Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?
(Zaključana tema (hardlock), by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 43515 | Odgovora: 169 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

suvi genije

Član broj: 238218
80.93.254.*



Profil

icon Re: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?02.11.2009. u 17:11 - pre 176 meseci
Inace u sredu nam dolazi Boza Derikoza u posetu.Valjda sa parama za JP NOS.Pocelo je i potpisivanje ugovora za prijem zaposlenih u JP NOS
 
0

janic
privatnik

Član broj: 224382
Poruke: 10
212.200.204.*



Profil

icon Re: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?02.11.2009. u 17:39 - pre 176 meseci
Kakva je to prica za tu cesmovacu?Da li su to ti bazeni gde je upao onaj radnik?I zasto je trebala destilisana voda da se sipa tamo?Pa gde da nadjete toliku vodu,to je neverovatno.A za tog fizicara,znaci, ipak je tacno sto su ovi radnici napisali.Neverovatno,pa ovo je za Riplija!!!
 
0

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
79.101.243.*



+5251 Profil

icon Re: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?02.11.2009. u 19:28 - pre 176 meseci
Postoje razne vrste "voda", za ovu se moze reci da je tehnicka.

A i da je destilisana, nikakav problem, igranje sa reaktorom je veoma skupa zabava, pa nekoliko tonica vode nije nista:)

Poz
 
0

suvi genije

Član broj: 238218
80.93.254.*



Profil

icon Re: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?03.11.2009. u 17:42 - pre 176 meseci
Trebala je da se sipa demi voda u bazene ali je veliki strucnjak i direktor koji je upropastio reaktor Obrad Sotic za tehnicku vodu mislio da je to cesmovaca pa su istu i sipali u bazen.Tako je hlor u bazenu uradio svoje.
 
0

maliradoica

Član broj: 28798
Poruke: 16
93.87.234.*



Profil

icon Re: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?03.11.2009. u 18:01 - pre 176 meseci
Ljudi,pa da li je to istina!!!!
 
0

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
79.101.243.*



+5251 Profil

icon Re: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?03.11.2009. u 18:50 - pre 176 meseci
Ma naravno. Za ne poverovati kako se ti eksperti razumeju u sve.

Zaboravljaju da su strucnjaci za jedan minimalni, usko fokusirani deo nauke, ali se ponasaju kao da sve znaju, i kao piloti spejs satla, ili vrhunski hirurzi.

Sve znaju, da se ponekad pomisli da je tolika pamet za cetiri noge

Poz
 
0

Zor

Član broj: 236171
*.rcub.bg.ac.rs.



Profil

icon Re: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?04.11.2009. u 09:10 - pre 176 meseci
EVO PRAVE SLIKE STA SE DESAVA KOD NAS!
INTERVJU: Jasmina Vujic, predsednik Udruženja dekana nuklearnih fakulteta SAD, profesor Univerziteta u Berkliju
Embargo na istinu o "Vinci" ,Intervju izasao u " SVEDOKU " 27.10.2009.

