Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prekinuti s cenama u evrima

elitemadzone.org :: MadZone :: Prekinuti s cenama u evrima

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 47152 | Odgovora: 155 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima03.08.2008. u 19:13 - pre 191 meseci
Daj onda neki račun da uplatimo za te jadnike u EU koji se bore za goli život, kada se nama ovde već toliko preliva da ne znamo kud ćemo s parama.
Nego što se tiče dinara, rekao bih da je već stabilan koliko je to već moguće u ovoj državi:

Citat:
Dinar će sutra ojačati za 0,2 odsto i zvanični srednji kurs biće 76,7065 dinara za evro, što je najveća vrednost dinara prema evru u poslednje četiri godine.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-78-30-164-186.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima03.08.2008. u 19:24 - pre 191 meseci
i onda ce se na jesen/zimu spustiti na 90-100 dinara po euru [tip:u toku je prodaja psenice,a novac se isplacuje tek posle jeseni ;)]
 
Odgovor na temu

Nabukodonosor
Marjan Bažalac
Kraljevo

Član broj: 17066
Poruke: 6463
93.86.105.*

Jabber: nabukodonosor@elite.....
ICQ: 235843000
Sajt: https://www.toolsify.com


+565 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima03.08.2008. u 19:33 - pre 191 meseci
Citat:
Daj onda neki račun da uplatimo za te jadnike u EU koji se bore za goli život, kada se nama ovde već toliko preliva da ne znamo kud ćemo s parama.

Ne znam cemu sarkazam. Ako vec nisi upucen ne moras da dajes svakakve komentare.
Have you ever had a dream that you were so sure was real? What if you were unable to wake from
that dream? How would you know the difference between the dream world...and the real world?

www.toolsify.com
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima03.08.2008. u 19:35 - pre 191 meseci
Ma malo sam se našalio, nemoj se ljutiti. Kakava god da je situacija tamo još uvek je uglavnom bolja nego ovde.

Citat:
i onda ce se na jesen/zimu spustiti na 90-100 dinara po euru


Jeste, to slušam svake godine u poslednjih 7-8, ali još nikako da vidim.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-78-30-164-186.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima03.08.2008. u 19:41 - pre 191 meseci
pa pogledaj svake godine se spusti tu na 78-77,pa posle 85-i vise ;),ne znam gde ima da se vidi tok dinara tokom cele godine,proteklih godina

edit:
evo i tu se vidi ;)
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima03.08.2008. u 19:49 - pre 191 meseci
Ja se ne sećam da je nekad bio preko 87 (ako i toliko). Naravno, ne kažem da će uvek biti 80, ali mislim da od 100 nema govora u nekoj bližoj budućnosti.
 
Odgovor na temu

Nabukodonosor
Marjan Bažalac
Kraljevo

Član broj: 17066
Poruke: 6463
93.86.105.*

Jabber: nabukodonosor@elite.....
ICQ: 235843000
Sajt: https://www.toolsify.com


+565 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima03.08.2008. u 20:29 - pre 191 meseci
Citat:
Ma malo sam se našalio, nemoj se ljutiti. Kakava god da je situacija tamo još uvek je uglavnom bolja nego ovde

No hard feelings. Svakako. Radije bih se mucio tamo nego ovde. Ali lose je i po nas sto i njima ide na gore, jer treba da im se pridruzimo.
Have you ever had a dream that you were so sure was real? What if you were unable to wake from
that dream? How would you know the difference between the dream world...and the real world?

www.toolsify.com
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-217-119.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima03.08.2008. u 22:26 - pre 191 meseci
evo bio je 84,7 [sto i nije daleko od 85 kako sam u poruci napisao napamet :P],a ako ovako nastave da ga snizavaju,morace podici jos vise ;)

samo je jako kontradiktorno,dinar "jaca" ,benzin poskupljuje :D [pardon,pojeftinio je 3 dinara :D]
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9517
*.lukoil.co.yu.



