Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Šta je starije ? Kokoška ili jaje ?

elitemadzone.org :: MadZone :: Šta je starije ? Kokoška ili jaje ?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 20208 | Odgovora: 37 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Šta je starije ? Kokoška ili jaje ?30.09.2003. u 05:08 - pre 249 meseci
Kokoska ili jaje?

Lepo obrazlozite vase odgovore.


[Ovu poruku je menjao secret dana 18.09.2004. u 22:05 GMT]
 
Odgovor na temu

darkosos
Darko Šoš
Beograd

darkosos
Član broj: 5053
Poruke: 1131
*.ptt.yu



+64 Profil

icon Re: Šta je starije ? Kokoška ili jaje ?30.09.2003. u 07:25 - pre 249 meseci
Najkrace receno, pitanje je smisljeno da bi se uvidele (ne)mogucnosti jednog nacina misljenja i ukazalo i na neke druge. Malo podseca na zen koane, gde se upravo trazi odgovor na pitanje koje nema "logican" odgovor, i kada to osetis ili shvatis ili vec sta, prosvetlis se.
Mozda najpoznatiji primer je pitanje : "Kako zvuci pljesak jedne ruke?".

Pre nego sto se razum preda, po mom misljenju, mora pokusati sve pristupe. Evo recimo jednog :
iduci unazad od bilo koje koke, pa na jaje iz kojeg se izlegla, pa na koku koja je isto snela ... itd. neminovno se javlja pojam evolucije. Jer, u jednom trenutku, koka vise nije koka vec neka izumrla prazivotinja, i tako unazad do amebe (ili srbina :).
Sada vidimo da mora postojati period u kome su i "jaje" i "koka" bili isto, a da je evolucija, iz nekog razloga, dovela do ovakvog nacina "proizvodnje" nove jedinke. Dakle, od prvobitnog prostog udvajanja, do slozenih procesa razvitka zametka i radjanja.
Osecaj ili spoznaja, da su sve stvari na ovom svetu nekako povezane i deo iste celine je prava pouka ove price, bas kao i zen koana. S' tom razlikom da zen istice da je razum samo smetnja da covek "vidi".

Elem, konacni odgovor na pitanje o zivotu, vasioni i svemu ostalom, ukljucujuci i ovo pitanje, je :
Koka i jaje su jedno.

Verovatno bi mnogi mogli imati neki "svoj" odgovor, ali mislim da je ovo njihov ukupni rezime.
Jedna krupna stvar u celoj prici je kako jedno jednostavno pitanje moze dovesti do radjanja nekog novog pojma i svesti o postojanju neceg sto sada zahvata veci deo nase ukupne spoznaje. Ta covekova mogucnost i jeste razlog njegovog napredovanja (ne kazem da je smer pravi :).
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.vdial.verat.net

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Šta je starije ? Kokoška ili jaje ?30.09.2003. u 11:33 - pre 249 meseci
Citat:
darkosos:
Najkrace receno, pitanje je smisljeno da bi se uvidele (ne)mogucnosti jednog nacina misljenja i ukazalo i na neke druge. Malo podseca na zen koane, gde se upravo trazi odgovor na pitanje koje nema "logican" odgovor, i kada to osetis ili shvatis ili vec sta, prosvetlis se.
Mozda najpoznatiji primer je pitanje : "Kako zvuci pljesak jedne ruke?".


Da voz ide brze noću ili po šinama.


Ineče, jaje je starije jer je nastalo pre kokosaka, kod dinosaura ..
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.verat.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Šta je starije ? Kokoška ili jaje ?30.09.2003. u 12:24 - pre 249 meseci
Citat:
McKracken:
Ineče, jaje je starije jer je nastalo pre kokosaka, kod dinosaura ..

Ja sam još pre dinosaursa jeo piletinu!

Što se teme tiče, dodao bih i još jednu (malo verovatnu) varijantu, ali koja se ipak zasniva na verovatnoći:
— verovatnoća da se na slučajan način stvori jaje (bar njegova sadržina) je mnogo veća od verovatnoće da se na slučajan način stvori kokoška; prema tome, opet je verovatnije da je jaje starije. :-)

Naravno, postoji i (čak verovatna: čitaj „evolucija“ gde slučajnost igra tek jednu manju ulogu) mogućnost da nijedno nije nastalo slučajnim putem, ali to nećemo sada da razmatramo. ;-)
Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

Mihailo
Mihailo Đorić

Član broj: 1016
Poruke: 2875
*.vdial.verat.net



+1 Profil

icon Re: Šta je starije ? Kokoška ili jaje ?30.09.2003. u 12:36 - pre 249 meseci
A zašto se nigde ne pominje pevac? Mislim da je pevac najstariji. Jer bez pevca koji poševi koku, nema jajeta, a bez jajeta nema koke, right?
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Mitrović Srđan
Član broj: 10261
Poruke: 2800
212.124.182.*

