Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izbrisan sa spiska NSZ zbog odeće

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Izbrisan sa spiska NSZ zbog odeće

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 22542 | Odgovora: 137 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Izbrisan sa spiska NSZ zbog odeće30.08.2010. u 01:34 - pre 168 meseci
Citat:
Odin D.: Ne bas tako. Ja nisam medju "vama" i ne osjecam se vasim djelom. Nisam zainteresovan da "cistim ispred vase kuce" niti da se u takvo sto investiram. Moji komentari nisu ni upuceni u prvom redu vama nego nekim potencijalnim primjercima koji se nalaze medju vama, ali se ne osjecaju djelom vas, kao sto je to bio i samnom slucaj. Meni je potpuno jasno da moja gledista ne mogu biti prihvacena u toj sredini, jer da mogu ja ne bih morao da odlazim, nego bih mijenjao tu sredinu.
Sudbina i splet okolnosti su ucinili da se u jednom trenutku nadjem medju "vama", a ja sam ucinio sve sto sam mogao da ispravim tu gresku sudbine i nesrecnog spleta okolnosti.


mhm... nemam ja nista protiv da svako bezi di oce ali onda je malo licimurno ukazivati kako je neko kriv sto se ne bori da menja sistem na bolje. Zar ne?
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Izbrisan sa spiska NSZ zbog odeće30.08.2010. u 02:26 - pre 168 meseci
Ceo Pirot ne moze da napuni Zvezdin ili Partizanov stadion a oni ce da uvode propise o oblacenju? Do juce umesto toalet papira koristili potprnju a sad ne moze u sorc i majicu bez rukavi u opstinu? Fora bi bila da u Pirotu nemaju 8.000 nezaposlenih nego samo 8, a ne u kakvom odelu smes da udjes da trazis posao a u kakvom ne smes. Svakako je daleko vaznije sto su ljudi nezaposleni nego sto se oblace bez veze.

Ispravite me ako gresim, ali mi se cini da Lesli nije ni jednu rec progovorio protiv nezaposlenosti kao takve a mnogo je pricao kako da se doticni oblace.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Izbrisan sa spiska NSZ zbog odeće30.08.2010. u 03:53 - pre 168 meseci
Kada će ljudi ukapirati da je "pristojno oblačenje" prilično rastegljiv pojam. Svi mi imamo neka svoja merila o tome šta je pristojno oblačenje i gde je neka granica dobrog ukusa. Za nekoga je nepristojno sve osim pantalona koje prekrivaju nožni članak, a za drugoga je sasvim pristojno obući šorts. Ono oko čega se većina nas slaže jeste da je nepristojno doći u kupaćim gaćama ili još gore bez gaća i/ili bez majice, ali ja nisam video da iko tako dolazi u bilo koju javnu ustanovu. Sve ostalo je stvar tumačenja i ličnih afiniteta. Drugim rečima, dok god su adekvatno pokrivene genitalije, sise i zadnjice, ne vidim problem. Ja lično, šortseve, pa čak i one do kolena, nosim isključivo po kući, kad idem do prodavnice i eventualno kod nekog prijatelja na kafu. Kada idem u grad, na posao, u javne ustanove, sastanak... uvek nosim pantalone ili farmerke. Jednostavno sam tako navikao i tako se prijatnije osećam, nego da se razgolitim. No, to ne znači da mi smeta kada se neko obuče drugačije, a i zašto bi ? Mislim, ja kada odem u neku javnu ustanovu, na primer SUP, tamo idem sa namerom da završim neki svoj posao, a ne da zagledam ko se kako obukao. Verujem da i većina drugih ljudi tako gleda na to. Prema tome, ne vidim kakvu kome štetu pravi to što će neko doći u šortsu. Ako ćemo iskreno, meni mnogo neukusnije izgleda kada neko navuče pantalone i košulju, ali zato isuče kajlu da visi preko te košulje ili neko ko je prljav i smrdi na kilometar jer se nije kupao mesec dana, a isto tako se pristojno obukao. Pored toga, koliko sam samo puta video da dođe tip sa sve odelom i kravatom, priđe šalteru i počne da se dernja, skiči, viče, psuje, mlati rukama... jer moš misliti, njemu se žuri, pa sad misli da će da ubrza proces time što će da se svađa i galami još pola sata. Eto, meni te stvari na primer mnogo više smetaju nego kada neko dođe čist u šortsu i ponaša se normalno. Nažalost, oni prvi mogu bez problema da uđu u bilo koju ustanovu, jer su se "pristojno obukli". A da ne pominjem situaciju u kojoj se našao jedan moj poznanik koji je prvo pokušao da uđe u opštinu u šortsu, pa ga nisu pustili, ali su ga zato pustili kada se vratio u prljavom, nauljenom i smrdljivom (mada nekome benzin možda i miriše :)) kombinezonu koji koristi za posao (inače je automehaničar). Dakle, nije sve baš tako crno-belo.