Mnoge od institucija od nacionalnog znacaja i interesa su na kolenima. Jedna od njih, svakako je, i Nuklearni institut "Vinca", u kojem se, pod nejasnim okolnostima, cuva i radioaktivni materijal, koji uskoro bi trebalo da "ruski specijalci" iznesu iz Vince i odnesu za Rusiju...
Ali za taj "poslic", potrebno je, cini se pre svega neukošcu naše vlasti, ili, što da ne zle namere, 25 miliona dolara!
A, tih para nema!
Pare nisu predvidene ni budžetom, ni rebalansom... Pare su, ocito, potrebnije, negde drugde, a uostalom otkud malja deca znaju šta je radioaktivni otpad i pod kakvim uslovima i merama obezbedenja treba da se odnese... Uz to, iz ko zna kojih razloga, mediji se i ne bave pisanjem o urušavanju i rasparcavanju nekad, možda, najuglednije firme tog tipa u ovom delu Evrope, a Hrvati pre svih su nas poodavno, još u doba druga Tita optuživali, da se tajno proizvodi, ni manje ni više, nego - atomska bomba?!
Ali to su bila davna i slavna vremena. Danas je Nuklearni institut "Vinca" u rasulu, vrhunski strucnjaci odlaze, neki milom, više silom... Kao da postoji neki precutni embargo na istinu o Vinci...
- Ono što se dešava sa Vincom je pokazni primer uništavanja naše nauke. Za našu nauku se daje 0,3 odsto dok se svugde u svetu odvaja bar 3-5 odsto iz državnog budžeta. To što, sad Đelic prica, kako je jako zainteresovan za nauku, kako izdvaja ne znam koliko, za studente, kako ce dovesti naše strucnjake iz dijaspore, kako je nabavio 20 miliona evra, to nema nikakve veze sa situacijom na terenu i sa istinom, u jednom dahu nam je rekla dr Jasmina Vujic, predsednik Udruženja dekana nuklearnih fakulteta u Sjedinjenim državama i profesor na prestižnom Berkliju, koja je bila gost naše redakcije proteklog vikenda.
Svedok: Otkud Vaše interesovanje za dogadanja u Vinci, kad su ovde svi mrtvi hladni? Nostalgija?
Jasmina Vujic: Ja sam radila u Vinci od 1977. – 1985.g. kada sam otišla na doktorske studije u Ameriku, ali sam, prakticno, ostala povezana sa kolegama.
S: Ipak, nostalgija?
J.V: I nostalgija, a i u istoj oblasti smo. Nuklearna tehnika tamo, nuklearna tehnika ovamo, tako da sam uvek ostala povezana sa kolegama. Dovela sam, kod mene, na Berkli nekoliko kolega iz Vince da rade na istraživackim projektima. Onda su se oni vratili u Vincu i ostali smo u stalnom kontaktu, tako da je nostalgija… To je, ipak, bilo moje prvo radno mesto, u toku završavanja studija na fakultetu, ja sam bila na odseku nuklearne tehnike.
S: Nekad i sad?
J.V: Nekad je Vinca bila u vrhu svetske nauke. Ali, stigla je 2003...
S: Šta se dešava 2003.g?
J.V: Dolazak ministra za nauku, dobio je covek neku ideju da reformiše našu nauku, da reformiše institut u Vinci, da napravi od njega neki tehnološki park, da ga pocepa na 5 delova, i tako... Dodem tog leta, kolege ne da su bile uspanicene...
S: Zašto, pa to su naucnici, za njih uvek ima posla?
J.V: Stigao je u Institut, kad moje kolege,, zaposleni nisu bili oduševljeni njegovim genijalnim idejama, na Upravni odbor, na naucno vece, i što se kaže, lupio cipelom o sto i rekao:
"Ko ne glasa onako kako treba stavicu ga na crnu listu za projekte. Cela Vinca nece dobiti plate, necete ici na kolektivni godišnji odmor itd...
S: Pricali ste s kolegama?
J.V: Tog leta sam porazgovarala sa kolegama, i prvi put sam tad videla da su uplašeni... Ranije je bilo ono, štrajkovacemo, a sada je bilo otpustice nas, gde cemo? Onda sam se dogovorila sa Vladom Ajdacicem i ja napišem otvoreno pismo Draganu Domazetu, ministru nauke i tehnologije i Zoranu Živkovicu, koji je tada bio premijer. Pošaljem pismo i kažem kolegama iz Vince, nemojte potpisivati, nemojte vaša imena ako se plašite, skupicemo mi to širom sveta...
S: Pa, jel ste dobili podršku?
J.V: Pošto znam brojne kolege širom sveta, mi smo sa sedam dana skupili 150 potpisa vrhunskih naucnika, akademika koji su nekada radili u Vinci, ili su vezani za Vincu, koji su razasuti širom sveta. Profesori, istraživaci u nuklearnim institutima širom sveta. Sazovemo konferenciju za novine, imali smo 40-ak fasickli jer je to sve trebalo "sažvakati". Bilo je oko 30 raznih novinara i nas cetvoro, i stotinak onih koji su nekad radili u Vinci, a nisu trenutno tad radili. Znaci, Vlada, ja, prof. Grigorov i Ružica Nikolic koji su bili u penziji. To je tad izašlo po novinama.
S: Dakle, mediji tada nisu cutali?
J.V: Ne! Ali, onda ministar Domazet izade besan, i kaže:
-Ko je ta Jasmina Vujic? Šta ona ima ovde da se meša?"
Onda je pocela bitka, ja sam se vec vratila, oni su štrajkovali, sindikat je štrajkovao, naucnici su štrajkovali… Novinari su pisali o tome. Mi smo napravili jednu veliku veb stranicu, jedan kolega iz Kanade je to postavio na njegov server. Ja sam skupljala sve izjave, clanke i to njemu nocu slala. To i dan danas postoji gde postoji celokupna hronologija dešavanja. I, to je sve tako išlo do pocetka januara.
S: Da, bilo je uzbudljivo, ali...
J.V: Bilo je zakazivanja Upravnog odbora za Božic, uvrtanje ruku, maltene poslednja sednica pred pad Vlade, trebalo je da se izglasa da se Vinca rasturi...Žarko Korac, je tada, jedini rekao da to i nece doci na dnevni red Vlade Srbije. I nije došlo. Vlada je pala, Vinca je ostala.
S: Cudno je da niste imali problema u Americi?
J.V.: Od onog teroristickog napada u SAD stvari su se promenile. Posle toga oni su postali vrlo osetljivi na sve, narocito na nuklearno-otpadni materijal. I onda krenu da vrše strahovit pritisak na sve zemlje koje su bilo od njih, bilo posle II svetskog rata, dobile male istraživacke reaktore koji su tada uglavnom imale gorivo sa obogacenim uranom. To je visokoobogaceni uran, osamdesetpostotni, što znaci da sadrži 80 odsto urana 235 koji je glavni materijal za pravljenje nuklearne bombe. Svojevremeno je i Vinca dobila taj ruski reaktor…
S: Kad smo mi to dobili?
