Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prekinuti s cenama u evrima

elitemadzone.org :: MadZone :: Prekinuti s cenama u evrima

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 47119 | Odgovora: 155 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..7-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima07.08.2008. u 22:30 - pre 191 meseci
bojim se da te strane investicije nece biti tako izdasne kao sto se ocekuje. One to vec i nisu.

Zapad se dosta vec ispumpao po Istoku, a Srbija ima relativno skupu radnu snagu i uz to ogromne politicke probleme i potpuno polarisano stanovnistvo. Ne postoji ni jedan brend Srbije i zemlja nije fokusirana na maksimalno koriscenje svojih glavnih resursa. Pored toga Srbija je vec bogatija od nekih zemalja EU a ni na kartu solidarnosti ne mozemo da racunamo.

Sto se tice dijsapore i njenih ulaganja, tu mislim da ne treba gajiti nikakve iluzije. Ukoliko se odrzi ovaj nivo kursa dijaspora ce odustati i od trivijalnog kupovanja nekretnina, a kamoli od nekih ozbiljnih ulaganja.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima08.08.2008. u 08:32 - pre 191 meseci
Citat:
Sto se tice dijsapore i njenih ulaganja, tu mislim da ne treba gajiti nikakve iluzije. Ukoliko se odrzi ovaj nivo kursa dijaspora ce odustati i od trivijalnog kupovanja nekretnina, a kamoli od nekih ozbiljnih ulaganja.

Zbog...?

Nego, sve je ovo offtopic pa se ne bih upustao u prizivanje pameti nekih koju ovde seju razne nebulozne tvrdnje. Da se vratimo na temu, evo jedne informacije od mene - zabranjeno je dovesti kupca u zabludu u pogledu visine cene, tj. stvoriti kod njega utisak da je cena niza nego sto jeste. To sve mozete procitati u Zakonu o zastiti potrosaca. Sa tim se nece prekinuti dok kupci ne pocnu masovno da podnose prijave trzisnoj inspekciji. Od kazni za ovakve prekrsaje moglo bi se skupiti ~1.000.000 EUR-a, sto nije mnogo ali nije ni za bacanje.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima08.08.2008. u 09:29 - pre 191 meseci
Citat:
pctel: Da se vratimo na temu, evo jedne informacije od mene - zabranjeno je dovesti kupca u zabludu u pogledu visine cene, tj. stvoriti kod njega utisak da je cena niza nego sto jeste. To sve mozete procitati u Zakonu o zastiti potrosaca. Sa tim se nece prekinuti dok kupci ne pocnu masovno da podnose prijave trzisnoj inspekciji. Od kazni za ovakve prekrsaje moglo bi se skupiti ~1.000.000 EUR-a, sto nije mnogo ali nije ni za bacanje.


Pa pazi, ako ja tebi kazem da procesor kosta 100 evra/bodova po 77 dinara i da ta cena vazi danas, gde to podpada pod zabludjivanje? Ta moja tvrdnja je neka vrsta verbalne profakture sa kratkim rokom trajanja koju stiti taj zakon koji ti pominjes, slicno kao pisana profaktura sa rokom od tri dana za firme. Ti u principu nemas osnovu za zalbu inspekciji jer te niko nije prevario nigde, ono sto ti je receno to i dobijas. Vi svi zaboravljate da vi kontrolisete trgovinsku transakciju cinjenicom da drzite pare u rukama, trgovac moze da radi sta hoce i da izmislja kakve god hoce varijante ali bez pisanog ugovora ne moze nikog od vas da natera da mu date pare. Ako ti neko kaze da je procesor 7700 i da stize sutra i kad dodjes sutra on kaze "e sad je 7800 zbog ziralnog kursa" nikog od vas on ne moze da natera da date te pare. Ako vam ne odgovara nova cena ili se iscenjkajte nazad na staru cenu ili nemojte kupiti, pa on nek cuva procesor na lageru. Apsolutno mi nije jasno zasto vi svi ocekujete da vas drzava stiti u situacijama gde vam zastita uopste nije neophodna.


