Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Otvaranje Prodavnice Racunara-koliko je danas to isplativo???

[es] :: Vodič za posao :: Otvaranje Prodavnice Racunara-koliko je danas to isplativo???

Strane: 1 2

[ Pregleda: 13570 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-221-177.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Otvaranje Prodavnice Racunara-koliko je danas to isplativo???25.11.2008. u 13:29 - pre 187 meseci
mislio sam da renoviraju :D

eto,a oni su bili jedni od jacih ;)
 
Odgovor na temu

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Otvaranje Prodavnice Racunara-koliko je danas to isplativo???25.11.2008. u 14:24 - pre 187 meseci
Citat:
Joker: Skoro sve veleprodaje imaju svoj prevoz za Suboticu dva ili tri puta nedeljno, tako da nema potrebe za vozom i sličnim prevozima. A uvek je tu neka kurirska služba ako je nešto jaaaako hitno. Veći je problem kome prodati nego kako nabaviti.

A... Onda u tom slucaju sam lupio glupost. Ali zasto su vam onda tako skupe komponente? Vidim ovo za graficku karticu(marza)-ako je istina, onda je previse. Jos kada ukombinujemo recesiju koja neminovno dolazi, bice jos teze prodati nesto, a imati isplativu marzu. Sto nas opet dovodi do pocetnog faktora: trzista. Treba ga prouciti, videti kolika je traznja, baciti sve na papir, i onda doneti sud. Ako je Darkova racunica tacna, onda se malo isplati, ali to samo uz predpostavku da ce prodavnica imati 15kE prometa. A sto se tice lagera i ponude, cak se i najvecim lancima prodavnica u BG desi da nemaju trenutno neku komponentu. Nekada treba uloziti i u dodatne napore za izgradnju trzista, recimo u popularizovanje racunara. Cesto agresivnim i sugestivnim kampanjama moze covek da poveca ne samo svoj udeo u trzistu, vec i da poveca samo trziste. A sada zazmurite: "Tebi treba novi racunar, tebi treba novi racunar, kupi ga kod mene, kupi ga kod mene...."
bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Otvaranje Prodavnice Racunara-koliko je danas to isplativo???26.11.2008. u 12:19 - pre 187 meseci
Citat:
Majstor_Pućko: Ali zasto su vam onda tako skupe komponente?

Pa, ako si pazljivo pratio temu, mogao si da nadjes detaljna objasnjenja koja bi ti ukazala na odgovor na ovo pitanje. Gore je naveden okvirni proracun po kome treba imati trziste za 15.000 EUR robe mesecno da bi firma funkcionisala sa prosecnom marzom 15%. Ako umesto toga imas trziste za samo 8.ooo EUR-a, onda moras da podignes marze na 30%, a ako imas trziste za milion EUR-a robe, onda mozes da radis i sa marzom 0.3%. I tako, to je jednacina sa vise nepoznatih gde se rezultat tesko moze unapred predvideti, vec jedini savet koji mogu da dam je da se krene sa prosecnom marzom pa se posle nekoliko meseci ona moze povecati ili smanjiti uzimajuci u obzir konkretna iskustva.
Inace, nisu niske marze kljuc uspeha na trzistu, cak veoma cesto moze da bude suprotno. Cena nije jedini faktor koji utice na realizaciju konkretnog posla, cak, slobodno mogu da kazem, to je jedan od manje bitnih faktora. Bitniji faktori su marketinska podrska (sta vredi ako prodajes nesto najjeftinije na trzistu, ako niko to ne zna), poverenje (ljudi ce radije platiti nesto skuplje nego jeftinije pa da posle razmisljaju hoce li im biti ispostovane garantne i druge obaveze), znanje (sta vredi ako nesto prodajes jeftinije nego drugi ako ljudi veruju da je niza cena posledica nizeg kvaliteta), navike (znam da prodajes isti proizvod po povoljnijoj ceni, ali hocu da kupim tamo gde sam navikao da kupujem), vreme (nije mi bitno gde cu da kupim, samo da mi ne treba sat vremena da dodjem tamo) i tako dalje. Bitno je da neko ne pomisli da moye tek tako da se pojavi, postavi najnize cene i uzme 50% trzista, to jednostavno tako ne funkcionise. Narocito ako si bitan faktor, onda i drugi prilagodjavaju cene prema tvojim, pa koliko god malu marzu da stavis, pojavice se neko dovoljno lud da formira jos manju. Bilo je nekoliko slucajeva u novijoj racunarskoj istoriji da se dve firme pocnu takmiciti koja ce imati nize cene. Ubrzo pocnu raditi sa yaradom 0, nadajuci se da ce tako konkurenciju oterati u bankrot pa ce onda nadoknaditi zaradu. Medjutim, konkurencija pocne prodavati i ispod cene kostanja i posle kraceg vremena dodje treca firma, mnogo manja i kupi ove obe bankrotirane.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9516
212.200.68.*



+10255 Profil

icon Re: Otvaranje Prodavnice Racunara-koliko je danas to isplativo???26.11.2008. u 13:51 - pre 187 meseci
Mislim da se više isplati takozvana "consumer electronic". Dakle, bežični telefoni, fotoaparati, mp3, mp4 playeri, transponderi, kompjuterska galanterija (izmislio sam termin) tj. miševi, tastature, padovi, CD-ovi, CD-case-ovi, slušalice, mikrofoni, zatim baterije, punjači, flash diskovi, raznorazni kablovi. Možda uz sve to i poneki PDA, možda i neki brend mobilnih, (sve legalno, od uvoznika, ali da se ne pretvoi u biznis sa mobilnima).

Broj računara u Srbiji je sve veći, a broj ljudi koje nešto zanima da li je disk SeaGate ili Maxtor je sve manji. Eventualno još poneko i promeni grafičku ili doda memoriju, ali i toga je sve manje. Možda nije loše prodavati samo i isključivo konfiguracije, jer uz odgovarajuću "žvaku" to ide bez problema.

Učestvovanje na ovakvim forumima je naravno sasvim cool stvar, ali može da dovede do iskrivljene slike o procentu ljudi koji znaju šta je DDR2 a šta DDR3.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.sbb.rs.



+2283 Profil

icon Re: Otvaranje Prodavnice Racunara-koliko je danas to isplativo???30.11.2008. u 21:38 - pre 187 meseci
Citat:
Java Beograd: ...miševi, tastature, padovi, CD-ovi, CD-case-ovi, slušalice, mikrofoni, zatim baterije, punjači, flash diskovi, raznorazni kablovi. Možda uz sve to i poneki PDA, možda i neki brend mobilnih, (sve legalno, od uvoznika, ali da se ne pretvoi u biznis sa mobilnima).

Broj računara u Srbiji je sve veći, a broj ljudi koje nešto zanima da li je disk SeaGate ili Maxtor je sve manji.

He, he. Pa on je upravo resio da e bavi ovim zato sto vecina radnji nudi ovo gore, a nema HDD, graficku ili memoriju, maticne ploce da i ne pominjemo.
Sa druge strane, mozda si u pravu, opsti je evropski i svetski trend da se kupuju kompletni racunari i da se kompletni prodaju kad vise ne ispunjavaju kriterijume potrebnih performansi, a jedino kod nas svako voli da kupi punu kesu komponenata pa da to posle sam srafi. A neko nepisano pravilo je da ako hoces da znas sta ce se za 5 godina raditi u Srbiji, onda samo pogldaj sta se radi u razvijenim zapadnoevropskim zemljama.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Otvaranje Prodavnice Racunara-koliko je danas to isplativo???

Strane: 1 2

[ Pregleda: 13570 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.