Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zaštićene slike na CD-u (vodeni žig)

elitemadzone.org :: MadZone :: Zaštićene slike na CD-u (vodeni žig)

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 16089 | Odgovora: 48 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.dynamic.sbb.rs.



+60 Profil

icon Re: Zaštićene slike na CD-u (vodeni žig)22.10.2008. u 06:55 - pre 187 meseci
Citat:
nisam bas razumeo sta si hteo da kazes
bacio bi slike na papiru jer ih imas na hard disku?
ako si to hteo da kazes, mislim kakvo je to razmisljanje
zamisli da ti sutra crkne taj hard disk ili ti neko ukrade komp ?


A zamisli sutra neko prelazi ulicu i opizde ga kola i umre!!!

Naravno da su slike na papiru vrednije i naravno da ih ja necu baciti...

A sto se tice hard diska, slike naravno imam i na DVD-ju....Nista to nije vecno, ali boze moj...pa nista nije vecno..Zamisli da se sutra zarati ovde kod nas (sto je koliko vidis cesto na ovim prostorima) pa mora da se bezi...Pa onda ne bi poneo ni album ni cd ni hard disk...Tako da ne zelim nista da zamiljsam, jer svasta moze da se zamisli ako covek hoce...U zivotu se nekad mora i rizikovati.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Deep|Blue
Srce Srbije

Član broj: 631
Poruke: 1431
195.178.63.*

ICQ: 101830817


+314 Profil

icon Re: Zaštićene slike na CD-u (vodeni žig)22.10.2008. u 08:10 - pre 187 meseci
@srdjanm3
to sa restoranskim fotografima je obicaj po bg-u, koji se manje praktikuje po sostalim gradovima.

e sad postoje sranja na obe strane.
Normalno mladenci bi da prodju jeftinije, fotograf bi da prodje skuplje i onda se navlace oko gluposti.

Najveci problem jeste sto se sve uglavnom svodi na okviran dogovor oko cene bez detalja oko slika za mladence, cd-ova ...

Citat:
bakara...
Opeljesi?
Verovao ili ne, mnogi ne kupe sliku, mnogi vrate, mnogi se cenkaju, a nekada i jednostavno odu pre slika...i na ciju stetu to ide?
Deo para ide restoranu za "zakup", deo devojkama koje prodaju, deo firmi koja izradjuje slike...a slike su daleko jeftinije od 500din, obicno su 100-120din...


inace cena nije 100-120, vec je prije cena 120-250, ali ako to ne smatras peljesenje onda ti svaka cast. Ako meni kao klijentu treba fotograf, sto me briga sto gazda restorana uzima pare od "ekskluzivnog" fotografa.

Kao prvo, ako mu je to neko pravilo, nek ponudi izbor od 2-3 fotografa pa da covek moze da odabere. Valjda se borimo protiv monopola, a i danas postoji tolika konkurencija kod fotografa, da pristanak na ovako nesto nema smisla.

Druga stvar, gde cena na kraju ispade manje bita jeste i kvalitet fotografa. Na jednoj od svadbi na kojoj sam bio prosle godine, mladozenja je zamalo poceo da bije fotografa ispred crkve. Lik je celo vreme "kenjao" da digitalni fotoaprati nemaju nikakvu upotrebu u profi fotografisanju. sve je to smece. zatim je nestao pri vencanju u opstini. pa je u crkvi propustio najbitnije delove vencanja, jer mu je zaglavio aparat, ispraznile se baterije za blic i na kraju pri vrhuncu ceremonije njemu nestane filma i ode 2 minuta da menja film.

Po Bg-u se inace razvio i novi sport, uvaljivanje fotki gostima. Tj, fotografi sevaju nemilice pa cak i u najglupljim situacijama i posle toga ljubazne devojke uvaljuju gostima slike po 200 din komad.

Stoji da je se u cenu tih fotki ugradjuje i izdrada, dostava, benzin ...., ali rec je o proizvodu koji fotografe kosta 15-20 din. Zar su troskovi zbilja toliki da se mora pokrivati marzom od 900% ?!?

I detalj koji verovatno najvise pokaze ljudskost i poslovnost fotografa jesu slike mladenaca. Za pocetak, nekih 60% tih fotografija je vec placeno pa i preplaceno, od strane gostiju koji se nalaze na njima. Zatim, nema potrebe za provizije devojkama, jer se te fotke daju mladencima nakon svadbe. Najverovatnije si mu vec platio samo angazovanje na svadbi. I na kraju obicno je rec o ogromnoj kolicini fotki, tako da valjda moze neki popust na kolicinu, ali u poslednje vreme je sve vise fotografa koji tu naplacuju punu cenu mladencima ili umanje za 10-20% . Zbilja bedno.

eh da, CD sa slikama. Taj divni "poklon" koji dobijes, cesto sa vodenim pecatom ili niskom rezolucijom je obicno smece. Verujem da nijedan od tih "postenih" fotografa ne navede da su slike na cd-u niske rezolucije ili sa vodenim pecatom pri dogovoru.

