Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija u Svajcarsku

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1111316 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

acabgd
Beograd

Član broj: 5469
Poruke: 910

Sajt: www.sportskacentrala.com


+46 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku03.10.2012. u 21:55 - pre 140 meseci
Citat:
deerbeer:
Vaznije mi je pitanje kakva je imigraciona politika sada sto se tice dolaska cele porodice .
Ako treba da cekam godinu i vise da bi zena i dete dobili dozvolu(e) onda daleko im lepa kuca.

Nisi nam rekao na kakvu dozvolu dolazis u CH uopste? Ako ti firma sredjuje B vizu onda normalno mozes da dovedes i zenu i dete bez problema. Operacija traje nekoliko meseci ali oni mogu odmah da ti dodju da budu sa tobom, pogotovo sad kad ne trebaju vize. A tebi ce biti mnogo lakse ako i oni budu tu, em da imas emotivnu podrsku, em da moze i zena da ti zavrsi neke poslove koje ti neces imati kad da zavrsis jer ces raditi od jutra do sutra.
 
Odgovor na temu

gorgo
Lift Service Techniker
Schindler AG - Schindler Zürich
Aargau CH

Član broj: 47845
Poruke: 82
*.adsl.green.ch.



+7 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku03.10.2012. u 21:56 - pre 140 meseci
Ne bih da vredjam, al ko je tu pismen a ko lupa? U engleskom jeziku, Studio je garsonjera za 1200 Franaka... One bedroom je dvosoban 1800, trosoban 2400. Sto i jesu realne cene koje sam i ja gledao. Sta je 300 franaka mesecno, ma ostaje mu i dalje 1700...tako malo po malo ostane mu na kraju onih mojih 700-800. I procitaj sta sam ja napisao tamo. Zasto sam ti skresao? Jer sam ti napisao cifre druze. Samo treba CITATI.

Ne treba ti nista vise osim www.homegate.ch

Elem deerbeer, zavisi sa kojim permitom bi te zaposlili. Sa L bih rekao da zaboravis da dodje porodica, sa B nisam siguran mislim da je 6 meseci, ali ima ovde iskusnijih koji ti to mogu reci.


The only source of knowledge is experience :)
 
Odgovor na temu

acabgd
Beograd

Član broj: 5469
Poruke: 910

Sajt: www.sportskacentrala.com


+46 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku03.10.2012. u 22:00 - pre 140 meseci
Citat:
Braksi: mislis da ce ti oni nesto reci ? Pa oni znaju samo da meni skresu kako lupam, a ni jednu cifru svoju nisu predstavili !

http://www.expatarrivals.com/s...urich/cost-of-living-in-zurich

http://www.bfm.admin.ch/conten...oschuere-swissemigration-e.pdf

Braksi, nemoj da se ljutis ali glupo je da citiras neke linkove sa stranih foruma koji mogu a ne moraju da budu tacni, kad ima nas koji imamo iskustvo sa lica mesta, a ne "internet iskustvo".

I uostalom na ovom linku prvom sto si stavio pise ti lepo minimum za dvosobni stan u Cirihu 1.800 CHF a ti si stavio 1.500, znaci cak ni tu informaciju nisu pravilno preneo. Sto nisi isto napisao kao sto pise na tom tvom linku koliko je obavezno osiguranje, pa da odmah i to odbijes od tih silnih para sto ostaju na kraju meseca...

Verujem da nastupas sa dobrom namerom ali mi veruj isto tako da na ovaj nacin uopste ne pomazes ovom coveku koji ni ne zna sta ga ceka.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku03.10.2012. u 22:15 - pre 140 meseci
ja sam krenuo od pocetne neto plate koju si ti naveo. nema razloga da ti ne verujem posto zivis u CH.

znaci 5500 SFR.

Stan je najveca stavka, ja sam prvo rekao 1500 jer sam ziveo jedno vreme u Lausanne, ali dobro Cirih je skuplji. Eto 1800 SFR je 1 bedroom, znaci dvosoban stan sto bi trebalo da je dovoljno za porodicu sa malim detetom.

Drugo, ova brosura koju sam predstavio je zvanican dokument.
 
Odgovor na temu

gorgo
Lift Service Techniker
Schindler AG - Schindler Zürich
Aargau CH

Član broj: 47845
Poruke: 82
*.adsl.green.ch.



+7 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku03.10.2012. u 22:25 - pre 140 meseci
Jos da razjasnim nesto. Njihov pojam 2 sobnog i trosobnog se razlikuje od naseg. I mene je u pocetku bunilo. Zato sam i rekao minimum trosoban.

http://www.homegate.ch/mieten/104044945?a=default&l=default

http://www.homegate.ch/www/ftp...es/200802181855148145579_l.jpg

Ovo je kod njih TROsoban stan. Znaci Dnevna soba/trpezarija u jednom i dve spavace sobe. Cisto onako da napomenem...to bi kod nas cini mi se bio 2,5 soban.