J.V.: 1958.g., snaga reaktora je 6,5 megavata, korišcena je teška voda i viskoobogaceno uransko gorivo(osamdeset postotno). Prvo gorivo je nabavljeno 59.g. Negde prakticno 73/74. g. kupljeno je novo gorivo. Bilo je planu da se istrošeno gorivo zameni. I kupili su novo gorivo koje je isto bilo visoko obogaceno(80-postotno). To novo gorivo, zbog politicke situacije, nije zamenjeno. Nije dozvoljeno naucnicima u Vinci da izvrše zamenu tog starog, istrošenog goriva, sa ovim novim.
S: Kakva je sudbina tog novog goriva?
J.V: To sveže gorivo je ostalo da ceka u Institutu neka bolja vremena. To sveže gorivo je veoma skupo, mnogo smo platili Rusima da bi ga dobili. To gorivo, te vrednosti i tog kvaliteta, danas niko više ne može da dobije. Promenjeni su propisi. Ne postoji cena po kojoj biste vi mogli da kupite takvo gorivo.
S: Pomenuli ste americki pritisak?
J.V: Posle 2001. SAD vrši pritisak na sve zemlje koje su imale to visoko obogaceno gorivo i istraživacke reaktore, ukljucujuci i Vincu, a preko agencije u Becu, a kolege su mi cak pricale da su u toku bombardovanja 99.g. pretili da ce direktno gadati Vincu! Normalno, uplašili su se, i pod tim pritiskom 2002. uz 1500 policajaca, crne helikoptere, prevezli to sveže gorivo natrag u Rusiju.
S: Nije bilo posebnih mera obezbedenja, ili se to skrivalo od javnosti?
J.V: To sveže gorivo nije radioaktivno, jer nije bilo u reaktoru, to gorivo ste bez problema mogli držati u ruci tako da tolike mere obezbedenja nisu bile neophodne. U isto vreme, staro istrošeno gorivo koje je visoko radioaktivno, koje sada "cuci" u bazenu za hladenje sa vodom, vec 30 godina pošto reaktor ne radi je, u stvari, ogroman problem.
S: Zar nije bilo moguce dogovoriti se da se uz "novo" isporuci i staro gorivo, ovo koje je stalna pretnja Beogradu i Srbiji?
J.V: Moglo je, naravno, ali ti koji su pregovarali nisu ništa dogovorili oko toga, dobili su samo obecanja. A, imali su, keca u rukavu. To sveže gorivo koje je bilo izuzetno dragoceno, a koje nikad više necemo dobiti, dušu je dalo da se sve tada dogovori. I tako su stavili tacku na nuklearni program za koje su mogli da pregovaraju i da pitaju šta god su hteli. Libija je, pošto je imala nuklearni program, od Amerikanaca, da bi prekinuli sa svojim nuklearnim programom, su dobili sve besplatno. Moglo je besplatno da se prenese gorivo, besplatno da se redizajnira reaktor na nisko obogaceno gorivo, besplatno da se odnese istrošeno gorivo, i besplatno da dobiju nisko obogaceno gorivo.
S: Mislite da je to neznanje ili zla namera?
J.V: Tada, sigurno neznanje, jer dolaze Svilanovic i grupa koja sigurno nije znala koliko je to dragoceno. Moje kolege, bar mnogi od njih su znali, moglo je da se sazove neki sastanak, da pitaju barem…. Oni su mogli, pod jedan, da dobiju ugovor da se to istrošeno gorivo besplatno pošalje u Rusiju. Drugo, mogli su da dobiju ugovor da se finansira bar 10 godina celi rekator, ceo Institut u Vinci. Oni su to skupoceno gorivo vratili, a ostalo je to istrošeno gorivo kao veliki problem, jer je transport veoma skup, da ne kažem i opasan. Rusi su rekli da to istrošeno gorivo treba da preraduju, "mi smo se sad komercijalizovali, a to košta". A kako je naša vlast problem istrošenog goriva gurala pod tepih, odlagali su rešenje od 2002.g., u meduvremenu potpisivali gomile medunarodnih sporazuma, to gorivo je ostalo, a cena iznošenja je rasla. Delimicno neke stvari su uradene, ali potrebno je 25 miliona dolara koji naša država mora ove godine da obezbedi, i da to plati, jer je tako ugovoreno.
S: Šta to prakticno znaci?
J.V: Ruski timovi dolaze, cujem uskoro, da to istrošeno gorivo odnesu.
S: Znaci Rusi sada dolaze po taj iskorišceni uranijim?
J.V.: Jeste. To što Đelic prica da je to opasno zbog terorizma, to nema veze, jer to istrošeno gorivo je toliko visoko radioaktivno da i kada bi neki terorista probao da se približi tome na pola metra, on bi bio mrtav.
S: U kom je stanju to gorivo?
J.V: Stanje tog goriva u bazenu? Svi ti podaci stoje na veb sajtu agencije u Becu jer je to javni dokument. To samo kod nas ne sme da se piše. To gorivo je u jako lošem stanju. Košuljica tog goriva gde se nalaze gorivni elementi su zardale, neki su aluminijumski, neki su se otvorili. Radioaktivnost curi, voda pošto nije održavana je izuzetno mutna da vi ne možete da vidite šta je na dnu i moraju da idu na slepo.
S: Šta se tu radi?
J.V: Izuzetno trenirani timovi koji znaju šta rade, da u momentu kad pocnu da vade iz vode, ne zna se prvo šta je, može vam se raspasti, može pasti dole. To je još uvek visoko obogaceno.
S: Šta dalje?
J.V: U budžetu nije predvidena stavka za to, mada su potpisani ugovori, nego je u budžetu predvideno da Srbija garantuje da se uzmu krediti? Dakle, kredit od 25 miliona da bi oni to odneli.
S: Kad Rusi treba da dodu?
J.V: Trebalo bi da dodu ovog ili sledeceg meseca, i to ce sigurno trajati godinu dana.
S: Odakle pare?
J.V: Vlast je jednostavno donela odluku da se Vinca Institut zaduži kod stranih banaka za sumu od 25 miliona dolara.
S: Cekajte, kako budžetska ustanova može da diže kredit?
J.V: Trezor Srbije im kaže – izvinite ne možete budžetsku ustanovu, Institut Vinca da zadužujete. Od cega da vrati? Kad su shvatili da ne mogu da zaduže Vincu, kroz Skupštinu Srbije su progurali Izmenu zakona o jonizujucem zracenju. I, ubace clan 48 A, gde sebi, odnosno, Vladi daju zakonsku osnovu da osnuju javno preduzece koje može da se zaduži?! Kad su to uradili krecu sa osnivanjem javnog preduzeca.Upravni odbor Vince, kad je bilo da se Vinca zaduži sa 25 miliona dolara, donosi odluku da se ne slaže sa zaduživanjem. Predsednik Upravnog odbora bio je prof. Mitrakovic sa Tehnološkog fakulteta. On je bio postavljen od Vlade. Izvrše pritisak na njega. da on da ostavku. Onda odluka da se dva clana UO menjaju.
S: Opet se, cini se, u igru ubacuje Dragan Domazet?
J.V: Da, Dragan Domazet i njegov bivši pomocnik Radojica Pešic. Domazet krece onda u istu akciju kao ranije. Saziva upravni odbor u vreme kolektivnih odmora, preti da donesu odluku itd.
S: Kad se ovo sve dešavalo?
