Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kompresor - da li moze da se koristi za izvlacenje vazduha?

elitemadzone.org :: TechZone :: Kompresor - da li moze da se koristi za izvlacenje vazduha?

[ Pregleda: 10168 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

neb
RS

Član broj: 30960
Poruke: 463
*.dynamic.stcable.net.



+1 Profil

icon Kompresor - da li moze da se koristi za izvlacenje vazduha?13.08.2009. u 09:32 - pre 179 meseci
Jedne godine radio sam jedan aparat u samogradnji koji je imao u sebi motor od frizidera cija je namena bila da vrsi izvlacenje vazduha (umesto pumpanja pritiska).

Meni je majstor tada rekao da ti motori za zamrzivace imaju membranu na osnovu koje pumpaju pritisak (freon) kada se nalaze u normalnom sklopu samog frizidera i zamrzivaca?

Covek mi je tada rekao da taj motor van zamrzivaca moze da se prikljici na neku bocu ili bilo koji drugi zatvoren prostor manje zapremine preko one druge cevi preko koje vrsi usisavanje.

Na ovaj nacin moze da se iskoristi kao vakum pumpa.

Zanima me da li na isti nacin moze da se prikljuci klasican kompresor sa bocom tako da umesto da klip potiskuje vazduh u bocu vrsi ispumpavanje vazduha i stvara vakum do recimo ispod 1 Bar dok sama boca za pritisak u ovom slucaju biva razvezana od sistema i nema mogucnost zadrzavanja vazduha u sebi a samim tim ni stvaranja bilo kakvog pritiska.

Znam da je na ovom forumu vec bilo nekih objasnjenja vezanih za moje pitanje vezanih za "tzv. ejektorski nacin vakumiranja".

Mene interesuje da li je neko nekada pokusao da izkoristi sam kompresor za izvlacenje vazduha umesto za stvaranje pritiska direktno preko samog klipa?
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.tippnet.co.rs.



+292 Profil

icon Re: Kompresor - da li moze da se koristi za izvlacenje vazduha?13.08.2009. u 20:23 - pre 179 meseci
Muzni aparati rade upravo na tom principu
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

veljkoE
ALU i PVC stolarija
NS

Član broj: 81131
Poruke: 1158
*.dynamic.stcable.net.



+32 Profil

icon Re: Kompresor - da li moze da se koristi za izvlacenje vazduha?13.08.2009. u 20:25 - pre 179 meseci
mislim da ne, zbog konstrukcije ventila
koristite forum, ne pp
 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
*.dynamic.sbb.rs.



+370 Profil

icon Re: Kompresor - da li moze da se koristi za izvlacenje vazduha?13.08.2009. u 20:35 - pre 179 meseci
Koristio sam razne za stvaranje vakuma za neke masine. Nikakvih problema ni nakon vise godina rada. Naravno, vazduh mora niti cist. Sa motorom za frizidere stvaras od 0.8-1bar.
 
Odgovor na temu

neb
RS

Član broj: 30960
Poruke: 463
*.dynamic.stcable.net.



+1 Profil

icon Re: Kompresor - da li moze da se koristi za izvlacenje vazduha?15.08.2009. u 09:50 - pre 178 meseci
Citat:
veljkoE: mislim da ne, zbog konstrukcije ventila

Na koji ventil tacno mislis?

Da li na onaj sto vrsi propust vazduha samo u jednom smeru izmenju klipova i same boce dok isti ventil usled pritiska u boci nedozvoljava da vazduh ide nazad iz boce u suprotnom smeru?
 
Odgovor na temu

veljkoE
ALU i PVC stolarija
NS

Član broj: 81131
Poruke: 1158
*.dynamic.stcable.net.



+32 Profil

icon Re: Kompresor - da li moze da se koristi za izvlacenje vazduha?15.08.2009. u 12:59 - pre 178 meseci
vidi

ne bavim se kompresorima, ali sam jednom prilikom menjao karike na nekom kompresoru i tada sam se sreo sa njegovim ventilima, znaci ventili koji regulisu usis i izduv vazduha, tj usis atmosferskog i izduv komprimovanog vazduha u bocu

dakle, ne mislim na nepovratne ventile

ali , vec je receno da moze, i da rade sa tim, ja nemam razloga da opovrgavam niti imam dovoljno iskustva sa tim da razjasnim kako i zasto
izneo sam svoje misljenje koje je bazirano na nekom opstem znanju o kopresorima i sl
uglavvnom
znam za vakum pumpe, ali ne znam ( nije u mom domenu interesovanja) njihov princip rada da bih mogao poblize da uporedim kompresor i vakum pumpu

sto bi rekli
obrnuti kompresor
koristite forum, ne pp
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.tippnet.co.rs.



