Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7691933 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mikijagodina
Cika Miki
Penzioner,
Jagodina

Član broj: 298422
Poruke: 50
*.adsl.eunet.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.02.2012. u 00:54 - pre 148 meseci
-Za Lucane koristim drugu sezonu gorionik nemam nikakvih problema sa njim ali cistim resetku svaki treci dan
to nije do gorionika nego do peleta , s napisevi nasi domaci proizvodjaci melju drvo sa korom i ubacuju 2% vezivo pa se javlja sljaka
Gorionik sam stelovao po mome tj po radu gorionika prpisacu moje parametre stelovanja pa cu da ti napisem pa probaj.
Pre nego sto ukljucis sprat bi lo dobro da ugradis trokraki termostatski ventil iza kotla kao ventil regulacije pritiska instalacije sto se tice pumpe to sve zavisi koju pumpu imas koja snaga protok kolika ti je dugacka intalacija koliko imas grejnih tela koji su ventili ....
Najprostije ti je da pustis sva grejna tela i da kada ti kotao postigne zadatu temperaturu da postoji najmanje 10 stepeni razlika
teperature vode izmedju polazne i povratne .
-Za kolegu iz Smedereva u septembru na sjmu zelene energije u Frankurtu video sam gorionike koji rade na ugalj sitan
ORAH poizvode ga dosta firmi iz Poljske i Ceske cena za15- 30 kw oko 400 eura sa elektronikom ako si zainteresovan dacu ti kontakt .
 
+1

mikijagodina
Cika Miki
Penzioner,
Jagodina

Član broj: 298422
Poruke: 50
*.adsl.eunet.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.02.2012. u 01:09 - pre 148 meseci
Citajuci kompletan forum od ovi nasi proizvodjaci DOMACI za gorionike pricaju kao da su nnapravili atomsku
centralu a ne gorionike pa pogledajte na internetu Indusi su napravili sporet od 5 do 50 kW na akomulatore od
kompjutera a za ventilatore koriste isto od kompjutera za hladjenje napajanja .
Ferolijev gorionik P7 u Segedinu kosta kada se skine poreza na granici 520 eura komplet sa puzem za pelet bez rezervoara
imas renomiranog proizvodjaca koji stoji iza proizvoda ZASTO OVDE SVI PRODAJU GORIONIKE DO 35 kW 800 DO 900 eura
to je po sistemu jeste skupo ali ide prodaja po ovoj ceni
 
0

igorsd
Igor Djokic
SysAdm
Smederevo

Član broj: 84334
Poruke: 38
93.87.33.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.02.2012. u 01:24 - pre 148 meseci
Citat:
mikijagodina: -Za kolegu iz Smedereva u septembru na sjmu zelene energije u Frankurtu video sam gorionike koji rade na ugalj sitan
ORAH poizvode ga dosta firmi iz Poljske i Ceske cena za15- 30 kw oko 400 eura sa elektronikom ako si zainteresovan dacu ti kontakt .


DA! Vrlo sam zainteresovan. Pogotovu sto u Nemackoj imam dosta poznanika i imao bi ko da mi donese kad podje ovamo na leto.
VELIKO HVALA unapred!
 
0

srdjandj
Srđan Đurić
Užice

Član broj: 298217
Poruke: 8
*.3gnet.mts.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.02.2012. u 11:26 - pre 148 meseci
Hvala gospodine Vasiću, na objašnjenju.

Srdačan pozdrav
 
0

savke_79
Nebojsa Savic
Programer
Temerin

Član broj: 276527
Poruke: 101
*.static.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.02.2012. u 11:28 - pre 148 meseci
Odgovor na to pitanje je veoma nezahvalno dati ukoliko nisi video ili koristio taj gorionik. Probaj da nadjes nekoga kome je on vec pravio i ko koristi pa ga pitaj koliko je zadovoljan istim.
 
