Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7692994 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Gogi666

Član broj: 309937
Poruke: 42
*.web.vodafone.de.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.03.2013. u 14:56 - pre 135 meseci
Citat:
zmajdin:
Termo-glave i Alfa, odnosno neka takva pumpa, čine termostat suvišnim. Još elektro-pogon na mešnom ventilu (Seltron ACC10 ili neki takav) i sreća-sreća-radost.

To je i moje misljenje tj sve sam tako vec i porucio!
A posto cu el. grejace pustati preko timera da po noci puni spremnik mogu sa istim i ga ugasim pumpu preko noci i mirna bosna!
Ko shvati razumeće!
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.03.2013. u 15:14 - pre 135 meseci
Citat:
nnikki: Zmajdine,
Hocete da kazete da na moj Junkers 25 kotao ne moze da se namontira Ecopell gorionik?

Ne kažem da ne može, jedino rekoh da je poveliki, što je više estetska nego funkcionalna kategorija. EcoPell je, po onome što o njemu znam, dobar gorionik, sa trenutno najnaprednijom elektronikom.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

Karabajaem
Emir Mekanic
nastavnik
škola
Zenica

Član broj: 312298
Poruke: 51
31.176.181.*

Sajt: www.medenko.com.ba


+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.03.2013. u 20:50 - pre 135 meseci
Citat:
zmajdin:
Onda druga vrata, pa kvit posla. To što je plitak nema veze: tu je šamot.
Citat:
Karabajaem: Evo opet malo o potrošnji. Termoflux Peling 25 KW ECO
radila 5 dana ili 57 radnih sati ( palila se dva puta u toku dana, jutro i popodne), zadata temperatura mix 60 i 65*C, na P4. Temperatura prema kući od 40-50*C, u kući 22-24*C. Vanjska iznad 5-17*C.
Potrošila 135 kg ( spremnik napunjen do vrha), prosječno 2,4 kg/h. Grijano od 120-150 mkv.
Večeras spremnik napunjen do vrha ( 9 vreća ili 135 kg) novim peletom , pelet prilično taman ( ima jak miris borovine) za razliku od dosadašnjeg koji je svjetao i nema tako intenzivan miris. Temp. kotla 60*C na P3.
Je li bolji tamniji ili svjetliji pelet?

zašto P4 na ovu vrućinu?
Dal' je pelet taman ili svetao od mnogo čega zavisi, ali ako miriše na crnogoricu, onda je od toga. Taman da saznamo kako gori i šta za sobom ostavlja.


Jedan dan grijanja na novi pelet. Veoma loš kvalitet, u jutarnjem terminu napunila pepelom i šljakom punu pepeljaru do VRHA čak ni opcija samočišćenja nije pomogla da se odstrani višak nesagorjelog pepela. Oko 300 grama nesagorjelog peleta završilo na "podu" u tepsiji za pepeo. Međutim zanimljivo da je peć i dalje radila mada je pepeljara bila puna do vrha. Baš me zanima šta bi se desilo da je peć u cugu duže radila od 5 sati.
Čim potroši pelet iz spremnika moram malo razgoditi ovaj novi pelet sa starim nemilskim bar u omjeru 1:1.
Peć danas radila na P3 i temperatura zadata 60*C kotla, prema kući 40-42*C u kući išla do 24*C.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.03.2013. u 22:28 - pre 135 meseci
Evo jedne ekskluzivne vesti za one koji za grejanje koriste pelet ili brikete, doduše samo one iz Srbije: sprema se uredba kojom će biti smanjen porez na dodtu vrednost na pelet i brikete sa 20 na 8 odsto. To je u intervjuu za "Vreme" potvrdila ministarka energetike, razvoja i zaštite životne sredine Zorana Mihajlović.
Citat:
Karabajaem: Jedan dan grijanja na novi pelet. Veoma loš kvalitet, u jutarnjem terminu napunila pepelom i šljakom punu pepeljaru do VRHA čak ni opcija samočišćenja nije pomogla da se odstrani višak nesagorjelog pepela. Oko 300 grama nesagorjelog peleta završilo na "podu" u tepsiji za pepeo. Međutim zanimljivo da je peć i dalje radila mada je pepeljara bila puna do vrha. Baš me zanima šta bi se desilo da je peć u cugu duže radila od 5 sati.
Čim potroši pelet iz spremnika moram malo razgoditi ovaj novi pelet sa starim nemilskim bar u omjeru 1:1.
Peć danas radila na P3 i temperatura zadata 60*C kotla, prema kući 40-42*C u kući išla do 24*C.

