke: 61
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: dobrovoljni davaoci krvi16.09.2006. u 01:47 - pre 213 meseci
Evo ja sam 0- i rado cu ti pomoci
 
Odgovor na temu

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.adsl.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: dobrovoljni davaoci krvi16.09.2006. u 10:23 - pre 213 meseci
Ja sam baš 0+, ali ne kapiram da je dotle došlo da ovde tražiš pomoć???

Inače, kada je moj otac operisao prostatu pre 3 godine, MORAO sam da dam krv da bi on bio operisan. Naravno, još trojica sa mnom. Nekakav propis, šta li.

Ne verujem da je baš moje tkivo otišlo njemu.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

[]-_-[]
Zemlja

Član broj: 63687
Poruke: 54



+34 Profil

icon Re: dobrovoljni davaoci krvi16.09.2006. u 11:32 - pre 213 meseci
ton majstor
pa to sto si dao krv nemora da znaci da ce bas tvoja krv biti data njemu
ja znam doktora koji bas to radi
i stvarno je tako
primer, das krv a oni je zamene za krvnu grupu tvog oca i tako ukrug

P.S sladjana polako , dace bog nacices nekog dobrovoljnog davaoca :)
pozz
 
Odgovor na temu

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.adsl.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: dobrovoljni davaoci krvi16.09.2006. u 12:08 - pre 213 meseci
Care, ZNAM! Ja sam bivši medicinar, a i dao sam krv desetak puta dosada. Nego me nervirala ta "tante za kukuriku" varijanta oko mog oca. Znači, DAJ krv... DOBIĆE krv! U protivnom, Bogsvetizna!

Inače sam pristalica plaćanja doniranja tkiva. Ionako tu STALNO kubure sa zalihama. Nek' lepo Vlada uvede u Zakon o zdravstvenom osiguranju da se doza (tih 300-400 ml) krvi PLAĆA, recimo 4000 dinara u kešu, i eto nama RED ispred Zavoda!
Ili, da davaoci tkiva ZAISTA imaju besplatno lečenje ili barem prioritet prilikom lečenja, pa čak i na PRIVATNIM klinikama! E, TO bih voleo da vidim!

Dotada, neka prosjače i nek' se oslanjaju na našu slobodnu dobru volju, religiozno vaspitanje i moral. Kao i "ucenu", kao kod mog oca.

Nikada nije bilo NEŠTO za NIŠTA! Znam, ovo je na klizavoj moralnoj ivici, ali... ako NEMA dobrovoljaca, transfuziolozi SIGURNO neće ići unaokolo po ulicama i spopadati ljude, kao da je neki "time-sharing" u pitanju!

Pozdrav!



 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
212.200.123.*



+6455 Profil

icon Re: dobrovoljni davaoci krvi16.09.2006. u 12:29 - pre 213 meseci
Ne sme da se uvede plaćanje krvi, ne zbog neke moralnosti i humanosti, to je marginalni deo priče, već zbog jednog mnogo praktičnijeg razloga:

Kada bi se davanje krvi plaćalo, recimo jedna doza nek bude i tih 4000 dinara, koliko god; Rezultat toga bi bio da gomila narkomana, prostitutki, odnosno ljudi sa same margine društva, najrizičnijih skupina, dođu da daju krv, i ujedno bi oni bili i najbrojniji... Znaš i sam da je HIV virus praktično nemoguće detektovati pre isteka 3 meseca od trenutka infekcije, a u 5% slučajeva čak i do 6 meseci... Da ne pričam o drugim bolestima koje je moguće preneti na taj način..

Ja bi naprimer želeo da dam krv, i to nekoliko puta godišnje. Ali ja ne znam gde to da uradim, kako to da uradim, kome treba da se obratim itd itd... Dakle u ovoj državi je potrebna jedna edukativna kampanja vezana za dobrovoljno davanje krvi, i da se ljudima lepo jasno i koncizno objasni gde i kako mogu da daju krv, i da se celokupna ta procedura maksimalno pojednostavi i ubrza... Npr. ako ja želim da dam krv, ja neću da potrošim 4-5 sati motajući se po gradu, cimanje gore dole, već hoću to da obavim u lokalnoj ambulanti ili lokalnom domu zdravlja... I hoću da znam da kad dođem u tu ambulantu da dajem krv, da me neće gledati kao da sam marsovac, nego da lepo i kulturno i brzo sve završim...
 