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..7-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima08.08.2008. u 09:42 - pre 191 meseci
@pctel

Skok cena u Srbiji je veci nego na zapadu i normalno ljudi u dijaspori mogu sve manje i manje da kupe za prakticno isti novac. Uzgred nije ovo nikakav off vec upravo pogadja u sredu. Jer:

Jak dinar steti izvozu robe tj. privlacenju novca u Srbiju. Ne vidim zasto bi dijaspora tu bila izuzetak. Znaci dinar je 75 dinara sada. Ok braco nema frke, eto mene u oktobru kad bude 85.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima08.08.2008. u 10:02 - pre 191 meseci
To se ne odnosi na nekretnine, cene istih su markirane u evrima kao sto su i krediti markirani u evrima i promena kursa ne utice na rast cena nekretnina, to sto cene rastu su posledica pojavljivanja hipotekarnih kredita za gradjanstvo i generalne prenaseljenosti i drasticnih razlika u ekonomskom potencijalu izmedju regiona u srbiji pa cene variraju od 250e do 6000e po kvadratu. Ako hoces terasu u knez mihajlovoj onda moras da se isprsis vise i nije to samo u Srbiji, po tvome bi onda i penthouse u NewYorku sa pogledom na central park trebao da vredi koliko i stan u Harlemu iste kvadrature.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..7-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima08.08.2008. u 10:21 - pre 191 meseci
eh sad, znamo svi da nije tako. Mi smo imali porodicni stan koji smo hteli da prodamo 2000 i cenjen je bio na 105,000 DEM, a sada mi keva javlja da je oko 82,000 evra.

Znaci skocilo je ! Itekako je skocilo.

Naravno ne zelim da polemisen u razlici po kvartovima. mislim to je jasno i malom detetu.
 
Odgovor na temu

germanchc
drvoseca
Beograd

Član broj: 178234
Poruke: 11
*.adsl.beocity.net.

Sajt: www.golfoglasi.com


Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima08.08.2008. u 13:21 - pre 191 meseci
second that, moji kumovi su prodali stan u zarkovu 97. godine za 62.000 maraka , isti stan sada kosta oko 85.000 evra.

Citat:
pctel: Zbog...?

Nego, sve je ovo offtopic pa se ne bih upustao u prizivanje pameti nekih koju ovde seju razne nebulozne tvrdnje. Da se vratimo na temu, evo jedne informacije od mene - zabranjeno je dovesti kupca u zabludu u pogledu visine cene, tj. stvoriti kod njega utisak da je cena niza nego sto jeste. To sve mozete procitati u Zakonu o zastiti potrosaca. Sa tim se nece prekinuti dok kupci ne pocnu masovno da podnose prijave trzisnoj inspekciji. Od kazni za ovakve prekrsaje moglo bi se skupiti ~1.000.000 EUR-a, sto nije mnogo ali nije ni za bacanje.


nece da ulazu jer u srbiji mozes mnogo lakse da uvezes robu nego da je proizvedes ovde. dodas 20% carinu i to je to. a ako hoce da se radi imas skupe enrgente,lose i skupe radnike, mafijasko okruzenje, kalkulacije sa dinarom, politicku nestabilnost,velike poreze itd. mnogo razloga od kojih je samo jedan dovoljan da potencijalni ulagac odustane od patriotskih zelja za biznisom u sopstvenoj zemlji .dokaz te tvrdnje je da niko iz dijaspore i ne ulaze nista u srbiju :)


www.golfoglasi.com - moj Golf koga prodajem vec nekoliko godina .
 
Odgovor na temu

espresso
Beograd

Član broj: 31423
Poruke: 1758



+181 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima08.08.2008. u 14:53 - pre 191 meseci
Zna li neko koji zakon nalaže da se cene proizvoda moraju predstavljati u dinarima?
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima08.08.2008. u 15:18 - pre 191 meseci
Naravno da je skocilo kad se u Beograd u zadnjih 6-7 godina doselilo 400.000+ ljudi iz unutrasnjosti a nije sagradjeno ni priblizno toliko novih stambenih jedinica, i ovo nisam ja izmislio bilo je u novinama. Hoces kontraargument, pogledaj cene stanova u centralnoj Srbiji gde je cena pala sa 650+ na ispod 400 negde cak i 250e, jer ljudi i dalje pokusavaju da se izvuku iz tamosnje bede seleci se blize Beogradu gde ima vise posla i jacih plata, prodajuci vece prodicne kuce da bi u Beogradu ziveli u 35kvm. Kako ti to pojeftinjenje nekretnina nije primer za to kako su nekretnine nerealno poskupele? Nego samo gledate Beograd. Potraznje prevazilazi ponudu i cene idu gore. Stanovi u Beogradu ce biti sve skuplji i skuplji dok god ne bude decentralizacije i novih poslova u unutrasnjosti i dok ljudi sami ne budu krenuli da se iseljavaju iz Beograda ili ce se stopirati u onom trenutku kad cene budu toliko visoke da stanovi budu van domasaja vecini.
Nenormalno je da u jednoj drzavi vecoj od lihtenstajna ili monte carla 36% stanovistva zivi na manje od 5% teritorije koliko zauzima sire podrucje Beograda. Kojom magijom ste vi ocekivali da cene stanova ostanu iste? I onda jos pride krivite inflaciju dinara za poskupljenje u evrima?