0

OCC78
Banja Luka

Član broj: 169339
Poruke: 170
*.teol.net.



+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.02.2012. u 12:35 - pre 148 meseci
Citat:
savke_79: Odgovor na to pitanje je veoma nezahvalno dati ukoliko nisi video ili koristio taj gorionik. Probaj da nadjes nekoga kome je on vec pravio i ko koristi pa ga pitaj koliko je zadovoljan istim.


Puno Vam hvala i raspitat cu se oko toga.
 
0

mikijagodina
Cika Miki
Penzioner,
Jagodina

Član broj: 298422
Poruke: 50
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.02.2012. u 13:50 - pre 148 meseci
Za igora iz Smedereva evo ti jednog od proizvodjaca u Poljskoj
www.ardeo.com.pl
oni proizvode kotlove i gorionike na ugalj videces i sam



 
0

mikijagodina
Cika Miki
Penzioner,
Jagodina

Član broj: 298422
Poruke: 50
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.02.2012. u 13:58 - pre 148 meseci
Misko pogledaj sam kako radi , tu imas vise klipa


pozdrav

[Ovu poruku je menjao bakara dana 06.02.2012. u 14:41 GMT+1]
 
0

baneMilisavljevic
Milisavljevic Branko
Maksimil
Lucani

baneMilisavljevic
Član broj: 295007
Poruke: 53
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.02.2012. u 21:45 - pre 148 meseci
Za Mikija:Bio bi ti zahvalan kada bi mi ispisao tvoje parametre, jer meni definitivno trosi poprilicno peleta, da li zbog ovog hladnog vremena, ali45-50kg je cinimi se mnogo
 
0

mikijagodina
Cika Miki
Penzioner,
Jagodina

Član broj: 298422
Poruke: 50
*.adsl.eunet.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet02.02.2012. u 00:11 - pre 148 meseci
Za Baneta iz Lucana a i ostale kolege koji imaju Feroli P7 moja iskustva su :
- moj kotao je dvopromajni star 30 godina Tam H30 sa kosim lozistem sto znaci
da imam velike gubitke na grejanjem na gorionik . Imam jak dinljak sa velikim cugom
prvo sam na zadnjem delu zatvorio cug prema dimnjaku dimovodna cev je 230mm ne do kraja
nego na drugi zub gledano od nule tj zatvoren do kraja pa dva zuba od nule da bih smanjio hladjenje kotla .
Temperatura dimnovodne cevi mi je sada od 11o do 155 stepeni u radu sto je i dalje mnogo .
Gorionik mi radi 3- 25 kW parametri iz stelovanja fabricko uputstvo strana 3 tabela 2

....-t03 -58 , t04-4 , t05-11 , to7-16 , .......t12-137, t13-48,......t19-65 ostale paremetre nisam menjao .
trenutno koristim Boljevacki pelet .
Pozdrav svima
 
