Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7699922 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

darkopetrovic79
Knjaževac, Srbija

Član broj: 293471
Poruke: 15
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.06.2014. u 14:02 - pre 119 meseci
Ma imam neko uputstvo, ali na njemu samo piše kako se povezuje i koje komande čemu služe, nema nikakvih tehničkih karakteristika. I drug jedan koji je mašinac i ja smo ugradili isti gorionik i isto smo i prošli sa potrošnjom, ja malo više od njega jer sam non-stop grejao. On je sva živa štelovanja isprobao, čak je prepravljao gorionik, pojačavao sekundarni vazduh i ko zna šta sve još i nije mogo da mu obori potrošnju. I on nema četvorokraki ventil. Kod mene smo naštelovali da plamen bude idealan, prema onome što ste pisali ovde. Ali potrašnja je i dalje u đavola. Zadnjih mesec dana grejanja sam od njih dobio drugi gorionik, koji je i za agropelet i za sve vrste koštica, ali nije bilo neko veće poboljšanje, sa 3 1/2 džaka je spala potrošnja na malo ispod 3, a vreme je bilo dosta toplo. Mana mu je i to što se ne pali gasi, već kad dođe do zadate temperature on pređe u održavanje kada mnogo ređe ubacuje pelet, pa posle opet se vraća u zagrevanje kad se voda ohladi. U svakom slučaju kad promenim kotao taj ventil obavezno ugrađujem. Što se tiče knjaževačkog peleta, kako se zadesi, ja nisam odjednom uzeo sav pelet, već su mi dovozili po tonu-dve kad mi nestane. Jedna tona je bila stvarno katastrofa, nije hteo da gori u kotlarnici je bilo non-stop ljuto od dima, šljaka koliko hoćeš. Mada uglavnom je bio ok, sa ostalim tonama nisam imao nekih problema, zadnje su bile i stvarno extra. Ako se uzme prosek pelet je dobar.

A koj je po vama Zmajdine najbolji integrisani kotao?
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.06.2014. u 17:31 - pre 119 meseci
Dajte neku fotografiju, naročito sa one strane gde gori vatra, dajte ako nije problem to uputstvo koje imate - i to može fotografija. Prosto, znatiželjan sam.

Što se integralnih kotlova tiče, najbolje rezultate glede iskorišćenja sam imao sa Biodomom27, najbolje ukupne performanse - elektronika, čišćenje, takođe vrlo lepu iskorišćenost, ima Kozuslan Simpel 25, a meni se (za sad) najviše dopada Thermoflux 25 koji jedini od nabrojanih može da radi i na drva, a po koeficijentu iskorišćenja ne zaostaje puno za prethodna dva - reč je o posto-dva... Sve ovo što napisah važi samo dok se (najzad) ne pojavi KtnPlt 12/18 koji će, računam, biti sa najvećim iskorišćenjem, sa najboljim ukupnim performansama (doduše bez automatskog čišćenja jer to je argument za razmažene, a mi to nismo, zar ne?), a moći će, za ne daj Bože slučaj, da se loži ne baš drvima već briketima, ali i ćumurom.

Inače, svaki gorionik/kotao na pelet može da se loži košpicama od višanja, skoro svaki može i sa košpicama od šljiva, tek poneki košpicama od kajsija, ali da može i na agro-pelet, to još video nisam, mada mnogi proizvođači tvrde da je njihov gorionik baš takav.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.06.2014. u 19:05 - pre 119 meseci
Citat:
srecko18:
Citat:
vasic74:
Elektronika je slovenacka. Jednoredni je displej.
Na elektronici ima vise nego sto treba. Mozete da je vezete i na mesni ventil.
Iskreno receno ima 150 parametara. Bukvalno sta god pozelite nalazi se na toj elektronici.
Najbitnija stvar sto za krajnjeg korisnika je potrebno samo da je ukljuci i iskljuci. Ostalo sve sam radi. Ko voli da se igra sa stelovanjima moze da menja parametre kako pozeli..
Sto se tice nedeljnog programiranja slicno je Tanebovom. Podesavanje temperature za svako paljenje.



sta se dobija kada se elektronika na ovom kotlu poveze na mesni ventil, koji naravno ima na sebi pogon..


