Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7735989 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.03.2017. u 09:39 - pre 87 meseci
Citat:
toppelet:
da postala je nikakva ono koji forsiraju tp na forumu za pelet

a ne razlikuju tp na el.energetskoj mrezi i distriburivnoj mrezi

moraju malo da citaj o aktivnoj i reaktivnoj energiji o cos fi itd



Evo ja bi citao o tim smetnjama i problemima koje one prave u mrezi,i gde se one zbog toga zabranjuju za upotrebu. Ako moze neki link,a da nije Kurir ili Zona sumraka.
 
0

xicolina servis
servis
beograd

Član broj: 336361
Poruke: 325
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.03.2017. u 09:39 - pre 87 meseci
nisi razumeo poredjenje
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.03.2017. u 09:44 - pre 87 meseci
Citat:
komshija:Biće par ventila na pocetku u kotlarnici i par na kaminu sto ne smatram nesto specijalno komplikovanim.


Razumem celu situaciju i radiće to kako treba,samo kažem da sve ukućane ne interesuje grejanje pa može biti problema kada vas nema kući.Moj komšija je postavio brdo nekih ventila,razvod prekrio izolacijom i limom i sad i On nije siguran šta beše šta a Sina to apsolutno ne interesuje,da ne spominjem Žene.
 
0

xicolina servis
servis
beograd

Član broj: 336361
Poruke: 325
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.03.2017. u 09:46 - pre 87 meseci
Citat:
sudija77:
Citat:
xicolina servis:
Citat:
sudija77:
Nemas sta Mladene da se pravdas, iznosis svoje iskustvo na nama je da procenimo, sta i kako moze ili je moglo da se uradi,
tako pre par dana video da je jedan korisnik napisao za grejanje ove zime potrosio potrosio tonu i po pelete, taj je odmah sam sebe eliminisao iz ozbiljnog citanja buducih postova

Nemoras da citas ...grejanje radi od 6 do 23 h 23c to je nekih 17h ,, u januaru na -15 vreme rada gorionika je 5h za tih 17h Gorinik podesen na 14 kw.. potrosnja pojednom casu rada za tu snagu je 2 do 2.5kg zavisi od kvaliteta peleta ...KADA spoljna temperatura raste vtreme rada gorionika se smanjuie pa i potrosnja .IZracunamo potrosnju 2,5kg puta 5h puta 30 dana puta 5,5 meseci i tojeto i da hoce ne moze vise od toga

Oce to tako bas, i onda dodje neko zainteresovan za uvodjenje grejanje na pelet kod sebe i vidi ovaj text sracuna super je ovo greje se celu zimu, pola proleca i pola jeseni za 350 evra daj da uzmem, onda dodje prva sezona grejanja i jbg nije bas tako.

NAravno moze malo da kosta ali ima 3 uslova prvo Izolacija PA kotao pa gorionik i nema problema SVE sto si procitao o mojoj potrosnji je istina
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.cgn.dynamic.surfer.at.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.03.2017. u 09:47 - pre 87 meseci
Sistem grejanja na pelet može biti i jeftin i skup, svako bira šta može i hoće, to je lični izbor. Kotao može da košta 1000€ i 13000€ . Na forumu ima jako malo ljudi koji su pred kupovinom kotla i traže savet, najviše je onih kojima su uvalili nešto i traže savet da reše problem. A ako je i neko kupio kotao posle čitanja i savetovanja a da nije zadovoljan zašto se ne javi , jel ima neko takav koji se oseća prevareno? Ja još nisam čuo tj ne sećam se. Kako sad posle ovih par desetina strana čovek da odluči ko kako piše, jel ozbiljan,sarkastičan,trgovac,pametnjaković,neupućen,ljubomoran...
Struja jeste najjeftiniji vid grejanja u jeftinoj tarifi pa još i sa TP, gas je isto povoljan ,čak šta više i malo povoljniji od peleta ove zime zbog situacije na tržištu. Zato treba kupovati pelet leti kad je najjeftiniji,kvalitetniji (tako bar biva u većini slučajeva). Mnogi nemaju gasovod ispred kuće,mnogima je TP veliko ulaganje pa se reše za pelet.
Sve u svemu meni je ova tema postala degutantna, ne branim da ljudi iznose svoje mišljenje al negde se treba podvući crta.
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
+1

