Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ubuntu 10.04 LTS - razvojne verzije

[es] :: Linux :: Ubuntu 10.04 LTS - razvojne verzije
(Zaključana tema (lock), by Srđan Pavlović)
Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 29565 | Odgovora: 177 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Ubuntu 10.04 LTS - razvojne verzije09.03.2010. u 00:43 - pre 172 meseci
Ubuntu 10.04 je u trenutku pisanja ovog post-a u Alfa-3 fazi,
a ja sam na svom racunaru probao 64 bitnu verziju.

Do sada imamo:

- Kernel 2.6.32.8 (baza), 2.6.32-14.20 trenutno u ovoj fazi.

- Potpuno uklonjen HAL ( treba da obezbedi brzi boot i brze suspend / resume operacije )

- NVIDIA: Nouveau drajver je sada default drajver za nvidia kartice, za sada pruza 2D
akceleraciju samo i na drajveru se aktivno radi.

- Sto se ATI-ja tice - X server u 10.04 jos ne podrzava fglrx binarni drajver za Ati video chipset-ove,
a kao "workaround" koristi se open source Ati driver.

- Nova verzije GNOME-a (nece izgleda biti u finalu gnome-a 3.0, ali ce look & feel doziveti prilican
lift, bar tako kazu) i KDE-a (4.4).

- "Social by Default" - sto u prevodu znaci bice tu neke integracije twitter-a, facebook-a,
i ostalih socijalnih (ja bih pre rekao anti-socijalnih, hehe) stvarcica.

- Koga uopste zanima - dalja poboljsanja i inovacije sto se "cloud"-a tice....

Inace, 10.04 je LTS sto znaci da ce imati podrsku sve dok se ne pojavi 12.04 verzija.



Jos nesto sto ce doneti 10.04:

Citat:
Ubuntu Software Center

When 10.04 releases, the Ubuntu Software Center will finally take over as the sole installation tool for Ubuntu. Synaptic, GDebi, and even the update manager will all be replaced by USC. Hopefully USC will include the ability to install more than one piece of software at a time.

Citat:
Ubuntu 10.04 will install (under the hood) a bit differently than previous versions. In earlier versions the install required downloads to occur first. Now downloads and installation will happen in parallels so to greatly shorting the installation time.

Citat:
What they are doing differently this time is targeting a mid-range machine to reach the 10 second time. This will mean some machines will boot fast and some slower. The targeted machine: A Dell Mini 9 netbook. If they can get a netbook to boot in 10 seconds, imagine how fast your quad core will boot!


Ako se stvarno bude podizao 10 sec na NetBook-u, ja se nadam da od desktop
masine onda mogu ocekivati bar koji sekund manje :) Zvuci ambiciozno, ali videcemo...

Jos neki shotovi: http://www.ubunturoot.com/2010...u-1004-lucid-lynx-alpha-3.html

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 09.03.2010. u 01:55 GMT+1]
 
+1

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Ubuntu 10.04 LTS - razvojne verzije09.03.2010. u 08:40 - pre 172 meseci
Eto, vec su gospoda pocela da me nerviraju.

Citat:

When 10.04 releases, the Ubuntu Software Center will finally take over as the sole installation tool for Ubuntu. Synaptic, GDebi, and even the update manager will all be replaced by USC. Hopefully USC will include the ability to install more than one piece of software at a time.


WTF? WHY ???? I tako, sad ce da bude isto da izvinete sr*** kao i Fedora sa packagekit-om. OMG! Ok, sve je to lepo, lepo izgleda ali iskren da budem, te "inovativne" distribucije - samo sto dalje od mene. Daj mi pacman u terminalu i ja srecan. Heh, na svu srecu i Ubuntu se nikada nece otarasiti APT-a a ni Fedora YUM-a, problem lezi u tome sto vrlo dobre gui frontend-ove za paket menadzere bacaju u trash a ubacuju neke ocajne gluposti. I lepo su rekli, Hopefully USC will include the ability to install more than one piece of software at a time. To je problem bio i sa packagekit-om.

Znaci zbogom synaptic...
make love - !war
 
0

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Ubuntu 10.04 LTS - razvojne verzije09.03.2010. u 08:43 - pre 172 meseci
ma ebes synaptic, sto se mene tice.