+10255 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima04.08.2008. u 08:32 - pre 191 meseci
Kupovao ja mobilni prošle godine negde u oktobru kad je Evro pao, slično kao ovih dana. Telefon 100 Evra, u dinarima kaže 8.200 ! Čekaj, kažem, danas je Evro 78 din, kako onda u dinarima 8.200 ? Kaže: "Mi Evro računamo 82!" Dobro, ajde da platim u evrima. "Ne može" Tu popizdim, iako sam jedva našao baš model koji sam 'teo, i izađem, nisam ni kupio.
Ovi su mogli da istaknu cenu u Evrima i 50, pa neka rečunaju evro po 160. Mislim, ionako svako računa onaj kurs koji mu se prohte.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7177 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima04.08.2008. u 09:41 - pre 191 meseci
Citat:

A sto se Evrope tice, nisi daleko od istine konstatatovanjem da je Evropa propala uvodjenjem evra. Uglavnom se ljudi bore za goli opstanak. Svako ko je ziveo na zapadu ili sada zivi, reci ce ti da nije ni blizu onoga sto je bilo npr. pre 15 godina.


To je glupost kakve nema - tacno je da su pre 15 godina cene u EU bile manje, ali ako covek lepo izracuna 15 x 3-4% koliko je bila godisnja stopa inflacije, bice mu jasno zasto su cene bile nize. Naravno, najvise kukaju upravo ne-tako-obrazovani ljudi koji pojma nemaju sta je inflacija i misle da za iste pare mozes 100 godina da kupis istu stvar. To sto su neke drzave odrzavale vrednost svojih lokalnih valuta nekim drugim, ne tako pametnim, stvarima uopste ne odgovara realnosti - kao sto je poznato iz zakona fizike, ne mozes ni od cega stvoriti nesto, pa tako i od ekonomije koja ima inflaciju od 3-4% godisnje ne mozes tek tako imati iste cene 10 godina.

Evropa ne samo da nije propala uvodjenjem evra, vec je to jako dobar potez jer je onemogucio pojedinacnim drzavama da devaluacijom valute pobegnu iz kriza, i time problem samo odloze za sledece vlade i, naravno, stete ukupnom monetarnom sistemu sa nekontrolisanom inflacijom. Od kada je uveden Euro, zemlje EU su morale i te kako unaprediti svoje ekonomije i moneternu politiku, jer im je izbijen "alat" za jeftino zataskavanje monetarnih kriza. Tako su mnoge zemlje morale i te kako da skresu svoje javne potrosnje kako bi upale u inflatornu granicu propisanu od strane ECB.

Inace, jako se lepo vidi u praksi koliko su se poboljsale monetarne politike drzava na primerima reakcija na krize.

Evropsku centralnu banku i monetarnu politiku EU ipak vode malo pametniji ljudi, i jako se lepo vidi da su EU ekonomija, plate i potrosnja u proteklih 15 godina solidno rasle, ne tako kao USA, ali mnogo ravnomernije - sto se sada najbolje vidi u periodu svetske kreditne krize, gde je Euro zona daleko manje ostecena u poredjenju sa USA.

A o toj prici da se u EU propada... sta mogu da kazem, mislim treba samo posetiti MediaMarkt, Ikea-u, METRO & lokalne supermarkete, i pogledati sta ljudi kupuju i jedu pa se samo nasmejati toj konstataciji. Ako je to "propadanje", onda bih to "propadanje" od srca pozeleo i Srbiji.

Nemacka, kao najveca EU ekonomija, je prosle godine zabelezila najveci rast u proteklih 20 godina. Taj rast su pratili i skokovi plata i potrosnja. Naravno, nekima nikad nije dosta, pogotovu onima sa malo skole, ciji su poslovi i primanja ugrozeni - ali ne zbog Eura, vec zbog globalizacije.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nabukodonosor
Marjan Bažalac
Kraljevo