Necu moci da ti odgovorim na ovo pitanje za sada. Bilo je previse informacija za prvi put.
znam samo da su spominjali da moze da vodi imesni ventil tj motor za mesni ventil.
Kako,iskreno receno zaboravio sam.
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.06.2014. u 21:02 - pre 119 meseci
Citat:
darkopetrovic79:
Kad vidim koliko neki od vas troše pelet, dođe mi da udaram glavom o zid. Ja sam ove sezone od 6. novembra kada sam ugradio gorionik do kraja sezone potrošio 9 tona peleta. Decembra i januara sam trošio po 5 džaka za 24h, a kada je bilo -10 6 - 6 1/2 džaka. Imam Podvisov kotao koji je pravljen za gorionik za naftu, a gorionik sam ugradio Pulsar, prave ga u Nišu. Četvorokraki ventil nije ugrađen. Pelet kupujem u Knjaževcu. Ovi što prave gorionik kažu da je loš pelet, a ovi što prave pelet da je loše iskorišćenje gorionika pa je zato takva potrošnja. Celokupna površina koju grejem je 110m2, u kući gde se etaže ispod i iznad ne greju. Izolaciju nemam, ali je kuća građena od siporex blokova. E sad kotao je predimenzionisan (46kw), a verovatno i gorionik. Pošto sam se opeko sa eksperimentisanjem sada hoću da kupim integrisani kotao na pelet i da više ne razmišljam. Zanima me ako možete da mi kažete koji je po vama najbolji, odnos cena - kvalitet - potrošnja peleta. Kotao mora da bude u mogućnosti da gori koštice od višnje i eventualno od šljive (ali one nisu toliko bitne).

Pročitao sam forum i vidim da su nekoliko hvaljeni kao dobri: Slimpel, Termoflux, Biodom 27, Topling, Toby, Kovan. Koji od njih je po vama najbolji i zašto? Koliko sam video cene su im uglavnom slične. Ovamo gde kupujem pelet su mi rekli da je biodom 27 najbolji, ali opet mislim da vi ovde ipak bolje znate od njih (pogotovu što su mi oni i preporučili ovaj gorionik što imam). Trenutno grejem 110m2, ali u planu je da se u naredne 2-3 godine završi i etaža iznad i onda bi grejao 220m2. Tada bi i stavio stiropor od 8cm na plafon kao izolaciju. Prema onome što sam video ovde trebalo bi da kotao od 25kw zadovolji potrebe. Ako nije tako onda napišite i koje jačine da uzmem kotao. Unapred hvala.


darko, što je mnogo, mnogo je. Da se pelet dobije i u pola cijene, trebalo je tu količinu izdžakirati nekoliko puta.
Ja sam sa današnjim danom od 10 januara potrošio približno 3 tone koštice od višnje. Kažem približno zato što sam pakovao u jutane vreće od kafe pa nisu sve iste.
Sa današnjim danom- znači da sam i danas kao i svih predhodnih dana grijao vodu sa gorionikom.
Nesretnih okolnosti za ovo je više ali neke od njih su: Kupio sam inox bojler kombinovani i mislio da sam uradio pravu stvar ali-šipak.
Elektro grijač se "istopi" za 3-4 mjeseca rada. Mjenjao 4-5 komada, stavljao "poboljšane" verzije ali sve je uzalud. Sad ovaj zadnji čuvam za NE DAJ BOŽE a dok ne uradim spremnik i priključim solarne kolektore, ostaje mi svakodnevno grijanje gorionikom. Za 24-časovne potrebe potrošim 5-6 kg koštice i jedina prednost je što sam je nabavio jako povoljno. Dok je trajalo grijanje grijao sam oko 140 kvadrata bez izolacije i do danas gorionik ima 845 sati rada.
Svašta na brdovitom balkanu, pa i ovo
P.S. I kotao i gorionik i automatika i dozator i spremnik su iz samogradnje
 
0

darkopetrovic79
Knjaževac, Srbija

Član broj: 293471
Poruke: 15
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.06.2014. u 15:29 - pre 119 meseci
Citat:
zmajdin:
Dajte neku fotografiju, naročito sa one strane gde gori vatra, dajte ako nije problem to uputstvo koje imate - i to može fotografija. Prosto, znatiželjan sam.