U svakom slucaju, plata je dovoljna za zivot. Ako ste skromni i spremni na neko manje odricanje neko vreme, posle je lakse.

A ionako od 15.12. Wizz Air leti na destinaciji Beograd - Basel, pa ce i obilasci rodbine manje opterecivati budzet. :)
The only source of knowledge is experience :)
 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
*.static.sbb.rs.



+395 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku04.10.2012. u 09:20 - pre 140 meseci
Citat:

Nisi nam rekao na kakvu dozvolu dolazis u CH uopste?

Eh vidis , nisam to znao da pitam posto nisam ranije ni planirao emigraciju a sad se ukazala prilika.
Posto sam uglavnom pricao sa posrednicima (HR hunteri) koji angazuju za svoje klijente dali su mi samo okvirne uslove bez detaljisanja.
Jos sam u procesu intervjuisanja pa se raspitujem ovde kako bi se pripremio na neku eventualnu odluku .

Pitacu ih danas pa uskoro javljam .
U svakom slucaju hvala na odgovorima .



Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

ekoneko
eko neko

Član broj: 298259
Poruke: 51
*.crnagora.net.



+4 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku06.10.2012. u 15:05 - pre 140 meseci
poz svima

da li neko moze da mi odgovori na par pitanja?

ovako,
zivim u srbiji sa suprugom i troje dece.supruga i deca imaju ch pass a ja imam SRB.
ove godine planiramo da odemo da zivimo tamo.
nemamo nikog u ch pa me je zanimalo kako je to izvodljivo.
mislim na finansije, na smestaj, ..... da li to sve ide na nas teret ili postoji mogucnos da se dobije neka socijala, neki socijalni smestaj...jer je supruga i djeca ch drzavljani.
sve dok se ne snadjem,dal oni traze posao za mene i gospodju preko zavoda ...?
moze li mi neko pojasniti makar malo
unapred zahvalan
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku08.10.2012. u 09:51 - pre 140 meseci
Zasto plasite i bunite coveka.

Prvo on mora da da informacije vezane za grad za boravisnu vizu, itd. pa tek onda mozemo da mu damo nase misljenje.

Ako dobije B vizu a to je najvise sto moze da dobije, moze da dovede porodicu. Ali mora da obezbedi 3 soban stan minimim, plata ispunjava uslove.

75000*1.22=91.500 CHF jel to sa 13 platom, bonusom, ali je to sve sto primas. 7625 je mesecno brutto na to dodaj 400 dodatak za decu i mozda oko 500-600 chf ako firma daje porodicni dodatak. ovi dodaci su netto.

7625

5.15% AHV
1.10% ALV
1.00% Risiko ab 25
PK to zavisi od Firme do firme ali racunaj ako 300-500

to kad odbijes dodas ova dva ili jedan dodatak i to ti je netto plata

Kad budes rekao tacno grad i kanton, mozes da pogledas i cene stanova

www.homegate.ch

Moras jos i porez da racunas na to, ali to ces placati malo ako samo ti budes radio i njih sve izdrzavao.

daj detalje pa da ti pomognemo a ne da filozofiramo.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku08.10.2012. u 09:53 - pre 140 meseci
@ekoneko

Moras da znas prvo u koji bi kanton isao, pa da se obratis tamo za pomoc, oni ce ti sigurno izaci u susret, ponudice ti poslove i dobices socijalnu pomoc (tj pomoc grada) ali moras njih da kontaktiras. tvoj slucaj je dosta slozen. Treba prvo da vidis da li ti mozes da dobije pasos u SRB ili mora zena da ti ide gore pa da ti pravi papire, u tom slucaju mora da ima posao ona prvo. Koliko dugo ste u braku
 
Odgovor na temu

ekoneko
eko neko

Član broj: 298259
Poruke: 51
*.crnagora.net.



+4 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku08.10.2012. u 16:24 - pre 140 meseci
Mi smo 6 god u braku. Kontaktirao sam ch ambasadu u bg u vezi mog dobijanja ch drz.odg je da ja imam pravo na to ali da taj proces traje oko 2god. Zato mislim da je bolje da to pokrenem u ch jer mi planiramo da ove jeseni odemo tamo. Kontaktirali smo kanton zurich i rekli su nam da nema prepreka i da mozemo bez problema otici tamo. Za detalje nismo pitali, pa sam pomislio da mozda neko na forumu zna ili ima iskustvo.
Kad ja odem tamo da li sam na ulici ili opstina nudi neki socijalni smestaj,socijalnu pomoc...ili sve to ide na nas teret od prvog dana?
Sta u mom slicaju radi drzava a sta ostaje na nas?
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku09.10.2012. u 08:59 - pre 140 meseci
Kao sto sam ti i rekao ti imas pravo na to, i tacno je to sto su ti rekli da procedura traje 2 godine, bez obzira da li to radio iz CH ili iz SRB.

