Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7692712 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ultrena
Lazarevac, Srbija

Član broj: 327500
Poruke: 749



+54 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.11.2016. u 13:36 - pre 90 meseci
Ima li efekta ako se pojaca pumpa?
Gorionik: EcoPell 6-35; Kotao 25kw + 120L bojler; 4k
ventil sa regulacijom;
130 kvadarata (blok-5cm vuna-cigla; drvena stolarija);
Evidencija potrošnje 2016/17
Evidencija potrošnje 2017-22
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.11.2016. u 13:43 - pre 90 meseci
Probaću pa ću javiti večeras. Hvala.
 
0

dany12
/home

Član broj: 247039
Poruke: 464
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.11.2016. u 14:01 - pre 90 meseci
Citat:
pankec:
evo linka koji sam postavio pre godinu dana za samogradnju meraca
http://www.mediafire.com/downl...wr5ncm572gh/U_manometar_OO.pdf


This page cannot be found...

Izgleda da nisi dobro kopirao link.Treba posle desnog klika da ideš na copy link,a ne da obeležiš link i samo copy,pošto forum skraćuje duge linkove,dodaje tri tačke.
Grejna površina:Kuća na sprat 100 m2,podno grejanje,zid i plafon 10cm
stiropor,pod 5cm
stirodur + prizemna kuca 40 m2,radijatori,zid 5cm stiropor,plafon 10cm staklena
vuna + kombinovani bojler 120 litara.I na jednom i drugom objektu
petokomorna pvc stolarija sa duplim staklom punjena argonom.
Kotao: Termomont toby20
 
0

Srkson
Beograd

Srkson
Član broj: 81479
Poruke: 359

Sajt: stsrdjan.blogspot.rs


+116 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.11.2016. u 14:16 - pre 90 meseci
@zvonchica27

Jesu li svi povratni ventili na radijatorima potpuno otvoreni? Imam utisak da pumpa nedovoljnom snagom vrti vodu u sistemu ili je nešto guši. Da nisu iglice ventila na radijatorima zapekle?
https://www.youtube.com/watch?v=qnisZeuSDw4

Grejna površina: 160m2 (prizemlje 80m2 - drvena stolarija, sprat 80m2 - Alu stolarija)
Izolacija objekta: Demit fasada 12cm stiropor, u ravnajućem sloju potkrovlja 10cm stiropor, podaščan
krov OSB ploče 18mm
Kotao: Megal MTR 32KW
Gorionik: Ferroli SUN P7
Motorizovani četvorokraki mešni ventil
Automatika: HeatOn WCHR-01
 
0

pankec
beograd, malta

Član broj: 278875
Poruke: 487
*.i05-5.onvol.net.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.11.2016. u 14:45 - pre 90 meseci
http://www.mediafire.com/downl...wr5ncm572gh/U_manometar_OO.pdf
valjda radi sada

Ecopell 35
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.11.2016. u 18:25 - pre 90 meseci
Srkson, niko nije pipao povratne ventile i nema razloga da ih iko dira. To stoji kako su namestili majstori pre Hrista, kad su postavljali radijatore. Samo radijatori po vertikali imaju topla rebra od vrha do dna, ovi koji su udaljeni od verikale (do kojih pumpa mora da dobaci), gore su vreli, a dole jedva mlaki. Sad sam podigla brzinu pumpe na trojku (nisam bila kod kuće celo popodne), pa ću videti kako će se ponašati. Što se tiče iglica, ne bi trebalo da su zapekle. Na problematičnim radijatorima su termo glave, koje su stavljene pre dve godine, kad sam počela sa grejanjem na pelet. Kad sam podigla brzinu pumpe na trojku, čuje se jako strujanje vode kroz cev polaznog voda. Je l to normalno?
 
0

Ultrena
Lazarevac, Srbija

Član broj: 327500
Poruke: 749



+54 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.11.2016. u 18:50 - pre 90 meseci
Pa... hoce malo da zvone radijatori od velikog protoka. Kod mene su svi radijatori priblizno iste T, samo jedan poslednji ima manji protok i T pa moram ubaciti jos neko rebro. Samo da preracunam koliko rebara, treba mi skoro ceo stepen vise u toj sobi.