Citat:
espresso: Zna li neko koji zakon nalaže da se cene proizvoda moraju predstavljati u dinarima?


Ne znam tacno koji je zakon, ali po ortaku koji drzi shop ovde u Pancevu znam da mora u dinarima, i za svu robu mora da ima uvoznicku deklaraciju i za svaki izlozeni artikal van magacina mora da ima istaknutu sifru i maloprodajnu cenu u dinarima koju stampa svakog jutra, sto je jos jedan razlog zasto drze male magacine tek toliko da im izlozbeni prostor ne bude "go". Trzisni inspektori obozavaju da ih kaznjavaju za te deklaracije i nzakacene cene.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

germanchc
drvoseca
Beograd

Član broj: 178234
Poruke: 11
*.adsl.beocity.net.

Sajt: www.golfoglasi.com


Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima08.08.2008. u 15:26 - pre 191 meseci
Citat:
mmix: To se ne odnosi na nekretnine, cene istih su markirane u evrima kao sto su i krediti markirani u evrima i promena kursa ne utice na rast cena nekretnina, to sto cene rastu su posledica pojavljivanja hipotekarnih kredita za gradjanstvo i generalne prenaseljenosti i drasticnih razlika u ekonomskom potencijalu izmedju regiona u srbiji pa cene variraju od 250e do 6000e po kvadratu. Ako hoces terasu u knez mihajlovoj onda moras da se isprsis vise i nije to samo u Srbiji, po tvome bi onda i penthouse u NewYorku sa pogledom na central park trebao da vredi koliko i stan u Harlemu iste kvadrature.



:) . znaci ako bi ti imao stan koji vredi 50.000 evra i za mesec dana evro bude 10din nebi podzao cenu na recimo 150.000 evra ? budimo ozbiljni, kurs je debelo vezan za sve aspekte zivota pogotovo zato sto cenu idu samo gore nikada dole.

inace uvek je bilo drasticnih razlika imedju bg i ostatka srbije. pre 2000.g bilo je cak i vecih migracija stanovnistva , veca prodaja nekretnina i to za cash ali su cene bilo prilicno mirovale jer je marka bila realne jacine bez obzira na dinar. ljudima je tada izgledalo da za 1000 maraka mogu da zive godinu dana , kupujuci samo osnovne stvari ali ipak mogu da krckaju 1000 evra godinu dana. sada prodavac prodavajuci stan razmislja da za 1000 evra moze jedva tri meseca da zivi , pa mu je samim tim sve malo . jedna zena iz agencije za nekretnine bas pre neki dan govori kako ljudi odustaju od prodaje nekretnina jako cesto jer im kada nadju kupca to izgleda jako malo, pa vec sutradan stan daju u drugoj agenciji za 20k evra vise pa im cak i to izgleda malo...

imaju tu i banke veze jer njima odgovara da "daju" sto vise para gradjanima . posle ako za tri godine ode kurs na 120 sta njih briga njima su dugorocni krediti vezani za euro ili chf.

www.golfoglasi.com - moj Golf koga prodajem vec nekoliko godina .
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima08.08.2008. u 16:37 - pre 191 meseci
Citat:
germanchc . znaci ako bi ti imao stan koji vredi 50.000 evra i za mesec dana evro bude 10din nebi podzao cenu na recimo 150.000 evra ? budimo ozbiljni, kurs je debelo vezan za sve aspekte zivota pogotovo zato sto cenu idu samo gore nikada dole.


Ok, recimo hipoteticki da se desi ta neverovatna situacija da propadne evropska unija za mesec dana, i da ja trazim 150.000e za stan, tj tri puta vise po kvadratu. Da li bi ga ti kupio? Mogu ja da trzim i milion evra za njega ako ne moze da se nadje kupac i moracu da spustam cenu dok ne nadjem jednog koji je spreman da je plati. A kurs evra je cesce isao gore nego dole a cene su opet rasle.
I nije mi jasna ta tvoja racunica, dinarske cene na malo su vec godinama u blagom rastu, cene nekretnina su u vrtoglavom rastu a kurs varira i oscilira. To znaci da koeficijent korelacije izmedju tih trendova gravitira ka nuli. Mozes to i sam da provalis ako negde imas prosecne cene po kvadratu u Beogradu po mesecima (ja to nemam inace bih ti sam sracunao odmah), a istorijski kurs mozes da uzmes sa sajta NBS, ubaci obe liste u excel mesec za mesec i uradi CORREL() nad ta dva niza i vidi sta ces da dobijes. Ako si ti u pravu koeficijent ce gravitirati ka +/-1 u zavisnosti od strane kursa koji si uzeo.
Ajd ako neko ima te podatke da vise stavimo tacku na to.

