Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Canon EOS 5D Mark II - detaljni test

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Canon EOS 5D Mark II - detaljni test

[ Pregleda: 5519 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
*.dynamic.sbb.rs.



+17 Profil

icon Canon EOS 5D Mark II - detaljni test28.12.2009. u 16:33 - pre 174 meseci



Prošlo je već godinu dana od zvaničnog predstavljanja dugo očekivanog naslednika, po mnogima jednog od najuspešnijih DSLR-ova više klase – EOS-a 5D, naširoko popularne Canonove „petice“.

Vanserijsku popularnost stara petica je, od predstavljanja sada već (u tehnološkom smislu) davne 2005. godine, stekla kvalitetom izlaza koji se i danas bez većih problema drži na zavidnom nivou i odoleva naletu aktuelnih aparata. To duguje vrlo kvalitetnom FF (full-frame) senzoru, prvom takve vrste dostupnom prosečnom fotografu (bilo profesionalcu ili amateru) a van high-end klase digitalnih aparata.

Renome koji je stara petica obezbedila Canonu, učinila je da poznati proizvođač posebnu pažnju posveti nasledniku, koji mora biti uspešan barem u meri u kojoj je to stara petica svojevremeno bila i time opravdati zvanje naslednika jednog od najuspešnijih DSLR aparata.

Pripremiljeni test kasni punih godinu dana u odnosu na većinu ostalih. Razlog je distanciranje od neviđene euforije koja je počela par meseci pre zvanične promocije, a nije se završila ni 3-4 meseca od pristizanja prvih kontigenata na tržište. Dosta je razloga zbog kojih je od nove petice očekivano mnogo: u nezvaničnim najavama je bilo mnogo nagađanja i kontradiktornosti, propraćenih ogromnom dozom skepse, najviše zbog specifikacija koje su pominjale senzor od 21 MP, do tada rezervisan samo za jedan DSLR iz Canon game (dugo i jedini uopšte u toj kategoriji) – EOS 1Ds-Mark III.

Premda je mnogima nejasno zbog čega je Canon, implementirajući senzor serije 1 u znatno jeftinije telo, žrtvovao prodaju uzdanice koja košta koliko i solidan polovan automobil, oni koji malo revnosnije prate scenu foto opreme znaju da je petica uvek bila negde između – za (vrlo) napredne amatere ili manje zahtevne profesionalce... pravi „vuk u jagnjećoj koži“.

Otuda i veoma ozbiljna očekivanja, koja su Canon stavila u nezavidnu poziciju, koja mora da garantuje uspeh novog pulena – uspeh koji ne sme biti manji nego kod prethodnika, a u trenutku u kom su se prilike na tržištu bitno izmenile od vremena kada je Canon bio neprikosnoveni №1.

Da li su u tome uspeli lako je reći sa ove vremenske distance, no rekao bih da je vlastiti sud uvek merodavniji od poverenja koje možete gajiti ka subjektivnoj reči. Zato Vam u narednom testu predstavljam aparat iz perspektive najbliže ličnom iskustvu.

...

U slici i reci... Canon EOS 5D Mark II - detaljan test




 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl-4.sezampro.yu.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Canon EOS 5D Mark II - detaljni test30.12.2009. u 10:28 - pre 174 meseci
S obzirom da ti je iz ruku skoro izašao 7d, ima li smisla porediti autofokusni sistem na 7d sa 5d markII, i ako ima, da li si primetio neke krucijalne razlike?

Što se tiče testa, jedina zamerka, jeste animirani gif sa prikazom rasporeda opcija u meniju, jer ga nije moguće zaustaviti na određenom tabu, što se lako rešava ... ako je to uopšte i prikladno za zameriti ovako kvaliteno priređenom prikazu.

Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Canon EOS 5D Mark II - detaljni test30.12.2009. u 11:23 - pre 174 meseci
Pozdrav,

bravo Zorane, bas taj detalj sa Gifom je i meni pao u oci, ali se on svakako moze naknadno resiti. Ako se ovako nastavi, za svaku kupovinu koja podrazumeva cekanje na iskustva iz prakse ili pad cene, bice dovoljni domaci testovi jer ocigledno je kako ulaze u standard, i to standard na visokom nivou testiranja. Kasnjenje je primetno u zadnje vreme, ali samo za one koji bi da kupuju aparate odmah po njihovoj pojavi.

Po svim elementima, posebno samoj fotografiji, test je svakako na svetskom nivou za ono sto trazi domace trziste. Mislim da ovakav nivo sada iziskuje kompleksnost koja ne zavisi od onoga ko testira, a to je ozbiljna anketa medju korisnicima testa kao i potencijalnim korisnicima testa ili kupcima, sta bi oni voleli da vide na testu. Pretpostavljamd a se za sada radi o nekim uopstenim pretpostavkama toga.
 
Odgovor na temu

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Moderator
Član broj: 54113
Poruke: 2303
93.86.151.*

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: Canon EOS 5D Mark II - detaljni test30.12.2009. u 17:02 - pre 174 meseci
tek sam sad video ovo i mogu da kažem samo svaka čast :) nije da cepidlačim, ali posle čitanja ovoga, jedina stvar koja malo podseća na Nebojšine testove je fokus na iso testu :D to podsećanje je minimalno jer za razliku od totalno mutnih semplova, ovde je na peticama u fokusu sivi gradijent a na kecu šarena kutijica...
aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
*.dynamic.sbb.rs.



+17 Profil

icon Re: Canon EOS 5D Mark II - detaljni test30.12.2009. u 19:56 - pre 174 meseci
Citat:
Zoran Rodic: S obzirom da ti je iz ruku skoro izašao 7d, ima li smisla porediti autofokusni sistem na 7d sa 5d markII...

Najkrace receno NE.

a posto ponekad jednostavno ne mogu da odolim metaforama, ova mi je nekako najprikladnija i odslikava na krajnje konkretan nacin moje vidjenje i poredjenje AF sistema na ova dva tela:

7D vise za galopere sa mitraljezom u ruci

MkII samo za snajperiste...

oba odlicna u svojoj "kategoriji" pa... ko sta voli.


Citat:
Backy: ...jedina stvar koja malo podseća na Nebojšine testove je fokus na iso testu to podsećanje je minimalno jer za razliku od totalno mutnih semplova, ovde je na peticama u fokusu sivi gradijent a na kecu šarena kutijica...

razlog je vrlo prost... obzirom da je za studijske semplove koristeno SAMO JEDNO staklo (EF 85 f/1.2 L II USM) na sva tri tela, i da je sa sva tri tela fokus bio na istom mestu, problem koji je uocen naknadno je vezan samo za njega.

Pozz
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Canon EOS 5D Mark II - detaljni test30.12.2009. u 20:59 - pre 174 meseci
Citat:
beske:  i da je sa sva tri tela fokus bio na istom mestu,


Kako to mislis?
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8376
109.198.6.*



+1349 Profil

icon Re: Canon EOS 5D Mark II - detaljni test30.12.2009. u 21:53 - pre 174 meseci
Najpre bih pohvalio autorov trud u vezi sa ovim prikazom, smatram ga znatno boljim nego prvenac sa 7 D, vidi se da je rađen mnogo duže (što i ne čudi, znamo da je Beške ponosni vlasnik 5D Mark II).

Primedba na test koju bih izneo odnosi se na ovo što je Backy napomenuo. btw, iako znamo da Backy voli da se šali, paralela koju je izrekao o fokusu ne stoji, a manje upućene može i da zbuni, pa mora malo da se pojasni:

Naime, upravo je obrnuto, da obrnutije ne može biti: Ja sam na testu imao najgori mogući objektiv koji i kada je perfektno u fokusu - on daje loš rezultat (kao na onim primerima koje smo komentarisali), a Beške je koristio najbolji mogući objektiv (EF 85 f/1.2 L II USM), ali slike koje su korišćene za studijski primer su pogrešno fokusirane.

