Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?

[es] :: Vodič za posao :: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 37101 | Odgovora: 204 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Igor Gajic

Član broj: 93194
Poruke: 747
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+987 Profil

icon Re: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?06.06.2010. u 15:24 - pre 169 meseci
Pomeni poslodavcima da nisi odsluzio vojsku, i da te to kaci ukoliko te zaposle. Samo ce ti pokazati gde su vrata. Izuzetaka ima, ali su jako retki...
 
Odgovor na temu

Izvoljski

Član broj: 254951
Poruke: 102
..5-r.retail.telecomitalia.it.



+43 Profil

icon Re: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?06.06.2010. u 16:15 - pre 169 meseci
da li bi ti primio nekog ko ce sutra da ide u vojsku ? I sta je problem skinuti sa k. vojsku posle faksa/skole i posle na miru ziveti zivot ?
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?06.06.2010. u 16:17 - pre 169 meseci
Vojska je cak do jaja, ako ne diplomiras do tada - status ti na mirovanju, a mozes da izadjes da polazes ispite ;)
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?06.06.2010. u 16:21 - pre 169 meseci
To je istina. Upravo zato dosta njih ima istaknut uslov o odsluženom vojnom roku. Doduše, iz nekog mog iskustva i iskustava par mojih kolega, tu stavku su spremni da zanemare ako poseduješ nešto što ne poseduju drugi kandidati (recimo relevantno radno iskustvo u oblasti koja se traži). No, sve i da te zaposle, njima ne predstavlja problem da ti zamrznu posao, jer njima ni iz džepa, ni u džep... za to vreme dok si ti na služenju, naći će nekoga da te zameni, a ako se taj neko pokaže slično ili bolje od tebe, možda oni ne mogu da ti daju otkaz dok si na služenju, ali će ti ga dati prvi dan kad se vratiš na posao. U svakom slučaju, to nema nikakve veze sa odugvlačenjem studija, jer odugvlačenje studija predstavlja izgubljeno vreme, dok vreme provedeno na poslu nije izgubljeno vreme. Samim tim, student koji odugovlači sa studijama da bi izbegao vojsku, ne radi ništa korisno za sebe, jer praktično ništa i ne dobija... gubi vreme na jednom mestu, da ga ne bi izgubio na drugom, s tim što odugovlačenjem studija izgubi mnogo više vremena.

Tako da, mislim da bi trebalo da batalimo tu priču o vojsci i uopšte odugovlačenju studija zbog vojske, jer to jednostavno nema nikakvog smisla. Vojska se može odlagati i na mnoge druge načine, a ne samo na studije. Prema tome, onaj ko je hteo da završi fax i zaposli se, osamostali, izgradi život, on je to i uradio, bez obzira na vojsku. Onaj kome se osladio roditeljski dinar i studentski život, on će da odugovlači, a vojsku će da koristi kao izgovor i ne samo vojsku, nego i loše profesore koji ga mrze, teško gradivo, nemanje perspektive i slično. Uvek se nađe nešto. I onda se posle čude što ne mogu da nađu posao. Pa ja prvi ne bih primio na posao nekoga ko ima 30-35 godina, a tek je diplomirao, nema dana radnog iskustva, nikakve projekte iza sebe, ništa čime može da se pohvali. Mislim, za šta će mi takav ?
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Yoba
Projektant

Član broj: 240687
Poruke: 121
*.dynamic.sbb.rs.



+11 Profil

icon Re: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?06.06.2010. u 19:04 - pre 169 meseci
Marko nisi dobro shvatio...ne odugovlace ljudi fax zbog vojske (mozda retki slucajvei) vec upisu fax pro-forme, radi papira, koje ce da odnesu u vojsku i kazu, duvajte ga ja sam na faxu a da fax ni ne vide vec nastava da zive po defaultu. i to radi gomila ljudi...

mislim kapiras da to utice _tesko_ na statistiku?

pa jbt tako je bilo i pre 20 godina






>>Po zakonu, kada si u vojsci, onda si samo u vojsci i nigde drugde, tako da ne moraš da budeš na dva mesta u isto vreme. Na poslu ti miruje staž, a na fakultetu uzimaš godinu mirovanja, i poslodavci i fakulteti su dužni da ti to omoguće.


daj nemoj me jbati, jesi ti radio u srbiji...jbt ovde otpustaju trudnice ejjjjjjjjjjj!!! a ti pricas kako ce tebi da miruje posao dok se ne vratis iz vojske :D



>>Doduše, iz nekog mog iskustva i iskustava par mojih kolega, tu stavku su spremni da zanemare ako poseduješ nešto što ne poseduju drugi kandidati

mene su primili na dva posla (jedan, pa posle drugi) bez da sam imao regulisanu vojsku...i rekao sam im iskreno sta mislim o svemu tome i da cu da ih lera na sve moguce nacine (vojsku), skroz iskreno sta mislism. ljudi bili korektni i pruzili mi sansu, mislim da se nisu pokajali :)

 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?06.06.2010. u 19:38 - pre 169 meseci
Visoko obrazovanje treba da se plaća, a država da prestane da finansira državne fakultete. Ukoliko nastave da funkcionišu u tržišnim uslovima, ostaviti ih u državnom vlasništvu, u suprotnom privatizovati ili zatvoriti. Što se tiče vaučera, oni bi trebalo da se daju samo najboljim studentima, mada bi bilo bolje da imaju formu dugoročnih subvencionisanih kredita.

Osim toga, država bi trebalo da prestane sa bilo kakvom regulacijom visokog obrazovanja. Ako neko hoće da sakupi 10 čobana i otvori čobanski fakultet na nekoj livadi, to je njegovo pravo. O kvalitetu fakulteta treba govori kvalitet stručnjaka koje je odškolovao i dugogodišnja tradicija sa dobrim ugledom, a ne broj "doktora nauka" po kvadratnom metru.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?06.06.2010. u 19:52 - pre 169 meseci
Citat:
Yoba
pa jbt tako je bilo i pre 20 godina


Eto sta vojska ucini od coveka, od 1979-e do 2010-e..20 godina dzaba upis na fakultet.

Licno mislim da ste pobrkali neke stvari, i uveli pragmaticnost i apsolutnu sebicnost kao jedinu opciju..

To nije strasno sa stanovistva pojedinac-drzava, veci problem je sto su razne grupacije zacrtale pragmaticnost(jbg jednom se zivi, pa makar i u zatvoru) kao jedinu opciju, grupacije koje resavaju sudbinu drzave.

Sustina je da je moral opao, do nepostojanja, a sa druge strane, ni drzava nije boljeg zdravlja..

U takvoj formi rasula, sve je dozvoljeno...dok neko ne odluci da nesto i nije..

Poz
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?06.06.2010. u 20:00 - pre 169 meseci
Citat:
BluesRocker

Osim toga, država bi trebalo da prestane sa bilo kakvom regulacijom visokog obrazovanja. Ako neko hoće da sakupi 10 čobana i otvori čobanski fakultet na nekoj livadi, to je njegovo pravo.


To bi bila prva zemlja u Evropi bez Zakona o visokom obrazovanju.

Mogu oni da otvore cobanski fakultet na poljani, ali nece dobiti akreditaciju na osnovu koje moze da izda javnu ispravu tj diplomu.
Sustina te akreditacije jeste da kad ja npr odnesem diplomu na Univerzitet u Tübingenu, oni mogu utvrditi koliko je ona u skladu sa programom koji se radi u toj zemlji u datoj oblasti i na osnovu toga nostrifikovati moju diplomu i uciniti je vazecom.

