Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Auto na strane table i voznja u drugoj drzavi

elitemadzone.org :: AutoZone :: Auto na strane table i voznja u drugoj drzavi

[ Pregleda: 7029 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Grof Alexandar
Alexandar Djordjevic
ing.poslovne informatike
Zemlja dembelija :))

Član broj: 250744
Poruke: 78
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.google.com


+1 Profil

icon Auto na strane table i voznja u drugoj drzavi09.06.2010. u 01:01 - pre 168 meseci
Pozdrav svima ne znam da li sam da dobrom mestu postavio temu ali sta je tu je

e ovako imam jedan malo cudan problem hteo bi ici na more (Grcka) sa devojkom koja ima dvojno drzavljanstvo (EU) naravno kolima,problem je sto su kola registrovana na njenog brata u (EU) koji isto ima dvojno drzavljanstvo, da li bi ja smeo da vozim taj auto do grcke i nazad ako je ona pored mene i naravno ima punomoc za voznju tog auta.

Unapred hvala
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Auto na strane table i voznja u drugoj drzavi09.06.2010. u 10:25 - pre 168 meseci
Nije vazno u ovom slucaju kakvo ko ima drzavljanstvo vec je vazano mesto boravka, odnosno stalno prebivaliste osobe koja upravlja vozilom.


Ako devojka ima prebivaliste u EU onda moze voziti "njihovo" vozilo i kod nas pa naravno i u Grckoj. Podrazumeva se da poseduje validnu punomoc na svoje ime od strane davaoca punomoci tj. vlasnika vozila.

Ovakvo vozilo moze voziti i trece lice ukoliko je vlasnik, ili opunomoceno lice u kolima.

Za voznju ovakvog vozila, u tvom slucaju u Grckoj (ili Makedoniji), moras posedovati i medjunarodnu vozacku dozvolu.

Policija ti ne sme praviti problem ni na granicnom prelazu ni u drzavi u kojoj nameravas voziti ako je vlasnik, ili opunomocenik pored tebe.
 
Odgovor na temu

Grof Alexandar
Alexandar Djordjevic
ing.poslovne informatike
Zemlja dembelija :))

Član broj: 250744
Poruke: 78
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.google.com


+1 Profil

icon Re: Auto na strane table i voznja u drugoj drzavi09.06.2010. u 10:38 - pre 168 meseci
Hvala puno to mi je i bilo potrebno, imam medjunarodnu dozvolu, samo me zanima jos nesto ta punomoc koju ona treba da ima jel to medjunarodna punomoc , da li treba da se vadi u EU ili moze i kod nas ili cak moze na obicnom papiru da bude napisano??
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Auto na strane table i voznja u drugoj drzavi09.06.2010. u 11:02 - pre 168 meseci
Ti, ukoliko zivis u Srbiji, ne smes da vozis taj auto.

Citat:
Shodno važećim propisima lica koja imaju prebivalište u Srbiji, a nemaju odobreno privremeno ili trajno boravište u inostranstvu ne mogu upravljati vozilima registrovanim u inostranstvu.


http://www.mup.gov.rs/cms_lat/...-registrovano-u-inostranstvu.h
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Auto na strane table i voznja u drugoj drzavi09.06.2010. u 11:14 - pre 168 meseci
Imas pravo upravljati vozilom sa stranim tablicama ukoliko je prisutan vlasnik.


Pored toga, pravo na upravljanjem imaju i clanovi uze porodice cak i ako vlasnik nije prisutan. O ovome je vec bilo diskusije na forumu.
Inace, ovo nije nista novo. Vazi jos od 1974. godine.





Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Auto na strane table i voznja u drugoj drzavi09.06.2010. u 11:34 - pre 168 meseci
Citat:
zarsilicImas pravo upravljati vozilom sa stranim tablicama ukoliko je prisutan vlasnik.

Ni slucajno.

U vezi tog stava clana 273. je bilo dosta nedoumica, zato je MUP i razjasnio pod kojim uslovima clanovi uze porodice mogu da voze ta kola.

