Evo ja ću da ti pojasnim zašto je i meni smešno, za Beltrammija ne znam: Dakle kada neko poziva da se problem rešava kroz institucije sistema, odmah se setim Slobe i on je tako apelovao pre nego što ovi zapališe Skupštinu. Piš živi, majke mi!
40.000 firmi, ako Blic ne preuveličava, je približno 40% preduzeća, bar po broju. Statistika ne računa zanatske radnje kojih ima oko 200.000, preduzeća ima oko 115.000, i kažu da još 50-70.000 firmi radi na crno, dakle neprijavljeno. Logično je pretpostaviti da ovih 40.000 pripada prijavljenim firmama, to nije mali broj, jer jedino te firme i pune budžet, uz zanatske radnje.
Srbija nije zbog visokog poreza (a jeste visok) u problemu, nego će biti u problemu zbog nelikvidnosti, izazvane zavrtanjem kreditnih slavina sa jedne i unutrašnjim dugovima sa druge strane. Kako je instrument unutrašnjeg duga bio iskorišćavan kod privatizacija, gde je dužnik kupovao poverioca njegovim novcem, taj se problem nije nikada rešavao ozbiljno, a sada se uvećao i preti pucanjem.
Naravno, ponovo će stradati male, zavisne firme, bez jake političke zaleđine, dok će miljenici političke elite teže biti žrtvovani. Zanimljivo će biti posmatrati ponašanje države kada počnu docnje dospelih obaveza po kreditima, kome će držati stranu, bankama ili firmama?
Za sada, dok lizing firme preotimaju nazad automobile, deluje neutralno, ali videćemo kada problem mrtvog zaloga postane aktuelan kod banaka. Nije tajna, da su vrednosti odabranih firmi višestruko prenaduvane, čime im se omogućavalo nerealno zaduživanje. To kad prsne za par meseci, to će biti vatromet!
Citat:
Ma možeš ti da imaš i 10 firmi kad ne znaš da se porezi i doprinosi ne računaju na NETO, nego na BRUTO platu. Dakle, u tvom konkretnom slučaju, BRUTO plata je 21.500, NETO plata je 13.000, a porezi i doprinosi 8.500, što znači 39% od bruto plate.
Možeš ti da računaš kako god želiš, ali sve dok ti radniku uplaćuješ neto a ne bruto iznos plate, računica kojom krećeš od neto plate je logična i ispravna. Ja bih razumeo takav način računanja da ti isplatiš radniku 25.000 pa da je obaveza radnika da uplati poreze i doprinose, ali kako je upravo obrnuto, to nema logike. Uostalom kada nekoga pitaš nepristojno kolika mu je plata, on ti kaže neto iznos a ne bruto.
Ja bi voleo da je tako kako vi računate, jer bi to značilo da porez i doprinosi na zaradu prestaju da bivaju problem poslodavca i postaju briga radnika, ali za sada nije tako, pa takvo tumačenje visine oreza i dopr. je krajnje licemerno.
Slična stvar je sa PDV porezom, jer svi kažu da je PDV 18%, a u stvari je PDV 15.254% jer PDV je logično računati od krajnje, dakle prodajne cene jer je ona kupcu jedina poznata. Ja kada uđem u radnju vidim prodajnu cenu, sa uračunatim PDV porezom, a nigde ne vidim mini kalkulaciju prodavca. Prirodno je da obračun krene od poznate vrednosti, tako je i jednostavnije, nego prvo preračunavati nepoznatu vrednost, pa tek onda dodavati tih 18% da bi došao do istaknute cene. Zato imamo danas da računi liče na kalkulaciju, jer je PDV uveden kao supstitut poreza na promet, samo je promenjen termin plaćanja. Ne postoji prostiji način za obračun PDV poreza, nešto si platio 100, a prodao po 120, npr. (120-100)*15%=3 din tvoja obaveza. Ali nekome ne odgovara da bude jednostavno i transparentno, vole ljudi da muljaju i komplikuju proste stvari.
Voleo bih da mi neko objasni loše strane ovakvog obračuna, ili možda dobre

postojećeg načina!
[Ovu poruku je menjao drbogi dana 23.12.2008. u 03:44 GMT+1]
[Ovu poruku je menjao drbogi dana 23.12.2008. u 03:52 GMT+1]
[Ovu poruku je menjao drbogi dana 23.12.2008. u 03:53 GMT+1]