Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7692789 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.kbcnet.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.05.2012. u 11:51 - pre 145 meseci
Izvinjavam se ne na agropelt, nego na drveni pelet.
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.kbcnet.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.05.2012. u 11:51 - pre 145 meseci
Izvinjavam se ne na agropelet, nego na drveni pelet.
 
0

gortod
preduzetnik
Uzice

Član broj: 302917
Poruke: 65
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.05.2012. u 13:53 - pre 145 meseci
Gledao sam kotlove Kovan, jesu dobri nema sta, cak i jedan moj poznanik ima takav kotao ali su prilicno skuplji od ovih kombinovanih..ipak je meni trenutno interesantnija ova varijanta da moze i da se podlozi.
Cini mi se da sam video da kod ferolijevih kotlova ima varijanta sa dvoja vrata pa onda gorionik i ne mora da se skida kada se loze drva i ugalj. Ne znam samo kakva je iskoriscenost livenih kotlova na pelet posto je i na drva i ugalj slabija.
Trebao bih da grejem nekih 180 m2 solidno izolovane kuce, ali kotlarnica je udaljena nekih dvadesetak metara od kuce. Do sada je to sve super funkcionisalo sa lozenjem i sa celicnim ABC-ovim ekonomik kotlom.
Sigurno bih uzeo liveni kotao zbog dugotrajnosti ali razmisljam koji gorionik za pelet da uzmem.
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.kbcnet.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.05.2012. u 17:23 - pre 145 meseci
E to je teško pitanje, koji gorionik. Pogledaj i ECOM2, kao i centrometalov, kao i MB, i Šimanovci, Samo šimanovci su gorioniici od 50 KW. Ako hoćeš da podložiš a da ne skidaš gorionik, a da pri tome imaš opciju ako si zaboravio da dodaš drva ili već šta podlažeš imaš i mogućnost da automatski ti se upali i pelet. E tu opciju ima ECOM. Ove godine ći znati kako se ponaša taj gorionik na ferrolijevu peć od 32 KW za kuću od 300 m2.
 
0

gortod
preduzetnik
Uzice

Član broj: 302917
Poruke: 65
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.05.2012. u 11:57 - pre 145 meseci
Pitanje za Taneba, koji gorionik imas i da li si probao duze vremena kostice od sljive?
Jesi li susio kostice od sljive ili je cela kolicina isla onako sirove?
Pitanje za iskusnije korisnike peleta, da li bi i u kojim gorionicima mogla da ide kostica od sljive?
 
0

taneb
Guca

Član broj: 2499
Poruke: 293

Sajt: www.ecopell.rs


+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.05.2012. u 16:04 - pre 145 meseci
Citat:
gortod: Pitanje za Taneba, koji gorionik imas i da li si probao duze vremena kostice od sljive?
Jesi li susio kostice od sljive ili je cela kolicina isla onako sirove?
Pitanje za iskusnije korisnike peleta, da li bi i u kojim gorionicima mogla da ide kostica od sljive?


Gorionik je pelltech pv30a.
Kospice od sljive sam probao samo nekih 10-15 kg, uzeo sam ih u firmi koja odkostava suvu sljivu pa na njima ima ostataka sljive koji su jako lepljivi i brzo ce da uprljaju transporter.
Par puta gorionik nijr uspeo da upali kospice i mislim da je to zbog toga sto se ne ubaci dovoljno kospica u lulu za sagorevanje, inace i tokom rada mi se cini da fali goriva tj. kospica.
Treba malo da se presteluje dotok goriva i vazduha. Na ovom mom peltechu u parametrima i nema bas mnogo "slobode" podesavanja.
Za neki dan cu uzeti na probu kospicu od secene sveze sljive, nadam se da nece biti lepljiva kao ova od susene sljive.
Par dana sam koristio kospicu od visnje ( susena jedno popodne na suncu ) i sa njom nema nikakvih problema sto se tice potpale i sagorevanja.

