Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prekinuti s cenama u evrima

elitemadzone.org :: MadZone :: Prekinuti s cenama u evrima

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 47115 | Odgovora: 155 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.dynamic.sbb.rs.



+52 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima04.08.2008. u 19:13 - pre 191 meseci
Najzad neko ko me razume :) Hvala na javljanju.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima04.08.2008. u 19:13 - pre 191 meseci
Je l' može neki link za kurs na slobodnom tržištu, budući da taj link koji si ostavio ne znači ništa.

Citat:
Google cannot guarantee the accuracy of the exchange rates used by the calculator. You should confirm current rates before making any transactions that could be affected by changes in the exchange rates


Ovde kažu drugačije:

Citat:
Monday, August 4, 2008

1 Euro = 77.29917 Serbian Dinar

1 Serbian Dinar (RSD) = 0.01294 Euro (EUR)

Interbank rate +/- 0%

This means:
You buy 1 Euro : 77.29917 Serbian Dinar
You sell 1 Euro : 76.15476 Serbian Dinar
You buy 1 Serbian Dinar : 0.01294 Euro
You sell 1 Serbian Dinar : 0.01313 Euro

Median price = 76.15476 / 77.29917 (bid/ask)
Estimated price based on daily US dollar rates.


http://www.oanda.com/
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.net1.bg.



+105 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima04.08.2008. u 19:31 - pre 191 meseci
@nkrgovic

Ovo sto si rekao da ne odgovara izvoznicima je samo delimicno tacno jer najveci izvoznici svoje proizvode prave od uvoznog repromaterijala...
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima04.08.2008. u 19:38 - pre 191 meseci
Ta prica za 90 dinara na "slobodnom trzistu" je nebulozna, niti je takvo trziste ograniceno na banke, ako si dovoljno lud i riskantan mozes i sam da odes na FOREX i da trgujes devizama. Trenutno je na forex-u odnos ovakav:

Live rates at 2008.08.04 18:23:27 UTC
1.00 EUR = 76.4337 RSD
1 EUR = 76.4337 RSD 1 RSD = 0.0130832 EUR
www.xe.com

Da negde ima da se proda evro za 90 dinara ja bih sigurno bio prvi da to uradim, cak i da je ograniceno na banke brzo bi se naslo hohstaplera koji bi polozili depozit od 10mil evra za otvaranje banke i samo bi trgovali devizama. To sto pricas provereno nije tacno jer mi je cale u bankarstvu i on odradjuje logistiku narucivanja, prodaje i transporta deviza i dinara u ime banke sa NBS i drugim bankama kao deo svog posla u trezoru banke. Marze koji oni prave su minimalne i sasvim sigurno nisu 15 dinara po evru.




Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..7-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima04.08.2008. u 19:43 - pre 191 meseci
Citat:
Java bg: Kupovao ja mobilni prošle godine negde u oktobru kad je Evro pao, slično kao ovih dana. Telefon 100 Evra, u dinarima kaže 8.200 ! Čekaj, kažem, danas je Evro 78 din, kako onda u dinarima 8.200 ? Kaže: "Mi Evro računamo 82!" Dobro, ajde da platim u evrima. "Ne može" Tu popizdim, iako sam jedva našao baš model koji sam 'teo, i izađem, nisam ni kupio.
Ovi su mogli da istaknu cenu u Evrima i 50, pa neka rečunaju evro po 160. Mislim, ionako svako računa onaj kurs koji mu se prohte.


i meni se slicno dogodilo !

Udjem u radnju i cena u poenima. A poen je evro. I sad ja hocu da kupim nesto za 50 evra i on kaze to je npr 4200 dinara. psto je to vise od 50 evra ja onda nudim direktno evre, ali trgovac vice a ne ne ne mi primamo samo dinare (koje on racuna po 82 inace su 78). Meni se to pomalo cini neiskrenim prema musteriji.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima04.08.2008. u 20:04 - pre 191 meseci
Prodavnice mobilnih su posebna priča, da se sprovodi zakon kako treba ne bi nijedna radila.
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Mister Big Time
Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima04.08.2008. u 21:25 - pre 191 meseci
U ovom primeru oko PC komponente, to je nemoguce zato sto se komponenta uvozi i naravno placa u €. A po zakonu prodavac ne sme da istice cene u drugoj valuti osim domace, ali bi i onda platio tih 11 evra vise, samo u dinarima. Kako god okrenes te kursne razlike i monetarna politika su pogubni za cene uvoznih proizvoda.