Cekaj malo, znaci platis angazovanje fotografa (nije malo), gosti placaju fotke po "lepim" cenama. Platis mu slike nakon vencanja. I jos ne mozes da izradjujes slike kad ti hoces, vec moras da opet ides kod njega.
Ako si vec platio angazovanje tog fotografa, onda je on duzan da ti i isporuci te slike bez "ostecenja" jer je to i predmet unajmljivanja, zar ne?

Ako se vec fotograf plasi gubljenja para za te fotke, sto ne ubaci dogovor, besplatan cd ako mladenci izrade vise od 50-100-150 fotki, ako se radi manje cena cd-a je tipa 2000 din (ako je ovo malo fotografu, nek mi kaze koliki je utrosak materijala za ovo). Na kraju krajeva, u takvoj situaciji, verovatno ne bih radio nesto mnogo slika, mozda nekom zakasnelom gostu par komada, ali bi mi vecina ostala na hardu, za preglede (kao i onih 20 000 koje sam ispucao svojim aparatima, a ukupno od toga izradjeno 40-50 kom), ali ajde recimo da ima parova bez kompova koji ce da rade slike,
ali koliko puta ljudi trebaju da plate 1 fotku?
Ako ti platim angazovanje, pa ti gost plati fotku sa marzom od 900%, pa ti mladeci plate fotku sa marzom od 500%, pa plate jos 2 fotke za roditelje, i na kraju pocepa se fotka, a ti oces i dalje to ekskluzivno pravo da deres ljude!? Jos pogotovo, ako se fotka pocepa posle 2 godine, a fotograf je vec bacio cd sa slikama (mada mi ovo zbilja nema smisla, ali se desava) ili mu je ostecen disk.




E sad druga strana.
Da bi radio vencanja, potreban ti je aparat od cirka 400-500 eur, sociva od 1500-5000 eur (min 2 komada po nekih 400 eur), blicevi >100 eur, baterije, kartice ... (sica), zatim dogovor sa foto studiom koji ti rade slike, devojke koje rade na procenat. znaci ima tu dosta potrosaca.

Zatim dolazi tu sve veca konkurencija (sta ces, liberalno trziste)

Potom gosti sa digitalcima, (i to ne samo sa igrackama od 200 eur, vec dosta njih i sa dslrs-ovima)
...
I na kraju mladenci hoce cd sa slikama !?!!




Verovatno bi ovde bilo manje problema, kad bi se svi detalji unapred dogovorili i malo se realnije vrednovalo sve to. Svakako da je oprema skupa, ali to ti je osnovno sredstvo za rad. I ti aparati od 500 eur su zbilja izdrzljivi, ali je veliki problem zelja prosecnog srbina, da sve ulozeno otplati sa jednim poslom






"Hmmm", rekao je, "...suprostavlja se nadrealizmu prikrivene metafore..." Razmišljao je tome na trenutak, a onda je zatvorio beležnicu s mrkim osmehom.
"I smrt je za njih suviše dobra"
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Zaštićene slike na CD-u (vodeni žig)22.10.2008. u 08:19 - pre 187 meseci
Ajde malo se vratite na temu, ni ja ne volim te fotografe, koji misle da su neki esnaf. znate vec za pricu da se za nova dokumenta donose fotografije koje nikome ne trebaju, jer vas lepo tamo slikaju. E pa to je sredilo udruzenje fotografa, da jadni ne ostanu bez posla. Zao mi je, ali to mi se ne svidja i zbog takvog ponasanja cu uvek stati na stranu protiv fotografa (pa makar imao u porodici iste).

Dakle ostavimo po strani i pricu da li je fotograf zajebao (a ja mislim da jeste, mada treba videti ugovor, sta nemas ugovor ????). Daj da vidimo sta se desava.

Ne znam koji je tehnicki nivo obrazovanja coveka koji je postavio temu, ali moze da se desi da je slike gledao tako sto mu se startovao neki program sa cd-a (dvd) koji ne dopusta stampanje slika (za divno cudo, ne mislim da vredjam danas, mada imam obicaj :))) ). Dakle probaj da uradis onu foru: Explore taj cd, nadji neku sliku kao fajl (mozda je .jpg, a mozda neka druga ekstenzija, ali imace ih onoliko koliko ima slika). Zatim posalji jedan takav fajl ovde (i da vidimo mladu, red je). Pa cemo da pogledamo sta se to desava, moze da se desi da fotograf postavio svoj neki program za gledanje koji je onemogucen u stampi. A naravno ljudi lenji, pa otvaraju slike samo iz tog programa.

