Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Savet oko kupovine

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Savet oko kupovine

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5002 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

lovephotography
statisticar, statistike
netherlands

Član broj: 170185
Poruke: 22
*.cable.casema.nl.



Profil

icon Savet oko kupovine21.01.2008. u 20:38 - pre 198 meseci

dakle, ja bih kupila novi aparat. medutim, u svesilnoj ponudi sam skroz zbunjena... prije nekih mjesec dana sam se oprostila od starog a520 i odlucila kupiti s5 is.

medutim,.. u subotu kod prijatelja pogledam fuji f30 i s9600. onaj mali fuji pravi odlicne slike, a ovaj veliki posebno.. medutim, veliki mi je prevelik..

e sad, f30 ne mozes naci nigdje... zamjena za njega f50fd nema ni upola dobre kritike kao on...

osim tog f50fd, jos uvijek nisam ravnodusna prema s5is, a i onaj canon a650is mi je prihvatljiv.. gledala sam i onaj sx100is, al njega niko ziv ne dozivljava ozbiljno.. prvo, nije mi jasno zasto,..sta mu fali.. a drugo, ako nece niko da ga kupi ni ja se ne usudjujem

najjeftiniji je f50fd, canon s5is je 100tinjak evra vise, a ovaj a650is negdje izmedu..

e sad, pregledala sam more komentara, opisa, svega..

za aparat mi je vazno da imam fin opticki zumic, da su fotke dobre (onaj a520 je radio super fotke, doduse, bas sam ga znala.. znala sam kako aparat dise ... napravila desetak hiljada slika..), da mi ne odpadaju ledja kad ih nosim.. i da ne pozelim novi aparat dogodine

sta bi ste vi uradili na mom mjestu?

aparat mi je potreban vrlo...
bike untill you die
 
Odgovor na temu

wiz011
Beograd

Član broj: 54709
Poruke: 270
*.adsl-3.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Savet oko kupovine21.01.2008. u 21:52 - pre 198 meseci
Prilično je bitno za odluku koliki optički zoom ti treba. Između 6x (A650 IS) i 12x (S5) nije baš mala razlika. Druga važna stvar su dimenzije. S5 jeste manji od 9600, ali nije ni on baš mali.

U vezi sa SX100 IS mišljenja su podeljena, ovde ima iskusnih ljudi koji ga imaju i ja bih zaista voleo da čujem neke detalje. Ako on ima sliku približnu A720 IS to je sa 10x zumom onda odlična kupovina.

Činjenica da S5 omogućava optičko zumiranje prilikom snimanja videa za mene nije mala prednost. 12x zoom takođe ne smatram da je trivijalna stvar. A opet, nekome ne trebaju ni veliki zoom, ni video, teško je dati univerzalni savet.

Uzgred budi rečeno, kao zamena za A520 i A720 IS zaslužuje ozbiljnu pažnju.
 
Odgovor na temu

megapyxeltoda

Član broj: 88956
Poruke: 255
*.adsl-3.sezampro.yu.