Juce sam dobio analizator gasova pa sam analizirao sagorevanje i kaze analizator da imam viska kiseonika u dimu.
Ovde opet dolazi do izrazaja "sloboda" podesavanja, u meniju je dozvoljeno da usporim ventilator samo za nekih 4 obr. u sekundi ili 240 obrt. u minutu ali je to nedovoljno da skinem kiseonik
na ispod 10%.
Na prvo merenje mi je kiseonik bio 16-17% i sa usporavanjem sam ga skinuo na 11-12%, sto znaci da je lambda bila 4,23 do 5,30 , a sada je 2.11 do 2.34.
Evo i neka slika sa analize

pozicija sonde u dimnjaci


ovo je sa usporavanjem ventilatora
1 kiseonik u %
2 visak vazduha u % (sad sam ukapirao da je preko ovog Xair-a se moze videti lambda i ovom slucaju je 2.17, Xair=117% lamda=Xair+1=1.17+1=2.17)
3 efikasnost u %


1 CO u ppm
2 CO2 u %
3 odnos CO i CO2


1 temperatura dima
2 temperatura ambijenta(kotlarnice)
3 razlika temperatura


Ako skinem kiseonik na 9% onda bi lambda bila 1.75 sto bi bilo prihvatljivo za kombinaciju peltech-a i viadrusa.


[Ovu poruku je menjao taneb dana 15.05.2012. u 01:39 GMT+1]
“Recesija, ta opaka boljka hara i razjeda privređavanje, Amerika već određeno vreme kuburi z budžeti, Japanska se berza ljulja kao mala lađa na uzburkanom okeanu, Nemačka privreda posrće zbog ovo njihovo ujedinjenje, a bogami gospođe i gospodjo ne cveta cveće ni u naše preduzeće. Dolazi vreme reorganizacije, transformacije i sistematizacije."
Prikačeni fajlovi
 
0

gortod
preduzetnik
Uzice

Član broj: 302917
Poruke: 65
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.05.2012. u 17:50 - pre 145 meseci
Hvala Taneb za iscrpan odgovor..i moje misljenje je da bi bilo bolje da su kostice od sveze sljive posto su verovatno cistije nego one od suvih sljiva.
Ja sam trenutno u potrazi za gorionikom, ne znam sta uzeti, kotao ce najverovatnije biti ferroli sfl a razmisljam se da li da uzmem i gorionik ferroli sun7. Procitao sam da se javljaju odredjeni problemi sa losijim peletom pa se bojim da nece moci da radi na kostice koje bih mogao da nabavim, narocito kostice od sljive.
Za kostice od visnje mislim da nebi imalo problema ali za sljivu ne znam.
Da li je pelltech pv30a gorionik koji se prodaje kao set za viadrus kotlove?
Koja mu je cena i da li si zadovoljan sa njegovim radom, koliko trosis peleta?
 
0

taneb
Guca

Član broj: 2499
Poruke: 293

Sajt: www.ecopell.rs


+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.05.2012. u 19:38 - pre 145 meseci
Citat:
gortod: Hvala Taneb za iscrpan odgovor..i moje misljenje je da bi bilo bolje da su kostice od sveze sljive posto su verovatno cistije nego one od suvih sljiva.
Ja sam trenutno u potrazi za gorionikom, ne znam sta uzeti, kotao ce najverovatnije biti ferroli sfl a razmisljam se da li da uzmem i gorionik ferroli sun7. Procitao sam da se javljaju odredjeni problemi sa losijim peletom pa se bojim da nece moci da radi na kostice koje bih mogao da nabavim, narocito kostice od sljive.
Za kostice od visnje mislim da nebi imalo problema ali za sljivu ne znam.
Da li je pelltech pv30a gorionik koji se prodaje kao set za viadrus kotlove?
Koja mu je cena i da li si zadovoljan sa njegovim radom, koliko trosis peleta?


Dok neko ne testira ostaje nam samo da nagadjamo sta bi bilo kad bi bilo.
Za gorionik moj jedini savet je da kupis gorionik koji ima dobru servis podrsku i vecu "slobodu" podesavanja parametara za gorivo i ventilator.
Pelltech jeste gorionik koji se prodaje kao set za viadrus, ali to ama bas nista ne znaci. Uvoznik pelltecha je isti kao i za viadrusa pa ga oni prodaju kao set za njega.
Jedina prednost je ta sto dobijes druga donja vrata za viadrusa. Meni ta vrata i nisu neka velika prednost, iseces postojeca i namontiras gorionik, a ako se vracas na drva skines ga i namontiras obican lim na vrata.
Sve u svemu,mislim da je gorionik dobar samo ta podesavanja kad bi bila malo slobodnija!
Za potrosnju imam vrlo malo iskustva posto sam gorionik pustio u rad oko 20-og marta i za mesec dana sam trosio cca 11 kg/dan kad kotao radi od 19 do 08h ili 16 kg/dan ako radi 00 do 24h. Nisam sa peletom lozio kad je bilo -15 -20 stepeni tako da je iskustvo malo. grejem cca 120 m2.