Tako da, ako ćemo već da pričamo o nekim normama, onda pored norme oblačenja treba da postoje i neke druge norme kulture i pristojnosti, a to su da je zabranjeno vikanje i mahanje rukama, da se pre dolaska treba okupati ili barem zaprati najsmrdljivije delove, da se kojekakve đinđuve kao što su recimo kajle od 200 kila stavljaju ispod košulje, a ne van, da odeća treba da bude koliko toliko čista, a ne da dođu zidar ili automehaničar u svojim radnim odelima, dok malter ili ulje kapa sa njih, itd. U prevodu, ako već treba da postoje pravila, onda barem treba da imaju smisla. Gde je smisao u tome da neko ko je uredan i čist, ali u šortsu, ne može da uđe, a neko drugi ko je prljav i oseća se na kilometar, može, samo zato što ima dugačke pantalone na sebi ?

Mada sam ja lično protiv bilo kakvih takvih pravila, jer shvatam da je recimo taj biro rada servis svih građana, a tu ima raznih i urednih i neurednih i kulturnih i bezobraznih i mirišljavih i smrdljivih, pa ti ako si krenuo u javnu ustanovu, pomiriš se sa tim da ima svakakvih i ne obraćaš pažnju. Mislim, nijedan zakon ti ne brani da smrdiš ili budeš nekulturan. Sa druge strane, ako se većina slaže da ipak trebaju da postoje neka pravila, it's fine with me, ali onda neka se ta pravila jasno propišu i istaknu kako na ulazu zgrade, tako i na internet sajtu te ustanove, pa pre nego što dođem ja znam šta smem da obučem, a šta ne smem, a ne da to procenjuje neki tamo portir. Šta je on, modni kreator ?
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Kovacevic Vladimir

Član broj: 131509
Poruke: 1237
*.dynamic.sbb.rs.



+346 Profil

icon Re: Izbrisan sa spiska NSZ zbog odeće30.08.2010. u 06:54 - pre 168 meseci
Ispravljam/menjam svoje mišljenje sa početka Teme.

Novinar (autor vesti) nije diletant.
-------------------------------------------------

Etika, estetika, kultura (pa i oblačenja), poštovanje Institucije, red, disciplina, uviđavnost, respekt...sve treba baciti na đubrište istorije.
Ustanovljava se nova norma ponašanja, gde se u ime slobode i izbacivanje vozača autobusa - odobrava uz aplauz.

Ne branim Administraciju, naprotiv, birokratiju još manje.
Ali, ne shvatam taj i toliki otpor za uvođenje barem minimuma uspostavljenih civilizacijskih standarda u svakodnevnom, opštem ponašanju.

Zar se sve mora izričito napisati (VELIKIM SLOVIMA), istaći na vidno mesto, na uvid ?!
/Kako u crkvama ne postoji tabla sa natpisom: skini kapu, ne pljuj na pod, ne cepaj semenke...zašto ljudi odlaze svečano ili pristojno obučeni...?/