Odgovor na temu

Marcony
Network security inzenjer
Beograd

Član broj: 10486
Poruke: 1853
*.bg.wifi.vline.verat.net.



+18 Profil

icon Re: dobrovoljni davaoci krvi16.09.2006. u 12:50 - pre 213 meseci
Citat:
ventura: Ali ja ne znam gde to da uradim, kako to da uradim, kome treba da se obratim itd itd...



Koliko sam video, a to je cesto, na Trgu Republike stoji autobus u kome se dobrovoljno moze dati krv.
YU2MP
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
212.200.123.*



+6455 Profil

icon Re: dobrovoljni davaoci krvi16.09.2006. u 13:02 - pre 213 meseci
Totalno je svejedno da li odem na trg republike da dajem krv, ili u zavod za transfuziju... čak štaviše kod zavoda ću verovatno naći više mesta za parkiranje..

I taj jedan autobus... Da li on može da podmiri dnevne potrebe za dozama krvi u Srbiji?
 
Odgovor na temu

Au197/79
Zlatan Kadragić
Minhen

Član broj: 3556
Poruke: 772
*.beotel.net.

Sajt: aurelije.blogspot.com


+47 Profil

icon Re: dobrovoljni davaoci krvi16.09.2006. u 13:03 - pre 213 meseci
Citat:
ventura: Ja bi naprimer želeo da dam krv, i to nekoliko puta godišnje. Ali ja ne znam gde to da uradim, kako to da uradim, kome treba da se obratim itd itd...


Imaš Zavod za transfuziju u ulici izmežu Slavije i hrama. Dođeš otvoriš karton, popuniš upitnik, provere te i daš krv, dobiješ iće, piće i gotovo. Mislim da ne traje duže od pola sata. Ima i opcija da se prijaviš za stand by pa da te oni zovu kad im je nestašica. Ja sam se prijavio ali me nisu zvali do sada (a to znači više od godinu dana).

Jedini problem može biti kad posle davanja krvi uđeš u prevoz. Svi će da beže od tebe :) Divi narkosa sa povezom oko vene :D Mada ni to nije loše kad je gužva.
Bolje džaba ležat nego džaba radit.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
212.200.123.*



+6455 Profil

icon Re: dobrovoljni davaoci krvi16.09.2006. u 13:34 - pre 213 meseci
Slažem se ja da nije procedura kad već stigneš tamo.. Ali je problem što se ne zna ni gde treb ada se ide, ni kad može da se ode, ni ništa.. I neko ko hoće da da krv, mora da izgubi ceo dan samo da bi to uradio...

Mislim da bi pun pogodak bili autobusi koji bi prevozili od neke tačke u gradu pa do zavoda za transfuziju i vraćali ljude na to isto mesto... Recimo postave taj punk u mom kraju vikendom, šta me košta da se prošetam do autobusa, sednem, odvezu me tamo, obavim sve, vrate me nazad... Prst u uvo, i sve sam obavio za 1 - 1.5 sat... A 50 ljudi po autobusu nije malo... 20 takvih tura dnevno, i eto 1000 doza krvi... Sumnjam da onaj jedan autobus za transfuziju može da odradi toliko doza dnevno..

 
Odgovor na temu

kovach
Srdjan Kovacic
Beograd

Član broj: 17057
Poruke: 157
*.dialup.sezampro.yu.

Jabber: kovach@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: dobrovoljni davaoci krvi16.09.2006. u 14:06 - pre 213 meseci
Vec je neko gore rekao, ali da dopunim...

