Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...

elitemadzone.org :: TechZone :: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 302059 | Odgovora: 571 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...22.01.2009. u 06:35 - pre 184 meseci
Imam nedovršenu (samo spoljno ozidanu i pokrivenu običnim crepom, a bez izgrađenog temelja za staklenik, prozora, vrata, električne i vodovodne instalacije, unutrašnjih zidova, ....) solarnu kuću "VENERA" (projekat RO "NAŠ STAN" iz Beograda).

S obzirom na činjenicu da većina vlasnika običnih klasičnih kuća grade korak po korak (drugim rečima osposobljavaju prostoriju po prostoriju koliko toliko da bi sebi obezbedili minimalne uslove življenja) na veoma dugi vremenski rok u zavisnosti od finansijskih mogućnosti vlasnika, što u mom slučaju, po mom mišljenju, uopšte nije izvedivo.

Problem je u tome da cela pasivna solarna kuća mora biti kompletno gotova (termoizolovana, sa staklenikom, prozorima, vratima) da bih mogao normalo živeti u njoj. Po mom proračunu od pre 5 godina, trošak za dovršenje kuće, samo za materijal (termoizolacija, PVC prozori i vrata, staklenik) bez nadnice, je oko 20.000 €.

Na stambeni kredit ni ne pomišljam jer zbog starosnih godina ne zadovoljavam uslov banaka.

U nadi da će se neko odazivati sa rešenjem izlaska iz ove naizgled beznadežne situacije.

Izgled kuće-makete solarne kuće "VENERA" je na http://www.adnasstan-bgd.co.yu/ns.html (nakon markiranja "Objekti", "Solarne kuće", donja desna slika)


http://srdjane.blog.co.yu/blog...12/16/pasivna-solarna-energija

http://www.well.org.yu/Ekoloska%20kuca.htm

http://www.gds.co.yu/cms_images/pasivnakuca%5B2%5D.pdf

http://www.hobiportal.com/dokument/solarna.pdf

http://www.veljkomilkovic.com/EkoKuca2.htm)



[Ovu poruku je menjao eloiza dana 22.01.2009. u 10:16 GMT+1]
 
Odgovor na temu

djole.stone
tu i tamo, uglavnom ovde

Član broj: 219042
Poruke: 1
79.101.146.*



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...11.04.2009. u 15:38 - pre 182 meseci
Ako mozes malo da nam pojasnis tvoj problem? Sta je tebi ustvari problem, finansije ili materijali?
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...26.04.2009. u 11:16 - pre 181 meseci
Bogu hvala da se najzad neko odazivao na tu temu.

Problem je pre svega samo finansijski, jer tu treba mnogo uloziti odjednom da bi se cela kuca zatvorila od spoljasnjih vremenskih uticaja. Ta nedovrsena kuca ima samo spoljasnji zid, dok unutrasnjih zidova skoro da uopste i nema. Unutrasnji zidovi se pocinju graditi (i to samo na kant obicne suplje cigle debljine svega 7 cm) tek kad bude gotov pod, a to znaci gledano kroz presek poda odozdo prema gore:

- sljunak (10 cm - vec uradjeno)
- nearmirani betonski pod (10 cm - vec uradjeno)
- hidroizolacija (1 cm - nije uradjen i nije uopste problem izvesti)
- termoizolacija u 2 sloja x 6 cm = 12 cm sa aluminijumskom folijom (nije uradjen jer zahteva
veci finansijski trosak od oko 3000 evra!!!),
- betonski blokovi dim. 39 x 19 x 19 cm radi skladistenja toplote da duzi period (oko 800
komada, koji vec stoje u dvoristu),
- PVC folija 0.1 cm (najmanji problem)
- cementni estrih kao gotov pod 6 cm (zahteva malo vise ulaganja ali i to se u sadasnjim
oskudnim uslovima moze izvesti)

I ne samo to gore navedeno, nego i bukvalno na celoj kuci treba postaviti stolariju (kvalitetni PVC prozori i balkonska vrata sa ugradjenim roletnama, kao i spoljna vrata - a sve to iznosi oko 10000 evra) a i spoljnasnju termoizolaciju kuce (plus oko 3000 evra):

- spoljni zid, 10 cm termoizolacije (oko 90 m2) sa rabic mrezom i spoljnim malterom
- potkrovlje, 10 cm termoizolacije (oko 90 m2) sa PVC folijom i unutrasnjom lamperijom
- krov, 14 cm termoizolacije (oko 50 m2)

A da ne spominjem da i na celoj juznoj strani kuce Trombeov zid treba ostakliti duplim staklom......

