Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi

elitemadzone.org :: MadZone :: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 56774 | Odgovora: 289 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

stefanpn
Total anonymous
Programer

stefanpn
Član broj: 172809
Poruke: 509
93.86.55.*



+1 Profil

icon Re: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi22.12.2008. u 13:36 - pre 186 meseci
Mislim da je politicka diskusija zabranjena na forumu, kao i vredjanje na politickoj osnovi! Ako imas konkretnih dokaza da je neko lopov, t.j. da je taj neko izvrsio krivicno delo, molim te da se obratis nadleznim organima ili prekini da klevetas!

Da li su informacije koje si procitao iz novina proverene, ko stoji iza njih? Da li si siguran da ne siris dezinformacije?

Moje licno misljenje da su putevi propali zato sto nisu odrzavani u nazad 20 god, putarina jeste enormno skupa i cene goriva su takodje bezobrazno visoke.
 
Odgovor na temu

NoneVi
Novi Sad

Član broj: 116972
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



+24 Profil

icon Re: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi22.12.2008. u 13:40 - pre 186 meseci
Čim si ti Sopocanac isplivao pretpostavljam da nam se neki izbori blize. Nego kom krilu se priklonilo društvo srpsko-vanitu prijateljstva u nedavnim raskolima?
On a long enough timeline, the survival rate for everyone drops to zero.
 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
79.101.134.*



+1 Profil

icon Re: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi22.12.2008. u 13:49 - pre 186 meseci
Citat:
Mislim da je politicka diskusija zabranjena na forumu, kao i vredjanje na politickoj osnovi! Ako imas konkretnih dokaza da je neko lopov, t.j. da je taj neko izvrsio krivicno delo, molim te da se obratis nadleznim organima ili prekini da klevetas!

Da li su informacije koje si procitao iz novina proverene, ko stoji iza njih? Da li si siguran da ne siris dezinformacije?

Moje licno misljenje da su putevi propali zato sto nisu odrzavani u nazad 20 god, putarina jeste enormno skupa i cene goriva su takodje bezobrazno visoke.


ja nisam pomenuo bilo kakvu stranku vec sam samo rekao da ovi danas mnogo kradu cak i vise nego oni pre njih.

A to je jednostavno cinjenica to ne vidi samo onaj ko nece da vidi a da kradu enormno pokazuju i afere o platama direktora i ostalih budzetskih parazita u drzavnim preduzecima.

Kao sto sam vec rekao da kradu neverovatno mnogo jasno je iz cinjenice da Srbi placaju procentualno prema prihodima najvece poreze u Evropi - i da pored toga nema sada novca za odrzavanje puteva i nema novca za trudnice i decije dodatke.

A za njihove audije, shofere, svalerke, sefove kabineta, putovanja po svetu sve to o narodnom trosku - e za to ima para uvek.

Pa neki od funkcionera u drzavnim preduzecima kao recimo u NIS-u imaju cak po 2 automobila - Pezo 407 za svrckanje po gradu , i Audi A6 za duza putovanja.

I to je sramota.

Procentualno nama u Srbiji drzava uzima preko poreza i akciza vise novca nego svedska drzava svedjanima . I realno je za ocekivati da ako ti drzava uzima mnogo da makar putevi budu u stanju u kojem su u Svedskoj. A mi imamo tako jadne puteve da je to smesno. Zadnji autoput u drzavi je napravljen pre 50 godina . Cak i ono sto je napravljeno za vreme komunizma ovi ne mogu da odrze u pristojnom stanju.

Ne znam za tebe , al ja ako nesto placam debelo ocekujem da mi se za to nesto da za uzvrat. A ovako svi mi gradjani Srbije koji redovno placamo debele poreze ovoj drzavi - ispadamo budale.

Zar to nije sramota.
 
Odgovor na temu

stefanpn
Total anonymous
Programer

stefanpn
Član broj: 172809
Poruke: 509
93.86.55.*



+1 Profil

icon Re: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi22.12.2008. u 14:07 - pre 186 meseci
A zuta banda je neka tajna organizacija ili sta vec? Koji su to ovi danas koji kradu mnogo vise od ovih pre? U cemu su se vozili politicari 90-ih, 80-ih i pre?!


Citat:
Srbi placaju procentualno prema prihodima najvece poreze u Evropi
NETACNO! Nauci osnove matematike.

