Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7692528 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2012. u 17:36 - pre 148 meseci
Citat:
zmajdin: Bela Rado,

a da probaš da setuješ gorionik na modulacioni rad? Obrati pažnju na treću stranu uputstva, tabela 2, parametar t18.


Zmajdine,
Serviser mi je rekao da to nije bas omiljen rezim kod korisnika. Ja se tek ucim, peleta imam za jos 2-3 dana, nisam u situaciji da bas mnogo eksperimentisem. To cu kad kupim pelet da te zovnem, pa da se igramo zajedno.
A najveci problem je sto ne mogu da budem pored gorionika dok radi i da ga pratim, jer to znaci da moram da stojim napolju
dok pada sneg po meni. Mi smo potpuno zavejani, a moja kotlarnica je na lodji koja nije zatvorena ni na koji nacin. Znaci, bukvalno sam napolju. To cu probati kad prestane sneg i kad mogu da cucim uz njega, pa makar i u bundi. Naravno, moracu prethodno da kupim pelet.

Bas sad racunam, trosim 3,5 vrece dnevno. Pocela sam u subotu u 17h. Kupila sam 40 vreca, a potrosila 25 za 8 dana.
Pa nije lose, ja sam zadovoljna za sada.
preduzimljiva baba
 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2012. u 17:47 - pre 148 meseci
Citat:
baneMilisavljevic: Ma bez potrebe su mnogo zakomplikovali stvari... Cinjenica je da je gorionik dosta dobar i dosta dobro greje ali bre treba da ides na kurs da bi umeo da ga programiras kako treba... :D salim se.. ja imam onaj daljinac u kuci i na njemu je sve dosta jednostavnije.. opet treba da se podesi par parametara ali je dosta lakse..


Joooj, a da si video mene kako citam dvadeset puta uputstvo! Na kraju sam uzela papir i olovku i napravila "pushkice" k'o da cu ispit da polazem. Tek kad sam svojom rukom ispisala, shvatila sam.

@Iglesias,
bas dobro sto si dao ove linkove.
Sad bismo mi mogli da napisemo kakva su nam iskustva sa peletom koji smo koristili.

Evo, ja sam probala samo Bio Energy Point. Jedna tura u vrecama sa stampom-odlicna. Druga tura u vrecama bez stampe...hm...za nijansu tamniji od prethodnog, ima vise prasine, mora da se cisti resetka svaki dan. Kod ovog sa stampom sam cistila svaki drugi dan. To je za samo 8 dana iskustva, ali reko' da pocnem .
preduzimljiva baba
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2012. u 18:08 - pre 148 meseci
Rado, da smo malo bliže, vrlo rado bih ti poklonio dnevnu potrošnju ovog "evropejskog" peleta iz moje proizvodnje jer ti to zaslužuješ a znaš i da dočaraš pravo stanje pa bi i ja imao uvid kako se ponaša u fabričkim gorionicima. Kod mene pri potpali oduvam sve ventilatorom tako da rešetku ne skidam po 10 dana samo što ja imam drugi problem:Ovaj gorionik (samogradnja) mi je male snage za ovakvu zimu a ovaj drugi ne stižem da testiram i postavim. Za iduću zimu svi ćemo biti spremniji. Pozdrav svima
 
0

Masha 2502
Zlatibor

Član broj: 291674
Poruke: 20
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2012. u 18:17 - pre 148 meseci
Citat:
bela.rada: Podesavanje nedeljnog rezima rada:
To ti je u tacki 2.4. Fabricki je ovaj rezim podesen kao na tabeli na strani 3 uputstva. To je kolona koja ima tri horizontalne kolone i dve vertikalne. Ja sam namestila jedan rezim rada od ponedeljka do petka, a za subotu i nedelju drugi rezim.
Podesavanje :
za radnu nedelju:
1. pritisnuti P
2, izabrati dan "15" ( to je od ponedeljkja do petka) Pocece da trepce slicica radijatora i 15
3. pritisnuti P
4. pomocu + i - podesis vreme na vremenskoj traci (ima 3 vremena od-do) Ja sam stavila pod 1 paljenje u 6, pod 2 gasenje u 8,pod 3 paljenje u 10, pod 4 gasenje u 20, pod 5 paljenje u 20, pod 6 gasenje u 24. Preko noci nisam stavila da se ukljucuje, jer nisam ukapirala da li mogu da stavim neku drugu temperaturu za noc. U svakom slucaju, ti mozes da ostavis na vremenskoj traci ovaj treci (5 i 6) da ti bude neko vreme preko noci.