0

mikijagodina
Cika Miki
Penzioner,
Jagodina

Član broj: 298422
Poruke: 50
*.adsl.eunet.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet02.02.2012. u 00:23 - pre 148 meseci
Za Baneta na koliko ti radi sistem grejanja sada na -10 napolju ,
temperatura vode polaznogvoda tj na koju temperaturu ti se iskljucuje gorionik
izmeri vreme rada od paljenja do iskljucenja i vreme vreme stajanja gorionika do ponovnog
ukljucenja pa se javi . Miki
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
109.198.5.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet02.02.2012. u 10:27 - pre 148 meseci
Na osnovu dosadasnjih posmatranja drugih gorionika i upoređivanja, ne upućeni kupci koji prvi put se sreću sa gorionicima i nemaju iskustva, prilikom kupovine gorionika dobro provere šta dobijaju a šta gube.
Daću jedan primer. O mogućnostima i konstrukciji gorionika neću da pričam. primer ću uzeti ferroli kao najeftiniji gorionik uvozni. naše neću da poredim. Imam u komšiluku M&B gorinik, greje kuću od 70 m2. Posle manje od mesec dana su menjali elektroniku. Ali to ne mogu da smatram kao nešto posebno, jer elektronika može da zeza sve proizvođače. Ne mogu da dajem sud na osnovu jednog gorionika. Potrošnja u prelaznom periodu se kretala oko 30 kg na 24 sata. Neću ni o tome da komentarišem, osim da moguće servis nije mogao da nađe rešenje kako da spusti potrošnju. Ono o čemu hoću da pišem je to da prilikom kupovine recimo ferroli, njega sam uzeo jer je renomirana firma. Cena ferrolija sa izgradnjom dodje oko 1200 eur sa rezervoarčićem. Naravno negde skuplje negde jeftinij. recimo da je cena nekog ozbiljnijeg gorionika oko 1400 eur sa montažom. plus duplo veći rezervoar 1500 eur komplet. Dajem primer. 300 eur je kada se pogleda puno, za nas sirotinju. E sada nastaje drugi problem. kako se gubi za dve godine ta razlika. Ferolli mora da koristi kvalitetan , čist pelet. Ili će se kao što je ovde već pisano gasiti, gušiti itd. Znači ima dosta problemčića. Znači mora da koristi kvalitetan pelet koji je po ceni od 20 do 30 eur skuplji po t. Neko bi rekao i da je dosta kaloričniji ali ja sam koristio i krš od peleta, mešavina i hrasta, i daskica od paleta, i metala unutra, ko zna cega nije bilo, i drakulićev pelet. I nisam osim čišćenja rešetke ništa primetio. Ista potrošnjasamo što sam ovaj krš čistio na 10 sati jednom. E sada imam kvalitetniji od tog krša i čistim rešetku na 3 do 4 dana. drakulićev na 7 do 10 dana. A pošto kotao moram da čistim na 7 dana nije mi problem na 3 do 4 dana sidjem i očistim rešetku za 5 min.
Idemo dalje sa računicom, uzimate 5 T drakulićevog i plaćate ga sada 210 eur, u predsozoni jeftinije, a drugi lošiji od njega plaćate 180 eur. na 5 t je usteda na godišnjem nivou 150 eur. Pod 180 eur mislim na pelet koji nije krš. ali recimo da je prašnjaviji, i ferroli to ne može da guta.
Za dve godine to je 300 eur. Znači došli smo do istog u parama. treću godinu pod uslovom da gorionik i dalje radi, a rekli smo koji su problemi kod Ferrolija, već ste u gubitku 150 eur.
Sada imam slučaj da je čovek koji je kupio ferroli , i koristio pelet sa kesama napisane na Italijanskom, bio je zadovoljan. Uzeo je sada Drakulićev, i ima ogroman problem. Drakulić je izbacio jednu turu lošeg peleta crni, koji ostavlja dosta šljake. I gorionik se gasi, napuni se od grla do motora fleksi crevo peleto. tri puta mora u toku dana da ide i čisti. A platio ga je papreno.
Ovde osim ferrolija nisam naveo ni jedan po imenično gorionik. Samo sam dao računicu kako bi trebalo po meni da se gleda. Naravno ko nema druge mogućnosti, okej, doveden si pred svršen čin i to je to.
Ja sada trošim odprilike od 50 do 55 kg na 18 sati a grejem oko 240 a ponekad ukjučim i 340 m2 grejnog prostora. Naveče mi puno pomažu termo izolovane roletne, pogotovo kada duva vetar. Oko tri sata ujutru uključujem klimu običnu ne inverter i ona mi drži na mom spratu od 100m2 temperaturu oko 20 stepeni. A temperatura mi je u sobama u proseku od 22 do 24 stepena. Iznad mene je 5 cm stiropora, 3 cm presovane trske, daske i najlon, naravno ovo je sve iznad ploče plafona. Nemam podaščan krov, samo crep. I klima uspe da održi 20 stepeni. Ujutru za tačno 40 minuta mi je temperatura u svim radijatorima 64 do 65 stepeni (ujutru uključujem samo 240m2 grejnog prostora), mislim na ravnomerni rad pumpe, jer je podešena da se pali i gasi. Da ne guram hladnu vodu kroz radijatore. Imam i mešni ventil i sve termo glave. Tako da već u 7 sati kada mi deca ustaju temperatura u dnevnom boravku je oko 23 stepena.
 