INSTITUT ZA TRANSFUZIJU KRVI SRBIJE, Svetog Save 39, 2442-651

Dakle pedesetak metara od Hrama Svetog Save kroz Svetosavsku ulicu ka kruznom toku Slavija sa desne strane na broju 39 se nalazi ovaj zavod (institut) koji svakodnevno (ko'ko ja znam) obavlja prijem ljudi spremnih da daju krv.
Procedura je jako jednostavna... udjes kazes na portirnici da hoces da dajes krv, lik ti kaze da ides na prvi sprat, odes tamo pitas prvu osobu u belom mantilu sta dalje, oni te upute na salter gde za 2 minuta popunis neki upitnik, nakon toga ako hoces da budes redovan izvadis karticu dobrovoljnog davaoca krvi (traje 5 minuta), zatim odes na opsti pregled - dakle par normalnih zdravstvenih pitanja, slusanje disanja i rada srca, merenje pritiska i to je to... zatim ides kod lika koji te bocne u prst i proveri da li imas neki problem zbog kog eventualno ne bi trebalo ili ne smes da dajes krv (traje <60 sekundi) i ako je to u redu, ulazis u lepu urednu prostoriju sa krevetima, legnes negde sacekas doktora/doktorku da te sredi i dalje pumpaj... Kad to zavrsis (a pritom veoma vode racuna o tebi i stalno ti prilaze sa pitanjima "kako se osecas", "je l sve u redu" i sl.) onda ti lepo uviju ruku kazu ti da sedis jos koji minut tu na krevetu dok se organizam malo ne privikne (ako krene da ti se "manta" ponovo legnes, oni dignu krevet tako da te malo nagnu glavom na dole da se krv malo vrati, ako shvatas na sta mislim, isprskaju te vodim i sve je ok... ), zatim odes za sto u prostoriju pored dobijes neki keks, sendvic ili neke malo kaloricinije grickalice i sok, tu iskuliras jos par minuta i to je to... izadjes lepo napolje, ako neces odma' da vozis odes kod Hrama sednes u onaj prelepi park koji je stvarno extra, tu malo izblejis u miru, eventualno popijes jos neki sok ili vodu, i paljba... Ovo je sve naravo kada nije guzva, a s' obzirom da pricamo o dobrovoljnom davanju krvi - ne racunaj na to da ces da naidjes na gomilu ljudi... to se nikad ne desava, osim ako dovedu neku srednju skolu da daju krv ili nesto slicno, a i to se uglavnom radi tako sto ucenici daju krv bas u skoli u nekoj privremenoj ambulanti, tako da se u zavodu ne stvara guzva... Sto se autobusa na trgu tice, oni postoje i cesto su redovni, ali ja recimo tamo nikada nisam davao krv, i nesto ni ne planiram, ipak se u zavodu osecam nekako normalnije... ne znam, jednostavno neki moj trip...
Eto... to ti je u nakracim crtama... sve u svemu treba ti max sat-sat i po vremena... naravno zavisi i od toga koliko brzo popunis upitnik i da li im trazis da ti prave onu karticu... to moze da uzme malko vremena... eto... napominjem da je ovako bilo kada sam ja poslednji put bio (sto i nije bilo tako davno) pa ako se nesto promenilo - ispravite me... a ipak smatram da tih par sati stvarno nije mnogo da se izdvoji jednom u par meseci pogotovo kada se u obzir uzme cinjenica za sta si ih izdvojio... (naravno ovo pricam uopste, ne mislim ni na koga konkretno...)

Pozdrav...
Kovach
 
Odgovor na temu

Deda_Mraz

Član broj: 29099
Poruke: 4094
*.adsl.beocity.net.



+16 Profil

icon Re: dobrovoljni davaoci krvi16.09.2006. u 14:12 - pre 213 meseci
Citat:
ventura: I taj jedan autobus... Da li on može da podmiri dnevne potrebe za dozama krvi u Srbiji?


Ništa se ti ne sikiraj, koliko imamo dobrovoljnih davaoca mogu ovi iz istintuta i Zastavu 128 da iznajme a ne autobus. (da nije tužno bilo bi..)