Nego, ima li kakve razlike sa vecom brzinom pumpe sem zujanja?
Gorionik: EcoPell 6-35; Kotao 25kw + 120L bojler; 4k
ventil sa regulacijom;
130 kvadarata (blok-5cm vuna-cigla; drvena stolarija);
Evidencija potrošnje 2016/17
Evidencija potrošnje 2017-22
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.11.2016. u 19:43 - pre 90 meseci
Ne primećujem nikakvu razliku, ista je razlika u temperaturi vrh-dno po visini radijatora. Ostaviću i sutra da pumpa radi na trojci (bila je na jedinici) pa ću javiti.
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.11.2016. u 22:50 - pre 90 meseci
Zvonce koliko to imas radijatora.Kod mene je na 120m2 pumpa na 1. brzini i jos smanjena(elektronikom)na 50% i sljaka.Koja je visinska razlika?Kako je bilo do sada?Pa to mora mnogo bolje.Tu je nesto ...Daj da pomognemo!Pricaj!
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.11.2016. u 23:43 - pre 90 meseci
Je l treba da posabiram rebra pa da javim ili dužine radijatora? Nije problem u nedostatku radijatora, ima ih dovoljno da bi grejanje moglo da bude komforno. Kotlarnica je u podrumu, greje se prizemlje i deo sprata (ukupna površina 98 m2), a postoji i potkrovlje koje je negrejani prostor, ali se u kupatilu u potkrovlju nalazi nekakva "zlatna" čaura sa crnim "dugmetom" na vrhu radijatora u kupatilu (slikaću sutra pa ću okačiti, pošto moje objašnjenje nimalo ne pomaže, a pošto se ne razumem u problematiku, ne umem bolje) - to je najviša tačka instalacije. Taj radijator u potkrovlju u kupatilu je zavrnut i ne greje. Večeras kad sam gledala na netu kako se pravilno vrši odzračivanje, ukapirala sam da nismo uradili (otac i ja) kako treba. Nismo termoglave okrenuli na "zvezdicu" pre odzračivanja, nego su bile otvorene. Pre nego što smo izvršili odzračivanje, pustili smo vodu da ulazi u sistem, da se ne pojavi novi vazdušni čep. Iglice nema šanse da su zapekle, zato što termo glave vrtimo (odvrćemo i zavrćemo po potrebi) i radijatori budu hladniji ili topliji. Otac je probao da ispusti vazduh iz te čaure u kupatilu u potkrovlju, ali sa njom nije uspeo ništa da uradi. Ne kapiram za šta to služi ako ne za ispuštanje vazduha koji bi trebalo da ode u najvišu tačku instalacije.

Pumpa je radila stalno na jedinici, a radijatori van vertikale odavno ne greju ravnomerno. Otac nije hteo da ih odzračuje da ne napravi dodatni vazdušni čep...u vrhu su vreli, a dole na dnu budu hladno-mlaki. Sutra ću ostaviti pumpu na trojci pa ću videti šta se dešava. Ako ne bude bolje, ponovo ćemo odzračiti sistem, ali da pitam onda za redosled postupaka, da ponovo nešto ne zeznemo:

1. postaviti termo glave na zvezdicu, a tamo gde ih nema, da li potpuno zatvaram radijator ili ostavljam na neki minimum (pitam zato što su mi dva radijatora koji nemaju termo glave tačno na vertikali)

2. pustiti vodu u sistem

3. pumpu da vratim na jedinicu ili da ostavim na trojci?

4. odzračiti radijatore (da li je bitan redosled odzračivanja po etažama i da li da radijatore na spratu koje ne koristim ostavim zavrnutim i preskočim prilikom odzračivanja?) tj. da li odzračujem samo one radijatore koje koristim?

5. otvoriti termo glave na max kako bi radijatori progrejali i cirkulacija uravnotežila toplotu po visini radijatora

Ne verujem da je mulj u sistemu uzrok problema. Pre 2 godine, kad smo uveli grejanje na pelet, ispuštena je kompletna voda iz instalacije i ubačena nova, čista. Otac je danas ispuštao vodu i izlazila je čista voda, bez mulja.