toppelet
serviser
toppeletservis

Član broj: 328075
Poruke: 476
31.223.144.*



+27 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.03.2017. u 09:50 - pre 87 meseci
to se cita u prvom razredu srednje el skole a primjenjuje se

svugdje gdje je normala drzava slovenci su prije 25 godina

u domacinstvu popravljali cos fi a fabrike prija 50 godina

uredaj KRK kaskadni regulator kompenzacije a zona sumraka je

poznata stvar ako je nepoznata struka



kad dodes bogu na istinu nek ti u dusi vlada mir
 
0

dukimen
Grocka

Član broj: 335405
Poruke: 272
..8.68.wifi.dynamic.gronet.rs.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.03.2017. u 09:50 - pre 87 meseci
Razumem ja poredjenje , a da li vi razumete da ono nije za ovde.
 
0

sudija77
Zemun

Član broj: 78719
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.03.2017. u 09:55 - pre 87 meseci
Citat:
xicolina servis:
Citat:
sudija77:
Citat:
xicolina servis:
Citat:
sudija77:
Nemas sta Mladene da se pravdas, iznosis svoje iskustvo na nama je da procenimo, sta i kako moze ili je moglo da se uradi,
tako pre par dana video da je jedan korisnik napisao za grejanje ove zime potrosio potrosio tonu i po pelete, taj je odmah sam sebe eliminisao iz ozbiljnog citanja buducih postova

Nemoras da citas ...grejanje radi od 6 do 23 h 23c to je nekih 17h ,, u januaru na -15 vreme rada gorionika je 5h za tih 17h Gorinik podesen na 14 kw.. potrosnja pojednom casu rada za tu snagu je 2 do 2.5kg zavisi od kvaliteta peleta ...KADA spoljna temperatura raste vtreme rada gorionika se smanjuie pa i potrosnja .IZracunamo potrosnju 2,5kg puta 5h puta 30 dana puta 5,5 meseci i tojeto i da hoce ne moze vise od toga

Oce to tako bas, i onda dodje neko zainteresovan za uvodjenje grejanje na pelet kod sebe i vidi ovaj text sracuna super je ovo greje se celu zimu, pola proleca i pola jeseni za 350 evra daj da uzmem, onda dodje prva sezona grejanja i jbg nije bas tako.

NAravno moze malo da kosta ali ima 3 uslova prvo Izolacija PA kotao pa gorionik i nema problema SVE sto si procitao o mojoj potrosnji je istina

Hoces da kazes da je tvoja izolacija od 5 cm stiropora na zidovima i 15 cm vune na plafonu neka vrhunska izolacija?
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
213.55.184.*



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.03.2017. u 09:59 - pre 87 meseci
Treba te sarkaticne neupucene pametnjakovice i ljubomorne trgovce ostraniti sa foruma..

[Ovu poruku je menjao zeljezara dana 05.03.2017. u 11:40 GMT+1]
 
0

Ultrena
Lazarevac, Srbija

Član broj: 327500
Poruke: 749



+54 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.03.2017. u 10:04 - pre 87 meseci
VI ste se uhvatili za napucanu cenu peleta pa samo pljujete, ko vam je kriv sto niste uzeli na vreme dovoljnu kolicinu?
Ako je jaka zima pa ode vise ogreva, nestace na kraju sezone, a ne u decembu ili januaru. Sada je cena peleta 180-220€.
Mene je kostao 20 din/kg i otislo je oko 4.4t, dakle 88.000 din.
A mogu da se napravim lud i da napisem po napucanoj ceni od 30 din/kg i da je otislo 132.000 din.
Sta je babi milo, to joj se i snilo

Gorionik: EcoPell 6-35; Kotao 25kw + 120L bojler; 4k
ventil sa regulacijom;
130 kvadarata (blok-5cm vuna-cigla; drvena stolarija);
Evidencija potrošnje 2016/17
Evidencija potrošnje 2017-22
 
0

xicolina servis
servis
beograd

Član broj: 336361
Poruke: 325
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.03.2017. u 10:34 - pre 87 meseci
Citat:
sudija77:
Citat:
xicolina servis:
Citat:
sudija77:
Citat:
xicolina servis:
Citat:
sudija77:
Nemas sta Mladene da se pravdas, iznosis svoje iskustvo na nama je da procenimo, sta i kako moze ili je moglo da se uradi,
tako pre par dana video da je jedan korisnik napisao za grejanje ove zime potrosio potrosio tonu i po pelete, taj je odmah sam sebe eliminisao iz ozbiljnog citanja buducih postova