Kako izgleda to u posudi za sagorevanje, a kako ono što je palo u pepeljaru: jel' bila zgura, ili je samo pocrnelo a zadržalo oblik, da li je tvrdo ili se pod prstima drobi?


Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

Karabajaem
Emir Mekanic
nastavnik
škola
Zenica

Član broj: 312298
Poruke: 51
37.203.72.*

Sajt: www.medenko.com.ba


+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.03.2013. u 21:50 - pre 135 meseci
Evo par slika sa konkretnim problemom vezanim za nekvalitet peleta.




Zmajdinov odgovor.
Ne kaže se džabe da jedna slika vredi hiljadu reči. Dakle, tačno je onako kako sam mislio da jeste: pelet koji ste kupili je mešavina suve i vlažne ćamovine*) i pšenične slame. Od čamovine je miris, a od pšenične slame ona sjajna glazura na svakom komadu peleta. Ona zgura su tzv. “topljivi silikati”, a njih ima i u pšenici i u kori crnogorice. Taj pelet nije dobar za vaš kotao, jer njegova elektronika određuje brzinu ventilatora prema temperaturi plamena, tačnije “nišani” 1020 stepeni Celzijusovih, što je temperatura sagorevanja drveta, dok ti “topljivi silikati” počinju da omekšavaju na recimo 850, a da se tope na recimo 950 stepeni. Sve u svemu, više ga nemojte kupovati, mada je, pretpostavljam jeftiniji od onog samo drvenog. Probajte sa umešavanjem, pa da vidimo šta će biti.

Primetili ste na zidovima kotla naslage katrana, zar ne? Zbog tih naslaga insistiram na temperturi od 75 stepeni mada, rekoh, može i 72, ali nikako manje. To je otud što je temperatura vode u kotlu ispod 72 stepena, a to je gornja granica orošavanja. Zbog čega proizvođač preporučuje 60 stepeni može samo da se nagađa. Počinjem da sumnjam u njihovo znanje, kako god da to zvuči.

Ne bi bilo zgoreg da ovo okačite i na forum, valjaće i drugima.


[Ovu poruku je menjao Karabajaem dana 13.03.2013. u 23:01 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
0

nnikki
Srbija

Član broj: 69689
Poruke: 243
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.03.2013. u 19:54 - pre 135 meseci
E ovako.Treba da napravim druga vrata za kotao zbog gorionika(necu da kvarim postojeci).Koju debljinu materijala da koristim?Na nekim mestima gde sam se raspitao,imaju najdeblji materijal od 5mm.Mislim da je to tanko a ne znam da li je pametno da spojim dva komada i zavarim pa ako neko ima predlog,neka kaze.Kotao je Junkers 25(sada je to Bosch).Vrata koja se prodaju u prodavnici a vezano za gorionik,kostaju oko 14000 dinara.

Junkers 25KW + Ecopell 35, (prizemna kuća,90kvm,5cm stiropor,drvena stolarija)
Kako izracunati snagu na Ecopell:3600s (s/h) /
23,5s+2,8s
(ciklus + vreme punjenja) = 136.88 (137 puta u satu gorionik dodaje gorivo).
137 * 2,8s = 383,6s (rad motora po satu)
383,6s * 5,1g (ubacivanje peleta u jednoj sekundi) = 1956g
1956g * 4,7KW (toplotna snaga po kilogramu peleta) = 9,19KW
 
0

jedanalivredan
Ni.fox

Član broj: 307672
Poruke: 73



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.03.2013. u 20:29 - pre 135 meseci
pa ia sami kotlovi su od lima debljine 4 i 5mm, a ta cena za namenska vrata je čist lopovluk-bezobrazluk za koji stvarno nema reči.
 
