Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Takmicenje u kuglanju

[es] :: Office :: Excel :: Takmicenje u kuglanju

[ Pregleda: 3471 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

geometrija
Jovanium
Prevodilac,ssm

Član broj: 197357
Poruke: 22
*.smin-1.sezampro.yu.



Profil

icon Takmicenje u kuglanju10.09.2010. u 06:51 - pre 165 meseci
Na primeru koji sam Upload-ovao odrzalo se takmicenje u kuglanju. Konacan poredak ekipa (Range B14:D19) odredjuje na osnovu oborenih cunjeva (Range H4:H9). Na prvi pogled sve deluje dobro i savrseno a to je zbog toga sto je veoma mala verovatnoca da ce dve ili vise ekipa imati isti broj oborenih cunjeva.
U cemu je problem? Problem se desava bas kada dve ili vise ekipa imaju isti broj oborenih cunjeva. Ekipa koja je prva u rangu C4:C9 pojavljuje se dva puta dok druge ekipe nema. Probajte izbrisati sve podatke u Range D4:G9 i upisite npr. da ekipa Spartak-Debeljaca i Partizan-Beograd imaju isti broj oborenih cunjeva. U konacnom poredku ce se ekipa Spartaka
pojaviti dva puta a Partizana uopste nema.
Kako ovo prevazici?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

3okc
Χoᴘᴦoѡ

Moderator
Član broj: 811
Poruke: 1319

Jabber: 3okc@elitesecurity.org


+116 Profil

icon Re: Takmicenje u kuglanju10.09.2010. u 08:59 - pre 165 meseci
Kako prevazići? Lako! :) Nemoj da koristiš formule i vrlo jednostavno si se rešio glavobolje.

Koristi ugrađene alate za rad sa podacima, koliko god možeš, zbog toga se i ugrađuju.. Dakle, neophodno je da listu ekipa pretvoriš u "listu" (CTRL+L ili CTRL+T). Osim što se obuhvaćena oblast odmah i vizuelno ističe, svaka kolona dobija padajuće liste za brzo filtriranje i - ono što tebi treba, obrati pažnju: sortiranje. :)

Inače, pomoćna tabela ti je potpuno suvišna i nepotrebna. Ako budeš radio kako sam ti opisao, ni druga ti neće biti potrebna.

Npr: Using the tables more effectively

[Ovu poruku je menjao 3okc dana 10.09.2010. u 10:12 GMT+1]
Have you found helpful examples, solutions or ideas-in-work, please consider the
following:
• Citation of *actual page* you are going to using is welcome.
• Have you saw "Value Added" examples you are going to incorporate to your
profitable blog, daily job or any money making venture: How about online donation?
↗Ana & Vlade Divac Foundation
Hvala!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

geometrija
Jovanium
Prevodilac,ssm

Član broj: 197357
Poruke: 22
*.smin-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Takmicenje u kuglanju10.09.2010. u 10:09 - pre 165 meseci
Na zalost, problem nije resen. Dobro je kada je ukupan broj oborenih cunjeva (Range H4:H9) razlicit i tada se bez problema formira poredak na osnovu veceg broja oborenih cunjeva. Probaj podesiti da dve ekipe imaju isti broj oborenih cunjeva (npr. Spartak-Debeljaca i Partizan-Beograd) u Range H4:H9. Tada se u konacnom poredku C14:C19 Spartak pojavljuje dva
puta (jer zauzuma visu poziciju u tabeli Ekipa) a Partizan nije na listi iako je ucesnik takmicenja.
To je zaparavo problem. Nije problem da li se poredak uredio kombinacijom funkcija na moj ili tvoj nacin. Problem je da se ekipe sa istim brojem oborenih cunjeva pojave u tabeli Konacan poredak.
 
Odgovor na temu

geometrija
Jovanium
Prevodilac,ssm

Član broj: 197357
Poruke: 22
*.smin-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Takmicenje u kuglanju10.09.2010. u 10:20 - pre 165 meseci
Da bi bilo jasnije, ja sam modifikovao tabelu da ekipe Spartaka i Partizana imaju isti broj oborenih cunjeva H5 i H6.
U tabeli Konacan Poredak ekipa Spartaka se pojavljuje dva puta (pozicija 5. i 6.) a Partizana nema.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

3okc
Χoᴘᴦoѡ

Moderator
Član broj: 811
Poruke: 1319

Jabber: 3okc@elitesecurity.org


+116 Profil

icon Re: Takmicenje u kuglanju10.09.2010. u 11:09 - pre 165 meseci
Potpuno mi je jasan problem od samog početka i ja nisam ni pokušao da ga rešavam formulama - tabelu koju sam postavio sam pojednostavio izbacivši nepotrebnu, "pomoćnu".
Have you found helpful examples, solutions or ideas-in-work, please consider the
following:
• Citation of *actual page* you are going to using is welcome.
• Have you saw "Value Added" examples you are going to incorporate to your
profitable blog, daily job or any money making venture: How about online donation?
↗Ana & Vlade Divac Foundation
Hvala!
 