Nemoras da citas ...grejanje radi od 6 do 23 h 23c to je nekih 17h ,, u januaru na -15 vreme rada gorionika je 5h za tih 17h Gorinik podesen na 14 kw.. potrosnja pojednom casu rada za tu snagu je 2 do 2.5kg zavisi od kvaliteta peleta ...KADA spoljna temperatura raste vtreme rada gorionika se smanjuie pa i potrosnja .IZracunamo potrosnju 2,5kg puta 5h puta 30 dana puta 5,5 meseci i tojeto i da hoce ne moze vise od toga

Oce to tako bas, i onda dodje neko zainteresovan za uvodjenje grejanje na pelet kod sebe i vidi ovaj text sracuna super je ovo greje se celu zimu, pola proleca i pola jeseni za 350 evra daj da uzmem, onda dodje prva sezona grejanja i jbg nije bas tako.

NAravno moze malo da kosta ali ima 3 uslova prvo Izolacija PA kotao pa gorionik i nema problema SVE sto si procitao o mojoj potrosnji je istina

Hoces da kazes da je tvoja izolacija od 5 cm stiropora na zidovima i 15 cm vune na plafonu neka vrhunska izolacija?

NARAVNO da nije vrhunska ,,,pre desetak i vise godina ugradjivala se petica ... zasto bih ja sad to menjao malo trosim i to je to ...VREMENOM se shvatilo koliko je bitna izolacija pa se sada radi zidovi 10 - 12 cm plafoni 20- 30 cm... JER su energenti postali skupi i bice sve skuplji ...U prosla vremena energenti bili skoro djabe koga bilo briga za dobar kotao ili izolaciju
 
0

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.03.2017. u 10:34 - pre 87 meseci
Citat:
toppelet:
to se cita u prvom razredu srednje el skole a primjenjuje se

svugdje gdje je normala drzava slovenci su prije 25 godina

u domacinstvu popravljali cos fi a fabrike prija 50 godina

uredaj KRK kaskadni regulator kompenzacije a zona sumraka je

poznata stvar ako je nepoznata struka




Upravo suprotno,
Zona sumraka pocinje tamo gde za iznetu tvrdnju,ne pruzis dokaz ka istoj,vec kao kontru postavljas upit ka obrazovanju i struci onog ko tvoju tvrdnju dovodi u pitanje.

I dalje cu cekati sa nestrpljenjem link gde ja mogu da se doobrazujem,i sa radoscu cu ga iscitati....naravno ako je napisan od strane akreditovane naucne institucije,ili osobe koja zna sta govori i moze da potkrepi iznete cinjenice.
Posle toga se obavezujem da cu ostatak zivota provesti u diskreditovanju i sabotazi svih uredhaja koji rade po principu tp.

 
0

dukimen
Grocka

Član broj: 335405
Poruke: 272
..8.68.wifi.dynamic.gronet.rs.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.03.2017. u 10:48 - pre 87 meseci
SG kamikaza, brat ima kotlarnicu sa CM kotlom koji je kompatibilan sa peletom. Prvo je hteo da kupi njihov gorionik i spremiste, sada zbog iskoriscenja razmislja o potpuno novom integrisanom kotlu na pelet tipa Kepo. Sta bi vi preporucili u smislu TP-a i koliko bi to kostalo? Izolovana kuca 100m2
 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.03.2017. u 11:03 - pre 87 meseci
Ispada da sam ja zakuvao početak ove rasprave pre 3-4 strane a reagovao sam na (rekao bih neoprezni) komentar Jovića da za TP treba dooobra izolacija (kao da za pelet i svako drugo grejanje izolacija smeta).
A onda je nastalo ućutkivanje i razni komentari na nož bez čitanja same poruke i pokušaja da se ospore moje tvrdnje. Lakše je oterati oponente.

Dobio sam bar desetak Emailova (verovatno) peletara sa raznim pitanjima šta sam ja to mislio... može biti korisno svima.