A to moze na osnovu programa koji standardizovan.
To cini koliko toliko transfer diplomaca iz jedne zemlje u drugu podnosljivijim.
Pa npr Nemci naprave listu na osnovu toga kako se koji faks kotira http://www.anabin.de/scripts/S...94&MyURL=lstAliasnamen.asp


A to je bila sustina Bolonje - standardizacija programa, rada, ocenjivanja za celu Evropu ne bi li student iz Srbije imao sto laksi pristup trzistu rada u drugoj evropskoj zemlji.



To sto Srbija ima nakaradni Zakon o visokom obrazovanju i samim tim katastrofalno funkcionisanje fakulteta, znaci da to treba bolje regulisati, a ne ukinuti.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-193-231.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?06.06.2010. u 20:02 - pre 169 meseci
Citat:
BluesRocker: Visoko obrazovanje treba da se plaća, a država da prestane da finansira državne fakultete.

sirot si - ko te hebe, ne treba tebi visoko obrazovanje ;)
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.dynamic.sbb.rs.



+768 Profil

icon Re: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?06.06.2010. u 21:32 - pre 169 meseci
Ja ne znam da li ovi sto pricaju da ljudi ostaju duzni drzavi pare za skolovanje to stvarno misle ili nas zezaju. Evo ja sam na primer studirao i zavrsio faks za 4 godine, a nisam placao skolovanje. Znaci, moje skolovanje su placali drugi ljudi ove drzave koji pune budzet iz koga se placalo moje skolovanje. Ja sam se zaposlio jos pre nego sto sam zavrsio faks i vec 3 godine radim i od plate mi se odbija svakog meseca velika suma novca kojima se puni budzet. Isti onaj budzet koji su punili drugi i iz kojeg je placano moje skolovanje. I sta sad, ja dugujem drzavi?

Da se razumemo, nemam nista protiv da svi placaju skolovanje, to je genijalna ideja ali samo ako se napravi takav sistem da ce to skolovanje da ti garantuje da ces nakon svih polozenih ispita u odgredjenom vremenu biti sposoban za obavljanje odredjenog posla. A ne kao sad, izlaze sve sami naucnici sa fakulteta, a ne znaju vola u d00pe da ubodu.

 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?06.06.2010. u 22:41 - pre 169 meseci
Citat:
Horvat: sirot si - ko te hebe, ne treba tebi visoko obrazovanje ;)

Ili još bolje, sirot si, u srednjoj školi si bio odličan ili vrlo dobar, uradiš prijemni sa 70% uspeha i dobiješ vaučer. Onda kad počneš da naplaćuješ svoje školovanje jedan mali procenat svoje plate odvojiš za otplatu školarine, ali i sa ostatkom plate živiš kao srednja klasa a ne siromašno kao tvoji roditelji. Malo li je?

Citat:
Isak666: To bi bila prva zemlja u Evropi bez Zakona o visokom obrazovanju.

Mogu oni da otvore cobanski fakultet na poljani, ali nece dobiti akreditaciju na osnovu koje moze da izda javnu ispravu tj diplomu.
Sustina te akreditacije jeste da kad ja npr odnesem diplomu na Univerzitet u Tübingenu, oni mogu utvrditi koliko je ona u skladu sa programom koji se radi u toj zemlji u datoj oblasti i na osnovu toga nostrifikovati moju diplomu i uciniti je vazecom.

A to moze na osnovu programa koji standardizovan.
To cini koliko toliko transfer diplomaca iz jedne zemlje u drugu podnosljivijim.
Pa npr Nemci naprave listu na osnovu toga kako se koji faks kotira http://www.anabin.de/scripts/S...94&MyURL=lstAliasnamen.asp


A to je bila sustina Bolonje - standardizacija programa, rada, ocenjivanja za celu Evropu ne bi li student iz Srbije imao sto laksi pristup trzistu rada u drugoj evropskoj zemlji.



To sto Srbija ima nakaradni Zakon o visokom obrazovanju i samim tim katastrofalno funkcionisanje fakulteta, znaci da to treba bolje regulisati, a ne ukinuti.


Izvini, kako ti kao država možeš nešto da regulišeš ako to ne valja? Ti sad možeš da regulišeš da nemamo 7% "visokoobrazovanih" već 20%, ili da se ne studira u proseku 8 godina već 4, ali šta si time postigao? Proizvod tvog visokog obrazovanja je i dalje funkcionalno nepismen, da ne pričam dalje o kvalifikacijama. Pošto je naša država doživela neuspeh, jedini način da izađemo iz krize je da prepustimo tržištu da to reguliše. Dodatna regulacija države samo bi pogoršala stanje.

Kad se studiranje bude plaćalo i kada ne bude više razlike između državnog i privatnog, ljudi će dobro razmisliti da li da svoje teško zarađene pare ili kredit daju fakultetu A ako njegovi diplomci ne mogu da nađu posao u struci. Moraće dobro da se raspitaju kakvo je stanje sa stečenim znanjem i zapošljavanjem. Ovako kad je studiranje džabe, onda se upiše bilo koji državni fakultet i ne razmišlja se mnogo šta posle, a ljudi ne shvataju da njihovo potrošeno vreme mnogo više košta od školarine od 2-3k€ godišnje.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

abitbp6

Član broj: 221384
Poruke: 216
*.ptt.rs.



+17 Profil

icon Re: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?06.06.2010. u 23:08 - pre 169 meseci
Citat:
Izvoljski: da li bi ti primio nekog ko ce sutra da ide u vojsku ? I sta je problem skinuti sa k. vojsku posle faksa/skole i posle na miru ziveti zivot ?

Pa pazi, ako je neki (ne)svršeni student, koji tek treba da ide u vojsku, toliko ključan za moj posao da ne mogu da dozvolim njegovo odsustvo od 6 ili 9 meseci, a za koje vreme mogu da zaposlim nekoga drugog na određeno vreme, onda je nešto totalno naopako u mom poslovanju. Poenta je da to zaista nije nikakva smetnja. Poslodavca ne košta ništa što je neko u vojsci, i ima dovoljno vremena da nađe nekoga za zamenu, jer se u vojsku ne ide danas za sutra, već se zna bar dva meseca u napred. Drugo, zapošljavanje po principu jeste/nije bio u vojsci je diskriminacija i protivno je zakonu. Poslodavac nema pravo da te to pita, niti si ti dužan da mu (istinito) odgovoriš.
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?06.06.2010. u 23:52 - pre 169 meseci
Citat:
BluesRocker: Izvini, kako ti kao država možeš nešto da regulišeš ako to ne valja?


Time sto mu ne das licencu kojom moze da izdaje diplome.
Kako se sve ostale drzave Evrope odnose prema tome, opisao sam vec jer upravo prolazim kroz to.


Citat:
BluesRocker

Ti sad možeš da regulišeš da nemamo 7% "visokoobrazovanih" već 20%, ili da se ne studira u proseku 8 godina već 4, ali šta si time postigao?


Pa ako je potraznja trzista takva da je 7% visokoobrazovanih nedovoljno, onda ces stimulisati pozitivne stvari i sankcionisati nezeljene.
Primer Nemacke - nedovoljno strucnjaka i stimulise one koje bi zeleli da studiraju, a imaju losije uslove od ostalih. Naveo sam vec da pojedini fakulteti oslabadjaju one koji imaju decu troskova skolarina ili dobijaju vise novca kroz kredite.

