Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7656104 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

duca011
Znaci Zemun

Član broj: 278569
Poruke: 165
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+37 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.01.2012. u 15:38 - pre 148 meseci
Voleo bih kad bi uspeli da realizujemo tu pricu...mislim da bismo mogli da uspemo...takodje misslim i da bi mordred mogao da pomogne svojim iskustvom, kao i Zoli....I...najlepse bi bilo kad bi mogla da dovuces Remzija...covek ima i znanje, i iskustvo....ume lepo da objasni ono sto treba..
 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.01.2012. u 15:59 - pre 148 meseci
Volela bih i ja da ga dovucem, ali tesko bi to bilo.
Ali, moze on nama da pomogne i on-line, nema problema. Jooooj, a kad u maju raspalimo vatricu, pa razanj, pa pesma i posalica....naravno, da slavimo home-made gorionike!
preduzimljiva baba
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.kbcnet.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.01.2012. u 16:38 - pre 148 meseci
Vidim ja Rado da ti hoćeš gorionik od 600 eur. :)). Mislim da bi trebalo ozbiljan gorionik da se napravi za te pare. Naravno elektronika, grejač, ventilator, fotoćelije ili lamda sonde, spirale pomeni to treba uzimati od renomiranih firmih koje to ne prave u Kini. Da motorčić na njega sam zaboravio. Još ako se doda neki od načina mehaničkog ili hidrauličnog čišćenja to bi koštalo možda sve oko 700 do 800 eur. I rado dobila bi ekstra gorionik. Naravno bez garancije jer uzimaš preko veze po nabavnoj ceni. :)))
Baš m einteresuje rado po kojoj bi g ati ceni prodavala, recimo da košta oko 700 eur. Proizvodnja. Da si u obavezi da daješ 2 godine garancije n agorionik. I sve reklamacije ti snosiš troškove.
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.kbcnet.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.01.2012. u 16:41 - pre 148 meseci
Kazu da ta sprava za merenje gasova kosta oko 100 evrica.
Rado daj mi neki sajt gde prodaju ovakve spravice.
 
0

duca011
Znaci Zemun

Član broj: 278569
Poruke: 165
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+37 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.01.2012. u 17:20 - pre 148 meseci
Nije 100 evritja, ali moze da pomogne..
http://www.super-lab.com/cms/mestoZaUploadFajlove/TESTO_.pdf
 
0

Mordred
Zemun

Član broj: 1027
Poruke: 179
188.120.102.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.01.2012. u 17:30 - pre 148 meseci
Citat:
vasic74: Vidim ja Rado da ti hoćeš gorionik od 600 eur. :)). Mislim da bi trebalo ozbiljan gorionik da se napravi za te pare. Naravno elektronika, grejač, ventilator, fotoćelije ili lamda sonde, spirale pomeni to treba uzimati od renomiranih firmih koje to ne prave u Kini. Da motorčić na njega sam zaboravio. Još ako se doda neki od načina mehaničkog ili hidrauličnog čišćenja to bi koštalo možda sve oko 700 do 800 eur. I rado dobila bi ekstra gorionik. Naravno bez garancije jer uzimaš preko veze po nabavnoj ceni. :)))
Baš m einteresuje rado po kojoj bi g ati ceni prodavala, recimo da košta oko 700 eur. Proizvodnja. Da si u obavezi da daješ 2 godine garancije n agorionik. I sve reklamacije ti snosiš troškove.


Vasic74, navešću dve zablude u tvojoj prethodnoj poruci.
1. "renomirane firme koje to ne prave u Kini" - renomirana firma nije garancija kvaliteta, niti je proizvodnja locirana u Kini garancija lošeg kvaliteta.

2. ako bi smo rastavili jedan gorionik na komponente i uzeli u obzir da je napravljen u skromnoj seriji od 1000 komada, proizvođačka cena je mnooogo niža od ovih koje ti pominješ. Recimo kompletna elektronika, sa sve kućištem, interfejsom i displejom može da se napravi za manje od 20 evra. Najveći problem je plastično kućište/maska, jer zahteva pravljenje kalupa za ekstruder.



Vidim da se svi frljaju nekim danima i periodima za čišćenje kotla....e pa ja moj nisam čistio 6 meseci! Od aprila do oktobra!!! Koliko peleta vi za te dane provučete pre čišćenja? Ja moj Thermoflux pelling sa lošim peletom mogu da čistim posle svakog zaustavljanja rada, a sa dobrim peletom ga čistim na 200-400kg (vikendom, kad se ne uključuje, pa koliko do tada potroši).


