Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7866962 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

miljana976
førskolelærer
Tomter, Norge

Član broj: 307289
Poruke: 21
*.bb.online.no.



+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.05.2014. u 17:58 - pre 121 meseci
Citat:
sneza_1969:
Citat:
DUNJA1965:
Marina,hvala....Drugarica koja zivi tamo me preporucila,imala sam telefonski intervju i dobila posao...Sommer job

Svaka cast tvojoj drugarici.Koliko je trajao tel.razgovor i sta su te sve pitali.Zelim ti svu srecu i naravno da ostanes ali ne samo preko letahttp://static.elitesecurity.org/square.gif.




...pozdrav!!! kad se vec pominje sommer jobb, kako ide oko te dozvole kad se dobije na mesec ili dva? Hvala puno!!!
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.208.174.156.getinternet.no.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.05.2014. u 19:39 - pre 121 meseci
Pozdrav svima,

evo jedan mali off topic ukoliko nekoga zanima oko spajanja porodice. Danas sam dobio pismo iz UDI-a da je odobreno spajanje. Papire sam predao 22.04.2014. u ambasadi u beogradu.

Ja sam nosilac dozvole, predali smo za suprugu i decu. Mene smo naveli kao "ovlasceno lice" za kontakte, tako da je meni u Oslo stiglo.

Juce sam dobio pismo od UDI-a da je zahtev stigao, danas sam dobio pismo da je odobreno.

Znaci obrada od 22.04-09.05.

Od papira sam predao najminimalnije stvari, bukvalno. Ugovor o stanu ne, cak nisam ni navodio gde je zena sve putovala (posto to kao treba). Samo sam naveo da je jednom dolazila u norge. Gomilu shoping tura po madjarskoj nisam uopste navodio.

Bukvalno sam predao samo ono sto pise u checklistu..i to onom starom, posto su sad opet promenili nesto na sajtu.

Srecno svima koji su na tom putu :)

Pozz
 
Odgovor na temu

neka djevojka

Član broj: 323041
Poruke: 1
*.211.99.11.getinternet.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.05.2014. u 20:32 - pre 121 meseci
Pitanje ovima koji zive u Norveskoj i znaju stvari... Zasto mi koji nismo u EU nemamo prava na gratis casove norveskog jezika? I postoji li nacin da opstina pomogne oko toga ako osoba nema posao? Na bilo kakav nacin?

Bila sam na "arbeid og kommunikasjon" kursu, ali to nije dovoljno.
 
Odgovor na temu

miljana976
førskolelærer
Tomter, Norge

Član broj: 307289
Poruke: 21
*.bb.online.no.



+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.05.2014. u 20:54 - pre 121 meseci
Bravo cestitam!!! Ali ne mogu da odolim a da se i ja ne pohvalim... imali smo bolje prolazno vreme za spajanje porodice... ;) predali smo 14.4 a odobreno je 25.4 .... za ne verovati... isto smo prosli lagano p[o pitanju papirica!!! Srecno ljudi, sve najbolje!!!
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.05.2014. u 08:53 - pre 121 meseci
Cestitam :)

Puno je brze i lakse dobiti onom ko je vec bio vencan pre dolaska u Norvesku.Onaj ko se venca posle dolaska moze da ceka na spajanje od 2 do 9 meseci a posebni slucajevi mogu da se oduze i do dve godine.
 
Odgovor na temu

Ohridlake
HUS

Član broj: 322132
Poruke: 80
*.85-200-8.bkkb.no.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.05.2014. u 11:30 - pre 121 meseci
Citat:
neka djevojka:
Pitanje ovima koji zive u Norveskoj i znaju stvari... Zasto mi koji nismo u EU nemamo prava na gratis casove norveskog jezika? I postoji li nacin da opstina pomogne oko toga ako osoba nema posao? Na bilo kakav nacin?

Bila sam na "arbeid og kommunikasjon" kursu, ali to nije dovoljno.



Ni oni koji dolaze iz EU nemaju pravo na besplatne kurseve. Koliko ja znam jedino azilanti dobijaju besplatne kurseve koje su duzni da pohadjaju. Ako si boravisnu dozvolu u No dobila na osnovu spajanja porodice, onda je osoba na osnovu koje si dosla (koja je zaposlena ovde) duzna da te izdrzava, pa samim tim placa i kurseve jezika. Tako su se Norvezani fino ogradili od velikih troskova :-) Nije lako, zato sto ti za posao treba jezik, a opet-za jezik ti treba da komuniciras sa njima, dakle posao. Skoro sam videla na finn.no da ljudi nude casove norveskog u zamenu za pomoc u kuci... Ne znam da li je to nesto za tebe, ali moj savet ti je da gledas njihovu tv, citas novine, pokusaj da sama ucis iz knjiga koje se koriste na kursu norveskog. Sve se to na kraju isplati! Srecno!
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.static.sdsl.no.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.05.2014. u 14:27 - pre 121 meseci
Ja sam planirao da ce to trajati par meseci, ovo me ukopalo :D:D.. nema vise "ozenjen sam kao momak zivim" :D
 