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima08.08.2008. u 20:30 - pre 191 meseci
Citat:
mmix: Pa pazi, ako ja tebi kazem da procesor kosta 100 evra/bodova po 77 dinara i da ta cena vazi danas, gde to podpada pod zabludjivanje?
Ako tako kazes, onda je prilicno jasno i nema prekrsaja, ali ako mi kazes da ce me kostati 100 EUR-a, a ja moram da dam za to 120 (na menjacnici), onda sam prilicno jasno doveden u zabludu. Tacno, ne moram da kupim, ali ako sam ja tragom te informacije prosao kroz pola grada za vreme saobracajne guzve, onda je prevara ocigledna. Evo malo konkretnih citata Zakona o zastiti potrosaca:
Citat:

Član 17.
Potrošač mora biti obavešten o važećoj ceni proizvoda i usluge.
Obaveštenje o ceni iz stava 1. ovog člana daje se jasnim isticanjem cene na vidnom mestu, na proizvodu, pored proizvoda i u cenovniku usluge, kao i u svakoj ponudi za zaključenje ugovora o prodaji proizvoda i usluge.
Cena mora biti iskazana za jedinicu mere, kompletan proizvod ili određenu količinu proizvoda.
Kod proizvoda koji je prethodno upakovan u pakovanje različito od jedinice mere, pored cene za to pakovanje, mora biti istaknuta i cena po jedinici mere za isti proizvod.
Kod proizvoda u rasutom stanju ističe se samo cena za jedinicu mere.
Član 18.

Obaveštenje o ceni iz člana 17. ovog zakona, ne može dovoditi u zabludu potrošača u pogledu visine cene, odnosno stvarati utisak:
1) da je cena niža nego što jeste;
2) da su u cenu uključene posebne usluge za koje se plaća posebna cena;
3) da je cena bila ili da će biti povećana ili snižena za određeno vreme ili za određeni iznos.

Dalje, slicno tome, za usluge:
Citat:
Član 37.
Cena usluge mora biti unapred utvrđena na način koji potrošača ne dovodi u zabludu u pogledu cene usluge.

O cenama u oglasima:
Citat:
Član 47.
Zabranjeno je oglašavanje proizvoda i usluga koje dovodi ili može da dovede potrošača u zabludu, u skladu sa zakonom.

O visini kazne:
Citat:
Novčanom kaznom od 100.000 do 1.000.000 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice ako:
...
8) ne obavesti potrošača o važećoj ceni proizvoda i usluga, odnosno istakne obaveštenje o ceni proizvoda i usluga kojim se potrošač dovodi u zabludu i stiče pogrešan utisak o ceni proizvoda i usluga (član 17. stav 1. i član 18);
...
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se novčanom kaznom u iznosu od 20.000 do 50.000 dinara i odgovorno lice u pravnom licu.
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se novčanom kaznom u iznosu od 100.000 do 500.000 dinara i preduzetnik.


Nego, mmix, ti mora da si neki pravnik-pocetnik? Sta ja ovde ima sat vremena da ti objasnjavam sta znaci zabluda - ako neko shvati da je cena necega 7600 dinara, a kad dodje na kasu traze mu 8200 naprimer, onda je to jasno dovodjenje kupaca u zabludu. To se lako dokazuje - zaustavis 5 slucajnih prolaznika i pitas ih sta misle koliko to kosta, ako vecina njih bude u zabludi u pogledu visine cene, onda to je to.

Citat:
Skok cena u Srbiji je veci nego na zapadu i normalno ljudi u dijaspori mogu sve manje i manje da kupe za prakticno isti novac.

Ja interesantniju tvrdnju odavno nisam cuo - ljudi iz dijaspore (koji imaju EUR) nece da kupuju nekretnine u Srbiji (cije su cene u EUR) ako kurs nije >100?!
Ajmo dalje - kako kurs dinara utice na izvoz malina? Nikako. Kao ni na bilo koji drugi izvoz iz Srbije.

