Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7720137 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sajkatava
zvezdara

Član broj: 326009
Poruke: 181
*.dynamic.sbb.rs.



+6 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.01.2015. u 07:58 - pre 113 meseci
Tomarko-resenje je u vidu cevnog nalegajuceg termostata(oko 10 eura)
Citat:
tomarko1411: Da se prvo nadovezem na moj predhodni post, rekao sam koliko dugo radi gorionik na ovim temperaturama, a kada ode u malo veci minus tada radi po 20 do 30 min duze.


@walper
Kotao ABC, gorionik ferroli p7, kuca 140m2, izloacija 5cm, PVC stolarija, kontrola gorionika preko bezicnog termostata. Snaga gorionika mi je na 3 (25kw), u01 65*.
Potrosnja po mojoj odokativnoj proceni je oko 3kg na sat.
Pumpa mi ukljucena u struju i nemam kontrolu nad njom, nit znam kako bi je vezao na gorionik.


I pored toga sto imam problem sto je nekad u kuci hladno, imam jos jedan problem, Imam izmenjivac toplote u bojleru (bojler u kupatilu) , i sve je super kada gorionik radi, ali cim stane moram u kupatilo da zavrcem ventile da mi ne bi tu vodu sto je ugrejao povukao nazad i ohladio jer pumpar vrti non stop.
Citat:
tomarko1411: Da se prvo nadovezem na moj predhodni post, rekao sam koliko dugo radi gorionik na ovim temperaturama, a kada ode u malo veci minus tada radi po 20 do 30 min duze.


@walper
Kotao ABC, gorionik ferroli p7, kuca 140m2, izloacija 5cm, PVC stolarija, kontrola gorionika preko bezicnog termostata. Snaga gorionika mi je na 3 (25kw), u01 65*.
Potrosnja po mojoj odokativnoj proceni je oko 3kg na sat.
Pumpa mi ukljucena u struju i nemam kontrolu nad njom, nit znam kako bi je vezao na gorionik.


I pored toga sto imam problem sto je nekad u kuci hladno, imam jos jedan problem, Imam izmenjivac toplote u bojleru (bojler u kupatilu) , i sve je super kada gorionik radi, ali cim stane moram u kupatilo da zavrcem ventile da mi ne bi tu vodu sto je ugrejao povukao nazad i ohladio jer pumpar vrti non stop.

KEPO MC -20,..210m2,...4-kraki ručni+trokraki zaštitni
mešni ventil,stiropor 15cm
na zadnjoj ploči,5cm stiropor na zidovima(fasada),alu
i pvc stolarija..
 
0

ratko.mileusnic
Mileusnić Ratko

ratko.mileusnic
Član broj: 327265
Poruke: 9
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.01.2015. u 09:52 - pre 113 meseci
Citat:
urade:
Postavljen kompakt20 pre desetak dana ali nisam stigao da se pohvalim :)
U planu mi je pogon za cetvorokraki mesni ventil i neka automatika...narucio sam pelet od jednog clana ovde pa cu videti kakav je,kako stvari stoje sa ovim blesavim vremenom uskoro ce se morati loziti...



Možda sam zakasnio ali sam tek od skora na ovom forumu, pa ako nisi nabavio automatiku evo mojih iskustava. Ja već 14 godina imam automatiku proizvođača FIRST (MR-TR PLUS). Prodaje ih Termomont. Reguliše otvaranje mešnog ventila u odnosu na spoljnu temperaturu, temperaturu kotla i zadatu temperaturu u sobi. Nisam imao nikakvih problema. Još uvek se grejem na čvrsta goriva (kotao trajnožareći Megal), ali imam nameru da pređem na Pelet (kotao na čvrsta goriva bih ostavio za "ne daj Bože"). Uzeo bih neki kompaktni kotao. Najviše mi se sviđa KEPO. Takođe bi koristio automatiku, no tu još uvek imam dilemu jer FIRST kaže da cirkulaciona pumpa treba bude ugrađena na izlazu iz mešnog ventila ka radijatorima. Gde se tebi nalazi mešni ventil u odnosu na pumpu?

pozdrav




[Ovu poruku je menjao ratko.mileusnic dana 17.01.2015. u 11:33 GMT+1]
 