Naime, fokusne ravni slika sa 5D, 5D Mark II i 1Ds Mark II se ne podudaraju.

Dakle, rezultati samo na prvi pogled liče, ali uzrok koji je doveo do njih je potpuno drugačiji. Verujem da je Beške to primetio tek na kraju, ali tada je bilo kasno da nešto menja.

Što se tiče sample slika, "iz aviona" se vidi :) da su vađene iz RAW-a. Ja bih samo, radi smanjenja nedoumica, u tom slučaju pojasnio koji su zahvati korišćeni pri obradi, da bi bar otprilike moglo da se nasluti šta je rezultat aparata - a šta rezultat kasnije obrade.

btw, sa ovim što je Beške rekao za AF sisteme 5D/5D Mark II i 7 D se slažem, moja iskustva sa tim aparatima su jednaka tome.
 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
*.dynamic.sbb.rs.



+17 Profil

icon Re: Canon EOS 5D Mark II - detaljni test30.12.2009. u 22:23 - pre 174 meseci
Citat:
Nebojsa Milanovic:Što se tiče sample slika, "iz aviona" se vidi da su vađene iz RAW-a. Ja bih samo, radi smanjenja nedoumica, u tom slučaju pojasnio koji su zahvati korišćeni pri obradi, da bi bar otprilike moglo da se nasluti šta je rezultat aparata - a šta rezultat kasnije obrade.

Pa nema tu neke nedoumice... ja sam to OVDE i napisao. RAW je konvertovan direktno DPP-om i to na najprostiji nacin, linearno, BATCH celog direktorijuma u kojem su se nalazile sve slike, bez IKAKVIH korekcija po bilo kojoj fotki ponaosob. Sve je konvertovano po default setovanjima samog programa.

Ukoliko postoji bilo kakva sumnja po pitanju obrade u bilo kom smislu, po zelji izabrane fotografije uploadujem i postavljam ovde u izvornom RAW formatu.

Pozz

 
Odgovor na temu

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Moderator
Član broj: 54113
Poruke: 2303
93.87.137.*

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: Canon EOS 5D Mark II - detaljni test05.01.2010. u 15:04 - pre 174 meseci
izvinjavam se naravno zbog moguće zabune, uzrok neoštrine definitivno nije bio isti u pomenutim slučajuvima kao što se i dalo videti na fotkama

sad meni jedna stvar nije jasna... ako se na različitim telima fokalna ravan nalazi na različitoj udaljenosti od navoja, za koje telo onda važe daljine napisane na objektivu? pogotovu za dugačke objektive koji imaju dugačke daljinske skale i koji bi pomeranjem senzora za 1mm bili izbačeni iz fokusa za par metara... pošto tek sad vidim da je kec bio mk2, onda objašnjenje može da bude i aps-h koji mi je totalno nepoznat
aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Canon EOS 5D Mark II - detaljni test05.01.2010. u 15:21 - pre 174 meseci
Koji APS-H?

U pitanju je EOS 1Ds Mark III... "the God himself"

Navedena žižna daljina je u ovom slučaju i realna, pošto se ona navodi u odnosu na FF senzor. Skala sa senzorom nema veze. AF i dalje radi istom tehnikom fazne razlike, te je samim tim i daljina fokusne ravni od ravni senzora jednaka. Sasvim je druga priča kad objektiv ima FF/BF, pa "baca" u nekom smeru.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Moderator
Član broj: 54113
Poruke: 2303
93.87.137.*

