Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Iskustva amatera sa Canon IXUS 800 IS

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Iskustva amatera sa Canon IXUS 800 IS

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 9392 | Odgovora: 44 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

svetlanalane
home sweet home
Kraljevo

Član broj: 42254
Poruke: 330
89.216.241.*



Profil

icon Iskustva amatera sa Canon IXUS 800 IS04.09.2007. u 13:55 - pre 202 meseci
Čitala sam uporedni test ovog aparata sa Fuji f30 fd koji je uradio Nebojša Milanović.
Na osnovu toga sam se opredelila za kupovinu ovog aparata iz naslova.

Ono što bih pohvalila je da je zaista brz, meni pregledan i lak, estetski doteran (ženski) i deluje kvalitetno po izradi

Međutim:

Slike koje sam ja napravila ovim aparatom (a napravila sam nekoliko stotina) nisu ni približne po kvalitetu onima iz testa. Na primer: stabilizacija (po meni) ni približno ne odrađuje posao jer su skoro sve slike pomalo zamućene, šum mnogo veći i jako neprijatnog izgleda, skoro sve slike u mraku zamućene, zabrljane, makro skoro solidan ali ne i vrlo dobar, video prosečnog kvaliteta (ništa bolji od Nikon L12, Panasonic DMC-FX12, Samsung i6 koje sam imala u rukama i sa kojima sam snimala) sa jakim šuštanjem zvuka koje preovlađuje, da ne govorim o jako malom kapacitetu snimanja jer je mala kompresija. Snimala sam sa SANDISK ultra II.

Što se izgleda tiče, na oko je lep ali je vrlo klizav, za svoje gabarite prilično težak i nije sigurno držati ga bez kaiša oko ruke. Dugme za uključivanje se nalazi na zadnjem delu aparata u crnom delu, veoma je malo i često ga je teško pronaći za uključivanje fotoaparata. Sva sreća da ima lampicu koja svetli kad je uključen.

Sniman audio zapis uz neku sliku ne funkcioniše pri pregledavanju slike. Trebalo bi da stoji audio znak pored slike koja ima taj "voice memo" ali ga nema.

Uz aparat ne dobijate pisani priručnik na nekom od svetskih jezika a ponajmanje na srpskom. Stiže CD sa priručnikom na hrvatskom jeziku ali ne za taj već za sličan model što ponekad zbunjuje. U samom aparatu možete birati samo engleski ili japanski !!!! (radi se o aparatu rađenom za japansko tržište) A šta je sa obavezama da se obezbedi literatura na zvaničnom jeziku?

Napominjem da sam totalni amater ali da sam pažljivo proučavala opcije i načine snimanja. Volela bih da čujem neko mišljenje od osoba koje su isto amateri a poseduju ovaj aparat, ali i od stručnih lica (možda ja ipak ne umem da koristim taj aparat kako treba).

Na ivici sam odluke da ga vratim i potražim neki drugi.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8376
*.3dnet.co.yu.



+1349 Profil

icon Re: Iskustva amatera sa Canon IXUS 800 IS04.09.2007. u 20:43 - pre 202 meseci
Pažljivo sam pročitao Vaš post. U testu šta videli šta taj aparat može, a Vaš utisak se može svesti na :

Citat:
svetlanalane:

Slike koje sam ja napravila ovim aparatom (a napravila sam nekoliko stotina) nisu ni približne po kvalitetu onima iz testa.

Svetlana, generalno, potrebno je dosta znanja i iskustva da bi se iz bilo kog aparata izvukao maksimum. IXUS 800 IS je odličan aparat, za ženu pogotovo. Ono što je za Vas lično najbitnije, to je da on zahteva minimum znanja, ali je ono ipak potrebno.

Sušta suprotnost je, na primer, njegov suparnik na testu, Fuji F 30/31, koji podrazumeva veliko iskustvo da bi se iz njega izvukao sav potencijal.

Moj topli savet bi bio da ne prodajete taj aparat, jer ne postoji drugi iz iste klase koji će Vam sa manje fotografskog znanja pružiti kvalitetnije snimke.