+10 Profil

icon Re: Savet oko kupovine21.01.2008. u 22:08 - pre 198 meseci
e ako ja znam shta Ti hocesh...od aparata...kao prvo morash biti svesna da kod bilo kog digitalca morash praviti kompromise...
Prvo shto mi nije jasno-kazesh,optichki zoom "dobar" Ti je bitan-a Fuji bash po tom pitanju nije nishta specijalno(F30),one je po pitanju senzora extra,tj fotkanja po mraku/polumraku bez blica..nije mi jasno shta Ti zaista treba,i jesi li svesna koliko su bitne(meni) stvari tipa-kakav je meni aparata,koliko brzo reaguje,kakva mu je optika(ne raspon zooma,nego bash kvalitet sochiva),koliko dugo drzi baterija,kako lezi u ruci,kakav kolorit daje...s druge strane dosta ljudi ima taj problem-necu veliki aparat a hocu karakeristike koje ima veci aparat...e to,teshko!Jedno dobijesh drugo izgubish...Znam da sad kad budem kupovao aoparat"za dzep" to ce biti neshto tipa Canon A 650,710/20,pa chak bi mi i 630/40 bio OK...mnogo mi znachi pokretni ekran,solidan raspon zooma,ali ce mi faliti RAW format,metalno telo(Al),itd....znachiu toj kalsi sad ne postoji-za mene-aparat koji bi bio 100 idealan...zanchi ne treba traziti idealno-vec samo sa shto manje mana:tj.shto blize idealnom...znati bez chega mozemo bez chega ne...a to da Ti nece trebati drugi aparat,e to je problem-ne shto Ti nece neshto raditi,nego kad chovek pochne da napreduje,da uochava stvari koje ranije nije,onda majstor trazi dobar alat...a kompakt-kao isvaka spravica sa gomilom funkcija-naprosto dosadi posle odredjenog vremena...i onda kupish nDSLR i pitash se "kako sam ikad ziveo bez ovoga...?" i ochnesh da se odrichesh skupe garderobe ikojechega sve da bi kupio neko extra staklo...
P.C.realno kupi 9600,ili ako Ti je preveliki A 650 ili 720 ISpa i SX 100 ne bi trebao biti losh...ali budi svesna da za,ako ne godinu,ono dve cesh sigurno pozeleti drugi aparat:naprosto,to je ljudska priroda-teziti boljem...srecno i slushaj intuiciju...
 
Odgovor na temu

wiz011
Beograd

Član broj: 54709
Poruke: 270
*.adsl-3.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Savet oko kupovine21.01.2008. u 22:26 - pre 198 meseci
Dragane, ona je godinama bila sasvim zadovoljna sa A520 i ne verujem da će kad kupi bilo koji od ovih foto aparata poželeti da ga uskoro zameni sa nekim dSLR.
 
Odgovor na temu

megapyxeltoda

Član broj: 88956
Poruke: 255
*.adsl-3.sezampro.yu.



+10 Profil

icon Re: Savet oko kupovine21.01.2008. u 22:31 - pre 198 meseci
ne ne nije mi bila namera niti da zbunim autorku niti da sugerishem DSLR nego prosto mislim da chovek shto je duze uz fotografiju vishe zeli,samim tim shto vishe trazi od aparata pa vishe uvidja njegove mane-govorim iz lchnog iskustva...inache mislim da od aparata koje navedoh,bilo koji je OK "za amatersku upotrebu"...samo shto nekad,iz zelje da pomognem shto vishe,zaglavim debelo u prichu...
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Savet oko kupovine21.01.2008. u 22:42 - pre 198 meseci
A650 je odlicna zamena za A520 po svakom pitanju.
Kvalitet, dimenzije, okretni LCD, slicne komande sa prethodnikom, a ni cena nije strasna.
Uzmi to bez razmisljanja.

F50 pravi odlicne fotke ali je spor u nekim stvarima sto moze da nervira.
S5 je prevelik za tebe, a A650 ima bolju fotku.
 
Odgovor na temu

wiz011
Beograd

Član broj: 54709
Poruke: 270
*.adsl-3.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Savet oko kupovine21.01.2008. u 22:43 - pre 198 meseci
@megapyxeltoda

Zavisi od čoveka, potreba, navika, psihologije... Da li si ikad video da sam ja reč rekao o G9? Za mene foto aparat bez gripa a priori ispada iz svakog razmatranja. Izuzetno mnogo zavisi od navika. Npr. ima ljudi koji sa sobom uvek vuku ogromne foto aparate, torbe sa objektivima... Ali to je veoma mali broj ljudi. E sad zamisli da neko kupi 9600, ili čak neki vrhunski dSLR, a 95% fotki pravi sa mobilnim jer one velike aparate uglavnom drži kod kuće. Pa u takvoj situaciji A720 ili SX100 su milion puta bolji izbor nego 9600. Nije sve u tehničkim mogućnostima, ti uređaji treba da funkcionišu u nečijem realnom životu, realnim navikama.