Ondaq sve ponovo uradis, samo pod tackom 2 izaberes opciju 67 ( to je subota i nedelja) .
Ja sam namestila da se pali u 8, a da se gasi u 24.

Bas je tesko da se ovo sve ispise, lakse je kad si pored gorionika ...


Super si mi sve objasnila, hvala punooo. Imam samo jos jedno pitanjce, sta ti se sad desava sa sobnim termostatom, jesi li njega iskljucila ili ti i on sad nesto regulise?
 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2012. u 18:27 - pre 148 meseci
Citat:
dusanmijat: Rado, da smo malo bliže, vrlo rado bih ti poklonio dnevnu potrošnju ovog "evropejskog" peleta iz moje proizvodnje jer ti to zaslužuješ a znaš i da dočaraš pravo stanje pa bi i ja imao uvid kako se ponaša u fabričkim gorionicima. Kod mene pri potpali oduvam sve ventilatorom tako da rešetku ne skidam po 10 dana samo što ja imam drugi problem:Ovaj gorionik (samogradnja) mi je male snage za ovakvu zimu a ovaj drugi ne stižem da testiram i postavim. Za iduću zimu svi ćemo biti spremniji. Pozdrav svima


E, Dusane, sta bih dala da sam ti blize!

Citat:
Masha 2502: Super si mi sve objasnila, hvala punooo. Imam samo jos jedno pitanjce, sta ti se sad desava sa sobnim termostatom, jesi li njega iskljucila ili ti i on sad nesto regulise?


Sad on nema nikakve veze sa kotlom. Na ovoj opciji rada je ili termostat ili gorionik.
Na opciji 02 je zajedno, ali ne znam kako bi to funkcionisalo.
Meni je vazno da su mi non-stop radijatori topli, a videcu vec sutra da li sam potrosila vise nego kad je sistem radio preko sobnog termostata.
Ja sam, kad sam prvi put punila rezervoar peletom, napravila markerom skalu. Posle svakog dzaka sam napravila crtu (kao u kafani sto stave crtu na viski). Tako da mi je mnogo lako da vidim potrosnju.
preduzimljiva baba
 
0

kole33
Dejan Kolic
Zurich

kole33
Član broj: 156885
Poruke: 42
*.dclient.hispeed.ch.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2012. u 19:05 - pre 148 meseci
Dobro vece svima

Potreban mi je vas savet u vezi goreonika za pellet..

Po vama koji goreonik za pelle je dobar i dali znate koje su cene? Gde ima da se nabavi u Srbiji?

Hteo bi nadograditi na kotao za cvrsto gorivo.

Unapred Veliko Hvala - kole -
 
0

Masha 2502
Zlatibor

Član broj: 291674
Poruke: 20
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2012. u 19:08 - pre 148 meseci
Citat:
bela.rada: Sad on nema nikakve veze sa kotlom. Na ovoj opciji rada je ili termostat ili gorionik.
Na opciji 02 je zajedno, ali ne znam kako bi to funkcionisalo.
Meni je vazno da su mi non-stop radijatori topli, a videcu vec sutra da li sam potrosila vise nego kad je sistem radio preko sobnog termostata.
Ja sam, kad sam prvi put punila rezervoar peletom, napravila markerom skalu. Posle svakog dzaka sam napravila crtu (kao u kafani sto stave crtu na viski). Tako da mi je mnogo lako da vidim potrosnju.


Hvala jos jednom Rado, na detaljnom objasnjenju. Sacekacu do sutra da vidim tvoja iskustva, pa cu se igrati sa stelovanjima.Ovo sto smo danas probali ( pumpa na jedinici i nalegajuci termostat na 40 stepeni) nije losa varijanta i mnogo su radijatori topliji,ali i kotao mnogo duze radi.
Sto se tice peleta, mi koristimo pelet od Zelene Drine, i super smo zadovoljni, bila je samo jedna paleta nekog mesanog, ovo sve ostalo bukov pelet. Super sagoreva, kotao i resetku cistimo na 4-5 dana.
 