 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Iskustva amatera sa Canon IXUS 800 IS04.09.2007. u 23:02 - pre 202 meseci
Ima tu još jedna stvar.
Digitalni aparati imaju svojeglavu ćud i dobro bi bilo svaku važniju ili problematičniju scenu snimiti nekoliko puta.
To je stvar koji mnogi korisnici previđaju. Jedna scena = jedan snimak je POGREŠAN pristup.
Digitalnija omogućava da se lako i praktično besplatno svaka scena snimi nekoliko puta i da se onda probere najbolji kadar.
Mislim da osoba koja radi test radi upravo tako... verovatno se neka scena okine i deset puta i onda izabere najbolji.
Nema trika da se postigne potpuna uspešnost u snimanju.
Možda bi to trebalo jasno reći ljudima... ima to veze sa znanjem, umešnoću i koncentracijom, ali dosta važi i do ćudi aparata.

Evo, ja sam večeras na nekom dečijem rođendanu ispucao 400 snimaka; sve bez blica, koristeći samo fiksni 50mm; imam desetak mutnih, dvadesetak podeksponiranih i jedno pet nestvarno preeksponiranih; ali nemam nijednu scenu izgubljenu. Slična iskustva su mi i sa 710, samo veći procenat neuspešnih snimaka. Tri snimka u seriji i jedan mutan, pet snimaka u seriji i jedan recimo potpuno podeksponiran. Digitalija greši, ne treba od toga praviti dramu, već treba to nadomestiti drugim povoljnostima.
 
Odgovor na temu

svetlanalane
home sweet home
Kraljevo

Član broj: 42254
Poruke: 330
89.216.241.*



Profil

icon Re: Iskustva amatera sa Canon IXUS 800 IS05.09.2007. u 08:36 - pre 202 meseci
Hvala na ohrabrenjima, jer su zaista ohrabrenja nakon desetak dana pokušaja da napravim prihvatljiv snimak u sobi bez veštačkog svetla a bez blica, napolju po oblačnom vremenu..... Naime znamo svi pa, čak i ja, da i najjeftiniji aparati prave dobre slike u uslovima sa puno svetlosti. U to sam se lično uverila. Međutim, ja sam namerno uložila više da bih dobila više i da ne kupujem svaki čas novi aparat, (prethodni, neka CONICA idiot je završavala solidan amaterski posao čitavih 17 godina) a za sada ne dobijam ni delić toga "više".

Čak sam, dok sam se dvoumila koji fotoaparat kupiti, razmišljala o IXUS 850 IS i htela da zamaram forum pitanjima da li je on zaista toliko bolji da opravdava 70-80 € višu cenu. Pregledala sam gomile postova, testova, uzoraka fotografija, video snimaka za više aparata koje sam stavila u uži izbor (u raspoloživim prodavnicama u mom gradu sam neke i malo isprobala i fizički procenila) i odlučila za 800 IS.

Paramecijum:
Citat:
"Evo, ja sam večeras na nekom dečijem rođendanu ispucao 400 snimaka; "


sa 800 IS ili nekim drugim?

Nebojša:

Citat:
Ono što je za Vas lično najbitnije, to je da on zahteva minimum znanja, ali je ono ipak potrebno.


Da, znači pod stare dane opet u školu
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Iskustva amatera sa Canon IXUS 800 IS05.09.2007. u 09:10 - pre 202 meseci
Mislim da ti izmiče nešto bitno: mod u kome radiš, ISO... digitalci imaju drugačiju logiku u odnosu na klasične aparatiće, posebno su kompakti zgodni da se čovek zajébe.
A do tada evo ti galerija slika sa tim aparatićem koje su napravili obični ljudi širom sveta:
http://www.pbase.com/cameras/canon/powershot_sd700is
Videćeš da ima tu i uspešnih i neuspešnih, a nikako ne zaboravi da je to IZBOR, dakle iza svake dobre postoji ko zna koliko još gorih i neuspešnih.
Digitalni aparati se lako omaknu u grešku.


[Ovu poruku je menjao Paramecijum dana 05.09.2007. u 10:38 GMT+1]
 
Odgovor na temu

svetlanalane
home sweet home
Kraljevo

Član broj: 42254
Poruke: 330
89.216.241.*



Profil

icon Re: Iskustva amatera sa Canon IXUS 800 IS05.09.2007. u 09:36 - pre 202 meseci
Pa evo da postavim jedno dve sličice da vidite koliko ja ne znam.
Druga slika bicikle nije slikana iz ruke. Iz ruke nikako ne mogu da dobijem čistu sliku.
Paramecijum, ti me baš ohrabruješ, hvala
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Iskustva amatera sa Canon IXUS 800 IS05.09.2007. u 09:48 - pre 202 meseci
Ekspozicija JEDNA sekunda... pa ne znam nikoga ko bi uspeo iz ruke da snimi oštar snimak.
Tu meni nešto nije jasno.
Ne vidim koliki je ISO, ali jedna sekunda je ekspozicija za snimanje u zatvorenom kupatilu sa ugašenim svetlom pri svetlosti lampice od bojlera.
 