E da, jos nesto sto je bitno, da li se taj waterprint vidi kada gledas slike ili samo kada se stampa ?

P.S. Za sve vas geekove, ne mora znaciti da je fotograf zastitio kao sto bi ste vi, da zna toliko, ne bi bio fotograf nego ...

CHUPCKO
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9442
212.200.68.*



+10242 Profil

icon Re: Zaštićene slike na CD-u (vodeni žig)22.10.2008. u 09:05 - pre 187 meseci
@Bakara
Vidi, donekle mogu da razumem tvoju logiku. Pod uslovom da si doveo svog fotografa, sa kojim si dogovorio sve detalje. Ali, to je jedan idealan slučaj, koji se veoma retko, takoreći nikada ne desi. Jer, jjudi u 99% posto slučaja jednostavno ne mogu da brinu brigu o fotografu i fotografisanju u danima neposredno pre svadbe. To je činjenica koju fotografi zloupotrebljavaju i sve nejasnoće i nedoumice (namerno stvorene) kasnije rešavaju ucenom, jer je materijal kod njih.

Mnogo mi je bliže objašnjenje koje je Deep Blue napisao.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16341



+2920 Profil

icon Re: Zaštićene slike na CD-u (vodeni žig)22.10.2008. u 19:22 - pre 187 meseci
cekajte bre polako...

Citat:
flighter_022:

Logicki, isto je i sa fotografima. Ako sam ga ja unajmio da me slika, ja sam ga platio (i isplatio) i time je sav copyright na fotke i video u mom vlasnistvu.

Da napravimo razliku u pojmovima:

ovde se fotograf obicno unajmi da slika i posle se od njega kupuju slike i na taj nacin plati njegov rad...cista njegova fizikalija se ovde ne placa posebno!
Znaci ako si ga unajmio da slika, sve sto islika je tvoje, ali ako dogovaras kupovinu slika, moras kupiti slike da bi postale tvoje.


Citat:
Deep|Blue:
Najveci problem jeste sto se sve uglavnom svodi na okviran dogovor oko cene bez detalja oko slika za mladence, cd-ova ...



inace cena nije 100-120, vec je prije cena 120-250, ali ako to ne smatras peljesenje onda ti svaka cast. Ako meni kao klijentu treba fotograf, sto me briga sto gazda restorana uzima pare od "ekskluzivnog" fotografa.

Mora sve da se dogovori, sve sto propustite moze da vas kosta i za to nije niko kriv nego vi sami...

Za cenu 100/120 znam, ali nisma bio ni na jednoj svadbi gde je fotka bila 150 a kamo li 250 din...ali verujem da i to moze ako mladenci insistiraju da za njih budu besplatne fotke, onda to gosti moraju da plate.

Citat:
Deep|Blue
Po Bg-u se inace razvio i novi sport, uvaljivanje fotki gostima. Tj, fotografi sevaju nemilice pa cak i u najglupljim situacijama i posle toga ljubazne devojke uvaljuju gostima slike po 200 din komad.

Stoji da je se u cenu tih fotki ugradjuje i izdrada, dostava, benzin ...., ali rec je o proizvodu koji fotografe kosta 15-20 din. Zar su troskovi zbilja toliki da se mora pokrivati marzom od 900% ?!?


Nije to nikakvo uvaljivanje, cista komercijalna fotografija, objasnicu...

Poenta je da napravi sto vise fotki iz sto vise uglova da izbor bude sto veci, onaj koji izradjuje fotografije ce vec napraviti selekciju, a pred gosta ce devojka (koja prodaje) izaci sa sto vise fotki...i onda. Mozete da odbijete jednu 2,3...ali ako ima deset kupicete bar 4, a ako ima samo 4 mozda ne kupite ni jednu...kapirate?

E zato je i tako velika marza...fotki uvek ostane, to je uracunato kao trosak posla.

Inace cesto ima fotografa koji ako su zadovoljni prodjom na svadbi poklone sve preostale fotke mladencima


Citat:
Deep|Blue:
Ako se vec fotograf plasi gubljenja para za te fotke, sto ne ubaci dogovor, besplatan cd ako mladenci izrade vise od 50-100-150 fotki, ako se radi manje cena cd-a je tipa 2000 din (ako je ovo malo fotografu, nek mi kaze koliki je utrosak materijala za

Pa, dogovor prave mladenci, ja sam siguran da ce se fotograf drzati dogovora...