Član broj: 17066
Poruke: 6463
93.86.105.*

Jabber: nabukodonosor@elite.....
ICQ: 235843000
Sajt: https://www.toolsify.com


+565 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima04.08.2008. u 12:09 - pre 191 meseci
Ivane, mnogo teoretises. Meni cela porodica vec dvadeset godina zivi na tom zapadu i mogu da kazem iz prve ruke. Mozda bi bilo pametnije da popricas malo sa ljudima koliko su zadovoljni zivotom, a ne da se nonstop zadubljujes u te statistike koje su klasicno zamazivanje ociju. Ne mozes da mi pricas o nekoj stopi inflacije od 3% i kako sam ja neobrazovan a ti pun neke statistike, kada sam mesec dana posle uvodjenja eura kupovao stvari koje redovno kupujem svaki mesec i nisam mogao da se nacudim da je sve DUPLO skuplje, tj. ono je sto bilo 2 marke (ili 2000 lira u lirama) sada je bilo 2 eura, umesto jednog eura. I uhvatio sam sebe da sam kupio samo pola stvari. Tako da nemoj previse da me uvlacis u neke teorije jer me one ne zanimaju. To su iste one teorije koje promovise i na nasa vlada narodu kako oni zive duplo bolje nego prosle godine i prilazu im neke grafikone, a ustvari duplo je gore nego prosle godine. Plate mozda je su skocile jedno 10% ali su cene skocile 50% a to niko ne pominje.
Have you ever had a dream that you were so sure was real? What if you were unable to wake from
that dream? How would you know the difference between the dream world...and the real world?

www.toolsify.com
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9517
*.lukoil.co.yu.



+10255 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima04.08.2008. u 12:35 - pre 191 meseci
Nabukodonosor, pričaš napamet. Ništa u zemljama zapadne Evrope nije duplo poskupelo samim uvođenjem evra. Ko se to "bori za goli opstanak" ?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7177 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima04.08.2008. u 12:51 - pre 191 meseci
Citat:

Ivane, mnogo teoretises. Meni cela porodica vec dvadeset godina zivi na tom zapadu i mogu da kazem iz prve ruke. Mozda bi bilo pametnije da popricas malo sa ljudima koliko su zadovoljni zivotom, a ne da se nonstop zadubljujes u te statistike koje su klasicno zamazivanje ociju.


Evo Nemac koji zivi ovde 50 godina i ima decu i uskoro unuke mi je u kancelariji, sa njim pricam svaki dan o svemu - pa nisam cuo tu naucnu fantastiku osim da je cena za polaganje voznje pre 30 godina bila duplo manja nego danas. Kao ni od jednog drugog coveka odavde OSIM od jednog grckog taksiste koji je kivan na ceo svet i koji mrzi sve odavde ali eto, i pored te mrznje mu se mili da taksira u Nemackoj a ne negde drugde - klasican licemer.

Evo i ja licno u Nemackoj zivim 6 godina, pa od 2002 do danas su cene svega sto ja kupujem i trosim skocile za nekih 10-15 posto, opet u potpunoj saglasnosti sa inflacijom. I kada sam dosao su cene bile u obe valute (DM/EUR) gde je sve u EUR bilo tacno u odnosu (cifra) 2:1. Interesantno, i moja plata od 2002 je veca za oko 30% pa mogu da kazem da danas zivim bolje nego u 2002 i pored rasta cena.

Te price o "duplom poskupljenju" su prica za malu decu - jeste danas, recimo, rata za stan duplo skuplja od rate za stan u Nemackoj iz 1985 - sto je sasvim normalno, jer za 23 godina to jeste taman toliko poskupelo. Ali te price da je nesto magicno poskupelo uvodjenjem evra 2002 su najobicnija zvaka, da nije tako sve bi po novinama vrvelo od dokaza za poskupljenje svega, jer nisu prodavnice mogle sve ljude da ucine blesavim pa da zaborave da se preracunaju.