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: Canon EOS 5D Mark II - detaljni test05.01.2010. u 16:00 - pre 174 meseci
opet mala zabuna :D na testu lepo piše 1ds mk3, a ja ovde na temi pročitao mk2... znam kako radi af, ali bih se usredsredio na to kako mi korisnici to doživljavamo ;) da preformulišem pitanje: da li je rastojanje izmedju navoja i senzora (koje je isto kao rastojanje do mat stakla prilikom odbijanja, odnosno od af senzora prilikom prelamanja kroz glavno ogledalo) isto kod svih aparata koji koriste isti navoj ili može da se razlikuje?
aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8376
109.198.6.*



+1349 Profil

icon Re: Canon EOS 5D Mark II - detaljni test05.01.2010. u 16:01 - pre 174 meseci
Nebitno je to ovde, format senzora nema veze ni sa skalom a ni sa ovim slučajem, a i za stvar koju pominjemo je nebitno da li je MkIII ili MkII.
Ovde je problem nejednak fokus na studijskim primerima koji je doveo do nepodudaranja fokusnih ravni a samim tim i do nejednake oštrine po dubini studijskog setup-a.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Canon EOS 5D Mark II - detaljni test05.01.2010. u 20:04 - pre 174 meseci
Beske nije odgovorio na pitanje.

Ako je na objektivu koriscena ista pozicija za daljinu, pa makar to bili potpuno identicni modeli fotoaparata, veoma je mala verovatnoca, gotovo zanemariva, da ce pozicija na metarskoj skali objektiva za idealni fokus, biti ista.

Jednostavno, tolerancije u samom aparatu tako nesto ne dozvoljavaju. Zato sam i postavio pitanje.

Obasko to da se prilikom premestanja objektiva dogadjaju nepredvidive i nezeljene greske.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Canon EOS 5D Mark II - detaljni test05.01.2010. u 20:16 - pre 174 meseci
EF 85mm f/1.2L II je objektiv sa vrlo specifičnim, "focus by wire" sistemom prenosa, koji sprečava čak i pomisao da bi objektiv mogao i da se dodirne, a da se fokus ne poremeti. Probao i vrlo se iznenadio. Fokusni prsten se od minimalne fokusne distance do beskonačnosti vrti ceo krug!

Pozdrav
 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
*.dynamic.sbb.rs.



+17 Profil

icon Re: Canon EOS 5D Mark II - detaljni test05.01.2010. u 20:57 - pre 174 meseci
Citat:
zarsilic: Beske nije odgovorio na pitanje.

ako cilj tako formulisanog pitanja nije provokacija, precizan odgovor je mogao biti procitan ovde:

Citat:
beske: ...obzirom da je za studijske semplove koristeno SAMO JEDNO staklo (EF 85 f/1.2 L II USM) na sva tri tela, i da je sa sva tri tela fokus bio na istom mestu, problem koji je uocen naknadno je vezan samo za njega.

dodao bih jos samo da je Nebojsino zapazanje...

Citat:
Nebojsa Milanovic:Verujem da je Beške to primetio tek na kraju, ali tada je bilo kasno da nešto menja.

... potpuno tacno i da je to jedini razlog zasto postoji razlika u snimcima sa ova tri tela.

A obzirom da je iz "aviona vidljivo" i to da se fokusne ravni poklapaju na snimcima obe petice medjusobno, ali ne i njihove sa Ds-om (takodje vidljivo je i minimalno odstupanje u samom uglu snimanja u odnosu na Ds-a) sve je potpuno jasno i bez ikakvog podrobnijeg objasnjavana.

Pozz

p.s. Zare, fokus na istom mestu, znaci da je sa sva tri tela "ciljano" ISTO MESTO na Gretag karti, ali minimalno odstupanje po pitanju samog ugla i sam Adjustment kojim je to staklo kalibrisano sa Ds-om, ali ne i sa druga dva tela (od kojih jedno i nema podesavanje tog tipa) dovoljno je ucinilo svoje.
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Canon EOS 5D Mark II - detaljni test

[ Pregleda: 5519 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.