Ozbiljne drzave nude neke olaksice kroz lakse dobijanje dozvola i zaposljavanja, te lakse uvoze radnu snagu.
Ima tema o tome ovde http://www.elitesecurity.org/t...visoko-kvalifikovane-imigrante

Ovo za prosek studiranja ti je valjda jasno i samom.

Citat:
BluesRocker
Proizvod tvog visokog obrazovanja je i dalje funkcionalno nepismen, da ne pričam dalje o kvalifikacijama.


Da, ako ne sprovedes reformu obrazovanja.
Bolonjski proces bas tome i sluzi - izmena programa i nacina rada, kao i standardni metod ocenjivanja koji je kompatibilan sa ostatkom Evrope, pa neko ko zeli da se zaposli u Danskoj ne mora da objasnjava tamo sta je to Visa skola u Srbiji.
Sama izmena programa i nacin rada ne moze da da isti produkt, kao i pre izmene.
Da je Bolonja sprovedena do kraja kako je trebala, ne bi imali profile cije se znanje ne moze koristiti na trzistu.

Mada i ova izmena je donela opet neki napredak.
Tako jedan student pedagogije pre Bolonje nije mogao da se usmeri ni na jednu oblast posebnu i titula dipl. pedagoga nije mogla da se definise po standardima nekog univerziteta u EU.
Sad postoje usmeravanja - sociolna pedagogija, pedagogija umetnosti, visokoskolska pedagogija itd i pokriva oblasti koje sam npr ja morao kroz neformalno obrazovanje da nadopunim i to pre svega kroz neke internacionalne organizacije i u Srbiji i u inostranstvu, sto znaci da potreba za tim postoji na trzistu i drzava je to sad programski ozvanicila.

Ako neko misli da moze ponuditi nesto kvalitetnije, neka otvori faks i ponudi. Ne vidim bas da je trziste uguseno za one koji nude kvalitet.

Citat:
BluesRocker: Pošto je naša država doživela neuspeh, jedini način da izađemo iz krize je da prepustimo tržištu da to reguliše. Dodatna regulacija države samo bi pogoršala stanje.



To bi opet bio presedan, jer ne postoji ni jedna drzava gde nema drzavnih univerziteta, jer jednostavno obrazovanje je opsti interes, ne samo interes kompanija ili univerziteta.
Problem je upravo ovo sto ti navodis - nije u pitanju dodatna regulacija, nego izmena postojece.
Znaci, nije kvantitativna, nego kvalitativna izmena.

Citat:
BluesRocker

Kad se studiranje bude plaćalo i kada ne bude više razlike između državnog i privatnog, ljudi će dobro razmisliti da li da svoje teško zarađene pare ili kredit daju fakultetu A ako njegovi diplomci ne mogu da nađu posao u struci. Moraće dobro da se raspitaju kakvo je stanje sa stečenim znanjem i zapošljavanjem. Ovako kad je studiranje džabe, onda se upiše bilo koji državni fakultet i ne razmišlja se mnogo šta posle, a ljudi ne shvataju da njihovo potrošeno vreme mnogo više košta od školarine od 2-3k€ godišnje.


Studiranje treba da kosta onoliko kolika mu je vrednost na trzistu.
A drzava moze ponuditi kredite i za studente na privatnim fakultetima, kao i sve ostale drzave. Ne razumem zasto se pomoc drzave stalno svodi na pomoc drzavnim fakultetima.

Licno mislim da je glupost budzet i samofinansiranje na drzavnim, kao i da su privatni fakulteti u Srbiji pogurali kvalitet studija u Srbiji.
To znam iskustveno, jer sam bio deo tima koji je npr radio na neformalnoj edukaciji za Omladinski rad koji je finansirala svedska Vlada, iz koje je kasnije nastao odsek na BK Univerzitetu, kao i programska celina na Filozofskom u NS.


Da bi se nesto podrzalo, treba se znati sta je to potrebno trzistu, jer firme nece otvarati svoje fakultete da bi sebi obezbedile kadar, nego ce otici tamo gde to vec ima. Na drzavi je da se potrudi da stvori uslove da to bude bas ona.
Da bi se znalo sta treba trzistu, treba imati komunikaciju sa njim, kao i neku strategiju razvoja.

Npr Nemci su uradili "Hightech-Strategie für Deutschland" kojom zele da podrze razvoj vrhunske tehnologije "Made in Gemany",
Citat:
Deutschland rüstet sich für die Zukunft. Um die großen Herausforderungen des 21. Jahrhunderts erfolgreich zu meistern, hat die Bundesregierung die "Hightech-Strategie für Deutschland" initiiert. Wegweisende Forschungsprojekte werden angestoßen, Innovationen gefördert und Spitzentechnologie zur Marktreife gebracht. So entstehen Märkte mit hohem Wachstumspotenzial und internationalen Wettbewerbsvorteilen. Wir wollen, dass Spitzentechnologie "made in Germany" auch in Zukunft weltweit einen hervorragenden Ruf genießt!

http://www.bmbf.de/de/7469.php

jer interes drzave je jaka industrija i zele da razvijaju ono na cemu zaradjuju i zato prave program projekata i skolovanja strucnjaka koje ce podrzati da pomognu privredu, jer je to investicija - konkurentnije firme, veci profit i za drzavu i za industriju.

I to je samo jedna od ko zna koliko strategija kojom se dopunjuje drzava i industrija.



I sad, umesto da Srbija krene u dug put funkcionalne drzave koja je tu da podrzi industriju i tako napravi benefit i za sebe i za gradjane, ti predlazes sistem koji ce pogaziti i to malo pozitivnih promena i koji je totalno -bar sto se tice visokog obrazovanja- nekompatibilan sa celom Evropom.
Ne kontam.
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?07.06.2010. u 00:21 - pre 169 meseci
Stotine miliona dolara za bolje obrazovanje u SAD

Vesti Glasa Amerike

Nedelja, 06 Jun 2010





Rezultati nekoliko istraživanja pokazali su da američki osnovci i gimnazijalci zaostaju za kolegama u drugim zemljama po znanju iz matematike i drugih egzaktnih nauka. Nekoliko agencija federalne vlade, uključujući svemirsku agenciju NASA, sada razvijaju programe za podsticanje učenika da se opredeljuju za karijere u nauci i tehnologiji.

Pojedini učenici učestvuju u testu proveravanja znanja, koji bi takođe trebalo da ih više zainteresuje za nauku, tehnologiju, inženjerstvo i matematiku. Direktor NASE, Čarls Bolden, i Direktorka agencije za zaštitu prirode, Lisa Džekson, došli su da daju svoj udeo u tome.

"Ako želite da budete bolji od drugih - što više budete učili to bolje. Na bilo kom stepenu učenja od kritične je važnosti da se uključite u laboratorijski rad," rekao je Bolden.

U budžetu za 2011. godinu obe pomenute agencije predvidele su više od 146 miliona dolara za unapređivanje znanja učenika i nastavnika u egzaktnim naukama.

"Naš uticaj mora da dosegne do najnižih razreda. Učenici i nastavnici viših razreda osnovne škole morali bi da pokažu bolje rezultate u oblasti matematike i nauke, a nastavnici da bolje predaju takve predmete," rekao je Bolden.