Tema je daleko najaktivnija, kao da se pola Srbije greje na pelet. Pre će biti da su peletarski problemi najveći. Delom je to zbog nedostatka činjenica (koje se ovde retko čitaju a kad se pojave proglašavaju se nevažnim) a delom zbog pogrešnih saveta.

Dve činjenice koje peletarski život čine lakšim i jeftinijim:

Akomulator toplote služi da višak energije sačuva za kasnije.

STAVLJA SE uz kotlove koji nemaju mogućnost regulacije snage (loženje drva, uglja, briketa), imaju visoke temperature rada (piroliza ili nekad parno grejanje) ili postoji razlika u ceni energenta u toku dana (niža i viša tarifa struje).

NIKADA SE NE STAVLJA uz kotlove kojima se automatski može regulisati snaga (gas, jednotarifna struja, pelet, inverter toplotne pumpe).

Glavni savet na ovoj temi je da gorionik mora da radi punom snagom da bi sagorevanje bilo najekonomičnije i ekološki prihvatljivo! Pa koji auto na punom gasu manje troši nego na trećini gasa? Koji auto izbacuje manje štetnih gasova na punom gasu nego na trećini gasa? Zašto bi kotao na pelet trošio više na snazi 2 nego na snazi 5? I zašto bi čistiji izduv imao na snazi 5 a ne na 2 kad se sve to da podesiti?

Zašto su ljudi ostali bez peleta ove zime? Zato što se tvrdi da 1kg peleta=4.7kWh energije. Niko ovde neće da napiše da je iskoristivost integrisanog kotla 90%, a onog sa gorionikom ne može da pređe 80%. Pa kad 1kg peleta iz džaka energije od 4.7kWh stigne (preko zagrejane vode) do kuće to više nije 4.7kWh već 3.5kWh. To znači da meni za kuću kojoj treba 12000kWh za zimu treba ne 2.5tone već 3.5tone peleta.

Ovo su samo dve stvari koje svaki peletar treba da zna a ima i drugih neistina, ali neću više.

To što se ja ne grejem na pelet ne znači da propagiram nešto drugo. Prosto ne mogu da čitam pogrešne predloge koji traže još više novaca a svakom ko ima dve žurke na fakultetu je jasno da ne rešava problem. Saveti se dele i iz neznanja a posebno iz lične koristi. A ljudi su naivni i misle da su svi pošteni.

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

toppelet
serviser
toppeletservis

Član broj: 328075
Poruke: 476
31.223.144.*



+27 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.03.2017. u 11:03 - pre 87 meseci
sg kamikaza

mislim da nema potrebe za dalje komentare....
kad dodes bogu na istinu nek ti u dusi vlada mir
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
213.55.184.*



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.03.2017. u 11:25 - pre 87 meseci
Sve je tacno od rijeci do rijeci.Gospodine Tihi.Niste vi napisali nista sto nije dokumentovano.Samo sto to nekima ne odgovara u daljnjem razvijanju posla ovdje na forumu.

Prica o AT sasvim tacna.Ispitano na sopstvenoj kozi .AT imam iz vremena mrkog uglja i drva pa sam mogao sve lijepo da uporedim.300 tona mrkog uglja za 15 godina bjese lijepo iskustvo.Cast fakultetu i obrazovanim ljudima ja to nikad ne negiram .Ali pelet nije ono sto se ocekuje.Rad kotla na maksimalnoj tem jeste kod drveta i cumura a kod peleta nije jer na kotlu od 25 kw gorionik radi na 15 kw i manje ako moze.Jos jedna prevara u nizu.Ti turbulatori na kotlu sa prirodnom promajom donose samo probleme.

[Ovu poruku je menjao zeljezara dana 05.03.2017. u 12:45 GMT+1]
 
0

toppelet
serviser
toppeletservis

Član broj: 328075
Poruke: 476
31.223.144.*



+27 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.03.2017. u 11:32 - pre 87 meseci
tihi 2

moje skromno misljenje da si pravu i ja slicno razmisljam

u probni rad pustena modulacija za cm na cm elektronici preciznije

elektronski sklop moze i za feroli

jedno pitanje kako je u Srbiji regulisan priklucak na el mrezu

limitatori i ima li kucna varjanta brojila maksigraf

[Ovu poruku je menjao toppelet dana 05.03.2017. u 12:42 GMT+1]
kad dodes bogu na istinu nek ti u dusi vlada mir
 
0

dukimen
Grocka

Član broj: 335405
Poruke: 272
..8.68.wifi.dynamic.gronet.rs.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.03.2017. u 11:33 - pre 87 meseci
@ M.Jovic jedna sugestija, ovako veliki post kao tohog je daleko laksi za citanje.