Odgovor na temu

svetlanalane
home sweet home
Kraljevo

Član broj: 42254
Poruke: 330
89.216.241.*



Profil

icon Re: Iskustva amatera sa Canon IXUS 800 IS05.09.2007. u 09:54 - pre 202 meseci
Pa slika se zove ISO 400, a ono što ne znam je kako da podesim ekspoziciju na kraće vreme !!! Uvek mi izlazi ona sličica upozorenja za tesenje.
Uradila sam sve moguće ISO varijante na istom mestu. Ovde sam postavila ISO 400
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Iskustva amatera sa Canon IXUS 800 IS05.09.2007. u 10:58 - pre 202 meseci
Pa vidim ja kako ti zoveš fajl, ali meni je to potpuno sumanuto u paru sa ekspozicijom od jedne sekunde.
Tu nešto definitivno nije namešteno kako treba.
Nađi nekog u svojoj blizini ko ima malo više iskustva oko toga pa vidite šta je.
Probaj za početak da namestiš sve na automatiku pa posle pređi na manuelna podešavanja.
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.co.yu.



+896 Profil

icon Re: Iskustva amatera sa Canon IXUS 800 IS05.09.2007. u 11:16 - pre 202 meseci
U tim uslovima je tesko dobiti brzu ekspoziciju. Manuelna podsavanja, ili barem podesavanje brzine zatvaraca i dobar ISO 800 su preduslov za dobre slike bez blica u zatvorenom prostoru, a i tad se mora imati na umu da ce deo slika isto biti neuspesan. Recimo, barem 1/30s ili 1/25s moras imati za koliko toliko ostru sliku u zatvorenom prostoru. Sve ispod 1/10s zahteva ili mirnu ruku ili mirnu ruku + IS jer i IS nije svemoguc.

Posto je IXUS koji imas bez mogucnosti dobrih manuelnih podesavanja, moras isprobati razne varijante... probaj sa drugom vrstom merenja svetla (multi ili spot recimo, zavisi od situacije), sa EV kompenzacijom (pa cak dobila malo tamniju sliku)... da vidis koju brzinu zatvaraca dobijas. Odnosno na ISO400 isprobavaj sve da dobijes vecu brzinu zatvaraca (minimum 1/20s).

Fuji bi za tebe, ako slikas vecinu slika u zatvorenom prostoru, bio bolji izbor (posto vidimo da stabilizacija na konkretnom primeru kod obicnih korisnika ne pomaze bas... ono sto ja uvek pricam, testovi su jedno a real life drugo. Ne mogu svi da slikaju kao u test uslovima).

Glupo je prodavati sad aparat i kupovati drugi...

Ja sam, upravo zbog iskustava kao tvoje, preporucivao Fuji obicnim korisnicima. Oni koji me nisu poslusali, imali su identicne probleme kao i ti.

Isprobavaj, ispucaj sto vise slika, vidi kako ces dobiti sto bolji rezultat... kasnije ce ti to biti rutina.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Iskustva amatera sa Canon IXUS 800 IS05.09.2007. u 12:13 - pre 202 meseci
5 sekundi posla.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

eki86

Član broj: 22232
Poruke: 52
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Iskustva amatera sa Canon IXUS 800 IS05.09.2007. u 12:14 - pre 202 meseci
uzeo sam A570IS pre neki dan i stabilizacija kod mene pomaze i to dosta. uspem da napravim ostru sliku kod ekspozije od 1 sekunde. uspelo mi je i od 2, ali sam lezao na krevetu i naslonio sam ruke, pa mi je ruka bila jos mirnija. potrebna je dosta mirna ruka, cvrsto uhvatis aparat sa obe sake, ne dises tu sekundu, i jos najbitnije je da kad pritisnete okidac ili kako se vec zove da ga ne pustate nego drzite pritisnutog sve dok se gotova slika ne pojavi na ekranu, time bi ste izbegli nepozeljna "mrdanja" aparata.

postavicu neke slike za tri, cetiri dana, samo nisam u mogucnosti idem na neki put ...
 
