Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7867970 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mikidule
Milan Markovic

Član broj: 188758
Poruke: 10
188.124.135.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.05.2014. u 19:51 - pre 121 meseci
Danijela ne iscudjuj se kad ne znas celu pricu.
Ja autorizaciju za helsefagarbeidera imam vec godinu i po dana, a posao sam dobio pod uslovom da posaljem papire za sykepleiera posle odredjenog vremena. Radno iskustvo kao i preporke poslodvca imam ali kao fizioterapeut jer je bilo malo nemoguce naci posao sa visokom skolom.
Tako da ako mi ne mozes pomoci, ne odmazi mi, ne pada mi na pamet da se raspravljam.

Pitanje je bilo da li je neko skoro trazio licencu i da li su mu trazili isto. (mislio sam na detaljan fagplan).

[Ovu poruku je menjao mikidule dana 11.05.2014. u 21:02 GMT+1]
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.05.2014. u 10:16 - pre 121 meseci
Citat:
mikidule:
Pozdrav ljudi,

Imam jedan poveci problem sa SAK-om i nekoliko pitanja. Naime, pre nekih 15ak dana sam poslao zahtev za licencu za Sykepleier-a sa svom dokumentacijom iz srednje, strukovnih studija i sa specijalizacije u Nisu (diplome, fag-planove i td. da ne nabrajam) i juce mi je stiglo na adresu da mi fale papiri.
1) Traze mi licencu (koju nemam jer nikada nisam radio pa je nisam ni dobio)
2) Traze mi DETALJAN plan i program sa strukovnih studija i sa specijalizacije sa brojem sati i tacno navedendim ustanovama gde sam imao teoriju i praksu
3) Opis posla kod poslodavca (koju opet nemam)

Ova knjizurina me najvise muci jer mislim da cu za licencu i poso lako objasniti. Moje pitanje je da li postoji mogucnost da se taj detaljni plan zaobidje i kako? Imao li je neko skorasnja iskustva jer su svi koje znam da imaju autorizacije za sykepleiera nju dobili bez toga (ali su je dobili pre 2 godine)?

Pozdrav iz Kongsberga


Pozdrav ,
moj kum je imao isti problem,trazili su mu detaljan plan i program rada sa VMS u Cupriji,poslao im to (negde oko 120 strana,ako se ne varam),i opet je dobio odgovor 24 nedelja prakse+nasjonal fag za autorizaciju...Medjutim,on je probio rok dostave dodatnih dokumenata (taj plan i program,potvrda o radnom odnosu iz Norveske i Srbije) i zalio se,sad ceka odluku.Sam prevod ga je kostao negde oko 300 e (jeftinija varijanta).On je dobio odgovor sredinom februara,a dodatnu dokumentaciju je poslao ako se ne varam pocetkom aprila,tako da jos uvek ceka odgovor.On nije izostavio taj detaljni plan i program,poslao ga ,ali sa zakasnjenjem.Ja sam za to da trebas poslati,sad ti sam odluci :-) ....
A i ova sto se javlja iz Bergena je kraljica brate :-)
 
Odgovor na temu

batinić

Član broj: 308222
Poruke: 88
*.mobile.carnet.hr.



+15 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.05.2014. u 12:43 - pre 121 meseci
E ljudi tačno će me izluditi ovo slanje zamolbi prvo nisam vjerovao kada je jedan naš forumaš pisao kako za dobar cv i molbu treba dosta vremena čitam ja to tada i kažem kakvih par dana pa ja to speglam na brzak e šipak malo čovek bio skroz u pravu tri dana sam lupao po kompu brisao dodavao itd itd.

E kad sam ja to sve ljepo upakirao sve jbn.prijave za posao idu preko njihovih internih stranica za zapošljavanje pa sad opet lupaj po ovome bez duše iovo nanovo i kombiniraj gdje ubaciti CV jer kucati sve je totalna ludost.