Na Ubuntu koristim iskljucivo apt-get iz komandne linije, drugo mi nista ne treba.

Koliko sam shvatio, on ostaje :)
 
0

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Ubuntu 10.04 LTS - razvojne verzije09.03.2010. u 08:46 - pre 172 meseci
E dobro je, ti si se navikao, iskren da budem ja dok pacman nisam morao da naucim (jer ovi frontend-ovi nista ne valjaju, cuo sam da ce mozda od shaman-a biti nesto) sve sam koristio Synaptic. I odradjivao mi je posao super, bio je brz, lak za upotrebu, pregledan, now R.I.P.

MF's....
make love - !war
 
0

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Ubuntu 10.04 LTS - razvojne verzije09.03.2010. u 08:52 - pre 172 meseci
- Otvaranje konzole - Namestio sam na "Super" + "X" - traje oko 0,3 sec,
- Kucanje sudo apt-get install - traje oko 2 sec max (jos krace ako stavis alias za sve to recimo "sagi"),
- kucanje imena programa traje jos sec-dva....
- kucanje lozinke par sec..

Stvarno ne vidim potrebu (ZA SEBE) za bilo kakav GUI alat ako mi je
za instalaciju programa dovoljno par sekundi :)

Naravno, treba da postoji, i ovaj USC ce verovatno biti onako fin, user-friendly i to...
 
0

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Ubuntu 10.04 LTS - razvojne verzije09.03.2010. u 08:59 - pre 172 meseci
Srdjane, ne znaju svi na pamet listu svih paketa u official repoima kao i moguce dep-ove :) Jeste lako to odraditi isto preko konzole kad znas sta trazis, veruj mi Synaptic je mnogo blizi meni bio kada sam prvi put instalirao Ubuntu nego apt :) A USC ne volim zato sto ti ne dozvoljava da ti instaliras neki lib koji ti treba samo vec instaliras samo aplikacije i util-ove verovatno, to za nekog koji mora da iskompajlira svoje parce software-a ga bukvalno tera u terminal.

Bezveze totalno a naicice maca na vratanca, uzece i tebi nesto sto gotivis kod Ubuntu-a pa ce ti biti krivo, sad te bas briga... :P
make love - !war
 
0

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Ubuntu 10.04 LTS - razvojne verzije09.03.2010. u 09:06 - pre 172 meseci
Ma sta tebe briga, ti se ionako ne vracas sa Arch-a na Ubuntu vise! :)

Ili gresim... ? :D

Ma pazi, Ubuntu nije ni zamisljen da neko tamo ide i instalira kojekakve
depove / libove da bi nesto kompajlirao - ima svoju filozofiju i to je to :)
 
0

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Ubuntu 10.04 LTS - razvojne verzije09.03.2010. u 09:11 - pre 172 meseci
Pa da, stvarno mi se svidja kuda distroi idu, prvo ono cudo da ne moras da cukas root pass da bi instalirao nesto na fedori, sad ova glupost ubijanja synaptic-a koji je bio najveci pogodak ubuntu-a zarad necega sto lici na najgori promasaj ikada kada je package management u pitanju a to je packagekit.

Sto se mene tice, ja sve to mirno posmatram sa strane ali, veruj mi, nije mi pravo. :(
make love - !war
 
0

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Ubuntu 10.04 LTS - razvojne verzije09.03.2010. u 09:14 - pre 172 meseci
Dobro, bitno je da ima izbora - dok god ima izbora, nije nikakva frka :)

Od kako sam metio ovaj Mint na obe masine, uvatila me neka frka mogu ti reci
nista ne moram da drndam, da kompajliram, sve radi .... dosada ziva :D
 
0

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Ubuntu 10.04 LTS - razvojne verzije09.03.2010. u 09:25 - pre 172 meseci
Pa ok, problem je u tome kako ce recimo novajlije da nauce sta su to dep-ovi, koji paketi zavise od kojih lib-ova, eto bukvalno sad smatram da ce Ubuntu zaglupljivati Linux korisnike (imali smo temu na advocacy o ovome). Dakle Ubuntu vise necu preporucivati ni pocetnicima. Mada, ajde da ne pozurujem stvari, verujem da ce moci synaptic ipak da se instalira naknadno i da nece stati na njegovom razvoju, u protivnom smatram da prave najvecu gresku do sada...
make love - !war
 
0

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Ubuntu 10.04 LTS - razvojne verzije09.03.2010. u 09:25 - pre 172 meseci
E, sad moram i ja da skinem i probam taj 10.04 alfa
Iskreno, meni je synaptic totalno OK, ne znam kako to drugo čudo izgleda... Ću isprobam!
 