Evo jos jednog teorijskog pitanja za privredne teoreticare amatere - neka je knjigovodstvena vrednost kapitala jednog preduzeca na pocetku godine 700.000 dinara, a na kraju godine 1.200.000 hiljada dinara. Neka je kurs na pocetku 70 a na kraju 120. Koliku je dobit ostvarila firma?
Odgovor: Vrednost kapitala i na pocetku i na kraju je 10.000 EUR-a, znaci realne dobiti nema. Medjutim, firma ima knjigovodstvenu dobit od 500.000 dinara, pa treba da plati 100.000 dinara porez. Posle placanja tog poreza, kapital firme u EUR nije vise 10.000 vec manje od 9200 EUR, znaci umanjio se za 8%.
Zakljucak: Cak i ako postoji izvoznik kome odgovara slab dinar, to ce mu se na kraju obiti o glavu kad bude obracunavao dobit.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

germanchc
drvoseca
Beograd

Član broj: 178234
Poruke: 11
*.adsl.beocity.net.

Sajt: www.golfoglasi.com


Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima08.08.2008. u 22:44 - pre 191 meseci
Citat:
mmix: Ok, recimo hipoteticki da se desi ta neverovatna situacija da propadne evropska unija za mesec dana, i da ja trazim 150.000e za stan, tj tri puta vise po kvadratu. Da li bi ga ti kupio?

.


Naravno da bi kupio, jer tom racunicom si podigao cenu stana 3X a kupovna moc robe sa EURO indexom je pojacana 7X (ova naravno vazi da trenutna situacija u zamlji sa "stabilnim" dinarom ostane ista)



Citat:
mmix

I nije mi jasna ta tvoja racunica, dinarske cene na malo su vec godinama u blagom rastu, cene nekretnina su u vrtoglavom rastu a kurs varira i oscilira.


Pa nisam bas siguran da su blagom rastu, 2003g je naprimer svinjsko meso (krmenadle) bilo 175din sada je vise od 310din, sredinom 2001 godine se secam da sam platio oko 1500kw/h struje nekih 800 dinara.. itd mada to ima samo delimicno veze jer mislim da su nasi ljudi imali uvek neki soul odnos sa nekretninama jer je vecini to jedino sto ima neku vrednost i sigurnost u zivotu , ustvari sve ostalo sto imaju ne vredi ni 2% te nekretnine pa onda samim ti precenjuju jedinu imovinu koju imaju.


Citat:
pctel
Ajmo dalje - kako kurs dinara utice na izvoz malina? Nikako. Kao ni na bilo koji drugi izvoz iz Srbije.
.


Jel ovo bilo pitanje ili ? mada evo odgovora 1t tona malina na svetskom trzistu maksimalno moze da se proda za npr. 1000 evra , tih 1000 evra u srbiji vrede 75000 dinara , troskovi zivota,goriva za obradu,struje,djubriva itd su npr. 80.000din po toj ceni naravno poljoprivrednik ne moze da proda proizvod i ne dolazi do izvoza zbog ne konkurentnosti. da je kurs npr. 90.000din bila bi druga prica.
www.golfoglasi.com - moj Golf koga prodajem vec nekoliko godina .
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima08.08.2008. u 22:48 - pre 191 meseci
Čisto sumnjam da je i u EU ista cena mesa danas i pre pet godina. Cenu struje iz 2001. ne vredi ni spominjati, tada je to još bila "socijalna kategorija" ili šta već. A što se tiče poljoprivrede, ne može se sve gledati samo kroz cenu krajnjeg proizvoda.
Poljoprivrednici u drugim zemljama su često premirani, imaju priliku da podižu povoljne kredite, dobijaju neke olakšice itd, pa može da im se isplati i niža cena proizvoda. Dok kod nas ono što dobiješ kad prodaš svoj proizvod to ti je sva zarada, odnosno ne računaj ni na šta drugo, pa se uvek ide na što veću cenu. Koliko je to moguće naravno.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima08.08.2008. u 23:15 - pre 191 meseci
Citat:
pctel: Ako tako kazes, onda je prilicno jasno i nema prekrsaja, ali ako mi kazes da ce me kostati 100 EUR-a, a ja moram da dam za to 120 (na menjacnici), onda sam prilicno jasno doveden u zabludu. Tacno, ne moram da kupim, ali ako sam ja tragom te informacije prosao kroz pola grada za vreme saobracajne guzve, onda je prevara ocigledna.
Nego, mmix, ti mora da si neki pravnik-pocetnik? Sta ja ovde ima sat vremena da ti objasnjavam sta znaci zabluda - ako neko shvati da je cena necega 7600 dinara, a kad dodje na kasu traze mu 8200 naprimer, onda je to jasno dovodjenje kupaca u zabludu. To se lako dokazuje - zaustavis 5 slucajnih prolaznika i pitas ih sta misle koliko to kosta, ako vecina njih bude u zabludi u pogledu visine cene, onda to je to.