Znaci ukupno je potrebno malo vise od oko 20000 evra samo za sve gore pomenute materijale bez nadnice. Tu nije uracunata ni elektro- i vodovodna instalacija.... itd.

[Ovu poruku je menjao bakara dana 22.11.2009. u 20:39 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ppavlovic
Pavlovic Petar
Izvođač radova na sajtovima

Član broj: 4306
Poruke: 139
79.101.249.*

Sajt: www.pavlovicpetar.com


+1 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...26.04.2009. u 13:50 - pre 181 meseci
Ja sam poceo da gradim kucu, ajd' da je zovem niskoenergetska, ne pasivna. Kako teku radovi mogu da kazem koju rec, za sada je najbolje da cutim.

BTW, sta mislis da postignes betonskim blokom ???
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...26.04.2009. u 15:55 - pre 181 meseci
Citat:
ppavlovic: Ja sam poceo da gradim kucu, ajd' da je zovem niskoenergetska, ne pasivna. Kako teku radovi mogu da kazem koju rec, za sada je najbolje da cutim. :)

BTW, sta mislis da postignes betonskim blokom ???


Niskoenergetska kuca se po spoljasnjem izgledu ne razlikuje od ostalih kuca kakve se grade uobicajeno poslednjih 50 godina, samo sto je poboljsana termicka izolacija i nista vise.

A pasivna solarna kuca je mnogo vise od niskoenergetske i kao cvet se zimi danju otvara podizanjem pokretnih termalnih zastora prema Suncu (bilo da je suncan - direktno suncevo zracenje ili oblacan dan - difuzno suncevo zracenje) i suncevo zracenje ulazi u staklenu verandu (preko duplog stakla) i pada na tamno obojene Trombeove zidove (nearmirani betonski zid debljine 25 cm) i tako zidovi zagrevaju vazduh sa spoljne strane u stakleniku, pa se ovaj zagrejani vazduh podize uvis odakle se pomocu ventilatora prebacuje u skladista toplotne energije ispod poda (koji moze biti od kamena odn. sljunka, betona odn. supljih betonskih blokova ili pune cigle) u prostorijama za dnevni boravak, i odatle se ohladjeni vazduh vraca u staklenik i tako cini nesmetanu cirkulaciju vazduha.

Skladiste betonskih blokova ispod poda je jedan od kljucnih elemenata ovakve samogrejne solarne kuce. Ono ne samo da skladisti toplotu za noc ili za dane kada je priliv sunceve energije manji, nego cini osnovni i jedini elemenat podnog grejanja. Skladiste je naime dobro termicki izolovano sa svih strana izuzev prema podu. Zagreva se do maksimalne temperature od 25 stepeni C i zahvaljujuci svojoj masi od nekoliko desetina tona predstavlja izuzetno dobar termostabilizator temperature koji obezbedjuje visednevno izravnjavanje potrosnje i proizvodnje energije.

Spusteni termalni zastori sluze kao termoizolatori da bi nocu sprecili veci gubitak toplote iz Trombeovih zidova u okolinu.

[Ovu poruku je menjao eloiza dana 26.04.2009. u 18:05 GMT+1]
 
Odgovor na temu

jovanovic25
Marko Jovanovic
arhitekt
Krusevac

Član broj: 222505
Poruke: 1
91.148.91.*



Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...13.05.2009. u 21:53 - pre 181 meseci
Ja sam Marko, prosle god sam zavrsio arhitekturu i ovu temu sam izucavao za diplomski, pa znam neke stvari...ovaj...Iako ne znam dokle ste stigli sa kucom, uglavnom trombov zid mora da bude skup i tesko se odrzava...prostor izmedju 2 stakla, kako cete cistiti?...ima tu mnogo peripetija... mozda biste mogli da angazujete arhitektu koji moze da vam preprojektuje kucu i napravi mozda manju ili manje opremljenu sistemima pasivne solarne kuce, ali da bude efikasna...siguran sam da je to moguce...

mj
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...14.05.2009. u 06:10 - pre 181 meseci
Što se tiče kuće, ona je već izgrađena i pokrivena crepom sa Trombovim zidom i armirano betonoskom pločom, i ništa više jer je prekinuta usled ekonomske krize u ondašnjoj SFRJ 1991 godine.

