Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

drvo za elektricnu, klasicnu i akusticnu gitaru

elitemadzone.org :: TechZone :: drvo za elektricnu, klasicnu i akusticnu gitaru

[ Pregleda: 7500 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

akibono
beograd

Član broj: 79053
Poruke: 195
212.200.241.*



+3 Profil

icon drvo za elektricnu, klasicnu i akusticnu gitaru24.11.2007. u 12:05 - pre 199 meseci
trazim neku el gitaru a posto se ne razumem bas najbolje u kvalitet drva a znam da je to najvaznije za dobar svuk svake gitare, jel ima neko da objasni karakteristike drva, odnosno koje drvo je najbolje za koju gitaru. ono sto znam je da grifplatna kod gitare moze biti od ebanovine(crna), ruzinog drveta, to je kao neka zamena za mnogo skuplji palisander i valjda je redak pa se ne koristi(smedja sa primesama crvene), javora(svetlo braon) i oraha(tamno braon) u specijalnim slucajevima. citao sam neki intervju od vlatka i kolko sam ga razumeo za zvuk je jako vazna upravo grifplatna, odnosno drvo koje je tu. a sto se tice tela i vrata, oni mogu biti od javora, jasena, pa sam video da ima i lipe a ona je mnogo mekana makar ona nasa, pa zatim mahagoni, pa neke egzoticne vrste, sad kolko su one tvrde i kvalitetne. koja kombinavcija drveta je najbolja. na klasicnoj se gore nalazi smreka a dole neki cetinar. jel moze da ide kombinacija zimzelenog i cetinarskog drveta. najveci mi je problem da prepoznam drvo na el gitari kad je lakirana a ne verujem bas u one specifikacije, kako da proverim koje je drvo, ipak je to najvaznije kod svake gitare, kako prima vlagu kako se susi itd. a da pozadi i sa strane na klasicnoj i akusticnoj ide kedar, a to je cetinar ako se ne varam. jel ima neko da se razume u drvo?
 
Odgovor na temu

Rendisha
Dusan Beatovic
Beograd

Član broj: 10917
Poruke: 298
*.ptt.yu.



+7 Profil

icon Re: drvo za elektricnu, klasicnu i akusticnu gitaru25.11.2007. u 18:24 - pre 199 meseci
Ko uspe da ti odgovori na manje od 10 strana, svaka mu cast :-) Ne moze se govoriti o najboljoj kombinaciji - jednostavno, odredjena kombinacija drveta, konstrukcije, zica, magneta... daje odgovarajuci zvuk. Pitanje je da li ti znas sta zelis / trazis? Ako znas, onda odes npr na sajt nekog od vecih proizvodjaca pa pogledas specifikacije odredjenih modela. Generalno, Stratovi se prave od Adler-a (neki nas ekvivajent je Jova, mislim na telo), vratovi od javora a grifplatna od ruzinog drveta ili takodje od javora. Telo za Les Paul se pravi od mahagonija (donji sloj) sa "kapom" od javora, vrat je isto od mahagonija a grifplatna od abonosa.... itd... Danas se dosta koristi i Basswood za telo (iz iste familije kao i lipa) za malo "mracniji" zvuk u kombinaciji sa humbuckerima itd... itd...

Ako zelis vise da saznas, a engleski ti nije problem, mozda najbolje da krenes od sajtova tipa http://www.projectguitar.com gde imas dosta tutorijala, linkova i ostalog vezanog za tu tematiku
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: drvo za elektricnu, klasicnu i akusticnu gitaru

[ Pregleda: 7500 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.