Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi

elitemadzone.org :: MadZone :: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 56255 | Odgovora: 289 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

jericho1405
Programer
Istocno Sarajevo

Član broj: 178952
Poruke: 45



+683 Profil

icon Re: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi22.12.2008. u 15:36 - pre 185 meseci
Citat:
Sopocanac: svaka industrija u svetu danas zavisi od nafte.

jos ne postoji drzava u svetu koja ne zavisi od nafte.

Naravno "da svaka industrija u svetu danas zavisi od nafte".

Medjutim, mi "nemamo" industriju, i u tome je problem. SAD, vjerovatno, ne trpi gubitke zbog niskih poreza na naftu, jer ima jaku industriju koja moze da pokrije te privilegije. Sem toga, potraznja/potrosnja u SAD-u je jako, jako velika, tako da niske cijene proizvodnje predstavljaju dobar potez, tj. logican slijed dogadjaja.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with
experience.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi22.12.2008. u 16:13 - pre 185 meseci
Citat:
Sopocanac: a sve je to zato sto imamo previsoke poreze.

Kakve poreze, korporativni porez u Srbiji je 10%, verovatno najnizi u Evropi, porez na primanja ispod 40%, opet jedan od nizih kad usporedimo sa ostatkom Evrope.

O kakvim visokim porezima pricas? Srbija ima mnogo drugih problema, porezi sigurno nisu primarni.

Nisi zadovoljan Srbijom, svestan si da je situacija losa, Nemacka je bogatija od nas a u Americi je jeftinije gorivo. Welcome to reality.
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

ptak 13.
Član broj: 143532
Poruke: 1476
77.46.169.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi22.12.2008. u 16:23 - pre 185 meseci
To sto je gorivo toliko skuplje, pa jbg cuvamo se od svetske ekonomske krize, mada je ona kod nas nevidljiva za sada.....

Sto se tice vasih visokih poreza, ma dajte molim vas, ako mi imamo visoke koliki su onda po Nemackoj, Austriji, Svajcarskoj, mi imamo porez toliko koliko da ga imamo....mada pored poreza mi kao zemlja smo u velikim gubitcima po svacemu pa mora nekako da se nadoknadi, vidite da menjamo knjiozice, dokumenta na svake dve tri godine, pa mora nekako drzava da zaradi...sad i neke markice za zaposlene....pffff sve same gluposti....ali jbg ko nas pita, oni rade ako hoce...i dokle ce mo se vise porediti za zemljama koje su milijardu puta bolje od nas po svemu, vecito cujem mog caleta koji radi 20 god u Austriji i kad dodje samo ovo ovde ne valja, pa Austrija ovo pa Austrija ono, dajte bre budimo zadovoljni tu gde jesmo, mozda se desi da nemamo ni ovo sto imamo kako je krenulo... boli mene ku**c koliko je nafta jeftinija u USA makar je tamo tocili na cesmama besplatno kod mene se placa, toliko i toliko i to mene brine da ne raste cene a ako raste neka mi raste povoljnost na skolovanje, neka rastu i plate...a to kako je tamo ne znam i ne zanimam me dok ne resim da zivim tamo...a mozda ce to biti uskoro pa cu placati gorivo manje Za sada je ovako kako je....
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi22.12.2008. u 20:01 - pre 185 meseci
Citat:
imas li ti firmu? ja imam

e pa sebi uplacujem minimalni licni dohodak koji je prilikom proslog obracuna bio 13.000 dinara i na tih 13.000 dinara plate moram drzavi da platim jos 8.500 dinara na ime raznoraznih poreza

E sad ti izracunaj koliko je % 8500 od 13.000

meni ispada 65%...

Ma možeš ti da imaš i 10 firmi kad ne znaš da se porezi i doprinosi ne računaju na NETO, nego na BRUTO platu. Dakle, u tvom konkretnom slučaju, BRUTO plata je 21.500, NETO plata je 13.000, a porezi i doprinosi 8.500, što znači 39% od bruto plate.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..7-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi22.12.2008. u 21:18 - pre 185 meseci
Citat:
Mislim da je politicka diskusija zabranjena na forumu, kao i vredjanje na politickoj osnovi! Ako imas konkretnih dokaza da je neko lopov, t.j. da je taj neko izvrsio krivicno delo, molim te da se obratis nadleznim organima ili prekini da klevetas!


ha ha hahahah ha ha
 
Odgovor na temu

stefanpn
Total anonymous
Programer

stefanpn
Član broj: 172809
Poruke: 509
93.86.55.*



+1 Profil

icon Re: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi23.12.2008. u 00:48 - pre 185 meseci
Beltrammi, ne vidim sta je toliko smesno. Mozda sam ja glup pa nisam shvatio u cemu je fora, da li bi bio ljubazan da mi pojasnis?
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
93.86.17.*

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi23.12.2008. u 02:27 - pre 185 meseci
Evo ja ću da ti pojasnim zašto je i meni smešno, za Beltrammija ne znam: Dakle kada neko poziva da se problem rešava kroz institucije sistema, odmah se setim Slobe i on je tako apelovao pre nego što ovi zapališe Skupštinu. Piš živi, majke mi!