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: Šta je starije ? Kokoška ili jaje ?30.09.2003. u 23:22 - pre 249 meseci
if=kokoska
then=jaje
else=nista

znaci.....nemam pojma
Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Šta je starije ? Kokoška ili jaje ?30.09.2003. u 23:28 - pre 249 meseci
Kao sto je darkosos rekao jaje je starije jer su se razne zivotinje razmnozavale na taj nacin pre nego sto je kokoskama palo na pamet da nastanu.

Sto se petla tice, tu je greska. Bez petla (ili pevca) nema pileta u jajetu ali ce kokoska jaje sneti i bez petla.
Ono sto je ovde zanimljivo je to da ako se kokoska drzi odvojena od ostalih (recimo u kavezu koji odvaja kokoske pojedinacno) ona nosi mnogo manje jaja nego ako su po (bar) dve. To im ide kao po principu "kad nema petla dobra je i druga kokoska" a onda im je to stimulacija da nose vise jaja (naravno od pilica nema nista).
 
Odgovor na temu

darkosos
Darko Šoš
Beograd

darkosos
Član broj: 5053
Poruke: 1131
*.ptt.yu



+64 Profil

icon Re: Šta je starije ? Kokoška ili jaje ?01.10.2003. u 06:34 - pre 249 meseci
Izgleda da sam ja jedini ovo ozbiljno shvatio.
Izvinjavam se McKracken-u i ostalima...
 
Odgovor na temu

nebojsaimarina
Nebojsa Stankovic
Beograd

Član broj: 9318
Poruke: 4
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Šta je starije ? Kokoška ili jaje ?02.10.2003. u 12:29 - pre 249 meseci
Čini mi se da ima nečega u tome što kaže Darko. Još se Kant bavio sličnim temama, tvrdeći da se takvim razmišljanjem ' unazad' teško može doći do odgovora.Na neki način pitanje je ekvivalentno pitanju o postanku svemira i uopšte naše sposobnosti da otkrijemo ' konačne ' odovore. Zvuči pesimistično , ali poenta možda nije u samim odgovorima , već u samom procesu traganja za njima...
 
Odgovor na temu

Mihailo
Mihailo Đorić

Član broj: 1016
Poruke: 2875
*.verat.net



+1 Profil

icon Re: Šta je starije ? Kokoška ili jaje ?02.10.2003. u 13:37 - pre 249 meseci
Citat:
Shadowed:
Sto se petla tice, tu je greska. Bez petla (ili pevca) nema pileta u jajetu ali ce kokoska jaje sneti i bez petla.


Grešiš silno :) Pevac je ključan faktor. Samo oplođeno jaje može biti starije od koke tj. preduslov za koku je oplođeno jaje. Neoplođeno jaje nije bitno za priču. Sigurno je pevac započeo sve, jer je u nedostatku koke poševio patku ili gusku. I tako dobijemo oplođeno jaje, iz koga nastade koka. E sad kako je nastao pevac to je drugo pitanje. Možda je golub poševio ćurku ili tako nešto.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Šta je starije ? Kokoška ili jaje ?02.10.2003. u 15:07 - pre 249 meseci
Citat:
E sad kako je nastao pevac to je drugo pitanje. Možda je golub poševio ćurku ili tako nešto.

E sad je problem sto tako nastao petao ne bi imao mogucnost razmnozavanja.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Šta je starije ? Kokoška ili jaje ?02.10.2003. u 16:09 - pre 249 meseci
@Mihailo, nigde nije receno da to jaje mora biti oplodjeno. Cak ni da je kokosje. Zato i kazem da je starije - postojalo je i pre kokosaka i petlova, pataka i ostalih perverznih ptica (pa i ptica uopste ;)).
@pctel, osim ako nije mutirao ;).
 
Odgovor na temu

freelancer

Član broj: 11566
Poruke: 293
*.telekom.yu



Profil

icon Re: Šta je starije ? Kokoška ili jaje ?02.10.2003. u 20:09 - pre 249 meseci
Prava "pilićarska" diskusija, nema šta.
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.vdial.verat.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Šta je starije ? Kokoška ili jaje ?03.10.2003. u 17:03 - pre 249 meseci
Citat:
darkosos:
Izgleda da sam ja jedini ovo ozbiljno shvatio.


Pa i ja sam dao blago ozbiljni odgovor začinjen primedbama koje su odgovor na prethodne neozbiljne poruke, ali izgleda da niko tako nije shvatio moj odgovor.

