Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 10491 | Odgovora: 70 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
93.87.175.*



+17 Profil

icon Re: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III07.07.2009. u 13:36 - pre 180 meseci
Citat:
Nebojsa Milanovic: A to se može postići samo RAW snimanjem :)

I opet se vraćamo na početak priče gde kažem da je kvalitetno napravljen snimak bez dodatnog podešavanja WB vrlo važan za konačni sud o aparatu.

To je jedini način za sve aparate bez RAW snimanja, kao i za JPEG snimke onih koji imaju RAW. Dakle, - za ogromnu većinu slučajeva.

Jasno je da onaj ko uopšte neće da razmišlja o reprodukciji boja i WB - puca samo RAW, ali to nije način kako se aparati dominantno koriste.


Nebojsa, nemoj sada ti ubacivati RAW u celu pricu. O tome smo pokusali "tamo" pa nije islo, tako da je ova prica ovde, bas onako kako CONE to zahteva.

Shodno tome i one tri moje slike su full JPG "direkt iz aparata"...

znaci konkretno

na AWBu je, bez CPLA i UVa, faktor covek jednako NULA, nikave korekcije, podesavanja, NISTA.

Posle toga samo resize u PSu (drugo ne koristim) i kraj.

I???

Pozz

EDIT:Typo



[Ovu poruku je menjao beske dana 07.07.2009. u 15:13 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
93.86.4.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III07.07.2009. u 14:06 - pre 180 meseci
Koliko sam razumeo Nebojsu, on rece da se to javlja na odredjenom
% fotografija, dakle ne na svim fotografijama u opisanim uslovima.

@beske - ispucaj i okaci jos jedno 100 da imamo iole ozbiljniji uzorak ;)
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8373
*.mpconn.net.



+1349 Profil

icon Re: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III07.07.2009. u 14:38 - pre 180 meseci
Beške, ja o RAW-u ne pričam, upravo govorim kako RAW ne sme da se koristi u ovakvim slučajevima.

Što se tiče ta tvoja tri snimka, nisi svi urađeni sa AWB, ali i da jesu, sami za sebe ne govore previše jer pojava nije stalna, a i Žare ti je rekao da nije to ona nijansa koja je problematična. I nije meni cilj da tebi dokazujem da tvoj aparat ne valja, niti da bilo kome bilo šta dokazujem.

Storm, to što si naveo ne pije vodu, jer bi se takvo "testiranje" svodilo samo na laboratorijske uslove, a to ne govori mnogo o aparatima. Mene, i mnoge druge, interesuje kako aparati rade u realnim, a ne u laboratorijskim uslovima.

A realne situacije nisu savršene i insistirati na njihovom savršenstvu je besmisleno. Ja bih iz glave mogao da nabrojim bar pet nesavršenosti u njima, ali uz određeno iskustvo i ako se zna kako se radi i kako se one koriste, one pružaju vrlo dobru osnovu za kvalitetnu realnu ocenu aparata (btw, i meni bi bilo lakše da zabodem aparat na stativ i da slikam Colorchart okačen o zid ili nešto slično, ali takav način rada me ne interesuje, jer ne daje realnu ocenu).

 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
*.dynamic.sbb.rs.



+17 Profil

icon Re: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III07.07.2009. u 21:24 - pre 180 meseci
Citat:
Nebojsa Milanovic: ...A realne situacije nisu savršene i insistirati na njihovom savršenstvu je besmisleno.


Tacno...

ali, obzirom da se testovi, i analize ozbiljnijih problema uglavnom (i najcesce/najdetaljnije) ispituju u relativno "kontorlisanim" uslovima nema ti druge...

kada sledeci put budes hteo da potegnes pitanje poput CONE "problema" vezanog za Digic IV, ucini to na jedini ispravan nacin...

ne mora biti stativ, slikanje Color Shart-a...

ali, moraju biti ukljuceni svi relevantni cinioci neophodni za sveobuhvatnu analizu (u CONE slucaju sva 4 aparata sa Digic IV procesorom u sebi) i kao najvaznije, isto vreme, isto mesto, isti kadar (sam odredi/odaberi dovoljno provokativan) a full automatiku prepusti samim aparatima, pa sta kome Bog da.

sve ostalo, ukljucujuci i onakav ton (bez prave "slike"), tendecioznost, i tvrdnje utemeljene na slaboj "konstrukciji", sledeci put zameni malo konstruktivnijim pristupom diskusiji sa neistomisljenicima.