40.000 firmi, ako Blic ne preuveličava, je približno 40% preduzeća, bar po broju. Statistika ne računa zanatske radnje kojih ima oko 200.000, preduzeća ima oko 115.000, i kažu da još 50-70.000 firmi radi na crno, dakle neprijavljeno. Logično je pretpostaviti da ovih 40.000 pripada prijavljenim firmama, to nije mali broj, jer jedino te firme i pune budžet, uz zanatske radnje.

Srbija nije zbog visokog poreza (a jeste visok) u problemu, nego će biti u problemu zbog nelikvidnosti, izazvane zavrtanjem kreditnih slavina sa jedne i unutrašnjim dugovima sa druge strane. Kako je instrument unutrašnjeg duga bio iskorišćavan kod privatizacija, gde je dužnik kupovao poverioca njegovim novcem, taj se problem nije nikada rešavao ozbiljno, a sada se uvećao i preti pucanjem.
Naravno, ponovo će stradati male, zavisne firme, bez jake političke zaleđine, dok će miljenici političke elite teže biti žrtvovani. Zanimljivo će biti posmatrati ponašanje države kada počnu docnje dospelih obaveza po kreditima, kome će držati stranu, bankama ili firmama?

Za sada, dok lizing firme preotimaju nazad automobile, deluje neutralno, ali videćemo kada problem mrtvog zaloga postane aktuelan kod banaka. Nije tajna, da su vrednosti odabranih firmi višestruko prenaduvane, čime im se omogućavalo nerealno zaduživanje. To kad prsne za par meseci, to će biti vatromet!

Citat:

Ma možeš ti da imaš i 10 firmi kad ne znaš da se porezi i doprinosi ne računaju na NETO, nego na BRUTO platu. Dakle, u tvom konkretnom slučaju, BRUTO plata je 21.500, NETO plata je 13.000, a porezi i doprinosi 8.500, što znači 39% od bruto plate.


Možeš ti da računaš kako god želiš, ali sve dok ti radniku uplaćuješ neto a ne bruto iznos plate, računica kojom krećeš od neto plate je logična i ispravna. Ja bih razumeo takav način računanja da ti isplatiš radniku 25.000 pa da je obaveza radnika da uplati poreze i doprinose, ali kako je upravo obrnuto, to nema logike. Uostalom kada nekoga pitaš nepristojno kolika mu je plata, on ti kaže neto iznos a ne bruto.
Ja bi voleo da je tako kako vi računate, jer bi to značilo da porez i doprinosi na zaradu prestaju da bivaju problem poslodavca i postaju briga radnika, ali za sada nije tako, pa takvo tumačenje visine oreza i dopr. je krajnje licemerno.

Slična stvar je sa PDV porezom, jer svi kažu da je PDV 18%, a u stvari je PDV 15.254% jer PDV je logično računati od krajnje, dakle prodajne cene jer je ona kupcu jedina poznata. Ja kada uđem u radnju vidim prodajnu cenu, sa uračunatim PDV porezom, a nigde ne vidim mini kalkulaciju prodavca. Prirodno je da obračun krene od poznate vrednosti, tako je i jednostavnije, nego prvo preračunavati nepoznatu vrednost, pa tek onda dodavati tih 18% da bi došao do istaknute cene. Zato imamo danas da računi liče na kalkulaciju, jer je PDV uveden kao supstitut poreza na promet, samo je promenjen termin plaćanja. Ne postoji prostiji način za obračun PDV poreza, nešto si platio 100, a prodao po 120, npr. (120-100)*15%=3 din tvoja obaveza. Ali nekome ne odgovara da bude jednostavno i transparentno, vole ljudi da muljaju i komplikuju proste stvari.
Voleo bih da mi neko objasni loše strane ovakvog obračuna, ili možda dobre postojećeg načina!




[Ovu poruku je menjao drbogi dana 23.12.2008. u 03:44 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao drbogi dana 23.12.2008. u 03:52 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao drbogi dana 23.12.2008. u 03:53 GMT+1]
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi23.12.2008. u 08:08 - pre 185 meseci
Citat:
drbogi: Prirodno je da obračun krene od poznate vrednosti, tako je i jednostavnije, nego prvo preračunavati nepoznatu vrednost,

Tako je, zato i jeste normalno da porez bude izražen kao 39% - poslodavac polazi od one plate koju je on u mogućnosti da izdvoji, to je za njega poznata vrednost, a ne od one koju bi on ili radnik želeli da taj radnik dobije kao neto. Nema on nepresušnu gomilu para pa da može da zahvati onoliko koliko je potrebno, bez obzira na ostale troškove, da bi radnik dobio neku poznatu neto cifru.