0

baneMilisavljevic
Milisavljevic Branko
Maksimil
Lucani

baneMilisavljevic
Član broj: 295007
Poruke: 53
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2012. u 19:18 - pre 148 meseci
Kole brate, samo procitaj prethodno i bice ti vise nego jasno sta da kupis, gde i po kojoj ceni-Knjiga nije knjiga ako se ne cita iz pocetka!!!A u Vuckovici-Guca, 100 metara pre Bio terma ima jos jedan proizvodjac peleta (dobar kvalitet), on radi neke stolove a radi i pelet.Proizvodnja je pocela i u Arilju, ali raspitacu se gde tacno.
 
0

Masha 2502
Zlatibor

Član broj: 291674
Poruke: 20
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2012. u 19:30 - pre 148 meseci
@ bane

Citat:
baneMilisavljevic:A u Vuckovici-Guca, 100 metara pre Bio terma ima jos jedan proizvodjac peleta (dobar kvalitet), on radi neke stolove a radi i pelet.Proizvodnja je pocela i u Arilju, ali raspitacu se gde tacno.


Znas li kakav je biotermov pelet?I ako mozes saznaj kontak od tog iz Guce ili Arilja, bojim se da ce nam zafaliti peleta, ako nastave ovakvi minusi. Zvala sam u Drinu, ali oni nemaju nista na lageru, pa da se obezbedimo na vreme.
 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2012. u 19:41 - pre 148 meseci
Hajde Bane, molim te, pitaj i da li ima u Bogradu da se kupi.
Ja cu sutra iz pocetka da pozovem sve fabrike da vidim da li neka ima prodaju u Beogradu. Ja bih kupila max. 2 tone ako je dobar pelet (bukov), a ako je neki mesanac, onda ne bih vise od tone.
A za sledecu sezonu kupujem u julu-zbog cene.
preduzimljiva baba
 
0

kole33
Dejan Kolic
Zurich

kole33
Član broj: 156885
Poruke: 42
*.dclient.hispeed.ch.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2012. u 20:09 - pre 148 meseci
Ima dobar pelet kod Krusevca firma MOCA doo Jablanica proizvidi
 
0

baneMilisavljevic
Milisavljevic Branko
Maksimil
Lucani

baneMilisavljevic
Član broj: 295007
Poruke: 53
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2012. u 20:59 - pre 148 meseci
Bio term sve izvozi, ali kod njih uvek mozes kupiti na licu mesta-odlican je ja ga koristim
 
