Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7656295 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Bosko_75
Bosko Lukic
vorebo
Italija

Član broj: 300823
Poruke: 3
93.48.130.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.03.2012. u 21:14 - pre 146 meseci
Koliko kosta ta Smederevska pec i koliko je KW?
 
0

drradenko
Banja Luka

drradenko
Član broj: 211645
Poruke: 10
89.111.229.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet22.03.2012. u 19:32 - pre 146 meseci
Nameravam ovih dana da promenim kotao na čvrsto goivo koji je već dotrajao a i dosadilo mi je čišćenje kotla i lagerovanje pepela, sa kotlom na pelet.
Imam površinu za grijanje oko 300 m2, a instalisana snaga radijatora je oko 50 kW.

Kupio bih peć na pelet ali očekujem da mi napišete vaša iskustva ko već ima ili je imao sličnu situaciju.
Koja marka je na jabolja, najpovoljnija, kolika je potrošnja peleta za jednu grejnu sezonu a koliko struje i slično.

Banja Luka.

Hvala
 
0

nikolica peca
pera detlic
radnik
italija

Član broj: 300073
Poruke: 29
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.03.2012. u 09:14 - pre 146 meseci
bosko 75
Pec kosta oko130000 hiljada,ja grejem oko 80kvadrata slabo izolovanog prostora inace je 18 kw.Odaje u prostoriju u kojoj se nalazi 4kw,tako da na vodu daje 14kwToliko je kostala pre dva meseca kad sam je ja uzeo?!?!
zivele sise,smrt brushalterima!!!
 
0

RAMZAI
Zagreb

Član broj: 301205
Poruke: 62
*.zg3.cable.xnet.hr.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.03.2012. u 23:36 - pre 146 meseci
Pozdrav BELOJ RADI , prije svega , a i drugim forumašima koji su u dobroj namjeri prenosili i prevodili moje tekstove sa drugih sličnih foruma.

RAMZAY
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.kbcnet.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet26.03.2012. u 00:43 - pre 146 meseci
Pozdrav svima,
Na kraju ove sezone za prosek oko 260m2 grejne površine potrošio sam oko 6t peleta. Rad gorionika je od 6 i 20 do 22 i 20. Svaki dan. Naravno četvorokraki mešni ventil, termo glave, dobra izolacija. Moram da priznam da sam i ja iznenađen. Mislio sam da ću da se krećem oko 8 t. Moguće da je zima bila kao prošlogodišnja , ložilo se do Maja i da sam grejao svih 330 m2 potrošnja bila do 8t.

Kotao ABC ekonomik, sa pregrađivanjem, i postavljanjem ispod stepeništa, da gubitke iskoristim i ECOM2 gorionik.

 
0

nikolica peca
pera detlic
radnik
italija

Član broj: 300073
Poruke: 29
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet26.03.2012. u 07:52 - pre 146 meseci
Vasic 74
Da li sa cetvorokrakim mesnim ventilom moze da se uspara na potrosnji peleta?Tvoje misljenje?Svasta sam dosad cuo!!!
zivele sise,smrt brushalterima!!!
 
0

RAMZAI
Zagreb

Član broj: 301205
Poruke: 62
*.zg2.cable.xnet.hr.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet26.03.2012. u 08:15 - pre 146 meseci
Naravno da se sa mešajućim ventilom može ostvariti ušteda. Kotao radi na režimu visokih temperatura (70-90 C), ima kvalitetno sagorevanje , a u krug grejanja ide voda sa temperaturom od 50 C .

Još je bolje ako se ima "pufer " rezervoara od 1000 litara vode , tada kotao radi neprekidno nekoliko sati i onda spava pola dana.

Najgora je varijanta ona koju svi sad imate , dok se kotao razgori i prođe sve faze kroz 5 minuta već se zagrije voda i taman kad treba da rikne vatru kako treba , dođe komanda gasi. i tako deset puta na sat,
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.kbcnet.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet26.03.2012. u 08:24 - pre 146 meseci
Mešni ventil prvenstveno ima funkciju sprečavanja kondenzacije.
Nisam sada koliko bi u potrošnji uštedelo, ali za veće sisteme sam primetio da bez mešnog ventila se sporije zagreva sistem. Tako da sigurno utiče i delom na potrošnju. Naravno kod većine ljudi je ceo sistem predimenzionisan. Veliki kotlovi, veći broj radijatorskih rebara. Sve to utiče da morate da držite niske temperature polazne vode iz kotla. U tom slučaju mešni ventili imaju veliku prednost, da bi smanjili kondenzaciju u kotlu. Međutim ako držite nisku temperaturu polazne vode onda i nemaju neku preteranu važnost. Mislim na polaznu temperaturu oko 50 C i niže. A 80 % domaćinstava je takvog oblika.
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet26.03.2012. u 18:12 - pre 146 meseci
Citat:
RAMZAI: Naravno da se sa mešajućim ventilom može ostvariti ušteda. Kotao radi na režimu visokih temperatura (70-90 C), ima kvalitetno sagorevanje , a u krug grejanja ide voda sa temperaturom od 50 C .

