Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

koliko se ljudi razumeju u ekonomiju

elitemadzone.org :: MadZone :: koliko se ljudi razumeju u ekonomiju
(Zaključana tema (lock), by pajaja)
Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 11256 | Odgovora: 68 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

maliradojca

Član broj: 55393
Poruke: 242
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+132 Profil

icon Re: koliko se ljudi razumeju u ekonomiju16.05.2010. u 19:51 - pre 169 meseci
Citat:
anakin14: ne razumem sta hoces ovimee da kazes?

koje bre feudalne teorije? ja propagiram teorije slobodnog trzista a to je daleko od feudalizma.


Hocu da kazem mislim da nemas pojama o ekonomiji i da ekonomiju posmatras kroz prizmu ->
moj kafic & Kragujevac neradnici & cale i stric koji nece da rade & Zastava & radnici su bagra

U vezi slobodnog trzista, deluje da ti "slobodno trziste" shvatas kao trziste gde bi ti radnika mogao da placas koliko ti pozelis, i da im radis sta ti hoces.
A gde to funkcionise? U EU, USA? Pre ce biti u Africi.

By the way, zanima me da li ti kao vlasnik kafica uredno placas doprinose radnicima? Ili je i to u domenu tvog shvatanja slobodnog trzista.

Slobodno trziste je komplexniji pojam od "ocu da ja placam ranike koliko ja ocu i da ima radim sta ja ocu za moje pare", pre ce biti da je slobodno u smislu da nema bas direktnog mesanja drzave na trzistu. Evo opet moram da te ucim za dzabe.

 
0

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: koliko se ljudi razumeju u ekonomiju16.05.2010. u 19:58 - pre 169 meseci
Citat:
Ne radi se o maksimalnom zadovoljenju potreba vec o osnovnom. Eto, zivi ti od 15000 dinara - pa mi pricaj o maksimalnom zadovoljenju potreba! Jos probaj da hranis porodicu i platis stan...
Niko ti ne trazi da ti izdrzavas bilo koga - vec da shvatis da svi zasluzuju da zive a ne samo biznismeni

Potrebe se zadovoljavaju tako što ćeš prvo nešto da daš, a ne samo da tražiš. Postojanje minimalca je ništa drugo do dobijanje leba preko pogače, jer omogućuje i onima koji ne vrede toliko da dobiju toliko na nečiji račun, jer neko to svakako mora da plati. Oni koji vrede toliko bi svakako dobili toliko bez obzira na postojanje minimalca. Da nije tako, danas bi svi imali minimalac i niko ne bi radio za veće pare, a kao što svi znamo, nije tako. Ja sam znam gomilu ljudi koji imaju plate 500+ evra, a imaju ih zato što su pokazali da vrede toliko, bez obzira što poslodavac po zakonu može da ih plaća manje. Dakle, nije zakon taj koji određuje ko koliko vredi, već mi sami o tome odlučujemo time koliko ćemo uložiti u sebe i koliko ćemo dati da bismo nešto dobili. Danas barem nije problem edukovati se. Svako može da ode u neki internet kafe ako već nema internet kući i da potraži tekstove o onome što ga zanima. Mnogo poslova se može naučiti iz fotelje. Samo je potreban trud. Ko neće da uloži ni toliko truda, realno, ne treba ni da jede. Međutim, postojanjem minimalca, doazi do toga da deo tih ljudi ipak može da jede, na račun onih koji se jesu trudili, a opet dovodi do toga da neki ljudi koji vrede manje od toga, nemaju posao uopšte. Prema tome, niko nikoga ne tera da zadovolji osnovne potrebe, niti da ima više od većine... sve su to naši lični afiniteti i to je ok. Ja samo smatram da ako neko neće da se potrudi i da nešto uradi za sebe, već samo čeka kao parazit, onda ne zaslužuje da zadovolji ni te osnovne potrebe.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
0

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.rs.



+136 Profil

icon Re: koliko se ljudi razumeju u ekonomiju16.05.2010. u 20:04 - pre 169 meseci
Citat:
U vezi slobodnog trzista, deluje da ti "slobodno trziste" shvatas kao trziste gde bi ti radnika mogao da placas koliko ti pozelis, i da im radis sta ti hoces.
A gde to funkcionise? U EU, USA? Pre ce biti u Africi.


upravo zbog toga sto nemozes da radnika placas po zakonima ponude i potraznje je i velika nezaposlenost i male plate.