Danas sam bio vredan pa sam vratio ta originalna vrata na kotao i podlozio na drva(koliko brzo covek zaboravi muku), a sve to da bih malo analizirao sagorevanje.
Nalozio sam suvu bukvu (stoji kod mene u podrumu od jeseni 2010), turbulatore sam izvadio ali sam ih odmah vratio ( kao i na pelet skidaju oko 50-70 stepeni temperaturu dima), na par momenata sam morao da vadim sondu da nebi analizator poblesavio jer ugljen momoksida ima kao u prici.
Evo i par slika sa bukovinom

iskoriscenje 64.6%, a lambda za O2=14.1 je 3.06. Kod peleta sa istom lamdom je iskoriscenje oko 80%


Ugljen monoksid 1500ppm (na 2000 se ukljucuje alarm, a na 4000 sam ja cupao sondu iz dimnjace


Ovde je CO vec blizu 2000


Temperatura dima bez turbulatora


Temperatura dima sa turbulatorima


[Ovu poruku je menjao taneb dana 14.05.2012. u 20:55 GMT+1]
“Recesija, ta opaka boljka hara i razjeda privređavanje, Amerika već određeno vreme kuburi z budžeti, Japanska se berza ljulja kao mala lađa na uzburkanom okeanu, Nemačka privreda posrće zbog ovo njihovo ujedinjenje, a bogami gospođe i gospodjo ne cveta cveće ni u naše preduzeće. Dolazi vreme reorganizacije, transformacije i sistematizacije."
Prikačeni fajlovi
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.kbcnet.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.05.2012. u 19:50 - pre 145 meseci
Koliko košta ovaj analizator gasova. I gde može da se nabavi. Trebao bi mi, jer imam veliku mogućnost štelovanja parametara dotoka peleta i vazduha.
 
0

gortod
preduzetnik
Uzice

Član broj: 302917
Poruke: 65
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.05.2012. u 20:01 - pre 145 meseci
Vasicu koji ti gorionik koristis i koja mu je cena?
 
0

taneb
Guca

Član broj: 2499
Poruke: 293

Sajt: www.ecopell.rs


+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.05.2012. u 20:06 - pre 145 meseci
Citat:
vasic74: Koliko košta ovaj analizator gasova. I gde može da se nabavi. Trebao bi mi, jer imam veliku mogućnost štelovanja parametara dotoka peleta i vazduha.


Ja sam ovaj dobio na poklon od drugara iz engleske, on se gore bavi grejanjem pa je imao jedan viska i poslao mi.
Prvo sam hteo da kupim onaj LMBD3 uredjaj ali onda mi utrca ova kombinacija.
Kod nas mislim da su analizatori 1000+ eurica.
“Recesija, ta opaka boljka hara i razjeda privređavanje, Amerika već određeno vreme kuburi z budžeti, Japanska se berza ljulja kao mala lađa na uzburkanom okeanu, Nemačka privreda posrće zbog ovo njihovo ujedinjenje, a bogami gospođe i gospodjo ne cveta cveće ni u naše preduzeće. Dolazi vreme reorganizacije, transformacije i sistematizacije."
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.kbcnet.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.05.2012. u 08:40 - pre 145 meseci
Ja koristim ECOM2. Samo za naše tržište je urađen sa dodatkom. Može da se poveže na kompresor, tako da mu se povećava vreme čišćenje rešetke skoro za duplo. Pored svih tih kombinovanih opcija. Imaš to na predhodnim stranama. Cena gorionika sa automatikom, pužastim transporterom je 1100 eur plus PDV. To je cena ka krajnjem korisniku. Ima i opcija bez mogućnosti povezivanja na kompresor, njegova cena je 1050 eur plus PDV. Isto ka krajnjem korisniku.
 