0

LONG WAY
self
Serbia

LONG WAY
Član broj: 324906
Poruke: 118
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.01.2015. u 10:14 - pre 113 meseci
Ja sam malo zatecen tvojim postom kazes da 14 god koristis automatiku i mesni ventil a pitas gde treba da stoji !!!!!
Mozda si pogresno postavio pitanje pa da odgovorim .
Ali evo da ponovim ono sto znam i kako je kod mene .
Mesni ventil dodje obavezno odmah na izlazu iz kotla i tek posle njega krecu cevi prema vodenoj pumpi ili razdelniku pa prema radijatorima .
U mom slucaju kotao je Kozlusan Slimpel 25 KW , automatika Tech 431N + motor Seltron AVC 120 .










IT`S A LONG WAY TO THE TOP
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.01.2015. u 11:14 - pre 113 meseci
Predpostavljam da pita jer u kepo kotlu ima već pumpa i ako bi stavio mešni bila bi u kotlovskom krugu , a mrtr koristi sa starim kotlom , a sad pitanje je da li treba mešniventil za kepo sistem , obično kod kamina ne stavljaju jer bi to značilo da u kotlu bude znatno veća temperatura pa bi mu se automatika zbunila .
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

LONG WAY
self
Serbia

LONG WAY
Član broj: 324906
Poruke: 118
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.01.2015. u 11:29 - pre 113 meseci
Aha sad razumeo .
Cuo sam od nekih majstora da je cak i dobro da pumpa bude u kotlovskom krugu , pa iza toga cetvorokraki pa opet druga pumpa za radijatroski krug .Objasnjenje da je tada kotao zasticen 100 % jer voda cirkulise u krugu kotla 100% a zeljena temepratura preko cetvorokrakog ide dalje u drugi krug . Ako lazu mene i ja lazem vas sto bi rekli neki .


IT`S A LONG WAY TO THE TOP
 
0

ratko.mileusnic
Mileusnić Ratko

ratko.mileusnic
Član broj: 327265
Poruke: 9
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.01.2015. u 11:53 - pre 113 meseci
Citat:
LONG WAY:
Ja sam malo zatecen tvojim postom kazes da 14 god koristis automatiku i mesni ventil a pitas gde treba da stoji !!!!!
Mozda si pogresno postavio pitanje pa da odgovorim .
Ali evo da ponovim ono sto znam i kako je kod mene .
Mesni ventil dodje obavezno odmah na izlazu iz kotla i tek posle njega krecu cevi prema vodenoj pumpi ili razdelniku pa prema radijatorima .
U mom slucaju kotao je Kozlusan Slimpel 25 KW , automatika Tech 431N + motor Seltron AVC 120 .











Ja sam ugradio mešni ventil onako kako preporučuje proizvođač (slika 3). Moja dilema gde se ugrađuje mešni ventil kod kompaktnih kotlova na pelet, jer kod njih položaj pumpe ne mogu da biram.
Prikačeni fajlovi
 
0

ratko.mileusnic
Mileusnić Ratko

ratko.mileusnic
Član broj: 327265
Poruke: 9
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.01.2015. u 12:05 - pre 113 meseci
Citat:
boree:
Predpostavljam da pita jer u kepo kotlu ima već pumpa i ako bi stavio mešni bila bi u kotlovskom krugu , a mrtr koristi sa starim kotlom , a sad pitanje je da li treba mešniventil za kepo sistem , obično kod kamina ne stavljaju jer bi to značilo da u kotlu bude znatno veća temperatura pa bi mu se automatika zbunila .



Upravo tako, samo što je u pitanju kompaktni kotao namenjen za ugradnju u kotlarnicu. Dakle on več ima pumpu kojoj ne mogu da menjam mesto.
 