To ne funkcionise nigde,to je teorija.

A ja ne razumem sta ima u glavama vas kojih brane radnike koji su neskolovani i zamenjljivi i samim tim sami sebe su izlozili riziku da budu gladni? Gledaj svoje pedu,obrazuj se i usavrsavaj se i imaces ekstra platu, sta se sad ljudi bune sto vecina bezvrednih ljudi koji vrede kolko i limenka coca cola umire gladno? Sami su krivi za to.


I najgore od svega je sto vi ne razumete da slobodno trziste vise idgivara radnicima nego poslodavcima...
 
0

maliradojca

Član broj: 55393
Poruke: 242
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+132 Profil

icon Re: koliko se ljudi razumeju u ekonomiju16.05.2010. u 20:20 - pre 169 meseci
Citat:
upravo zbog toga sto nemozes da radnika placas po zakonima ponude i potraznje je i velika nezaposlenost i male plate.

I mislis da bi u situaciji da je mesecna plata recimo 50 EUR bilo mnogo manje nezaposlenih? Zanimljiva teorija, smo sto bi zaposleni umirali od gladi.
A sa druge stane, takve plate bi odmah znacile i manju potrosnju i onda bi radnici kupovali samo leba i mleka, cene svih usluga i nekretnina bi potpuno pale, pa bi i ti mogao da zatvoris kafic jer niko ne bi imao para da popije kafu.

U ekonomiji ne mozes da utices na samo jedan parametar na trzistu, a da time ne utices na druge.
 
0

Izvoljski

Član broj: 254951
Poruke: 102
..5-r.retail.telecomitalia.it.



+43 Profil

icon Re: koliko se ljudi razumeju u ekonomiju16.05.2010. u 20:23 - pre 169 meseci
Citat:
I najgore od svega je sto vi ne razumete da slobodno trziste vise idgivara radnicima nego poslodavcima...


delimicno si u pravu.

Sindikalna borba svakako povecava blagostanje radnika, medjutim cenu toga svakako placaju nezaposleni. Prosto, otvaranje radnog mesta je skuplje i poslodavci oklevaju da prime radnike. Na dugi rok to moze biti fatalno po ekonomiju sveukupno. Nezaposlenima naravno ovo neodgovara.

Kada je broj radnih mesta velik, zarade su odlicne kao sto je slucaj bio pre u SAD nikoga zivog ne interesuje sindikalno organizovanje. Nekada ljudi u SAD nisu ni uzimali godisnji vec kad se zamore jednostavno su davali otkaz, znajuci da kad napne baterije nece imati nikakav problem da nadju posao cak i u staroj firmi.

EU pak primenila je drugi model. Oni su za vreme takodje velikog buma posumnjali da to ne moze da traje vecno pa su pripremili socijalne programe za crna vremena. Medjutim, ti glomazni programi su danas kamen oko vrata posustajucoj zap. ekonomiji. Iz tog razloga sindikati pritiskaju sindikate poslodavaca, a rezultat je seoba industrije u jeftinije krajeve sveta. To dalje dovodi do zacaranog kruga.

Anakin, mislim da bi ti trebao ipak malo da se edukujes. Ekonomija jeste drustvena nauka i svao ima pravo da ima svoj model, ali isto tako treba videti kako se i doslo do ovih modela i malo dublje analizirati sve.

 
0

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: koliko se ljudi razumeju u ekonomiju16.05.2010. u 20:34 - pre 169 meseci
Citat:
I mislis da bi u situaciji da je mesecna plata recimo 50 EUR bilo mnogo manje nezaposlenih? Zanimljiva teorija, smo sto bi zaposleni umirali od gladi.
A sa druge stane, takve plate bi odmah znacile i manju potrosnju i onda bi radnici kupovali samo leba i mleka, cene svih usluga i nekretnina bi potpuno pale, pa bi i ti mogao da zatvoris kafic jer niko ne bi imao para da popije kafu.