Odgovor na temu

pelez
nezaposlen

Član broj: 236269
Poruke: 15
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.05.2014. u 16:57 - pre 121 meseci
Da li je istina da se Norveska od 1.1.2015.godine do daljnjeg zatvara za stranu radnu snagu, tj. ostaje otvorena samo prema radnoj snazi koja dolazi iz Amerike,Kanade,Zemalja EU, Svajcarske i Australije ?
p.s cuo sam ovu informaciju od prijatelja koji zivi u Norveskoj pa sam hteo da pitam clanove ovog foruma koji zive u Norge kakvo je njihovo saznanje vezano za ovu informaciju
 
Odgovor na temu

sinisa3007
sinisa preradovic
trgovac
beograd

Član broj: 303853
Poruke: 53

Sajt: google


+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.05.2014. u 21:54 - pre 121 meseci
Ako neko moze da mi odgovori,ne mogu da nadjem odgovor ,mada znam da se pisalo,imam norvesku vozacku dozvolu,da li mogu da obucavam kolegu koji se preselio u Norvesku pre par meseci ,odnosno da ustedi novac koji bi platio za obuku,valjda bi trebalo da se kupi samo oznaka L na benzinskoj pumpi i duplo ogledalo,hvala,nije uslov duple komande ili jeste


Hva slags krav stilles til bilen?
Bilen må være en personbil klasse B. Tidligere var det krav om effektiv håndbrems på gulvet midt mellom forsetene slik at bilen lett kan stanses av ledsager. Dette kravet er fjernet, men det anbefales likevel å ha slik håndbrems.
Den må ha ett speil i tillegg til de som er påbudt for vanlig fører (2 sidespeil + 1 "sladrespeil" i frontvinduet), slik at ledsager har tilstrekkelig sikt bakover.
Bilen må være merket bak med rød "L" på hvit bakgrunn under øvelseskjøringen. Dette skal være godt synlig for andre trafikkanter.

Hvor kan det øvelseskjøres?
Øvelseskjøringen må ikke være til fare eller ulempe for annen trafikk. Ledsager må selv vurdere hvorvidt dette er tilfelle. Øvelseskjøring bør vanligvis ikke skje der det er stor trafikk eller i rushtiden.
Politiet kan av hensyn til trafikksikkerheten forby øvelseskjøring på bestemte steder og tide. Du bør derfor sjekke om det er slike restriksjoner der dere tenker kjøre.


Hvem kan øvelseskjøre?
Du må være fylt 16 år og ikke ha sperrefrist på adgangen til å ta førerkort. Det må være en ledsager i bilen.
Du må ha fullført trafikalt grunnkurs ved godkjent opplæringsinstitusjon. Et trafikalt grunnkurs er på 17 timer. Ti timer trafikk, fire timer førstehjelp, og tre timer mørkekjøringsdemonstrasjon. Trafikalt grunnkurs avsluttet i perioden 16. mars-31. oktober gir rett til å øvingskjøre frem til og med 31. januar påfølgende år, selv om opplæring om kjøring i mørket ikke er fullført. Bevis for fullført trafikalt grunnkurs samt legitimasjon med bilde, må medbringes under øvingskjøringen.
Personer som har fylt 25 år slipper å ta trafikalt grunnkurs. Det er også unntak for de som har førerrett for moped, motorsykkel og traktor eller har inndratt førerkortet (se forskriften for flere unntak).
 
Odgovor na temu

cikaKosta
Jovan Jovanović
iLike APR / Filmski Centar Srbije
Kragujevac/Pančevo

Član broj: 61357
Poruke: 558
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.steamsrbija.com


+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.05.2014. u 22:23 - pre 121 meseci
Citat:
cikaKosta
Pa zašto je pile prešlo ulicu??