Ja sam na zadnju stranicu tih njihovih stranica ubacio zamolbu,a tamo gdje je obrazovanje između ostalog sam stavio CV umjesto diplome ne znam gdje dalje KAKO STE VI TAJ PROBLEM RIJEŠAVALI??
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.connect.netcom.no.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.05.2014. u 16:11 - pre 121 meseci
Pa uglavnom popunjavam te njihove "søknad skjema" i izbacujem iz sebe sve psovke pa i one koje sam zaboravila da znam.katastrofa koliko me to nervira ...još sam u CV stavila i fotku ma totalno profi.A nekima su njihove skjeme toliko zastarele da stoji Jugoslavija na spisku država.Jednom mi se dogodilo da su isključivo tražili personnummer u skjemi.Ja im pošaljem mejl i pitam da li to znači da mogu da se jave na oglas samo Norvežani a oni mi odgovore da fingiram broj neki lažni samo da bi prošla skjema (???????)

Što bih ti rekla "parola:snađi se kako znaš i umeš"
 
Odgovor na temu

batinić

Član broj: 308222
Poruke: 88
*.mobile.carnet.hr.



+15 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.05.2014. u 16:22 - pre 121 meseci
Majke im ga bezobrazne i nevaspitane he he he,a skužio sam poslje dosta sati blejanja ko telac na sekirće popunim ja to ali ne detaljno tj idem do trenutka kad mogu upucati CV na kojem je sve kako treba pa i na kraju molbu,a između one formalnosti da zadovolje kakvu takvu tu njihovu formu da bi prošlo sve u svemu guzica otpadoše,a oči ispadoše.
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.05.2014. u 17:24 - pre 121 meseci
Citat:
batinić: E ljudi tačno će me izluditi ovo slanje zamolbi prvo nisam vjerovao kada je jedan naš forumaš pisao kako za dobar cv i molbu treba dosta vremena čitam ja to tada i kažem kakvih par dana pa ja to speglam na brzak e šipak malo čovek bio skroz u pravu tri dana sam lupao po kompu brisao dodavao itd itd.

E kad sam ja to sve ljepo upakirao sve jbn.prijave za posao idu preko njihovih internih stranica za zapošljavanje pa sad opet lupaj po ovome bez duše iovo nanovo i kombiniraj gdje ubaciti CV jer kucati sve je totalna ludost.

Ja sam na zadnju stranicu tih njihovih stranica ubacio zamolbu,a tamo gdje je obrazovanje između ostalog sam stavio CV umjesto diplome ne znam gdje dalje KAKO STE VI TAJ PROBLEM RIJEŠAVALI??

