Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Free open source software vs commercial closed proprietary software

[es] :: Advocacy :: Free open source software vs commercial closed proprietary software

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 17437 | Odgovora: 99 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Free open source software vs commercial closed proprietary software17.12.2009. u 19:02 - pre 174 meseci
Citat:
Nedeljko: Još ne, ali uz nešto vežbe da ne pravim elementarne previde ću ga pobediti.

Nikad nisam imao nikakve kategorije, niti titule. Koliko sam čuo, sve kategorije osim prve su vrlo "fleksibilne", tj. daju informaciju o šahisti koliko i ocene iz škole, a svi znamo da je trojka u jednoj školi često četvorka u drugoj (da ne navodim ekstremne primere, gde je dvojka u jednoj petica u drugoj).


U doba kada sam aktivno igrao prva kategorija je bila cisto pishanje, a namestanje ishoda meceva ne bi li se proizvoljnoj osobi namakao mk je bila ne bas tako neuobicajena situacija.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Free open source software vs commercial closed proprietary software17.12.2009. u 19:08 - pre 174 meseci
Citat:
namestanje ishoda meceva ne bi li se proizvoljnoj osobi namakao mk je bila ne bas tako neuobicajena situacija.


Da, toga ima, pa zato postoje sahovski klubovi, i sahovski "klubovi" :)
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.telenor.rs.



+2790 Profil

icon Re: Free open source software vs commercial closed proprietary software17.12.2009. u 22:32 - pre 174 meseci
Evo, remizirao sam. Mislim da sam sa figurom više imao ozbiljne šanse da pobedim, ali sam igrao oprezno da ne bih izgubio. Ladno je prevideo da mi otme damu u dva poteza.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Free open source software vs commercial closed proprietary software17.12.2009. u 23:23 - pre 174 meseci
Nedeljko, to nesto kod tebe gadno ne valja.

Koji tacno sahovski program, koji ti je hardver - i pod kojim opcijama igras partije (koji nivo jacine)?

Fritz da "previdi" dobijanje velike prednosti materijalne / pozicione za samo 2 poteza unapred? Pa i Chessmaster?

To jednostavno nema sanse. Mozda, da se taj program vrti na racunaru LOLA-8A, pa da razumem.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.telenor.rs.



+2790 Profil

icon Re: Free open source software vs commercial closed proprietary software18.12.2009. u 00:32 - pre 174 meseci
Hardver je laptop TOSHIBA Satelite l300 1fp.

Softver je Chessmaster - Grandmaster Edition

Opcije su standardne. Ranked play, protivnik je Nikolai, rejting 1759. Ima neki bolji Josh sa rejtingom 1800. Ne znam kako da ga ubedim da igra najbolje što može.

Evo i pozicije u kojoj sam zabrljao umesto da odigram Qd3. Propustio je da me sa Qa1+ primora na Nb1 i nakon toha uzme damu sa Bd2.



U ovoj poziciji igrao je h6.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

BBS
Be Back Soon
ŠUMADIJA DO TOKIJA

Član broj: 40443
Poruke: 1720
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 250629747


+75 Profil

icon Re: Free open source software vs commercial closed proprietary software18.12.2009. u 03:08 - pre 174 meseci
naslov ove teme je neodgovarajuci ili dodati temu sah ili promenitri naslov
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
217.65.207.*



+2790 Profil

icon Re: Free open source software vs commercial closed proprietary software18.12.2009. u 06:25 - pre 174 meseci
Nije, jer je poenta da komercijalni softver ne mora obavezno da bude bolji od FOSS-a. To što je slučaj u šahu može biti slučaj i u bulo kom drugom segmentu.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Free open source software vs commercial closed proprietary software18.12.2009. u 07:55 - pre 174 meseci
Ah, tako reci, dobijes ga na 1800 rejting-u ;)

E sad, pomenuo si MK - pa probaj da izaberes nekog u "ranked play" koji ima
rejting 2200, to bi po FIDE bio MK (majstorski kandidat), pa vidi jel mozes dobiti koju.