Što se tiče čišćenja prostora između stakala na južnoj strani Trombovog zida, mislim da to nije problem ako se izvede konstrukcija rama krilo na krilo kao za prozore i balkonska vrata.

Što se tiče skupoće Trombovog zida, u knjizi "NASUŠNO SUNCE" pokojnog prof. Branka Lalovića, on sponimnje samo za 10 do 15 % veći finansijski trošak u odnosu na istu običnu kuću bez Trombovog zida, staklenika i kompletne termoizolacije.

Marko, kako vi mislite da preprojektujem već izgrađenu kuću? Da srušim Trombov zid, a zajedno sa tim i gotovo kompletnu celu sa mukom izgrađenu kuću? Da Vas podsetim, cela armirano betonska ploča se oslanja samo na spoljne zidove na sve 4 strane i plus oslanja se na armirano betonski šuplji kvadratni zid u centru te kuće, u kom je montiran SCHIEDEL dimnjak prečnika 250 mm, odn. raspon između spoljneg zida kao oslonca i centra oslonca je oko 4.5 metra sa svih strana.


[Ovu poruku je menjao eloiza dana 14.05.2009. u 17:34 GMT+1]
 
Odgovor na temu

dishi68

Član broj: 101108
Poruke: 299
93.86.113.*



+9 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...16.05.2009. u 10:15 - pre 181 meseci
Solarna zemunica


Novi video: Samogrejne eko-kuca - Solarna zemunica (YouTube video, 05:49 min.):
http://www.youtube.com/watch?v=RKC-TZKhlbc



Takodje publikovan je i izvestaj o energetskoj efikasnosti ovog koncepta gradnje:


Samogrejna eko-kuca - Izvestaj o kalkulaciji finansijske i energetske ustede
http://www.veljkomilkovic.com/...sijske_i_energetske_ustede.pdf



Mogao si umesto neramiranog betonskog zida od 25 cm koristiti nabijenu zemlju, nego kada si već uradio Trombov zid, nastavi gradnju, uostalom pogledaj mogućnosti na http://www.elitemadzone.org/t3...ame-drugih-prirodnih-materijal


Sigurno se može kombinovati sa nekom od ovih tehnika. Pogledaj http://www.greenhomebuilding.com/earthship.htm

Pošto si već uradio temelje, misli da bi ti bilo skupo da akumuliraš toplutu prirodnom cirkulacijom.

http://www.youtube.com/watch?v=_ozX_nt5A4o&feature=related





[Ovu poruku je menjao dishi68 dana 16.05.2009. u 11:29 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao dishi68 dana 16.05.2009. u 11:52 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao dishi68 dana 16.05.2009. u 12:33 GMT+1]
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...19.05.2009. u 05:55 - pre 180 meseci
[quote]dishi68: Solarna zemunica


Mogao si umesto neramiranog betonskog zida od 25 cm koristiti nabijenu zemlju, nego kada si već uradio Trombov zid, nastavi gradnju, uostalom pogledaj mogućnosti na http://www.elitemadzone.org/t3...ame-drugih-prirodnih-materijal


dishi68,
pošto zemlja i beton imaju skoro istu specifičnu toplotu od oko 840 J/(kg step K), ali beton mnogo bolje skladišti toplotu u odnosu na suvu zemlju jer beton ima veću gustinu od oko 2500 kg/m3 u odnosu na zemlju jer ima 1260 kg/m3.

Voda još bolje i više skladišti toplotu jer ima mnogo veću specifičnu toplotu od oko 4200 J/(kg step K), a gustine 1000 kg/m3.

Znači, relativna zapremina vode i betona je oko 2.2 (drugim rečima za istu količinu toplote betonu treba 2.2 puta veća zapremina u odnosu na vodu), vode i zemlje je oko 4.

Najbolji i najefikasniji način skladištenja toplote je u korišćenju faznih prelaza (glauberova so odn. natrijum sulfat deka hidrat). Relativna zapremina faznog prelaza i vode je oko 5.25.

Citat:
dishi68: Solarna zemunica


Pošto si već uradio temelje, misli da bi ti bilo skupo da akumuliraš toplutu prirodnom cirkulacijom.



?????
Niste mi jasni šta ste time hteli reći. Moja kuća nije na moju žalost zemunica.
 