Znaci ako zaustavim 5 prolaznika i pitam ih sta misle koliko kosta E6700 procesor i oni mi daju razlicite cene treba kazniti sve od prodavaca do samog Intela jer su ljudi u "zabludi", ne pricamo o hlebu i mleku vec o komponentama. I nisam ja nikakav pravnik pocetnik vec cisto pricamo zdravorazumski, bar kad se radi o kompjuterskim komponentama. Kad udjes u radnju, bilo koju koja ima izlozbeni salon, sve sto u njemu vidis imace i deklaraciju i istaknutu cenu u dinarima i ako kupis na licu mesta naplatice ti toliko u dinarima i sve u skladu sa clanovima zakona koje si citirao. Sve ostalo sto oni nemaju na stanju i narucuju po tvom zahtevu je podlozno ceni koju ti oni odrede, dok god je ta cena ista za tebe i za mene i za Peru i ti nisi diskriminisan, ne vidim pod koji clan zakona bi to podpalo i cime si ti doveden u zabludu. Isto tako svako od njih ima pravo da cene nivelise shodno svojoj poslovnoj politici, tako da je ovaj zakon u najmanju ruku bezvezan jer ako ces ga primenjivati doslovno nijedna cena bilo cega ne bi mogla da se menja jer ce se uvek naci neko ko je u "zabludi".

Ceo taj zakon tebi kao potrosacu dozvoljava da se pravis lud i zbunjen i da za svaku glupost tvrdis da si "zabludjen". Ako ti znas da je cena u evrima informativnog karaktera, a moras da znas kao pravno odgovoran gradjanin posto je promet u evrima zabranjen, a da se prava cena obracunava po ziralnom kursu, a znas sigurno, onda nisi u zabludi, zar ne? Informisan si i znas tacno koliko to kosta u dinarima, kao sto i znas da ces za to dati vise od 100evra. Isto tako i tebe neko moze da pita zasto ti hoces da trgujes u evrima kad evro nije zakonsko sredstvo placanja.

Citat:
pctel: Odgovor: Vrednost kapitala i na pocetku i na kraju je 10.000 EUR-a, znaci realne dobiti nema. Medjutim, firma ima knjigovodstvenu dobit od 500.000 dinara, pa treba da plati 100.000 dinara porez. Posle placanja tog poreza, kapital firme u EUR nije vise 10.000 vec manje od 9200 EUR, znaci umanjio se za 8%.


Upravo tako kao sto si rekao, samo sto vidis da bi valuta izgubila 71% svoje vrednosti mora da se pojavi priblizno toliko frisko odstampanog novca bez pokrica (da ne komplikujemo sa energentima i ostalim glupostima, dakle podudara se sa baznom inflacijom), i u toj situaciji je ROI od 57% los rezultat. Zasto 57%, pa zato sto se profit posmatra posle placanja poreza (posto tek tada postaje faktor uvecanja bogatstva vlasnika), tako da je knjigovodstveni profit 400.000 dinara sto je 57% od 700k angazovanog kapitala. Dakle firma je lose poslovala jer njen profit ne prevazilazi inflaciju.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima09.08.2008. u 00:10 - pre 191 meseci
Citat:
germanchc: Naravno da bi kupio, jer tom racunicom si podigao cenu stana 3X a kupovna moc robe sa EURO indexom je pojacana 7X (ova naravno vazi da trenutna situacija u zamlji sa "stabilnim" dinarom ostane ista)


Moj za***. Bio sam hteo nesto drugo da kazem, al nema veze.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

germanchc
drvoseca
Beograd

Član broj: 178234
Poruke: 11
*.adsl.beocity.net.

Sajt: www.golfoglasi.com


Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima09.08.2008. u 11:45 - pre 191 meseci
Citat:
Miroslav Jeftić: Čisto sumnjam da je i u EU ista cena mesa danas i pre pet godina. Cenu struje iz 2001. ne vredi ni spominjati, tada je to još bila "socijalna kategorija" ili šta već. A što se tiče poljoprivrede, ne može se sve gledati samo kroz cenu krajnjeg proizvoda.