Pozdrav



Vladimir
It´s easy to play any musical instrument:
all you have to do is touch the right key at the right time and the instrument
will play itself.
Johann Sebastian Bach
(1685 - 1750)
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Izbrisan sa spiska NSZ zbog odeće30.08.2010. u 07:59 - pre 168 meseci
Al ga iskarikira ti. Shvatas li uopste da postoji razlika izmedju necega sto neko URADI i toga kako neko IZGLEDA i pride kakve sve ovo veze ima sa delikvencijom i izbacivanjem vozaca autobusa?
A otpor postoji zato sto je sistem koji se precutno uspostavlja u srbiji za forsiranje tog minimuma nastao tako sto birokate i njihovi unajmljeni placenici na svoju ruku odredjuju ko je, kako i koliko zadovoljio te minimume da bi ostvario svoja zakonska i ustavom garantovana prava. Ni ja nemam nista protiv da se propise neki jaci minimum, ne bih glasao za njega na recimo referendumu ali ne bih ni izasao na ulice sa vilama u protest, pa nek bude da u javnosti ne smeju da se vide rame, koleno, nozni zglob, peta i nozni prsti, eto hard core konzervativno, pa nek onda to vazi za sve, znaci nema cica u minicima, nema setnje ulicom u papucama, itd, itd. Ja iskreno sumnjam da iko od vas praktikuje vecinu od ovih ogranicenja u svakodnevnoj situaciji kad je napolju 40C (ne racunajuci klimatizovano radno mesto) ali se eto trontate i oblacite i kuvate na vrucini kad idete na kanabe njegovom visocanstvu drzavnom cinovniku. To meni zapravo govori samo jednu stvar, da ste dobro naucili ko kosi a ko vodu nosi, nista manje, nista vise. Ja srecom nemam toliko posla sa tom elitom i srecom mi skoro nista u zivotu od njih ne zavisi direktno pa mogu da se provucem bez sukoba, eventualno me uhvati jedno produzenje zdravstvene tokom leta sto obavezno odradjujem u sorcu i sandalama (ljakse, sta ces), ako je za utehu bar ne smrdim k'o puma kao ostali natrontani u redu u neklimatizovanoj cekaonici.

A to sto ljudi dolaze uparadjeni u crkvu je novokomponovana fora, identican oblik pritiska svetine kao ovaj sto ovde citamo, ko hoce da trpi da mu svetina i popovi odredjuju stil oblacenja da bi usao u crkvu, nek mu je sa srecom, jbg razumljio, ako nekom moze da se uskrati crkavica sto mu se ne bi uskratio i pristup verskim funkcijama, Bog valjda ne voli odrpane. Ja ako sam se iceg naslusao to su price moje stare babe koja je kao mlada i siromasna 30'ih isla bosonoga i odrpana u crkvu koja je bila otvorena za sve vernike (bar dok nisu dosli partizani). Al porediti crkvu sa drzavnim institucijama nikako nije na mestu, zakon ti ne garantuje crkvene usluge, to je tvoje pravo koje ostvarujes u dogovoru sa crkvom pa kako se vi dogovorite, kao i svaki drugi klub sa dress kodom. Nije isto kao uskracivanje prave na socijalnu pomoc zbog vidljivih noznih prstica, zar ne?


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Izbrisan sa spiska NSZ zbog odeće30.08.2010. u 08:04 - pre 168 meseci
Citat:
Kovacevic Vladimir: Ali, ne shvatam taj i toliki otpor za uvođenje barem minimuma uspostavljenih civilizacijskih standarda u svakodnevnom, opštem ponašanju. :D


Ne shvataš ti nešto drugo: nema otpora protiv uvođenja nekih standarda nego ima otpora iživljavanju kada neko svoje subjektivne procene koristi kao nekakav standard.
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

Kovacevic Vladimir

Član broj: 131509
Poruke: 1237
*.dynamic.sbb.rs.



+346 Profil

icon Re: Izbrisan sa spiska NSZ zbog odeće30.08.2010. u 08:34 - pre 168 meseci
Crkvu sam spomenuo, kao objekat/instituciju u kojoj nema panoa sa VELIKIM SLOVIMA, a ljudi se ponašaju pristojno.

@Onaj

Shvatam da je neki portir/security subjektivan, ali da smo mi samo malo drugačiji, takvi likovi ne bi ni postojali na takvim mestima. Zna se gde, kada (vreme), i zašto postoji obezbeđenje.
Ja shvatam portira kao prvog čoveka za informaciju (gde je šta, gde mogu naći ovu ili onu službu), ili kao pomoć strankama za ev. pozvati taxi, i neke tehničke usluge...uz diskretno i kulturno opominjanje na kućni red Ustanove ljudima, koji svojim izgledom i ponašanjem očito to (kuć. red) ne znaju.