0

taneb
Guca

Član broj: 2499
Poruke: 293

Sajt: www.ecopell.rs


+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.05.2012. u 00:34 - pre 145 meseci
Danas ceo dan uzaludni pokusaji da spustim lambdu ispod 2!!!
Najbolji razultat danas je 2.27!

Sta mislite, da li bi pomoglo ubacivanje nekog samota u loziste kotla???

Vreme ide na ruku za testiranje, kod mene se vrti temperatura napolju oko 10 stepeni
“Recesija, ta opaka boljka hara i razjeda privređavanje, Amerika već određeno vreme kuburi z budžeti, Japanska se berza ljulja kao mala lađa na uzburkanom okeanu, Nemačka privreda posrće zbog ovo njihovo ujedinjenje, a bogami gospođe i gospodjo ne cveta cveće ni u naše preduzeće. Dolazi vreme reorganizacije, transformacije i sistematizacije."
 
0

taneb
Guca

Član broj: 2499
Poruke: 293

Sajt: www.ecopell.rs


+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.05.2012. u 12:12 - pre 145 meseci
Jutros sam ukljucio gorionik na najvecoj snazi 30KW, do sada sam testirao na 15KW.
Kvalitet sagorevanja otisao na bolje
Temperatura dima oko 200 stepeni
O2 9-11%, Lamda od 1.7 do 2
CO 300-600 ppm
CO2 9%-10%

“Recesija, ta opaka boljka hara i razjeda privređavanje, Amerika već određeno vreme kuburi z budžeti, Japanska se berza ljulja kao mala lađa na uzburkanom okeanu, Nemačka privreda posrće zbog ovo njihovo ujedinjenje, a bogami gospođe i gospodjo ne cveta cveće ni u naše preduzeće. Dolazi vreme reorganizacije, transformacije i sistematizacije."
Prikačeni fajlovi
 
0

Mordred
Zemun

Član broj: 1027
Poruke: 179
188.120.102.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.05.2012. u 12:24 - pre 145 meseci
Jel ovo na drva/ručno loženje? 84.6? Zvuči mi gotovo nemoguće.

Dobro, više puta je potvrđeno da kotlovi najbolje rade na maksimalnom kapacitetu, ali da se ovoliko poveća efikasnost, zvuči previše.


 
0

taneb
Guca

Član broj: 2499
Poruke: 293

Sajt: www.ecopell.rs


+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.05.2012. u 12:43 - pre 145 meseci
Citat:
Mordred: Jel ovo na drva/ručno loženje? 84.6? Zvuči mi gotovo nemoguće.

Dobro, više puta je potvrđeno da kotlovi najbolje rade na maksimalnom kapacitetu, ali da se ovoliko poveća efikasnost, zvuči previše.


"Jutros sam ukljucio gorionik na najvecoj snazi 30KW, do sada sam testirao na 15KW." Dal' je ovo na drva????

Efikasnost koju izracunava ovaj i vecina drugih analizatora moze da vara, zato je i ne treba uzimati u obzir.
Pre neki dan mi je lamda bila preko 3, a efikasnost je bila preko 90%, u tom momentu je temp. dima bila ispod 120 stepeni.
Pitao sam na drugom forumu koji je opseg zadovoljavajuci za O2,CO,CO2 i T dima, a ranije sam nasao na netu da je ok ako je:
Lamda<2 iz ovoga sledi da je O2<10%, CO<1000ppm i CO2>10%
Ako ove vrednosti budu u ovim granicama, efikasnost tj. iskoriscenje mora biti ok.

Ti si verovatno gledao post od pre neki dan kad sam lozio na drva i iskoriscenje je bilo 64.6, pogledaj CO u tom momentu je bio 1931 ppm,CO2 6.9% temperatura cca 300 stepeni, otislo sve kroz odzak.
Jutros CO 453ppm,CO2 9.5% temp. cca 200, manje otizlo kroz odzak, a vise sagorelo.







[Ovu poruku je menjao taneb dana 16.05.2012. u 14:10 GMT+1]
“Recesija, ta opaka boljka hara i razjeda privređavanje, Amerika već određeno vreme kuburi z budžeti, Japanska se berza ljulja kao mala lađa na uzburkanom okeanu, Nemačka privreda posrće zbog ovo njihovo ujedinjenje, a bogami gospođe i gospodjo ne cveta cveće ni u naše preduzeće. Dolazi vreme reorganizacije, transformacije i sistematizacije."
 