Video sam danas kad si "zaplakao" ali nisam mogao da ti odgovorim sa telefona.
Pisao sam o tome još onda kad sam ja to radio. Tuga je to brate, potpuno te razumem, ja sam toliko bio besan da sam morao da nadjem neko rešenje. Samo iz inata.
E sad, ima tu doduše i malo posla dok se ne naprave šabloni, ali onda kad jednom formiraš sve, onda biješ ko mitraljez.
Neko je spomenuo webcruiter. Te šeme su ustvari najbolje, jer kad jednom napraviš profil, onda uglavnom svi koji koriste webcruiter šemu mogu da prostim kopiranjem neke od ranijih molbi preuzmu uglavnom sve podatke. Ako nešto fali, prosto dodaš i to je to.
Webcruiter je ubedljivo najbolji ako govorimo o fleksibilnosti.
Da se vratim na Vismu, Prokom i ostalih nekoliko šema.
"Nabaviš" FastPaste ili neku drugu "Autofill" aplikaciju. Kad popunjavaš šemu, ne popunjavaš je "ručno", nego odmah praviš šablon, pa ga ujedno i isprobavaš kako radi. Kada sve završiš, snimiš taj šablon i sačuvaš ga za sledeći put. Predlažem da ti naziv šablona sadrži što više smernica da bi ga pronašao lakše kasnije, jer nekad se recimo Visma u jednoj i Visma u drugoj komuni razlikuju (jer recimo jedni nemaju uopšte polje referanse npr.), pa ćeš prosto samo korigovati to u šablonu i snimiti ga ceo pod novim imenom, npr: "Visma, ringerike kommune, bez referansi".
U početku je jako frustrirajuće, jer nekad moraš da napraviš pauzu između ovoga ili onoga, da prebaciš popunjavanje jedne stranice sa poljima na drugo dugme itd, ali kad jednom dovedeš sve u red, onda možeš dnevno da pošalješ bukvalno sve što izadje za taj dan bez da se zamoriš.
Dalje, primetio si verovatno da kad dodješ do polja "prilozi" jasno i glasno stoji da upravo CV ne treba da kačiš, jer je upravo šema tvoj CV.
To tako i jeste, i njih uopšte ne tangira što je tebi teže (štaviše odgovara im), nego je fora da je njima lakše (što je apsolutno tačno), jer nemaju raznolike CV-e svih boja i rasa, već imaju sve složeno lepo u tabeli, svih recimo 100 aplikanata (ništa čudno, ima i mnogo više) i na prvi pogled može da vidi sve hronološki uređeno i sortirano kako mu volja. Dakle, poenta je u tome da dobije uniformne istorodne podatke jedan ispod drugog, a to što se to nama ne sviđa...
Dakle, CV koji treba da otkineš, a jesi, šalješ kao åpen søknad i sl. Ja sam o mom iskustvu pisao tako kako sam i radio i mislim da nisam pogrešio. Kad sve stvari staviš na svoje mesto, i ne prepustiš ništa slučaju (što je do tebe), teško je ne proći.
Ovde možeš skinuti FastPaste i imaš 30 dana za dž. Ujedno možeš otprilike da vidiš o čemu se radi, pročešljaj sajt i vidi. Ima i drugih koji možda rade bolje ili možda gore, ali ja sam iz nekog razloga uzeo ovo i sa njim završio posao.



 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.05.2014. u 17:52 - pre 121 meseci
[quote]DANIJELA sykepleier:
"ja cu samo reci da je veoma lako doci u Norvesku i isto tako lako naci posao. Jeste tacno da treba veza ali isto tako je i tacno da su oni dobro obavesteni o nama srbima i kako mi radimo u pozitivnom smislu reci mislim."
-----------------------------------------------

hehehehe :)
 
Odgovor na temu

mikidule
Milan Markovic

Član broj: 188758
Poruke: 10
188.124.135.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.05.2014. u 18:16 - pre 121 meseci
Eto mene sa dopunom. Jutros mi je stigao mail iz SAK-a.

Potrebna je cela knjiga zbog toga sto Srbija nije clan EU. Znaci detaljan fagplan za svakog ko bude zeleo licencu za sykepleiera je OBAVEZAN. (ako vam papire pregleda Veronica Torp).

Ko nema licencu i nema radno iskustvo treba posebno da naglasi, ja to zaboravio pa mi sada traze.

 
Odgovor na temu

batinić

Član broj: 308222
Poruke: 88
*.mobile.carnet.hr.



+15 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.05.2014. u 18:50 - pre 121 meseci
Eh da sjetio sam se ja tebe odmah kada sam počeo pisati i na početku zaglavio pa sam išao malo tražiti kako si ti to riješio jer nekih problema se sječam da si imao ali tko če više to pronaći puno je toga ovdje,a onda reko idem se malo izjadati uhvatiče njega malo nostalgija,a ako ne to onda je sigurno malo bijesa još ostalo pa će se ipuvati na forumu i eto hvala ti.

Da u pravu si svaka ta njihova nazovimo stranica je naš ponaosob CV jasno je to ko dan i isto tako što bi oni nama olakšali,a sebi ućerali samo je stvar znaš i sam kad u miru napišeš svoj CV pregledaš ga složiš i bez greške je sve je tamo gde treba biti e onda jbg počneš lupetat po tim njihovim i to više nije to kako sam ja htjeo e to mi smeta,ali šta je tu je moramo se prilagoditi.

