Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

kompletni prostori i kosijevi nizovi

[es] :: Matematika :: kompletni prostori i kosijevi nizovi

[ Pregleda: 3861 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

EArthquake

Član broj: 20684
Poruke: 884
79.101.79.*



+67 Profil

icon kompletni prostori i kosijevi nizovi12.08.2008. u 08:14 - pre 191 meseci
Znam da vazi da je metricki prostor kompletan ako je svaki Kosijev niz u njemu konvergentan , pitao sam se da li je ova tvrdnja obostrana , tj da li vazi da ako je metricki prostor kompletan sledi da je svaki kosijev niz konvergentan

muci me definicija u knjizi iz koje ucim, u definiciji ne stoji ni ako , ni ako i samo ako , vec ukoliko , a sve ostale knjige iz analize koje imam rade samo sa realnim nizovima pa kako je skup realnih brojeva kompletan ni ne pominju ovaj uslov

ovo mi treba za resenje jednog teorijskog pitanja , tj imao bih resenje ako je gornja definicija obostrana u suprotnom se dosta komplikuje :)


pozdrav,
Aca

 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.DIALUP-SMIN.neobee.net.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: kompletni prostori i kosijevi nizovi12.08.2008. u 12:10 - pre 191 meseci
To što si napisao je definicija kompletnog metričkog prostora, pa prema tome jeste „obostrana“.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

Cabo
Lokanje u bircuzu

Član broj: 10942
Poruke: 684
*.vdial.verat.net.



+5 Profil

icon Re: kompletni prostori i kosijevi nizovi12.08.2008. u 16:16 - pre 191 meseci
U definicijama nikada nećeš sresti izraz „ako i samo ako“, odnosno skraćeno „akko“. Čim imaš to „ako i samo ako“ znači da se ne radi o definisanju nečega, već o nečemu što treba dokazati. Definicija predstavlja samo davanje imena nečemu, dok se tvrđenja, leme i teoreme odnose na dokazivanje da je jedan objekat jednak drugome, nezavisno od toga kako su oni predstavljeni: svojim imenom ili sadržajem (ovde mislim na tvrđenja, leme i teoreme tipa „ako i samo ako“ — ona druga tvrđenja se odnose na dokazivanje da je neki logički iskaz tačan).

Ako se pitaš kako si mogao da znaš da se radi o definiciji, pored očiglednog odgovora da je tekst „Definicija“ verovatno prisutan, i ispisan ovakvim polucrnim slovima, čisto laički govoreći, ukoliko pojam prvi put vidiš u udžbeniku, sve su šanse da se radi o definiciji.

[Ovu poruku je menjao Cabo dana 12.08.2008. u 17:36 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.DIALUP-SMIN.neobee.net.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: kompletni prostori i kosijevi nizovi12.08.2008. u 18:15 - pre 191 meseci
Citat:
Cabo:
U definicijama nikada nećeš sresti izraz „ako i samo ako“, odnosno skraćeno „akko“. Čim imaš to „ako i samo ako“ znači da se ne radi o definisanju nečega, već o nečemu što treba dokazati.

Baš obrnuto. Svaka definicija jeste „ako i samo ako“ tvrđenje (ako metrički prostor zovemo kompletnim, onda u njemu svaki Košijev niz konvergira; ako u metričkom prostoru svaki Košijev niz konvergira, onda taj prostor nazivamo kompletnim). Nekad se, zaista, u tekstu ne zapišu oba smera, ali to je samo zbog toga što se oni podrazumevaju.
Citat:
Cabo:
Definicija predstavlja samo davanje imena nečemu, dok se tvrđenja, leme i teoreme odnose na dokazivanje da je jedan objekat jednak drugome

I u definiciji imamo izjednačavanje: izjednačavamo klasu objekata koje ćemo odsad nazivati novim imenom s klasom objekata koji poseduju određene osobine.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

EArthquake

Član broj: 20684
Poruke: 884
79.101.79.*



+67 Profil

icon Re: kompletni prostori i kosijevi nizovi13.08.2008. u 01:45 - pre 191 meseci
hvala na iscrpnim odgovorima , cigledno ne baratam tako dobro egzaktnom matematickom terminologijom ...

u svakom slucaju , ovo mi je sasvim dovoljno
 
Odgovor na temu

Cabo
Lokanje u bircuzu

Član broj: 10942
Poruke: 684
*.vdial.verat.net.



+5 Profil

icon Re: kompletni prostori i kosijevi nizovi13.08.2008. u 12:29 - pre 191 meseci
Citat:
Baš obrnuto. Svaka definicija jeste „ako i samo ako“ tvrđenje (ako metrički prostor zovemo kompletnim, onda u njemu svaki Košijev niz konvergira; ako u metričkom prostoru svaki Košijev niz konvergira, onda taj prostor nazivamo kompletnim). Nekad se, zaista, u tekstu ne zapišu oba smera, ali to je samo zbog toga što se oni podrazumevaju.


Ako ćemo baš biti sitničari i formalisti, ono što sam ja rekao jeste tačno, jer sam ja rekao da se u definiciji nikada ne sreće izraz „ako i samo ako“.
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.dialup.neobee.net.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: kompletni prostori i kosijevi nizovi13.08.2008. u 13:15 - pre 191 meseci
Na šta sam ja odgovorio da to nije tačno.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.dynamic.sbb.rs.



+33 Profil

icon Re: kompletni prostori i kosijevi nizovi14.08.2008. u 22:49 - pre 191 meseci
Ja bih ipak voleo da malo popricamo i o samoj kompletnosti u nekim prostorima. Npr. Hilbertov prostor je prostor sa skalarnim proizvodom koji je kompletan! Ali gde je kompletan??? Da li su u ovakvom prostoru sve norme ekvivalentne? Pa nisu! On je kompletan u normi koja je indukovana skalarnim proizvodom! A zasto je to bitno? Zasto je meni bitno da je svaki konvergentan niz Kosijev? Sta je lakse dokazati konvergenciju ili Kosijevost?Pa Kosijevost! Pa ako pokazem da je niz Kosijev on sigurno konvergira!
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: kompletni prostori i kosijevi nizovi

[ Pregleda: 3861 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.