Ti treba da dobijes prvo neki ausweis B il C (trebao bih C) sa kojim ces moci kao da se prijavis u CH, ostali clanovi to mogu sa pasosem. Ako odes tamo bez dogovora sa Kantonom, opstinom onda si na ulici. Oni mogu sve to da ti srede ali moras sa njima to da uradis, jer mislim da je nemoguce da vi to uradite kad odete tamo. Kao prvo niko ti nece dati stan ako si nezaposlen, znaci moras da ides u socijalni stan. Da bi to dobio moras da se prijavis na socijalu, a sve to traje dok oni obracunaju koliko para treba da plate moze da prodje i mesec dana, a sta ti da radis taj period.

Moj savet ti je da se sa njima sve dogovoris i da idete tamo na gotovo, tj da imate obezbedjen stan i primanja (socijalna), a onda cim dodjete idete na biro i pocinje trazenje posla. Kako stojite sa jezikom i kakva vam je profesija od toga ce da zavisi i brzina odgovora za posao. Naravno ako planiras da ides tamo i da zivis na socijali to ti nije pametna ideja, iz vise razloga, jer ako si radno sposoban a odbijes tri posla koja ti oni nadju onda ce te skinuti sa socijale i onda nemas gde.

Drzava, kanton ti mogu sve zavrsiti, ti samo da odes i da probas da se integrises.
 
Odgovor na temu

crnogorac88

Član broj: 303351
Poruke: 23
*.dyn.orange.at.



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku09.10.2012. u 20:56 - pre 140 meseci
Postovanje narode. Vidim da ste temu dosta dobro razradili i prosirili, svaka cast ljudima koji stvarno zele da pomognu drugima u svemu ovome. Ja bih pitao kakvo je stanje sa medicinskim osobljem (fizioterapeutima). Govorim engleski dosta dobro a sa njemackim sam na nivou B2. Imam radnog iskustva, od toga 3 godine u Austriji. Koliko bi oni to vrjednovali, jeli mi to neki plus?...elem svaki odgovor je dobro dosao...veliki pozdrav.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku10.10.2012. u 08:07 - pre 140 meseci
sve je to super, ali papiri su problem.
 
Odgovor na temu

crnogorac88

Član broj: 303351
Poruke: 23
*.dyn.orange.at.



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku10.10.2012. u 15:05 - pre 140 meseci
Pa znam da je sigurno dosta tesko da se srede papiri a da to nije zenidba sa nekim ko vec ima svajcarsko drzavljanstvo. Ja sam vise mislio da idem na to da prvo nadjem posao,ono bukvalno bih pristao na sve, jer se ne bojim rada. Pa onda da nekako sredjujem papire, jer znam provjereno da ako si potreban nekom poslodavcu on ce sve da ti zavrsi. Citao sam po netu a i pricali su mi da im treba medicinskog osoblja pa sam htio da pitam ako je neko od vas imo slicno iskustvo ili zna nekoga da mi prenese kako je to sve islo? hvala.
 
Odgovor na temu

postar ch
min video

Član broj: 301932
Poruke: 15
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku13.10.2012. u 16:26 - pre 140 meseci
postovani forumasi ..da se i ja posle duzeg vremena javim,i pohvalim da nisam daleko otisao..poseban pozdrav za elmagico i aca bgd na strpljenju koje pokazuju na ovom forumu. treci put se vracam iz ch jer tamo potrosim vreme na setnje sa dragom..hranjenje pataka i ribe i ostalim korisnim ch aktivnostima..pred kraj zadnje posete sam upoznao tipa koji nije verovao da se bavim i razumem u video nadzor koji je inace moja struka i odusevljen ponudio mi posao odmah..ali je njegovo i moje ushicenje splaslo kad je od moje svajcarke cuo da nemam b permit i da trenutno samo ona moze ...da me jase..hi dao mi je opciju da papire sredim u roku 3 do 4 meseca i da me posao ceka. sada je moja ch snasa videla da od mene moze da bude neke vajde i legla je na rudu sto se papira tice. obzirom da raspolaze sa info tipa..rekao pera djuri..itd..ja vas uz zahvalnost pitam. da li vencanje obaviti ovde ili tamo..uz napomenu da mi ponovite ne zato sto lose citam ili cujem vec zato sto se mozda nesto promenilo u medjuvremenu npr. drugo..za njihove vozove i autobuse nemam para i kupio bih neki autic. moze li djuvegija bez b vize jos uvek..voziti auto na ch table ..na koga mora ili moze da se taj auto vozi...moze li auto biti kupljen u ita ili d i voziti se u ch...ako je neko od pismenih i pametnih ch momaka spreman da pomogne..bio bih zahvalan ps sto se tice mog obecanja elmagicu za pivo u baselu..put me ne nanese gore jer sam u kantonu luzern. ionako je izvetrelo i nadam se da cemo piti drugu turu kad se domognem ch. pozdrav od postara ch
 