Kao sto rekoh, tokom cele 2002 su stojale duple cene (DM i EUR) - pa nisam primetio da je neko krenuo da se buni, a krenuo bi svakako jer bi ta nova DM cena svakako skocila u odnosu na stanje pre uvodjenja EUR-a, i to znacajno iznad inflacije. Takvih kretanja, kao sto rekoh, nije bilo, i ako je bilo poskupljenja to su bila sasvim normalna poskupljenja koja se desavaju svake godine zbog inflacije, i u toj istoj meri (tipa 3-4%).

Problem sa ljudima koji su malo obrazovani ili su besni na svet iz nekih razloga je da sve preuvelicavaju - tako se mogu cuti te naucne fantastike o duplim cenama (u odnosu na kad? Mozda u odnosu na 1985 - ali ako ti plata od 1985 nije skocila bar duplo cenim da imas ozbiljan problem sa sobom i svojim sposobnostima) te o "golom prezivaljavanju" - cuj, onaj ko danas "golo prezivljava" nije mogao nista bolje da zivi pre 10 godina, ko ti prica drugacije te laze.

Nema nikakvog "zamazivanja ociju" sa nekakvom "statistikom" - potpuno je jasno zasto je evro uveden, i jasne su prednosti vs. mane, i zato sto su prednosti >daleko vece< su ga uvele sve zemlje, i nikome ne pada na pamet da ima svoju valutu danas.

Da nije tako, naslo bi se vec dobvoljno ljudi da izadju iz monetarne unije - nisu bas svi ljudi veverice, ali ni maloumni isto tako.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.dynamic.sbb.rs.



+52 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima04.08.2008. u 12:59 - pre 191 meseci
Ja bih samo voleo da mi Marjan pojasni kako se to veštačkim bildovanjem dinara jača naša privreda (ne uvoznici & friends, nego komplet privreda - ono, proizvodnja i usluge, pogotovo izvozno orijentisani koji sa primenom trenutne monetarne politike najviše gube).

Drugim rečima, čime opravdavaš trenutnu vrednost dinara prema evru? I čime opravdavaš postojanje dinara?
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima04.08.2008. u 13:09 - pre 191 meseci
Dinar mora da postoji jer moramo plaćati nekim novcem, nećemo žetonima valjda. Uvođenje evra je samo wishful thinking jer to odobrava neko drugi, a ne mi. Ako je kurs veštački, zašto onda neko ne plaća 1 evro 120 dinara? Siguran sam da bi imao mušterija.
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.dynamic.sbb.rs.



+52 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima04.08.2008. u 13:14 - pre 191 meseci
Zašto bi plaćao po 120 kada možeš po 77? :) A čik kupi RSD izvan Srbije, po tom ili bilo kom drugom kursu.

Što se uvođenja evra tiče, neko gore dade primer bosanske konvertibilne marke. Tom logikom, zašto ne 'evropski konvertibilni dinar' po kursu 1:1?
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima04.08.2008. u 13:22 - pre 191 meseci
Citat:
A čik kupi RSD izvan Srbije, po tom ili bilo kom drugom kursu.


Ima naravno. Provereno znam za Madjarsku tacnije Budimpestu.
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.dynamic.sbb.rs.



+52 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima04.08.2008. u 13:24 - pre 191 meseci
A je l' ima u Bugarskoj? I to je EU :)
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9517
*.lukoil.co.yu.



+10255 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima04.08.2008. u 13:29 - pre 191 meseci
Srpski dinar nije konvertibilna valuta, i to je jedan jedini i sasvim dovoljan razlog da ga banke u stranim zemljama ne prodaju. Mislim, nebulozno je to dokazivanje gde ga ima a gde ga nema.

To što dinar nije konvertibilan nema ama baš nikakve veze sa njegovim kursom. A ako neko misli da je 77 veštački i nerealan kurs, evo može kod mene da kupi po kursu od 100 din, to je valjda realno, zar ne ?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima04.08.2008. u 13:33 - pre 191 meseci
Cek cek, otkud to nije konvertibilna valuta?

@davor

Koliko znam ima u nekim menjacnicama ali je potraznja mala pa nije tako rasprostranjeno...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Prekinuti s cenama u evrima

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 47152 | Odgovora: 155 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.