Moram sada da idem....pisaću još, ako stignem....ubiste mi volju...
 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.01.2012. u 17:33 - pre 148 meseci
Citat:
vasic74: Vidim ja Rado da ti hoćeš gorionik od 600 eur. :)). Mislim da bi trebalo ozbiljan gorionik da se napravi za te pare. Naravno elektronika, grejač, ventilator, fotoćelije ili lamda sonde, spirale pomeni to treba uzimati od renomiranih firmih koje to ne prave u Kini. Da motorčić na njega sam zaboravio. Još ako se doda neki od načina mehaničkog ili hidrauličnog čišćenja to bi koštalo možda sve oko 700 do 800 eur. I rado dobila bi ekstra gorionik. Naravno bez garancije jer uzimaš preko veze po nabavnoj ceni. :)))
Baš m einteresuje rado po kojoj bi g ati ceni prodavala, recimo da košta oko 700 eur. Proizvodnja. Da si u obavezi da daješ 2 godine garancije n agorionik. I sve reklamacije ti snosiš troškove.


Znas li ti, Vasicu da sam ja cincarka? Ja bih najradije gorionik za dzabe. Ali ne moze, nema takav. Znam ja da je tvoja zarada na gorioniku minimalna i da se cak desi da te vise kosta nego sto zaradis. Ali ne pricamo mi o tvojoj zaradi. Mi bi svi da skupimo razni "asker" iz supe ili podruma i da od njega "zbudzimo" nesto sto radi. Po sistemu "seci usi - krpi d*pe"
E sad, kad mi "zbudzimo" nekakav gorionik koji radi, on nikako nece biti kompaktan i dobar kao tvoj ili njemu slicni.
Ja, recimo, sigurno nemam uslove da napravim sama gorionik, ali mogu da fantaziram o tome i da vezbam "sivu masu".
A divim se duci , urbanz i ostalima koji su spretni, vesti i istrajni da naprave nesto svoje. A tebe cenim mnogo zbog tvoje iskrenosti i nesebicnosti koja ne moze da se ne vidi. I stvarno mislim da je od svih gorionika u tom rangu cena ecom najbolji.
preduzimljiva baba
 
0

duca011
Znaci Zemun

Član broj: 278569
Poruke: 165
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+37 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.01.2012. u 17:41 - pre 148 meseci
6 meseci neciscenja kotla...e, sad me ubi u pojam..ubi me ko zeca;)
Ja moj uspeh sto pokupim pepeo, izmetlam stranice i provucem cetku kroz dimovodne kanale jednom nedeljno zamalo da proglasim tehnoloskom revolucijom..
 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.01.2012. u 17:44 - pre 148 meseci
Citat:
Mordred
2. ako bi smo rastavili jedan gorionik na komponente i uzeli u obzir da je napravljen u skromnoj seriji od 1000 komada, proizvođačka cena je mnooogo niža od ovih koje ti pominješ. Recimo kompletna elektronika, sa sve kućištem, interfejsom i displejom može da se napravi za manje od 20 evra. Najveći problem je plastično kućište/maska, jer zahteva pravljenje kalupa za ekstruder.


Vidim da se svi frljaju nekim danima i periodima za čišćenje kotla....e pa ja moj nisam čistio 6 meseci! Od aprila do oktobra!!! Koliko peleta vi za te dane provučete pre čišćenja? Ja moj Thermoflux pelling sa lošim peletom mogu da čistim posle svakog zaustavljanja rada, a sa dobrim peletom ga čistim na 200-400kg (vikendom, kad se ne uključuje, pa koliko do tada potroši).



Da li bi kuciste moglo da se napravi od poliestera ili epoxy smole?

Tvoj thermoflux cistis jednom nedeljno. A centrometal? Ti bar mozes da uporedis rad ta dva gorionika. Ne mislim na iskoristivost, jer se secam da ti je centrometal na nekom prastarom kotlu, pa to ne moze da bude reper, ali sto se samog ciscenja gorionika tice, da li tu postoje razlike?
Citat:
duca011: Nije 100 evritja, ali moze da pomogne..;)
http://www.super-lab.com/cms/mestoZaUploadFajlove/TESTO_.pdf


Jel znas posto je ili da zovem u ponedeljak da pitam?
Uh, glupa plavusa... sad sam pogledala na ebay-u ima polovnih za stotinjak funti, a novi si 700-800 funti
preduzimljiva baba
 