Citat:
Radi otklanjanja određenih nejasnoća i jednoobraznog postupanja konstatovane su situacije u kojima građani Republike Srbije koji imaju istovremeno prebivalište u Republici Srbiji i u nekoj drugoj državi, mogu da upravljaju vozilima registrovanim u inostranstvu:



1. ukoliko se takvo lice nalazi u radnom odnosu u stranoj državi u kojoj ima i jedno od prebivališta, o tome mora posedovati odgovarajući dokaz (overena foto-kopija radne knjižice, potvrda firme u kojoj je zaposlen o toj činjenici);
2. ukoliko takvo lice ostvaruje pravo na penziono-invalidsko osiguranje u stranoj zemlji gde i ima jedno od prebivališta, o tome mora posedovati odgovarajuće dokaze (rešenje nadležnog organa o ostvarivanju prava na penziju, potvrdu o plaćanju poreza na dohodak, izveštaj korisniku o prispeću penzije, zdravstvenu knjižicu kao dokaz o ostvarivanju zdravstvene zaštite u toj državi);
3. ukoliko takvo lice ostvaruje pravo na penziono-invalidsko osiguranje u Republici Srbiji a centar životnih i poslovnih aktivnosti mu je u stranoj zemlji gde ima i jedno od prebivališta o tome mora posedovati odgovarajuće dokaze (o plaćanju režijskih troškova za stambenu jedinicu u kojoj živi, o plaćanju poreza na imovinu, zdravstvenu knjižicu kao dokaz o ostvarivanju zdravstvene zaštite u toj državi);
4. ukoliko takvo lice koristi vozilo u vlasništvu strane firme, o tome mora posedovati odgovarajući ugovor o zapošljavanju zaključen sa tom firmom, kojim se predviđa da može koristiti vozilo te firme. Napominjemo da lica koja su vlasnici firme, a nisu zaposlena u toj firmi, ne mogu upravljati ovim vozilima ukoliko ne ispunjavaju neke od drugih navedenih uslova;
5. ukoliko takvo lice studira ili se školuje u državi u kojoj ima jedno od prebivališta o tome mora posedovati odgovarajući dokaz (indeks/školsku knjižicu i potvrdu školske ustanove za tekuću školsku godinu).



Izuzetno od navedenih pravila, vozilima registrovanim u inostranstvu mogu upravljati i članovi uže porodice (supružnik, deca, usvojenici, roditelji i usvojitelji) lica koja ispunjavaju neki od navedenih uslova

Takođe, ovo pravo imaju i lica koja imaju samo prebivalište u Republici Srbiji, pri čemu nemaju ni privremeno boravište, niti radnu dozvolu u nekoj stranoj državi, a koja po ugovoru o zaposlenju koriste vozilo stranog lica za koje obavljaju navedene poslove pri čemu se u samom ugovoru mora naznačiti korišćenje tog vozila.


Uglavnom, sto se mene tice, neka radi sta hoce.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.teletrader.com.



+10246 Profil

icon Re: Auto na strane table i voznja u drugoj drzavi09.06.2010. u 12:00 - pre 168 meseci
Čekajte malo.
Vozilo je registrivano negde (bilo gde) i osoba A ga legalno vozi u nekoj (bilo kojoj) državi. Osoba A se umorila, i volan (privremeno) prepustila osobi B koja ima važeću međunarodnu vozačku. Osoba A je i dalje u vozilu, koristi ga, ali fizički ne drži volan. Da li je to prekršaj osobe B ?

Sasvim drugo pitanje bi bilo da osoba A nije u vozilu, jer onda policajac na putu/ulici ni nezna za njeno postojanje i može da traži pravni osnov za upravljanje vozilom od strane osobe B.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Auto na strane table i voznja u drugoj drzavi09.06.2010. u 12:14 - pre 168 meseci
Pa u onom clanu-273, sto je Zarko citirao, pise da ne moze. Ne znam sta konkretnije moze od toga da se kaze.