Pa 50 evra bi imao onaj ko ne vredi više od toga, a ako hoće više... onda se edukuje i usavršava, pa traži bolje plaćen posao. Ne bi to ništa promenilo što se tiče kafića, jer u kafić i sada idu oni koji to mogu da priušte, a onaj ko ima minimalac ni sad to ne može, osim ako nema neke dodatne prihode, u kom slučaju mu taj minimalac nije ni bitan toliko. A oni koji mogu da priušte ne bi imali manju platu, nego veću, jer više ne bi moralo da se uzima od njih da bi se isplaćivao minimalac onima koji ne vrede ni taj minimalac, tako da će oni možda i više kafi popiti u kafiću.

Možda sve ovo deluju kao surove metode i nebriga za čoveka, ali nije tako. Baš naprotiv, ovom metodom se ljudi navode da rade na sebi, usavršavaju se, napreduju, pa samim tim postaju mnogo korisniji članovi društva. Ko to ne radi, znači da je zadovoljan sa 50 evra i super svima.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
0

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: koliko se ljudi razumeju u ekonomiju16.05.2010. u 21:09 - pre 169 meseci
Znaci da bespomocni i invalidi treba da uginu.
Postoje ljudi koji ne mogu da se usavrsavaju, takav im je mentalni sklop ili su rasli u takvoj porodici da su ostali glupi ili su strasno siromasni da ne mogu nista da urade sa svojim zivotom.
Ne bi se mnogo ljudi zaposlilo da je niza plata jer trziste je zasiceno radnicima. Znaci postojeci radnici bi imali manju platu
 
0

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: koliko se ljudi razumeju u ekonomiju16.05.2010. u 21:28 - pre 169 meseci
I ja verujem da bi strucnjaci za ekonomiju morali da se mesaju u trziste, pa ne moze se dozvoliti svakome da radi sta hoce, urusice ceo sistem zbog neznanja. I sami sebe bi pokopali i povukli i druge za sobom
 
0

maliradojca

Član broj: 55393
Poruke: 242
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+132 Profil

icon Re: koliko se ljudi razumeju u ekonomiju16.05.2010. u 21:57 - pre 169 meseci
Citat:
llux: I ja verujem da bi strucnjaci za ekonomiju morali da se mesaju u trziste, pa ne moze se dozvoliti svakome da radi sta hoce, urusice ceo sistem zbog neznanja. I sami sebe bi pokopali i povukli i druge za sobom

Ma jok, treba da se drzava organizuje kao ankinov kafic: radnici da rade neprijavljeni za 500 din dnevno, ako se razbole - metak u celo.
Sve sami strucnjaci sibicari.
 
0

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: koliko se ljudi razumeju u ekonomiju16.05.2010. u 22:06 - pre 169 meseci
Citat:
Znaci da bespomocni i invalidi treba da uginu.

Ovde niko nije pominjao bespomoćne i invalide. To su socijalni slučajevi, a mi ovde pričamo o radnicima. Čim je neko radnik, znači da je sposoban da radi.
Citat:
Postoje ljudi koji ne mogu da se usavrsavaju, takav im je mentalni sklop ili su rasli u takvoj porodici da su ostali glupi ili su strasno siromasni da ne mogu nista da urade sa svojim zivotom.

Ne postoje ljudi koji ne mogu da se usavršavaju. Postoje oni koji to hoće i oni koji to neće. Odrastao u siromašnoj porodici, prirodno glup, takav mentalni sklop... su samo izgovori onih koji neće da rade na sebi, pa im je lakše da jednostavno nađu neko opravdanje. Uostalom, imaš brojne primere ljudi koji su odrasli u siromašnim porodicama, pa čak i onih koji su odrasli bez porodice, pa su uspeli da naprave nešto od života. Dakle, svako može, samo je pitanje da li hoće. Ako neće, onda nema prava da kuka i traži od onih kojima nije bilo teško da se trude i da naprave nešto od svog života, već neka živi u skladu sa onime što je uložio u sebe. Nemoj samo sad da mi pominješ kako ima ljudi koji imaju poremećaj u razvoju i IQ ispod 50, jer i oni spadaju u invalide i socijalne slučajeve, a kao što rekoh o njima se ovde ne priča. Za njih treba da postoji socijalna pomoć. Problem sa Srbijom (mada ovo nije karakteristično samo za Srbiju, već i za druge preteralno socijalno angažovane zemlje) je taj što ima zdravih i pravih ljudi koji na ovaj ili onaj način žive od socijalne pomoći.
Citat:
Ne bi se mnogo ljudi zaposlilo da je niza plata jer trziste je zasiceno radnicima. Znaci postojeci radnici bi imali manju platu