0

duca011
Znaci Zemun

Član broj: 278569
Poruke: 165
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+37 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.01.2012. u 17:56 - pre 148 meseci
skup je to sport da bi kupovala za po kuci...inace jedan od takvih, samo malo stariji koristi Ramzey...
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.kbcnet.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.01.2012. u 18:08 - pre 148 meseci
elektronika koja se nalazi na Ecom gorionicima je nabavna cena 170 eur sa sondom. Znaci ne pisem nista napamet. Toliko je kupio čovek iz Čačka. Ima burazera u Sloveniji i ovaj mu uzeo po veleprodajnoj ceni. Plus prevoz i carina pa vi viditt da li lupam il ne. Kada kažem renomirana firma mislim baš na renomirane firme. Jer znam gde se kupuje ventilator i ko ga pravi kao i ostalo. Drugo radim sa klimama, multisistemima VRF, VRV inverter, običnim, i znam šta na naše tržište stiže iz Kine a šta kada stigne iz Koreje ili Japana. To je i te kako razlika u kvalitetu. Neću da kažem da je sve loše iz Kine ali to kvalitetno i te kako košta. a to nećete naći kod nas.
 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.01.2012. u 18:12 - pre 148 meseci
Znam, ali on misli da je to igracka. Ima on ozbiljnije sprave. Znaci i ti si njegov postovalac?
Nisam ja ni mislila da meni treba ta sprava, nego bi svaki ozbiljan proizvodjac trebalo da kupi svom serviseru takvu spravu. U konacnici, brze bi se doterao sistem i serviser ne bi morao da dolazi pet puta da doteruje, a kupac bi imao podesen sistem. Ali, sta briga proizvodjaca, kad serviser o svom trosku trcka i prcka.
preduzimljiva baba
 
0

duca011
Znaci Zemun

Član broj: 278569
Poruke: 165
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+37 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.01.2012. u 18:25 - pre 148 meseci
Postujem i cenim ono sto on radi i nacin na koji radi...
nista otprilike, sacometrijski odokativno...svaka tvrdnja utemeljena rezultatima merenja...sta ces vise..
Zamisli kad bi on napravio analizu gorionika na pelet kao sto pravi one gimnastike sa lozenjem drveta.....mnogi bi bili iznenadjeni
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2012. u 09:59 - pre 148 meseci
Svaki savjt, sugestija, ideja i iskustvo bi mi dobro došli. Mada i do sada mi je forum jako pomogao ali možda se može još nešto dobro dograditi. Naime, u izradi sam gorionika i on je zamišljen ovako: Rešetka je vodena i dimenzije su 180x120 mm plašt plamenika je okrugla cijev fi 160 mm dužine 200 mm. Ventilator je van gorionika (kuhinjska napa) sa 3 brzine i regulaciona klapna na usisu tako da ću moći regulisati odgovarajući protok vazduha. U komoru ispod rešetke postavio sam dodatni raspršivač vazduha sa kompresora koji će impulsno (vrijeme i intervale treba odrediti tokom rada) pufovati materijal sa rešetke a po mogućnosti da sačuva vatru i ne dovede u pitanje njeno održavanje. Po potrebi može raditi udruženo sa ventilatorom u trećoj brzini. Jutarnje čišćenje ide sa oba izvora vazduh stim što komoru ispod rešetke mehanički otvaram spolja i nemam(nadam se) potrebe da otvaram vrata i gorionik. Još da napomenem potpala, za sada, ide ručno plinskim brenerom spolja. U gorioniku je transporter koga pokreće istosmjerni motor (od brisača 5 eura polovan) koji preko 2 zupčanika i regulacije napona ima sasvim dovoljnu snagu i dobru regulaciju obrtaja. Od finesa su još predviđene i sledeće stvari: 2 modula rada potpalni i radni, tajmer za održavanje vatre, tajmer za vremensko isključenje, sigurnosni termostat u dimnjači a osnovna regulacija je sada cijevni termostat planiran je sobni termostat. Po dimenzijama rešetke koliku snagu mogu očekivati,šta još mogu poboljšati dali sam nešto važno previdio? Svaki savjet dobro bi mi došao. A da ložit ću na početku čist pelet moju proizvodnju ali me privlači agropelet sa dodatkom piljevine do 50% jer je proizvodnja mnogo lakša. Očekujem diskusiju u svim pravcima Pozdrav svima (gorionik je bez softvera,sondi i displeja)
 
0

Mordred
Zemun

Član broj: 1027
Poruke: 179
188.120.102.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2012. u 11:31 - pre 148 meseci
Citat:
duca011: 6 meseci neciscenja kotla...e, sad me ubi u pojam..ubi me ko zeca;)