Pozdrav
Vladimir
It´s easy to play any musical instrument:
all you have to do is touch the right key at the right time and the instrument
will play itself.
Johann Sebastian Bach
(1685 - 1750)
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Izbrisan sa spiska NSZ zbog odeće30.08.2010. u 09:18 - pre 168 meseci
Citat:
Onaj: Ne shvataš ti nešto drugo: nema otpora protiv uvođenja nekih standarda nego ima otpora iživljavanju kada neko svoje subjektivne procene koristi kao nekakav standard.


Mislim da nema poente uvoditi pravila oblacenja za goste neke institucije, jer ona sustinski nece doneti nista ako taj vec nema kroz kucno vaspitanje i licno iskustvo da u formalnim komunikacijama tete à tete treba da ima odredjen nivo formalnog, kao i da estetski dozivljaj ucesnika je tek jedan manji deo toga, dok je medjusobni odnos veci deo i vazi za obe strane.

Ali to sto se ne podrzava vratar ne znaci da bi covek trebao da ima odredjenu dozu pristojne pojave.
I o tome se prica, o kulturi oblacenja u formalnim situacijama.

Sto se mene tice, ja cu uvek kad budem isao na neki sastanak (a akter ove price je imao sastanak i nije isao na salter, a nije ni svratio da pokupi markicu za gradski prevoz) sa nekom institucijom se truditi da se predstavim u sto pristojnijem svetlu, ali cu to traziti isto i od institucije.

A sad ko nije siguran sta to znaci, pa se pita koja duzina rukava ili koliko prsti mogu da se vide i nije do sad naucio od roditelja, u skoli, faxu, procitao sam ili na poslu - postoje kursevi, pa nek se raspita.

 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6286

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Izbrisan sa spiska NSZ zbog odeće30.08.2010. u 09:22 - pre 168 meseci
U crkvi možda nije pravilo da stoji pano sa ispisanim dress kodom ali itekako će da ti priće neko od službenika i zamoli te da napustiš objekat jer si neprikladno obučen. Nedavno je recimo užička crkva pokušala da nametne pravilo da žene moraju da dolaze zabrađene.

Stvar je u suštini prosta. Zakon propisuje šta je pristojno oblačenje i ako se naulici nađeš nepropisno obučen, pokupiće te patrola policije.

Kada je stvar sa šalterima i sličnim mestima, tu ne treba da važi nikakav drugačiji dress kod nego onaj koji važi i na ulici jer građani tu dolaze usput, pored gomile drugih poslove koje obavljaju. Uoopšte se tu ne radi o tome ima li neko para ili nema. Prosto, ako je čovek obučen kako pogoduje poslovima koje završava, a to je u skladu sa propisima o oblačenju naulici, onda to mora da bude odgovarajuće i za sve poslove na šalterima.

Ideja da neko, zato što treba da svrati u neku državnu ustanovu da obavi neki šalterski posao mora da se vraća kući i presvlači je notorna besmislice. PA ne žive svi na 5 do 15 minuta od te instituciej pa da im je zgodno presvlačiti se, a još je manje verovatno da neko može sa sobom da ponese prikladnu odeću pa da se presvlači usput, dal kod prijatelja ili u nekom haustoru, podrumu ili gde već može to da izvede. A još manje je verovatno da svi voze besna kola sa klimama pa mogu da priušte da ceo dan budu obučeni prikladno za šatlerskog činovnika i za klimatizovan prostor a neprikladno za realnu situaciju napolju.

Cela ova stvar sa uvođenjem pravila oblačenja slući samo da se građani dodatno maltertiraju. Naravno da treba da posoje neka pravila oblačenja ali ona moraju biti razumna i jednaka za sve. Ovo što se danas radi po državnim institucijama je daleko i od razuma i od jednakosti.