U PDV se ne razumem tako da ne mogu da ti kažem šta je logičnije, ali za plate je definitivno logičnije da se porez računa na bruto iznos.
 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
79.101.134.*



+1 Profil

icon Re: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi23.12.2008. u 13:21 - pre 185 meseci
Vec sad najavljuju povecanje PDV-a u 2009 godini!

Ovi ljudi iz rezima u Srbiji su stvarno izgubili svaku meru

http://www.b92.net/biz/vesti/s...12&dd=23&nav_id=335912

ne pada im na pamet da rezu svoj preskupi birokratski aparat i smanjuju troskove.

Naprotiv - resili su da oderu gradjane - do gole koze.
 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
79.101.134.*



+1 Profil

icon Re: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi23.12.2008. u 13:24 - pre 185 meseci
Citat:
Ma možeš ti da imaš i 10 firmi kad ne znaš da se porezi i doprinosi ne računaju na NETO, nego na BRUTO platu. Dakle, u tvom konkretnom slučaju, BRUTO plata je 21.500, NETO plata je 13.000, a porezi i doprinosi 8.500, što znači 39% od bruto plate.


vidis u americi recimo poslodavac svakom radniku uplacuje bruto platu pa zatim radnik odlucuje da li hoce da plati zdravstveno socijalno itd. Poreza na plate NEMA i jedini porez koji se placa jeste porez na profit tzv personal tax. To znaci da ti saberes sve sto si zaradio pa od toga oduzmes sve sto si potrosio i onda u zavisnosti koliko ti je preko te sume ostalo novca - ti drzava na tu sumu naplati porez koji ide od 18 do 40% u zavisnosti koliko si zaradio.

A ako nisi zaradio nista - tj nisi ustedeo nista onda ti nista ni ne naplati.

Stoga posto u SRbiji nemas slobodu da odlucis da li ti zelis 25.000 da zadrzis u celosti za sebe ili ne jasno je da je bruto plata - totalna glupost i da svako ovde prima NETO PLATU koju drzava opterecuje sa jos 65% na iznos koji se isplacuje.

Jasno je da je porez na primljenu platu 65% od njene vrednosti....
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi23.12.2008. u 14:01 - pre 185 meseci
Citat:
Sopocanac:Jasno je da je porez na primljenu platu 65% od njene vrednosti....

Dobro, onda je takodjer jasno da je u Nemackoj, Francuskoj, Svedskoj, Holandiji, Austriji, Sloveniji ili Norveskoj preko 80% na primljenu platu, opet vise nego u Srbiji.

 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
93.86.134.*

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi23.12.2008. u 14:16 - pre 185 meseci
Citat:
jablan: Tako je, zato i jeste normalno da porez bude izražen kao 39% - poslodavac polazi od one plate koju je on u mogućnosti da izdvoji, to je za njega poznata vrednost, a ne od one koju bi on ili radnik želeli da taj radnik dobije kao neto. Nema on nepresušnu gomilu para pa da može da zahvati onoliko koliko je potrebno, bez obzira na ostale troškove, da bi radnik dobio neku poznatu neto cifru.

U PDV se ne razumem tako da ne mogu da ti kažem šta je logičnije, ali za plate je definitivno logičnije da se porez računa na bruto iznos.


Evo ja sam sebi isplaćujem platu, pa samo okvirno znam bruto iznos, ono u hiljladu dve dinara gore dole, a neto vidim na bankomatu. Ja se slažem da je jeste logičnije računati platu kao bruto iznos, naročito sa strane poslodavca, ali samo ako i postojeći propisi to prate. Kod nas nije tako, čak se propisuje i minimalna neto zarada kao kategorija. Problem je što ne postoji istinska želja da se stvari pojednostave i dovedu u red, nego se postojećim propisima šminka leš. Ovoj državi nisu potrebni odgovorni građani, potrebni su podanici, koji samo treba da rade, plaćaju porez i umru. Za sve ostalo se brine naša Srbijica, a kad zafali negde, onda se to štrpne, ko bi se ljutio na majku otadžbinu.
Uostalom, posetioci i čitaoci mogu sami da se samoizmere, neka se zapitaju kolika im je plata, siguran sam da veći broj zna neto iznos iste, nego bruto.

A kad smo kod goriva, vidim neko poredi cenu benzina kod nas i u državama bogatim naftom, a ne poredi cenu vode kod nas i u istim tim zemljama. Jer kao što Emirati plivaju na nafti, Srbija pliva na vodi, pa nije neuobičajen apel kako moramo imati evropsku ceni vode. Kako onda Emirati nemaju evropsku cenu nafte?