Poljoprivrednici u drugim zemljama su često premirani, imaju priliku da podižu povoljne kredite, dobijaju neke olakšice itd, pa može da im se isplati i niža cena proizvoda. Dok kod nas ono što dobiješ kad prodaš svoj proizvod to ti je sva zarada, odnosno ne računaj ni na šta drugo, pa se uvek ide na što veću cenu. Koliko je to moguće naravno.


nisam siguran za kompletnu evropu ali cena mesa u lihenstajnu je 2002 godine bila oko 10 evra , sada je 8.5. to je za seceni svinjski but. mada to nije za bitno jer su cinjenice da su se cene povecala u odnosu na evro i to ne minijaturno kao sto je neko napisao, oko ovog drugog se apsolutno slazem.

da, i jos jedna varijnta koju sam bas malopre cuo, da li se smatra za strano ulaganje u srbiju i 47.7 milijardi dinara duga gradjana samo na osnovu turistickih kredita :) ?
www.golfoglasi.com - moj Golf koga prodajem vec nekoliko godina .
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Mister Big Time
Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima10.08.2008. u 04:08 - pre 191 meseci
Citat:
germanchc
nece da ulazu jer u srbiji mozes mnogo lakse da uvezes robu nego da je proizvedes ovde. dodas 20% carinu i to je to. a ako hoce da se radi imas skupe enrgente,lose i skupe radnike, mafijasko okruzenje, kalkulacije sa dinarom, politicku nestabilnost,velike poreze itd. mnogo razloga od kojih je samo jedan dovoljan da potencijalni ulagac odustane od patriotskih zelja za biznisom u sopstvenoj zemlji .dokaz te tvrdnje je da niko iz dijaspore i ne ulaze nista u srbiju :)


Ih sad kako ne ulaze niko iz dijaspore, ulazu u svoje kuce iz sela iz kog su otisli preko... naravno i dalje je trend kuca na tri sprata, bez fasade uz upotrebljivost samo jedne polovine etaze i upotrebu poljskog wc-a. :)

@Beltrammi: "Pored toga Srbija je vec bogatija od nekih zemalja EU a ni na kartu solidarnosti ne mozemo da racunamo." --> Bugarska, Estonija, Letonija? Ima li jos koja? I po kojim to kriterijumima, nominalni GDP?


Odosmo u off.


 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima10.08.2008. u 09:36 - pre 191 meseci
Citat:
Mister Big Time: Ih sad kako ne ulaze niko iz dijaspore, ulazu u svoje kuce iz sela iz kog su otisli preko... naravno i dalje je trend kuca na tri sprata, bez fasade uz upotrebljivost samo jedne polovine etaze i upotrebu poljskog wc-a.


I svi ti neimari to navodno grade da bi im tu zivele porodice jednog dana, kao da njihovoj deci koja jedva natucaju srpski pada na pamet da se isele iz zemlje u kojoj su odrasli i dodju da zive u "zamku" u nekoj zabiti. Kad i umre neki od tih graditelja te kuce uvek budu prodate za mnogo manje para nego sto je u njih baceno. Tuzno, ali ne bih za to optuzio samo nasu dijasporu, to je nekako regionalni fenomen, ima toga i u hrvatskoj, bosni, pa i u rumuniji i bugarskoj.
Ima i primera "poslovnih investicija" koje nemaju veze sa mozgom. U novom selu pored Panceva lik iz francuske gradi sportsko rekreativni centar u koji je do sada spucao skoro milion evra a jos nije blizu gotovog. Koliko cujem od ljudi koji ga znaju on je duboko ubedjen da je ta investicija isplativa, i iz nekog razloga ocekuje da ce u selu sa 6000 dusa sa pretezno zemljoradnickim i starim stanovnistvom sa zemljoradnickim penzijama moci da napravi profit od sportskog centra evropske klase. Nekako ne mogu da zamislim svoju 90 godisnju babu da odlazi na "day spa" troseci penziju od koje ne moze da sastavi za zivot za mesec dana.

Citat:
Mister Big Time: @Beltrammi: "Pored toga Srbija je vec bogatija od nekih zemalja EU a ni na kartu solidarnosti ne mozemo da racunamo." --> Bugarska, Estonija, Letonija? Ima li jos koja? I po kojim to kriterijumima, nominalni GDP?


Obicno se ne gleda nominalni GDP, gleda se GDP po glavi obracunat po kupovnom paritetu, gde nas i tu siju sve zemlje EU-a, mada su te tri gornje zemlje ispred nas za veoma malu marginu koja se rapidno poveceva. Teritorijalno u Evropi nizi GDP per capita od nas imaju samo Bosna, Makedonija i Albanija, i od njih bezimo skoro duplo. Tako da nismo bas bogati ko sto se prica, i zbog toga nam treba EU, Rumunija i Bugarska su takodje bile ispod nas pre nego sto su iz politickih razloga primljeni nespremni u EU, a sad nas siju za oko 50-ak posto, posle samo par godina.