Od aprila, do oktobra. Nisam koristio kotao - nema čišćenja. Moj kotao nekim danima sagori 40kg, a nekada i 200kg peleta. Kako onda da period čišćenja određujem u danima?
Period može da se odredi na osnovu potrošnje peleta i na osnovu broja paljenja kotla (u prelaznim periodima ovo može da bude i nekoliko puta tokom 24h).

vasic74, kada sam pomenuo cenu automatike, reč je bila o materijalu upotrebljenom za proizvodnju iste. Senzore, R&D i troškove radne snage nisam brojao. Temperaturne sonde i vakuum sezori koštaju po nekoliko evra, na komad. Automatika može da se napravi da bude namenska i nefleksibilna (još jeftinije), a može preko MC gde se izmenom programskog koda može drastično promeniti funkcionalnost i opcije automatike. Na Pellingu još nisam našao deo automatike za koji ne bih znao da napišem kod, a nisam programer po struci.

Motor koji pokreće pužni transporter na CM ima 15W i ako sam dobro video, nema redukciju, već vrti tih 8rpm po defaultu.
Ja sam za moj transporter iz velikog u mali rezervoar stavio motor kakav sam imao, 370W, 1250rpm, sa reduktorom na 22rpm. Kada je ljudskom greškom došlo do problema u radu, nije pregoreo motor, što bi se desilo CM-u, već je sabio spiralu transportera.

Data Loggeri su genijalna stvar i ja ih koristim za nekoliko stvari, ali ukoliko želite poudano merenje, prilično su skupi.
Za po kući imam jedan sa preciznošću od 1C na celoj skali, a 0.3C u opsegu sobne temperature. Baždarenje jeftinih data loggera na određni opseg uglavnom košta koliko i sam loger. Model koji ja koristim za sobne temperature je kod nas oko 100€.

Rado, kućište može da se napravi od bilo kakvog materijala, dokle god se postavlja na mesto koje se ne zagreva. Nije ideja bila da mi pravimo automatiku, već hoću da kažem da se cena kotla određuje na drugačiji način nego što su neki pokušali ovde da je opravdaju. Posledica takvom obračunu cena je život u okruženju gde više od trećine zaposlene populacije i gotovo cela "nezaposlena" populacija živi od trgovine.
Centrometal ove sezone nisam ni uključivao. Mnogo mi je jedostavnije da taj objekat grejem na gas, a nije mnogo skuplje.

dusanmijat, ako sam dobro razumeo, sva regulacija na tvom gorioniku se obavlja ručno?
Osnovns prednost kotlova i gorionika na pelet, koju plaćamo skupljim ogrevom (pelet vs. drvo), je automatizacija rada. Najveća ušteda nastaje modulacijom rada u odnosu na podatke sa senzora. Primer: kotao od 75kw postavljen u objekat od 600kvm povermeno greje samo polovinu prostora. Za to je potrebno polovina snage, ali da bi kotao od 75kw sa polovinom snage dostigao radnu temperaturu vode, potrebno je preko sat vremena. Kod modulisanog rada kotla, sve postaviš na maksimum, voda se zagreje za manje od 30min, automatika proveri kojom brzinom sistem preuzima toplotu i moduliše rad kotla. Rezultat je da kotao odmah posle paljenja vatre radi maksimalnom snagom, brzo postiže radnu temperaturu, a zatim tokom dana veliki broj puta samostalno smanjuje i povećava količinu peleta i vazduha koji se ubacuju u gorionik. Najmanja dnevna potrošnja koju sam ja zabeležio na 75kw kotlu je oko 35kg. Od te količine, 7-9kg je otišlo na inicijalno zagrevanje vode u kotlu (tada troši nešto preko 15kg na sat). Preostalih 26-28kg je potrošio u narednih 12h.
 
0

tignes
Šef proizvodnje
Energreen proizvodnja peleta i briketa

Član broj: 49806
Poruke: 98
..9-r.retail.telecomitalia.it.