Što se integralnih kotlova tiče, najbolje rezultate glede iskorišćenja sam imao sa Biodomom27, najbolje ukupne performanse - elektronika, čišćenje, takođe vrlo lepu iskorišćenost, ima Kozuslan Simpel 25, a meni se (za sad) najviše dopada Thermoflux 25 koji jedini od nabrojanih može da radi i na drva, a po koeficijentu iskorišćenja ne zaostaje puno za prethodna dva - reč je o posto-dva... Sve ovo što napisah važi samo dok se (najzad) ne pojavi KtnPlt 12/18 koji će, računam, biti sa najvećim iskorišćenjem, sa najboljim ukupnim performansama (doduše bez automatskog čišćenja jer to je argument za razmažene, a mi to nismo, zar ne?), a moći će, za ne daj Bože slučaj, da se loži ne baš drvima već briketima, ali i ćumurom.

Inače, svaki gorionik/kotao na pelet može da se loži košpicama od višanja, skoro svaki može i sa košpicama od šljiva, tek poneki košpicama od kajsija, ali da može i na agro-pelet, to još video nisam, mada mnogi proizvođači tvrde da je njihov gorionik baš takav.


Poslao sam vam na pp.

Što se tiče rada i na drva to mi nije bitno pošto stari kotao neću da izbacim, već ću samo novi da dodam sa druge strane dimnjaka. Tako da ako nekad zatreba da se loži na drva neće biti problem. U Knjaževcu ima ugrađen Biodom 27 pa ću baš da idem da vidim sa vlasnikom kako je prošo. On mi se i najviše sviđe jer može da gori od 5-40kw. Postavim ga na 15kw dok grejem 110m2, a kada dupliram površinu podignem ga na 25kw. A ako nekada uspem da završim celu kuću, što je verovatno nikada, onda mogu i da ga podignem na više.

Hvala puno na informacijama.
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.mts.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.06.2014. u 17:21 - pre 119 meseci
Od 5 do 40 kw to je posao za Zmajdina. Da je od 10 do kw pa da verujem ni 25kw integrisani kotao nije na 5kw najniza zbog velicine resetke. Kamini od 14 kw pa rade na 5kw, imaju duplo manje resetke za sagorevanje. To bi bilo idealno kada bi tako radio.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.06.2014. u 20:35 - pre 119 meseci
Nema biodom toliki raspon, jedva da dobaci do ! : 3, mada može još malo da se rastegne. Ne sećam se tačno koliko to beše, čačkao sam jedan Biodom kod kolege sa SSM foruma, ama zaboravih mu ime pa jbg.

Kod vašeg gorionika problem je veoma, veoma primitivna elektronika, verovatno i predimenzioniranost u odnosu na kotao. Ako bi izmerili koliko peleta dozator dotura u jednoj sekundi (izmerite tako što ga pustite kao da startuje a crevo sprovedete u kesu, pa kad završi vi izmerite koliko je to pa podelite sa brojem sekundi tokom inicijalnog punjenja) i napišete koliko traje rad dozatora kad radi (i kad održava plamen), pa i kolika je pauza između doziranja u oba slučaja, imaćemo o čemu da razmišljamo.

Uzgred: dva kotla na jedan dimnjak ne biva. Inače, u Knjaževcu imate proizvođača gorionika - Termis: da ste od njih gorionik kupili, sad bi smo polemisali samo o četvorokrakom ventilu i eventualno o finom podešavanju. Međutim...

