Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija u Svajcarsku

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1111353 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

olosi
Branko Jovanovic

Član broj: 153849
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku18.08.2012. u 16:00 - pre 142 meseci
Pozdrav svima imam jedno pitanje.
Moja sadasnja devojka je rodjena u svajcarskoj i ima drzavljanstvo pasos sve u fulu, ali ne zivi u svajcarskoj vec ovde u srbiji.
Da li ja mogu preko nje da dobijem papire?
 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
193.246.86.*



+69 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku20.08.2012. u 07:24 - pre 142 meseci
Citat:
olosi:
Pozdrav svima imam jedno pitanje.
Moja sadasnja devojka je rodjena u svajcarskoj i ima drzavljanstvo pasos sve u fulu, ali ne zivi u svajcarskoj vec ovde u srbiji.
Da li ja mogu preko nje da dobijem papire?


Mozes da dobijes "B" Ausweis, ali morate da se vencate i da se preselite u CH (Art. 6.2.1):
http://www.bfm.admin.ch/conten...achzug/6-familiennachzug-d.pdf

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Inspirit
Student

Član broj: 302145
Poruke: 11
92.36.141.*



+6 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku20.08.2012. u 21:40 - pre 142 meseci
Pozdrav, pročitao sam čitavu temu i oduševljen sam obiljem korisnih informacija koje ovdje nudite. Ja sam još jedan od onih koji imaju želju/namjeravaju otići za Švicarsku, pročitao sam da ima par forumaša koji su otišli na studij tamo, na doktorat, imao bih par pitanja za njih ako bi mi se neko od njih javio preko privatne poruke, ili ovdje.

Interesuje me procedura za upis doktorata u CH (ekonomija), pogotovu ako je neko išao preko stipendije preko švic. ambasade (pisma preporuke, prihvatanje teze od strane švic. profesora, opisa plana istraživanja na par stranica itd.)..

Hvala unaprijed
 
Odgovor na temu

rodjarodja
Beograd

Član broj: 306117
Poruke: 12
*.adsl-a-2.sezampro.rs.

ICQ: 150
Sajt: www.google.com


+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.08.2012. u 04:58 - pre 142 meseci
Imam pitanje za IT strucnjake iz svajcarske!:)

Uskoro cu dobiti madjarski pasos i veoma sam se razocarao kada sam cuo da su svajcarci uveli quote na madjare,pa me zanima da li se moze raditi sa L permisom u nekim jakim firmama jer sam cuo da ih daju madjarima ili primaju samo sa B permis????
Interesuje me jos da li priznaju microsoft diplome,pisane preporuke iz nekih jakih firmi u srbiji i da li imaju veliku potraznju za IT radnicima???


Unapred hvala na odgovoru!!!!!!
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.08.2012. u 09:18 - pre 142 meseci
Priznaju Microsoft diplome, uglavnom ne priznaju preporuke iz Srbije, (molim te nam reci koje su to jake firme u Srbiji), imaju potraznju sa IT radnicima. Mislim da sa L dozvolom si ogranicen na trazenje posla, jer ti je to dozvola sa rokom do godinu dana.
 
Odgovor na temu

rodjarodja
Beograd

Član broj: 306117
Poruke: 12
*.adsl-a-2.sezampro.rs.

ICQ: 150
Sajt: www.google.com


+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.08.2012. u 13:32 - pre 142 meseci
Zavrsio sam za MCSE 2008-e i setifikovan sam jos od 2004-e.Imam oko 6 godina iskustva sa radom u mrezama.Imam pasos evropske unije tj. madjarski,govorim dobro engleski jezik i ne znam francuski ni nemacki ali sam cuo da je samo engleski i dovoljan???.
Što se tice firmi,imam dve preporuke od stranih delegata iz IFRC-a(Medjunarodna federacija crvenog krsta i crvenog polumeseca)cije sediste je u gendevi i imam preporuku iz Medicines and Medical Devices Agency ili Agencije za lekove srbije(Drzavna firma u beogradu) i sve to na engleskom jeziku.
Pokusavam otici u svicu....reci mi molim te tvoje misljenje imam li kakvih sansi sa svime time sto sam ti naveo????
Zanima me to koliko sam ogranicen sto se tice L dozvole?
Da li postoji mogucnost zaposlenja u recimo nekoj banci ili lupam philip morisu sa l permisom,oni koliko ja kapiram mogu da produzuju dozvolu svake godine,mada kada bude prosla ta jedna godina moguce je i da nece biti vise quota na madjare tako da mogu dobiti mozda i B permis....