Evo danas dinar najjaci od 2004. godine. How yes no, na globalnom deviznom drzistu dolar konstantno opada a dinar nikad jaci! Al' to je neka mnogo sira tematika, ekonomska.

Citat:
Miroslav Jeftić: Prodavnice mobilnih su posebna priča, da se sprovodi zakon kako treba ne bi nijedna radila.


To svakako. Ali zanimljivo da opstaju tolike godine, ajde pre 4-5 godina da su se provlacili, ali i dalje po starom, a kao blizu smo EU
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima04.08.2008. u 22:08 - pre 191 meseci
mmix, koji je to kurs? Srednji ili koji? Posto se dosta razlikuje od ovog koji je Miroslav naveo, a Oanda je takodje sajt za Forex trader-e, pa mi je malo neobicno da se razlikuje :)
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima04.08.2008. u 22:10 - pre 191 meseci
U svakom slučaju su obadva daleko od 90.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima04.08.2008. u 22:18 - pre 191 meseci
Citat:
Miroslav Jeftić: U svakom slučaju su obadva daleko od 90. :)

Isto takodje slicno su daleko od realnog.... :) Google, inace, koristi podatke citi banke, a koliko ja kapiram u pitanju je procena nekih njihovih strucnjaka. Naravno da to niko ne placa, kada NBS "sticuje" kurs onako kako odgovara njenim zeljama, ali mi ovde pricamo o realnom kursu.
Citat:
Slobodan Miskovic: @nkrgovic

Ovo sto si rekao da ne odgovara izvoznicima je samo delimicno tacno jer najveci izvoznici svoje proizvode prave od uvoznog repromaterijala...

Velika je razlika izmedju velikih izvoznika i velikog izvoza :). Takodje je odvojeno pitanje ko koliko dodatne vrednosti stvara pretvarajuci repromaterijal u proizvod. Na zalost, drzava nema nikakvu politiku stimulisanja bilo kog izvoza sem "velikih izvoznika", gde se "veliki" meri samo obimom prometa a ne i stvorenom vrednoscu.... Drugim recima, stimulisu se samo oni koji "obrcu" velike pare....
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima04.08.2008. u 22:41 - pre 191 meseci
Najveci izvozni proizvod Srbije su sirovine, poljoprivredni proizvodi i hrana, tako da nema puno "uvezenog materijala" sto se toga tice ;-)

Inace, racunica da li je dinar trenutno hendikep za izvoznike je malko vise komplikovana od proste korelacije sa kursom, i takodje zavisi od mnogo parametara.

Sto se same "jacine" dinara tice, cenim da nisu u pravu ljudi koji misle da je "precenjen" - tacnije, ako bi smo SAMO gledali ekonomiju Srbije i inflatorne tokove, sasvim sigurno bi smo rekli da je dinar apsolutno precenjen.

Medjutim, ako tome dodamo sledece:

- Veliki upliv deviza od strane doznaka porodica iz inostranstva (pre par godina je to bilo cak 15% od GDP-a!!!)
- Turisticku sezonu gde se najvise deviza unosi od strane ljudi koji zive u inostranstvu i dolaze leti u Srbiju
- Stranih investicijama koje su u devizama

I ako znamo da NBS ne stampa niti povlaci dinare, dakle njihova vrednost je iskljucivo rezultat ponude i potraznje, mozemo doci do vrlo logicnog zakljucka zasto je dinar "jak", iako inflatorni tokovi zahtevaju "slabiji" dinar.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima04.08.2008. u 23:43 - pre 191 meseci
Ivane, ti jesi delom u pravu, ali.... Veliko je pitanje da li taj "vanredni" priliv deviza od strane "porodica" iz inostranstva moze da pokrije ogromni spoljnotrgovinski deficit. Ako ne moze, onda se taj deficit pokriva jedino odlivom deviza i slabljenjem deviznih rezervi... Drugo, velika "potraznja" za dinarima je dobrim delom posledica povecanje potrosnje i to, uglavnom, uvozne robe. Ovo mozda prija prosecnom kupcu kratkorocno, ali dugorocno vodi obaranju deviznih rezervi i presipanju deviza iz dzepova gradjana u ruke sacice uvoznika.