Naime, zaista sam želeo bar da pomenem i mogućnost razmatranja putem verovatnoće, bar kao „malo verovatnu mogućnost“.
Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

EagleOne
Beograd

Član broj: 4897
Poruke: 239
*.vdial.verat.net



+2 Profil

icon Re: Šta je starije ? Kokoška ili jaje ?07.10.2003. u 18:32 - pre 249 meseci
if xptica=kokoska then xptica:nosijaja
ako prihvatimo ovu premisu odna je jedino moguce da
xptica evoluira u kokosku, jer sta god da je sneklo jaje vec je kokoska :)
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.adsl.sezampro.yu.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Šta je starije ? Kokoška ili jaje ?17.12.2006. u 16:29 - pre 210 meseci
Koliko ste puta i sami zapitali: šta je starije – kokoška ili jaje? Dotična zagonetka golicala je ljudsku znatiželju od postanka sveta, a u raspravama su učestvovali veoma učeni ljudi – naučnici i filozofi. Nagađanju je, izgleda, došao kraj.

Trojica Britanaca – naučnik, filozof i odgajivač – izrekli su presudu: jaje je starije! Ključ odgonetke se, naime, krije u činjenici da se genetska građa ne menja u toku života ma koje životinje. Otuda je prva ptica koja se preobratila u pile, verovatno u preistorijsko doba, isprva bila zametak u jajetu.

Džon Brukfild, profesor evolucione genetike na Univerzitetu Notingem (Velika Britanija), objašnjava da je sve očigledno: živi organizam u ljusci imao je istu DNK kao pile koje se iz toga ispililo. Stoga, prvo živo biće za koje nedvosmisleno možemo reći da je član vrste jeste – prvo jaje. Iz toga jasno sledi da je jaje ranije nastalo.

Dejvid Papino, filozof nauke sa Kraljevskog koledža u Londonu, saglasan je sa ovom tvrdnjom. I on smatra da se prvo pile izleglo iz jajeta, a da je kokošjih bilo pre pilića. Ljudi su dugo bili u zabludi da su prva kokošja jaja izlegle neke čudne životinje – pola gmizavci, pola ptice.

Dotični filozof ovako razmišlja: ukoliko je unutra pile, to je kokošije jaje. I dodaje: kad bi kengur sneo jaje iz kojeg se izlegao noj, to bi bilo nojevo, a ne kengurovo jaje.

Prvo pile je, dakle, izmilelo iz jajeta. Čak i da je pripadalo drugoj ptičjoj vrsti, to je bilo kokošije jaje jer je imalo zametak pileta. Zaključak je nedvosmislen: najpre je postojalo jaje, naknadno je stiglo pile!

Valja podsetiti da je kengur torbar i da ne nosi jaja, za razliku od nojeva i kokošiju.

Čarls Borns, predsednik Udruženja odgajivača živine, podržava dvojicu učenih prethodnika: svuda je bilo jaja pre nego što se pojavila prva kokoška. I da nisu kokošija, kao što ih danas znamo, bila su – jaja.

I među naučnicima je više pitanja nego odgovora, ne samo u ovom nadmudrivanju. Pomenimo neka: šta je bilo pre nastanka kosmosa; ako nema nikoga u šumi, da li se čuje tresak drveta koje pada; po kojim zakonima fizike će Mihael Balak u „Čelsiju” zarađivati 130.000 funti sedmično trčeći za loptom?

Ali, najveće ostaje: ko je sneo prvo jaje, ako to nije bila kokoška?

Koke nisu kokoške

Kokoška ne samo da nema pileći mozak, već ima bogat društveni život. Pernati potomci dinosaurusa se međusobno prepoznaju, čak čavrljaju u vreme obroka.

Za razliku od dece, kokice i pilići razumeju da predmet koji im je pokazan, a potom sakriven i dalje postoji. Koke koriste oko 20 različitih zvukova za raznu hranu, moguće je da je to prvo tzv. reprezentativno upozoravanje van sveta primata.

Kris i Linda Evans sa Univerziteta Makvori uvereni su da kokice, naposletku, nisu – kokoške.

S. P.
 
Odgovor na temu

Serbiankum
Srbija

Član broj: 54947
Poruke: 240
*.adsl-a-4.sezampro.rs.