Visina pod podruma - pod prizemlja: 2.29 m
pod prizemlja - pod sprata: 2.82 m
pod sprata - pod potkrovlja: 2.77 m

Puno bi mi značilo kada bih dobila uputstvo šta je dobro a šta pogrešno.

Hvala najlepše.
 
0

Taradrina
precizni mehaničar
Tara

Član broj: 335325
Poruke: 637
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+115 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.11.2016. u 00:06 - pre 90 meseci
Nije vazduh problem.
Ekopell Guča 2 kom.za dva objekta
 
0

vladimirTA
Upravno-administrativni radnik
Kovačica

Član broj: 331849
Poruke: 55
*.static.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.11.2016. u 06:49 - pre 90 meseci
Kod mene je bio isti problem. pri vrhu vrući radijatori a dole ledeni, zbog toga što sam namestio da se pumpa uključuje 5° ispod zadate temperature, Npr. zadata temperatura 60° a pumpa se uključuje na 55°.
Sada mi pumpa radi nonstop tj. uključuje se na 40° i ceo sistem je zagrejan. dobio sam i veću temperaturu povratne vode iz radijatora i topla voda je raspoređena po celom radijatoru. Termo glave i dalje rade svoj posao.

Grejna površina: 170m2 kuća na sprat
Grejna tela:9 radijatora, 2 podna grejanja(kuhinja+vešeraj=24m2)
Izolacija objekta: zidovi bez izolacije, na tavanu 8cm stiropora, PVC prozori i vrata.
Kotao: Megal Specijal 25KW trajnožareći
Gorionik: Pellstar (Uniko-Kovačica)
Regulacija: trokraki mešni ventil i termoglave na radijatorima
 
0

3576

Član broj: 125713
Poruke: 137
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.11.2016. u 07:13 - pre 90 meseci
Proverite donje ventile na radijatorima koji služe za balansiranje sistema da nisu previše stegnuti. Samo zabeležite koliko ste krugova odvrnuli da znate vratiti!


Citat:
zvonchica27:
Je l treba da posabiram rebra pa da javim ili dužine radijatora? Nije problem u nedostatku radijatora, ima ih dovoljno da bi grejanje moglo da bude komforno. Kotlarnica je u podrumu, greje se prizemlje i deo sprata (ukupna površina 98 m2), a postoji i potkrovlje koje je negrejani prostor, ali se u kupatilu u potkrovlju nalazi nekakva "zlatna" čaura sa crnim "dugmetom" na vrhu radijatora u kupatilu (slikaću sutra pa ću okačiti, pošto moje objašnjenje nimalo ne pomaže, a pošto se ne razumem u problematiku, ne umem bolje) - to je najviša tačka instalacije. Taj radijator u potkrovlju u kupatilu je zavrnut i ne greje. Večeras kad sam gledala na netu kako se pravilno vrši odzračivanje, ukapirala sam da nismo uradili (otac i ja) kako treba. Nismo termoglave okrenuli na "zvezdicu" pre odzračivanja, nego su bile otvorene. Pre nego što smo izvršili odzračivanje, pustili smo vodu da ulazi u sistem, da se ne pojavi novi vazdušni čep. Iglice nema šanse da su zapekle, zato što termo glave vrtimo (odvrćemo i zavrćemo po potrebi) i radijatori budu hladniji ili topliji. Otac je probao da ispusti vazduh iz te čaure u kupatilu u potkrovlju, ali sa njom nije uspeo ništa da uradi. Ne kapiram za šta to služi ako ne za ispuštanje vazduha koji bi trebalo da ode u najvišu tačku instalacije.

Pumpa je radila stalno na jedinici, a radijatori van vertikale odavno ne greju ravnomerno. Otac nije hteo da ih odzračuje da ne napravi dodatni vazdušni čep...u vrhu su vreli, a dole na dnu budu hladno-mlaki. Sutra ću ostaviti pumpu na trojci pa ću videti šta se dešava. Ako ne bude bolje, ponovo ćemo odzračiti sistem, ali da pitam onda za redosled postupaka, da ponovo nešto ne zeznemo:

1. postaviti termo glave na zvezdicu, a tamo gde ih nema, da li potpuno zatvaram radijator ili ostavljam na neki minimum (pitam zato što su mi dva radijatora koji nemaju termo glave tačno na vertikali)

2. pustiti vodu u sistem

3. pumpu da vratim na jedinicu ili da ostavim na trojci?