0

GORAN 40
RADNIK

Član broj: 298315
Poruke: 36
93.184.90.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet02.02.2012. u 17:20 - pre 148 meseci
Vasicu,vidim da nas prozivas-pa da ti odgovorim.Moguce je da smo menjali elektroniku u roku od mesec dana(zdrav covek ode za mesec dana,pa desi se i elektronici) ali jedno ti samo mogu reci.U roku od nekoliko sati servisiramo bilo koji kvar,jer bukvalno svaki deo gorionika,pa i samu elektroniku licno izradjujemo.Imali smo nekoliko primera da nas ljudi mole da servisiramo gorionike drugih proizvodjaca,jer ovlasceni serviseri ne dolaze po desetak dana a i kad dodju-nemaju rezervni deo.Ne reklamiram se,jer nemam potrebe,najbolja reklama su sami korisnici nasih gorionika,zato i imamo ovoliki broj ugradjenih gorionika.ZADOVOLJNA MUSTERIJA JE NAJBOLJA REKLAMA.
A sto se tice peleta potpuo si u pravu,jer non stop eksperimentisemo sa raznim proizvodjacima.Uopste nisi siguran na kakav ces pelet naleteti,jer se desava da u istoj paleti bude i dobar i los.Iz iskustva kazem svim forumasima-kupujte pelet leti,gledajte datum proizvodnje,pa cak i dali je iz dnevne smene.Sada se ne kupuje pelet,jer uz to sto su naduvali cene-sama sirovina je puna blata,koju oni lose odstrane,pa prilikom sagorevanja imas puno sljake,to jest peska.
Pozdrav od M&B.
 
0

sukabb
Vladimir jovanovic
muzicar
B.basta,srbija

Član broj: 229898
Poruke: 41
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet02.02.2012. u 18:20 - pre 148 meseci
Pratio sam ovu temu i dalje je pratim ,zelim samo da iznesem moje iskustvo ove godine sto se tice grejanja.Dvoumio sam se izmedju peleta i merne grupe,na kraju sam uradio ovo drugo.nadam se da niko nece zameriti sto to pisem ovde ,ali mozda

bude od pomoci nekom ako se dvoumi a ujedno da cujem vase masljenje o tome.
grejem oko 160 kv,izolacija je 5cm stiropor,pvc stolarija.Ukljucio sam grejanje 1.oktobra ,potroseno do danasnjeg dana 8937kv u prvoj taifi x 5,8 din=51834 din ,u drugoj 6572 kv x 1,9 din=12486din. sto se tice angazovane snage ,tj maksigrafa ,u oktobru je bio 6,7 kwx 704 din=4716din,nisam morao da ukljucujem drugi grejac od 6 kv,a novembar ,decembar i januar je angazovana snaga 13,4x 704din=9433 dinara.Sve ukupno 97336 dinara podeljeno sa 4 meseca =24334dinara mesecno.Ovo je proveren podatak iz mog iskustva,mozda nekom bude od pomoci da razresi dileme ,a ja bih voleo da cujem od vas da li je to ok u odnosu na potrosnju peleta ili nije,jer ako je velika razlika da ugradjujem gorionik sledece godine .Veliki pozdrav.
Zaboravih reci,temperatura u kuci je 21-22 stepena
 