0

mikijagodina
Cika Miki
Penzioner,
Jagodina

Član broj: 298422
Poruke: 50
*.adsl.eunet.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2012. u 21:41 - pre 148 meseci
Pozdrav svima ja sam u sredu bio kombijem u Boljevcu i kupio Pelet u fabrici na malo u big beg vrecama
1000 kg moze da se kupi odmah 17.500 sa pdv imali su kvar na masini za pakovanje vreca pa su imali zastoj.
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.kbcnet.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2012. u 22:31 - pre 148 meseci
Rado samo prebaci na modulaciju i sve si rešila. Gorane, ti baš imaš mali motorčić, 40 w. Isto kao i Centrometalov, drugo napisao si da za tvoj gorionik ne treba pretvarač jači, pomiso sam da možeš sa RM 200bez problema da gastartuješ. I hteo sam da ga pohvalim, jer to ne može ni jedan gorionik. Ali posle spominješ hepo kockicu i paljenje preko nje. Tako da na kraju se svodi na isto. Kada nestane struje sve staje i trebaju jači pretvarači sa Akumulatorom ili Agregati. Svi ozbiljniji gorionici sa ozbiljnim elektronikama rade sa vremenskim podešavanjem rada transportera. Kod tebe je to drugačije. Šta je bolje, predpostavljam da je bolje ono što se radi već poslednjih 30 godina. Ipak 3 ili 4 godine tvog iskustva i 22 godine ili 30 godina pravljenja gorionika i ispitivanja i usavršavanja po meni predstavlja manju sigurnost. Drugo proizvođači koji su napravili preko 500 gorionika ili 1000 imaju ozbiljan problem. Moraju da se potrude da naprave dobar gorionik sa što manje servisa. jer zamisil kada budeš na toj cifri i krenu da te zivkaju za svaku stvar. Na kraju ćeš toliko usavršiti tvoj gorionik da samo kliknu na par dugmića i sve radi bez problema. Naravno i tada će ih biti. Nemoj da misliš da hoću da te prozivam, ja lično da ne znam ništa o gorionicima do sada šta si sve napisao odmah bi poletio da kupim tvoj. ali s obzirom da vidim da i mnogo savršeniji gorionici , kao i integrisani kotlovi sa gorionicima imaju problema tokom zime, treba napisati ljudima da dobro paze šta kupuju. Svima koji me pozovu i hoće da kupe Ecom gorionik savetujem da sve gorionike prvo pogledaju, ako imaju šanse da ih vide uživo kako rade, koje su problem imali tokom rada, da li je proizvođač uradio nešto po pitanju tih problema, da li je rešio te probleme. Ja sam imao par problema sa svojim gorionicima. Od 15 komada koliko sam ugradio za nekih 3 Meseca na 3 gorionika sam imao par problema. Međutim intervencijom kod proizvođača sve moguće probleme koji su se stvorili ne samo kod mene nego i u Sloveniji, gde ih je samo ove zime ugrađeno preko 150 komada odklonjeni su svi problemi, čak su uvedene i dodatne zaštite, pored svojih zaštita. I takođe od sada samo radim gorionike koji će da rade na agropelet i na krš pelet. Već sam Vam pokazao šta taj krš pelet ostavlja. Zašto je bitno da radi na taj krš pelet, baš zbog cene peleta. Jer ako ja mogu da uzmem u pred sezoni krš pelet po ceni od 70 do 80 euri da on mi zadovoljava moje potrebe, onda se meni isplati grejanje i te kako.Pa čak i da potrošim pola tone više.Meni recimo treba 8 t. Pa vidite računicu. Još jednom ne prozivam nikoga da se M& B ne nađu prozvani. Još nisam Video da je neko napisao da ima probleme sa svojim gorionicima. Svi su idealni, mislim od distributera. A sam znam da svi imaju problema, uvek se nešto desi da li krivicom nestručnosti rukovaoca, ili nekog trenutnog kvara na gorioniku, odkazivanjem određenog dela. Ja ću u Martu znati kako se ponaša novi tj. malo modifikovani gorionik na agropelt. Pa ću da iznesem stav o kvalitetu tog principa rada. Jer mi je i te kako u interesu da radi ako ne savršeno onda bar 95 % savršeno, sa što manje izlazaka na teren, po mogućnosti uopše ne izlazaka na teren posle ugradnje.
 
0

mikijagodina
Cika Miki
Penzioner,
Jagodina

Član broj: 298422
Poruke: 50
*.adsl.eunet.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2012. u 23:11 - pre 148 meseci
Vasicu moze da radi na Hepo kocku ali pre toga moras da iskljucis el.grejac jer ventilator i puz su oko 180w.
Uzevsi da se vlada snasla da uveze struju pa kazu da nece biti redukcije . Imam rodjaka koji zivi 25godina
u NJujorku kada su imali nevreme oko tornada Katarina nisu imali prvi put 6 sati struju , ali distrubuterel.energije
poslao dopis da im odobravaju 600 dolara jer nisu imali struju na ime pretrpljenih stete , sta mislis kako bi reagovala
nasa distribucija kada bi trazili da nam plate stetu zbog redukcije ala bi se smejali ?
 
0

baneMilisavljevic
Milisavljevic Branko
Maksimil
Lucani

baneMilisavljevic
Član broj: 295007
Poruke: 53
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2012. u 00:40 - pre 148 meseci
kako na modulaciju i sta je to sve resila, voleo bi i ja da znam, posto smo u istoj prici poooozzz.
 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2012. u 00:50 - pre 148 meseci
Eh, kak je Beograd daleko od svih fabrika za pelet!
Jedino da se upregnem u sanke, pa na jug!
Kazu da je tura od Boljevca do Beograda 250 Eura.
Pojedoh se ziva, evo vidite kad pisem...nemogu da spavam od brige.
Sutra telefon u ruke i fabrika po fabrika.