+292 Profil

icon Re: Kompresor - da li moze da se koristi za izvlacenje vazduha?15.08.2009. u 20:48 - pre 178 meseci
Cak je i stabilizator vakuma kontra napravljen kijavac
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

neb
RS

Član broj: 30960
Poruke: 463
*.dynamic.stcable.net.



+1 Profil

icon Re: Kompresor - da li moze da se koristi za izvlacenje vazduha?17.08.2009. u 10:51 - pre 178 meseci
Da opisem aparat kod kojeg koristim motor od frizidera kao pumpu za izvlacenje vazduha tj. za stvaranje vakuma. U pitanju je jedan tzv. kopir aparat koji se koristi u stamparskoj industriji tj. za kontaktno snimanje tzv. offset ploca. Oni koji su upoznati u stamparstvo znace o cemu je rec. Na ramu se nalazi providno staklo dok se ispod nalazi guma za diht vakuma. Kada se offset ploca sa folijom sa sadrzajem za presnimavanje stavi na gumu licem okrenuta prema staklu rama dati ram se zatim zaklopi. Nakon toga se ukljucuje motor od frizidera koji sluzi da izvuce vazduh kako bi se i film i ploca pritisnuli jedno o drugo usled nedostatka vazduha tj. prisustva vakuma. Na ovaj nacin se izbegava stvaranje nezeljenih efekata prilikom snimanja.

Ne zelim da skrecem temu te nebih dalje da opisujem sam proces snimanja s obzirom da ovo nema veze sa temom o kojoj se ovde govori.

Citat:
SASA M.: Koristio sam razne za stvaranje vakuma za neke masine. Nikakvih problema ni nakon vise godina rada. Naravno, vazduh mora niti cist. Sa motorom za frizidere stvaras od 0.8-1bar.


Moj motor od frizidera radi stalno dok je potrebno da odrzava vakum. Ovo je reseno na ovaj nacin iz razloga sto nije potrebno dugo vremena za odrzavanje vakuma tj. za rad samog motora (sam proces snimanja traje oko 1 minut). Dokle god motor radi vakum se odrzava u samom ramu. Nakon sto se motor iskljuci vakum pocinje polako da opada usled ulazenja spoljnog vazduha.

Predpostavljam da bi klasican kompresor koji daje pritisak od oko 8-10 bar-a mogao da se iskoristi za izvlacenje vazduha tj. za stvaranje vakuma vece jacine nego sto to omogucuje motor od frizidera?

Ovo pitam iz razloga sto si naveo da si radio sa raznim kompresorima za stvaranje vakuma za neke masine pa me interesuje da li si radio samo sa motorima od frizidera ili bas i sa kompresorima ovog tipa kao sto je prikazam na slici ispod


 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
*.dynamic.sbb.rs.



+370 Profil

icon Re: Kompresor - da li moze da se koristi za izvlacenje vazduha?17.08.2009. u 13:42 - pre 178 meseci
Radio sam ranije kopirramove, tako da mi je proces rada poznat. Uglavnom sam radio elektroniku sa mikrokontrolerom za kontrolu procesa, korisceni su motori za frizidere jer su se pokazali dovoljni za rad masine. Za par sekundi se postigne zadovoljavajuci vakum da se ram okrene, takodje, uredjaj je sa tim motorima veoma tih tako da zadovoljava rad u prostorijama u kojima se najcesce nalazi(priprema itd.).
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.tippnet.co.rs.



+292 Profil

icon Re: Kompresor - da li moze da se koristi za izvlacenje vazduha?18.08.2009. u 19:38 - pre 178 meseci
Isti kompresor,samo starije izdanje, ~12l opremu na -0,6 Bar izvuce za nepunu sekundu.
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

neb
RS

Član broj: 30960
Poruke: 463
*.dynamic.stcable.net.