0

gortod
preduzetnik
Uzice

Član broj: 302917
Poruke: 65
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.05.2012. u 12:32 - pre 145 meseci
Sta mislite da li ferrolijev gorionik moze da radi na kostice od visanja i da li je neko probao ko ima ferroli?
Znate li kolika je razlika izmedju suvih kostica i svezih, mislim koliko izgube na kilazi dok se osuse ako se uzmu sirove i znate li da li gde ima kostica od visnje? Koliko sam razumeo u gorioniku mogu da gore same kostice ili bi morale da se mesaju sa peletom?
 
0

taneb
Guca

Član broj: 2499
Poruke: 293

Sajt: www.ecopell.rs


+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.05.2012. u 14:31 - pre 145 meseci
Citat:
gortod: Sta mislite da li ferrolijev gorionik moze da radi na kostice od visanja i da li je neko probao ko ima ferroli?
Znate li kolika je razlika izmedju suvih kostica i svezih, mislim koliko izgube na kilazi dok se osuse ako se uzmu sirove i znate li da li gde ima kostica od visnje? Koliko sam razumeo u gorioniku mogu da gore same kostice ili bi morale da se mesaju sa peletom?

Ja nisam mesao pelet i kospice od visnje, samo mi je jednom potpala bila iz drugog pokusaja. Nisam imao ni jedan problem sa gorionikom dok sam koristio kospicu od visnje, ako ristio sam je par dana.
Oko kaliranja ne mogu nista da kazem jer ih nisam izmerio pre susenja, kad izlepsa vreme krecem sa susenjem vece kolicine pa cu i to proveriti. Mislim da nece izgubiti mnogo ako je kospica oprana, tu se ustvari susi samo ona povrsinska vlaga. Ako je kospica prljava tj. ako ima ostataka visnje na njoj onda ce i kalo biti veci. Kospica je samo o sebi valjda dovoljno suva da moze da gori.
Za ferolija ne mogu nista da kazem jer ga nemam niti sam ga kad video uzivo, ali nema razloga da ne radi dobro sa kospicama i on kao i drugi gorionici. Za peltech-a mogu da kazem da uspesno sagoreva kospice, ali ovo nije preporuka za kupovinu. Pisao sam pre neki dan da mu je sloboda podesavanja ravna nuli, i ovo mu je velika mana.
“Recesija, ta opaka boljka hara i razjeda privređavanje, Amerika već određeno vreme kuburi z budžeti, Japanska se berza ljulja kao mala lađa na uzburkanom okeanu, Nemačka privreda posrće zbog ovo njihovo ujedinjenje, a bogami gospođe i gospodjo ne cveta cveće ni u naše preduzeće. Dolazi vreme reorganizacije, transformacije i sistematizacije."
 
0

gortod
preduzetnik
Uzice

Član broj: 302917
Poruke: 65
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.05.2012. u 14:43 - pre 145 meseci
Hvala Taneb na odgovoru. Znaci planiras celu sledecu zimu na kostice? Kako mislis da ih susis, gde ih nabavljas?
 
0

taneb
Guca

Član broj: 2499
Poruke: 293

Sajt: www.ecopell.rs


+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.05.2012. u 15:05 - pre 145 meseci
Vec sam pazario 5 tona u jednoj hladnjci ovde kod mene. Susenje sam planirao po sistemu sunce+najlon+grabulje!
Za ovaj nacin susenja treba vremena i sunca. Ako sam dobro izracunao za tonu treba oko 90-100m2 da se lepo rasprostre.
Ovih 30 kg sto sam potrosio sam osusio za jedno popodne, mada je trebalo jos malo da ih osuncam.
Pogledaj temu unzad neko je pisao da je neki tip na jugu prodavao po 80 e/t, to je valjda osusena i dzakirana.


“Recesija, ta opaka boljka hara i razjeda privređavanje, Amerika već određeno vreme kuburi z budžeti, Japanska se berza ljulja kao mala lađa na uzburkanom okeanu, Nemačka privreda posrće zbog ovo njihovo ujedinjenje, a bogami gospođe i gospodjo ne cveta cveće ni u naše preduzeće. Dolazi vreme reorganizacije, transformacije i sistematizacije."
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7692789 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.