J.V: Sve je bilo ove godine. Pritisnuta medunarodnim obavezama, Vlada Republike Srbije ove godine, nezakonito i bez javne rasprave, zahteva od Instituta "Vinca" da se zaduži kod stranih banaka za sumu od minimum 25 miliona dolara. Kako Upravni odbor i Naucno vece Instituta to odbijaju, Vlada Srbije šalje predlog izmena Zakona o zaštiti od jonizujuceg zracenja i o nuklearnoj sigurnosti, tj. o dodavanju clana 48a, na Skupštini Republike Srbije, koja usvaja izmene bez ikakve javne rasprave. Na osnovu tog clana, Vlada Srbije cepa Institut i osniva Javno preduzece "Nuklearni objekti Srbije", koje je registrovano kod Agencije za privredni registar 27. jula 2009. godine, sa šifrom delatnosti 90000 (odstranjivanje otpadaka i smeca, sanitarne i slicne aktivnosti?!)
Javno preduzece "NOS" brutalno otima imovinu i skupocenu opremu koja je pripadala trima laboratorijama Instituta "Vinca", a zaposleni se ucenjuju da potpišu ugovor sa JP "NOS".
Javno preduzece Vinca posluje preko Komercijalne banke a javno preduzece se registruje preko Metals banke! Da li je to namerno ili slucajno.
S: Pa, jel to moguce?
J.V: Ja sam se smejala kad sam citala. Da li to namerno pogrešno tako registrovano? Namerno pogrešno registrovano kao komunalno odnošenje smeca. Direktor Radojica Pešic koji ima jednog zaposlenog, a to je on, nareduje direktoru Vince da on preuzima sigurnost Instituta i kapije Instituta, izdaje nove propusnice. Onda poziva jednog po jednog iz ovih labaratorija i ucenjuje ih da predu u novoosnovano Javno preduzece, prakticno ti timovi ne žele da predu jer ne znaju šta je to. Ceo tim tehnicara nije potpisao, jer pod jedan nije znao da li ce imati beneficirani staž u tom novom preduzecu, niko im nije rekao. Ne znaju kolika ce im biti plata… Koliko ja znam iz te reaktorske fizike, labaratorije 150 i zaštite od zracenja, oni preuzimaju delatnost za koju je Institut registrovan, znaci zaštita od zracenja….
S: Kako može Javno preduzece da se bavi takvim poslom?
J.V: To je jednostavno nezakonito, i postavljaju Radojicu Pešica koji blage veze nema o nuklearnim stvarima da bude direktor Javnog preduzeca za bezbednost nuklearnih objekata Srbije koji još uvek nema ni jednog zaposlenog.
S: Stvar nije prosta, Vinca i sama obezbeduje novac?
J.V: Vinca ima projekte sa raznih strana, oko 50 odsto. Znaci, oprema koju oni hoce da otmu nije državna oprema zato što je kupljena i od novca dobijenog za istraživacke projekte. Ako odcepe to, a koliko mi shvatamo hoce... Nedeljkovic je u DS-u, predsednik naucnog veca Radak koji je isto to, precednik sindikata isto to ..uzeli su glavne pozicije…
S: Da li ova grupacija ima 25 miliona da plati?
J.V.: Nema! Đelic kad je dolazio u Eubaradej u julu, oni su tamo potpisali medudržavne ugovore…
S: To da se Rusiji vrati gorivo,..a pare?
J.V.: Đelic je tad izašao i rekao: "skupili smo 23 miliona, fale nam još dva!". To je cista laž! Pare nisu skupljene ni dan danas.
S: Odakle ce, ako se i zaduže, da vrate novac?
J.V.: Niodkud. Opet država mora da vrati. Kompletno je nelogicno zašto država u budžetu odmah nije rezervisala pare za to i platila.
S: Opet da Vas pitamo, da li je ovo sve neznanje ili zla namera?
J.V.: Zla namera! Moglo je da bude neznanje pre nekog vremena, pre godinu, dve ali ovo sada… Ako je pokušana da Vinca bude podeljena na 5 delova, ako je dovedena Uranija Kozmidis–Luburic koja je prošle godine, bio je veliki skandal, kada je ona bez tendera, bez icega, trebalo je radijuske igle iz bolnica, koje su vrlo radioaktivne prebaciti u Vincu. Vinca je dala ponudu, ona je rekla da je to suviše skupo i dala je madarskoj ekipi. Znaci došli su Madari, s tim što je naredba iz Ministrastva bila da Vinca pošalje svoje strucnjake. Znaci Vinca je prakticno sve odradila, izašla na teren sa ljudstvom, intrumentima, a Madari su fakticki samo prepakovali to i dobili pare. U doba Domazeta, postavljen je VD direktor, sa kojim smo vodili bitku. Taj VD direkrtor je došao iz Novog Sada, prof. Dragoslav Petrovic, koji je glavna osoba DS-a za Vojvodinu.
S: Koja je generalna ideja da se uništi ono što godinama postoji?
J.V.: Ja ne mogu da znam šta je u njihovim glavama, ja mogu da vam kažem šta ljudi pricaju. Da je Domazet bacio oko na nekretnine instituske, da hoce da napravi tehnološki park, odnosno privatni univerzitet, pošto on vec ima privatni fakultet i da je jedna od njegovih dugorocnih ideja bila ta… Država se zadužuje na veliko, zašto je morala da ide preko raznih javnih preduzeca kada je to bila dužnost države da obezbedi pare?! Kompletno nelogicno i nezakonito. Drugo, taj tim i zaštita, ovaj reaktorski tim, oni vec od 2002.g, treniraju da iznesu to. To je jedan jako pipav i vrlo opasan posao, I sad taj tim koji je trebao da saraduje sa ruskim timom u necemu što je vrlo opasno, je rasturen.
S: Zašto rasturen?
J.V: Prvo nisu imali šta da jedu, drugo sad kad su ih terali da predu u novo javno preduzece, a oni ne žele da predu tu, uspeli su da rasture taj tim. Strucnjaci su otišli i oni sad tamo imaju jednog a možda i nijednog strucnjaka koji nešto zna. Ako dode sada ruski tim i krenu da izmeštaju, i ne daj Bože, desi se havarija, ako im to ispadne, ako materijal izade, ne da ce biti kontaminirana Vinca, vec ceo Beograd! Nisu smeli da cepaju utrenirane timove, nisu smeli da dele Vincu pre nego što se materijal iznese iz Srbije, da bi zadužili Vincu sa 25 miliona dolara.
S: Pa, šta je moglo da se radi?
J.V: Umesto što su pregovarali preko Amerikanaca i Agencije u Becu, mogli su direktno, pošto je to rusko gorivo, da pregovaraju sa Rusima, kao što nisu. Taj otpad je mogao biti odnet besplatno.
S: Kako mislite, besplatno?
J.V: Istrošeno gorivo koje mi imamo ovde je jako dragoceno Rusima jer oni imaju tu tehnologiju da ga prerade. Mi to nemamo. Rusi kad uzmu istrošeno gorivo, kad ga budu obradivali, u reaktoru bi se stvorio uranijum 235, plutonijum 239 i oni bi to koristili za svoje rekatore, bombe… To je za njih vrlo dragoceno.