15-godišnji učenici u Americi sada su 25. po znanju iz matematike, a 30. po znanju iz drugih nauka, od ukupno 57 ispitivanih zemalja. Direktor NASE kaže da su druge studije pokazale da Sjedinjene Države nedovoljno pripremaju učenike i nastavnike za zahteve novog doba.

"Zemlje koje predvode u obrazovanju iz matematike i egzaktnih nauka su Finska i druge skandinavske zemlje, dok mi zaostajemo. Predsednik Obama stavlja poseban naglasak na obrazovanje u matematici i naukama. On želi da do 2020. sva deca pohađaju koledže i mi u NASI istinski ćemo se truditi da se taj cilj postigne", rekao je Bolden.

NASA je pokrenula trogodišnji program "Leto inovacija", namenjen srednjoškolcima koji će tokom letnjeg raspusta pohađati intentzivne programe iz matematike i drugih egzaktnih nauka, na koje bi se nadovezivala nastava tokom školske godine. Cilj je da se poboljšaju rezultati učenika u tim oblastima i da im se pruže znanja neophodna za profesionalno usmerenje u ekonomiji 21. veka, zasnovanoj na znanju.

link
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?07.06.2010. u 01:23 - pre 169 meseci
Citat:
Isak666: Time sto mu ne das licencu kojom moze da izdaje diplome.
Kako se sve ostale drzave Evrope odnose prema tome, opisao sam vec jer upravo prolazim kroz to.


A ko je taj ministar prosvete koji može da proceni za svaki pojedinačni fakultet da li zadovoljava kvalitet da dobije akreditaciju? Onaj koji je upravo kupio stan za 500.000€? Potpuno nepristrasan, i upućen dobro u sve prirodne i društvene nauke? Jedini kriterijum za akreditaciju je broj doktora nauka i kvadratnih metara učionica, sve ostalo se našminka. Zar nije bolje da svi dobiju akreditaciju pa da tržište samo odvoji žito od kukolja?

Citat:
Isak666: Pa ako je potraznja trzista takva da je 7% visokoobrazovanih nedovoljno, onda ces stimulisati pozitivne stvari i sankcionisati nezeljene.
Primer Nemacke - nedovoljno strucnjaka i stimulise one koje bi zeleli da studiraju, a imaju losije uslove od ostalih. Naveo sam vec da pojedini fakulteti oslabadjaju one koji imaju decu troskova skolarina ili dobijaju vise novca kroz kredite.

Ozbiljne drzave nude neke olaksice kroz lakse dobijanje dozvola i zaposljavanja, te lakse uvoze radnu snagu.
Ima tema o tome ovde http://www.elitesecurity.org/t...visoko-kvalifikovane-imigrante

Ovo za prosek studiranja ti je valjda jasno i samom.


Ama, ako je potražnja za visokoobrazovanim veća od trenutnog broja, čemu tata država da to stimuliše? Ljudi će sami u većem broju upisivati studije traženih struka jer znaju da će brzo da pronađu dobro plaćen posao.

Nije mi jasno šta imamo od toga što je prosek studiranja 4 umesto 8 godina ako svršeni student nema potrebno znanje. Da li je izgubio 4 godine ili 8 samo je njegov lični problem, a ne nas ostalih.


Citat:
Isak666: Da, ako ne sprovedes reformu obrazovanja.
Bolonjski proces bas tome i sluzi - izmena programa i nacina rada, kao i standardni metod ocenjivanja koji je kompatibilan sa ostatkom Evrope, pa neko ko zeli da se zaposli u Danskoj ne mora da objasnjava tamo sta je to Visa skola u Srbiji.
Sama izmena programa i nacin rada ne moze da da isti produkt, kao i pre izmene.
Da je Bolonja sprovedena do kraja kako je trebala, ne bi imali profile cije se znanje ne moze koristiti na trzistu.

Mada i ova izmena je donela opet neki napredak.
Tako jedan student pedagogije pre Bolonje nije mogao da se usmeri ni na jednu oblast posebnu i titula dipl. pedagoga nije mogla da se definise po standardima nekog univerziteta u EU.
Sad postoje usmeravanja - sociolna pedagogija, pedagogija umetnosti, visokoskolska pedagogija itd i pokriva oblasti koje sam npr ja morao kroz neformalno obrazovanje da nadopunim i to pre svega kroz neke internacionalne organizacije i u Srbiji i u inostranstvu, sto znaci da potreba za tim postoji na trzistu i drzava je to sad programski ozvanicila.

Ako neko misli da moze ponuditi nesto kvalitetnije, neka otvori faks i ponudi. Ne vidim bas da je trziste uguseno za one koji nude kvalitet.


Meni se čini da naše visoko obrazovanje ima većih problema od mogućnosti nastavka studija u Evropi. Bolje bi bilo da fakulteti proizvode stručnjake nego što šminkaju nastavni plan i program da su kao po Bolonji iako svi znamo da je sve isto kao i pre 30 godina.

Citat:
Isak666: To bi opet bio presedan, jer ne postoji ni jedna drzava gde nema drzavnih univerziteta, jer jednostavno obrazovanje je opsti interes, ne samo interes kompanija ili univerziteta.
Problem je upravo ovo sto ti navodis - nije u pitanju dodatna regulacija, nego izmena postojece.
Znaci, nije kvantitativna, nego kvalitativna izmena.


Nemam ništa protiv državnih univerziteta već protiv toga da se finansiraju iz budžeta. Ako mogu da opstanu na tržištu, svaka čast, ako ne ili neka se prodaju ili ugase. Šta ono bi sa pravnim fakultetom u Kragujevcu? Tolika se galama digla oko prodaje diploma i na kraju se svi profesori vratili na "radna mesta" i mogu da nastave sa prodajom diploma i ispita.

I šta je tu loše da u nečem pozitivnom budemo presedan? Zar uvek treba da samo pratimo šta drugi rade i da kasnimo za njima 30 godina?

Citat:
Isak666: Studiranje treba da kosta onoliko kolika mu je vrednost na trzistu.
A drzava moze ponuditi kredite i za studente na privatnim fakultetima, kao i sve ostale drzave. Ne razumem zasto se pomoc drzave stalno svodi na pomoc drzavnim fakultetima.

Licno mislim da je glupost budzet i samofinansiranje na drzavnim, kao i da su privatni fakulteti u Srbiji pogurali kvalitet studija u Srbiji.
To znam iskustveno, jer sam bio deo tima koji je npr radio na neformalnoj edukaciji za Omladinski rad koji je finansirala svedska Vlada, iz koje je kasnije nastao odsek na BK Univerzitetu, kao i programska celina na Filozofskom u NS.


Da bi se nesto podrzalo, treba se znati sta je to potrebno trzistu, jer firme nece otvarati svoje fakultete da bi sebi obezbedile kadar, nego ce otici tamo gde to vec ima. Na drzavi je da se potrudi da stvori uslove da to bude bas ona.
Da bi se znalo sta treba trzistu, treba imati komunikaciju sa njim, kao i neku strategiju razvoja.

Npr Nemci su uradili "Hightech-Strategie für Deutschland" kojom zele da podrze razvoj vrhunske tehnologije "Made in Gemany",


Mislim da se slažemo ovde. Provlači se ideja o vaučerizaciji po kojoj bi se državni i privatni fakulteti izjednačili. Fazon je samo to što sve to košta i zašto bi neko ko nije rođen inteligentan i talentovan za fakultet finansirao one koji jesu pa da on ceo život radi za minimalac a ovi drugi za 5-6 puta veće pare? Dajmo šansu svima, i siromašnim i hendikepiranim, ali da se to ipak plati kada to obrazovanje počne da donosi rezultat.