Poenta je u tome sto vecina vas (pogresno) racuna da ce CD da dobije besplatno posto se danas fotke prave digitalnim foto aparatima...e pa gresite!

I ranije (kada sam se ja zenio) fotografi nisu davali negative mladencima, sve dok to nije posebno dogovoreno i/ili placeno!
U sustini nije se tu nista promenilo, samo je medij drugaciji.


Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16341



+2920 Profil

icon Re: Zaštićene slike na CD-u (vodeni žig)22.10.2008. u 19:29 - pre 187 meseci
Citat:
chupcko
P.S. Za sve vas geekove, ne mora znaciti da je fotograf zastitio kao sto bi ste vi, da zna toliko, ne bi bio fotograf nego ...

Vidi se da nisi video takav CD

BTW, CD ne pravi fotograf vec onaj koji izradjuje fotke, a on vrlo dobro zna sta radi.

Citat:
Java Beograd:Jer, jjudi u 99% posto slučaja jednostavno ne mogu da brinu brigu o fotografu i fotografisanju u danima neposredno pre svadbe. To je činjenica koju fotografi zloupotrebljavaju i sve nejasnoće i nedoumice (namerno stvorene) kasnije rešavaju ucenom, jer je materijal kod njih.

Nije to ucena...

To mu dodje kao da dovedete molera u kucu da vam okreci stan, a ne pitate za cenu...a posle kazete da vas je odrao.


Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Zaštićene slike na CD-u (vodeni žig)22.10.2008. u 20:11 - pre 187 meseci
Ne samo da nisam video, nego se nadam da necu nikada ni da ga gledam. Doduse ne znam jel se ovde snimaju sahrane, ali recimo da bi zarko zeleo da gledam slike svoje sahrane :)))).

Dakle jel moze ta neka slika da vidimo mi :).

CHUPCKO
 
Odgovor na temu

DS_Store
[es] :: Macintosh

Član broj: 32090
Poruke: 666
80.93.235.*



+4 Profil

icon Re: Zaštićene slike na CD-u (vodeni žig)23.10.2008. u 07:28 - pre 187 meseci
Moj savet ti je da nađeš nekoga ko iole bolje poznaje Photoshop i da lepo isponištavate te žigove.

Ako je čovek udarao watermarkove po fotkama, ne verujem da je to radio jednu po jednu, već je verovatnije da je napravio neku akciju i pustio je da izvrti sve fotke.

Dodatno, ako je od manje pametnih možda je koristio žig koji se lako rekonstruiše, npr. slova u Arialu ili slično. Dovoljno je napraviti akciju koja će na fotku ubacivati jedan lejer sa rekonstruisanim watermarkom i tvikovati layer blending mode, opacity ili šta je već potrebno tako da se watermark viđe ne vidi.

Skidao sam neke žigove ranije, može biti prilično jednostavno. Da se razumemo, ne nudim se za tezgu, samo dajem smernice.

Može li ovde da se okači bar jedna fotka, ne mora cela, može samo deo gde je žig?
10 HOME
20 SWEET
30 GO TO 10
 
Odgovor na temu

Deep|Blue
Srce Srbije

Član broj: 631
Poruke: 1431
195.178.63.*

ICQ: 101830817


+314 Profil

icon Re: Zaštićene slike na CD-u (vodeni žig)23.10.2008. u 08:24 - pre 187 meseci
@bakara
Fotograf je za pocetak samo osoba koja vrsi fotografisanje motiva, osoba, dogadjaja upotrebljavajuci svoju opremu i svoje umece, obilato koristeci svoje navike, moral i poslovne navike.

Kao i na svakom polju, ne moze da se generalizuje, ali da postoje opsti trendovi to da.
Vec duze vremena, marza za slike na svadbama su > 600%.
Vec neko vreme, sve redje cujem za primere da je fotograf dao slike za mladence po cenama u fotoradnji sa eventualnim popustom.
Kako je poceo da raste broj privatnih digitalaca na svadbama, tako je pocelo i forsiranje slikavanja.
Slicno tome, fotke za mladence su sve skuplje.


Sto se tice cena fotki, u poslednjih godinu dana sam bio na nekih 8 svadbi.
Nigde cena nije bila ispod 150 din.
Prosle godine, svadba u Kragujevcu, gde je fotograf naplacivao nekih 200 din fotku uz forsirano fotografisanje, a posle svadbe je uzeo ekstremne pare mladencima. slike sa popustom za 180 din, veliki foto album od 100 EUR (tri primerka). DVD sa slikama cini mi se 100 eur. Kopiranje DVD-a, nekih 25 eur. ............
Ako to nije dranje, onda ja imam problema sa procenom vrednosti

A sto se tice svadbe sa slikama od 250 din, ne verujem da je bio dogovor sa mladencima, jer je bila "odvezana" svadba gde su mladenci zbilja prosipali novce.


