Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li možete da vidite...

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li možete da vidite...

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8454 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Da li možete da vidite...06.02.2010. u 01:30 - pre 173 meseci
Ja cu to za fokus probati kad se napijem sledeci put...ovako nema sanse....nema teorije da fokusiram nesto...naopako...tj. kako ne treba...
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Da li možete da vidite...06.02.2010. u 13:05 - pre 173 meseci
Cudno. Ja mogu da fokusiram neku zamisljenu tacku, bilo da se ona nalazi ispred neke povrsine (ekrana ili papira, recimo), ili iza.

To je isto kao treptanje, uglavnom je automatizovana (refleksna) aktivnost, ali to ne znaci da ne mozes svesno / voljno da je ponovis.

 
Odgovor na temu

djyova
Pozarevac

Član broj: 101973
Poruke: 1018
93.87.235.*

Sajt: www.youtube.com/djyovaser..


+775 Profil

icon Re: Da li možete da vidite...06.02.2010. u 13:19 - pre 173 meseci
Nije stvar da fokusiras naopako vec da "pustis" pogled i fokus da sam odradi sta je potrebno. Problem nastaja jer mozak uvek pokusava da izostri sliku koja je na ekranu, i nije navikao da dozvoli ocima da se ponasaju na svoj nacin.

Moj opis bi ti glasio da je potrebno da uradis ono isto kao kad se zamislis, pa ti fokus nije konkretno ni na jednoj tacki. I najbitnija stvar! Moras se odupreti impulsu mozga kada pocne slika da ti se muti da pokusa da je izostri. Takodje kada pocnes da nazires obrise objekta na slici, najveca greska vecinje ljudi je sto tu sliku pokusa da izostri, i onda izgubi cak i obrise. Samo polako i opusteno. Oci ce sve same odraditi kada obrisi pocnu da se pojavljuju.

Jos jedna dobra metoda je ona iz pomenutog casopisa "galaksija". Do duse to se primenjivalo na stampana izdanja, ali se i ovde moze primeniti. Dakle, savet je glasio da se list papira na kome se nalazi stereogram stavi ispod stakla, pa zatim da se ne zumira to jest fokusira slika, vec vas odraz u staklu. To isto se moze odraditi i sa monitorom ako mozete bar malo da vidite vas odraz na monitoru.

Jos jedna stvar koja je bitna, je da zbog toga sto razliciti ljudi imaju razlicit modalitet sociva oka, nekima je potrebno da budu blize monitoru a nekima je potrebno da budu dalje od monitora za najbolje rezultate. Probajte da se malo udaljite, ili da se malo priblizite, pa pokusajte sa te razdaljine.

Na nekim sajtovima na internetu sam procitao ranije da je za monitor od 17 inca najbolja razdaljina od 30 do 50 centimetara, za 19 inca od 50 do 80, i tako dalje. Takodje se nabolji rezultati postizu kada je slika preko cele povrsine ekrana, i kada nema nista drugo na ekranu sto bi odvlacilo fokus. Znaci full screen slika na ekranu.


Evo vam moja kompletna kolekcija stereograma, pa se nauzivajte!

http://rapidshare.com/files/14...lection_Of_193_Stereograms.rar


Tema o stereogramima je vec pokrenuta ranije, i nalazi se ovde:

http://www.elitemadzone.org/t3...i-mozete-da-vidite-stereograme
 
Odgovor na temu

galet@world

Član broj: 81985
Poruke: 1076
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Da li možete da vidite...07.02.2010. u 15:18 - pre 173 meseci

Svi ovi stereogrami su napravljeni tako da se slika objekta vidi dublje od
nivoa ekrana. Čak ako gledate u veću dubinu slika se duplira - dakle postoje
dva nivoa dubine - taj dublji nivo može da zbuni jer to autori stereograma
nisu hteli da pokažu, ali on je tu hteli oni to ili ne. Stoga verovatno neki početnici
koji postupaju po uputstvu da gledaju u veliku daljinu ne vide jasno jedan
objekat nego dva koji se često preklapaju pa im slika nije jasna.
Ali kao što sam već rekao - lepši bi bili stereogrami koji bi se videli ispred ekrana
tj. u prostoru između nas i ekrana.
Evo ja sam napravio nešto vrlo jednostavno. Ako sliku koju prilažem gledate na
način koji se sugeriše - nećete videti ništa - ma koliko se trudili, odnosno videćete
nešto ali to nešto neće biti u prostoru iza ekrana.
Jedini način da vidite u prostoru je da gledate u mesto koje se nalazi negde između
vas i ekrana - videćete četiri lopte od toga će dve srednje lopte biti u peharima i to
jedna bliže a druga dalje - onaj ko uspe da ih vidi videće i koja je bliža - desna ili
leva.
Ako gledate još bliže onda ćete videti pet lopti, a srednja lopta će vam biti vrlo blizu
gotovo ispred nosa - onaj ko uspe znaće da li se ta srednja najbliža lopta nalazi u
peharu ili ne.
Pokušajte - oduševiće vas - ali ovo je teško i za one koji vrlo brzo vide objekat u
dubinskom stereogramu.
Čudi me da ovo nije do sada primećeno - ili ako je primećeno - zašto se ne prave
takvi stereogrami.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li možete da vidite...

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8454 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.