Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koji kondenzacioni kotao?

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Koji kondenzacioni kotao?

[ Pregleda: 11930 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

cvele973
Cvjetko Ristic
Novi Sad

Član broj: 191784
Poruke: 10
*.metrohive.net.



Profil

icon Koji kondenzacioni kotao?25.08.2008. u 19:38 - pre 190 meseci
Pozdrav svima!
Molio bih sve koji imaju iskustva sa kondenzacionim kotlovima da iznesu svoje mišljenje o njima, prednostima i manama u odnosu na klasicne!
Ja sam u fazi zamene kotla koji sam kupio prosle godine!!! Da sad nedužim kako i zašto, naime prošle godine sam u kući od 80 m2 instalirao podno grejanje kompletno bez kombinacije sa radijatorskim, to mi je radila "FIRMA KOJA SE BAVI 30 GODINA UGRADNJOM PODNOG GREJANJA",da skratim deo posla su odradili korektno to je onaj deo vezan za postavljanje cevi u pod, a onda su mi ugradili hidraulicnu skretnicu i cirk. pumpu... objasnivsi mi pošto sam laik da će to da radi "PERFEKTNO SA BILO KOJOM GASNOM PEĆI" Ja kupim VIESMAN vitopend 100 i neradi perfektno! Nije kotao problem da nevalja nego da nije pogodan za podno grejanje. Problem je regulacija, jer ja to regulišem preko sobnog termostata ali to nije to...
Nisam na vreme znao za kondenzacione kotlove, jer kad izracunam koliko mi je on naplatio svoje inovacije mogao sam za jos 100-200 e da kupim kon.kotao.
No posto ja hocu da to radi kako treba ja sam nasao prijatelja kome ću prodati moj kotao a sebi kupiti kondenzacioni.
Pošto ja to još nisam uradio molio bih one koji se razumeju u tu temu za neke korisne savete. Unapred hvala
 
Odgovor na temu

Dragan Rajic
PMN, gasni kotlovi BERETTA, menadzer
prodaje
Beograd

Član broj: 203092
Poruke: 3
*.adsl.net.yu.

Sajt: www.beretta.rs


Profil

icon Re: Koji kondenzacioni kotao?10.12.2008. u 17:14 - pre 187 meseci
Kondenzaciona tehnika radi na principu iskoriscenja toplote dimnih gasova za dodatno grejanje vode u radijatorskom krugu.

Kondenzacioni kotlovi u odnosu na klasicne imaju sledece prednosti:
- veci stepen iskoristenja, za oko 15-20% u odnosu na vecinu klasicnih, cime za istu vrednost smanjujemo utrosak gasa kao i racun za njegovo koriscenje
- smanjen stepen emisije CO2 u atmosferu (za investitora nekorisno ali gledajuci globalno veoma znacajno)

Nedostak je u uvecanom investicionom ulaganju, koliko, procenite sami na osnovu cena koje mozete naci na sajtovima.

Bitan preduslov za kondenzacionu tehniku je da kotao radi u rezimu potisno/povrtane temperature kotlovske vode od 50o/30oC. Upravo ovako "niska" vrednost temperature povratne vode od 30oC u odnosu na klasicne sisteme (80o/60oC), daje preduslov za pothladjivanje dimnih gasova na racun predgrevanje povratne vode.

Ukoliko na ispunimo vrednost niske povratne temperature, vec radimo na visim temperaturama, dimne gasove necemo moci pothladiti u toj meri da dostignemo limitne maksimalne uslove stepena korisnosti do η= 108%.

Radi navedenih razloga u katalogu se definisu stepeni korisnosti kondenzacionih kotlova za vrednost temperature potisne/povratne vode od 80o/60oC i 50o/30oC, da bi se korisniku prikazala stvarna vrednost iskoriscenja za razlicite rezime temperatura grejanja.

Zakljucak je da je max. isplativost ocigledna ukoliko je sistem grejanja prilagodjen radu na niskim radnim temperaturama.

Pustanje u rad i overa garancije kondenzacionih kotlova se naplacuje duplo vise nego za klasicne, a ispravno podesavanje i pustanje kotla u rad se vrsi analizatorom dimnih gasova.

Srdacan pozdrav
 
Odgovor na temu

thedon

Član broj: 225253
Poruke: 2
82.117.202.*



Profil

icon Re: Koji kondenzacioni kotao?22.07.2013. u 08:50 - pre 131 meseci
Ja imam pitanje, hocu da kupim kondenzacioni kotao da grejem nekih 120-130m2. E sad, ja sam prvo hteo da kupim pec na etazno grejanje Buderus S111 24kw ali se premisljam jer to treba loziti i neko stalno treba da bude u kuci. Imam radijatore u celoj kuci, kuca je na sprat i ima izolaciju 5cm stiropor. Hteo bih da kupim Bosch Conens 3000w 24kw. Da li neko moze da mi kaze koliko kosta ugradnja tog kotla i sta sve dodatno treba da kupim? Takodje bih bio zahvalan ako neko moze da mi kaze na sta je isplativije grejati se, na gas ili na cvrsta goriva? Bilo kakva pomoc dobro bi dosla. Hvala
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Koji kondenzacioni kotao?

[ Pregleda: 11930 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.