Citat:
bakara: ... Poenta je da napravi sto vise fotki iz sto vise uglova da izbor bude sto veci, onaj koji izradjuje fotografije ce vec napraviti selekciju, a pred gosta ce devojka (koja prodaje) izaci sa sto vise fotki...i onda. Mozete da odbijete jednu 2,3...ali ako ima deset kupicete bar 4, a ako ima samo 4 mozda ne kupite ni jednu...kapirate?...

Kapiram, al tu je i trenutak gde ljudi ne gledaju sta ima u kesici, lik malo popije pa ne vidi ni devojko ispred sebe, a kamoli slike ..., ali nije ni to problem.
Donese devojka slike i pogledam ih, na 3 slike se doista nalazim, ali totalno u pozadini, ispred nekog para koji pozira. O kojem uglu tu govorimo?
Eh da, jos jedna prica vezana za mladozenju koji je hteo da bije fotografa sa analognim slr-om. Negde 2 sata posle crkve, donese nase slike i ne obracajuci paznju na detalje uzimam 3-4 koliko je vec bilo. Medjutim moja draga, pogleda slike i njoj je lice zamrljano. U stvari provalimo da nije mrlja vec je to vertikalno linija koja je zamrljana. Rekoh ostecena slika pri razvijanju, vratim sliku fotografu i on obeca da ce ponovo uraditi. Donese posle 2 sata sa slicnom mrljom. Pitam ga u cemu je problem, ali on opet obeca ispravnu za 2 sata. Problem naraste jer postoji nekih 4-6 snimaka sa slicnom greskom sa iste lokacije. Vec na samom kraju dolazi lik daje iste slike i kaze da je bilo ostecenje filma i da su oni peglali u fotosopu, al ne mogu bolje. Povracaj para nije ni hteo da ponudi, ali dade nekako.

Poenta i jeste u dogovoru sa fotografom pre vencanja, ali ...
Ono sto jeste da pored dogovora o ceni, cesto izrone neki "dodaci" tipa placanje slika koje su ostale gostima ili ih nisu hteli uzeti zbog cudnih uglova. Dodaci za album, cd, kopije cd-ova .....
A dodatni veliki problem jesu i ti "sluzbeni" restoranski fotografi, koji cesto forsiraju vece marze i vece cene jer oni imaju ekskluzivan ugovor za taj restoran.


Svaka cast postenim fotografima. Ali kao sto rekoh, u zadnjih godinu dana, mnogo vise sam cuo za losija iskustva sa fotografima, nego ona pozitivna, a i u ta dva slucaja gde su iskustva bila jako dobra postojala je caka da su fotografisanje vrsili dobri prijatelji mladenaca, pa su uslovi i cene bile smesni.
"Hmmm", rekao je, "...suprostavlja se nadrealizmu prikrivene metafore..." Razmišljao je tome na trenutak, a onda je zatvorio beležnicu s mrkim osmehom.
"I smrt je za njih suviše dobra"
 
Odgovor na temu

Fuzz
Bojan Vukovic
Novi Sad

Član broj: 8631
Poruke: 3866
*.ADSL.neobee.net.



+9 Profil

icon Re: Zaštićene slike na CD-u (vodeni žig)23.10.2008. u 12:03 - pre 187 meseci
Citat:
chupcko: Ne samo da nisam video, nego se nadam da necu nikada ni da ga gledam. Doduse ne znam jel se ovde snimaju sahrane, ali recimo da bi zarko zeleo da gledam slike svoje sahrane :)))).


To me podseti na onaj kad pitaju Muju sta bi najvise voleo da kazu o njemu na sahrani, a Mujo kao...paaa, najvise bi volio da kazu, eno ga, miče se :)
anti-heroin spree
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Zaštićene slike na CD-u (vodeni žig)24.10.2008. u 10:59 - pre 187 meseci
Kada svi troluju, ajde da jos malo trolujem:

U NIN-u izlazi na poslednjoj (ne bas fizicki) strani nesto kao leksikon, gde razne umno/neumne ljude pitaju sve i svatsa. Izdvoji bi dva odgovora: Kada su Vecnu Čipčić pitali da samu sebe opise rekla: prćast nosić, mali pičić, ja sam Vesna Čipčić (dosta nasih slova od mene). I drugi odgovor kada u nekoga pitali kojoj recenici se nada na posmrtnom slovu on je reka: e stanite ljudi, evo mrda se.