Izvini mozda sam te izbombardovao sa mnogo pitanja ali ovo sve mi je od zivotne vaznosti pogotovo pitanje oko radne dozvole,tako da mi nemoj zameriti:)


Pozdrav i unapred zahvalan na odgovoru!!!!
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.08.2012. u 15:06 - pre 142 meseci
@rodjarodja

Sertifikati su ti priznati, mada su ti malo zastareli. MCITP je ono sto se trazi a sad vec i novi sa WS12.

Kao sto znas CH nema veze sa EU, tako da ti taj pasos nista u principu ne pomaze oko zaposljavanja, ali ti pomaze oko dozvole. (L) ili (B). Kao sto i sam znas postoje kvote i one su samo za odredjeni profil. Nemas iste uslove za HU pasosem kao npr DE ili IT.

Taj koji ti je rekao da je Engleski dovoljan te je opasno slagao. U zavisnosti koji deo CH izaberes treba da znas i taj jezik Nemacki, Francuski, Italijanski. Engleski se danas podrazumeva da svi znaju i to vise niko ne dovodi u pitanje.

Ti mozes da produzavas L vizu svake godine ako ima potrebe za takvim profilom, ali se firme u koje konkurises nece sa tobom smarati i da imaju neizvesnost da li ces ti uspeti da produzis vizu ili ne.

Na ovo pitanje o banci ili philip morisu cu ti odgovoriti da stvarno sto bi ti rekao "lupas". Naravno da postoji mogucnost da se zaposlis u banci ili nekoj multi comp. ali ne sigurno sa L vizom i ne sigurno sa poznavanjem Engleskog jezika ("samo" i to pitanje koliko) i ne sigurno tako lako kao sto ti zamisljas da posaljes CV, a da nemas ni dana CH radnog iskustva. Banka ti trazi min C vizu (a u prevodu pasos) i jedan od gore pomenutih jezika kao maternji u zavisnosti od kantona, za bilo koji posao.

poz


 
Odgovor na temu

ThePersistent

Član broj: 288652
Poruke: 48
*.mts.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.08.2012. u 17:12 - pre 142 meseci
Ima li sta novo,jel jos neko otisao ili neko od nasih napredovao ko je vec otisao?? :)


1.Koja su ogranicenja onih koji imaju samo B vizu,tj. za tih 5 godina braka dok se ne dobije C?

2.Kakav je zabavni i drustevni deo zivota u CH? :)


3.Koji delovi CH su topliji i suvlji?


4.Kakve su mogucnosti nasih ljudi da se bave poljoprivredom ili stocarstvom?


5.Ako emigracija u CH kojim slucajem ne bude uspesna,sto se naravno desava(jedan od mnogih uzroka:fiktivni bracni partner te ucenjuje ili prijavi iz nekog razloga, ili ko zna sta sve moze da te spreci) da li to ometa kasniji proces emigracije u nekoj drugoj drzavi?


6.I na kraju,malo diskutabilno pitanje,da li nekom sto je sad u CH nedostaje nesto iz Srbije, sto nema u CH; i da li CH ima nekih minusa u odnosu na Srbiju?


Hvala unapred

Svako dobro

[Ovu poruku je menjao ThePersistent dana 24.08.2012. u 18:23 GMT+1]
 
Odgovor na temu

gorgo
Lift Service Techniker
Schindler AG - Schindler Zürich
Aargau CH

Član broj: 47845
Poruke: 82
*.adsl.green.ch.



+7 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.08.2012. u 17:30 - pre 142 meseci
rodjorodjo

ja radim sa Hu pasosem, doduse sa jako dobrim znanjem nemackog, razumevanjem svajcarskog nemackog, i doduse ne u IT, ali u elektro struci. Ono sto bih ti ja preporucio je da se prijavis kod nekog Temporär Büro pa da tako dodjes do prvog zaposlenja. Ja sam poceo da radim pre par nedelja, posle skoro 2 meseca trazenja posla. I to preko Temporär Büro. Da znas odmah, da imas pravo da do 90 dana radis bez permita, samo prijava za AHV. Pre isteka tih 90 dana se prijavljujes za L permit, ili B permit. Quota je zatvorena do 31.05.2013., a jos ne ne zna da li ce je otvoriti posle ili ne. L permit mozes da produzis pre isteka, tako da ni to nije toliki problem. Ovo ti sve govorim iz licnog iskustva, posto sam komunicirao sa Aussländer Amt u 4 kantona, i sto sam dobio info iz temp büro. E sad, ono sto cete verovatno kociti je manjak znanja nemackog. U nekim firmama tipa ABB je zvanicni jezik engleski, ali opet to ne mora nista da znaci.

Nadam se da ti je ovo nesto pomoglo.
The only source of knowledge is experience :)
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
*.adsl.eunet.rs.