Jeste off, ali treba i to negde reci.



Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Prekinuti s cenama u evrima11.08.2008. u 12:36 - pre 191 meseci
Citat:
tako da je ovaj zakon u najmanju ruku bezvezan jer ako ces ga primenjivati doslovno ...

Ponovicu ono sto sam vise puta na forumu vec rekao - nije resenje neprimenjivati zakone, naprotiv, treba ih primenjivati a one koji nisu dobri ukinuti. Necu uopste ulaziti u raspravu da li je zakon dobar ili nije, samo tvrdim da je dovodjenje kupca u zabludu u pogledu visine cene vrlo kaznjivo.

Citat:
...a da se prava cena obracunava po ziralnom kursu, a znas sigurno, onda nisi u zabludi, zar ne?

Problem je sto ne postoji ziralni kurs. Postoji kupovni, prodajni i srednji kurs. Sam naziv "ziralni kurs" potice iz vremena kad su postojali ziro-racuni i odnosio se na placanja sa ziro-racuna na ziro-racun. Sprimenjivao se u uslovima svakodnevnog slabljenja domace valute i platnog prometa koji je trajao 2-3 dana, pa onda dok ako kupac danas uplati, prodavcu je novac na raspolaganju tek prekosutra, pa se uzima neki projektovani kurs koji se pretpostavlja da ce tada vaziti. Sada niti postoje ziro racuni, niti se ovde vrsi placanje sa racuna na racun, niti je novac prodavcu raspoloziv tek prekosutra. Takodje, ne samo da kupcu "ziralni kurs" ne moze biti poznat, vec svako ko je nabavljao komponente u vise firmi tokom jednog dana zna da se taj kurs razlikuje od firme do firme, znaci uopste nije jedinstveno odredjen. Jos nesto bitno da pomenem, mozda je tesko dovesti u zabludu tebe ili mene, ali neki prosecan kupac nema pojma o tome, on procita oglas "kompjuter za 195 EUR-a", uzme po 100 od dede i babe i trci u radnju ocekujuci kompjuter i kusur za pivo sa ortacima. Kad dodje tamo, oni ga podsete da nema placanja u EUR-ima i da treba da skokne do najblize menjacnice i promeni svoje "dje ba zapelo" za "daj sta das" kojima se moze izvrsiti transakcija (ovo "dje ba zapelo" i "daj sta das" je iz slicnog skeca Nadrealista). Kad dodje u radnu i donese "daj sta das" saznace da ne samo da nema kusura vec i da nema dovoljno novca! To je kriminal koji se ponavlja iz dana u dan, ja tvrdim da je to itekako kaznjivo, samo treba odvojiti sat-dva za posetu trzisnoj inspekciji.

Citat:
1t tona malina na svetskom trzistu maksimalno moze da se proda za npr. 1000 evra , tih 1000 evra u srbiji vrede 75000 dinara , troskovi zivota,goriva za obradu,struje,djubriva itd su npr. 80.000din po toj ceni naravno poljoprivrednik ne moze da proda proizvod i ne dolazi do izvoza zbog ne konkurentnosti. da je kurs npr. 90.000din bila bi druga prica.
To u teoriji jeste tako, ali ta teorija vazi samo za zemlje koje imaju cene u domacoj valuti (znaci USA, Kina, Japan...). Kod nas to ne moze da vazi, jer ako je EUR 80 dinara, poljoprivrednik moze za 80.000 dinara da kupi istu kolicinu goriva, djubriva, delova za traktor i kompjuterske opreme :-) kao sto bi mogao za 90.000 da je EUR 90 dinara.

A sada malo konkretnih primera - 01.07.2007. godine (u vreme berbe malina) srednji kurs je bio oko 79 dinara, a 01.07.2008. oko 78.5 dinara, znaci razlika prakticno ne postoji. Sto se otkupne cene u dinarima tice, 2007. je bila oko 75 dinara, a 2008. oko 130. Imamo i suprotan primer - kupine. Otkupna cena kupina 2007. bila je oko 90 dinara, a 2008. 12 dinara. Videli ste one poljoprivrednike iz Cacka - za kupus im se nudi 2 din/kg. Prosle godine cena je takodje bila 5-10x veca! Da li bi njima bilo nesto bolje da je kurs 90? Ne bi, svejedno bi zaorali useve. Znaci, kao sto se moze videti, kurs je poprilicno nebitan faktor kad se radi o izvozu iz Srbije.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Prekinuti s cenama u evrima

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 47119 | Odgovora: 155 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.