Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kvar na nuli .

[es] :: Elektronika :: Kvar na nuli .

Strane: 1 2

[ Pregleda: 27478 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Kvar na nuli .11.04.2010. u 22:14 - pre 170 meseci
Citat:
a sto se desava prilikom proboja nekog uredjaja prema zastitnom uzemljenju.
Ni ovo nije tacno, jer osim ovog slucaja postoje jos neki. Primer: imas ispravnu busilicu, koja ionako nema uzemljenje pa kod nje proboj na uzemljenje nije ni moguc. Slucajno neko nekim ostrim predmetom osteti dovodni kabl i dodirne jednu od zica, tako da struja na tom mestu odluta, ne vraca se sasvim nazad u uticnicu i u FID, i on iskljucuje struju zbog poremecene ravnoteze.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Sepa011

Član broj: 161918
Poruke: 1817
91.148.82.*



+28 Profil

icon Re: Kvar na nuli .11.04.2010. u 23:28 - pre 170 meseci
Citat:
tdjokic: Ni ovo nije tacno, jer osim ovog slucaja postoje jos neki. Primer: imas ispravnu busilicu, koja ionako nema uzemljenje pa kod nje proboj na uzemljenje nije ni moguc. Slucajno neko nekim ostrim predmetom osteti dovodni kabl i dodirne jednu od zica, tako da struja na tom mestu odluta, ne vraca se sasvim nazad u uticnicu i u FID, i on iskljucuje struju zbog poremecene ravnoteze.


Posto mi poljoprivreda vise 'lezi', molio bih za objasnjenje gde to struja odluta, da je 'safatam' i, mozda, korisno upotrebim? Npr, imam Olfa scalpel sa plasticnom drskom i metalnim nozicem, utrcim u jedan provodnik busilice koja nema zastitno uzemljenje, gde to 'odluta' struja koja moze da poremeti diferencijalni osigurac?
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Kvar na nuli .12.04.2010. u 00:04 - pre 170 meseci
Citat:
Sepa011: Posto mi poljoprivreda vise 'lezi', molio bih za objasnjenje gde to struja odluta, da je 'safatam' i, mozda, korisno upotrebim? Npr, imam Olfa scalpel sa plasticnom drskom i metalnim nozicem, utrcim u jedan provodnik busilice koja nema zastitno uzemljenje, gde to 'odluta' struja koja moze da poremeti diferencijalni osigurac?
Nemaju svi oštri predmeti plastične drske. Pre godinu dana (?) su neki stariji ljudi tovarili kosačicu (?) na traktorsku prikolicu i sečivima te kosačice zarezali njen priključni kabl a koji je na nesreću još bio uboden u utičnicu i poginuli su. Ne sećam se tačno da li je poginulo dvoje ili čak troje ljudi. Bilo je negde u Srbiji.

Postoje razni slučajevi, nije sve samo probijanje zaštitne izolacije i kontakt sa uzemljenjem. Znači, struja može da ode kroz korisnika u betonski pod, metalnu česmu, radijator za centralno grejanje, ogradu terase, šta ga znam, svašta provodi struju a da toga covek nije ni svestan dok to ne doživi i preživi, a ako ne preživi i dalje ostaje nesvestan te cinjenice. Zato i postoji ona sumorna izreka da na svetu ima samo dobrih elektricara, one loše struja poubija. Lično sam poznavao jednog amatera, koji se retko kad hvatao bilo kakvog alata, kao i jednog profesionalca električara, koji je godinama radio u struci, i obojica su poginula baš od struje.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Sepa011

Član broj: 161918
Poruke: 1817
91.148.82.*



+28 Profil

icon Re: Kvar na nuli .12.04.2010. u 07:58 - pre 170 meseci
Axm, znaci struja nije nigde 'odlutala' nego je doslo do 'proboja' prema zemlji. E, posto je kod svih 10/0.4 transformatora zvezdiste uzemljeno (iliti nula i zemlja su na istom potencijalu), prilikom zasecanja kabla od kosacice doslo je do spoja faze sa nulom/zemljom kroz tela ljudi koji su istu utovarivali.

A postoje i slucajevi kad ne ginu samo elektricari. Imas video ovde.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Kvar na nuli .12.04.2010. u 16:23 - pre 170 meseci
Citat:
Sepa011: Axm, znaci struja nije nigde 'odlutala' nego je doslo do 'proboja' prema zemlji.
Tvoj "proboj prema zastitnom uzemljenju" je zvucao kao da se tu radi iskljucivo o kvaru unutar nekog aparata, tako da bi manje pouceni ljudi mozda rekli "Moja busilica / elektricna kosacica nema uzemljenje pa mi ne treba FID". A moja rec "odlutala" se odnosila vise na sam FID nego na put kojim je struja otisla.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Kvar na nuli .

Strane: 1 2

[ Pregleda: 27478 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.