Citat:
Isak666: http://www.bmbf.de/de/7469.php

jer interes drzave je jaka industrija i zele da razvijaju ono na cemu zaradjuju i zato prave program projekata i skolovanja strucnjaka koje ce podrzati da pomognu privredu, jer je to investicija - konkurentnije firme, veci profit i za drzavu i za industriju.

I to je samo jedna od ko zna koliko strategija kojom se dopunjuje drzava i industrija.



I sad, umesto da Srbija krene u dug put funkcionalne drzave koja je tu da podrzi industriju i tako napravi benefit i za sebe i za gradjane, ti predlazes sistem koji ce pogaziti i to malo pozitivnih promena i koji je totalno -bar sto se tice visokog obrazovanja- nekompatibilan sa celom Evropom.
Ne kontam.


Jedina strategija naše države je da tržište privuče strane investicije i time smanji nezaposlenost, deficit i ostale probleme. Mi nismo Nemačka da imamo jaku industriju, kvalitetno školstvo, kompetentnu administraciju. Jedina nada nam je da se sve samo od sebe sredi, zato što smo mi siromašni i radimo za male pare a Evropljani su bogati pa im se isplati da svoje pare ulažu kod nas. Mislim da je to dobro jer nijedna država na svetu nije pametnija od svih njenih građana zajedno koji mnogo bolje znaju koje su im potrebe i koji su im kvaliteti i mane nego neki tata država koji će sve da im reguliše.

Po tome što pričaš, zaključio bih da ti kao da ne živiš u Srbiji kad tako pričaš, samo što ti to i piše u profilu. Pa kako očekuješ od naše nesposobne partijske oligarhije da reši i jedan problem? Ne mogu da rekonstruišu jedan most, autoput im je zakrpa na zakrpi, pojedoše svaki dinar poreza koji platimo, rasprodaše sve što su mogli. I sad će taj sposoban partijski kadar da nastavi da uspešno reguliše visoko obrazovanje u Srbiji a sve prema potrebama industrije? :)

Laku noć i lepo sanjaj. :)






Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
77.238.206.*



+471 Profil

icon Re: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?07.06.2010. u 05:18 - pre 169 meseci
Citat:
Izvoljski: Prvo za Srbiju je puno veca tragedija da je napusti 100 radnika nego sto lekara. To je ono sto su Amerikanci davno shvatili. Da bi bio razvijen uopste ne moras da imas pametan narod. Stavise, bolje je da su glupi. Tako ce raditi bez zabusavanja, tako ce nastati svi ti autobanovi, menhetni, spejs centri, bice srecni sto imaju posao i kao glupanderi bez ukusa lakse ce trositi novac na razno-razne gluposti. To ce opet biti novi zamajac za privredu. Tako jaka privreda nece imati nikada problem da plati i dovede najkvalitetnije ljude za bilo sta da joj zatreba.

Elita vam je 2% ljudi i jos ako je pametna sta vise jednoj drzavi treba ? Americki narod zna vrlo dobro za sve teorije zavere i ne treba deda Miloje da mu objasnjava, ali sto bi se on bunio protiv sistema u kome 2% drzi 80% kapitala? Najjaca su zemlja sveta, jedan Homer Simpson moze sve da ima, sistem funkcionise a to vam je obicnom coveku najvaznije. Naj-najvaznije. Ko god radi zivi super, ko ne radi - ko ga ybbe. Moze na kraju krajeva i da emigrira jer ni Amerika ne odgovara svima, a moze i sam probati da se ubaci u onih 2%.


Vidim da mi se rugaš, pa ću biti kratak.

Vidiš, ta 2% su elita, i u njihovim rukama je veći deo bogatstva ove planete. Američka elita ne zasniva svoju ekonomiju, prosperitet i bogaćenje Amerike na svojim radnicima, već na sasvim drugim stvarima. Oni svoju ekononomiju zasnivaju na: 1) valuti 2) internacionalnom bankarstvu 3) jeftinoj nafti 4) jeftinoj radnoj snazi iz azijskih zemalja.
1)Valuta - Valuta ti omogućava prosperitet. Jaka i stabilna valuta. Preko svojih valutnih zona, ti si ustvari drugome prodao svoju ekonomiju i svoju pamet. Kada je kriza, opnda zemljama koje tvoju valutu uzimaju kao standard po kom se ravnaju ( valutna zona ), izvoziš sve svoje probleme, i teraš ih da i one plaćaju tvoje greške. Kada je tvoja privreda u problemima, budžet u deficitu, ti štampaš novac. Da tvoja valuta nije jaka, nastupila bi inflacija i devalvacija tvoje valute, međutim kada je tvoja valuta reper i parametar prema kom se drugi ravnaju, ti ustvari prelivaš sve to i njima daješ vruć krompir. Na primer, američki $ je reper skoro svim arapskim zemljama, zemljama Bliskog Istoka, Kini, itd. Sve su one dolarska valutna zona, i kada je dolar slab, i njima je ekonomija u velikim problemima. Kada je pak prosperitet, zemlje iz tvoje valutne zone ti pomažu da imaš još veći izvoz. Dakle, uvek si na dobitku.
2)Internacionalno bankarstvo - Valjda ne moram da ti pišem šta to znači. Mislim da si dovoljno pametan da shvatiš šta znači imati tuđi bankarski sistem u svojim rukama. Bolje rečeno, u stranu zemlju instalirati svoje banke. Ovo je jako široka oblast jer ne uključuje samo sektor komercijalnog ili privrednog bankarstva, već i kompletnu trgovinu svim živim vrednostima ove planete ( sve berze, od robnih do tržišta kapitala ). Od žita, pšenice, preko zlata, do svih vrsta hartija od vrednosti, dakle udela u preduzećima. Onaj ko to kontroliše, kontroliše sve. Cene svega na ovoj planete. Koliko će šta koštati, koliko će ko zaraditi, koliki će neka zemlja imati rast proizvodnje, suficit ili deficit u budžetu, itd. Sve se to kontroliše preko investicionih fondova. Zato su oni internacionalnog karaktera.
3) Jeftina nafta - Obrati pažnju na sledeće. Kolika god da je cena nafte u Evropi ili Kini, uvek je nafta duplo jeftinija u Americi. Jasno ti je šta to znači ekonomiji jedne zemlje i običnom stanovništvu. Uvek je u velikoj prednosti na ostale zemlje koje su mu direktna konkurencija.
4) Jeftina radna snaga iz azijskih zemalja - Krupni američki kapitalisti su outsoursovali 90% američke proizvodnje, a u Americi ostavili većinom sektor usluga i menadžmenta.

Na konto ove 4 stvari, američka kapitalistička elita može ostalim Amerikancima, običnim radnicima, trgovcima i zanatlijama, da obezbedi tako visok standard. A ne na osnovu ovoga šta ti pričaš.

edit: Za Srbiju je veće tragedija da je napusti 100 lekara ili inženjera, jer školovanje takvog kadra ne samo da košta, traži znanje i resurse nego i dugo traje. Radnika za Kebab ćevap ( kao što ti je lepo rekao Dimković ) ćeš lako naći, ali onog pametnog trebaš i da dobro platiš. Ljudi koji su školovani, a koji su napustili zemlju, teško da će se vratiti dok su u radnom naponu. Možda će se vratiti kao penzioneri. A ti razmisli šta Srbija ima od napred nabrojana 4 faktora i da li će ijedan ikada imati.