Ja ne pričam kao nezainteresovani posmatrač, nego upravo kao neko ko razmatra kupovinu aparata sa većim zumom. U igri su i S5, i 9600 i svašta, a 99% je da ću na kraju kupiti SX100, zbog veličine (mada S5 nije loš kompromis, hehe). Sva je sreća da ja uopšte ne moram da žurim.

@Žarko

A650 je poprilično veći i teži od A520. Opet mnogo zavisi od toga kome koliki aparat treba.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Savet oko kupovine21.01.2008. u 22:57 - pre 198 meseci
Citat:
wiz011: A650 je poprilično veći i teži od A520. Opet mnogo zavisi od toga kome koliki aparat treba.


Nije mnogo veci.
Ako je u kombinaciji S5, onda je A650 samo malo veci.
 
Odgovor na temu

megapyxeltoda

Član broj: 88956
Poruke: 255
*.adsl-3.sezampro.yu.



+10 Profil

icon Re: Savet oko kupovine21.01.2008. u 23:07 - pre 198 meseci
Wiz011-ma ne kontam ja o chemu Ti polemishesh...?Ja sam lepo naglasio isto shtoi Ti-shta je choveku bitnije...?Nisam rekao da je za datu osobu bolji 9600,samo sam realno zakljuchio da je-fakat-9600 po kvalitetima koje poseduje,ne uzesvhi u obzir gabarite-100 % najbolji aparat od svih ovih ovde...Samo sam povukao paralelu-autorka nece dakupuje aparat opet uskoro(za par godina,npr.?)pa sigurno ce 9600 najduze vremena zadovoljavati potreba,buduci najkompletniji od svih aparata...
autorki teme josh jednom: ne shvati ovo kao nagovaranje,i ne kazem da Ti one druge opcije nece raditi posao...samo Ti kazem shta i kako ja razmishljam...
 
Odgovor na temu

wiz011
Beograd

Član broj: 54709
Poruke: 270
*.adsl-3.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Savet oko kupovine21.01.2008. u 23:10 - pre 198 meseci
Pa i nije, u pravu si. Brojevi kažu da je jednako veliki kao A720 IS, meni pak izgleda mnogo veći. Evo da poređamo po veličini i težini:

A520: 91 x 64 x 38 mm, 180g

A720 IS: 97 x 67 x 49 mm, 250g

A640: 97 x 67 x 49 mm, 300g

SX100: 109 x 71 x 47 mm, 316g

S5: 117 x 80 x 78 mm, 550g

S9600: 128 x 93 x 129 mm, 750g
 
Odgovor na temu

megapyxeltoda

Član broj: 88956
Poruke: 255
*.adsl-3.sezampro.yu.



+10 Profil

icon Re: Savet oko kupovine21.01.2008. u 23:15 - pre 198 meseci
govorimo o velichini ili tezini,izvin'te...?chisto da znam...?jer to nije isto...valjda...?Mislim,OK ima tu i veklichina navedena al mi nekako deluje kao da je akcenat na tezini...a polemika (prvobitna) je bila koji je veci...ne tezi
 
Odgovor na temu

wiz011
Beograd

Član broj: 54709
Poruke: 270
*.adsl-3.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Savet oko kupovine21.01.2008. u 23:54 - pre 198 meseci
Prvo, nije bila polemika. Ne bi voleo da vidiš kako to izgleda kad ja polemišem.

Drugo, pričamo o količini apsorbovanog radiokativnog zračenja.

Treće, i najvažnije. Ne, ne govorimo o istoj stvari. Ti govoriš iz perspektive photo freaka, a ja pokušavam da istaknem drugu stranu medalje. A ta druga strana je da su milioni ljudi sa svojim foto aparatima, koje ti ni u ruku ne bi uzeo, verovatno srećniji nego ti sa bilo kojim od tvojih aparata. Ogromna većina ljudi koje poznajem kupi foto aparat i vrlo su zadovoljni s njim, uopšte se ne pojavljuje potreba da kupuju jače, bolje, moćnije...
 