Ako neko dobije neku pametnu ideju, nek' javi.

Odoh da skuvam rucak za sutra, da ne tracim vreme.

@ vasicu, i mene interesuje teorijski ta modulacija i koji proble se njome resava.
preduzimljiva baba
 
0

mikijagodina
Cika Miki
Penzioner,
Jagodina

Član broj: 298422
Poruke: 50
*.adsl.eunet.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2012. u 01:01 - pre 148 meseci
Rado kada sam bio u Boljevcu tovarili su tri slepera sa dzakovima mislim da jedan ide u ETAZ BGD proveri
kod njih.
 
0

marko67
gradjevina,preduzetnistvo
Leskovac

Član broj: 295350
Poruke: 51
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2012. u 01:03 - pre 148 meseci
Pozdrav svima
Evo da i ja podelim iskustva s Vama, ranije već pisano samo da podsetim... Bosch 25kW + ECOM gorionik 160kvm P+1.
Grejanje podešeno od 06-24h potrošnja tačno 5 džaka na dva dana, znači 37-38 kg dnevno na ovim temperaturama oko -10-15.
Probao sam rad grejanja na 24h, tri dana potrošnja bila 45kg dnevno na režimu NO MOD.
Pokazao mi se bolji modularni rad i grejanje od 06-24h, temp. u kotlu 70C. u sobama 22-23.
Pošto vidim da neki i dalje razbijaju glavu oko stvari koje su upućeniji i stručniji odavno rekli a ja samo primenio
ponoviću njihove savete kroz lično iskustvo.
Obavezno termo glave, modularni rad i visoka temperatura i ušteda je tu.
Možda zvuči nelogično ali je tako, meni je veća potrošnja kad je na ovim temperaturama gorionik bio
na 60 i 65C nego kad sam prešao na 70C i duži modularni rad. Pelet već sam rekao ranije Forest - Doljevac
koji sledeće god. verovatno neću uzimati zbog veće količine pepela.
Nabavio sam dig.termometar i to mi je dodatno pomoglo oko setovanja, mada i okom možete plamen prilično dobro podesiti.
Ostaviti na fabrička podešavanja gorionik, siguran sam da ćete imati veće gubitke.
Ono što je mene iznenadilo na ovom kotlu, su temperature izlaznih gasova koje sam dobio
(postavio sam 2 turbulatora, pisao sam ranije - upućeno Banetu) na režimu 3 a to je 21kW
u sredini dimnjaka 125C na modulaciji 105C. Kad sam očistio kotao evo već tri dana za redom
temperature gasova 115C na max, 90-95C na modularnom - to nisam očekivao.
Najveća temp. gasova izmerena na "zaprljanom kotlu" i plamenu na 35kW bila je 160C
inače taj režim nekoristim, jer mi je dovoljna snaga 21kW sa modulacijom podešenom na 8kW.

Tako da se potpuno potvrdila moja predpostavka da će ECOM više odgovarati Bosch-ovom kotlu nego Feroli
i napravio sam pravi izbor, jeste bilo skuplje za 200e ali već se isplatilo. Najveći problem kod Ferolija je što
u Bosch-u, plamen promašuje prednje dve strane kotla i tu je već gubitak.
Ja sam potpuno zadovoljan promenom koju sam uradio sa zamenom kotla
i prelaskom na pelet. Nisam verovao ali troškovi će mi biti malo veći od ranijih godina
grejanja sa drvima 15-20m hrast + troškovi. Kupio 4,5t peleta trenutno imam 1,1t.

I da se zahvalim Vasiću na logistici koju mi je pružio telefonom oko štelovanja gorionika,
i njegove predpostavke da ne bih trebalo da potrošim više od 5 tona. Ispašće tačna.
Joč jednom pozdrav svima.
 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2012. u 01:23 - pre 148 meseci
@ Miki. hvala, sutra odmah zovem.

@ Marko, ti si pravi srecnik.
preduzimljiva baba
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7692528 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.