Citat:
Ne znam kako da ga ubedim da igra najbolje što može.


Imas u opcijama negde gde se nivoi podesavaju, ako nista, stavis nekog "igraca" sa najjacim rejtingom.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.telenor.rs.



+2790 Profil

icon Re: Free open source software vs commercial closed proprietary software18.12.2009. u 10:32 - pre 174 meseci
Jajjači je taj Josh sa rejtingom 1800.

@BBS

Ovde su se poredili i razvojni alati. Dakle, tema je otvorena za sve segmente. Da li su GIMP i Paint.NET lošiji od svih poznatih komercijalnih konkurenata ili samo od par najjačih itd?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

w3bl0rd
Varaždin, Hrvatska

Član broj: 82659
Poruke: 380
213.147.114.*



+26 Profil

icon Re: Free open source software vs commercial closed proprietary software18.12.2009. u 10:49 - pre 174 meseci
Gimp i paint.NET po mojemu zaostaju žešće za photoshopom...
recimo audio editing isto tako, ne znam dal ima opće išta opensource močnog...
što se tiče razvojnih okruženja opet sam uvjerenja da visual studiu niko nemože ni prismrdit...
office npr bi se već dalo raspravljat :))
there's no place like 127.0.0.1
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.telenor.co.yu.



+2790 Profil

icon Re: Free open source software vs commercial closed proprietary software18.12.2009. u 11:18 - pre 174 meseci
Čekaj, poenta je da li su GIMP i Paint.NET slabiji samo od PS i možda još nekog komercijalnog konkurenta ili od velike većine.

A šta si to toliko našao u Visual C-u na primer?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

w3bl0rd
Varaždin, Hrvatska

Član broj: 82659
Poruke: 380
213.147.114.*



+26 Profil

icon Re: Free open source software vs commercial closed proprietary software18.12.2009. u 11:38 - pre 174 meseci
ma Visual studio, nema što nema, glupo je nabrajat ko jednom uđe u VS sve ostalo mu izgleda ko igračke :)))

pa sad, ne znam osim ps-a ko je još extra jak mislim da bi gimp mogao čak odmah poslije photoshopa, makar ne znam kako su ostali komercijalci
there's no place like 127.0.0.1
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.telenor.rs.



+2790 Profil

icon Re: Free open source software vs commercial closed proprietary software18.12.2009. u 13:59 - pre 174 meseci
Pa, dobro, nabroj par ključnih prednosti VC-a nad konkurentima. Eclipse je izuzetno moćno okruženje, da se ne zezamo, a gcc je sve samo ne amaterski kompajler. Qt je izuzetno profesionalno odrađen alat itd. Voleo bih da čujem te ključne prednosti VC-a, pa da kažem kako stoje stvari u FOSS-u.

CM u trening režimu (gde je moguće vraćati poteze) ima igrača sa rejtingom 2951. Isprobaću njega, pa ću da vidim.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
109.93.176.*

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Free open source software vs commercial closed proprietary software18.12.2009. u 14:39 - pre 174 meseci
Citat:
w3bl0rd
što se tiče razvojnih okruženja opet sam uvjerenja da visual studiu niko nemože ni prismrdit...
office npr bi se već dalo raspravljat :))


Ajd ovako, da ga uporedimo sa npr Eclipse-om ,

Recimo kakav je po pitanju refaktorisanja koda ? kad trebas da nekom propertiju da promenis ime, pa da promeni recimo imena getera i settera, ili ako zelis neku klasu iz jednog paketa (namespace-a) da pomeris u drugi paket ? A da pritom samo razvojno okruzenje promeni i sve ostale klase unutar tvog projekta menjajuci takodje importe ili sam kod tako da se koristi novo ime metoda/klase, da pri tome ne moras sam da ides rucno i gubis 10-15 minuta ispravljajuci npr 100+ gresaka koje je prouzrokovalo promena imena ?