Odgovor na temu

ib.kroki
Beograd

Član broj: 188338
Poruke: 805
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+36 Profil

icon Re: Takmicenje u kuglanju10.09.2010. u 13:32 - pre 165 meseci
Rešenje uz pomoć štapa i kanapa.

Predlažem ti da sakriješ kolone B,C,D,E.


Zvoni, kucanje ne radi ...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

3okc
Χoᴘᴦoѡ

Moderator
Član broj: 811
Poruke: 1319

Jabber: 3okc@elitesecurity.org


+116 Profil

icon Re: Takmicenje u kuglanju10.09.2010. u 16:11 - pre 165 meseci
Dobro sad, rešenje jeste da je sklepano ali je u dobrom smeru. Samo, ja i dalje ne shvatam zašto i da li mora preko formula? Kad jedan običan "vanila" sort rešava problem..

Kao prvo, gornja ideja sa dodavanjem vrednosti (za slučajeve kada imamo više istih) samo premešta problem, ne rešava ga: Šta se dešava ako imamo dve ekipe sa istim rezultatom i nekoliko njih koje su udaljene po 1, 2.. čunjeva?!

Previše mi je bilo da se udubljujem u odgonetanje veze između 4 kolone pošto kapiram poentu @ib.kroki - ali videćeš da ti zapravo nije potrebna ni jedna dodatna kolona..

Dovoljno je prilikom rangiranja sumi čunjeva dodati vrednost reda - ROW() - koji je različit za svaku ekipu. Poenta je u tome da to ne sme biti ceo broj jer tako utičemo na plasman na tabeli, nego ga je potrebno umanjiti za neki faktor. Npr, 10^2, 10^3.. koji god bilo, samo da broj reda u kome se formula izračunava nikada ne pređe taj faktor, kako bismo izvesno obezbedili vrednost ispod 1.
Have you found helpful examples, solutions or ideas-in-work, please consider the
following:
• Citation of *actual page* you are going to using is welcome.
• Have you saw "Value Added" examples you are going to incorporate to your
profitable blog, daily job or any money making venture: How about online donation?
↗Ana & Vlade Divac Foundation
Hvala!
 
Odgovor na temu

ib.kroki
Beograd

Član broj: 188338
Poruke: 805
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+36 Profil

icon Re: Takmicenje u kuglanju10.09.2010. u 16:30 - pre 165 meseci
Citat:
3okc: Dobro sad, rešenje jeste da je sklepano ali je u dobrom smeru. Samo, ja i dalje ne shvatam zašto i da li mora preko formula? Kad jedan običan "vanila" sort rešava problem..


Ne ulazim zašto, pokušao sam da dođem do rešenja koje treaži @geometrija.



Citat:
3okc
Kao prvo, gornja ideja sa dodavanjem vrednosti (za slučajeve kada imamo više istih) samo premešta problem, ne rešava ga: Šta se dešava ako imamo dve ekipe sa istim rezultatom i nekoliko njih koje su udaljene po 1, 2.. čunjeva?!


Mislim da neće praviti nikakav problem ako ima više ekipa (manje od 10) sa istim rezultatom, niti ako je rezultat u razmaku 1 ili 2.
Zvoni, kucanje ne radi ...
 
Odgovor na temu

geometrija
Jovanium
Prevodilac,ssm

Član broj: 197357
Poruke: 22
*.smin-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Takmicenje u kuglanju10.09.2010. u 16:34 - pre 165 meseci
Hvala ib.kroki, to je resenje. Ne treba komplikovati. Jednostavno pronaci duplicirane numericke podatke i uz pomoc stapa i kanapa ugurati ih u =rank tako da su sve ekipe na broju. Svaka cast ib.kroki!
 
Odgovor na temu

3okc
Χoᴘᴦoѡ

Moderator
Član broj: 811
Poruke: 1319

Jabber: 3okc@elitesecurity.org


+116 Profil

icon Re: Takmicenje u kuglanju10.09.2010. u 18:00 - pre 165 meseci
Citat:
ib.kroki: Ne ulazim zašto, pokušao sam da dođem do rešenja koje treaži @geometrija.


Nismo čuli zašto i da li mora preko formula od pokretača teme i njemu je - ne mogu ni da kažem "pitanje" bilo upućeno, koliko moje "čuđenje". Zašto bismo naime komplikovali nešto što se rešava sa dva klika!? No, s obzirom da je @geometrija zadovoljan možemo da verujemo da je baš tako i tražio pa da više ne "komplikujemo".. ;)
Have you found helpful examples, solutions or ideas-in-work, please consider the
following:
• Citation of *actual page* you are going to using is welcome.
• Have you saw "Value Added" examples you are going to incorporate to your
profitable blog, daily job or any money making venture: How about online donation?
↗Ana & Vlade Divac Foundation
Hvala!
 