Bila sam kod Škundrica
S: Mislite da postoji mogucnost nagodbe sa Rusima?
J.V: Postoji, samo treba da se nade neko pametan da ode i da pregovara. Ja sam otišla da razgovaram sa ministrom Škundricem koji me je primio. On je vrlo korektan covek, nije njegova oblast, nije nerazuman, vrlo smo lepo razgovarali. Iznela sam problem o Vinci. On je rakao da je problem u tome što su ministarstva podeljena, i što niko ne može drugome da se meša u njegovo ministarstvo. Znaci on kao ministar energetike ne može da se meša u posao ministarstva nauke.
S: Šta ste predlagali u okviru ministartsva energetike?
J.V: Recimo, Rusi sada su sa Bugarima potpisali ugovor o izgradnji dve do cetiri nove nuklearne elektrane. Bugari kukaju da im je skupa investicija kao što jeste. Rusi ce, naravno, dati povoljne kresite...Ali, po meni svima u regionu ovde, ukljucujuci Grke i dole Makedoniju, nas, tu mogu svi da se ukljuce. Svima njima treba struja. Bugare su naterali da bi ušli u EU, kao i Litvaniju, da ugase reaktore ruske proizvodnje. Litvanija je imala jedan reaktor kojim je proizvodila 92 odsto struje. Ja sam pricala sa njima, bili su kod mene u Berkliju. Bugari su od izvoznika struje postali zavisnici uvoznici. Ugasili su im dva reaktora, treba da im ugase još dva, a oni ljudi, kopaju i nogama i rukama da se ne ugase. . Moj predlog ministru Škundricu bio je:vi imate potpisan ugovor za gas, za Đerdap, oni vam remontiraju termoelektranu, to je sve ruska tehnologija. Znaci treba nam samo mali pomak, ne morate vi da kažete gradicemo, nego samo da razmatramo to, da vidimo da li možemo sa Bugarima. I ako se gradi kod Bugara, nek to bude regionalna investicija kao što se sad Italija gradi... Imali su moratorijum, ali kada su shvatili da nemaju struju brzo su se dogovorili sa Francuzima da im u Francsukoj grade cetiri elektrane koje ce delimicno Italijani da investiraju .
S: Koliko je ozbiljno ovo sa Albanijom i Hrvatskom?
J.V.: Mislim da nije ozbiljno. Buš je i nogama i rukama kopao kako bi potpisao bilateralni sporazum o nuklearnoj tehnologiji sa Indijom. Cim je to potpisao i Rusi su odmah potpisali i vec grade cetiri elektrane, Francuzi su odmah potpisali i grade im u Indiji. Rusi u okviru svoje izgradnje nuklearnih elektrana imaju ceo paket što niko nema. Ako vam oni sagrade elektranu, oni vam prodaju gorivo, a u isto vreme vam uzimaju istrošeno, jer imaju sistem za preradu goriva. Tako da bi, u okviru toga, Rusi besplatno odneli istrošeno gorivo.
S: Pa koliko ima tog goriva?
J.V: Oko 2,5 tone. To nije veliko, ali je opasno. Oni bi to odneli u sklopu dogovoro o energetici, samo kad bi neko znao da pregovara.
S: Dokle cete biti u Srbiji?
J.V.: Ja sam ovde i sledece nedelje, a onda imam konferenciju za novinare u Americi u sklopu americkog nuklearnog društva. Ja sam trenutno predsednik udruženja svih dekana fakulteta nuklearne tehnike u Americi.
S: Sad, što bi rekao Cerniševski, šta da se radi?
J.V.: Mora da se donesu izmene zakona koji su "na mufte" progurali u skupštinu. Mora da se zaustavi ovo javno preduzece. Vlada mora da donese takvu odluku. Doci ce do medunarodnog skandala ako ovako nastave. Prvo može doci do havarije, do medunarodnog skandala, niti su pare obezbedili, rasturili su timovea vec od 2002.