Pa ajmo npr malo dalje kako stoji sa integracijom sa nekim od source repositorija npr svn, cvs itd...

Pa kako stoji sa integracijama kad su u pitanju neki od project managment aplikacija, tipa trac, jira itd..

Zadnji put kad sam gledao VS imao sam problem da recimo lako kao na eclipsi ctrl+mouse click da uskocim u implementaciju metoda.

Kako stoji recimo sa integracijom sa dokumentacijom, npr eclipsa je integrisana sa javadoc-om(tool koji od java source-a generise html koji opisuje klase/metode ) tako da bilo koja 3rd party biblioteka koja ima java doc komentare ja ih lako i lepo vidim kao da su deo standardnih klasa.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.telenor.rs.



+2790 Profil

icon Re: Free open source software vs commercial closed proprietary software18.12.2009. u 15:32 - pre 174 meseci
Pa, da. Kažem ja da je Eklips izuzetno moćan, ali nemam mnogo iskustva sa VS, pa sam hteo da čujem njegovo mišljenje.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Free open source software vs commercial closed proprietary software18.12.2009. u 16:04 - pre 174 meseci
@Nedeljko - haha, pa ovaj najjaci rejting (Josh, 1600) je malo vise nego "smesan" :)

Dobijam ga bez problema (10 min njemu i meni), pogotovo ako ranije izadjem iz knjiskog
otvaranja, zato sto onda pocne da misli i gubi dosta vremena :)

I da, stvarno pravi neke smesne previde ili igra glupe poteze... :)

Nista bez Fritza...

/edit: Oho, sad tek videh - tek kad sam ga dobio na 1600, otvorili su mi se ovi sa vecim rejtingom.
Super, mislio sam da je 1600 max :)

/edit2: Haha, razbio sam i ovoga sa 1846 ("Vlad")... idemo dalje :)

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 18.12.2009. u 17:56 GMT+1]
 
Odgovor na temu

w3bl0rd
Varaždin, Hrvatska

Član broj: 82659
Poruke: 380
*.adsl.net.t-com.hr.



+26 Profil

icon Re: Free open source software vs commercial closed proprietary software18.12.2009. u 16:26 - pre 174 meseci
refaktoriranje koda ide super... npr promjeniš ime varijable on te pita hoćeš promjenit svuda u kodu di se pojavljuje klikneš yes i to je to :))
sa source repozitorijima ne znam kako stoji...
al npr intellinsense mu je savršen, jednostavno treba probat u njemu kodirat malo pa ćeš vidit,
npr za datasetove i ado.net lijepo sve grafički sam napravi upite, source control je dosta dobar premda ima neke mane...
ali njegov intellinsense je daleko napredniji od bilo kojeg drugog koje sam vidio, a to pa je skoro i najvažnije
there's no place like 127.0.0.1
 
Odgovor na temu

VladimirCDT
VladimirCDT
programer
Beograd

Član broj: 220281
Poruke: 45
*.cisco.com.



+2 Profil

icon Re: Free open source software vs commercial closed proprietary software18.12.2009. u 17:54 - pre 174 meseci
Intellinsense u Eclipse nema nikakvih problema i radi sve sto se od istog moze ocekivati.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.telenor.rs.



+2790 Profil

icon Re: Free open source software vs commercial closed proprietary software18.12.2009. u 18:23 - pre 174 meseci
U Eklipsu definišeš objekat neke klase i on sam doda odgovarajući #import. Ukucaš deo identifikatora, klikneš Ctrl+Space i dobiejš sve što može. ukucaš tačku i dobiješ sve šta treba. Kako kucaš, spisak se sužava. Eklips odlično radi sa C++ jezikom, a sa Java jezikom tek strava.