Btw: koliko je koštao ovaj gorionik?
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

darkopetrovic79
Knjaževac, Srbija

Član broj: 293471
Poruke: 15
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.06.2014. u 20:44 - pre 119 meseci
750e
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.06.2014. u 20:58 - pre 119 meseci
Pa dobro, jeftiniji je od Trmisa za 140 evra, košta otprilike koliko i Ferroli.




Evo fotografija da ih i drugi vide: vrlo čudno rešenje, moram priznati - nema razdvojenog primarnog i sekundarnog vazduha, na primer.

Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
Prikačeni fajlovi
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.06.2014. u 21:49 - pre 119 meseci
Na rešetki izgleda da lepo sagoreva , valjalo bi videti i ostatak kotlla, iznutricu, pretpostavljam da nema ni turbulatore pa sve beži u dimnjak, i ja sam imao ovakav kotao , jako sam bio sretan kad sam ga prodao...
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.06.2014. u 22:02 - pre 119 meseci
Ne bih ja ovo nazvao dobrim sagorevanjem: to što je pepeo beo, to je zato što je dugačak put plamena, a i pepeo se nagomilava samo tako. Ono što mi se ne dopada je ono nešto jako crno i svtlucavo u pozadini, deluje kao katran.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.06.2014. u 22:09 - pre 119 meseci
Zato me i interesuje ostatak kotla , inače su vrata neizolovana pa se verovatno mnogo kondenzuje tamo, a drugde? Ako može još jedna slika iznutrice...
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

darkopetrovic79
Knjaževac, Srbija

Član broj: 293471
Poruke: 15
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.06.2014. u 23:20 - pre 119 meseci
Pa nije baš 140 evra jeftiniji, brat je ugradio termisov 2 meseca pre mene i platio ga 1200 evra. Ja sam prvi platio 650e, a onda sam za ovaj doplatio još 100e.

Na njemu bože da se podešava koliko dozator da dodaje pelet, koliko da traje todavanje, koliko često da dodaje. Sve sam ja to isprobavao, menjao, štelovao i nije bila neka velika razlika u potrošnji.

Kada sam reko dva kotla na jedan dimnjak nisam mislio u isto vreme, već zatvarati jednu rupu dok drugi greje.

Sekundarni vazduh ide kroz ove kaskade, između svake dve ploče.

Turbulatore sam ubacio, napravili su mi ih u jednoj radionici, ali nisam dobio nikakvu razliku.

U kotlu sam napravio šamotni tunel od cigli. Pre njega se lepilo žuto na ivice kotla, što znači da pelet nije dobro sagorevao, e sa ovim tunelom to se nije dešavalo. Ako slikam unutrašnjnost kotla videće se samo cigle. A vrata jesu neizolovana, čak ima i jednja rupa jer su pogrešno izbušili za šraf kada su ugrađivali gorionik.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet22.06.2014. u 08:31 - pre 119 meseci
Na Termisovom sajtu piše da je redovna cena 950, a sad je (kao) 890 evra. Kako se došlo do 1200!?

Logično je da doziranje i ritam doziranja može da se podešava, pitanje je samo koje su to vrednosti. Ako znamo koliko peleta ulazi u komoru za sagorevanje, onda znamo i koju količinu toplote gorionik proizvodi, a baš tu se (mislim) krije tajna sa velikom potrošnjom. Sumnjam, naime, da je ta količina toplote prevelika za vaš grejani prostor, pa da se gorionik (pre)često pali-gasi. Možda se zbog toga i zove "Pulsar". Ovo poslednje je samo šala-pošačoca.

Drugo na šta sumnjam - u to sam gotovo siguran, da u dimu ima (su)viška kiseonika, te da je iskorišćenost plamena (pre)niska, što je već do samog gorionika, odnosno načina na koji je ugrađen: svaka rupa na koju ulazi vazduh je (pre)veloka smetnja dobrom sagorevanju, odnosno iskorišćenosti.