I jos cekamo malo materijala da kazemo nesto konkretno (da ne bude da samo trolujem).
CHUPCKO
 
Odgovor na temu

rkomarkoma

Član broj: 289529
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Zaštićene slike na CD-u (vodeni žig)23.08.2011. u 11:58 - pre 153 meseci
Nezakonito ucenjivanje mladenaca fotografom u restoranima


1. Restoran ne sme ucenjivati mladence da moraju mladenci uzeti fotografa iz restorana sa kojim imaju takozvani ugovor o fotografisanju u restoranu, zato što taj ugovor nije i ne sme biti overen u sudu, jer to je ucena...
2. Restorani i hoteli koji imaju svog fotografa sa kojim ucenjuju mladence uzimaju fotografu na godišnjem nivou 5.000 eura do 20.000 eu ili po gostu od 0,50 eu pa do čak 3 eura po gostu u Beogradu !!! Što iznosi u Beogradu za svadbu od 300 ljudi x 3 eura = 900 eu za 1 svadbu i naravno fotograf „uvaljuje“ 900 slika po 150 din za goste i 70-80 din po komadu za mladence da bi otišao u plus !!!
3. UKINIMO ZAKUP – TJ. OBAVEZNOG FOTOGRAFA i cene će biti 100 din za goste i 40-50 din za mladence što je razumno i normalno i mladenci će od fotografa dobijati na poklon FOTO BOOK koji se inače zbog zakupa naplaćuje 300-600 eura.
4. Fotograf koji je obavezan u restoranu ne može da ima neku veću zaradu u restoranu zato što plaća veliki zakup-reket i ne može da radi sa kvalitetnom opremom, koristi zastarele fotoaparate, amaterski objektiv i blic koji jedva radi i šta se dešava: mladenci su ucenjeni da uzmu fotografa koji ima loš kvalitet, skup je i u velikoj većini slučajeva to je samo takozvani fotogaf koji nema fotografsku radnju, radi radnim danima u nekoj državnoj ili privatnoj firmi koja nema veze sa fotografijom, nije dovoljno stručan da fotografiše svadbe, ne plaća porez, nema fiskalnu kasu, restoranu kojem daje 15.000 eura za zakup na godišnjem nivou ne plaća porez-PDV i td....
5. Fotografske radnje koje bi trebalo da fotografišu svadbe ne mogu to da rade zbog zakupa u restoranima gde su obavezni većinom nestručni fotografi koji rade na crno a primaju socijalnu pomoć od države.
6. Mladenci, kada vam u restoranu kažu da imaju svog obaveznog fotografa, tražite napismeno da Vam napišu da je fotograf obavezan, odnesite taj ucenjivački ugovor u sud i dobićete odštetu za ucenu od minimum 5.000 eu. Dovedite fotografa po vašem izboru, borite se za kvalitet koji vi želite i cenu, a ne da Vam nameću fotografa koji radi na crno, skup je, loš kvalitet i td...

7. ŠIRITE DALjE: Nezakonito ucenjivanje mladenaca fotografom u
restoranima
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Zaštićene slike na CD-u (vodeni žig)23.08.2011. u 12:46 - pre 153 meseci
Nazalost, mislim da nije nelegalno, ali moze lako da se zaobidje bar u danasnje doba kad svi imaju aparate. Budes posten prema svatovima i kazes im pre svadbe da je fotograf nametnut i da sto se tebe tice nisu obavezni da uzimaju fotografije od njega i da ponesu svoje aparate, onda kad obidjes krug sa mladom ko hoce nek slika svojim aparatom za sebe. Za neku artisticniju uspomenu na vencanje imas svog fotografa kojeg platis lepo za njegov rad i vlasnistvo nad slikama i odradis sesiju sa njim na nekom lepom mestu (park, reka, itd) i to je to. Jeste ta usluga malo skuplja od slikanja-raje-za-kintu ali je i uspomena kvalitetnija.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

rkomarkoma

Član broj: 289529
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Zaštićene slike na CD-u (vodeni žig)23.08.2011. u 13:52 - pre 153 meseci
Jeste nelegalno, proverio sam kod advokata a i pisali su o tome u novinama. Trazite restoranu ugovor gde pise da je njihov fotograf obavezan, nece smeti da daju, samo ce reci uz osmeh, ipak moze vas fotograf da udje u restoran bez placanja zakupa.... za to se treba boriti jer ako fotograf ne placa zakup cena fotografije za goste bice 100 din a za mladence 40-50 din i fotograf ce vise zaraditi sa nizom cenom slika a da ne placa zakup, nego da placa zakup i sliku naplacuje gostima 150 din i mladencima 60-70 din. Proverena racunica.... Zasto muzici ne naplacuju zakup ???
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9442
89.216.32.*