Ili, ako neko kaze da moze, molio bih neki link ka toj odluci, propisu, podzakonskom aktu...
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Auto na strane table i voznja u drugoj drzavi09.06.2010. u 12:38 - pre 168 meseci
@ Grof Alexandar

Onako je kako sam napisao. Slobodno mozes da vozis u Srbiji vozilo ako se njegov vlasnik, ili opunomocenik nalazi u vozilu (cak ne mora biti uopste u vozilu. Moze da bude i u vozilu koje prati ovo vozilo) i niko ne moze niti ce pokusati da te kazni.



P.S. Jedan od razloga zasto je to tako naveo je Jova.

Vlasniku vozila moze da pozli, moze da se povredi, moze da bude umoran, ili moze da nastupi niz okolnosti zbog kojeg nije sposoban da nastavi voznju. To ne znaci da se u takvim slucajevima mora zvati slep sluzba. Bilo bi to krajnje birokratski.

Zbog toga nije kaznjivo upravljanje tudjim vozilom ako je vlasnik prisutan.
Nikada niko ni po starom, a ni po novom zakonu nije bio kaznjen jer je upravljao tudjim vozilom uz prisustvo vlasnika samo zato sto vozilom nije upravljao vlasnik licno. Ni u Srbiji, ni u SFRJ niti u bilo kojoj drugoj drzavi.


Citat:
jos nesto ta punomoc koju ona treba da ima jel to medjunarodna punomoc , da li treba da se vadi u EU ili moze i kod nas ili cak moze na obicnom papiru da bude napisano??



Najbolje da ode kod notara u maticnoj drzavi gde ce dobiti sve potrebne isprave radi putovanja kako po zemljama EU tako i van tog regiona.

Ti kao "nevencani suprug" nemas pravo na dobijanje takve punomoci, ili tacnije, ne bi ti nista vredela ovde kod nas u Srbiji obzirom da ti je prebivaliste u Srbiji, a vozilo poseduje strane tablice.

Znaci: ona moze i sme da vozi uz punomoc (jer je njeno prebivaliste van Srbije), a ti samo kada je ona pored tebe , sto i nije tako lose.




[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 09.06.2010. u 16:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Auto na strane table i voznja u drugoj drzavi09.06.2010. u 16:07 - pre 168 meseci
Citat:
zarsilic: Slobodno mozes da vozis u Srbiji vozilo ako se njegov vlasnik, ili opunomocenik nalazi u vozilu (cak ne mora biti uopste u vozilu. Moze da bude i u vozilu koje prati ovo vozilo) i niko ne moze niti ce pokusati da te kazni.

Osim tvoje reci, ima li ova tvoja tvrdnja pokrice u nekom clanu nekog zakona, propisa...?
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Auto na strane table i voznja u drugoj drzavi09.06.2010. u 19:45 - pre 168 meseci
Ima,

nalazi se na isto onom mestu gde pise da je dozvoljeno voziti biciklo po poljskim putevima.
 
Odgovor na temu

Grof Alexandar
Alexandar Djordjevic
ing.poslovne informatike
Zemlja dembelija :))

Član broj: 250744
Poruke: 78
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.google.com


+1 Profil

icon Re: Auto na strane table i voznja u drugoj drzavi10.06.2010. u 17:47 - pre 168 meseci
Hvala puno na odgovorima puno ste mi pomogli :))))
 
Odgovor na temu

Markoxxx
Marko Kolarevic
Cacak

Član broj: 886
Poruke: 643
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.

ICQ: 27867845
Sajt: www.TDIdesign.org


+14 Profil

icon Re: Auto na strane table i voznja u drugoj drzavi11.06.2010. u 11:58 - pre 167 meseci
Ja sam vozio vise puta vozilo na strane table kada je vlasnik bio prisutan.. niko mi nije pravio problem, ni u Srbiji ni van nje ;)
Pijem pivo i ebem sve zivo, ko sok - on jock
«« M.K. »»
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Auto na strane table i voznja u drugoj drzavi

[ Pregleda: 7029 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.