0

mikijagodina
Cika Miki
Penzioner,
Jagodina

Član broj: 298422
Poruke: 50
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet02.02.2012. u 19:07 - pre 148 meseci
Za Vasica jedno pitanje na koji kotao si ugradio gorionik , sto se tice domacih peleta nijedan
proizvodjac nema EU standard - EN plus A1 ili EN plus A2 sto znaci da melju kompletno drvo
za pripremu drvenog cipsa gde ima i kore i materijal je manje debljine tako da sljaku stvara
drvena kora i vezivno sredstvo Melasa koja se ubacuje oko 2% pre peletiranja sto smanjuju habanje
ploca za peletiranje. Austriski pelet ili Italijanski sa ovim standardom je cisto drvo i zato se manje
javlja sljaka na resetki gorionika .

Pozdrav
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet02.02.2012. u 20:50 - pre 148 meseci
Citat:
sukabb: ... grejem oko 160 kv,izolacija je 5cm stiropor,pvc stolarija.Ukljucio sam grejanje 1.oktobra ,potroseno do danasnjeg dana 8937kv u prvoj taifi x 5,8 din=51834 din ,u drugoj 6572 kv x 1,9 din=12486din. sto se tice angazovane snage ,tj maksigrafa ,u oktobru je bio 6,7 kwx 704 din=4716din,nisam morao da ukljucujem drugi grejac od 6 kv,a novembar ,decembar i januar je angazovana snaga 13,4x 704din=9433 dinara.Sve ukupno 97336 dinara podeljeno sa 4 meseca =24334dinara mesecno.Ovo je proveren podatak iz mog iskustva,mozda nekom bude od pomoci da razresi dileme ,a ja bih voleo da cujem od vas da li je to ok u odnosu na potrosnju peleta ili nije,jer ako je velika razlika da ugradjujem gorionik sledece godine ...




Ako se uzme da se iz kilograma peleta "izvuče" 4 kWh i da tj kilogram u vansezoni košta 0,16 evra (mada nađe se i jeftiniji), a u sezoni 0,2 (nađe se i skuplji), kilovat-čas izađe na 4 do 5 dinara , što je jeftinije od onog po tarifi merne grupe { 97336 : (8937 + 6572) = 6,27 din/kWh }. Dakle, na 15509 kWh potrošnje u ova četiri meseca, ralika u ceni je između 19.696 i 35.205 dinara, što bi za celu sezonu iznosilo, uzimajući prosečnu mesečnu potrošnju kao reper, između 29.544 i 48.307 dinara. Razlika nije prevelika, ali nije ni znemarljiva, mada ako bi u sistemu postojao dovoljno veliki akumulator toplote da se promeni odnos noćna/dnevna struja u korist noćne, razlika bi bila znatno manja.




Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

Doktor17
Dejan Mladenovic
Zajecar

Član broj: 205166
Poruke: 36
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet02.02.2012. u 22:09 - pre 148 meseci
Ima li neko iskustva sa Centrometalom, da malo razmenimo iskustva?
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
109.198.5.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.02.2012. u 07:38 - pre 148 meseci
Mikijagodina, ja imam Ecom gorionik na svom ABC ekonomik kotlu od 33 KW i grejem od 240 m2 do 340 m2 grejnog prostora. Varira. Ali sam morao da malo pregradim kotao da bi imao što veću iskoristivost samog kotla u suprotnom sve ode napolje.
Ako pogledas u galeriji ekonatim, videćeš na koje kotlove sam ugradio gorionik, i to je samo jedan deo. Sve sam gorionike osim jednog ja ugradio. Od prosle godine. Predprošle godine je ugrađivao moj prijatelj iz Valjeva.
M&B nisam te prozivao naprotiv, rekao sam da se to dešava manje više svim proizvođačima, kao što se desilo i meni, ali isto kao ti u roku od par sati je sve bilo promenjeno. Ja naravno imam problem, koji pokušavam sada da rešim da obučim iz cele srbije sve zainteresovane ljude koji bi da ugrađuju ovaj gorionik. Koji će ako bog da, od sada da radi i na Agropelet. Tako da se pokušaju izbeći problemi sa lošim peletom. Ja sada čistim kao što sam rekao na tri do četri dana rešetku, I to sada kada je hladnije i gorionik radi sa većom potrošnjom. Nemam problema sa peletima slabijeg kvaliteta, jer i kada mi s****etka napuni skoro puna imam opet sagorevanje dovoljno. Samo mi tada pepo pokrije fotoćeliju i ugasi gorionik. Kada sam imao prvu turu blagi užas, na rešetki je bio sloj od preko 7 cm pepela i sljake i gorionik je radio, sagorevao je pelet. Naravno to nije rešenje. Najbolje kada je rešetka čista. Poslaću sliku primera.