Pozz

p.s. ACDSee (editor) izbaci iz upotrebe, veoma je destruktivan, a monitor... to znas vec

To je neminovno, zelis li da te u bilo kojoj sledecoj diskusiji gde se potegne pitanje boja, "vucenja" odredjenog dela spektra, odnosa, neutralnosti, i svega ostalog vezanog za njih, ostali ucesnici smatraju dovoljno kompetetnim i ozbiljnim sagovornikom.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8373
*.mpconn.net.



+1349 Profil

icon Re: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III07.07.2009. u 22:47 - pre 180 meseci
Slažem se naravno da ovu pojavu treba ispitati detaljnije, to govorim sve vreme, kao i to da trenutno nemam prave uporedne primere za nju. Zato nije ni bilo potrebe da se insistira na tome.

Mislim da bi bilo najkorisnije da se uporede recimo 450 D i 500 D, ne u laboratoriji, nego u realnim kontrolisanim uslovima gde će se tačno videti gde koji "vuče". Iako imam već dosta slika od obojice po mogu da priličnom sigurnošću da predvidim rezultat, takav uporedni test bi sve razjasnio. Gledaću da ga upriličim.

Do tada, evo jednog malog uporednog testa gde se može videti koliko 500 D vuče više u narandžasto od recimo Nikona D 5000.

http://www.photographybay.com/...anon-rebel-t1i-iso-comparison/
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III07.07.2009. u 23:29 - pre 180 meseci
Citat:
Nebojsa Milanovic
Do tada, evo jednog malog uporednog testa gde se može videti koliko 500 D vuče više u narandžasto od recimo Nikona D 5000.


Pa normalno je da vuce u narandzasto kad je i ruza narandzasta. Ne mislis valda ta treba da vuce na ciklamu.

Ovo je ISO test i po orange efektu ne pokazuje bas nista. Ima boljih primera za djus-efekt na netu od ovog testa. Bas naprotiv, mnogo je topliji i zivlji od zapusenog D5000. (Bar je tako na ovom mom krsu od Cineme)

Osim toga, tip koji je testirao ISO, bar se mogao potruditi da izostri pre skljocanja kako mu polovina fotki ne bi bila mutna (vrlo bitno za ISO test). Od 14, 7 je mutno.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8373
*.mpconn.net.



+1349 Profil

icon Re: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III07.07.2009. u 23:41 - pre 180 meseci
Pa hoćemo li sad da pljujemo svaki primer koji može da posluži za nekakvu ilustraciju?

Rekoh da nemam uporedne primere direktno urađene u ovu svrhu. Dobio sam ovaj link od jednog korisnika, pogledao ga i video da može da posluži u svrhu kakve-takve ilustracije.

Ako imaš neki bolji primer orange-efekta, postavi ga, biće ljudima jasnije.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III07.07.2009. u 23:47 - pre 180 meseci
Necemo nikog da pljujemo, ali necemo ga ni uzimati za referencu. Siguran sam da se 90% osoba koja imaju dilemu izmedju ova 2 modela, ne bi odlucila za D5000 gledajuci SAMO ovaj test, sto je sasvim nerealno.

Tvoji losi (ili dobri) primeri su bolja ilustracija djus-efekta od ovog.


Nije to nista neobicno. Oranzade imaju i drugi, mnogo skuplji aparati od 500D

http://www.pbase.com/lc386/image/110451957

http://www.pbase.com/lc386/20090214_anita_reunion

[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 08.07.2009. u 00:57 GMT+1]
 
Odgovor na temu

priest77
vrsac

Član broj: 17220
Poruke: 530
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III08.07.2009. u 00:03 - pre 180 meseci
Kolika se buka digla :)

Ljudi jednostavno nisu navikli na ovako nesto, i problem je sto se ovde odavno stvorila navika da ljudi dolaze da bi pricali o tome koliko je jedna, i samo jedna marka dobra a ostale lose.

Sada nije ni cudno da se ovo smatra kao grom iz vedra neba i nedopustivo bogohuljenje :)
 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
*.dynamic.sbb.rs.



+17 Profil

icon Re: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III08.07.2009. u 06:36 - pre 180 meseci
Citat:
priest77: Kolika se buka digla

kakva buka???

samo obicno prijateljsko caskanje sa potencijalnim prebegom u "najavi", da ne krene putem bez povratka, nista drugo.

i, tako to...

Pozz

p.s. jel se ovo u N taboru sem konstantnog problema sa slikom, pojavljuju problemi i sa tonom?
 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
77.46.247.*



+17 Profil

icon Re: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III08.07.2009. u 08:24 - pre 180 meseci
kad smo vec kod caskanja...

Citat:
Nebojsa Milanovic
Do tada, evo jednog malog uporednog testa gde se može videti koliko 500 D vuče više u narandžasto od recimo Nikona D 5000.

http://www.photographybay.com/...anon-rebel-t1i-iso-comparison/

Nebojsa, kakav je sad ovo (pogotovo ovako neozbiljan) link, pa ti rece...