Odgovor na temu

megapyxeltoda

Član broj: 88956
Poruke: 255
*.adsl-3.sezampro.yu.



+10 Profil

icon Re: Savet oko kupovine22.01.2008. u 00:13 - pre 198 meseci
Shto to ne bih voleo da vidim?Ti si kao neki nezgodan lik ili...shta vec?kao drugo ja polemiku ne dozvljavam kao neshto loshe-to je nachin komunikacije...zar ne?a kao trece,da postoje milino ljudi koje koriste te neke kako god ih nazvali,jeftine aparate,ali veruj mi ono shto ja chujem od dosta njih,jeste,ne nisu zadovoljni aparatima!..."mutne su mi fotografije"," boje su mi ovakve onakve"zashto mi uvek kad hocu nesht od aslikam to neshto uvek "pobegne"""zashto mi tako brzo odu baterije","nemam dovoljno mesta za slike","stalno su svima crvene ochi"...samo su neki od komentara s kojima se susurecem...ljudi koje poznajem su u pitanju,pazi...zato shto ljudi kad uzimaju-uzmu za 100 evra i uzmu nekog-onda bi Mercuri,Musteck,nebitno-danas Samsung,Pentax i sl.,umesto da dodaju josh 30-50 evra pauzmu neupordivo bolji aparat...a buduci da osoba koja je postavila ovu temu ochito jeste napredovala u fotografiji,nece da zameni kompakt koji ima sa nechim skoro istim,samo novijim...
Off-topicc:verujte mi na rech,kad sam skoro video fotke napravljene kompaktima ugl.na auto modu-na jednoj proslavi u restoranu-i kad sam video procenat strashno mutnih slika,odsechenih glava,ma nishta da je ko svet ali najiskreniej,e tek onda sam video koliko ljudi ne znaju-ne zele da znaju- da koriste tu tehniku...daj mu i D3 u ruke on ce da ga uperi i klikne,ne daj Boze da ponovi snimak i amin
 
Odgovor na temu

wiz011
Beograd

Član broj: 54709
Poruke: 270
*.adsl-3.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Savet oko kupovine22.01.2008. u 00:26 - pre 198 meseci
Grčka reč "polemos" znači rat. I dalje mislim da ne bi voleo to da vidiš. :)

Fotografije su im mutne jer ne znaju kako se izoštrava. Boje su im ovakve & onakve u 99% slučajeva zato što ne znaju da podese WB... Većina tih problema nije prouzrokovana "jeftinim fotaparatima" - nego neznanjem. Daj im skup foto aparat pa će napraviti još gore slike. A o odsečenim glavama i nogama da ne pričam. Pa ne misliš valjda da bi sa Hesselbladom manje amputirali nego sa Mustekom?

Mislim da je SE počeo da izbacuje autofokus iz mobilnih telefona samo zbog prevelikog broja reklamacija. Potraži po net-u, jedan broj ljudi se žali da im "zapišti, ali ne snimi sliku", drugi se žale da kliknu a slika mutna. Ni jedni ni drugi nisu svesni da okidač ima dva koraka, niti čemu oni služe.

Nije to baš tako jednostavno, dodaš 50 evra i glava te više ne boli. E sad, ti ćeš reći "pa to sam i ja rekao". Jesi, ali ti tvrdiš istovremeno i tezu i antitezu, zastupaš kontradiktorna stanovišta u isto vreme.
 
Odgovor na temu

lovephotography
statisticar, statistike
netherlands

Član broj: 170185
Poruke: 22
212.41.142.*



Profil

icon Re: Savet oko kupovine22.01.2008. u 09:32 - pre 198 meseci
Puno hvala na odgovorima.

Sad sam zbunjenija nego prije. Prvo, 50-100 evra manje vise mi ne znaci nista. Mislim, znaci (mogu kupiti i parfem i losion i jos mi ostane za maskare ), ali i ne znaci. Dakle, radje bih dala 100 evra vise i zavrsila sa svim ovim dilemama, nego kontala jos mjesec dana sta da kupim.