Još jedno za sve, kod tropromajnih , dvopromajnih kotlova na čvrsto gorivo, mislim da ima još jedan problem. Ti kotlovi bi trebali preko tih dimnih kanala da uzimaju najveći deo toplote ili dobar deo toplote. Međutim kada uzmete i otvorite taj deo kotla gde je predviđeno čišćenje posle 15 dana ili više. (Kod mene nezgodno stalno odvrtati poklopac, tj prvo odviti samoresce, pa skinuti limenu oplatu, pa onda pomeriti staklenu vunu pa odšrafiti poklopac). imaćete popriličan sloj pepela. Tako da prenost toplote preko tih kanala je desetkovan. Mislim da je čak samanjen za 40 do 50%. To bi trebalo da se redovno čisti, i oni koji nemaju problema sa brzim čišćenjem tih delova to bi trebalo svake nedeje čistiti.


Prikačeni fajlovi
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
109.198.5.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.02.2012. u 07:50 - pre 148 meseci
Kao sto vidite na slici ovo sam sa kršom od peleta dobijao na svakih 8 do 12 sati. I kada dostigne tu veličinu se gasio gorionik. Ovo je previše pepela tj. šljake.
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
109.198.5.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.02.2012. u 12:28 - pre 148 meseci
Vec sam pisao na tu temu, ali da ponovim, brzina rasplamsavanja drveta, briketa ili uglja, naravno zavisi kog uglja (ruski je teško podpaliti), i u zavisnosti od toga kakav Vam je dimnjak, da li je odgovarajući za vas kotao, je sporija nego kod prirodne promaje. Jer otvor kod prirodne promaje je mnogo veći. Za sada gorionik se programira da ubacuje jednu količinu vazduha, recimo 50% od ukupne snage. To kod drva i briketa je sasavim dovoljno, kod uglja nije, ako samo ugalj založite. Recimo ja sam na video snimcima ložio prvo drvo, pa onda kada se rasplamsalo ugalj. I bio sam više nego zadovoljan. Gorionik ima opciju, da sam steluje preko sondi na dimnjači dotok vazduha, ali to se sada ne stavlja. Ako baš neko ima izrazitu želju da mu to bude prvenstveno a pelet po potrebi onda se to ugradi. Znači ako naložite drva prvo i pustite da se malo stvori žara, ubacite ruski ugalj i uživajte par sati, ja sam uzivao 3,5 sata, a na klasično loženje sam morao do 2,5 do 3 sata da ložim. Naravno to je na osnovu mog primera. Kada su U fabrici ABC isto to ispitivali na našem gorioniku isto su bili zadovoljni. Znači sada gorionk radi sa konstantnim ubacivanjem vazduha, recimo 50% od njegove nominalne snage. To može da izgleda da je malo, ali i te kako posle vidite da je dosta vazduha. Kada dostigne temperaturu željenu recimo 70 stepeni on ugasi ventilator i prestane sa ubacivanjem. Cirkulaciona pumpa se upalila kada ste joj vi zadali, preko gorionika. Kada temperatura se smanji, (opet kako vi zadate u kotlu) tj. izlazna temperatura vode pada i padne ispod minimalne zadate temperature pali se ponovo ventilator. Tako da on sam reguliše temperaturu u kotlu. Koja je prednost ovog načina loženja, za razliku od velike količine vazduha koja za sagorevanje kroz promaju ulazi u kotao i brzo razbukta plamen, ako je u pitanju ugalj