Sajt: www.energreen.rs


+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2012. u 12:28 - pre 148 meseci
Mordred potpuno se slazem s tobom.Ideja grijanja na pelete nije samo usteda jer po meni jos uvek su drva i ugalj jeftiniji od peleta nego i sam komfor grejanja jer ako vi vas sistem koji nije podrzan sa pratecom elektronikom morate da obilazite svakih sat dva onda isto tako mozete da lozite i sa drvima i ugljem.Moje misljenje je dase gorionik moze napraviti i po sistemu uradi sam ali bi to trebali da propratite sa elektronikom jer inace se gubi smisao gorionika na pelet. Isto tako gorionik trosi mnogo vise po sistemu pali gasi zato i treba elektronika koja modulise snagu u nekoliko stepena.Stose tice ciscenja kotla ja na mojoj peci (isti je sistem i na kotlu) imam tubulatore koji su povezani i tako ih samo promrdam i sva prljavstina padne u pepeljaru (moze dase naruci kotao koji i tu ima reduktor i motor pa i to odradjuje sam).
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2012. u 13:46 - pre 148 meseci
gospodo, slažem se svi savjeti i sugestije su OK ali neke zaključke nisam siguran da su podržani pravim dokazima. Ne znam ni jedan razlog zašto obilaziti peć svaki sat i šta može da uradi elektronika sa više modova ako vi u koš naspete smeće a platili pod prvu klasu. Ja sa dva moda zadovoljavam svoje potrebe i samo jednim paljenjem ujutro. Moj plan je da napravim gorionik sa čvrstom i dugotrajnom konstrukcijom u kojem može kvalitetno da sagorjeva i lošiji pelet. Na dobar gorionik nije šteta ugraditi elektroniku kad se stigne dok onom koji se krivi , progorjeva i začeplja to ništa ne vrijedi. Ja ako budem ložio svoj agropelet koji mene košta oko 30-ak eura ne interesuje me 5kg +- na dan. I da imam super gorionik ja sam kraj njega 8-10 sati dnevno jer mi je peć u radionici (na radnom mjestu). Sve promjene koje se dese to su vanjske temperature dok pelet koliko god ga imam sav je isti do kraja sezone. Pozdrav
 
0

Mordred
Zemun

Član broj: 1027
Poruke: 179
188.120.102.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2012. u 14:04 - pre 148 meseci
Citat:
tignes: ... po meni jos uvek su drva i ugalj jeftiniji od peleta ...


I uvek će i biti, jer da bi se proizveo pelet, potrebno je utrošiti mnogo veću energiju nego da se pripremi ogrev za ručno loženje.

dusanmijat, time što ujutru moraš ručno da upališ gorionik si praktično poništio jednu od najvećih prednosti sistema na pelet: samostalno pokretanje. Recimo, ja sam odgovaran za zagrevanje objekta koji je udaljen kilometar od moje kuće. Grejanje počinje svakog jutra ili noći u određeno vreme, zamisli kada bih svakog jutra ustajao u 4 da odem da ga potpalim :)

S obzirom da sam proizvodiš pelet i imaš tako niske troškove, možda bi mogao preko običnog vremenskog releja da napraviš dva režima rada u toku dana, tako da ti po danu ubacuje pelet i vazduh jednom brzinom, a noću mnogo manjim intenzitetom? Na taj način bi gorionik radio 24/7.
Morao bi da odrediš neki trenutak za čiščćenje, automatsko i/ili ručno, i da u tada bude prekinut rad gorionika na određeno vreme (hlađenje + čišćenje).

Što se čišćenja tiče, vazduh može da pomogne, ali mehaničko čišćenje je nezamenljivo. Nešto što će da sastružesve sa rešetke.

tignes, koji kotao ti imaš? Pelling ima turbulatore, ali je čišćenje istih ručno :(
Kada je dobar pelet, na 75kw kotlu je dovoljno čišćenje na svaku tonu sagorelog peleta, možda i ređe, ali naravno, češće čišćenje olakšava prenos toplote kotla na vodu u sistemu. Kod Biodoma je čišćenje lepo rešeno, povlačenjem poluge se sve sastruže u pepeljaru, baš kao i kod tebe.
 
0

tignes
Šef proizvodnje
Energreen proizvodnja peleta i briketa

Član broj: 49806
Poruke: 98
..9-r.retail.telecomitalia.it.

Sajt: www.energreen.rs


+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2012. u 14:41 - pre 148 meseci
Imam cs thermos etaznu pec ima vertikalne kanale dok kod tebe kolko se secam su horizontalni i zato ti tubulatori nepomazu u ciscenju dok kod mene samo ih prodrmam slicno kao biodom imam rucku.
 
0

briketino
novi sad

Član broj: 297336
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2012. u 14:53 - pre 148 meseci
Poštovana gospodo !

Pratim ovaj forum već neko vreme i saznao sam mnogo korisnih informacija čitajući ga !
Zanima me , da li se neko od vas sreo sa peletima od papira ?
Čitajući mnoge svetske forume i istraživanja , tvrde da je pelet od papira skoro isti kao od drveta samo ima manju kaloričnu moć ( 14 MJ/kg ). Minimalno sadrži sumpor , a formaldehid uopšte . Takođe kažu da ne stvara silikatske naslage u kotlovima .
Nameravam da počnem proizvodnju peleta od papira , pa me zanima vaše mišljenje !

Pozdrav svima !
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7656104 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.