+1 Profil

icon Re: Kompresor - da li moze da se koristi za izvlacenje vazduha?19.08.2009. u 11:38 - pre 178 meseci
Citat:
Horvat I: Isti kompresor,samo starije izdanje, ~12l opremu na -0,6 Bar izvuce za nepunu sekundu.

Jer mislis na moj kompresor prikazan na slici ili na motore od frizidera koje spominje SASA M?

Ovo pitam jer nameravam eventualno da kupim dati prikazani model sa slike.

Nisam najbolje razumeo kada si rekao "~12l opremu" da li si mislio na litarski kapacitet boce ili na nesto drugo?

Da li pritisak moze da ide do vrednosti ispod 0 bar tj. u negativni opseg s obzirom da si naveo "-0,6 Bar"?

Pozdrav i hvala
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.tippnet.co.rs.



+292 Profil

icon Re: Kompresor - da li moze da se koristi za izvlacenje vazduha?20.08.2009. u 19:47 - pre 178 meseci
Citat:
neb: Jer mislis na moj kompresor prikazan na slici
Da upravo to
Citat:
neb:Nisam najbolje razumeo kada si rekao "~12l opremu" da li si mislio na litarski kapacitet boce ili na nesto drugo?

Zapremina opreme i instalacije
Citat:
neb:Da li pritisak moze da ide do vrednosti ispod 0 bar tj. u negativni opseg s obzirom da si naveo "-0,6 Bar"?
Cim je podpritisakznaci da je izpod 0


Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

pantic68
zoran pantic
sabac

Član broj: 50312
Poruke: 913
*.adsl.verat.net.



+11 Profil

icon Re: Kompresor - da li moze da se koristi za izvlacenje vazduha?20.08.2009. u 22:42 - pre 178 meseci
Ako uzmeš atmosferski pritisak kao nulu onda u redu. Ipak on je 1bar a ispod nule ne postoji. Kompresor jednostavno pumpa gas sa jednog mesta na drugo pa ga okrećite kako vam volja. Maksimalni vakum kao uostalom i nadpritisak zavisi od stepena kompresije, tj od zapremine neiskorišćenog prostora izmedju klipa i ventila i stanja u kom se mašina nalazi. Moguća je nešto veća potrošnja ulja u tom režimu.
 
Odgovor na temu

veljkoE
ALU i PVC stolarija
NS

Član broj: 81131
Poruke: 1158
*.dynamic.stcable.net.



+32 Profil

icon Re: Kompresor - da li moze da se koristi za izvlacenje vazduha?21.08.2009. u 14:00 - pre 178 meseci
Citat:
pantic68:  Kompresor jednostavno pumpa gas sa jednog mesta na drugo pa ga okrećite kako vam volja. .


ne bavim se time, ali ovo nije bas tako jednostavno kako si postavio
koristite forum, ne pp
 
Odgovor na temu

pantic68
zoran pantic
sabac

Član broj: 50312
Poruke: 913
*.adsl.verat.net.



+11 Profil

icon Re: Kompresor - da li moze da se koristi za izvlacenje vazduha?23.08.2009. u 15:50 - pre 178 meseci
Citat:
veljkoE: ne bavim se time, ali ovo nije bas tako jednostavno kako si postavio

Pa i nije tako jednostavno, zato moj post i ima nekoliko recenica. Obican klipni kompresor ne moze napraviti neki narocit vakum, recimo 0.1 bar i zbog veceg pritiska ispod klipa nego iznad vise ce trositi ulje. Za duzu upotrebu membranski bi bio bolji a rotaciona pumpa, nesto nalik na vankelov motor je za pravi vakum.
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.tippnet.co.rs.



+292 Profil

icon Re: Kompresor - da li moze da se koristi za izvlacenje vazduha?23.08.2009. u 20:25 - pre 178 meseci
Citat:
pantic68: Pa i nije tako jednostavno, zato moj post i ima nekoliko recenica. Obican klipni kompresor ne moze napraviti neki narocit vakum, recimo 0.1 bar i zbog veceg pritiska ispod klipa nego iznad vise ce trositi ulje. Za duzu upotrebu membranski bi bio bolji a rotaciona pumpa, nesto nalik na vankelov motor je za pravi vakum.

Dali ti saopstavas svoja iskustva?
Nisam primetio nikakve probleme,potrosnju ulja,grejanje...
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Kompresor - da li moze da se koristi za izvlacenje vazduha?

[ Pregleda: 10168 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.