I da danas ću završiti nadam se sve na WebCruiteru na dosta mjesta ga koriste koliko sam primjetio,a prednost mu je što ostaje sve snimljeno u njemu možeš ga mjenjati kad hoćeš,a i ulaziš zasebno sa svojom mail adresom pa ga možeš pičiti svuda istog ko se koristi s njim tako da je on sada glavna okupacija,a onda ostatak tvojom metodom.
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.connect.netcom.no.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.05.2014. u 18:55 - pre 121 meseci
Nesh-co kako lako zvuči kad ti napišeš,al da li ću se snaći ja totalni analfabeta sa tim programima čudima Bogovima. Ipak sam Bukmarkovala ovaj Fast..taj. MOžda mi i neće trebati jer me jedna škola pozvala na intervju hehehe...

Bez šale ako ovo olakšava što ti kažeš onda OSCAR GOES TO NESH-CO!
 
Odgovor na temu

batinić

Član broj: 308222
Poruke: 88
*.mobile.carnet.hr.



+15 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.05.2014. u 23:25 - pre 121 meseci
Pa baš ni ne zvući lako,ali evo posle skoro šest sati sedenja,studiranja gubljenja živaca konačno sam uspio provaliti što je naš drug htjeo reći tako da će ići i na taj naćin nije toliki problem kada te netko usmjeri,ali prokljuviti to sam e bogami to vrijedi puno pive u nekoj birtiji.
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.05.2014. u 07:44 - pre 121 meseci
Kao sto je nesh-co pojasnio, a sa stanovistva nekog ko pravi takve i slicne regruitment forme i aplikacije mogu savetovati da ne preskacete polja u formama koje popunjavate jer oni koji pregledavaju te forme uopste ne gledaju ljude iza tih podataka tu, nego samo sortiraju po (lupam) najvise skole, najvise iskustva, najvise radnih mesta, zemlja prebivalista itd. Sto dalje implicira da mozes ti da zakacis ne znam kakav cv i propratno pismo uz tvoju diplomu ako nisi popunio sva polja koja se ticu obrazovanja i iskustava i vestina, jer tvoj CV i diploma se gledaju tek kad budes u nekoliko top kandidata po kriterijumima iz tih formi.
A da bi dosao u tih top pet kandidata treba ili da popunis sve podatke kvalitetno ili da pozoves onog ko gleda te podatke i sa njim popricas 5-6 minuta, ukratko mu objasnis svoje glavne adute i zasto bas tebe da zaposli, te ga tako zaintrigiras da te nekako prebaci u tih top 5 i da pogleda tvoj CV. Jer opet, ljudi lakse pamte ljude nego li brojke i imena (pogotovu strana imena). Zato pomaze kad imas sliku u CVu, zato pomaze kad pozoves i pricas, jer on kad sedne onako smoren ispred te tabele ili ispred hrpe CVa veci prioritet ce dati onom kog vidi u CVu preko slike ili onom koga je vec cuo preko telefona, ima utisak da te vec poznaje makar malo
 
Odgovor na temu

batinić

Član broj: 308222
Poruke: 88
*.mobile.carnet.hr.



+15 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.05.2014. u 08:10 - pre 121 meseci
@dakipro

Jasno je to sve kao dan,ali evo na webcruiteru konkretno nisam našao mjesto za sliku ne znam gdje bi je uglavio sve ostalo sam popunio od a-ž.
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
176.75.163.*



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.05.2014. u 08:14 - pre 121 meseci
Blago svima u Norveskoj

http://www.intermagazin.rs/evr...koj-odrzan-decji-gej-festival/
 
Odgovor na temu

cikaKosta
Jovan Jovanović
iLike APR / Filmski Centar Srbije
Kragujevac/Pančevo

Član broj: 61357
Poruke: 558
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.steamsrbija.com


+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.05.2014. u 08:20 - pre 121 meseci
Citat:
batinić:
@dakipro

Jasno je to sve kao dan,ali evo na webcruiteru konkretno nisam našao mjesto za sliku ne znam gdje bi je uglavio sve ostalo sam popunio od a-ž.