 
0

LIPOVCANAC

Član broj: 235279
*.rcub.bg.ac.rs.



Profil

icon Re: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?04.11.2009. u 10:05 - pre 176 meseci
Evo kako mali Radojica skuplja radnike za svoje preduzece - NU otpad. Ovaj dokument su svi srecni radnici dobili 03.11.2009.I mora da ga potpisu do 06.11.2009.,kad ce biti razgovor o prelasku u "NU-otpad".







[Ovu poruku je menjao LIPOVCANAC dana 04.11.2009. u 11:33 GMT+1]
 
0

sergeji

Član broj: 233373
*.rcub.bg.ac.rs.



Profil

icon Re: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?04.11.2009. u 12:20 - pre 176 meseci
Evo fotografija iz epizode sa secenjem "viskova delova kanala sa nuklearnim gorivom"" kada smo ja i moj kolega odbili da radimo na toj operaciji(objasnjeno je u prethodnom delu kako je ta operacija zamisljena i kakvo je neznanje i glupost iza toga stajala,a opasnosti i da ne govorim) i zbog toga bili kaznjeni smanjivanjem plate a ja i kasnije proglasavanjem za "personom non grata" i izbacen iz daljnjih planova koji su ti "strucnjaci" razvijali.Vidi se nacin vesanja tog dela koji se sastoji od neke selnice koja drzi tezak predmet od aluminijuma visoke cistoce i sve se to u vazduhu sece za onom testerom sa sitnim zubima koji se odmah napune,ko je to radio,taj zna,i sve se to fino trese i materijal preti da sklizne dole u cehol,sa vodom koja je visokoradioaktivna i da polomi testeru koja moze da odleti i u ljudcko telo,ako si baksuz.A od sredstava zastite,mozete videti i sami,neko njuskicu a neko i bez.(Ne zaboravite da je bilo kontaminacije iznutra kod jednog radnika).Kontinualno merenje aerosola se vrsi sa instumentom koji je jedno tri metra od mesta secenja,na stolu.iza paravana od PVC-folije.To je nacin rada koji se stalno praktikovao na takvim poslovima u Institutu"Vinca",na nuklearnom reaktoru RA.Svaka vam cast,Strucnjaci.Za tu operaciju je neko MORAO da da odobrenje ili je uradjena bez icijeg znanja.Sve je moguce,novac je u pitanju,ljudi!!!!