+168 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.08.2012. u 18:36 - pre 142 meseci
Citat:
... doduse sa jako dobrim znanjem nemackog...


Iz mog iskustva, veoma bitna "sitnica".
 
Odgovor na temu

rodjarodja
Beograd

Član broj: 306117
Poruke: 12
*.adsl-a-2.sezampro.rs.

ICQ: 150
Sajt: www.google.com


+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.08.2012. u 22:32 - pre 142 meseci
Hvala na odgovoru elmagico i gogo!

Samo mi nije jasno elmagico zasto si na prvoj strani ovog foruma pisao da za IT poslove ne treba znanje nemackog,francuskog,italijanskog i da ti ga cak nisu ni trazili kada si se ti zaposljavao i jos par ljudi iz svicarske su te podrzali kada si to pisao a sada govoris da moram da pricam kao maternji gore navedene jezike da bih radio u toj bransi,tako da mi je to malo cudno...

Pitanje za gorgo-a!

Reci mi druze sa kojim permisom ti radis u svici jer imas madjarski pasos kao i ja i da li je problem poslodavcu da te primi u radni odnos sa L permisom jer si mi objasnio da moze bez problema da se produzava?
Reci mi jos da li je tesko uzeti B permis sada dok traju kvote jer u principu i pored toga bih moglo da se uzme samo sto su ga znatno ogranicili.....da li si ti uspeo da ga dobijes kada si trazio za sebe ili radis sa nekim drugim permisom??
 
Odgovor na temu

gorgo
Lift Service Techniker
Schindler AG - Schindler Zürich
Aargau CH

Član broj: 47845
Poruke: 82
*.adsl.green.ch.



+7 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku25.08.2012. u 12:18 - pre 142 meseci
Citat:
rodjarodja:
Hvala na odgovoru elmagico i gogo!

Samo mi nije jasno elmagico zasto si na prvoj strani ovog foruma pisao da za IT poslove ne treba znanje nemackog,francuskog,italijanskog i da ti ga cak nisu ni trazili kada si se ti zaposljavao i jos par ljudi iz svicarske su te podrzali kada si to pisao a sada govoris da moram da pricam kao maternji gore navedene jezike da bih radio u toj bransi,tako da mi je to malo cudno...

Pitanje za gorgo-a!

Reci mi druze sa kojim permisom ti radis u svici jer imas madjarski pasos kao i ja i da li je problem poslodavcu da te primi u radni odnos sa L permisom jer si mi objasnio da moze bez problema da se produzava?
Reci mi jos da li je tesko uzeti B permis sada dok traju kvote jer u principu i pored toga bih moglo da se uzme samo sto su ga znatno ogranicili.....da li si ti uspeo da ga dobijes kada si trazio za sebe ili radis sa nekim drugim permisom??



Rodjo, ko cita je u plusu. :) Napisah ti da imas pravo da radis bez permita 90 dana. Sto se tice primanja u radni odnos, tu ti treba malo ubedjivanja, jer je to sa permitima za njih jako komplikovano. Vecina ne zeli time da se bakce. B ne da je tesko uzeti, nego NE MOZES ako nisi upao u kvote. Znaci ako dodjes u svicu u februaru, radis 90 dana probno, bez permita, uz AHV anmeldung, i prijavu u Gemeinde. I onda se u maju prijavis za B permit, i ako imas srece, upadnes u tih 2000 mesta za B permit. Ali, postoji i mogucnost da ce ukinuti kvote sledece godine, jer ova odluka o uvodjenju traje do 31.05. i onda ce da gledaju dalje.
The only source of knowledge is experience :)
 
Odgovor na temu

ThePersistent

Član broj: 288652
Poruke: 48
*.mts.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.08.2012. u 13:42 - pre 142 meseci
Citat:

Ima li sta novo,jel jos neko otisao ili neko od nasih napredovao ko je vec otisao?? :)


1.Koja su ogranicenja onih koji imaju samo B vizu,tj. za tih 5 godina braka dok se ne dobije C?

2.Kakav je zabavni i drustevni deo zivota u CH? :)


3.Koji delovi CH su topliji i suvlji?


4.Kakve su mogucnosti nasih ljudi da se bave poljoprivredom ili stocarstvom?


5.Ako emigracija u CH kojim slucajem ne bude uspesna,sto se naravno desava(jedan od mnogih uzroka:fiktivni bracni partner te ucenjuje ili prijavi iz nekog razloga, ili ko zna sta sve moze da te spreci) da li to ometa kasniji proces emigracije u nekoj drugoj drzavi?


6.I na kraju,malo diskutabilno pitanje,da li nekom sto je sad u CH nedostaje nesto iz Srbije, sto nema u CH; i da li CH ima nekih minusa u odnosu na Srbiju?