Pa nije mislio uopšteno, iako na izgled isti, webcruiteri se u različitim firmama po malo razlikuju u poljima koja su dostupna... To je ono o čemu je i Neško govorio, da treba imati sve moguće šablone snimljene u onom korisnom programčetu

Ako nema polja za sliku, i nigde se eksplicitno ne traži, ne moraš baš trpati sve i svašta
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.connect.netcom.no.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.05.2014. u 09:58 - pre 121 meseci
Citat:
dakipro:
Kao sto je nesh-co pojasnio, a sa stanovistva nekog ko pravi takve i slicne regruitment forme i aplikacije mogu savetovati da ne preskacete polja u formama koje popunjavate jer oni koji pregledavaju te forme uopste ne gledaju ljude iza tih podataka tu, nego samo sortiraju po (lupam) najvise skole, najvise iskustva, najvise radnih mesta, zemlja prebivalista itd. Sto dalje implicira da mozes ti da zakacis ne znam kakav cv i propratno pismo uz tvoju diplomu ako nisi popunio sva polja koja se ticu obrazovanja i iskustava i vestina, jer tvoj CV i diploma se gledaju tek kad budes u nekoliko top kandidata po kriterijumima iz tih formi.
A da bi dosao u tih top pet kandidata treba ili da popunis sve podatke kvalitetno ili da pozoves onog ko gleda te podatke i sa njim popricas 5-6 minuta, ukratko mu objasnis svoje glavne adute i zasto bas tebe da zaposli, te ga tako zaintrigiras da te nekako prebaci u tih top 5 i da pogleda tvoj CV. Jer opet, ljudi lakse pamte ljude nego li brojke i imena (pogotovu strana imena). Zato pomaze kad imas sliku u CVu, zato pomaze kad pozoves i pricas, jer on kad sedne onako smoren ispred te tabele ili ispred hrpe CVa veci prioritet ce dati onom kog vidi u CVu preko slike ili onom koga je vec cuo preko telefona, ima utisak da te vec poznaje makar malo



Ima nekih skjema (visma rekr.) gde nemam opciju da zakačim svoj CV, i naj način pokažem moju malenkost na slici :).

Ovo što si napisao je sjajno jer sad tek kapiram sistem tih šema a bilo mi pre glupo,kao "nemaju oni pojma..."






 
Odgovor na temu

zoran2212

Član broj: 297827
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.05.2014. u 12:09 - pre 121 meseci
moze li mi neko reci sta tacno spada u rorlege ili gde se to moze procitati.
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.05.2014. u 12:11 - pre 121 meseci
Rørlegger je vodoinstalater.
 
Odgovor na temu

nomadd
Norge

Član broj: 322055
Poruke: 48



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.05.2014. u 15:40 - pre 121 meseci
Citat:
zoran2212:
moze li mi neko reci sta tacno spada u rorlege ili gde se to moze procitati.


http://utdanning.no/yrker/beskrivelse/rorlegger

imas tu opis i zaradu.

Pozz
 
Odgovor na temu

nomadd
Norge

Član broj: 322055
Poruke: 48



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.05.2014. u 16:00 - pre 121 meseci
[quote]001:
Citat:
DANIJELA sykepleier:
"ja cu samo reci da je veoma lako doci u Norvesku i isto tako lako naci posao. Jeste tacno da treba veza ali isto tako je i tacno da su oni dobro obavesteni o nama srbima i kako mi radimo u pozitivnom smislu reci mislim."
-----------------------------------------------

hehehehe :)


ili jos jednostavnije: igrati loto :-)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7867970 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.