0

LONG WAY
self
Serbia

LONG WAY
Član broj: 324906
Poruke: 118
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.01.2015. u 15:01 - pre 113 meseci
Pa kolega Ratko ostavi to kako vec jeste na kotlu i tu nista ne diraj a ostavi taj cetvorokraki ventil kako pravila nalazu i tu vodenu pumpu i imas dva kruga grejanja ,,,,, jedan kotlovski a drugi radijatorski i sviraj (uzivaj ) Ratko .
IT`S A LONG WAY TO THE TOP
 
0

walper
Banja Luka

Član broj: 23626
Poruke: 301



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.01.2015. u 21:30 - pre 113 meseci
Citat:
tomarko1411:


odgovorio ti je kolega sajkatava


Pitanje u vezi dimnih gasova

vec je mnogo puta receno da radom ventilatora nivo dimnih gasova treba korigovati da bi se dobilo dobro sagorjevanje i iskoriscenje , neki su zadovoljni sa 80,90,100 pa i do 140


da li na svim snagama vam je konstantna temp.dim gasova , posto kod mene na snazi 1 mogu da korigujem da budu oko 100 , a na vecim snagama idu oko 140 , mislim da bi mogao smanjiti i na vecim snagama ali bi onda rad ventilatora na snazi 4 bio manji (broj okretaja) u odnosu na snagu 1 , to mi nekako nema smisla

takodje me interesuje da li simetricno korigujete izduvni i usisni ventilator ?

U nekim kobinacijama mi je pepeo fin i praskast , dok u nekim sam primjetio talozenje garezi na zidovima . Posto nemam mjeraca dim.gasova , na sta sve trebam obratiti paznju da bi utvrdio da je sagorijevanje idealno , ova garez sam skontao da nije dobro.
thermoflux 35KW
 
0

sajkatava
zvezdara

Član broj: 326009
Poruke: 181
*.dynamic.sbb.rs.



+6 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.01.2015. u 23:05 - pre 113 meseci
walper,danima se zalim na kvalitet peleta...generalno se sve dovede u red,ali na kvalitet peleta ne mozes uticati.Mani je sagorevanje podeseno pomocu analizatora,loziste belo,temperatura dimnih gasova od 140-190 stepeni C(visoka),plamen fantastican,aipak...jutros pixla prepunjena sljkakom...Takodje se pepeo lepi za zidove pixle.Ne znam da li precnik dimnjaka utice na povecanu temp.dimnih gasova,kod mene je fi 200,a cunak fi 80.
KEPO MC -20,..210m2,...4-kraki ručni+trokraki zaštitni
mešni ventil,stiropor 15cm
na zadnjoj ploči,5cm stiropor na zidovima(fasada),alu
i pvc stolarija..
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.01.2015. u 16:34 - pre 113 meseci
Nešto razgledam po netu i vid-vid kako se menja kvalitet za Srbiju...





jel neko koristi dotičan ? neka reč-dve ...



I jel neko koristi onaj novi lepenački pelet , kako se pokazao ?

[Ovu poruku je menjao boree dana 19.01.2015. u 17:54 GMT+1]
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
Prikačeni fajlovi
 
0

tomarko1411
Frigomehanicar
Beograd, Srbija

Član broj: 324514
Poruke: 87
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.01.2015. u 18:20 - pre 113 meseci
Za taj ne znam, ja koristim Nanix Wood. Ne samo ja nego i mojih 5 prijatelja. Posto je meni prva sezona, meni je OK, a ovi ostali su zadovljniji jer su ranije koristili neki drugi.

Nego, jedno pitanje, hocu Ferroli p7 da stavim na modulaciju, da li sem parametra t18 koji mmoram da stavim na 1, moram i da raskacim bezicni termostat?
Kotao ABC 26kw, gorionik ferroli sun p7, 4k mesni sa pogonom LK armature, regulacija TrmRglt by Zmajdin, kuca 140m2, bojler 80l, izolacija 5cm, PVC prozori, pumpa u radijatorskom i kotlovskom krugu.
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.01.2015. u 18:24 - pre 113 meseci
Ne bi trebalo , to se odnosi na rad gorionika pri postizanju temperature a termostat samo za pali gasi

Još jedno pitanje , može se na ovo montirati sun p7 ?

http://www.ludoterm.ro/files/produse/doc_romanian_386.pdf



a danas sam merio opet količinu peleta ... prošli put mi "ispalo" 5,5kg/h a sad 8,3kg/h , još jednom ću meriti i nikad više , izgleda da je tu sreća velika stavka

Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
Prikačeni fajlovi
 
0

el magnifico
ramo ramic
setac
korzo
bihac,BiH

Član broj: 326926
Poruke: 58
*.pppoe17501.bih.net.ba.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.01.2015. u 19:00 - pre 113 meseci
dobar taj pelet sa vlaznosti 4%
jednom A1 drugi put A2
A1 bude mozda nekad,2045 godine se proizvodio na ovim prostorima
a taj procenat pepela 0,8%
sve sami vic do vica
 