Odgovor na temu

dishi68

Član broj: 101108
Poruke: 299
93.87.141.*



+9 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...19.05.2009. u 07:09 - pre 180 meseci
Ponovo sam pogledao post, tj. maketu kuće i mislim da ste izabrali najlepšu, ali sam tek sada video da nije moguće primeniti neke od onih principa solarnih zemunica.

Zapravo sam mislio da iskoristiš neku od mogućnusti da prema spolja staviš neku prirodnu termoizolaciju. To je samo predlog. Princip termos boce, bi bio idealan kao kod http://www.enertia.com/






 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...20.05.2009. u 05:48 - pre 180 meseci
AHA!

Sad ste mi jasni. To što ste prikazali je u stvari kuća u kući (a to znači duplo više novčanih ulaganja nego za jednu kuću), i to nešto što je najmodernije u svetu i pripada ko zna kojoj generaciji u evoluciji pasivnih solarnih kuća. Moja kuća koja je započeta pre 20 godina je takozvana I generacija, a to znači manja energetska efikasnost iskorišćenja energije za grejanje unutrašnjih prostorija u odnosu na sadašnje modernije pasivne kuće.

Dugo pratim šta se sve dešava u svetu što se tiče pasivnih solarnih kuća, i dosta dugo razmišljam kako da osavremenim kuću što se tiče energetske efikasnosti iskorišćenja energije. Što se tiče principa termos boce, moram priznati da sam i o tome razmišljao kako da to izvedem na postojećoj kući, ali ......

U Nemačkoj sad grade pasivne solarne kuće sa debljinom termoizolacije od oko 500 mm, a greju se samo uz pomoć običnih sijalica (!?).

Sad firma KINGSPAN pravi najbolju fenolnu termoizolaciju na svetu. U odnosu na obične, imaju duplo manju termičku provodnost.


[Ovu poruku je menjao eloiza dana 20.05.2009. u 07:07 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...22.05.2009. u 00:15 - pre 180 meseci
Ja mislim da ako udaris spolja jedno 25-30 cm stiropora da ce to biti najjeftinije, najlakse i najefikasnije.

Ovo gore na ovim crtezima malo lici na neko fantaziranje. Ne kazem da to ne valja, ali o tome ima smisla pricati kad se gradi sa tim ciljem od pocetka i kad sredstva nisu ogranicena na sumu koja figurira u ovoj temi.

A ovako mislim da je to mlacenje prazne slame.
Pogotovo sto ove kuce nisu predvidjene za sve geografske sirine, a sve se bazira na osuncanosti u toku zime, a o tom koliko vidim niko ne zbori.
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...22.05.2009. u 06:02 - pre 180 meseci
Citat:
Odin D.: Ja mislim da ako udaris spolja jedno 25-30 cm stiropora da ce to biti najjeftinije, najlakse i najefikasnije.


Objasnite mi na osnovu čega tvrdite da 25 - 30 cm stiropora najjeftinije, (a nije najjeftinije jer debljina termoizolacije nije optimalna za naše podneblje), najlakše (a nije lako ugraditi toliku debljinu izolacije na vertikalne zidove i krovove) i najefikasnije?

Citat:
Odin D.:
Pogotovo sto ove kuce nisu predvidjene za sve geografske sirine, a sve se bazira na osuncanosti u toku zime, a o tom koliko vidim niko ne zbori.


Ko kaže da nisu predviđene za sve geografske širine?

U severnim zemljama (Norveška, Finska, Švedska,...) grade solarne kuće , iako imaju znatno manju osunčanost tokom zime u odnosu na našu geografsku širinu od 45 stepeni.

Pasivne solarne kuće primaju ne samo direktnu sunčevu svetlost (kad nema oblaka na nebu), nego i difuznu svetlost - energiju (kad je oblačan dan). Stručnjaci su se iznenadili kad su izvršili eksperimente na pasivnoj solarnoj kući koliku energiju prima kad je oblačan dan, ali ne toliko koliko i direktno sunčevo zračenje, ali dovoljno makar da malo i zagreje objekat.

Uslov za gradnju pasivnih solarnih kuća je pogodna lokacija kao što je vrh brda sa blagom padinom prema jugu za našu severnu hemisferu, samo da na južnoj strani nema nešto što zaklanja Sunce (objekat, brdo,.....).

[Ovu poruku je menjao eloiza dana 22.05.2009. u 14:54 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...22.05.2009. u 18:32 - pre 180 meseci
Citat:
eloiza:Objasnite mi na osnovu čega tvrdite da 25 - 30 cm stiropora najjeftinije, (a nije najjeftinije jer debljina termoizolacije nije optimalna za naše podneblje), najlakše (a nije lako ugraditi toliku debljinu izolacije na vertikalne zidove i krovove) i najefikasnije?