18% * 300 < 19% * 1500

Sa leve strane je stanje u Srbiji, sa desne u Nemackoj.

P.S. I da su nam prosecne plate 1500€, 18% je od tog iznosa je opet manje od 19% od tog iznosa.

Ostajem pri tome da su benzin i putarine bezobrazno skupi. Ali su zato skolarine i zdravstvene usluge mnogo jeftinije nego u vecini zemalja EU.
 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
79.101.134.*



+1 Profil

icon Re: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi22.12.2008. u 14:15 - pre 186 meseci
PDV nam jeste 1% nizi nego u nemackoj ali su zato drugi porezi visestruko veci u poredjenju sa prihodima.

Evo par primera

Registracija automobila prosecnog sa recimo 2000 kubika motorom kosta nekih 300 evra a to je 100% prosecne plate u Srbiji. Jos ce sad posle nove godine registracija da poskupi znaci bice jos gore.

U nemackoj registracija + osiguranje iznose maksimalno 30-40% jedne mesecne plate

Dalje - akcize na benzin su nam visestruko vece kada se procentualno uporede sa platama nego u Nemackoj

Zatim carina na uvoz automobila 20% a u nemackoj 0% . Da kupis vozilo u inostranstvu drzava te oporezuje jos 43% preko njegove trenutne vrednosti - jer se PDV racuna na vrednost vozila + transportni troskovi + carina pa mesto da je 38% kad bi se i pdv i carina placali na vrednost vozila on je 43%. I carina i pdv su drzavni porezi i sve te pare idu u budzet.

Zatim porez na plate je 65% . To znaci ako recimo dajes radniku platu 20.000 dinara drzava ti na ime poreza uzme jos 65% PREKO te sume.

To znaci da ako recimo imas firmu sa 10 zaposlenih gde svaki ima platu od 300 evra ti drzavi na ime poreza na tih 10 radnika moras da isplatis 2000 evra mesecno skoro.

Jos dodaj na to sve ogromne kazne za preduzeca kada se uporede sa njihovim prihodima. Najmanja kazna za neki privredni prekrsaj je 100.000 dinara . Znas li ti koliko jedna prosecna firma mora da radi u Srbiji da zaradi 100.000 dinara?
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi22.12.2008. u 14:18 - pre 186 meseci
Citat:
Sopocanac: Zatim porez na plate je 65% . To znaci ako recimo dajes radniku platu 20.000 dinara drzava ti na ime poreza uzme jos 65% PREKO te sume.

Porez na plate u Srbiji nije 65%, cak naprotiv, manji je nego u vecini drzava Evrope, iznosi oko 35-40%. (porez i doprinosi).
 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
79.101.134.*



+1 Profil

icon Re: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi22.12.2008. u 14:23 - pre 186 meseci
Citat:
Porez na plate u Srbiji nije 65%, cak naprotiv, manji je nego u vecini drzava Evrope, iznosi oko 35-40%. (porez i doprinosi).


imas li ti firmu? ja imam

e pa sebi uplacujem minimalni licni dohodak koji je prilikom proslog obracuna bio 13.000 dinara i na tih 13.000 dinara plate moram drzavi da platim jos 8.500 dinara na ime raznoraznih poreza

E sad ti izracunaj koliko je % 8500 od 13.000

meni ispada 65%...
 
Odgovor na temu

101010

Član broj: 166349
Poruke: 112
93.86.198.*



+18 Profil

icon Re: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi22.12.2008. u 14:30 - pre 186 meseci
Od te plate dajes drzavi 39.5%.

Pogresna ti je osnovica.
 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
79.101.134.*



+1 Profil

icon Re: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi22.12.2008. u 14:32 - pre 186 meseci
Citat:
Od te plate dajes drzavi 39.5%.

Pogresna ti je osnovica.


sve te pare idu drzavi tj u raznorazne drzavne sluzbe i budzete.....

no da se vratimo na temu - tema je ovde da je gorivo u srbiji skoro 4 puta skuplje nego u americi....
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi22.12.2008. u 14:33 - pre 186 meseci
Citat:
Sopocanac:
Registracija automobila prosecnog sa recimo 2000 kubika motorom kosta nekih 300 evra a to je 100% prosecne plate u Srbiji. Jos ce sad posle nove godine registracija da poskupi znaci bice jos gore.