4. odzračiti radijatore (da li je bitan redosled odzračivanja po etažama i da li da radijatore na spratu koje ne koristim ostavim zavrnutim i preskočim prilikom odzračivanja?) tj. da li odzračujem samo one radijatore koje koristim?

5. otvoriti termo glave na max kako bi radijatori progrejali i cirkulacija uravnotežila toplotu po visini radijatora

Ne verujem da je mulj u sistemu uzrok problema. Pre 2 godine, kad smo uveli grejanje na pelet, ispuštena je kompletna voda iz instalacije i ubačena nova, čista. Otac je danas ispuštao vodu i izlazila je čista voda, bez mulja.

Visina pod podruma - pod prizemlja: 2.29 m
pod prizemlja - pod sprata: 2.82 m
pod sprata - pod potkrovlja: 2.77 m

Puno bi mi značilo kada bih dobila uputstvo šta je dobro a šta pogrešno.

Hvala najlepše.

 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.11.2016. u 09:44 - pre 90 meseci
Da li je ta instalacija radijatora postojala i pre nego se grejete na pelet i kako je onda funkcionisala?
Na radijatorima gde imate termo glave donje navijke(ventile)otvorite skroz.
Ne verujem da je vazduh u pitanju.
Mesni ventil koji je?
Pumpa u radijatorskom krugu postoji?
Neku semu da postavite?Sliku....Manometri...
Tesko je bez tacnih podataka savetovati.
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.11.2016. u 12:10 - pre 90 meseci
Da ne odgovaram svakome pojedinačno, ovde ću na jednom mestu ispisati sve odgovore.

Pumpa se uključuje na 61C, dok je maksimalna zadata temperatura u kotlu 80C. To je tako postavljeno od početka, ne verujem da bi trebalo da menjam.

Nikakvog poboljšanja nema sa pumpom uključenom na trojku, i dalje su radijatori u gornoj polovini topli (vrh vreo, opada do sredine, a u donjoj polovini mlako-hladni). Štaviše, jutros je grejanje uključeno u 8h, nakon tri sata efektivnog rada, nije uspelo sa pumpom na trojci da digne temperaturu u mojoj spavaćoj sobi ni za 1C (mala prostorija sa velikim radijatorom i odlično izolovana, nisu otvarani prozori pa da hladan vazduh dodatno obori temperaturu u sobi)! Momentalno sam vratila pumpu na jedinicu i krenulo je dizanje temperature u prostorijama.

Mešni ventil je četvorokraki, ali na njemu ne piše koji je proizvođač. Uslikala sam kako izgleda, ako to nešto pomaže. Imam samo jedan manometar i to na polaznom vodu. U trenutku slikanja, temperatura u kotlu je bila 62C, pumpa uključena, temperatura polaznog voda 45C.

Na slici sa narandžastim radijatorom, pretpostavljam da treba da skinem belu kapicu sa donjeg ventila (na povratnom vodu) i da njega odvrćem? Svi radijatori imaju iste takve ventile na povratnom vodu, osim jednog - u dnevnoj sobi. Taj je na slici žute boje i ne kapiram da li na njemu išta mogu da odvrćem. Deluje kao da je sve zapečeno, a on je isto do pola aktivan, u donjoj polovini hladan.

Radijatori su postojali i ranije kad sam se grejala na drva, sad su samo menjali ove ventile kad su postavljali termo glave. Može da se desi da donje na povratnom vodu nisu otpustili koliko treba. Videću popodne da odvrnem pa da vidim da li će biti bolje. Inače ranije dok sam se grejala na drva, dešavalo se da ne greju ravnomerno, ali nakon odzračivanja, sistem bi se stabilizovao.

Verovatno je do ovih donjih ventila, probam popodne pa javljam.

Hvala vam puno svima na pomoći!