Na kojoj temperaturi vode u kotlu gorionik ide u održavanje, odnosno gašenje?
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

darkopetrovic79
Knjaževac, Srbija

Član broj: 293471
Poruke: 15
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet22.06.2014. u 09:17 - pre 119 meseci
Pa brat je toliko platio, septembra prošle godine. Ustvari možda je bilo 1150e. To je verovatno cena sa ugradnjom i spremnikom, pošto je uzeo sve od njih.

Ako se dobro sećam on ubacuje 2 sekunde pelet, bilo je 3, pa je smanjeno na 2. A količinu sam ja smanjivao, ali otprilike je jedna šaka peleta i ubacuje ga na svake 34 sekunde. Da bi baš precizno izmerio ja moram da upalim gorionik da greje.

Na previše kiseonika možda utiče i to što mi je unutrašnji prečnik dimnjaka 27cm. Klapna je skoro skroz zatvorena, ostavljena samo koliko da ne dimi, ali i dalje vuče kao blesavo. A dimnjak je visok oko 15m i ide kroz sredinu kuće.

Kada pređe 62 stepena dok zagreva, a imam sobni termostat pa kada dostigne 22,6 stepena u kući on prelazi u održavanje. Pumpa mi se pali na 50 stepeni. Sa starim gorionikom je dolazio bez problema do 62 stepena, sa ovim nisam video da je nekad došo do te temperature, uglavnom ide do 54-5.

[Ovu poruku je menjao darkopetrovic79 dana 22.06.2014. u 17:46 GMT+1]
 
0

pankec
beograd, malta

Član broj: 278875
Poruke: 487
*.i07-32.onvol.net.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet22.06.2014. u 16:56 - pre 119 meseci
@ darkopetrovic79
http://kotly.com/Chimney_draug..._-_normal_nr__960101,1642.html
ovo je resenje za preveliki dimljak,ja imam isti problem i ovo planiram da ugradim
Ecopell 35
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.06.2014. u 17:56 - pre 119 meseci
Ovo sam davno ugradio.
Moje iskustvo.
Kad imas ventilator stelujes na ventilatoru a ne na ovom.
Kad nemas ventilator onda ovo nije lose .Nastimas 10 Pa cim se vatra razgori i povuce dobro pocinje da se otvara i drzi nekih 10 - 15 Pa kolko nastelujes
 
0

aslservis
Darko Lausev
servis
aslservis
Subotica, Srbija

Član broj: 323989
Poruke: 52
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.aslservis.com


Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.06.2014. u 23:23 - pre 119 meseci
Pozdrav drustvo...
Dal i mi neko moze pomoci u dvoumici? Naime dvoumim se da uzmem kotao koji cu koristiti na pelet. Interesuje me bosch solid2000 ili ferroli sfl3 (grejem oko 100m2). Znam da je prvi vareni a drugi liveni. Kod prvog mi se cini da je bolje iskoristen ali me brine vek trajanja, dok drugi nema taj problem sem sto mu je putanja dima kraca pa se brinem da nece biti iskoristen kao bosch. Molio bih iskusnije da mi kazu svoja misljenja tj da li sam u pravu ili ne? Hvala.
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.kbcnet.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.07.2014. u 07:31 - pre 119 meseci
Pogledajte Stilmetal compact 20kw na pelet na sajtu
www.ekonatim.rs
proizvodi-stilmetal.
Procitajte upustvo o rukovanju 20kw.
Daleko je bolja varijanta od kotla na drva plus feroli gorionik od 35kw.
Ako vas jos nesto interesuje pozovite me na 0645700443
Sasa.
 
0

SKIDANOVIC
Svuda i na svakom mestu
Bambi Land

Član broj: 319865
Poruke: 126
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet02.07.2014. u 06:55 - pre 119 meseci
Vasicu ovaj Stilmetal se cini puno ozbiljniji kotao od Termofluksa , ova jesen ce promeniti mnogo toga na trzistu pelet kotlova .
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7699922 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.