Odgovor na temu

zoran_dojkic

Član broj: 105358
Poruke: 1688
PPP-01-68.beobug.com.



+35 Profil

icon Re: Iskustva amatera sa Canon IXUS 800 IS05.09.2007. u 12:51 - pre 202 meseci
Neće da škodi http://www.jarac.net/photo/_ma...rafije/1_otvor_blende_001.html
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.co.yu.



+896 Profil

icon Re: Iskustva amatera sa Canon IXUS 800 IS05.09.2007. u 13:39 - pre 202 meseci
Citat:
zarsilic: 5 sekundi posla.


Jeste, ali si izgubio detalje, ostrinu i malko je razmrljano. Za taj aparat treba max ISO 200 da bi se dobio OK rezultat...

Recimo, spot merenje se moze iskoristiti da se dobije brza ekspozicija, mada u nekim slucajevima i ISO800 i ISO400 su "a must". Mozda bi sa stabilizacijom moglo da se odslika sa ISO 200 iz ruke ali samo u slucaju iskusnijeg korisnika. Evo mi tone slika sa IXUS-a 800 IS ovde na poslu od raznih kolega koji ga koriste i moram priznati - 90% slika bez blica, nocu, u prostoru su jednostavno - krs, i to zesci, sa ogromnim kolicinama suma.

To sto ti, Nebojsa i ja mozemo da ga upotrebimo 100% kako treba ne znaci da ce i drugi korisnici moci da ga upotrebe tako. Neki ce mozda izvezbati, ali iz realnog iskustva, vecina - nema sanse da to izvezba da dobije veci procenat upotrebljivih fotki...

Fuji sa druge strane, iako ima suma na ISO800 i ISO400 moze da da upotrebljivu i dobru sliku, iz ruke bez problema, cak i uz ostrenje a da ne ispliva tolika sumcina - pri tom, detalji dolaze do izrazaja. Mada, i da nisam poostrio nakon resiza ove slike, dovoljno detalja imaju, uz manje suma, za A4 print bez problema...


Ovde je koristeno spot merenje da bi se dobila brza ekspozicija recimo (pogotovo na crkvi koja je ISO 400, to bi kod IXUS-a moglo da se izvuce na ISO200 + IS, samo bi obicnim korisnicima trebalo ipak dosta vezbe za tako nesto...). Pri tom, morate racunati da ce kod sporije brzine zatvaraca pokret biti razmrljan, ovde je postignuto da je pokret koliko toliko zamrznut, sto je prednost dobrih ISO performansi aparata.





Naravno da moze ovo i sa IXUS-om iz ruke, ali ne tako lako kao sa Fujiem. Barem mozes odma da zakucas na spot merenje, ekspoziciju odredis odokativno i rokaj...
 
Odgovor na temu

DSavic

Član broj: 83445
Poruke: 34
*.telekom.yu.



Profil

icon Re: Iskustva amatera sa Canon IXUS 800 IS05.09.2007. u 13:42 - pre 202 meseci
Mislim da bi trebalo da ga promeniš za Fuji F31..
Ja sam imao slične probleme sa Canon S3 pokušavajući da dobijem kvalitetne fotografije sa stabilizaijom u indoor uslovima i nisam bio zadovoljan. (sebe smatram naprednijim korisnikom ali koji ne želi previše da komplikuje tako da kombinujem manuelne i auto modove..)
Prodao sam Canona i kupio F31..i prezadovoljan sam. Ne pamtim da li sam ikada upotrebio blic a konstantno slikam klinca od godinu dana koji ne miruje.
Prosto je neverovatno kakve scene možeš uhvatiti ovim aparatom a nema toliko izvikanu stabilizaciju.
 