Ako nekom funkcioneru državne institucije smeta to što vidi nečiji nožni palac, onda neka organizuje svoju instituciju tako da to ne mora da gleda - neka odvoji šaltersku službu kojoj se može prići a da se ne dolazi tom funkcioneru na oči. Građani imaju mnogo toga na grbači i uopšte im nije potrebno da se neko na ovakav način iživljava nad njima, terajući ih da se presvlače zato što je nekome dunulo da izigrava moralistu. Danas neko ko ima posla sa državnim službama neretkomora da obilazi gomile šaltera u jednom danu, i da naputu od jednog do drugog preživi prilično tečke vrućine, a neretko ida mora da korsiti gradski prevoz. I šta sad, taj treba da se pre ulaska u svaku ustanovu presvuće u "pristojno" odelo a kad izađe da se opet presvlači u normalnu odeću da bi mogao da preživi i tako svaki put u toku dana? To su notorne budalaštine.

Naravno da svak iole pristojan neće u sudnicu ili kdo predsednika opštine ili na razgovor za posao ili za bilo kakav drugi ozbiljan posao da se obuče neodgovarajuće, ali kad ide na šalter, to je usputni posao za koji ne treba da bude obučen ništa drugačije nego i inače kada je na ulici.

To kako neki ovde vređaju ljude samo na osnovu toga kako se oblače je neverovatno, a još je neverovatnije da takav šovinizam prolazi neprimećeno od strane urednika.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6286

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Izbrisan sa spiska NSZ zbog odeće30.08.2010. u 09:28 - pre 168 meseci
Citat:
Isak666: Sto se mene tice, ja cu uvek kad budem isao na neki sastanak (a akter ove price je imao sastanak, a nije svratio da pokupi markicu za gradski prevoz) sa nekom institucijom se truditi da se predstavim u sto pristojnijem svetlu, ali cu to traziti isto i od institucije.


Ma kakav sastanak. Služba zapošljavanja je obična šalterska služba samo eto neki od njih sede po kancelarijama, a ne iza šaltera. Dođeš, čvrljnu da si bio - razočarani što nisi propustio termin pa ne mogu da te skinu sa evidencije i to je to.

 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Izbrisan sa spiska NSZ zbog odeće30.08.2010. u 09:41 - pre 168 meseci
Citat:
Aha, znaci sad kad neko hoce da bude pristojan taj je podanik, sta li. A posle sam ja.. ne znam psihopata, kad kazem da je vasa sloboda samo donela najgorem drustvenom sljamu mogucnost da se ponasa kao stoka i da zbog toga ne bude cak ni prezrena. Izem vam slobodu. Doduse, i ja sam bio isti kao vi, kad se pojavio Milosevic, i sve sam isto to pricao. Sloboda govora, trte mrte, liberalizam, demokratija, ovo ono. Onda sam se probudio.


To ja nisam rekao, nekako si preskocio uvod u tu tvrdnju, dakle ako se ti po danu sa 40C komfornije oblacis da bi izaso napolje u javnost medju ljude a KOMPLETNO DRUGACIJE da bi isao na salter onda jesi u podanickom fazonu, jbg, naterali su te da se kuvas po vrucini za svoj cef i pokazali ti ko je gazda. Ako ti i inace setas ulicom obucen do grla jer je to tvoj vid pristojnosti onda naravno nisi, ja samo izrazavam sumnju da si i ti i bilo ko drugi na ovom forumu sklon mazohizmu u toj meri koliko tvrdite da jeste.
U svakom slucaju to jeste vid uskracivanja prava. Fakat je da je covek izbrisan iz spiska i da je to posledica zabrane ulaska u prostorije odlukom coveka koji nije imao zakonsko pravo da to uradi, sve ostalo je nagadjanje ali ove dve stvari se zaitsta jesu desile. Vi vecinu svojih stavova formirate na slepo po mentalnoj slici tog coveka kao nekog morona kome i treba uskracivati stvari kad je, jbg, luzer. Ne znam odakle vam uopste ideja da bi ste vi bili ti kojima bi bio dozvoljen opstanak u tom hardcore socijalnom darvinizmu za koji se zalazete? Danas su invalidi oni koji se ne obuku po ukusu bezbednjaka, sutra cete iti vi za neku totalno desetu stvar, kako se resursi budu natezali tako ce sve vise vas biti eliminisano iz cirkulacije po raznoraznim osnovama, a posto su vec izbaceni oni koji ne nose pantalone za vas sto nosite pantalno moarce da osmisle nesto novo, reciumo strana na koju se cesljate, dal ste lepo izbrijani ili ste dosli sa jucerasnjom bradom, dal su vam nokti manikirani, itd. Jbg, treba imati neki nivo da se zasluzi crkavica od socijalnog.