Još je bolje ako se ima "pufer " rezervoara od 1000 litara vode , tada kotao radi neprekidno nekoliko sati i onda spava pola dana.

Najgora je varijanta ona koju svi sad imate , dok se kotao razgori i prođe sve faze kroz 5 minuta već se zagrije voda i taman kad treba da rikne vatru kako treba , dođe komanda gasi. i tako deset puta na sat,


E bas sam tebe trazio.
Prvo da ti pozelim dobrodoslicu a onda jedno pitanjce.
Centrometalov goruonik mozel raditi samo gorionik i dozator ili se mora kupiti i ona regulacija.?Ja imam Buderusovu regulaciju pa bi da to iskoristim.O puferu sam pisao ali nevjeruju mi .Moja ideja je da sto manje pali.Svi oni sto podizu sistem vise puta gube energiju.Bolje je da spava kad odradi.Koi brener za viadrusa preporucujes? 50kw
 
0

RAMZAI
Zagreb

Član broj: 301205
Poruke: 62
*.xnet.hr.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet26.03.2012. u 22:12 - pre 146 meseci
Hvala na dobrodošlici.

Ne znam da li kod vas prodaju pojedinačno dijelove od Centrometala , ali čim je cijena razdvojena , vjerojatno prodaju.

Možeš iskoristiti bilo koju regulaciju s kojom možeš odglumiti one sve kerefeke oko palenja plamenika. Mi planiramo napraviti simulaciju regulacije sa jednim PLC kontrolerom, sve sa ciljem da isprobamo jednostavniju proceduru pripale, i neke modifikacije na plameniku,( klapna koja zatvara ventilator dok plamenik spava + rad sa Puferom+ solarno dogrijavanje)

Svedno je šta sataviš na viadrusa , kod njega je problem premala površina za izmjenu topline , treba staviti turbulatore. u ona rebra gore prije dimnjače , da se malo skine temperatura dima.Viadrus ima lijepo duboko ložište pa se može formirati bogata baklja kod rada na punoj snazi, i sa turbulatorima bi to moglo dobro raditi.




 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet26.03.2012. u 22:36 - pre 146 meseci
RAMZAI!
Sad kad si se pojavio, ovo malo carstvo dobilo je cara.

Pusa od tvog najveceg postovaoca, t.j. od mene
preduzimljiva baba
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet27.03.2012. u 10:27 - pre 146 meseci
Interesuje me šta kažu knjige a šta iskustva. Kad je u pitanju gorionik (prinudna promaja) ako se ima mogućnost, do koje temperature se smiju spustiti dimni plinovi a da se ne ugrozi dimnjak i ne počne da rosi? Pozdrav svima koji razmišljaju o sličnim stvarima
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet27.03.2012. u 19:09 - pre 146 meseci
Dobro ja necu slati pusu (to ova tratincica) mi smo muski.
Citat:
RAMZAI: Hvala na dobrodošlici.

Ne znam da li kod vas prodaju pojedinačno dijelove od Centrometala , ali čim je cijena razdvojena , vjerojatno prodaju.

Možeš iskoristiti bilo koju regulaciju s kojom možeš odglumiti one sve kerefeke oko palenja plamenika. Mi planiramo napraviti simulaciju regulacije sa jednim PLC kontrolerom, sve sa ciljem da isprobamo jednostavniju proceduru pripale, i neke modifikacije na plameniku,( klapna koja zatvara ventilator dok plamenik spava + rad sa Puferom+ solarno dogrijavanje)

Svedno je šta sataviš na viadrusa , kod njega je problem premala površina za izmjenu topline , treba staviti turbulatore. u ona rebra gore prije dimnjače , da se malo skine temperatura dima.Viadrus ima lijepo duboko ložište pa se može formirati bogata baklja kod rada na punoj snazi, i sa turbulatorima bi to moglo dobro raditi.




Ma ima sve da se kupi i turbulatori i jos neki lim sto usmjerava plamen tamo pa da se vrati ovamo u turbulatore a da odmah ne izadje na dimnjak.Sve za Viadrusa.
Ponudu sam dobio od trgovca sve pojedinacno moze da se kupi.Samo nisam jos u prilici da pogledam gorionike.Gledao sam preko interneta.Sad mi je jasno da je to odvojeno i kako fukcionise.Reguilacija se krece i do 300€ pa i nije mala stvar ako vec imam.Neko hfali neko kudi centrometal .Svako svoga konja hfali.Sa cijenom su
pristupacni.Kvalitet probacemo.