+10242 Profil

icon Re: Zaštićene slike na CD-u (vodeni žig)23.08.2011. u 14:26 - pre 153 meseci
Čekaj, jel rkomarkoma fotograf bez restorana, pa se zalaže za to da i on dobije neki angažman ?
Ako mi se restoran toliko ne sviđa, niti njihov "obavezan" fotograf, zaboga izabraću drugi restoran, umesto da se sa njima preganjam, ubeđujem, da ih tužim (nemam pametnija posla) i td.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.yourproxyhost.com.



+443 Profil

icon Re: Zaštićene slike na CD-u (vodeni žig)23.08.2011. u 14:46 - pre 153 meseci
^srdjanm3

Ako ste se dogovorili da ti dostavi slike na DVD/CD onda tu nema vrdanja sa nekekvim vodenim žigovima, autorskim pravima i sličnim glupostima. Te slike su tvoje jer si ti unajmio i platio njegov rad i za to vreme ima da ti rinta, služi i ljubi i ruke i noge kao pseto. Nisi ti kupovao nikakvo umetničko delo koje je "umetnik" stvorio u trenutku "nadahnuća" (čitaj pijan ko motka).

Te slike možeš osloboditi vatermarka samo pomoću nekog foto-programa prepravkama tačku po tačku. To može da da zadovoljavajuće rezultate ali je dugotrajan proces. Pa - eto prilike da pokažeš koliko ti je stalo do svadbe.
 
Odgovor na temu

rkomarkoma

Član broj: 289529
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Zaštićene slike na CD-u (vodeni žig)23.08.2011. u 15:15 - pre 153 meseci
Ja sam u zakupu u 2 restorana, ali mi je dojadilo da ljudi kukaju da je fotografija skupa, tj. 150 din. a cena je 150 din zato sto se placa zakup, a zalazem se za ukidanje zakupa zato sto bi ukidanjem zakupa cena fotografije bila 100 din i vecu zaradu bi imali fotografi... a i gosti bi vise slika uzimali kada bi bila niza cena a i fotograf nece da drhti kada dodje u restoran i zna da ga ceka velika cena zakupa i treba da razmislja i broji slike da li ce isplatiti zakup, jer se neki put desi i da fotograf ode u minus, tj. plati na kraju veselja 50 eu iz svog dzepa sto je dosao ceo dan da radi. Ta cena bi svima odgovarala, ne vidim u cemu je problem da svi prodju bolje, i fotograf ce vise zaraditi, gosti i mladenci bi jeftinije placali sliku, jedino bi gazda restorana zaradjivao "SAMO" od meni-ja po gostu, a ne bi drao fotografa po veselju 100 do 900 eu u Beogradu !!!
I svaki fotograf bi mogao da radi u svakom restoranu.... Vise bi i posla imao...
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16341



+2920 Profil

icon Re: Zaštićene slike na CD-u (vodeni žig)23.08.2011. u 18:02 - pre 153 meseci
Citat:
rkomarkoma: Ja sam u zakupu u 2 restorana, ali mi je dojadilo da ljudi kukaju da je fotografija skupa, tj. 150 din. a cena je 150 din zato sto se placa zakup, a zalazem se za ukidanje zakupa zato sto bi ukidanjem zakupa cena fotografije bila 100 din i vecu zaradu bi imali fotografi...

Ti mu onda dodjes foto amater...ti bi da povecas svoju zaradu a da smanjis zaradu restoranu, zar ne?

Evo da si ti gazda restorana da li biti bilo pravo da neko zaradjuje u tvom restoranu, a ne radi za platu?

Drugo ako je nesto tvoje (restoran) ti odredjujes pravila igre, ko slika, ko kuva, ko radi, ko je gost ... ko koliko zaradjuje pa i ko ne radi, razumes?
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

rkomarkoma

Član broj: 289529
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Zaštićene slike na CD-u (vodeni žig)24.08.2011. u 07:49 - pre 153 meseci
1. Zasto onda ne naplacuju i muzici zakup ?

2. U zakupu fotografa i restorana se okrecu vece pare, tj. 100-400 eu po veselju se placa zakup fotograf-vlasnik restorana, treba da se prijavi porez na to, tj. na godisnjem nivou 10.000 eura do 30.000 eu u zavisnosti od velicine restorana. Na to treba da se plati porez.