Odgovor na temu

svetlanalane
home sweet home
Kraljevo

Član broj: 42254
Poruke: 330
89.216.241.*



Profil

icon Re: Iskustva amatera sa Canon IXUS 800 IS05.09.2007. u 13:45 - pre 202 meseci
Zorane, otera me ti u školu fotografije
Hvala puno za ovaj link.
Zarsilic: šta si sve koristio pri obradi one slike? Ja nešto malo (ali zaista malo) uspevam da poboljšam ali ne ovoliko. Doduše ni obradu slika ne poznajem gotovo ni malo. Po svemu sudeći moraću da se bacim na učenje o tome.
U redu je sve kad si kući pa možeš da doteruješ slike, ali šta kad si na odmoru pa direktno iz aparata treba da uradiš slike i da oslobodiš prostor za novo slikanje? Zbog toga bih želela da naučim da napravim što kvalitetnije slike u samom aparatu.
Hvala vam svima na pomoći, zaista ste zlatni, neću da vas menjam;)

Da, lično mislim da je stabilizacija (bar kod ovog aparata) izvikana jer, po mom skromnom iskustvu, ASR je bolje radio kod Nikona L12 koji sam koristila mesec dana


[Ovu poruku je menjao svetlanalane dana 05.09.2007. u 14:57 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
77.46.197.*



+294 Profil

icon Re: Iskustva amatera sa Canon IXUS 800 IS05.09.2007. u 14:01 - pre 202 meseci
Hmm.. mali off-topic:
Zašto bi brisala izvorni JPEG? Ako već nosiš da ti izrade slike, pa neka ti narežu i CD!
 
Odgovor na temu

svetlanalane
home sweet home
Kraljevo

Član broj: 42254
Poruke: 330
89.216.241.*



Profil

icon Re: Iskustva amatera sa Canon IXUS 800 IS05.09.2007. u 14:14 - pre 202 meseci
Pa da, tačno, sada to sve foto radnje rade; doduše do sada sam tražila samo da razviju, skeniraju film i bace na CD. Tek nakon moje skromne obrade sam išla na izradu fotografija.
No bez obzira na sve to, osnovno je naučiti praviti dobre amaterske fotografije, koliko je moguće zar ne? Manje kasnije obrade kvalitetnija fotografija.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Iskustva amatera sa Canon IXUS 800 IS05.09.2007. u 16:38 - pre 202 meseci
Ne treba mesati pojmove.
Jedno je snimanje sa visokim ISOom (Svetlanin problem), a sasvim drugo je snimanje nocne fotografije. Meni bi u ovom drugom slucaju pre trebao ISO25 nego ISO800.
Sto se tice sobnih uslova i snimanja bez blica, svakako je bolji odabir aparata, mnogo puta receno, koji to pruzaju (Fuji Fxx).
Isto tako ne treba porediti visoki ISO i opticku stabilizaciju sto se veoma cesto cini. Jedno je dobro za nesto a drugo za nesto drugo. I o tome se dosta pisalo.
Najbolje bi bilo da aparat poseduje i jedno i drugo, ali takav ne postoji (bar za sada).

Svevetlana, a i ne samo ona vec bilo ko drugi, ako od fotografije trazi nesto vise, mora savladati osnove fotografije. Osim toga, pozeljno bi bilo i osnove rada sa nekim od foto procesora (ne mora PS, postoje i jednostavniji softveri).



[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 05.09.2007. u 18:40 GMT+1]
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.co.yu.



+896 Profil

icon Re: Iskustva amatera sa Canon IXUS 800 IS05.09.2007. u 21:29 - pre 202 meseci
Upravo ove nocne fotografije i jesu primer onoga sto zeli Svetlana, da u losim uslovima dobije ostru sliku iz ruke. Postavio sam slike koje su slikane na brzaka, iz ruke - i tu je prednost visokog ISO-a nad IS-om. Prostim potezima iz cuga dobijes odlicnu sliku. Ako hoces ovo na ISO200, moras da ides oko 1/4s recimo - dakle izuzetno mirna ruka + IS. ISO400 + IS moze, ali i tad treba mirna ruka ali ima previse suma...

Naravno, nocne fotografije se snimaju sa stativa sa sto nizim ISO vrednostima, ali turista nema vremena za to, a pogotovo nema mesta za stativ u prtljagu. On zeli da dobije ovakav foto sa svojim aparatom a ti se ubi objasnjavajuci zasto ne moze i kako bi trebalo...

Zato mislim i dalje da je bolje obicnom korisniku preporuciti F30/31 umesto IXUS-a, iako je IXUS solidan aparatic, ja 100 puta napisah na forumu da ce se ubrzo videti iskustva obicnih korisnika - i, eto ih...
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Iskustva amatera sa Canon IXUS 800 IS

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 9392 | Odgovora: 44 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.