Nešto si ovde pomešao. Registracija motornog vozila od 2000 kubika košta oko 50 evra. Verovatno si mislio na troškove osiguranja, ali to je već druga stvar.

Nego da se vratimo na temu. Ako je cena goriva u Srbiji skuplja nego u Americi zbog akciza na gorivo, da li mislite da je rešenje da se one ukinu ili smanje? Ne volim da plaćam skupo gorivo, ali mislim da bi to bio loš potez za državu kao što je naša.
 
Odgovor na temu

stefanpn
Total anonymous
Programer

stefanpn
Član broj: 172809
Poruke: 509
93.86.55.*



+1 Profil

icon Re: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi22.12.2008. u 14:36 - pre 186 meseci
Citat:
Jos dodaj na to sve ogromne kazne za preduzeca kada se uporede sa njihovim prihodima. Najmanja kazna za neki privredni prekrsaj je 100.000 dinara . Znas li ti koliko jedna prosecna firma mora da radi u Srbiji da zaradi 100.000 dinara?


Ne vidim potrebu za pravljenjem privrednog prekrsaja! Po meni, novcane kazne treba jos vise povecati i poostriti zatvorske kazne.

Koliko vidim, Vi mislite da je najveci problem nelinearni rast cena u odnosu na plate. Sto je sasvim normalno s' obzirom da smo mi jos uvek zemlja u tranziciji sa nedovoljno razvijenom ekonomiom i veoma razvijenim trzisnim monopolom.

Sto se tice cene registracije vozila, ona zavisi od vise parametara (radna zapremina motora, godiste proizvodnje, proizvodjac i tip vozila, cena osiguranja...). Najveca cifra se izdvaja za osiguranje vozila (udesi su cesta pojava zbog niskih kazni za saobracajne prekrsaje), tu cifru ne odredjuje drzava vec osiguravajuce kuce. Zelena taksa se zna zbog cega je tu .

Carine na uvozne automobile su nasa iskonska muka, a nebrojeno puta se moglo cuti kako se zbog nje proklinje i Zastava (zaostavstina iz socijalizma), zbog koje, navodno, carina i postoji. Sreca nasa te je neko kupi...

Pre se na cenu vozila iz uvoza placa carina od 20%, a njihov zbir predstavlja osnovicu za placanje PDV-a od 18%. Medjutim, matematika u ovom slucaju nije tako jednostavna. Carina se placa na osnovnu vrednost automobila pre nego sto je usao u zemlju, a zatim se dodaju zarada trgovca i prateci troskovi, kao sto su transport, bankarska garancija, nulti servis, troskovi garancije... Tek tada se dobija poreska osnovica na koju se placa jos i PDV od dobro poznatih 18 procenata.

Carina je sada 10%. Pritom naglasavam da ovde u obzir nisu uzeti prateci troskovi, jer oni zavise od slucaja do slucaja - to znaci da je usteda u odnosu na aktuelnu cenu manja.

Citat:
DaliborP: Porez na plate u Srbiji nije 65%, cak naprotiv, manji je nego u vecini drzava Evrope, iznosi oko 35-40%. (porez i doprinosi).


 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
79.101.134.*



+1 Profil

icon Re: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi22.12.2008. u 14:40 - pre 186 meseci
Citat:
Nešto si ovde pomešao. Registracija motornog vozila od 2000 kubika košta oko 50 evra. Verovatno si mislio na troškove osiguranja, ali to je već druga stvar.

Nego da se vratimo na temu. Ako je cena goriva u Srbiji skuplja nego u Americi zbog akciza na gorivo, da li mislite da je rešenje da se one ukinu ili smanje? Ne volim da plaćam skupo gorivo, ali mislim da bi to bio loš potez za državu kao što je naša.


mislio sam - sve takse + osiguranje


po meni resenje je da ako placamo akcizu da se grade autoputevi i da imamo ako vec placamo akcizu ko u svedskoj i norveskoj - da imamo i puteve kao oni tamo

a ako je kao sad pa placamo akcizu ko u skandinaviji a imamo puteve ko u bangladesu koji se ne odrzavaju i ne ciste - onda treba ista da se ukine .

kako mogu firme u srbiji da posluju profitabilno kad im je gorivo skuplje nego americkim firmama skoro 4 puta?

gorivo je nezaobilazna stavka u ceni svakog proizvoda koji se proizvodi i sa 4 puta skupljim gorivom nase firme automatski imaju mnogo vece troskove proizvodnje i samim tim nasi proizvodi ne mogu da budu konkurentni sa cenom u svetskim okvirima.

po meni resenje bi bilo da nam poreska politika bude kao u americi

znaci ukinuti akcize na benzin ali zato povecati poresku stopu na profit.

a ne kao sada porez na profit je 10% . Istu poresku stopu placaju neki jadnik sto drzi burekdzinicu i jedva sklapa kraj sa krajem i jedan Miskovic koji u Srbiji godisnje mlati milijarde

Svugde na zapadu poreska stopa se odredjuje na visinu profita.