Imam pitanje, sta mi generalno daje bolju sliku (npr sa Ajfelovog tornja...) slika sa S5, 8mpix i 12 zumom, ili slike sa A650 sa 12.1 mpix i 6 zumom?

Razmisljala sam na sljedeci nacin.. uzeti ili a650is... ili uzeti s5is i jos uzeti f40fd kao dopunski aparat u porodici za one koji bas i nemaju zivaca namjestati manuelne postavke i kojima treba bas idiot.. pa ih koristiti po potrebi, raspolozenju i velicini torbe.. cula sam da je f40fd (kao jeftinija opcija od f50fd, ovdje se f40fd moze uzeti do nekih 170 evra) odlican aparat za koncetara, vecernjih izlazaka, desavanja kad nije najvazniji kvalitet fotografije nego trenutak sam po sebi..



Koliko ovo razmisaljenje ima logike?
bike untill you die
 
Odgovor na temu

wiz011
Beograd

Član broj: 54709
Poruke: 270
*.adsl-3.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Savet oko kupovine22.01.2008. u 09:47 - pre 198 meseci
Mislim da će generalno A650 IS dati bolju sliku od S5 IS. Prednost S5 je znatno veći zoom i bolji video mod, ako ti to nije bitno teško da on ima neke prednosti u odnosu na A650 IS. OK, ajd, za moj ukus S5 izgleda WOW! u odnosu na onaj A650 IS retro look.

Ja, u principu, jesam pristalica ideje da se ima više foto aparata. Ipak je to alat, za neke situacije je zgodno jedno, za neke drugo, čak i ljudi sa vrhunskom dSLR opremom se često raspituju kakav kompakt da kupe, kao nešto što će uvek moći da nose u džepu.

Nemam ama baš nikakva iskustva (a ni naročita znanja) o f40fd. U svakom slučaju, pošto je A720 IS na neki način umanjena verzija A650 IS, na tvom mestu ja bih i njega stavio u kalkulaciju kao mogući izbor.

SX100 IS je izgleda nekako spontano ispao iz igre, čudo jedno, taj aparat (skoro) niko ne pljuje, ali niko neće ni eksplicitno da ga pohvali ili preporuči (ne samo kod nas, gledao sam detaljno i zapadne foto forume).

BTW, i A650 IS može da radi kao idiot, ne brini o tome.
 
Odgovor na temu

lovephotography
statisticar, statistike
netherlands

Član broj: 170185
Poruke: 22
212.41.142.*



Profil

icon Re: Savet oko kupovine22.01.2008. u 09:55 - pre 198 meseci
ma sto se tice sx100is, negdje sam procitala da nema potpune manuelne kontrole, a meni je to kao bitno :)

bike untill you die
 
Odgovor na temu

wiz011
Beograd

Član broj: 54709
Poruke: 270
*.adsl-3.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Savet oko kupovine22.01.2008. u 09:57 - pre 198 meseci
Uf, ja mislim da ima full manuelne kontrole. Mislim da ga Nebojša Milanović ima, ajd da sačekamo da se oglasi.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8376
*.3dnet.co.yu.



+1350 Profil

icon Re: Savet oko kupovine22.01.2008. u 14:27 - pre 198 meseci
Ima full-manual modove i točak koji odaje utisak nekakvog pseudo-DSLR upravljanja.

Inače, to je odličan aparatić. Za moj ukus je možda malo preterano plastičan, ali je brz (osim punjenja blica) i softver mu je urađen vrhunski u odnosu na klasu.

Objektiv i senzor su takođe vrlo dobri.
 
Odgovor na temu

lovephotography
statisticar, statistike
netherlands

Član broj: 170185
Poruke: 22
212.41.142.*



Profil

icon Re: Savet oko kupovine22.01.2008. u 14:28 - pre 198 meseci
nebojsa, hvala

porucit cu ga sutra, i preko vikenda slikaaaaaaaaaam

hvala svima na pomoci
bike untill you die
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Savet oko kupovine

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5002 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.