temepratura u kotlu uglavnom raste mnogo više u odnosu na temperaturu koju ste vi zadali. Naravno još je bolja opcija da preko gorionika i te sonde izbalansira se protok vazduha. To nije urađeno jer u Sloveniji nemaju problem sa parama kao kod nas. Pa uglavnom koriste pelet. Takođe isti slučaj i sa Austrijom, Mađarskom, Italijom itd. Ali ono što sam ja dve nedelje ispitivao, pre nego što mi je stigao pelet, sasvim mi je zadovoljilo moje potrebe. s tim sto sam ja napravio jednu grešku pa sam napunio punu peć ruskog uglja i smanjio mesni ventil na 6 i još prigušio sve termoglave. Pre postavljanja gorionika nisam imao na svim radijatorima termoglave, a kada sam ga stavio postavio sam i sve termoglave. I one su sve manje više zatvorile radijatore. I temperatura u kotlu je bila previsoka, Gorionik je prestao da ubacuje vazduha ali kotao nije hermetički zatvoren i uvlačio je falš vazduh i ugalj je i dalje tinjao i odavao svoju ogromnu energiju. Ali na kraju se sve dobro završilo, samo mi je izolacija na Cu cevima na potisu izgorela :).A gorionik je pretrpio visoku temperaturu bez problema kao i elektronika iako nije radio i nije se vazdušno hladio.
Što se tiče sagorevanja goriva nisam video neku razliku, imao sam istu količinu pepela kao i kod promaje. Samo sam napravio poluatomatsko grejanje. Jer sam morao ručno da ložim na nekih 3,5 do 4 sata.
Ne znam da li sam ti uspeo sve objasniti, ali ako ti nešto nije jasno slobodno me nazovi. Pa ću ti objasniti šta kako da podesiš. Jer mi je teško da pišem a da pri tome nisam siguran da li si razumeo.
Takođe se sada radi na sobnim termostatima koji će da sve što se nalazi na elektronici pokazuje i u kući. Temperaturu sobnu, temperaturu polazne vode, greške. regulisanje preko kuće. To će biti žičani termostat. Koliko će da košta za sada ne znam. Ne verujem da će biti jeftin, recimo 20 ili 30 eur. Lupam za sada, znaću kada ga naprave. naravno može se spojiti sa nekim drugim sobnim termostatom. Koji pali igasi. ali sada pravim da imate uvid u sve iz sobe. Napravili su i bezično paljenje i paljenj epreko mobilnog, ali do sada nije prodat ni jedan jer je cena preskupa. 400 eur.
U stvari može da se napravi milion kombinacija ali je problem što to nije jeftino i za kućni buđžet je to skupo. To je problem i samom proizvođaču, jer ljudi traže neke još dodatne stavke i on se raspita koliko bi to koštalo, samo da se napravi plus njegova recimo 10% provizija i to bude skupo. Ali kvalitet je i te kako na visokom nivou. Ono što sada bude došlo od Marta biće gorionik sa najviše sigurnosnih zaštita po okolinu a i po rad gorionika. Insistirao sam i dobio sam saglasnost i podršku od proizvođača da ga pored njegovih zaštita i zaštita koje ja prilikom montaže stavjam, da se stavi još par zaštita. Naravno svi će pitati da li to menja cenu, ne cena ostaje a dobijate pored tih dodatnih zaštita i još poboljšanu elektroniku i mogućnost rada na agropelt i na loš pelet.
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7691933 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.