Tako recimo neko ko zaradjuje ispod proseka on placa recimo godisnji porez 18% a neko ko zaradjuje preko 100.000 evra mesecno on placa i do 70%

U Srbiji je sve naopako - isti porez placaju najveci siromah i najveci bogatas kao sto je Miskovic.

Znaci treba poreski sistem urediti kao u nekoj razvijenoj zapadnoj zemlji a najbolje bi po meni bilo kao u Americi.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi22.12.2008. u 14:47 - pre 186 meseci
Citat:
Sopocanac
PDV nam jeste 1% nizi nego u nemackoj ali su zato drugi porezi visestruko veci u poredjenju sa prihodima.


Vidi, kada Srbija bude na nivou Nemacke - imace i mnogo vece plate pa ce i razni porezi biti daleko manji % u tvom mesecnom budzetu.

Tacno je da u Srbiji postoji ogromna korupcija i razbacivanje novca prikupljenog od poreskih obveznika i da se gotovo uvek gro novca potrosi na krpljenje rupa zbog alavosti srpske administracije (svih do sad, ukljucujuci i sadasnju). Ali resenje za to svakako nije imitacija Amerike po pitanju niskih poreza i akciza jer Srbija nikad ne moze da bude organizovana kao Amerika, jer se, za pocetak, nalazi u Evropi + ima sasvim drugaciju privredu.

EU, recimo, ima minimum PDV od 15% - ispod toga ne moze. Mozes ti da im gurnes prst u oko (ili da im pokazes srednji prst), ali tako neces nikada uspeti da udjes na to trziste kako treba, a - okreni/obrni, EU je najvece i najznacajnije trziste za Srbiju... a ne Amerika, koja je poprilicno daleko.

Na stranu to sto je veliko pitanje da li je ekonomija gradjena na jeftinom benzinu prava stvar za 21-vi vek. Pogledaj USA industriju automobila gde je dosla zbog zatvaranja ociju sve ove godine, bas zbog toga sto je USA imala tu "srecu" da joj je benzin mnogo jeftiniji nego u Evropi i Japanu... Ta ista Evropa i Japan su radili na efikasnijim automobilima dok su ovi sklapali ogromne krseve. Kada je globalno cena nafte krenula na gore, USA industrija je to docekala potpuno nespremna.

Back on topic, sta mislis, Sopocanac, da se kojim slucajem smanje porezi i akcize u Srbiji - ko bi prvi bio zakinut? Korumpirani politicari ili skolstvo, zdravstvo, sud, policija i ostali drzavni organi?

Pogadjaj 3 puta :)

Citat:

po meni resenje je da ako placamo akcizu da se grade autoputevi i da imamo ako vec placamo akcizu ko u svedskoj i norveskoj - da imamo i puteve kao oni tamo


Sto je babi milo :) Sve i da nema korupcije i razbacivanja para, te pare koje se prikupe u Srbiji ne mogu ni priblizno biti uporedive sa Svedskom ili Norveskom.

Iz prostog razloga zato sto je saobracaj daleko slabiji, kao i kolicina puteva gde mozes naplatiti takse.

Naravno, to nije razlog da se bori protiv te korupcije... ali ne verujem da ce smanjivanje poreza bitno uticati na taj problem.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi22.12.2008. u 14:52 - pre 186 meseci
Ok ako je takse+osiguranje, samo i spominjao neko povećanje a to neće biti na tih 300 evra tvoje računice (bar se nadam)
A što se tiče poreskog sistema u Americi, pogledaj dokumentarac "America - From Freedom To Fascism" i razbićeš iluziju o "američkom snu".
Sa jednim se slažem: troškovi goriva automatski povećavaju sve životne troškove. Pošto Srbija nema naftne bušotine koje bi zadovoljile naše potrebe, po meni je jedino rešenje prelazak na alternativna goriva. Ne znam da li je to realno i isplativo, ali dokle god budemo uvozili naftu drugom ćemo plaćati naš prevoz.
 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
79.101.134.*



+1 Profil

icon Re: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi22.12.2008. u 14:54 - pre 186 meseci
nemacka industrija automobila je u mnogo vecem problemu nego americka.