Ajde fore radi, kako ste zamislili da je izgledao taj covek? A ili B? Priblizno onako?

A. B.

I Btw, Lesli, ne dolazis ti u NJIHOVU KUCU, dolazis u dolazis u javnu instituciju koja je dostupna svima, u tom je problem, ne u kravati u restoranu, restoran je privatna firma koja ima pravo da odredjuje koga zeli ili ne zeli da usluzi, drzavni aparat NE SME da ima takvo orudje na raspolaganju jer onda nema granice izivljavanju.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

kelja

Član broj: 70429
Poruke: 1416
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+35 Profil

icon Re: Izbrisan sa spiska NSZ zbog odeće30.08.2010. u 10:35 - pre 168 meseci
Citat:
kakav moral od mene kad na ulici gledam Lolite kojima jos malo pa cu bioloski moci i deda da budem


Evo zbog cega se Lesli tako tvrdoglavo zalaze za stroga pravila oblacenja. Zeznuto, a, Lesli, te razgolicene napupele omladinke?
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Izbrisan sa spiska NSZ zbog odeće30.08.2010. u 10:36 - pre 168 meseci
@mmx

problem je sto ti kulturu oblacenja u odredjenoj formalnoj situaciji vidis kao nesto sto je nametnuto i odnosi se samo na tebe kao korisnika (u tvojoj verziji potlacenog), a ne kao deo odnosa dva coveka u odredjenoj formi koji nastaje kao prihvatanje obe strane (predstavnika institucije - profesora, cinovnika, bankara itd) da se taj odnos gradi na medjusobnom respektu i taj estetski deo je samo jedan deo, dok drugi je eticki koji se takodje odnosi na obe strane.
On nije jednosmeran, nego obe strane imaju svoju liniju delovanja.

Takodje ne pravis razliku izmedju setanja ulicom u slobodnom vremenu na +40 i odlaska na formalan sastanak sa predstavnikom institucije X od koje si dobio termin ne bi li ostvario neko svoje pravo ili povlasticu.
Tu nije pitanje ni da li ces pojavom moci da realizujes to pravu ili povlasticu, jer je ono zagarantovano i zato ni ne stajem na stranu vratara.
Pitanje je nacina na koji ce neko to ostvariti, tj da li ce se to raditi na jedan civilizovan nacin.
I zato se spominju obe strane u tom procesu jer obe ucestvuju u njemu sa razlicitih strana.
Vremenom ce dominatni oblik komunikacije postati opsteprihvacen standard, jer se status institucija ne menja sam od sebe nego kao posledica odnosa svih aktera u drustvu.

Drugo, niko ne mora da se drzi toga. Nigde.
Ali opsti stavovi drustva i pojedinaca ce te locirati u tom drustvu na osnovu toga kako ih se drzis.

Pa tako ne traba biti iznenadjen kad se na temi na Emigraciji Kako nas drugi vide procita da se Balkanci i Turci lako prepoznaju od ostatka po neispeglanim pantalonama sa svadbe koje nose na patike kao trendzu.
Dok ce u Srbiji covek sa odelom i kravatom biti vezivan za politicara i prevaranta.

Drustvo bira samo kojem ce taboru da pripada kao celina.




 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Izbrisan sa spiska NSZ zbog odeće30.08.2010. u 10:54 - pre 168 meseci
Pa naravno da je kultura oblacenja nametnuta, narocito u ovom primeru gde je ujedno i protivna pameti. Prihvatanje odredjenih pravila da bi ostvario neku PRIVILEGIJU koja ti inace ne sleduje je OK, teranje na prihvatanje pravila da bi ostvario PRAVO nije. Nije sve u formi i opterecenost formom se u praksi uglavnom pokazala kao nemusta zamena za sustinu, za neke stvari je to ok, npr fensi restoran koji sluzi istu hranu kao i nefensi po vecim cenama u stvari nudi formu (lokaciju i drustvo nosaca kravati) kao kompenzaciju za nedostatk sustine (bolje hrane) ali za neke stvari jednostavno nije prihvatljivo narocito kad se vrti oko omogucavanja polugama moci da diskrimisi i profilisu ljude. Postoji razlika i zbog toga ne mozete da poredite ovu situacija sa bilo kojom drugom drustvenom situacijom baziranom na vis-a-vis odnosu. Tom istom logikom bi onda bilo i ok za pripandika hitne pomoci da ti ne pomogne na ulici ako padnes u nesvest jer nisi obucen pristojno na njegovom radnom mestu i to predstavlja nepostovanje?
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-130-112.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Izbrisan sa spiska NSZ zbog odeće30.08.2010. u 11:11 - pre 168 meseci
odine, ako imas pravo glasa i neglasanjem utices koji glasamo,odnosno ne glasamo