Problem u Srbji nije tržište koje je prezasićeno radnicima, već tržište koje je prezasićeno NEKVALIFIKOVANIM radnicima, dok KFALIFIKOVANIH nema ni za lek. Evo ja kad god sam tražio nekoga da mi odradi bilo šta za šta je potrebna iole veća stručnost, trebalo mi je mesec dana i gomila kontakata da bih našao jednog takvog koji bi me onda pošteno odrao za to, jer je svestan da nema mnogo njih koji to mogu da rade. E, upravo u tome je stvar... postoji previše ljudi koji bi hteli da završe nekakvu trogodišnju školu ili pak samo osnovnu, dakle nešto što neće da im oduzme mnogo vremena, i da onda tako dobiju neko radno mesto gde takođe ne mora da se provede mnogo vremena, a uz to i da ne mora mnogo da se radi, a da država odredi minimalac koliko da mogu da prežive i njima super. Niko ne želi da se usavršava, uči, napreduje, trudi, daje... e, ali problem je u tome što svet više ne funkcioniše tako. Obična radna snaga koja zavrće šrafove je sve manje potrebna, jer sve to danas može da se automatizuje za male pare i nikome se ne isplati da zapošljava previše tih zavrtača šrafova, niti da im daje nekakvu veliku platu, jer mu se onda više isplati da ga zameni robotom. I šta je onda rešenje ? Da svi kao društvo krenemo u rikverc, pa da pouništavamo sve te mašine koje zamenjuju radnike, čisto kako bi više ljudi bilo zaposleno uz manju produktivnost ili da ljudi shvate da je stigao 21. vek i da je danas za posao i dobru platu potrebno mnogo više znanja i veštine, nego pre 50 godina ?
Citat:
I ja verujem da bi strucnjaci za ekonomiju morali da se mesaju u trziste, pa ne moze se dozvoliti svakome da radi sta hoce, urusice ceo sistem zbog neznanja. I sami sebe bi pokopali i povukli i druge za sobom

Gde god su tzv. stručnjaci za ekonomiju umešali prste, ostavili su ruševine i pepeo. Ako malo bolje pogledaš slike i prilike u svetu, videćeš da najbolje funkcionišu liberalnija tržišta, gde se država što manje upliće u to, nego ona gde se država upliće u sve i svašta, i gde treba i gde ne treba.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
0

Pirossi

Član broj: 7692
Poruke: 234
*.dynamic.sbb.rs.



+968 Profil

icon Re: koliko se ljudi razumeju u ekonomiju16.05.2010. u 22:15 - pre 169 meseci
Citat:
Marko_L: Gde god su tzv. stručnjaci za ekonomiju umešali prste, ostavili su ruševine i pepeo. Ako malo bolje pogledaš slike i prilike u svetu, videćeš da najbolje funkcionišu liberalnija tržišta, gde se država što manje upliće u to, nego ona gde se država upliće u sve i svašta, i gde treba i gde ne treba.

recimo, tržište nekretnina u USA.
 
0

maliradojca

Član broj: 55393
Poruke: 242
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+132 Profil

icon Re: koliko se ljudi razumeju u ekonomiju16.05.2010. u 22:15 - pre 169 meseci
Citat:
Gde god su tzv. stručnjaci za ekonomiju umešali prste, ostavili su ruševine i pepeo.

Ma da, sta ti tzv. strucnjaci znaju :)
Ti i ankin14 verovatno znate bolje :)
 
0

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: koliko se ljudi razumeju u ekonomiju16.05.2010. u 22:43 - pre 169 meseci
Citat:
Pirossi: recimo, tržište nekretnina u USA.

Tržište nekretnina u USA, dot-com bubble... Jako dobri primeri kako tržište samo sebe reguliše...

 
0

pitikovski

Član broj: 116407
Poruke: 263
92.244.157.*



+19 Profil

icon Re: koliko se ljudi razumeju u ekonomiju16.05.2010. u 22:45 - pre 169 meseci
Citat:
anakin14: upravo zbog toga sto nemozes da radnika placas po zakonima ponude i potraznje je i velika nezaposlenost i male plate.