Recimo citao sam u politici da preko 90.000 automobila stoji u nemackoj luci, jer nemaju kome da ih prodaju.

Proizvodnju su zaustavili Mercedes, Opel, BMW i Skoda koja je isto u nemackom vlasnistvu.

Americka industrija automobila je u problemu jer su firme potpisale nepovoljne sindikalne ugovore sa radnicima i samim tim ne mogu da im smanjuju plate kad je kriza ili ako ih otpuste placaju im odstete.

U Americi je od proizvodjaca proizvodnju zaustavio jedino Chrysler.

To sto je Srbija u evropi nema nikakve veze. Poenta je da Srbija treba da se okrene izvozu - kao Nemacka - i da samo ako izvozis mozes dobro da zivis. Tacnije bez proizvodnje i izvoza , nema zdrave ekonomije i sve ostalo je presipanje iz supljeg u prazno.

Zato da bi bio izvozno konkurentan treba staviti benzin sa sto nizom cenom , jer tako ne samo da povecavas konkurentnost svoje ekonomije, vec i same firme kad proizvode i prodaju vise placaju drzavi procentualno vise poreza i zaposljavaju vise radnika - i tako se smanjuje nezaposlenost. A to sto se izgubi na akcizi na benzin , treba uzeti na duvanu alkoholu i povecanim porezima na visoke profite.

No srz problema u SRbiji je sto je unistena proizvodnja i izvoz , i samim tim svi beze u drzavne firme jer jedino tu ima posla i para. Samim tim birokratski aparat u Srbiji je ogroman i gusi i unistava privredu , jer usled ogromnog birokratskog aparata drzava privredu dere sa ogromnim porezima i samim tim je unistava.

Ne znam da li si citao BLIC ali zbog takve pogresne ekonomske politike 40.000 firmi u Srbiji se trenutno nalazi pred bankrotom.

Jel znas koliko je to ogroman broj za malu zemlju kao sto je Srbija?
 
Odgovor na temu

jericho1405
Programer
Istocno Sarajevo

Član broj: 178952
Poruke: 45



+683 Profil

icon Re: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi22.12.2008. u 14:59 - pre 186 meseci
Citat:
component: Nego da se vratimo na temu. Ako je cena goriva u Srbiji skuplja nego u Americi zbog akciza na gorivo, da li mislite da je rešenje da se one ukinu ili smanje? Ne volim da plaćam skupo gorivo, ali mislim da bi to bio loš potez za državu kao što je naša.

Neko je vec pomenuo da u SAD-u industrija, jako puno, zavisi od cijene nafte, tj. SAD zbog svog industrijskog kapaciteta mogu da priuste sebi takav luksuz, jer se, upravo, velika kolicina novca vrati u drzavni budzet oporezivanjem tih industrijalaca, kao i daljom prodajom, automatski, jeftinijih proizvoda. Dakle, na ovo se moze gladati kao na jos jedan vid podsticaja potrosnje i proizvodnje. Bas kao sto je to radjeno i niskim kamatnim stopama na kredite, tj. sve je to dio jednog velikog plana razvoja drzave i podizanja zivotnog standarda.

E sada, mi prvo treba da izgradimo proizvodnju, industriju i "dovucemo" sto veci broj kompanija na nase tlo (ako je to moguce :)), pa tek onda da razmisljamo o korigovanju poreza na benzin.

Medjutim, nas, vjerovatno, najveci problem je "budzet sa rupom". Pa tako, sve dok ne zakrpimo tu rupu, necemo se nagledati nekih pozitivnijih promjena, bez obzira sto "lopatama" novac ubacujemo u tu masinu.



[Ovu poruku je menjao jericho1405 dana 22.12.2008. u 16:09 GMT+1]
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with
experience.
 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
79.101.134.*



+1 Profil

icon Re: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi22.12.2008. u 15:11 - pre 186 meseci
svaka industrija u svetu danas zavisi od nafte.

jos ne postoji drzava u svetu koja ne zavisi od nafte.

ako nista drugo sa jeftinom naftom imas jeftin transport robe i samim tim ce proizvodi biti jeftiniji.