crkva je "privatna" institutcija,a ne drzavna, pa kao takva ima pravo da kaze da ne smes uci u nju u majici koja ima paju patku, kao sto i ti u svoj dom ne smes pustiti osobu koja ima majicu pere detlica, sem ako ta osoba nema sudski nalog sa sobom


u citavoj ovoj prici nije problem sama kultura oblacenja, nego je problem ophodjenja prema ljudima
1. ne postoji jasan "stav" o oblacenju unutar te zgrade istaknut da svaki "gost" zna kako "treba" da se pojavi
2. sto je ovo samo jos jedan od nacina na koji se fiktivno smanjuje broj nezaposlenih
3. sto "drzava" (nije drzava nista kriva,krive su "vodje", "svih boja i znakova") malo malo pa zaobidje zakon i vrsi protuzakonske stvari (primer pored ovog je prodaja imovine osobe koja jos nije pravosnazno osudjena)
4. sto i da postoji taj "kodeks" oblacenja(odnosno na mestima na kojima postoji) ne vazi za sve i jednu osobu jednako (ajd da izuzmemo decicu,za punoletne osobe nek bude samo), nego ce gosn zivac na ulazu propustiti ortaka ako se pojavi u kupacim gacama sa peskirom oko vrata,a tebe kog ne zna, nece
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Izbrisan sa spiska NSZ zbog odeće30.08.2010. u 11:23 - pre 168 meseci
@mmix

Ma jok, to ima veze sa nacinom komunikacije koji izmedju ostalog ukljucuje kako higijenske navike tako i kulturu oblacenja, a koji je nista drugo neko deo kulturnog miljea jednog drustva i koji je deo kulture zivljenja, ali i posledica i izrok istovremeno odredjenog odnosa ljudi medju sobom i nije sam sebi cilj.

To nije nesto sto ti moras, nego svesno dve osobe sebi oduzimaju odredjene slobode i pogodnosti da bi zajednicki dosle do druge pogodnosti.
Tako neko se odrekne atlet majice i ugodnosti luftiranja ispod pazuha, ne bi li podario sagovorniku u npr ZZZ ugodnost negledanja necije oznojane sume i time obezbedio prijatniji tok sastanka. I obrnuto.

Respekt se najlakse zadobija ukazivanjem istog. Negde se taj respekt iskazuje pored manira i kulturom oblacenja, negde podrigivanjem posle jela, negde pljuvanjem posle upoznavanja i svako moze birati kojem referentnom okviru ce pripadati.

Kao sto se kultura stanovanja ucila nekad na domacinstvu i objasnjavala prednosti odvojenih soba, trpezarija, odvojenih toaleta i wc-a, tako treba i o kulturi oblacenja i bontonu, ako vec to nije nesto sto se nosi iz kuce.



Slazem se da samo insistiranje ZZZa na dresscodu za goste nema smisla dok se sami radnici ne pridrzavaju toga i posebno bez osnove za to - kulture obracanja i profesionalnog rada, ali na osnovu toga obesmisliti ceo koncept forme komunikacije izmedju institucije i pojedinca meni nema logike.