@tihi ako vlasnici AT-a kazu da im je sa njim potroznja manja nego bez njega zasto to opovrgavati bez obzira sto se po nekom pravilu, kako kazete, ne stavljaju.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.03.2017. u 11:35 - pre 87 meseci
Citat:
tihi2
Akomulator toplote služi da višak energije sačuva za kasnije.

STAVLJA SE uz kotlove koji nemaju mogućnost regulacije snage (loženje drva, uglja, briketa), imaju visoke temperature rada (piroliza ili nekad parno grejanje) ili postoji razlika u ceni energenta u toku dana (niža i viša tarifa struje).

NIKADA SE NE STAVLJA uz kotlove kojima se automatski može regulisati snaga (gas, jednotarifna struja, pelet, inverter toplotne pumpe).

Akumulator toplote je potreban ako je najmanja snaga gorionika/kotla veća od toplotnih gubitaka grejanog prostora. Ako je sistem dobro dimenzionisan, akumulator je višak, ali je ipak dobrodoša, zbog mogućnosti sa se dopunjava jeftinijom noćnom strujom.
Citat:
tihi2: Glavni savet na ovoj temi je da gorionik mora da radi punom snagom da bi sagorevanje bilo najekonomičnije i ekološki prihvatljivo! Pa koji auto na punom gasu manje troši nego na trećini gasa? Koji auto izbacuje manje štetnih gasova na punom gasu nego na trećini gasa? Zašto bi kotao na pelet trošio više na snazi 2 nego na snazi 5? I zašto bi čistiji izduv imao na snazi 5 a ne na 2 kad se sve to da podesiti?

Gde ste to pročitali? Ko ovde savetuje da gorionik treba da radi na najvećoj snazi? Sa druge strane, na najačem plamenu emisija ugljen-monoksida je najmanja. To se meri analizatorom dima.
Citat:
tihi2: Zašto su ljudi ostali bez peleta ove zime? Zato što se tvrdi da 1kg peleta=4.7kWh energije. Niko ovde neće da napiše da je iskoristivost integrisanog kotla 90%, a onog sa gorionikom ne može da pređe 80%. Pa kad 1kg peleta iz džaka energije od 4.7kWh stigne (preko zagrejane vode) do kuće to više nije 4.7kWh već 3.5kWh. To znači da meni za kuću kojoj treba 12000kWh za zimu treba ne 2.5tone već 3.5tone peleta.

Postoji jedan merni instrument kojim može da se izmeri količina isporučene toplotne energije - kalorimetar: 4,7 kW/h po kilogramu peleta je izmerena vrednost, ne pretpostavljena.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

urade
Lazarevac

Član broj: 10200
Poruke: 212
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.03.2017. u 11:48 - pre 87 meseci
xicolina servis

Koji je to pelet ima 5.6-7kwh energije? Napisali ste da vas gorionik trosi 2-2.5kg/h na 14kw? Vas gorionik radi 5h dnevno na -15°C spoljnoj temperaturi dok je moj kotao prosecno radio 14.5h dnevno a moja temperatura u kuci za 1°C manja nego kod vas! Ja sam do 1.2.2017 potrosio 3.5t a vi 1.5t a pri tom imate losiju izolaciju. Imate li neki savet kako da smanjim moju potrosnju?

Razmisljam o ugradnji akumulatora toplote koji bih grejao samo nocnom tarifom struje,znaci ne bih ga grejao kotlom na pelet,kotao bi preuzimao grejanje kada se at isprazni.

Svaki savet je dobrodosao
Kuca 11x8.6m,prizemlje+potkovlje,izolacija 8cm stiropor, na tavanskoj ploci
20cm staklene vune,drvena stolarija sa duplim staklom.Compact 20 kotao,4kraki mesni,seltron
pogon,Tech regulacija.12.2m panelnih radijatora.Radnim danima od 5-24h vikendom 7-24h
T=22°C ,od 24-5(7)h T=19.5°C
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7735989 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.