0

Milenko_M
Milenko Mihajlović
Beograd

Član broj: 312732
Poruke: 231
95.180.83.*



+5 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.03.2013. u 20:35 - pre 135 meseci
Citat:
taloviub:
@sukabb
Poveži sobni termostat na pumpu a u klemama na gorioniku gde je bio povezan termostat stavi most. Tako je bar na Ferroli gorionicima, a ako poseduješ takav, parametar u03 setuj na 1. Tako će ti pumpa raditi u zavisnosti od sobnog rermostata a gorionik od zadate temperature.



Ovo je pogrešno i neradi.Termostat ima izlaz koji se kratko spaja ukoliko treba da uključi da greje.
Nemože na pumpu da se zakači , pumpa neće nikada raditi.Na pumpu može samo nalegajući termostat koji će uključiti pumpu
kada se prekorači zadata temperatura na cevi.Znači ako je voda hladna neće raditi pumpa.
Ovo drugo sa prespajanjem ulaznih klema na gorioniku je u redu .
Gorionik će raditi do zadate temperature vode u kotlu a posle će regulisati rad.
Kotao Majevica 32 KW , Ferolli gorionik SUN P7
 
0

stari1
Zdravko Šiško
penzić
Kastav

Član broj: 310601
Poruke: 6
*.dsl.iskon.hr.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.03.2013. u 20:54 - pre 135 meseci
Citat:
nnikki:
E ovako.Treba da napravim druga vrata za kotao zbog gorionika(necu da kvarim postojeci).Koju debljinu materijala da koristim?Na nekim mestima gde sam se raspitao,imaju najdeblji materijal od 5mm.Mislim da je to tanko a ne znam da li je pametno da spojim dva komada i zavarim pa ako neko ima predlog,neka kaze.Kotao je Junkers 25(sada je to Bosch).Vrata koja se prodaju u prodavnici a vezano za gorionik,kostaju oko 14000 dinara.

Pozdrav
Ovo je moj prvi kontakt na ovom forumu i evo djelomičnog odgovora na tvoje pitanje što se tiče izbora materijala:
http://www.youtube.com/watch?v=JvI51N9ptt0&feature=related
 
0

nnikki
Srbija

Član broj: 69689
Poruke: 243
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.03.2013. u 23:50 - pre 135 meseci
Pa jesu ali mislim da je 5mm tanko da drzi gorionik pa zato ne znam da li je moguce da se dve ploce od 5mm vezu(zavare) pa da daju debljinu od 10mm ili da trazim negde materijal od koga bih pravio vrata(na otpadu nekom i sl).


MilenkoM-meni je receno da je jos i bolje ako se sobni veze na pumpu i da iskljucujue pumpu a ne gorionik,jer kotao onda odrzava temperaturu kako treba i ne ukljucuje se svako malo u tom slucaju.Ne znam ali mi je tako receno

Junkers 25KW + Ecopell 35, (prizemna kuća,90kvm,5cm stiropor,drvena stolarija)
Kako izracunati snagu na Ecopell:3600s (s/h) /
23,5s+2,8s
(ciklus + vreme punjenja) = 136.88 (137 puta u satu gorionik dodaje gorivo).
137 * 2,8s = 383,6s (rad motora po satu)
383,6s * 5,1g (ubacivanje peleta u jednoj sekundi) = 1956g
1956g * 4,7KW (toplotna snaga po kilogramu peleta) = 9,19KW
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.03.2013. u 09:49 - pre 135 meseci
Pet milimetara je više nego dovoljno da drži gorionik. Šta vuše, samo za "držanje" dovoljno bi bilo i 3 milimetara, jedino je pitanje kako bi dihtovalo, a dihtovanje je jako važno. Udvostručeno je u svakom slučaju bolje od jednostrukog, ali kao "sendvič": ploča-mineralna vuna-ploča, e da vrata ne bi bila vrela i da bi gubici bili manji.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