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi22.12.2008. u 15:20 - pre 186 meseci
Citat:
Sopocanac
nemacka industrija automobila je u mnogo vecem problemu nego americka.


Da sam na tvom mestu, ja bih promenio novine ;-)

Citat:

To sto je Srbija u evropi nema nikakve veze. Poenta je da Srbija treba da se okrene izvozu - kao Nemacka - i da samo ako izvozis mozes dobro da zivis. Tacnije bez proizvodnje i izvoza , nema zdrave ekonomije i sve ostalo je presipanje iz supljeg u prazno.


Super... Srbija treba da se okrene izvozu - evo i ja se slazem :) A sta ce tacno da izvozi ako smem da pitam?

Naravno, tvoje smanjivanje taksi i poreza ce pospesiti izvoz samo tako... kao i registarske table iz bantu zemalja - jos samo kada bi nesto novo mogli da izvozimo tek tako, gde bi nam kraj bio :)

Citat:

Zato da bi bio izvozno konkurentan treba staviti benzin sa sto nizom cenom , jer tako ne samo da povecavas konkurentnost svoje ekonomije, vec i same firme kad proizvode i prodaju vise placaju drzavi procentualno vise poreza i zaposljavaju vise radnika - i tako se smanjuje nezaposlenost. A to sto se izgubi na akcizi na benzin , treba uzeti na duvanu alkoholu i povecanim porezima na visoke profite.


Ako pogledas strukturu srpske ekonomije, ta tvoja racunica jednostavno "nece leteti" - Firme koje su fokusirane na izvoz su u ogromnoj manjini, a tvojim smanjivanjem poreza i akciza na benzin bi napravio ogroman udar na sve ostalo. Koliko je to pametno, ostavljam tebi da procenis. Nisam bas siguran da bi firme koje izvoze lepo poslovale u zemlji gde bi morali da smanje budzet za puteve, jerbo je benzin badava.

A deca koja treba da donesu nesto novo ce se skolovati u skolama sa skresanim budzetom jerbo "pospesujemo izvoz" - krastavaca #@*)

Iskreno, ne bih voleo da mi ministar finansija deli misljenje sa tobom.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
79.101.134.*



+1 Profil

icon Re: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi22.12.2008. u 15:25 - pre 186 meseci
smanjenje poreza i taksi ce pospesiti investicije i proizvodnju to je jasno

za ovih 8 godina koliko imamo ovu sadasnju vlast, skoro niko u srbiju nije investirao da nesto proizvodi.

jesu kupljene neke stare fabrike, al koju smo to imali greenfield investiciju gde je neki strani investitor otvorio u srbiji proizvodnju necega?

nije toga bilo

a sve je to zato sto imamo previsoke poreze. pa i pored toga sto nam je radna snaga jeftina zbog prevelikih poreza komparativna prednost nije na nasoj strani.

srbija danas skoro nista vise ne proizvodi, i uvoz nam je duplo veci od izvoza sto je katastrofalan makroekonomski pokazatelj.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi22.12.2008. u 15:28 - pre 186 meseci
Srbija ne proizvodi puno toga jer jednostavno nema dovoljno kompetencije za to, i treba joj strani kapital i know-how - koji opet, tesko dolaze zbog carinskog rezima Srbije sa EU i Rusijom.

Prica da su porezi u Srbiji veliki je najobicnija laz - Srbija ima cenu poslovanja medju najmanjim u Evropi kao i zakon o radu daleko liberalniji od mnogih drugih suseda. Pa sve i sa tim ima jako malo Greenfield investicija u proizvodnju.

Ja bih ipak to pre atribuirao faktu da Srbija i dalje ima carinski rezim sa EU, a i sa Rusijom (sporazum o slobodnoj trgovini nikad nije ratifikovan) - pa zato malo ko ima racun da u Srbiji podigne fabriku koja bi morala da placa namet za sve zivo sto bi preslo granicu sa Madjarskom, Rumunijom i Bugarskom.

Razmisli, zasto bi neko to radio kada to moze da uradi u Bugarskoj, Rumuniji, Turskoj (koja ima specijalne ugovore sa EU).

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 56774 | Odgovora: 289 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.