Bilo bi dobro da ima toliko stranih investicija da pokriva ovaj kurs dinara, ali ja se plasim da je, pre svega, u pitanju posledica toga da NBS utice na kurs sa ciljem da ostvari odredjene kratkorocne ciljeve, tako da sam kurs nije samo "ponuda i potraznja", vec i pokusaj da se socijalna politika vodi preko monetarne. Bilo bi lepo da si ti u pravu i da je dinar objektivno ovoliko jak, ali ja iskreno sumnjam u to.... Posebno kad vidim kako prolaze investicije, a kako donacije i kako se velika vecina tog novca odliva na korupciju....

Da, tu je i faktor "javne potrosnje", tj. "budzetskih korisnika", i potreba da se njima pruze odredjena primanja, koja ne samo da su nerealno velika u odnosu na privredu, vec su i uslovljena "valutnom klauzulom".
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima04.08.2008. u 23:43 - pre 191 meseci
Ma ljudi stvar je vrlo jednostavna ovo je veštački kurs, NBS baca kroz prozor do 5 miliona evra svaki radni dan , 5 dana u nedelji, da bi držali ovakav kurs, pa računajte. A spoljni deficit je koliko 7-10 milijardi, a koliko je koštao život pre 3-4 godine a koliko sad, to su samo pojavni oblici inflacije koja se zahuhtava....
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-221-177.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima05.08.2008. u 00:13 - pre 191 meseci
koliki je stepen inflacije?
koliko znam kreditne stope povecavaju svaki cas,zbog inflacije,a dinar tu kao jaca ;)...skroz realan kurs...kao i svake godine u ovo doba ;)
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

Bojan Basic
SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima05.08.2008. u 01:00 - pre 191 meseci
Citat:
dejanet:
Ma ljudi stvar je vrlo jednostavna ovo je veštački kurs, NBS baca kroz prozor do 5 miliona evra svaki radni dan , 5 dana u nedelji, da bi držali ovakav kurs, pa računajte.

Evo, evo, računamo. Sad kad si nam ti otvorio oči, sve je jasno. Ljudi već četiri strane ispisaše kako bi što bolje obrazložili i argumentovali svoje stavove, ali tvoji dokazi su stvarno neoborivi.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima05.08.2008. u 01:38 - pre 191 meseci
Citat:
dejanet: NBS baca kroz prozor do 5 miliona evra svaki radni dan , 5 dana u nedelji, da bi držali ovakav kurs, pa računajte.

Kroz koji to? Daj da ja stanem pod taj prozor...
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
79.101.231.*



+638 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima05.08.2008. u 03:24 - pre 191 meseci
pa dajte neka bude sad 80, ali nek urade nesto da i zimus bude 80...najrealnije razmiljanje
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..7-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima05.08.2008. u 07:21 - pre 191 meseci
Strasno puno novca upumpale su i strane banke koje se vode kao domace kroz razno-razne kredite stanovnistvu. To je stvorilo vestacku potaznju i naravno inflaciju. Znaci trosi se nemilice u Srbiji novac koji ne samo da nije zaradjen (to je svugde tako u svetu) vec i novac koji nema pokrice u industrijskoj proizvodnji, a to se vidi iz ogromnog uvoza.

Pitanje za nase strucnjake je sta ce se desiti ako izostanu investicije sa strane ?
 
Odgovor na temu

mrle 011

Član broj: 143142
Poruke: 234
89.110.203.*



+8 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima05.08.2008. u 08:25 - pre 191 meseci
Citat:
Beltrammi: ......
Pitanje za nase strucnjake je sta ce se desiti ako izostanu investicije sa strane ?


ima bude sve po picci, sve ce to Trziste da regulise - kazu Strucnjaci.
najvaznije je da smo se mi otarasili one nakaradstine, kada je vojna industrija bila medju prvih pet po izvozu na svetu, kada su srpski tekstilci i kozari izvozili za milijardu godisnje, crvena zastava za pola milijarde, genex ........
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima05.08.2008. u 08:29 - pre 191 meseci
Ne znam da li te je neko obavestio da je Tito umro? Mislim, znam da to može da bude šok...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Prekinuti s cenama u evrima

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 47115 | Odgovora: 155 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.