Pa ako se malo nacrta na papiru kako bi to trebalo da se pravi ("kuca u kuci"), ja nikako ne vidim kako se ti radovi mogu izvesti jeftino, ni po materijalu ni po obimu radova. Ako pozoves par prodavaca prozora/stakala, pa se raspitas koliko bi kostalo toliko stakla koliko tebi treba (naravno ne mozes uzeti obicno staklo u jednom sloju, treba ti nesto kao sendvic staklo kod pvc-prozora) vidjeces brzo o kojim se ciframa radi.

Sa druge strane ugradnja stiropora bilo koje debljine na spoljnu fasadu je manje-vise trivijalan posao. To pricam iz licnog iskustva.
Isto tako ne vidim smisao potrositi na sistem za grijanje neke pare kojim bi mogao 50 godina placati struju za grijanje.

Ljudi stavljaju stiropor u debljini od 5, 8, 12, pa kazu da su zadovoljni sa tom izolacijom i da mogu da zagriju kucu bez vecih problema. Zato mislim da ako bi neko udario 30cm ne bi imao velikih problema sa grijanjem, i ne bi to trebalo nesto bognzakoliko da kosta.


Citat:
eloiza
Pasivne solarne kuće primaju ne samo direktnu sunčevu svetlost (kad nema oblaka na nebu), nego i difuznu svetlost - energiju (kad je oblačan dan). Stručnjaci su se iznenadili kad su izvršili eksperimente na pasivnoj solarnoj kući koliku energiju prima kad je oblačan dan, ali ne toliko koliko i direktno sunčevo zračenje, ali dovoljno makar da malo i zagreje objekat.

Strucnjaci se iznenadjuju mnogo cime, ali biti pionir u izgradnji kuca je po meni ipak bolje prepustiti nekim gradjevinskim firmama ili slicnim entitetima koji imaju para da eksperimentisu, pa kad se covjek uvjeri na "zivom" primjeru kako to funkcionise onda nije problem da se i sam u to upusti, jer neuspjeli eksperiment moze pojedinca da kosta mnogo mnogo vise nego neku firmu.

Ja ne sporim da je takve kuce moguce napraviti i ne sporim nista sto je receno o tome kako se zagrijavaju i da li to funkcionise, vec samo mislim da to sve nije toliko jeftino. A kad se takva kuca pravi koja bukvalno balansira na teoretskoj ivici funkcije zagrijavanja, onda nema mjesta za kompromise i fuseraj. Mora sve da se radi po PS-u, a to kosta....
 
Odgovor na temu

dishi68

Član broj: 101108
Poruke: 299
93.87.141.*



+9 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...24.05.2009. u 00:47 - pre 180 meseci
Naravno da su solarne kuće klasične gradnje skuplje, to je u startu jasno.

Zašto bi neko plaćao skuplju struju ili bilo koji energent, ako se razlika u ceni vrati za npr 5-10 godina?
 
Odgovor na temu

Stranger2
Stranger2

Član broj: 143429
Poruke: 2572
212.15.184.*

Sajt: www.videomajstor.com


+43 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...24.05.2009. u 10:32 - pre 180 meseci
Pozdrav!
Mene jako zanima ova tema. Ne toliko zbog kuce vec vise zbog same tehnologije jeftinog grejanja i jeftine vestacke klime ...za primenu u nekim poslovnim ili industrijskim objektima.

Citat:
uglavnom trombov zid mora da bude skup i tesko se odrzava...prostor izmedju 2 stakla, kako cete cistiti?...

da li neko ima strpljenja da detaljnije objasni taj trombov zid.

---
Evo jednog sistema jeftinog grejanja koji sam ja smisljao pre par godina ali nisam nikad proverio u praksi.
Cini mi se da su to bas ti principi koje vi opisujete kao pasivna solarna kuca.

ova crna kucica iza plastenika je rezervoar toplote. ventili dozvoljavaju razmenu vazduha sa plastenikom samo kada je u plasteniku vazduh topliji nego u rezervoaru. ili kada se vazduh uzima iz rezervoara.
ventil na pocetku plastenika dozvoljava samo ulaz vazduha, ne i izlaz.



Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...26.05.2009. u 05:34 - pre 180 meseci
Citat:
Stranger2: Pozdrav!
Mene jako zanima ova tema. Ne toliko zbog kuce vec vise zbog same tehnologije jeftinog grejanja i jeftine vestacke klime ...za primenu u nekim poslovnim ili industrijskim objektima.


da li neko ima strpljenja da detaljnije objasni taj trombov zid.


http://www.well.org.yu/Ekoloska%20kuca.htm

Toga imate na internetu koliko god hoćete. Potražite ga pod nazivom "FELIKS TROMB", "TROMBOV ZID", "TROMBEOV ZID",.....

 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...01.06.2009. u 05:30 - pre 180 meseci
Od 1990 godine pa sve do danas je na teritoriji Srbije izgradjeno preko stotinu pasivnih solarnih kuca prema projektu "NAS STAN".

Molio bih ljude koji znaju nekog koji imaju takvu kucu u okolini da na ovaj forum iznesu kakvi su njihovi utisci, zapazanja, primedbe, saveti, ..... sto se tice pasivnih solarnih kuca.

 
Odgovor na temu

Stranger2
Stranger2

Član broj: 143429
Poruke: 2572
77.237.119.*

Sajt: www.videomajstor.com


+43 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...01.06.2009. u 13:05 - pre 180 meseci

ovaj link ne radi a ne radi ni www.well.org.yu

je li to radilo u momentu kad si okacio link?

***
resio sam problem.
umesto yu treba koristiti rs
znaci link je: http://www.well.org.rs/Ekoloska%20kuca.htm
 
Odgovor na temu

Stranger2
Stranger2

Član broj: 143429
Poruke: 2572
77.237.119.*

Sajt: www.videomajstor.com


+43 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...01.06.2009. u 14:03 - pre 180 meseci
pogledao sam link i shvatio te principe. pa cu da prokomentarisem
Citat:
Skladiste betonskih blokova ispod poda je jedan od kljucnih elemenata ovakve samogrejne solarne kuce. Ono ne samo da skladisti toplotu za noc ili za dane kada je priliv sunceve energije manji, nego cini osnovni i jedini elemenat podnog grejanja. Skladiste je naime dobro termicki izolovano sa svih strana izuzev prema podu. Zagreva se do maksimalne temperature od 25 stepeni C i zahvaljujuci svojoj masi od nekoliko desetina tona predstavlja izuzetno dobar termostabilizator temperature koji obezbedjuje visednevno izravnjavanje potrosnje i proizvodnje energije.

To smeštanje skladišta toplote ispod poda mi se ne cini da je bas najpametnije...
- Jasno je da je dobar termostabilizator zbog mase ali kako ces regulisati temperaturu u prostoriji kada nema izolacije izmedju skladista i sobe?
- Kako znas da se zagreva do 25 stepeni maksimalno? Da li se tako pokazalo u praksi ili ipak ima neka regulacija?

-Moguci problem je mozda i samo podno grejanje. Nisam siguran koliko je prirodno i zdravo. Podno grejanje je prijatno u kupatilima na primer ali nisam siguran koliko je dobro da sva toplota dolazi sa poda. ne znam ni jednu kucu koja se greje iskljucivo podnim grejanjem ali sam cuo da se na farmama pilica nije dobro pokazalo.

-Cini mi da trombov zid sa otvorima gore i dole ima bolju mogucnost regulisanja temperature a isto je skladiste toplote.
- Sva ova resenja gde se vazduh tunelom sprovodi iznad plafona ili ispod podaa, mi deluju kao nepotrebno komplikovanje. Po mom misljenju skladiste toplote treba smestiti odmah uz trombov zid ili sam trombov zid bude skladiste toplote. Ako postoji razlika izmedju temperature u skladistu toplote i prostoru iza stakla svakako da ce dolaziti do kruzenja vazduha ako se samo otvoris gornji i donji otvor.

razmisli da li mozda premestanjem tog skladista mozes ustedeti...


---
Sto se stiropora tice nadam se da znas da znas da dvostruko deblji stiropor ne znaci dvostruko bolju izolaciju. Sa 1cm debelim stiroporom, dobijes najvise za ulozeni novac a sa svakim sledecim centimetrom sve je skuplje u odnosu na ono sto postizes. Posto ti je cilj da potrosis sto manje a da nesto ipak napravis, mislim da ne treba da stavljas deblje od 5cm stiropora.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 302059 | Odgovora: 571 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.