[Ovu poruku je menjao žutokljunac dana 07.06.2010. u 06:58 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?07.06.2010. u 08:15 - pre 169 meseci
Citat:
A ko je taj ministar prosvete koji može da proceni za svaki pojedinačni fakultet da li zadovoljava kvalitet da dobije akreditaciju? Onaj koji je upravo kupio stan za 500.000€? Potpuno nepristrasan, i upućen dobro u sve prirodne i društvene nauke? Jedini kriterijum za akreditaciju je broj doktora nauka i kvadratnih metara učionica, sve ostalo se našminka. Zar nije bolje da svi dobiju akreditaciju pa da tržište samo odvoji žito od kukolja?


Meni se cini da ti ne razumes sta znaci akreditacija.
Njome se ne propisuje da fakultet mora dobiti izvrsnog predavaca ili da mora raditi u high tech laboratorijama, njome se odredjuje standardizacija.
Ako jedan fakultet npr nudi doktorske studije, to ne moze biti njihovo vidjenje doktorskih studija od dvonedeljnog krkanja prasetine na Mokroj Gori, nego da mora posedovati minimum 180 ESPB bodova, od predhodno ostvarenih 300 bodova na osnovnim studijama.
http://www.medfak.ni.ac.rs/PDF...0o%20visokom%20obrazovanju.pdf
Str 16.
To rade clanovi Komisije za akreditaciju koju cine 15 predstavnika iz svih naucno obrazovno umetnickih polja.
Oni odredjuju jedino da postoji standard na osnovu cega ce se moci vrsiti poredjenje sa drugim fakultetima.

I to se odnosi na tvoj predlog i da cobani mogu otvoriti na poljani faks. Mogu, ali nece dobiti akreditaciju ako ne postuju standard.
Ako postuju, imaju sansu da kvalitetom programa budu konkurencija bilo kome i izbore se za svoje mesto.

Citat:

Ama, ako je potražnja za visokoobrazovanim veća od trenutnog broja, čemu tata država da to stimuliše? Ljudi će sami u većem broju upisivati studije traženih struka jer znaju da će brzo da pronađu dobro plaćen posao.


Ako je tako, onda ni ne treba.
Ali nije tako.
Naveo sam da Srbiji nedostaju strucnjaci iz oblasti usluga i opet ljudi ne upisuju te studije.
Dok npr za neke druge oblasti treba smanjiti broj mesta na drzavnim, jer ih ima previse.
Privatni mogu ako zele da zadrze ta mesta, jer je njihova volja i mozda nude bolji program.

Citat:

Nemam ništa protiv državnih univerziteta već protiv toga da se finansiraju iz budžeta. Ako mogu da opstanu na tržištu, svaka čast, ako ne ili neka se prodaju ili ugase. Šta ono bi sa pravnim fakultetom u Kragujevcu? Tolika se galama digla oko prodaje diploma i na kraju se svi profesori vratili na "radna mesta" i mogu da nastave sa prodajom diploma i ispita.

I šta je tu loše da u nečem pozitivnom budemo presedan? Zar uvek treba da samo pratimo šta drugi rade i da kasnimo za njima 30 godina?



Ne bi kasnili mi ni za kim 30 godina, jer to ne bi bio pravac u kojem idu ostale zemlje. Jer obrazovanje nema samo trzisnu vrednost. Ona je opste dobro.
Zato opstanak na trzistu nije jedina vrednost kojom se utvrdjuje kvalitet.

Samo jedan primer: sve drzave Evrope imaju Strategije za smanjenje siromastva, pa i Srbija.
I u okviru te strategije je obrazovanje navedeno kao jedan od osnovnih mehanizama za smanjenje siromastva.
Stoga se i podstice da oni koji nemaju pare da mogu da studiraju, u nasem slucaju i zene, Romi, osobe za invaliditetom itd.

Da li mislis da bi se neki fakultet koji se vodi samo trzisnim vrednostima, uopste obazirao na potrebu sufinansiranja onoga ko nema mogucnost da studira, a da za to ne postoji pravna regulativa drzave i sredstva koja je ona obezbedila?

Citat:
Mislim da se slažemo ovde. Provlači se ideja o vaučerizaciji po kojoj bi se državni i privatni fakulteti izjednačili. Fazon je samo to što sve to košta i zašto bi neko ko nije rođen inteligentan i talentovan za fakultet finansirao one koji jesu pa da on ceo život radi za minimalac a ovi drugi za 5-6 puta veće pare? Dajmo šansu svima, i siromašnim i hendikepiranim, ali da se to ipak plati kada to obrazovanje počne da donosi rezultat.


To ne kosta i to se vec odavno radi.
Fakulteti i privatni i drustveni su jednaki i vec sad dobijaju licencu za rad.
Evo lista privatnih fakulteta u Srbiji, pa reci da ih nema i da li bi radili da nisu ugrozeni od drzave http://www.mingl.org/karijera/obrazovanje/privatni_fakulteti.php
I niko ne podrzava nikog na lepe oci, nego odredjen procenat i to bi se kroz kreditiranje vracalo nazad.

Razliciti programi nude se za razlicite cene.
Ni Harvard nema istu cenu kao neki drugi drzavni americki univerzitet, ali postoji standarni okvir kojim se moze utvrditi njihova medjusobna konkurentnost.
I to je cela poenta.

Citat:
Jedina strategija naše države je da tržište privuče strane investicije i time smanji nezaposlenost, deficit i ostale probleme. Mi nismo Nemačka da imamo jaku industriju, kvalitetno školstvo, kompetentnu administraciju. Jedina nada nam je da se sve samo od sebe sredi, zato što smo mi siromašni i radimo za male pare a Evropljani su bogati pa im se isplati da svoje pare ulažu kod nas. Mislim da je to dobro jer nijedna država na svetu nije pametnija od svih njenih građana zajedno koji mnogo bolje znaju koje su im potrebe i koji su im kvaliteti i mane nego neki tata država koji će sve da im reguliše.

Po tome što pričaš, zaključio bih da ti kao da ne živiš u Srbiji kad tako pričaš, samo što ti to i piše u profilu. Pa kako očekuješ od naše nesposobne partijske oligarhije da reši i jedan problem? Ne mogu da rekonstruišu jedan most, autoput im je zakrpa na zakrpi, pojedoše svaki dinar poreza koji platimo, rasprodaše sve što su mogli. I sad će taj sposoban partijski kadar da nastavi da uspešno reguliše visoko obrazovanje u Srbiji a sve prema potrebama industrije? :)

Laku noć i lepo sanjaj. :


Ne zivim vise u Srbiji, ali sam ziveo tamo skoro 30 godina, studirao ma jednom privatnom i na jednom drzavnom fakultetu i radio jedan period na upravo ovome o cemu pricamo.
Nisam naveo Nemacku kao primer koji treba kopirati, nego kao primer uspesne drzave koja radi za korist i sebe i gradjana i privrede.
Jedino taj princip treba da bude cilj, a li ne i rezultati jer je situacija na terenu drugacija, logicno.