Hvala unapred

Svako dobro




Sta bi ljudi, zar niko ne zna barem neki odgovor? :D
Aj zanemarite pitanje pod 4. ;)

 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.08.2012. u 09:26 - pre 142 meseci
@rodjarodja

ti izgleda da ne citas dobro, ili postavis par pitanja pa iz odgovora uzimas sta ti treba da bi kompletirao odgovor koji bi ti hteo da cujes. Niko nije rekao da je to uslov za IT, vec za banku (isto kao i C tj pasos). Za druge multi comp, mozes da trazis posao sa samo Engleskim, ali ti je onda broj jako smanjen a i taj broj koji je mali je tebi problem jer konkurises sa L vizom, za L vizu ti je objasnio gorgo.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.08.2012. u 09:35 - pre 142 meseci

@ThePersistent

1. U principu nemas zvanicno nikakvih ogranicenja (naravno nemozes da glasas, i te neke privilegije koje imaju sa CH pasosem), u praksi, jako teze dobijas kredite, posao, neke sitne pogodnosti tipa kreditnih kartica ili nekih kartica od firmi koje ih licno izdaju.

2. Sve zavisi kolika ti interesovanja imas i za cim. Ja mogu da kazem da je ponuda jako velika sto za kulturni sto za drustveni.

3. Isto kao i svuda u svetu, sever - jug.

4. Kad imas papire uslovi da se bavis ovom delatnoscu su ti velike. Znam da je drzava u proslosti pravila papire za ljude koji su hteli da se ovim bave, cak znam i neke "nase" ljude koji su tako dosli ovde. Kad imas papire i ako imas dobra biznis plan za ovo, onda imas sve mogucnosti i sve opcije su ti otvorene, da ti prevedem, krediti te cekaju kolike hoces, zagarantovan otkup, i sve sto ide u prilog povecenju proizvodnje. Neki misle da je CH poljoprivredna zemlja, oni su to bili ranije i sad imaju veliki problem sa tim. Negde sam skoro procitao da oni proizvedu za samo 3 dana njihovih potreba u godine a za ostalih 362 moraju da uvoze.

5. Jako komplikovano pitanje i ne moze da se da kratak i precizan odgovor, ali da ti pojednostavim, sve zavisi kakvog advokata imas.

6. Tu mogu da ti odgovorim samo na licnom primeru, meni bas nista ne nedostaje, cak sam i prestao da idem u Beograd da se nebi nervirao. Jednostavnije mi je da primim goste nego da idem.
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku06.09.2012. u 21:33 - pre 141 meseci
jedno pitanje! zamolio me drug da vas pitam!

vidim da je u svici moguce otvoriti firmu nesto kao d.o.o. i da treba tu 20.000 kesa za pocetak i da mozes dobiti boravisnu vizu na osnovu toga ! a interesuje me koji se tip vize dobija na osnovu toga?? i dal onda mogu da vozim auto na swica tablama kad imam tu vizu? i naravno da sa tim autom odem do srbije?
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku07.09.2012. u 13:11 - pre 141 meseci
@cika dacha

imas vise od 1 pitanja, ali ajde

mozes da otvoris firmu GmbH (treba ti 20.000 i minimum C viza), nemozes da dobijes boravisnu vizu na osnovu toga. Kad imas boravisnu vizu bez obzira koju mozes da vozis auto na Swica tablice, i naravno mozes da udjes gde hoces.
 
Odgovor na temu

dowla

Član broj: 47589
Poruke: 36
109.72.50.*



+5 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku07.09.2012. u 15:32 - pre 141 meseci
Pozdrav, da se i ja ukljucim u temu.
Supruga mi je od skoro vlasnica eu (madjarskog) pasosa. Govorimo oboje solidno italijanski jezik. Da li bi postojala ikakva sansa da odavde iz Srbije pokusamo za suprugu pronaći u Ticino kantonu posao u medicinskoj struci slanjem cv na adrese bolnica i casa di cura? Olaksava li eu pasos šta u vezi toga? Pratim forum neko vreme i vidim da madjarski pasos u Svici izgleda nije jos uvek ravnopravan ostalim EU pasosima, ako se ne varam.
 
Odgovor na temu

Arsenije.G
Shef

Član broj: 306804
Poruke: 224
*.cpe.vektor.net.



+62 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku16.09.2012. u 18:58 - pre 141 meseci
Da li iko zna kakve su sanse i na koji nacin se moze ostati u Svajcarskoj nakon isteka studentske vize?
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku17.09.2012. u 09:37 - pre 141 meseci
Brak, posao, postdiplomske
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1111353 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.