Prikačeni fajlovi
 
0

Srkson
Beograd

Srkson
Član broj: 81479
Poruke: 359

Sajt: stsrdjan.blogspot.rs


+116 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.11.2016. u 12:21 - pre 90 meseci
@zvonchica27

Skinite sve termoglave sa svih ventila-radijatora. Sve iglice poprskajte malo sa WD40 i razradite ih gurajući i puštajući ih više puta. Ako je neka zapekla kuckajte drvenim čekićem po njoj dok ne otpusti. Imbus ključem br. 5 otvorite sve povratne ventile na svakom radijatoru. Pustite u radijatore 60C tako što ćete otvoriti mešni ventil više od pola. Mora da probije!

Termoglave preko leta skinite sa svih ventila-radijatora, a vratite ih pred start grejne sezone.
https://www.youtube.com/watch?v=qnisZeuSDw4

Grejna površina: 160m2 (prizemlje 80m2 - drvena stolarija, sprat 80m2 - Alu stolarija)
Izolacija objekta: Demit fasada 12cm stiropor, u ravnajućem sloju potkrovlja 10cm stiropor, podaščan
krov OSB ploče 18mm
Kotao: Megal MTR 32KW
Gorionik: Ferroli SUN P7
Motorizovani četvorokraki mešni ventil
Automatika: HeatOn WCHR-01
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.11.2016. u 12:47 - pre 90 meseci
Srkson, sad će da bude nebulozno pitanje, ali nema druge: je l ključem odvrćem metalni prsten pozadi termoglave da bih je skinula? Da li treba da skidam ventil (belu plastiku) na radijatoru sa donje slike, pošto na njemu nemam termo glavu i na koji način tu vršim skidanje plastične glave?
Prikačeni fajlovi
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.11.2016. u 12:49 - pre 90 meseci
Kolika je razlika pritiska kod ukljucene i iskljucene pumpe,mislim trenutno iskljuci i ukljuci pumpu pa koja je razlika,za I,II i III brzinu.
 
0

Srkson
Beograd

Srkson
Član broj: 81479
Poruke: 359

Sajt: stsrdjan.blogspot.rs


+116 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.11.2016. u 13:14 - pre 90 meseci
Metalni prsten kod termoglave može i rukom da se odvrne. Ako neće rukom onda pomozite malo ključem.

Ovaj obični plastični na slici odvrnite do kraja i nastavite na silu i dalje da odvrćete i vucite ka sebi.
https://www.youtube.com/watch?v=qnisZeuSDw4

Grejna površina: 160m2 (prizemlje 80m2 - drvena stolarija, sprat 80m2 - Alu stolarija)
Izolacija objekta: Demit fasada 12cm stiropor, u ravnajućem sloju potkrovlja 10cm stiropor, podaščan
krov OSB ploče 18mm
Kotao: Megal MTR 32KW
Gorionik: Ferroli SUN P7
Motorizovani četvorokraki mešni ventil
Automatika: HeatOn WCHR-01
 
0

Taradrina
precizni mehaničar
Tara

Član broj: 335325
Poruke: 637
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+115 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.11.2016. u 13:16 - pre 90 meseci
Problem je što pumpa radi preko kotlovskog termostata. Uključite je već jednom direktno da radi,jer ti je grejanje na pelete,imaš 4 mv,termo glave i bežični termostat. Sa termo glavama regulišu određene prostorije a u D boravak na najhladnije mesto(a da ima domet sa bazom)postavite bežični termostat. Probajte par dana i videćete koliko ste bili u zabludi sa CM uputstvom. Oni štite svoj proizvod jer kada se lože drva,stvara ogroman kondez(sada toga na pelete nema).
U potkrovlju kako sam shvatio nalazi se odzračno lonče. Da bi pravilno ispustili vazduh,mora i tu da promeša vodu pa tek posle ispustanje. Pumpa mora da miruje kada to radite,ili da zatvorite protok vode na radijatoru.
Nije mi jasno što Vi kao i mnogi isključujete grejanje noću? Bežični termostat u toku 24h ima 5 režima rada pa to koristite.
Ima ona narodna"ako ne budem ložio ove godine,imaću drva i za narednu zimu"
Ekopell Guča 2 kom.za dva objekta
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7692712 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.