Gledajte kako se radi na reaktoru RA i ucite iz ovoga.Vidite gde je instrument koji treba da ih alarmira ako se pojave radioaktivni aerosoli i gasovi i vidi se paravan od PVC folije.

Nagnuti nad kanalom sa istrosenim gorivom!!!!!
 
0

LIPOVCANAC

Član broj: 235279
*.rcub.bg.ac.rs.



Profil

icon Re: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?04.11.2009. u 12:40 - pre 176 meseci
Zar ovde nije potrebna zastitna maska?
 
0

janic
privatnik

Član broj: 224382
Poruke: 10
93.86.88.*



Profil

icon Re: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?04.11.2009. u 16:15 - pre 176 meseci
Sta ce im maska kad imaju onaj paravan od najlona.On sluzi,valjda, da ih niko ne vidi kako i sta rade,pa im zbog toga maske nisu ni potrebne.Logicno,iako je na ovim fotografijama dosta toga nelogicno.Pa oni radnici sto asfaltiraju ulice imaju vise zastite nego ovi.Znaci ,ovaj posao ste odbili da radite i zbog toga ste kaznjeni.I ja bih vas kaznio.Ima da radis ,bre, i da cutis a ja cu da ti odredim kako i na koji nacin,ja sam bre doktor a za pare nemo' da se brines-malo meni ,pa meni ,ondak malo tebi pa meni i tako u krug...Nema tu nikake opasnosti,kakvo gorivo,ma ajde....Pa necemo valjda mi to da radimo,mi smo skolovani ......,zna se ko to radi,nepismeni pijani seljaci i prosti radnici koji smrde na beli luk.....
Tako otprilike izgleda,kako se meni cini,raspored poslova i uloga.ako se pobunis i kazes da je opasno ili da je metoda rada,blago receno neprimerena,ha,ha,oni odmah nadju neke koji ce za debele pare to da urade a tebe kazne.Normalno.Sta bi vi hteli?
 
0

suvi genije

Član broj: 238218
80.93.254.*



Profil

icon Re: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?04.11.2009. u 16:25 - pre 176 meseci
Ovako se radi u Institutu stalno nedostatak zastitne opreme se podrazumeva a nabavka se uslovljava smanjenjem plate. Ovakvu opremu za secenje kanala je mogla da smisli samo retardirana budala.Moze se zamisliti gde je sve zavrsila strugotina.
 
0

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
*.BVCOM.NET.



+744 Profil

icon Re: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?04.11.2009. u 16:54 - pre 176 meseci
Jbt. koji horor.... nadam se da ES cuva arhiv, kako bi ovo moglo da se upotrebi kasnije (sudski proces, opsiran clanak u novinama itd.)... kad se za to stvore uslovi - odnosno kad ovi sadasnji 'experti' odu malo sa funkcije.
 
0

sergeji

Član broj: 233373
*.rcub.bg.ac.rs.



Profil

icon Re: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?05.11.2009. u 07:44 - pre 176 meseci
Imam rezevne fotografije a sto se tice suda evo juce me je zvala g.Milijana Steljic gde mi je pripretila sudom i razgovorom sa njenim advokatom a uzgred me je pocastila sa par psovki tipa pijana krezava budalo,idiote i slicno....
Pri tom je spominjala karijeru,mislim njenu.Ja sam joj predlozio da bi bilo bolje da umesto da psuje i preti pokusa da objasni kakvi su joj bili (strucni) kriterijumi za odabir ljudi u radne grupe, za posao koji je vodila na reaktoru, i to u pisanoj formi evo ovde na ovom forumu.Ako bude uspela da strucno i profesionalno objasni kojim se kriterijuma vodila prilikom formiranja tih radnih grupa a da nisu tipa "ti mnogo pricas ti neces" ja cu se javno izvinuti doticnoj osobi koja je zbog onih psovki kojim me je nesebicno darivala,izgubila ono g ispred svoga imena. Bar za mene.Ja znam da mnogo pricam i zbog toga sam presao na pisanje,valjda tu necu preterati.A iz svega ovoga moze da se vidi kakav je odnos izmedju rukovodioca i njihovih potcinjenih.
 
0

LIPOVCANAC

Član broj: 235279
*.rcub.bg.ac.rs.



Profil

icon Re: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?05.11.2009. u 08:39 - pre 176 meseci
Jeli to ona placi pi.ka koja je plakala i molila rukovodioce da je oslobode od dezurstva u smeni kad je cula da ce biti "dispecer" na prepakivanju goriva. Njen izgovor je bio da jos nema decu, a sta je sa onim mladicima koji su primljeni na odredjeno, zar oni ne treba da imaju decu? Pre toga ta ista osoba je tvdila da na reaktoru RA nema nikakvog stetnog zracenja.
 
0

Zor

Član broj: 236171
*.rcub.bg.ac.rs.



Profil

icon Re: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?05.11.2009. u 09:01 - pre 176 meseci
Sergeja poznajem 25 godina, da je krezav jeste ali pijanog ga nikad nisam video.
 
0

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
*.hsi.kabelbw.de.



+586 Profil

icon Re: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?05.11.2009. u 09:57 - pre 176 meseci
Nisam iscitao celu temu, ali jeste cimali neke novinare za pomoc?
 