I to je proces koji ce u Srbiji dugo trajati, jer je svuda drugde dugo trajao, ali ona je kasno pocela. I to je tako.
A dugo traje bas zbog ovoga stava
Citat:
Mislim da je to dobro jer nijedna država na svetu nije pametnija od svih njenih građana zajedno koji mnogo bolje znaju koje su im potrebe i koji su im kvaliteti i mane nego neki tata država koji će sve da im reguliše.
jer ona ni ne treba da regulise nista mimo gradjana niti mimo industrije.

Jer ne moze se funkcionisanje trzista posmatrati kroz jednu nefunkcionalnu zemlju kao sto je Srbija i dati konacno misljenje o vrednosti drzave.
Jer da je to sve tako jednostavno, prvo bi se zemlje zapadne Evrope odrekle drzave u korist trzista.

Pomenuo sam pozitivne pomake od ranije, na gradjanima Srbije je da se potrude i da vrse pritisak da se to tako i nastavi.
Niko im nista nece dati, osim dela koji je izmenjen zbog pritisaka spolja doduse, ali jbg svako kocka svoju sudbinu sam.
Nefunkcionalnu drzavu poznajem dobro, imao sam posla sa njom, ali ona ce biti takva dokle god postoji aminovanje od strana gradjana.

I to je sustina cele price.




 
Odgovor na temu

Hadžihalef

Član broj: 255753
Poruke: 92
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?07.06.2010. u 08:32 - pre 169 meseci
Citat:
žutokljunac: Vidim da mi se rugaš, pa ću biti kratak.


Eeee, zamisli život u ritmu muzike za ples...

...bez bilo koje ideološke oglavine!

 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?07.06.2010. u 10:18 - pre 169 meseci
Citat:
Isak666: I to se odnosi na tvoj predlog i da cobani mogu otvoriti na poljani faks. Mogu, ali nece dobiti akreditaciju ako ne postuju standard.
Ako postuju, imaju sansu da kvalitetom programa budu konkurencija bilo kome i izbore se za svoje mesto.


Ne mogu da poštuju standard pošto nemaju titulu doktora nauka sa naših univerziteta. Da bi osnovao privatni fakultet moraš da zaposliš kao predavače profesore sa državnih fakulteta da bi dobio akreditaciju. Kako onda da imaš kvalitetna predavanja? To ti je isto kao kad bi hteo da reformišeš savez komunista. Zato je bolje da se akreditacija ukine pa da o kvalitetu pojedinih fakulteta odlučuje tržište - kvalitetni stručnjaci koji su izašli sa njega, lakoća zapošljavanja, ugled koji se vremenom stvara.

Citat:
Isak666: Ako je tako, onda ni ne treba.
Ali nije tako.
Naveo sam da Srbiji nedostaju strucnjaci iz oblasti usluga i opet ljudi ne upisuju te studije.
Dok npr za neke druge oblasti treba smanjiti broj mesta na drzavnim, jer ih ima previse.
Privatni mogu ako zele da zadrze ta mesta, jer je njihova volja i mozda nude bolji program.


Ljudi nisu leminzi pa da im neko određuje šta je za njih dobro. Ako je potražnja za lekarima manja od ponude, a ja hoću da budem lekar, ja ću da upišem medicinu i daću sve od sebe da budem među najboljima i kad završim da mogu da se zaposlim bez problema. Ako nisam toliko uporan i takmičarski raspoložen ili jednostavno nisam među najsposobnijima, upisaću nešto drugo gde je mogućnost zapošljavanja veća. Zašto tebi smeta da se ljudi između sebe takmiče?

Citat:
Isak666: Samo jedan primer: sve drzave Evrope imaju Strategije za smanjenje siromastva, pa i Srbija.
I u okviru te strategije je obrazovanje navedeno kao jedan od osnovnih mehanizama za smanjenje siromastva.
Stoga se i podstice da oni koji nemaju pare da mogu da studiraju, u nasem slucaju i zene, Romi, osobe za invaliditetom itd.

Da li mislis da bi se neki fakultet koji se vodi samo trzisnim vrednostima, uopste obazirao na potrebu sufinansiranja onoga ko nema mogucnost da studira, a da za to ne postoji pravna regulativa drzave i sredstva koja je ona obezbedila?


A čuo si za vaučerizaciju? Sa vaučerima će moći da studiraju najbolji studenti isto kao što i sada studiraju, samo što država više neće finansirati državne fakultete (čitaj profesore) već će se finansirati studentski vaučeri koje će moći da naplate i državni i privatni fakulteti. Jedino što je nepravedno da oni koji ne studiraju plaćaju školovanje nekom ko će posle toga da zarađuje nekoliko puta više para, pa bi te vaučere bilo bolje definisati kao subvencionisane kredite koji bi se vraćali na duži rok. Na taj način i siromašni i hendikepirani mogu da završe fakultet (i to bilo koji a ne samo sadašnje državne gde se studira 7+ godina), i od svoje nekoliko puta veće plate da otplaćuju 10-ak % dok ne otplate svoje školovanje. Ako neko misli da se ovde školuje a da otpali posle u inostranstvo, moraće to školovanje da otplati u celosti. Čist račun, duga ljubav.


Citat:
Isak666: Fakulteti i privatni i drustveni su jednaki i vec sad dobijaju licencu za rad.
Evo lista privatnih fakulteta u Srbiji, pa reci da ih nema i da li bi radili da nisu ugrozeni od drzave http://www.mingl.org/karijera/obrazovanje/privatni_fakulteti.php
I niko ne podrzava nikog na lepe oci, nego odredjen procenat i to bi se kroz kreditiranje vracalo nazad.


Fakulteti su jednaki, ali ja neću da finansiram nekog profana jer se izlaktao da dobije katedru i da ne mora da radi ništa do penzije osim da obara studente i da prodaje ispite. Ako već treba da finansiram nekoga, onda ću da finansiram nečije studiranje jer će taj neko ako ostane da živi i radi u ovoj zemlji da meni jednog dana plaća penziju, a plaćaće i PDV i sve ostale poreze i doprinose državi.


Citat:
Isak666: Jer ne moze se funkcionisanje trzista posmatrati kroz jednu nefunkcionalnu zemlju kao sto je Srbija i dati konacno misljenje o vrednosti drzave.
Jer da je to sve tako jednostavno, prvo bi se zemlje zapadne Evrope odrekle drzave u korist trzista.


Mi smo prošli kroz socijalizam i naučili se na svojim greškama. To što zapadna Evropa srlja u isti sistem obiće se njima u glavu, nama je bolje da počnemo više da radimo a manje da se pravimo pametni i izmišljamo toplu vodu.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?07.06.2010. u 11:11 - pre 169 meseci
Citat:
Ljudi nisu leminzi pa da im neko određuje šta je za njih dobro. Ako je potražnja za lekarima manja od ponude, a ja hoću da budem lekar, ja ću da upišem medicinu i daću sve od sebe da budem među najboljima i kad završim da mogu da se zaposlim bez problema. Ako nisam toliko uporan i takmičarski raspoložen ili jednostavno nisam među najsposobnijima, upisaću nešto drugo gde je mogućnost zapošljavanja veća. Zašto tebi smeta da se ljudi između sebe takmiče?


Ko kaze da meni smeta da se takmice medju sobom?
Ja pricam o situaciji kad je potraznja veca, a zainteresovanost manja i onda motivaciji za to.
Upravo non stop pricam o kreditiranju pojedinih studenata, a ne fakulteta - bilo drzavnih / bilo privatnih.