0

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Ubuntu 10.04 LTS - razvojne verzije09.03.2010. u 09:27 - pre 172 meseci
Izgleda ko packagekit, ono kliknes na openoffice i na install pored njega i on sve to sam odradi. Mislim nije lose kao suplement synaptic-u ali da ga zameni? Ma nema sanse + sto ne mozes da instaliras vise aplikacija istovremeno.
make love - !war
 
0

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Ubuntu 10.04 LTS - razvojne verzije09.03.2010. u 09:47 - pre 172 meseci
Citat:
novajlije da nauce sta su to dep-ovi, koji paketi zavise od kojih lib-ova

Ivane, Ubuntu uopste nije distribucija namenjena Linux entuzijastima (sto ne znaci
da ne moze da posluzi - ali prosto nije namenjena), vec je namenjena ljudima koji
zele da imaju jednostavan sistem lak za upotrebu, i ne nuzno zelju da uce internalije OS-a.

Ja razumem nasu potrebu da ovo znamo - ali prosto tu potrebu ne mozemo nametati drugima.
Velika vecina samo zeli da na sto laksi nacin koristi OS i aplikacije - njima depovi i libovi
ne treba ni da su na kraj pameti - to su stvari za entuzijaste i developere :)

@maxvell - Mozda bolje da sacekas Alfa4, uskoro ce, pa onda da skines i probas.
 
0

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Ubuntu 10.04 LTS - razvojne verzije09.03.2010. u 10:00 - pre 172 meseci
Ma nesto cisto sumnjam da ce Ubuntu da se rasiri kao ultimativno desktop resenje na preko 2% market share-a. :D Ima da gube fanboi-eve a da dobijaju minimalno na novim korisnicima. Sto se Synaptic-a tice, razvijaju ga debian-ovci pa bi trebalo da uvek moze naknadno da se instalira.

Ne znam, ja se iznerviram kad vidim ovako neku najavu...
make love - !war
 
0

Astral Projection

Član broj: 36254
Poruke: 714



+4 Profil

icon Re: Ubuntu 10.04 LTS - razvojne verzije09.03.2010. u 12:33 - pre 172 meseci
Meni je bitno da mi aptitude ostane pa nek rade sa synapticom šta god hoće.. A vjerovatno će se moći instalirati sa nekog third party repoa.
Šta mislite hoće li biti bolan upgrade sa 9.10? Do sad nijesam imao problema sa upgrade-om, od 6.04 sve je radilo ali sad me brine ovo uklanjanje HAL-a i šta sve ne..
:(){ :|:& };:
Peace, Love, Unity, Respect!
 
0

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Ubuntu 10.04 LTS - razvojne verzije09.03.2010. u 12:40 - pre 172 meseci
Pa zezancije su uvek moguce, meni je recimo upgrade sa stabilne verzije na alphu prolazio bez problema ali ipak kada izadje stabilna verzija odradim clean install. Synaptic ce gotovo sigurno moci da se instalira sa nekog od repoa.


make love - !war
 
0

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Ubuntu 10.04 LTS - razvojne verzije09.03.2010. u 12:55 - pre 172 meseci
Na ovome što skinuh drže i dalje Synaptic. Da nije malo neobično da ga skroz izbace u poslednjem trenutku, jer final izlazi za mesec i kusur?!
A na ove Mac-Style dugmiće (max-min-close) baš se teško navikavam. Moraću to da pretumbam
 
0

Mister_rap
SE at Viacom

Član broj: 8822
Poruke: 2540
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: mister_rap@jabber.com


+21 Profil

icon Re: Ubuntu 10.04 LTS - razvojne verzije09.03.2010. u 14:38 - pre 172 meseci
E pa sta se radi...