3. Gledam svoj fotografski interes i interes mladenaca, tj. mogao bih da fotografisem u svakom restoranu u Srbiji ali zbog zakupa ne moze nigde da se udje, to je monopol i protiv zakonito. Gazda restorana nema zakonsko pravo da ucenjuje mladence fotografom. Ako bi ga neko prijavio odmah bi bio kaznjen !!! i Ako nema zakupa ja bih vise zaradjivao sa cenom od 100 din za goste a i mladencima je bolje, fotografiju bi placali 40-50 din a ne 70-80 din.

4. Gazda restorana treba da zaradjuje ono sto mu zakonom pripada, tj. od ugostiteljstva a ne da nezakonito reketira fotografe. Ima gazda restorana dovoljno para i od menija koji naplacuje, ne treba mu vise, ne treba i ne sme zakonski da drzi monopol sa fotografom. To moraju svi mladenci da znaju, sud, advokati i inspekcije !!!

5. Neka gazda restorana odredjuje zakonska pravila igre a ne nezakonska pravila igre u kojima moze da nadrlja novcano i td....
 
Odgovor na temu

Deep|Blue
Srce Srbije

Član broj: 631
Poruke: 1431
195.178.63.*

ICQ: 101830817


+314 Profil

icon Re: Zaštićene slike na CD-u (vodeni žig)24.08.2011. u 08:27 - pre 153 meseci
Citat:
bakara: Ti mu onda dodjes foto amater...ti bi da povecas svoju zaradu a da smanjis zaradu restoranu, zar ne?

Evo da si ti gazda restorana da li biti bilo pravo da neko zaradjuje u tvom restoranu, a ne radi za platu?

Drugo ako je nesto tvoje (restoran) ti odredjujes pravila igre, ko slika, ko kuva, ko radi, ko je gost ... ko koliko zaradjuje pa i ko ne radi, razumes?


@bakara stvarno imaš onaj klasični balkanski pogled na sve ... (ili držiš restoran pa si pogođena strana )
Ne mogu da nabroji koliko sam puta bio u situaciji da pričam sa ljudima koji iznajmljuju stanove, restorane ili nešto slično po sistemu da uzimaju pare za to što iznajmljuju, ali ne dolazi u obzir da oni ne mogu da koriste prostor ili da samostalno ulaze u isti dok traje zakup.

Izvini,
da li je taj "gazda" restorana iznajmio restoran za potrebe famozne manifestacije?
Ako učesnici svadbe, koji su pošteno platili za korišćenje tog prostora u tom kratkom vremenskom razdoblju ne prave nered, ne krše zakoe i ne lome imovinu restorana, onda vlasnik restorana može samo da sedi u kancelariji i da broji "šušku".

Ako će taj "gazda" restorana da pokloni termin mladencima, onda može slobodno da izvoljeva sa određivanjem pravila ponašanja.


Valjalo bi da te "gazde" shvate da u periodu u kojem su iznajmili prostor drugim licima oni ne mogu da upravljaju istim ili da ga koriste za svoje potrebe.

Ako ti treba poređenje, to bi bilo isto kao da iznamiš auto u rentakaru, a vlasnik rentakara ti ga mazne sa parkinga na par sati, er mora da donese paprike sa pijaca.

Pošto je nametanje fotografa nezakonito, a i nemoralno da ne kažem prevaranstko, ne vidim na koji način @rkomarkoma smanjuje zaradu restoranu? On u biti ne može da smanjuje zaradu vlasniku restorana, jer taj vlasnik u biti nije vlasnik restorana u datom periodu.

Citat:
bakara:
Drugo ako je nesto tvoje (restoran) ti odredjujes pravila igre, ko slika, ko kuva, ko radi, ko je gost ... ko koliko zaradjuje pa i ko ne radi, razumes?

Da, vlasnik određuje pravila u periodu kad upravlja njime, tj. kad ga ne iznajmljuje drugim licima. U periodu kad ga iznajmi meni, on jeste vlasnik, ali sam ja glavni korisnik. I taj vlasnik, može da dođe meni u goste, da sedne kao i ostali gosti i da bude počašćen isto kao ostali gosti.
Jer u tom periodu on i jeste gost, a ne "gazda".

I zapitaj se, kako bi prošao takav neki "gazda" kojeg bi korisnik objekta tužio zbog prevare i kršenja ugovora?
"Hmmm", rekao je, "...suprostavlja se nadrealizmu prikrivene metafore..." Razmišljao je tome na trenutak, a onda je zatvorio beležnicu s mrkim osmehom.
"I smrt je za njih suviše dobra"
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Zaštićene slike na CD-u (vodeni žig)

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 16089 | Odgovora: 48 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.