Ni jedan odgovor izgleda da nije tačan
 
Odgovor na temu

DANIJELA sykepleier

Član broj: 320034
Poruke: 8
*.connect.netcom.no.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.05.2014. u 04:27 - pre 121 meseci
ja cu samo reci da je veoma lako doci u Norvesku i isto tako lako naci posao. Jeste tacno da treba veza ali isto tako je i tacno da su oni dobro obavesteni o nama srbima i kako mi radimo u pozitivnom smislu reci mislim. Ko hoce da ide od vrata do vrata kao ja npr. taj treba da bude spreman i na to da ponudi lederu da moze da radi gratis par dana, sedmica to su jos dva plusa u ocima ledera. Kad se pokazete onako kako treba i kad dobijete prvi kontrakt verujte mi da ce se on potruditi da sve uradi ne bih li vas zadrzao. Prvo sto treba da uradite je da se dobro pripremite psihicki i da se pomirite sa tim da mozda dobijete neku selendru a to u sustini nije lose za one koji dolaze iz velegrada kao ja npr... pozdrav svima i puno srece.
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.215.236.152.getinternet.no.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.05.2014. u 08:45 - pre 121 meseci
Citat:
001:
Cestitam

Puno je brze i lakse dobiti onom ko je vec bio vencan pre dolaska u Norvesku.Onaj ko se venca posle dolaska moze da ceka na spajanje od 2 do 9 meseci a posebni slucajevi mogu da se oduze i do dve godine.

Hmmm... a sta da radimo mi nevencani?? Jel ima neko neki savet,tj sta je najbolje? Jos nije devojka aplicirala za radne papire (ima tek ponudu za posao),da odemo da se vencamo u Srbiji na brzaka,pa da se vratimo ovde da obavljamo ostalo?? Jeste da je skupo i glupo,ali ja ne vidim kako drugacije... Mozda neko ima bolju ideju
Na UDI-ju pise da oni koji se vencaju posle dolaska u NO,moraju da imaju dokaz da ce raditi 4 godine(verovatno ugovor od poslodavca ili tako nesto...)
Pomagajte, hitno je...
boban
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
..9-247-133.customer.lyse.net.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.05.2014. u 08:48 - pre 121 meseci
Citat:
sinisa3007:
Ako neko moze da mi odgovori,ne mogu da nadjem odgovor ,mada znam da se pisalo,imam norvesku vozacku dozvolu,da li mogu da obucavam kolegu koji se preselio u Norvesku pre par meseci ,odnosno da ustedi novac koji bi platio za obuku,valjda bi trebalo da se kupi samo oznaka L na benzinskoj pumpi i duplo ogledalo,hvala,nije uslov duple komande ili jeste


Hva slags krav stilles til bilen?
Bilen må være en personbil klasse B. Tidligere var det krav om effektiv håndbrems på gulvet midt mellom forsetene slik at bilen lett kan stanses av ledsager. Dette kravet er fjernet, men det anbefales likevel å ha slik håndbrems.
Den må ha ett speil i tillegg til de som er påbudt for vanlig fører (2 sidespeil + 1 "sladrespeil" i frontvinduet), slik at ledsager har tilstrekkelig sikt bakover.
Bilen må være merket bak med rød "L" på hvit bakgrunn under øvelseskjøringen. Dette skal være godt synlig for andre trafikkanter.

Hvor kan det øvelseskjøres?
Øvelseskjøringen må ikke være til fare eller ulempe for annen trafikk. Ledsager må selv vurdere hvorvidt dette er tilfelle. Øvelseskjøring bør vanligvis ikke skje der det er stor trafikk eller i rushtiden.
Politiet kan av hensyn til trafikksikkerheten forby øvelseskjøring på bestemte steder og tide. Du bør derfor sjekke om det er slike restriksjoner der dere tenker kjøre.


Hvem kan øvelseskjøre?
Du må være fylt 16 år og ikke ha sperrefrist på adgangen til å ta førerkort. Det må være en ledsager i bilen.
Du må ha fullført trafikalt grunnkurs ved godkjent opplæringsinstitusjon. Et trafikalt grunnkurs er på 17 timer. Ti timer trafikk, fire timer førstehjelp, og tre timer mørkekjøringsdemonstrasjon. Trafikalt grunnkurs avsluttet i perioden 16. mars-31. oktober gir rett til å øvingskjøre frem til og med 31. januar påfølgende år, selv om opplæring om kjøring i mørket ikke er fullført. Bevis for fullført trafikalt grunnkurs samt legitimasjon med bilde, må medbringes under øvingskjøringen.
Personer som har fylt 25 år slipper å ta trafikalt grunnkurs. Det er også unntak for de som har førerrett for moped, motorsykkel og traktor eller har inndratt førerkortet (se forskriften for flere unntak).


ne zaboravi da ti moras imati vise od 25 god i vozacku minimum 5 godina bez pauze kako bi mogao nekoga da poducavas. Cisto sumnjam da se vazi to sto imas vozacku od pre iz Srbije.

(Vedkomne som sitter ved siden av hun eller han som øvelseskjører, må ha fylt 25 år og hatt lappen sammenhengende i minimum fem år.)
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.05.2014. u 09:20 - pre 121 meseci
Citat:
Boban 987:
Citat:
001:
Cestitam :)

Puno je brze i lakse dobiti onom ko je vec bio vencan pre dolaska u Norvesku.Onaj ko se venca posle dolaska moze da ceka na spajanje od 2 do 9 meseci a posebni slucajevi mogu da se oduze i do dve godine.