Hfala na brzom odgovoru .
 
0

RAMZAI
Zagreb

Član broj: 301205
Poruke: 62
*.zg3.cable.xnet.hr.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet27.03.2012. u 20:03 - pre 146 meseci
Citat:
zeljezara: Dobro ja necu slati pusu (to ova tratincica) mi smo muski.



Reguilacija se krece i do 300€ pa i nije mala stvar ako vec imam.Neko hfali neko kudi centrometal .Svako svoga konja hfali.Sa cijenom su
pristupacni.Kvalitet probacemo.

Hfala na brzom odgovoru .


Ja sam nekidan gledao jednog Viadrusa s Buderusovom automatikom za pelete , to je već drugi slučaj u 15 dana , na kojeg nailazim da ljudi maknu Viadrusovu automatiku i voze s nečim drugim.

Centrometal ima svojih mana u kotlu , i ja sam ih vrlo često znao popljuvati , ali su se dobro izvukli sa pelet setom , u nekim probama sam dobijao kvalitetu izgaranja bolju od novih , budućih , njemačkih normi obaveznih od 2015 godine. Tako da po mome mišljenju ima smisla kupovina pelet seta , neka sitna usavršavanja radim , ganjam neku nauku, , a znam da i oni rade na usavršavanju , i već se prodaju pelet setovi koji imaju softver koji pozna rad sa puferom i imaju senzor prolaska peleta kroz onu plastičnu rebrastu cijev, rade na automatskoj klapni koja zatvara dovod zraka u ventilator tako da se ložište ne hladi dok plamenik spava.

Kad se kupuje treba vidjeti od kad je pelet set , a ne da se dogodi da je uređaj star tri godine, a kupljen je prije mjesec dana.

[Ovu poruku je menjao RAMZAI dana 27.03.2012. u 21:17 GMT+1]
 
0

RAMZAI
Zagreb

Član broj: 301205
Poruke: 62
*.zg3.cable.xnet.hr.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet27.03.2012. u 20:21 - pre 146 meseci
DUSANMIJAT

Nemoj spuštati ispod 130 C , moraš ostaviti malo temperature i za prirodnu promaju dimnjaka , naime ako nemaš dvadesetak paskala podpritiska u kotlu onda će senzor pritiska "pomisliti "da je dimnjak neispravan i ugasiti plamenik ( tako je kod Centrometala)

Inače je tačka kondenzacije vodene pare u dimnim plionovima 57-60 C ( uguglaj Tau punkt )
 
0

Bosko_75
Bosko Lukic
vorebo
Italija

Član broj: 300823
Poruke: 3
93.48.132.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet27.03.2012. u 21:24 - pre 146 meseci
Da li je neko koristio pelet sto proizvode u Boljevcu, zna li neko kakavog je kvaliteta?
 
0

RAMZAI
Zagreb

Član broj: 301205
Poruke: 62
*.zg3.cable.xnet.hr.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet27.03.2012. u 22:27 - pre 146 meseci
pa zbog tebe sam i došao ovdje , uzvraćam pusom.
 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.03.2012. u 04:54 - pre 146 meseci
od 4.februara do danas potrosila sam 1450kg peleta. Znaci 1450:54 (dana)=26,85 kg na dan
po ceni od 21din/kg, dnevna potrosnja je 563,89 dinara
Ako kupim pelet po ceni od 180Eura/t (ili mi se posreci pa to bude 160), prosecna cena grejanja bi mi bila 153 Eura mesecno.
Pri tome, ja jos uvek grejem od 6 ujutru do 9 i posle 18h do 24h.
Znaci, grejem se bolje nego preko toplane. A osecam se gospodski, cak pocinjem da se osecam kao zensko.
Jedino moram da kupim onaj usisivac za pepeo, da i taj segment sebi olaksam. I napravicu i te turbulatore, pa sta bude.
Sve u svemu, ja sam vise nego zadovoljna.
Sto se ferolija tice, ja ne primecujem kondenzat iako mi je sada max.snaga 2, a temperatura 40.
preduzimljiva baba
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.kbcnet.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.03.2012. u 09:28 - pre 146 meseci
Rado, to nisu limeni kotlovi nego tučani, kao viadrus. I oni nemaju problema sa kondenzacijom. Možeš da držiš i 30 stepeni. Naravno to baš nema efekta.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.03.2012. u 14:51 - pre 146 meseci
Petnaestak dana pre kraja sezone blagoizvoleo sam da napravim ovo što se na slikama može videti, a turbulatorima bi se mogli nazvati. Efekt: temperatura dima u sulundaru manja za oko 40-ak stepeni




Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
Prikačeni fajlovi
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7656295 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.