stari1
Zdravko Šiško
penzić
Kastav

Član broj: 310601
Poruke: 6
*.dsl.iskon.hr.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.03.2013. u 19:58 - pre 135 meseci
Evo, kako sam ja izveo zajedno sa izolacijom. U sendviću je 2cm ploča staklene vune s time daje glavna ploča ipak 10mm.
 
0

taloviub

Član broj: 308516
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.03.2013. u 07:28 - pre 135 meseci
Citat:
Milenko_M:
Citat:
taloviub:
@sukabb
Poveži sobni termostat na pumpu a u klemama na gorioniku gde je bio povezan termostat stavi most. Tako je bar na Ferroli gorionicima, a ako poseduješ takav, parametar u03 setuj na 1. Tako će ti pumpa raditi u zavisnosti od sobnog rermostata a gorionik od zadate temperature.



Ovo je pogrešno i neradi.Termostat ima izlaz koji se kratko spaja ukoliko treba da uključi da greje.
Nemože na pumpu da se zakači , pumpa neće nikada raditi.Na pumpu može samo nalegajući termostat koji će uključiti pumpu
kada se prekorači zadata temperatura na cevi.Znači ako je voda hladna neće raditi pumpa.
Ovo drugo sa prespajanjem ulaznih klema na gorioniku je u redu .
Gorionik će raditi do zadate temperature vode u kotlu a posle će regulisati rad.


Izvini što sam tek sada video tvoj komentar pa si morao da čekaš. Naime, sobni termostat glumi običan prekidač i to da li će prekidati rad gorionika ili pumpe samo je tvoj izbor.
Ja sam se odlučio da mi termostat (Auraton 2005) prekida rad pumpe i to radi sasvim lepo. Znači da ovo nije ni malo pogrešno, fercera samo tako. Ne znam kako je kod tebe povezano, možda postoji neka greška u vezivanju. Što se tiče nalegajućeg termostata, i njega sam povezao sa Auratonom paralelnom vezom pa mogu da biram koji od ta dva će biti u funkciji. Iako sam elektro struke mislim da nije potrebno neko veliko poznavanje struje da bi se ovo uradilo. Ako nisi siguran konsultuj nekog kolegu ˝banderaša˝. Pozdrav.
 
0

nnikki
Srbija

Član broj: 69689
Poruke: 243
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.03.2013. u 09:00 - pre 135 meseci
Ako budem pravio vrata,kako da ubacim kanap za dihtovanje?

Junkers 25KW + Ecopell 35, (prizemna kuća,90kvm,5cm stiropor,drvena stolarija)
Kako izracunati snagu na Ecopell:3600s (s/h) /
23,5s+2,8s
(ciklus + vreme punjenja) = 136.88 (137 puta u satu gorionik dodaje gorivo).
137 * 2,8s = 383,6s (rad motora po satu)
383,6s * 5,1g (ubacivanje peleta u jednoj sekundi) = 1956g
1956g * 4,7KW (toplotna snaga po kilogramu peleta) = 9,19KW
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.03.2013. u 09:27 - pre 135 meseci
Citat:
nnikki: Ako budem pravio vrata,kako da ubacim kanap za dihtovanje?


ako je i ovo problem onda sumnjam da će doći do realizacije u SSM izvedbi ali hajde...
Prije početka radova odrediti dimenzije azbestnog kanapa koji završava posao i isti kupiti.
Po vanjskim rubovima vrata na kant zavariti flahove odgovarajuće širine (tako ste ojačali vrata i ublažili krivljenje usled zagrijavanja)
a u središnjem dijelu ako poslušate gosp. zmajdina i ubacite ovaj sendvič ostaje vam kanal za kanap. Ako ipak idete bez izolacije onda i sa unutrašnje strane na odgovarajući raspon povariti flahove i dobiti kanal po obodu u koji azbestni kanap lijepite lijepkom za azbestne pletenice ili staklenom vodom iz šamotnog seta.