Ta prica ima gomilu prednosti ali po mom licnom misljenju mnogo vise mana.
Sada se redovno desi da neko digne sistem za par minuta i instalira sve sto mu treba i sto je najjace apsolutno sve mu radi, bez ikakvog cimanja.
Ne tako davno kada je linux u pitanju to je bilo nemoguce.

Kada je to tako citaj - razmazen si (osnosno win filozofija) i fakticki nista ne naucis.
Ja dok sam drzao ubunutu nisam se ni oko cega cimao, jedino malo apche posto mi treba specificna konfiguracija.

Kad treba da instaliras nesto malo specificnije, ili ako ti pane neki server u ruke onda skapiras da ne znas nista...
I da ne moze sve tako "graficki" i user friendly....
Stoga ja sam licno protiv ovakvih modifikacija i samim tim, no no ubunutu dok se stvari bar malo ne promjene
 
+1

Suns

Član broj: 240388
Poruke: 375
*.dynamic.sbb.rs.



+39 Profil

icon Re: Ubuntu 10.04 LTS - razvojne verzije09.03.2010. u 21:04 - pre 172 meseci
Citat:
combuster: ...eto bukvalno sad smatram da ce Ubuntu zaglupljivati Linux korisnike (imali smo temu na advocacy o ovome).


Moja malenkost je upravo pokrenula tu temu, gde su svi osuli drvlje i kamenje kako nisam u pravu, a sve sam više i više u pravu. Na kraju ćemo dobiti Windows 2 samo što će se zvai Ubuntu

Kažu da bude lakše novijim korisnicima!? A šta je nama trebalo!? Mi smo se naučeni rodilili i odma znali šta je lib, šta je aptitude i zašta služi gcc!? Ako smo mi mogli da sve to skontamo ne vidim razloga zašto budući naraštaji nebi shvatili koji su iovako i onako u superiornijom poziciji što se tiče učenja računara a pogotovu Linuxa, oni neće igrice skidati preko FM radija i snimati kreštav zvuk na muzičku kasetu (još će i pitati šta je to "kaseta"), neće instalirati programe iz konzole preko Floppy disketica, itd itd...

Čemu onda izbacivanje synaptic-a!? Ja se slažem da ne znaju svi programe napamet i komadne napamet, čak i sam ne znam komandu za instalaciju preko terminala iako znam tačan naziv paketa, ali opet ne trebaju da izbacuju Synaptic.

Nadam se da će neki nostalgyic geek da izbaci rep. sa synapticom i "how to install on linux"

U svakom slučaju od ove verzije ubuntu-a očekujem sve naj naj, ako bude sve tip-top (a mora biti jer je u pitanju LTS) ode Ubuntu i kod keve na laptop
 
0

Astral Projection

Član broj: 36254
Poruke: 714



+4 Profil

icon Re: Ubuntu 10.04 LTS - razvojne verzije09.03.2010. u 22:37 - pre 172 meseci
Nije ovo uprošćavanje loša stvar. Ako poraste market share desktop korisnika nadam se da će veliki igrači kao što je Adobe, Propellerhead, Ableton i ostali za koje ne postoji ni priblizno dobar linux pandan, izbaciti svoje prozivode za linux..
Kad se samo sjetim muka i jada sa redhatom 7 na kojem je nemoguće bilo pokrenuti 3d akceleraciju (vjerovatno nedostatak mog znanja i normalnog interneta), winmodem da ne pominjem... Pare bih dao da sam tada imao nešto slično ubuntuu. Evo pogledajte OS X.. Šta mu fali? Simplicity is divine :)

Onaj ko bude htio da diže servere i slično moraće da uči. Prosječnog korisnika ovo ne zanima a većina je takva. :D
Moje mišljenje samo :pp
:(){ :|:& };:
Peace, Love, Unity, Respect!
 
0

[es] :: Linux :: Ubuntu 10.04 LTS - razvojne verzije
(Zaključana tema (lock), by Srđan Pavlović)
Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 29565 | Odgovora: 177 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.