0

duca011
Znaci Zemun

Član broj: 278569
Poruke: 165
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+37 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.01.2015. u 20:16 - pre 113 meseci
@el magnifiko

Vidim da si prilicno potkovan u poznavanju tehnologije proizvodnje peleta pa bi bilo lepo da sa nama podelis saznanje zasto se na ovim prostorima ne bi mogao proizvesti pelet A1 en plus standarda do 2045 godine.
Sta nedostaje?
Sirovine (sto cisto sumnjam videvsi kakvih sve bukvi ima na ovim nasim prostorima) ;-)
Tehnolozi
Obucena radna snaga ( da se obuciti ali da se prethodno odvoji bukovina i camovina) ;-)
Tehnologija
 
+1

dzogo

Član broj: 300096
Poruke: 27
95.172.68.*



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.01.2015. u 12:51 - pre 113 meseci
Pozdrav svima

Da li neko mozes da mi objasni na koji nacin pelet gorionici "komuniciraju" sa akumulatorom toplote u sistemu?

Da li gorionici na nasem trzistu imaju tu opciju ili gorionik prati temperaturu u kotlu i pri tome odredjuje svoj rad.

Hvala
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.01.2015. u 18:45 - pre 113 meseci
Kanda je zamrla diskusija otkako je ovo otoplilo.

dzogo

Što bi vranjanci rekli - ima gi razni, na gorioničke/kotlovske elektronike mislim. Prevedeno - neke elektronike imaju komunikaciju sa akumulatorom toplote, neke nemaju, ali sve komuniciraju sa kotlom - prate temperauru i u skladu sa njom odlučuju šta će da rade. Ima, naravno, elektronika koje su obaška, a posreduju između kotla i akumulatora toplote, recimo TrmRglt 2.0, koji doduše još nije dobio svoj konačni oblik, ali radi se na tome. Do leta će da bude sigurno. Za sad, evo ga TrmRglt 1.1, naslednik onog sa oznakom 1.0: ovaj ima unekoliko poboljšan softver, mada ništa od posebnog značaja u odnosu na onaj prvi, ima i neke hardverke koje su preteča "dvojke". Dobio je i "kaputić". Kako god, evo slike (i prilike).



Inače, sutra idem u Kruševački kraj, konkretno u Trstenik, pa k'o velim, kad sam već "u kancelariji"...

Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
Prikačeni fajlovi
 
0

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
*.dynamic.vipmobile.rs.

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.01.2015. u 21:39 - pre 113 meseci
Da malo "razmrdamo" forum!
Za grejanje 110 kvadrata,solidno izolovane kuće (5 cm stiropor i bavalit) i PVC stolarijom,
potrošeno 134 džaka (2010 kg) u prethodnih 110 dana!
Grejanje je pretežno trajalo od 6-21 h a u danima velikog minusa i ceo dan!
Kotao "Viadrus" sa 5 članaka (neuništiv),gorionik "Ecopell" (PERFEKTAN)!
Možda nekom pomognu informacije za poređenje a nekom i za odabir kotla
ili još bolje gorionika!
- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
0

dzogo

Član broj: 300096
Poruke: 27
95.172.68.*



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet22.01.2015. u 09:44 - pre 113 meseci
Hvala Zmajdine.

Neka je sa srecom i uspesno za regulator i samo napred.

Nadam se da ces nas obavestavati o napredku.

Pozdrav
 
0

shando90
student

Član broj: 301352
Poruke: 141
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet22.01.2015. u 19:01 - pre 113 meseci
Zmajdine da li je mnogo "strasno" kada u ovim danima kad je temperatura napolju vise nego uobicajeno za ove godine sto mi se pec "pregreva " ? mesni je otvoren na 2,3 (esbe ) tempr u totlu na 78 C na snazi 3 ne moze manje i dostigne temr u kotlu 78 onda prelazi u stanje off i dok ne padne temp je ugasena pa se ponovo pali nije cesto ali jednom se to desi u radu posto i pec slabo radi toplo je kako napolju tako i unutra ....
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7720137 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.