VARITI NAIZMJENIČNO SUPROTNE STRANE DA SE RAVNOMJERNO MATERIJAL ZAGRIJAVA I ŠTO MANJE KRIVI ili će za peglanje trebati macola
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.03.2013. u 12:07 - pre 135 meseci
Vredi pogledati. http://www.youtube.com/watch?v=NAQaAaOIs7Q


Sve mehanicko.Nebi rekao da moze zgura a paljenje bez zastoja .Sigurno moze tresnje visnje los pelet.Naravno spremnik moze i sa druge strane.
 
0

stari1
Zdravko Šiško
penzić
Kastav

Član broj: 310601
Poruke: 6
*.dsl.iskon.hr.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.03.2013. u 15:37 - pre 135 meseci
Citat:
nnikki:
Ako budem pravio vrata,kako da ubacim kanap za dihtovanje?

Može kao što kaže dusanmijat ili samoljepiva kao što je kod mene na slici.
 
0

nnikki
Srbija

Član broj: 69689
Poruke: 243
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.03.2013. u 20:14 - pre 135 meseci
Ovo sto je napisao dusanmijat sam otpr.i isplanirao.Trenutna debljina mojih vrata na kotlu je 6mm a u sredini gde je promaja,oko 12mm.Planiram da tako napravim i nova.Dve ploce od 6mm stim da unutrasnja bude u sredini spoljasnje i manjih dimenzija(otpr.koliki je otvor na kotlu) da ona bude zavarena za spoljasnju plocu skroz po ivici a oko tog vara da stavim traku za dihtovanje koju bih i malo zalepio ali i pecnuo varom na par mesta da napravim kao kanal u koji bi upadala traka.E problem malo prave sarke koje bi trebalo da napravim na postojece drzace.Videcemo,kad bude odradjen posao,postavicu slike
Junkers 25KW + Ecopell 35, (prizemna kuća,90kvm,5cm stiropor,drvena stolarija)
Kako izracunati snagu na Ecopell:3600s (s/h) /
23,5s+2,8s
(ciklus + vreme punjenja) = 136.88 (137 puta u satu gorionik dodaje gorivo).
137 * 2,8s = 383,6s (rad motora po satu)
383,6s * 5,1g (ubacivanje peleta u jednoj sekundi) = 1956g
1956g * 4,7KW (toplotna snaga po kilogramu peleta) = 9,19KW
 
0

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.03.2013. u 11:25 - pre 135 meseci

Izvini što sam tek sada video tvoj komentar pa si morao da čekaš. Naime, sobni termostat glumi običan prekidač i to da li će prekidati rad gorionika ili pumpe samo je tvoj izbor...
Ovo nije baš uvek ovako kao ste Vi napisali.Naime,ja imam sobni termostat koji upravlja sa elektromagnetnim ventilom koji se nalazi na polazu,posle pumpe i otvara ga od 0-do 100% i tu vrednost očitava na jednom malom displayu(dakle,ne radi samo kao prekidač) a uključivanje pumpe sam "poverio"nalegajućem cevnom termostatu i nisam nezadovoljan radom mog termostata.Evo,pokušaću da postavim sliku tog sobnog termostata,pa ako nekoga zanima-tu sam sa mojim skromnim iskustvom.





[Ovu poruku je menjao lavbanjalucki dana 18.03.2013. u 12:36 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
0

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.03.2013. u 11:45 - pre 135 meseci
Uh,ima i jedna slika "viška"-izvinjavam se!
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7692994 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.