Citat:
Nebojsa Milanovic
Jel ti stvarno misliš da ja ikada po netu tražim dokaz za nešto što kažem, naročito onda kada imam hiljade slika koje mi to pokazuju??

Pa ja i za prvi test koji sam uradio pre ne znam koliko godina nisam ni jednu reč prepisao bilo odakle sa neta, a ne danas nakon toliko testova i stotina hiljada fotografija sa najrazličitijim aparatima i objektivima u svim mogućim i nemogućim uslovima...

Nemam potrebu da konsultujem net kada imam toliko konačnih rezultata rada nečega što mi je u rukama...



Pozz
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
93.87.217.*

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III08.07.2009. u 10:05 - pre 180 meseci
Citat:
beske:Nebojsa, kakav je sad ovo (pogotovo ovako neozbiljan) link, pa ti rece... 


Pih, neozbiljan … nemoj tako … ja sam krivac
Usput je išao i ovaj link ... http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM ali njega si već video, kao i rezultate

500d levo i 450d desno




PS
Kasnije sam video u EXIF-u da je kod slika manuelno podešavan WB ... tako da
Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8373
*.mpconn.net.



+1349 Profil

icon Re: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III08.07.2009. u 10:33 - pre 180 meseci
Sad, ne znam da li si ti krivac i li ne, rekoh gore odakle mi link

Citat:
Nebojsa Milanovic: Dobio sam ovaj link od jednog korisnika, pogledao ga i video da može da posluži u svrhu kakve-takve ilustracije.


Na ovu temu je malo napravljena atmosfera da ljudi ne smeju da okače link ili sliku koji nađu, pa mi privatno šalju linkove i utiske.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III08.07.2009. u 10:48 - pre 180 meseci
Zasto ne smeju? Pa nisu valda ovde Babaroge.


Citat:
Zoran Rodic
Kasnije sam video u EXIF-u da je kod slika manuelno podešavan WB ... tako da ;)


Kad je rec o ovakvoj, ili slicnoj pojavi, ukoliko je ona istinita, manualni WB ce tesko pomoci.


Ima par primera, vlasnika novih aparata sa Digic4, koji ukazuju da postoji problem o kojem se prica; medjutim, i drugi aparati iz starijih serija, mislim prvenstveno na Canone, pa i neki noviji drugih proizvodjaca, takodje pokazuju ovakvu, ili slicnu anomaliju.
 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
93.86.42.*



+17 Profil

icon Re: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III08.07.2009. u 10:57 - pre 180 meseci
@Zorane,

to neozbiljan se odnosilo na onaj apsekt na koji i Nebojsi skrecem paznju... isti kadar, isti uslovi, full automatika... one dve decije slike to svakako nisu.

a, kad si vec okacio ove uporedne slike (ovog "strucnjaka" za WB) sa imaging-resource-a, trebao si, cisto ilustracije radi, da stavis i kakve su u odnosu na njih one sa, recimo MkII.

Citat:
Nebojsa Milanovic: Na ovu temu je malo napravljena atmosfera da ljudi ne smeju da okače link ili sliku koji nađu, pa mi privatno šalju linkove i utiske.

a, napravljena je zato sto...???

uostalom, kakve sad veze imaju ti linkovi, kada... ti nikada ne konsultujes net... ti nikada ne trazis po netu dokaze...

Pozz



 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
93.87.217.*

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III08.07.2009. u 10:58 - pre 180 meseci
Citat:
Nebojsa Milanovic:
Na ovu temu je malo napravljena atmosfera da ljudi ne smeju da okače link ili sliku koji nađu, pa mi privatno šalju linkove i utiske.


Ah, ma to tako ’’zvuči’’ na ekranu ... a da se isti tekst izgovara za stolom uz osveženje ... sve bi imalo drugu konotaciju.

Elem, ovakve teme mogu biti korisne jer se čuje štošta drugog .. kao što je uticaj procesora na RAW
Uostalom, možda na kraju izadje i trilogija grupe autora pod nazivom:

''Uticaj narandžaste na razvoj nove Srpske fotografske misli''


Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III08.07.2009. u 11:01 - pre 180 meseci
Citat:
beske
a, kad si vec okacio ove uporedne slike (ovog "strucnjaka" za WB) sa imaging-resource-a, trebao si, cisto ilustracije radi, da stavis i kakve su u odnosu na njih one sa, recimo MkII. ;)


To je zato sto bi se doznalo da je 450 najbolja makina, pa da ne bi nervirao kolege sa 5dMk2


Citat:
Zoran Rodic
''Uticaj narandžaste na razvoj nove Srpske fotografske misli'' :D


i to kao umetnicka reinkarnacija:

"Vizantijsko plavo" u "Srpsko narandzasto"

[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 08.07.2009. u 18:17 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8373
*.mpconn.net.