Ono sto ti i Anakin ne mozete da razgranicite jeste da drustvo cine tri celine koje imaju razlicite interese:


i sto mislite da je svaka odluka drzave razmisljanje umesto civilnog sektora, a ne posledica realizacije interesa civilnog sektora.
Vi ne mozete da razumete da strelica ne ide samo od drzave ka dole, nego da moze ici i u kontra smeru.

Pa ne mozete ni da zamislite da drzava zajedno sa industrijom pravi strategiju razvoja neke oblasti koje su u skladu sa interesima ove tri celine.

Citat:
I pored "jake" konkurencije, poslodavci, kako tvrde, često ne mogu da pronađu radnika koji im treba, pišu Večernje novosti.

Predsednik Unije poslodavaca Stevan Avramović upozorava da obrazovni sistem u Srbiji nije prilagođen potrebama tržišta rada, a nedostaju i organizovane prognoze. To je i bio razlog da poslodavci naprave svoju analizu potrebnih kadrova.

Nedostaju diplomirani ekonomisti (poznavaoci tržišta u raznim granama industrije, stručnjaci za hartije od vrednosti, stručnjaci za osiguravajuće poslove, portfolio menadžeri, berzanski posrednici, finansijski i investicioni savetnici, finansijski konsultanti), knjigovođe i računovođe.


Vi ne mozete da skontate da industrija isto tako lobira da zastiti svoje interese kroz drzavu -

Citat:
"Ne postoji 'obrazovna klauzula' pomoću koje poslodavac može da zaštiti svoje ulaganje u zaposlenog ako ovaj reši da po završetku stipendiranja pređe kod drugog poslodavca. U tom slučaju, novi poslodavac ili zaposleni morao bi da nadoknadi minimum 70 posto troškova stipendiranja poslodavcu koji je uložio u njegovo obrazovanje. Ovu regulu je važno uvesti kako bi poslodavac bio zaštićen u slučaju da radnik odluči da u prve dve godine ode iz preduzeća koristeći kvalifikaciju koju je stekao na osnovu stipendije poslodavca", kažu u Uniji poslodavaca.

Citat:
Od radnika sa srednjom stručnom spremom, na tržištu su najtraženiji: komercijalisti (prodaja svih vrsta robe i usluga, trgovački putnici, akcioni prodavci).

Nedostaju radnici u građevinskoj i metalskoj industriji (zavarivači, limari, tesari, armirači, fizički radnici, kranisti, kaminari, puškari), u ugostiteljstvu i turizmu (kuvari, pekari, poslastičari, kvalifikovani konobari, mesari, turistički vodiči, organizatori turističkih putovanja u inostranstvo).

Manjak radnika na tržištu zabeležen je i u prehambenoj industriji i poljoprivredi (sorteri biljaka, kvalifikovani uzgajivači, tehničari prerade) i ekonomski tehničari sa radnim iskustvom (pomoćnici knjigovođa i računovođa, pomoćnici organizacionih menadžera i berzanskih posrednika).

Poželjno je, kažu u Uniji poslodavaca, da radnici sa srednjim stručnim obrazovanjem imaju elementarno znanje iz jednog stranog jezika (u turizmu i ugostiteljstvu se često traži i srednji nivo znanja engleskog jezika) i poznavanje rada na računaru.

http://www.vesti.rs/Vesti/Sta-trazi-trziste-rada.html


Vi ne kontate ni sta je civilno drustvo i da ono moze da realizuje svoje interese kao treca celina i da to mora da radi jer nema iste interesa kao drzava i kapital.
Citat:
Civilno društvo je jedan od elemenata trodijelnog okvira koji čine država, ekonomija i civilno društvo.
Civilno društvo je arena u kojoj se natječu konfliktni interesi (zapravo klasni interesi) i bez direktne dominacije i prisile država i tržište moraju za svoju legitimnost pridobiti suglasnost civilnog društva. Sastoji se od akcija građana (svih ljudskih bića), pojedinačno i zajedno, usmjerenih poboljšanju svoje zajednice i društva.

Ukratko rečeno, civilno društvo jest antiteza državi jer je ono svojevrsna opozicija državi i kontrola.



http://bs.wikipedia.org/wiki/Civilno_dru%C5%A1tvo

Zato ne mozes da razumes onaj deo gde sam ti objasnjavao kako sam bio deo ljudi koji je kao udruzenje gradjana lobirao za realizaciju svojih interesa i kod drzave i kod privatnog sektora i na kraju ostvario to kroz formiranje dodiplomskih studija za Omladinski radu pri BK i kao deo usmerenja na katedri pri Filozofskom.

Da smo cekali trziste da to samo uradi, ne bi nikad docekali jer to nije isplativo i stoga deo studija se odrzava u Svedskoj na Jenceping Univerzitetu.
Dok drzava je spremna da izdvoji novac za to, ali nema potreban kadar, te je usavrsavala svoj kadar uz pomoc istog Univerziteta iz Svedske.

Da bi potpuno pokrili Omladinski rad, moralo se Zakonski regulisati volonterski rad koji je usko povezan sa omladinskim radom i da bi se to realizovalo koalicija gradjanskih udruzenja je napisala predlog Zakona o volonterizmu, pokrenula javnu raspravu i pritiskala drzavu da prihvati taj Zakon.


Ti stalno predstavljas gradjane kao deo koji treba da saceka da ili drzava resi nesto umesto njih ili da saceka da se trziste kristalise po svojim principima.
I to radi i vecina Srbije.
I zato je tu gde je.

Interes gradjana nije uvek interes kapitala i drzave i zato ne moze da ceka na trzisnu samoregulaciju ili prosvetljenje u drzavnoj upravi.



Tacka gde se interesi gradjana i kapitala susrecu se zove korporativna filantropija i normalna drustva i normalne kompanije koje umeju da prepoznaju korist od toga, ne cekaju da trziste samo odstrani momente koji su protiv interesa jedne od strana, nego ubrzavaju taj proces.
Citat:
DELTA MAXI Grupa jedina je domaća kompanija koja je dobila poziv da učestvuje i prezentuje svoju strategiju CSR delovanja, na seminaru „Korporativna filantropija, strategije za efikasno delovanje“ u organizaciji Češke ambasade i Balkanskog fonda za lokalne inicijative.
Pored DELTA MAXI Grupe na seminaru su učestvovali i predstavnici inostranih kompanija Erste bank, U.S. Steel Serbia, Philip Morris International, Telenor fondacija.

http://www.maxi.rs/code/naviga...9&category=1&newsId=73
Sigurno ce ove kompanije raditi nesto protiv svog interesa.

Isto to vazi i za odnos drzave i civilnog sektora, gde se ne ceka da drzava resi nesto - nego se drzavi servira i pritiska se da donosi ili ukida zakone koje stete drustvu.


Posto je ovo sve SF za neke, zajednicka strategija ove tri celine je tek Odiseja u svemiru 2061.




I ta zapadna Evropa nije u krizi zbog podrske onima koji hoce da studiraju, vec zbog likova koji su bas na osnovu tvog predloga o samoregulaciji trzista svojim poslovanjem doveli celu Evropu i SAD na ivicu propasti, koja je preskocena jedino jer su isti ti leminzi platili stetu te kretenske teorije i jedino regulacija tog trzista moze da spreci da se opet ne pojavi neki kreteni sa istom idejom.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 37101 | Odgovora: 204 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.