Inače ja bih zaista voleo da dam krv, ali imam nevidjeni cim od davanja krvi, meni kada treba jedna epruveta za neke analize kada sam recimo bolestan, oću da riknem... jbg... a nije da neću...ali eto, kada bi postojala neka metoda da me uspavaju (a znam da ne sme to) i da mi cede krv...milina
 
Odgovor na temu

Ghost Story
NBG

Član broj: 69649
Poruke: 50
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: dobrovoljni davaoci krvi16.09.2006. u 16:17 - pre 213 meseci
c,c,c,c. Moze li i jedna rasprava da ostane u okviru postavljene teme? Pobogu zena pita da li hoce neko da, da krv i posle par komentara zapocinje rasprava o stanju u nasem zdravstvu i neorganizovanosti zdravstvenioh sluzbi. Po obicaju "ton_majstor" ima neku svoju pricu, a onda je dosao "ventura" i tu se mogao naslutiti nastavak ove price. Uz svo duzno postovanje prema ton_majstor-u i venturi bez umotavanja GUSITE....
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.dhcp-pool-ue.sbb.co.yu.

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: dobrovoljni davaoci krvi16.09.2006. u 16:55 - pre 213 meseci
Pretpostavka je da su oni koji bi izasli u sustret napisali privatnu poruku autoru i dogovorili se, zar ne?

Zasto ostali ne bi diskutovali?
 
Odgovor na temu

Ghost Story
NBG

Član broj: 69649
Poruke: 50
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: dobrovoljni davaoci krvi16.09.2006. u 16:58 - pre 213 meseci
Recimo, zato sto nema apsolutno nikakve veze sa temom.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
212.200.123.*



+6455 Profil

icon Re: dobrovoljni davaoci krvi16.09.2006. u 17:42 - pre 213 meseci
@Ghost Story:

Ti misliš da bi uopšte primetio ovu temu da na njoj nema 15 odgovora?
 
Odgovor na temu

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
212.200.221.*



+4 Profil

icon Re: dobrovoljni davaoci krvi16.09.2006. u 20:54 - pre 213 meseci
Citat:
Ja sam baš 0+, ali ne kapiram da je dotle došlo da ovde tražiš pomoć???


Ako je htela, mogla je da je dobije, tj. njena majka. Valjda se vidi u kontekstu. I dalje se nudim.

Citat:
Po obicaju "ton_majstor" ima neku svoju pricu, a onda je dosao "ventura" i tu se mogao naslutiti nastavak ove price.


Ventura i ja smo braća od strica i sve vas dogovorno maltretiramo.

Aman, ghost... ovo je MZ, PRIČAONICA! I da, imam uvek neku "svoju" priču ili stav! Hvala Bogu.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

simor
Simo Radjenovic
Wirecard AG
München

Član broj: 19175
Poruke: 366
*.apalink.co.yu.



Profil

icon Re: dobrovoljni davaoci krvi16.09.2006. u 21:38 - pre 213 meseci
Ja sam A+ tako da nista od dila :)
Odem bar jednom godisnje da dam krv.

@ventura

Ti da hoces da das krv vec bi to uradio. Najbolje da dodju limuzinom po tebe, rasprostru ti crveni tepih na ulazu u Hyatt i jos ti plate dve ribe da te drze za ruku dok dajes krv.

@ton_majstor

To za placanje bi bilo super. Mislim da se to praktikuje u Nemackoj, bar sam tako cuo?
 
Odgovor na temu

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.adsl.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: dobrovoljni davaoci krvi17.09.2006. u 12:03 - pre 213 meseci
Da, neki moji poznanici su za vreme sankcija specijalno išli tamo da to rade. I donosili pare ovde. Strašno!

U onom periodu kada je plata bila 5-10 maraka, oni su dobijali nekoliko stotina za dozu krvi! Ne pitaj me ni kako ni gde!

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: dobrovoljni davaoci krvi

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11810 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.