Odgovor na temu

ttiixxii

Član broj: 297195
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku14.10.2012. u 13:40 - pre 140 meseci
Brže ti je da obaviš venčanje u Švajcarskoj...onda doneseš venčani list ovde u beogradsku ambasadu..
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku15.10.2012. u 09:39 - pre 140 meseci
@postar ch

Najbolje je da to uradis u Srbiji.

1. Neces morati da ides kod psihologa i bracnog savetnika (min jedan termin do 2 u CH, moras da platis prevodioca)
2. Cekanje termina u opstini (kod njih to moze i da potraje, pogotovo sto sad krecu praznici)
3. Predaja tih papira u BG Ambasadi, onda oni to salju sa Bern, to zna da potraje (opet cu da skrenem paznju na praznike, ovaj mesec se jos nesto radi u CH posle toga do sredine Januara sve ide mnogo sporo)
4. itd


Prednosti SRB

1. Odes u opstinu i to zavrsis odmah od njih trazis medjunarodni izvod vencanih
2. Drzavljanstvo tvoje izvadis i izvod iz maticne knjige rodjenih (to mozes da prevedes ali ne u SRB vec u CH, mozes da posaljes tamo da ti to urade pre nego sto dodjes, prevodilac ovlasceni oko 70 CHF po listu)
3. Izvadi potvrdu da nisi osudjivan i to isto prevedi.

To je sve.

Sa tim ona ide u imigraciono i trazi spajanje porodice, posto nam jos uvek nisu potrebne vize ti mozes da ides kod nje i to sve cekas tamo. To traje oko 3-6 nedelja. Ti se onda tamo pojavljujes i ides da se slikas i das otisak za ausweis.

Naravno ona mora da ima dovoljne prihode i stan da bi mogla da ti pravi papire. To su potvde koje ona mora da obezbedi, (ugovor od stana ima, i platnu listu dobija svakog meseca)

Od ovog ne moze brze.

Ti dok ne dobijes B vizu, mozes da vozis normalno auto u CH, jer se vodis da si tu turisticki. Cim dobijes ausweis imas 1 godinu da prevedes dozvolu u CH za to vreme mozes da vozis auto. Prevod znaci da izadjes na polaganje (naravno moras da uzmes nekoliko casova pre toga da shvatis pravila njihova)

Auto mozes da vozis koji hoces i na koje kod tablice ali najlakse ti je da vozis na CH zbog parkiranja i svega ostalog (osiguranja itd.)

Nemoj da brines za pivo, kad sve zavrsis neces moci samo sa pivom da prodjes.
 
Odgovor na temu

zlocesti_bn

Član broj: 287733
Poruke: 192



+18 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku19.10.2012. u 15:55 - pre 140 meseci
Ja zaista ne znam gde mozes imati 5500chf pocetnu platu u VD kantonu... Reci mi molim te da se odmah zaposlim tamo, pristajem i na 4500chf pocetnu...


E da, jedina jaka firma u kojoj bi mogao imati bruto 5000 kad pocnes raditi je Egokiefer.

Da se razumemo, govorim o poslovima koji nasi ljudi mogu raditi, dakle koji nisu zavrsili skolu ovde.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku20.10.2012. u 09:20 - pre 140 meseci
to sam i ja pomislio, al reko necu da se mesam. mada je on prijavio kanton ZH.

Pozdravi mi Lausanne (VD) !
 
Odgovor na temu

gorgo
Lift Service Techniker
Schindler AG - Schindler Zürich
Aargau CH

Član broj: 47845
Poruke: 82
*.adsl.green.ch.



+7 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku20.10.2012. u 09:53 - pre 140 meseci
Citat:
zlocesti_bn:
Ja zaista ne znam gde mozes imati 5500chf pocetnu platu u VD kantonu... Reci mi molim te da se odmah zaposlim tamo, pristajem i na 4500chf pocetnu...


E da, jedina jaka firma u kojoj bi mogao imati bruto 5000 kad pocnes raditi je Egokiefer.

Da se razumemo, govorim o poslovima koji nasi ljudi mogu raditi, dakle koji nisu zavrsili skolu ovde.



Ja pregledah sve, ali ne vidim i dalje da je neko spomenuo VD kanton. Ali moze, u slucaju da radi terenski za neku firmu tipa Schindler, Kone i tako slicno.

The only source of knowledge is experience :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1111316 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.