0

CezijumForEver

Član broj: 238556
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?05.11.2009. u 10:47 - pre 176 meseci
Od kako su tim štakorima ponudili da budu dispečeri, što donosi približno 0,1% doze u odnosu na radnike na platformi, dotična iz Sergejevog navoda je odbila pod imbecilnim izgovorom, jedan je spas našao u odlasku u penziju (iako je u institutu običaj da ih iznose nogama napred), dok je druga ženska osoba najavila otkaz, tj. neprelazak u NOS. Panika, a?

Od penzosa ne može da se živi, ima ih više nego nas. Nekoliko ih je između 75 i 80 godina!!! To tumara onim mračnim katakombama, pa kao leva šaka ispod desnog pazuha, desni lakat naslonjen na levu šaku, a palac ispod brade sa kažiprstom na slepoočnici i taj "stručnjak" smišlja nebuloze...užas! Prevrće mi se stomak kad` ih vidim. Pri tom, niko od njih nije ništa pametno uradio ni kada nije bio zreo za hranjenje golubova na Kališu. Godinama su svojom opsesijom za otimanjem srozavali nekada ultra ugledan Institut, ali ne, za njih zakon ne važi...pa ako igde penzos zbog svoje izlapelosti ne sme da prismrdi, to je na reaktoru i to iz bezbednosnih razloga. A ovde jedan takav (pominjan u vezi vode) vodi projekat prepakivanja goriva. Uz to, inače bahat i nadobudan, sada je još gori i neoprezniji, verovatno uticaj starosti, razumem to, ali idi hrani golubove sa unukom u krilu bre!

Ne čudi me što nepismeni Piroćanac iz vlasti ne čita ovaj forum, ali gde su novinari da ovo objave, možda bi se izvršio neki pritisak na nekoga...bilo koga.

Kolike pare su stucali u idiotske sisteme bezbednosti samo da bi provizija bila što veća. Čak menjaju alarmne sisteme, postavljene pre 3-4 godine, koji nikada nisu proradili kako treba, a siguran sam da neće ni ovi! Ma ljudi, to je takav lopovluk, muka mi dok pišem, verujte...šizim. Oko zgrade reaktora je postavljena fancy ograda, bez plana i reda, bez adekvatnih pešačkih staza unutar ograde. Podsećam da je nekorišćeno gorivo odneto pre par godina, reaktor ne radi, ostalo je samo da se iznese đubre i stavi katanac, a mere bezbednosti rastu iz dana u dan.

Evo kako sada izgleda dolazak na posao: na ulazu u konz lager ide nova, zamenjena naravno, kartica sa čipom da bi se ušlo u kontrolni punkt (ne ide mi nekako portirnica, jer je hi-tech varijanta). Tu te čeka ona skalamerija koja kao detektuje metal, nestručno podešena pa skarliče na svaki rajsferšlus. Torbe idu kroz onaj rentgen kao na aerodromima, ali naravno, ne radi/neispravno/neovlašćeno korišćeno bez dozvole nadležne inspekcije/šta god. Onda te dočekuje zblenuti OPET PENZOS, bivši radnik policije sa onim reketom za metal, sad` kao on nešto gleda zašto si zvečao na vratancima (ima tu i nekih mlađih, ali su starčići brojniji i u glavnoj ulozi). Ako si to preživeo (imaju i utoke za svaki slučaj), prolaziš opet kroz neku skalameriju koja će onom izlapelom panduru da kaže ako švercuješ nešto od radioaktivnog materijala!?! Dobro, čist si, e sad` izlaziš napolje i tu opet ide bip sa karticom i to te pušta da prođeš kroz ježa od metalnih šipki, čiju konstrukciju nemam snage da komentarišem. Sledi 150 metara šetnje kozjom stazom do ulaza u zgradu, gde opet iz džepa vadiš karticu i očukaš se. Eto.

 
0

gordana64

Član broj: 238575
91.150.98.*



Profil

icon Re: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?05.11.2009. u 12:19 - pre 176 meseci
Vidim da se razvila polemika o problemima u Vinci.......Sta je zapravo problem????? Kako reaguje drzava na vase probleme????
 
0

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
79.101.243.*



+5251 Profil

icon Re: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?05.11.2009. u 18:21 - pre 176 meseci
Pa super reaguje. Uzet je komercijalni kredit 25 milki dolara, od kojih je 15 sliveno u ministarstvo, a od ostatka su kupljeni najloni i maskice.

E sad, posto veci deo Vince nije zeleo da vraca kredit, a previse je za malu grupu(osnovna zamisao pala u vodu), a drzava ne naseda na fore, ne glumi sponzora i NE ZELI da garantuje za kredit, pravi se NOS, javno preduzece, sa vremenom poluraspada od jedne godine...trebala je da bude agencija, pa su se "nasli" na komunalnom preduzecu

Drzava skida sa grbace "budzetske korisnike"..

Za godinicu, vukovi jedu magarce, a ako bude nekog otpada..mozda NOS nastavi da radi...da sakuplja gajbice, stare akomulatore...


Poz
 
0

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Ko rastura Nuklearni reaktor u Vinci?
(Zaključana tema (hardlock), by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 43515 | Odgovora: 169 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.