Hmmm... a sta da radimo mi nevencani?? Jel ima neko neki savet,tj sta je najbolje? Jos nije devojka aplicirala za radne papire (ima tek ponudu za posao),da odemo da se vencamo u Srbiji na brzaka,pa da se vratimo ovde da obavljamo ostalo?? Jeste da je skupo i glupo,ali ja ne vidim kako drugacije... Mozda neko ima bolju ideju:)
Na UDI-ju pise da oni koji se vencaju posle dolaska u NO,moraju da imaju dokaz da ce raditi 4 godine(verovatno ugovor od poslodavca ili tako nesto...) :(
Pomagajte, hitno je...

Vencajte se u Norveskoj.
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.211.65.133.getinternet.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.05.2014. u 09:36 - pre 121 meseci
Nema veze ako ste se vencali posle dolaska u Norvešku, viza se dobija relativno brzo. Ja sam dobio za 6 dana spajanje (mislim zena) ili mozda manje ne secam se. Sve je lakse dok supruznik na osnovu kojeg se spaja pprodica nema stalni boravak e onda je sve teze ,I traze dosta vise papira. Ja sam se vjencao u Srbiji I trazio spajanje nakon meaec dana I dobili smo spajanje jako brzo prosle godine.
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.215.236.152.getinternet.no.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.05.2014. u 09:59 - pre 121 meseci
Ok...mi smo i planirali ovde da se vencamo. U svakom slucaju idemo sutra do nase ambasade pa cemo valjda razjasniti situaciju.
A sta sa ovom stavkom o ugovoru za posao na 4 godine (pri spajanju porodice)? Pise da treba za one koji su se vencali posle dolaska u NO.
Jel to nesto novo,sta ako to nemam?
boban
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.215.236.152.getinternet.no.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.05.2014. u 10:01 - pre 121 meseci
Citat:
surbat:
Nema veze ako ste se vencali posle dolaska u Norvešku, viza se dobija relativno brzo. Ja sam dobio za 6 dana spajanje (mislim zena) ili mozda manje ne secam se. Sve je lakse dok supruznik na osnovu kojeg se spaja pprodica nema stalni boravak e onda je sve teze ,I traze dosta vise papira. Ja sam se vjencao u Srbiji I trazio spajanje nakon meaec dana I dobili smo spajanje jako brzo prosle godine.

I da,da li si se prvo vencao u Srbiji,pa si posle dosao u NO? Da li je tada bio potreban ugovor za posao u trajanju od 4 godine?
boban
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.211.65.133.getinternet.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.05.2014. u 10:07 - pre 121 meseci
Ja sam se vencao godinu dana nakon dolaska.
 
Odgovor na temu

mikidule
Milan Markovic

Član broj: 188758
Poruke: 10
188.124.135.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.05.2014. u 13:52 - pre 121 meseci
Pozdrav ljudi,

Imam jedan poveci problem sa SAK-om i nekoliko pitanja. Naime, pre nekih 15ak dana sam poslao zahtev za licencu za Sykepleier-a sa svom dokumentacijom iz srednje, strukovnih studija i sa specijalizacije u Nisu (diplome, fag-planove i td. da ne nabrajam) i juce mi je stiglo na adresu da mi fale papiri.
1) Traze mi licencu (koju nemam jer nikada nisam radio pa je nisam ni dobio)
2) Traze mi DETALJAN plan i program sa strukovnih studija i sa specijalizacije sa brojem sati i tacno navedendim ustanovama gde sam imao teoriju i praksu
3) Opis posla kod poslodavca (koju opet nemam)

Ova knjizurina me najvise muci jer mislim da cu za licencu i poso lako objasniti. Moje pitanje je da li postoji mogucnost da se taj detaljni plan zaobidje i kako? Imao li je neko skorasnja iskustva jer su svi koje znam da imaju autorizacije za sykepleiera nju dobili bez toga (ali su je dobili pre 2 godine)?

Pozdrav iz Kongsberga
 
Odgovor na temu

DANIJELA sykepleier

Član broj: 320034
Poruke: 8
*.connect.netcom.no.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.05.2014. u 16:21 - pre 121 meseci
i ti si to sve poslao iz srbije? za sykepleiera? i sad ti ispade pametniji od nas koji smo prvo poslali za helsefagarbeidera????? a mi npr imamo iskustvo, licencu i opis poslodavca pa opet nismo poslali za sykepleiera nego za helsefagarbeidera jer to tako treba! kada dodjes u norvesku videces sta ti treba za sykepleiera, nije to bas tako jednostavno. nista sad ti njima posalji izvinite ispalio sam se i to je to
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7866962 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.