Sajt: www.drvoumomdvoristu.com


Profil

icon Re: Šta je starije ? Kokoška ili jaje ?14.07.2010. u 08:19 - pre 166 meseci
Evo sta kazu naucnici:

http://www.rts.rs/page/magazin...%D0%BE%D1%88%D0%BA%D0%B0!.html
 
Odgovor na temu

kordun3
s. mitrovica/wiesbaden

Član broj: 260515
Poruke: 110
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Šta je starije ? Kokoška ili jaje ?08.08.2010. u 18:00 - pre 166 meseci
ja se prvo ne slažem sa tim pitanjem zato sto je višesmisleno,trebalo bi da zvuči šta je starije kokoška ili kokošije jaje u slučaju takvog pitanja normalno da je starija kokoška,jer ta vrsta je evoliurala od nekog svog ranijeg najbližeg srodnika ,nekom genetskom mutacijom koja je imala okvirno stabilnu i u okvirima srodnih vrsta od kojih je ptekla dominantnu genetsku konfiguraciju, pa se onda pocela razmnožavati jajima to je tako logično.
a sad ako pitanje zvuči baš ovako kako je napisano na ovom forumu onda bi odgovor sigurno bio r da je starije jaje,jer ne stvaraju jaje samo kokoške i ptice već i velika većina reptila (dinosaurusi,zmije,kornjače itd...)
dakle jaja su postojala davno prije nego kokoške,u svakom slučaju ako idemo da filozofiramo do kraja jaje bi bilo uvijek mlađe jer prvi organizam koji je stvorio prvo jaje je stariji od datog jajeta,ja ne znam šta je tu nejasno vjekovima među naučnicima kad je sve jasno
 
Odgovor na temu

kordun3
s. mitrovica/wiesbaden

Član broj: 260515
Poruke: 110
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Šta je starije ? Kokoška ili jaje ?08.08.2010. u 18:29 - pre 166 meseci
tek sam sad čitao ove komentare iznad ,gdje kažu da je starije kokošije jaje od kokoške,ja se s tim ne slažem uopšte,prvo nijedna vrsta ne nastaje odjednom,vec nastanak neke vrste je malo duzi proces u kojem ucestvuje nekoliko generacija ,tako je i kod biljaka i kod zivotinja,ono sto igra ulogu u tome su dominantni geni ili geni koji daju prednost u razmnožavanju na bilo koji način,npr kako je čovijek odmakao od majmuna,jedna od teorija je ta da upravo majmuni na nekom područiju su jeli kaloričniju hranu,meso npr. što im je kroz generacije dalo malčice razvijeniji nervni sistem nego sto su ga imali majmuni na nekom drugom podrucju koji nisu imali naviku da jedu meso ili nisu imali tu mogucnost,zasto je meso tu vazno,zbog kalorija,nervno tkivo trosi mnogo vise kalorija od bilo kog drugog tkiva ,dakle mozak je najveci potrosač kaloriija od svih organa ,gladan čovjek ne može ni da se koncentriše kamo li da razmislja normalno.oni majmuni koji su jeli meso imali su i uslove za intenzivan rad mozga i to im je dalo prednost da siđu sa grana i lutaju uokolo kasnije da prave sebi alate i love divljač ,znači sve je krenulo od neke grupe majmuna koja se između sebe razmnožavala generacijama izolovano i time stekla bitne genetske razlike od one prvobitne grupe sa početka ove priče o majmunima koji jedu meso,to je znači malo duzi proces a ne nastaju vrste tako sto gavran izleže jaje i u njoj pile kokoške to su gluposti.
 
Odgovor na temu

gagaimg

Član broj: 164058
Poruke: 3
*.ninet.rs.



Profil

icon Re: Šta je starije ? Kokoška ili jaje ?08.08.2010. u 23:01 - pre 166 meseci
Sta je starije.starije je normalno kokoska:prvo nema evolucije shvatite,to se sigurno nije desilo...mi ljudi i zivotinje i ptice sva ziva stvorenja smo stvoreni od Svevisnega i svi razliciti ko vise ko manje BOG nas je stvorio svidjalo se to darvinistima ili ne ali to je istina.sta mislite da kompjuter u buducnosti ima mogucnost da sam razmislja i on bi reko ovako:mi kompjuteri smo nastali evolucijom od vetra koji je duvao silicijumsku prasinu i ona se nagomilala i tako je nastao cip i od toga smo stvoreni.a oni nemaju pojima da je ljucko bice stvorilo kompjuter,isto tako mi ljudi dobra vecina ne mozemo da prihvatimo da nas je stvorio BOG to je rec za naseg stvoritelja.citajte bibliju na samom pocetku lepo pise.I BOG STVORI COVEKA PO OBLICJU SVOME.ne treba nista vise reci to treba da bude jasno.ali to je mnogo veca tema od jajeta i kokoske zakljucak kokoska je prvo stvorena kao i svako bice na planeti.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Šta je starije ? Kokoška ili jaje ?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 20208 | Odgovora: 37 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.