+1349 Profil

icon Re: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III08.07.2009. u 11:06 - pre 180 meseci
beške, rekao sam odakle mi link, nisam tragao za njim.

To nije uporedni test u kontrolisanim uslovima, ali može poslužiti u svrhu lake ilustracije. I ne preterujte više zaista.




[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 08.07.2009. u 12:45 GMT+1]
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III08.07.2009. u 16:07 - pre 180 meseci
Khm, "ne preterujte"... PreterujeŠ na već dve teme i pozivaš druge da ne preteruju.

Ima li jedne stvari koju Ti pročitaš, a da ne izmišljaš nove razloge svaki put kad se prethodni pokažu nedovoljno dobrima?

Lepo sam rekao, ako pričamo o koloritu, NEOPHODNO JE DA WB BUDE SETOVAN MANUELNO, ako ne u Kelvinima, onda prema predefinisanim vrednostima, čija je temperatura identična na svim aparatima. Ako ćemo da se igramo žmurke i ceo "problem" provlačimo kroz lupetanje o AWB-u, onda izvini - ali to si trebao od prvog posta da kažeš: "novi Canon aparati imaju loš AWB algoritam", a ne "pojačavaju naranžastu i šta sve ne", jer - osim što nije tačno, AWB je potpuno besmisleno potezati u priči o bojama. Do dana današnjeg nije napravljen aparat koji ima savršen AWB. Jedni vrlo dobro pogađaju u nekim uslovima, a u drugima su katastrofični (D700 npr, po nekim testovima koje sam čitao). To pak nema veze sa bojama D700, jer je AWB potpuna glupost za nekoga ko koristi DSLR (kao i JPEG uostalom, ali 'ajde).

Znači, ako na istoj vrednosti WB-a (recimo "tungsten", u odgovarajućim uslovima) fotografišemo istu provokativnu scenu "with all bells and whistles" (odnosno sa sve licem Tvog klinca, narandžastom (odnosno njenom super-posebnom nijansom, kako je skoro zaključeno) i odgovarajućim uglom sunca i položajem planeta), sva je prilika da će kolorit biti najblaže rečeno identičan, sa primesama osobenosti same optike i senzora, što je za neku sasvim drugu priču.

Međutim, ako Ti na osnovu promašenog WB-a pričaš o "napucanoj narandžastoj", bojim se da onda ovde stvarno postoji problem u komunikaciji.

Suzdržavam se da ne trošim energiju na ovakvo trabunjanje, ali ovo čak prestaje da bude smešno. Žalosno je kako svaki argument bude začinjen sa nekim Tvojim "ali ja kažem ovo, a ne to".

I kakav problem postoji u shvatanju da RAW sadrži embeeded JPEG? Umeš li to da objasniš ili ćeš i dalje "ja ne pominjem RAW"?

Pozdrav
 
Odgovor na temu

milas

Član broj: 29337
Poruke: 588
79.101.245.*



+3 Profil

icon Re: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III08.07.2009. u 18:46 - pre 180 meseci
Ja nisam nikakav profesionalni fotograf, i ne znam ko je u kom taboru ovde, ali ovo sto je @Zoran Rodic okacio, sasvim JASNO pokazuje da 500D daje u istim uslovima mnogo crveniju-narandzastiju sliku! To ako neko nece da primeti ne mora, ali mislim da ovo sto Nebojsa prica ima smisla. Ne znam ima li to veze bas sa DIGIC 4 procesorom, jer kao sto rece @beske, isto poredjenje sa MKII ne daju tu crvenu, ali ako uzmete istu grupu piksela na obe slike, videcete da ima vise crvene na ovoj koja je uradjena na 500D.

Evo uzeo sam istu (veliku) fotografiju sa www.imaging-resource.com, na ISO 200 i izmerio RGB vrednosti za sledece aparate (mislim da ovde kalibracija monitora nije vise bitna) u istoj tacki, sortirano po kolicini crvene. Ono sto ne znamo jeste da li su uslovi osvetljena i WB-a bili potpuno isti, a trebali bi biti.

Canon 500D

R: 250
G: 175
B: 143

Canon 5D Mark II

R: 230
G: 178
B: 155

Nikon D5000

R: 222
G: 167
B: 144

Canon 450D

R: 218
G: 175
B: 165

Canon 50D

R: 215
G: 166
B: 165

[Ovu poruku je menjao milas dana 08.07.2009. u 21:21 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 10491 | Odgovora: 70 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.