 
Odgovor na temu

Count Zero

Član broj: 32400
Poruke: 203



+406 Profil

icon Re: Izbrisan sa spiska NSZ zbog odeće30.08.2010. u 11:29 - pre 168 meseci
Evo drugi primer.
Na faksu ulazi na čas student u japankama, šorcu i majici bez rukava (ne, nije čas fiskulture). Profesor ga ugleda i kaže mu da obrati pažnju na oblačenje, a ovaj mu odgovori: "Što? Nigde ne piše da ne smem ovako da se obučem. Baš je vrućina." (Jeste, radi klima, ali dok je došao od kuće, možda mu je u putu bilo baš vruće, a možda je bio i na bazenu, pa svratio.)
I stvarno, u pravu je čovek, ne piše nigde, a on student na budžetu, faktički je učionica njegova prćija.
A i da piše, možda je u suprotnosti sa zakonom.
A i da nije u suprotnosti sa zakonom, ne mora da znači da je normalno ako je po zakonu (hint: nacizam u Nemačkoj).

Evo i pravog objašnjenja: profanu je krivo što on sam ne može da obuče šorc i papuče, a tu je i profanska sujeta, pa je rešio da se iživi na nejakom studentu.


I tako..
 
Odgovor na temu

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Izbrisan sa spiska NSZ zbog odeće30.08.2010. u 11:50 - pre 168 meseci
Citat:
Count Zero: Evo drugi primer.
Na faksu ulazi na čas student u japankama, šorcu i majici bez rukava (ne, nije čas fiskulture).


Hehe, pa tako obučen je dolazio jedan moj profesor na faksu (i ne, nije predavao fiskulturu jer taj predmet nismo ni imali). I nikom ništa. Eno ga još radi i verovatno nije promenio stil (navika je čudo).
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Izbrisan sa spiska NSZ zbog odeće30.08.2010. u 11:53 - pre 168 meseci
@Isak666
Ne znam zašto pominješ nekakav sastanak, kada se ovde ne radi o tome, već o prostom usputnom javljanju na biro. U stvari, možda je danas nešto drugačije, ali kada sam ja poslednji put bio na birou, pre nekoliko godina, nije bilo nikakvog sastanka, nego imaš rok do kojeg moraš da se javiš, pa onda odeš tamo, čekaš u redu jedno 3 sata, a kod referenta uđeš koliko da ti lupi pečat. Drugo je kada ti zakažu sastanak, jer su ti recimo pronašli posao, mada i to nije neki ne znam ni ja kakav sastanak, nego se javiš, a oni te upute na poslodavca. Možda je u Nemačkoj drugačije, ne znam, možda je i ovde sada drugačije, ali ja pričam kako je bilo. Uglavnom se sve svodilo na šalter i eventualno pola minuta sa referentom da ti lupi pečat ili da neki papir. Meni su jednom prilikom tako dali neku anketu da popunim pre nego što mi lupi pečat. Znači, ja ušao kod referenta, on mi ćušnu neku anketu (sa pitanjima tipa kakav me posao zanima, koja je željena plata i slično, jes, kao da će oni to da gledaju uopšte) i reče da ide na kafu, pa da mu se javim kad stigne sa popunjenom anketom. Ja ga sačekao, predao mu "kontrolni", on mi lupio pečat na zdravstvenu i aj ćao.

Uostalom, da stavimo po strani biro. Šta je sa opštinama ? Tamo se uglavnom sve završava na šalterima. I to ajde da je na jednom, nego obično treba da obiđeš 5 šaltera i na svakom čekaš red. Zašto i tamo postoji neki čikica koji će da procenjuje da li su ti pantalone dovoljno dugačke ? Meni jednostavno sve to nema smisla. Što reče Peđa, nisu te institucije mesto gde se ide na zakazan sastanak, nego mesta gde ideš usputno da završiš neki posao, obično kada si u prolazu ili imaš slobodnog vremena. Da se za svaki od tih poslova zakazuje sastanak u tačno određeno vreme, pa da ne izgubiš 2-3 sata svaki put kada odeš, možda bi imalo više smisla da postoji taj neki dress code.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-130-112.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Izbrisan sa spiska NSZ zbog odeće30.08.2010. u 12:01 - pre 168 meseci
^^pu jbte,kakva gamad!
isli da jedu, U MENZU!!, a nisu se obukli kao da idu na filharmonijski koncert, BRUKA I SRAMOTA!, sve to nuz zid i ratatata, tako?

ili jos gore, setaju se hodnicima doma u sorcevima i majicama...ne daj boze da idu da se okupaju na drugi kraj hodnika
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Izbrisan sa spiska NSZ zbog odeće

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 22542 | Odgovora: 137 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.