Ne znam o kojim to naprednijim mogućnostima pričaš. Šta to ima VS okruženje, što Eklips nema?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
91.148.95.*

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Free open source software vs commercial closed proprietary software18.12.2009. u 21:56 - pre 174 meseci
Citat:
w3bl0rd: refaktoriranje koda ide super... npr promjeniš ime varijable on te pita hoćeš promjenit svuda u kodu di se pojavljuje klikneš yes i to je to :))
sa source repozitorijima ne znam kako stoji...
al npr intellinsense mu je savršen, jednostavno treba probat u njemu kodirat malo pa ćeš vidit,
npr za datasetove i ado.net lijepo sve grafički sam napravi upite, source control je dosta dobar premda ima neke mane...
ali njegov intellinsense je daleko napredniji od bilo kojeg drugog koje sam vidio, a to pa je skoro i najvažnije


Secam se pre jedno godinu i po dana nisam mogao da nadjem lagan pristum samom refactoringu ne kazem da ne postoji , ali ne znam da li je sofisticiran toliko dovoljno kao ovaj u eclipseu npr, da od klase koju si napravio, izvuces deklaracije i objavis kao interface recimo. Druga stvar znam da C# ima delegate u sebi, ali sa eclipseom mozes npr sam da generises u dva clicka koje metode objekata zelis da delegiras npr.

Necu da pitam za integrisano unit testiranje jer znam da postoji pandam JUnit-u koji se zove NUnit i ima plugin za VS doduse nema za express vec za komercijalnu verziju.

Eh da :) znam sigurno nesto sto nema tako elegantno uradjeno u VS-u, Quick fix (Ctrl+1) http://zef.me/224/eclipse-tour pogledaj ovaj link pod delom AutoFixing pa ce ti biti jasno o cemu pricam.

Pa onda tu ide mala tona pluginova, koji omogucavaju zivot laksim, primera radi ako radis sa bazom podataka onda imas zelju da tabele iz SQL-a mapiras automatski u objekte i da radis sa objektima direktno, pa recimo postoji plugin za eclipse koji je u stanju da uradi reverse SQL lookup, i da sam izgenerise objekte za tebe.

Pa recimo mylin kojim se povezujes na project magament software, gde korisnici prijavljuju bugove a developeri ih resavaju npr, e sad zgodno je vezano za neki prijavljeni bug sta se menjalo u kodu. A ujedno kad radis sa projektom koji broji preko 1000 klasa volis prosto da suzis pogled samo na te klase / specificne metode koje zapravo diras, i kasnije ako moras da se vracas na isti bug mozes lepo elegantno samo da suzis opseg koje ces klase da diras. Prosto mnogo stedi vreme, i olaksava rad.(http://tasktop.com/videos/mylyn/webcast-mylyn-3.0.html)

A kad je sam intelisense u pitanju evo pogledaj screenshot sta se desava kad pocnem da kucam potpuno novo ime klase sam prepoznaje da je u pitanju tip podatka pa krene da daje listu mogucnosti. Sa druge strane radi i camel case nad istim , recimo upisem ALi i pritisnem ctrl+space i on prihvata sva imena klasa koja su ovako nekog paterna A[a-z]*Li, znaci tako mogu odma da nadjem ArrayList ako mi treba, znaci uveliko napredan.



Imao sam tu (ne)srecu da sam morao da uradim nesto u C# i koristeci VS 2008 express je bilo veoma bolno iskustvo za mene, jer pola stvari na koje sam navikao prosto ih nisam nasao na lak i dostupan nacin.


Pa recimo vidim VS 2010 ce da ima nesto stu u eclipsi postoji od 2003 godine. Call Hirearchy tj da vidis ko sve poziva metod koji te zanima, jedna od stvari koja mi je nedostajala u VS2008 express.

[Ovu poruku je menjao Dejan Lozanovic dana 18.12.2009. u 23:39 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Free open source software vs commercial closed proprietary software

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 17437 | Odgovora: 99 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.