To ne funkcionise nigde,to je teorija.

A ja ne razumem sta ima u glavama vas kojih brane radnike koji su neskolovani i zamenjljivi i samim tim sami sebe su izlozili riziku da budu gladni? Gledaj svoje pedu,obrazuj se i usavrsavaj se i imaces ekstra platu, sta se sad ljudi bune sto vecina bezvrednih ljudi koji vrede kolko i limenka coca cola umire gladno? Sami su krivi za to.


I najgore od svega je sto vi ne razumete da slobodno trziste vise idgivara radnicima nego poslodavcima...


A sta li je tebi u glavi, kad pises ovakve nebuloze, nije ni cudo sto se sprdaju sa tobom po forumu.
Do juce si kukao i trazio da glasamo za tebe da bi usao u kucu velikog brata da bi zaradio kintu za put oko sveta, pa si u medjuvremenu uzeo kredit za kafanu,
osetio neku kintu u dzepu i postao veliki ekonomista, cuti ne brukaj se vise.
 
0

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.rs.



+136 Profil

icon Re: koliko se ljudi razumeju u ekonomiju16.05.2010. u 22:47 - pre 169 meseci
Citat:
pitikovski: A sta li je tebi u glavi, kad pises ovakve nebuloze, nije ni cudo sto se sprdaju sa tobom po forumu.
Do juce si kukao i trazio da glasamo za tebe da bi usao u kucu velikog brata da bi zaradio kintu za put oko sveta, pa si u medjuvremenu uzeo kredit za kafanu,
osetio neku kintu u dzepu i postao veliki ekonomista, cuti ne brukaj se vise.


ja sa kafanom radim vec 7 godina tako da ti ta teorija pada u vodu.

Za mene nisu nebuloze, za mene su nebuloze ono sto vi socijalisti pisete.
 
0

pitikovski

Član broj: 116407
Poruke: 263
92.244.157.*



+19 Profil

icon Re: koliko se ljudi razumeju u ekonomiju16.05.2010. u 22:56 - pre 169 meseci
I za 7 godina nisu skupio kintu, nego se prijavljues za ucesce u VB, da bi skupio pare za taj put oko sveta ?
Nesto ti ne ide ekonomija, ili te potkradaju lenji i bezvredni radnici, a ti ne umes da se izboris sa time, ili te mrzi ?
 
0

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.rs.



+136 Profil

icon Re: koliko se ljudi razumeju u ekonomiju16.05.2010. u 22:57 - pre 169 meseci
nisam se ja prijavio za vb da bi skupio kintu za put oko sveta. Procitaj malo bolje te dve teme.
 
0

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.rs.



+136 Profil

icon Re: koliko se ljudi razumeju u ekonomiju16.05.2010. u 23:00 - pre 169 meseci
opet ad hominem.

postalo je standardno napadati anakina i njegovu kafanu.
Dajte malo argumente protiv moje teorije, nemojte mene napadati.
 
0

pitikovski

Član broj: 116407
Poruke: 263
92.244.157.*



+19 Profil

icon Re: koliko se ljudi razumeju u ekonomiju16.05.2010. u 23:05 - pre 169 meseci
Ostao si mi u secanju tada zbog VB, uvek sam se pitao kakvi se to mozgovi prijavljuju tamo i koja ih muka pritisla, mrzi me sada da pretrazujem, znam da su te prozivali sto ostavljas malu bebu kod kuce ili tako nesto.
Sa 19 godina si otvorio kafanu ? Nisi se pomakao sa te pozicije do sada ? Kakav si ti to ekonomista ? Sta te to sprecava ? Lenji bezvredni radnici ili te mrzelo da nesto vise uradis ?
 
0

websurfer
websurfer
Srbija

Član broj: 199973
Poruke: 964
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



+11 Profil

icon Re: koliko se ljudi razumeju u ekonomiju16.05.2010. u 23:05 - pre 169 meseci
Citat:
anakin14: nisam se ja prijavio za vb da bi skupio kintu za put oko sveta. Procitaj malo bolje te dve teme.


Prijavljivao si se za VB?!

Pa sta ce ti to u zivotu?
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: koliko se ljudi razumeju u ekonomiju
(Zaključana tema (lock), by pajaja)
Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 11256 | Odgovora: 68 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.