 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
79.101.134.*



+1 Profil

icon Re: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi23.12.2008. u 14:31 - pre 185 meseci
Citat:

Dobro, onda je takodjer jasno da je u Nemackoj, Francuskoj, Svedskoj, Holandiji, Austriji, Sloveniji ili Norveskoj preko 80% na primljenu platu, opet vise nego u Srbiji.


odakle ti ovo?

dokazi da je opterecenje na plate u sloveniji 80%. znam da je u hrvatskoj oko 40%.
 
Odgovor na temu

New Village DC
Projektant hardvera
Srbija

Član broj: 65539
Poruke: 438
*.adsl.verat.net.

Sajt: www.itnetwork.rs


+222 Profil

icon Re: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi23.12.2008. u 14:49 - pre 185 meseci
Citat:
Sopocanac: Jasno je da je porez na primljenu platu 65% od njene vrednosti....


A gde su tu izdvajanja za penziono i zdravstveno osiguranje, koja ti pre ili kasnije bude nadoknadjena u vidu penzija i usluga zdravstvene zastite?
Ovi se prepanuše, a Marko, onako srdit iza sna, uze jednog po jednog darivati: kog
sabljom, kog buzdovanom. Nije se ni triput okrenuo, a već svih sedam s dušom rastavi.

 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi23.12.2008. u 16:49 - pre 185 meseci
Citat:
Sopocanac: odakle ti ovo?

dokazi da je opterecenje na plate u sloveniji 80%. znam da je u hrvatskoj oko 40%.

Ti si stvarno naporan. Sve vreme računaš za Srbiju doprinose na neto platu a za sve ostale zemlje odbijanja od bruto plate. Čovek bi pomislio da to radiš namerno.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-221-177.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi23.12.2008. u 17:07 - pre 185 meseci
zar ne postoji vec ova/ovakva tema??

nek ne smanjuju akcize,samo nek daju potsticaj za otvaranje benzinskih za alternativna goriva/uvoz vozila na alt. goriva...
a do tada,nek smanje akcize....
 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
79.101.134.*



+1 Profil

icon Re: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi23.12.2008. u 17:33 - pre 185 meseci
Citat:
A gde su tu izdvajanja za penziono i zdravstveno osiguranje, koja ti pre ili kasnije bude nadoknadjena u vidu penzija i usluga zdravstvene zastite?


jaka penzija 100E

dali ti citas izjave guvernera Jelasica koji kaze da ce penzija u buducnosti biti vise kao socijalna pomoc?

Znaci u buducnosti ja sa mojom penzijom ima da budem socijalni slucaj.

Ne samo ja nego svi zaposleni danas...
 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+395 Profil

icon Re: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi23.12.2008. u 18:46 - pre 185 meseci
Citat:
Horvat: zar ne postoji vec ova/ovakva tema??

Postoji ,.. samo ljudi izgleda vise vole ono : "Isto s***** samo drugo pakovanje"

Citat:
@drbogi
Ovoj državi nisu potrebni odgovorni građani, potrebni su podanici, koji samo treba da rade, plaćaju porez i umru. Za sve ostalo se brine naša Srbijica, a kad zafali negde, onda se to štrpne, ko bi se ljutio na majku otadžbinu.

Upravo o tome i govori "plan B" nasih specijalista iz vlade:
http://www.b92.net/biz/vesti/s...12&dd=23&nav_id=335912
Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

Laki_Gen
Beograd

Član broj: 156057
Poruke: 634
85.222.178.*



+7 Profil

icon Re: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi23.12.2008. u 19:18 - pre 185 meseci
Ajde Sopocanac, kazi nesto i o kursu dinara. Ode na 87 sutra!!!
Jel' krenula devalvacija, denominacija, apresijacija, komutacija????

Citat:
Sopocanac
Znaci u buducnosti ja sa mojom penzijom ima da budem socijalni slucaj.

Bolje nego klinicki (Palmoticeva).
 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
79.101.134.*



+1 Profil

icon Re: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi23.12.2008. u 19:44 - pre 185 meseci
Citat:
Ajde Sopocanac, kazi nesto i o kursu dinara. Ode na 87 sutra!!!
Jel' krenula devalvacija, denominacija, apresijacija, komutacija????


ne nego se brzo trose devize koje su uzete od banki na konto povecanja obavezne rezerve sa 20% na 40% . samim tim dinarska novcana masa raste a devizna opada sto neminovno dovodi do slabljenja dinara.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Gorivo u Srbiji skoro 4 puta skuplje nego U Americi

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 56255 | Odgovora: 289 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.