Odgovor na temu

geometrija
Jovanium
Prevodilac,ssm

Član broj: 197357
Poruke: 22
*.smin-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Takmicenje u kuglanju10.09.2010. u 19:15 - pre 165 meseci
Nije mi bila namera da pohvalom ib.krokijevog resenja zapostavim 3okc-ovu angazovanost na resavanju ovog problema.
Nadam se da je ovo sve prijateljski i da nema nikakve ljutnje. Zapravo, tabela Konacni poredak izmedju ostalog sluzi da bi se pratio poredak i u toku samog takmicenja nakon izbacivanja 1., 2., 3. i 4. serije gde dolazi do promena ekipa u redosledu pa su potrebne funkcije (zapravo kombinacije funkcija) koje rangiraju ekipu na osnovu broja oborenih cunjeva.
Ja sam zadovoljan ovim resenjem jer je efekat 100%. No, ako postoji jednostavnije resenje sa istim efektom, ja cu ga rado prihvatiti.
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Takmicenje u kuglanju10.09.2010. u 19:51 - pre 165 meseci
Kad sam već radio na tom problemu onako uz kavu pa da postavim moje rješenje u attach

Citat:
ib.kroki: Rešenje uz pomoć štapa i kanapa.
pa ja i ne bi rekao da je to rješenje uz pomoć štapa i kanapa. Trebalo je to iskombinirati

Citat:
geometrija: Hvala ib.kroki, to je resenje. Ne treba komplikovati.
ja mislim da je to dosta komplicirano rješenje kao i moje u prilogu s time da sam ja dodao pomoćni Sheet koji se također može sakriti. Zašto komplicirano, pa trebalo je doći do toga (mislim na priloženo). Nekome je to "štap i kanap" a nekome "svemir"

@ib.kroki
vjerujem da smo išli u istom smjeru. tj. kako dobiti razliku broja čunjeva kada dvije ekipe imaju isti broj čunjeva da bi se moglo sortirati i prikazati u tablici sve ekipe. U stvari to je ono što @3okc govori samo što smo mi to malo proširili. No svatko ima svoj način razmišljanja
I ja sam mislim da postoji jednostavnije rješenje ali mi se ne da sada zamarati s time, kada je pokretač teme "zadovoljan" priloženim rješenjem

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

geometrija
Jovanium
Prevodilac,ssm

Član broj: 197357
Poruke: 22
*.smin-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Takmicenje u kuglanju11.09.2010. u 14:52 - pre 165 meseci
Verovali ili ne ali je resenje ib.krokija najjednostavnije i najefikasnije (barem za sada). U pomocnim kolonama B i C bitno je ponovo rangirati ucesnike takmicenja koje su zavisne od kolona D i E. Kolona D sluzi da bi pronasla duplikate (ekipe koje imaju isti broj oborenih cunjeva). Kolona E se mnozi sa odredjenim koeficijentom (u ovom slucaju 10) da bi u krajnjem ranku
(kolona B) razdvojila ekipe sa istim brojem.
Hvala puno i 3okc-u i Iveku. Tema je jos uvek otvorena za nova resenja.
 
Odgovor na temu

3okc
Χoᴘᴦoѡ

Moderator
Član broj: 811
Poruke: 1319

Jabber: 3okc@elitesecurity.org


+116 Profil

icon Re: Takmicenje u kuglanju13.09.2010. u 16:04 - pre 165 meseci
Kada sam pomenuo rešenje u dva klika nisam to mislio figurativno nego doslovno. U svom prvom postu, pre tri dana, ostavio sam kratko uputstvo i link do jednog slikovitog objašnjenja kako doći do ta dva klika - no, možda je problem u engleskom jeziku? Evo na šta sam tačno mislio:



Zanimljivo bi bilo čuti u kom je to scenariju ovo komplikovano i neefikasno?!

No, šta reći nego da su ukusi razni pa u tom smislu evo još jednog linka gde se slučajevi rangiranja liste, više nego iscrpno i temeljno opisuju: Ranking Data In Lists



Slika je sa gornjeg linka i već samo ona je dovoljna kao put do rešenja.


Have you found helpful examples, solutions or ideas-in-work, please consider the
following:
• Citation of *actual page* you are going to using is welcome.
• Have you saw "Value Added" examples you are going to incorporate to your
profitable blog, daily job or any money making venture: How about online donation?
↗Ana & Vlade Divac Foundation
Hvala!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

ib.kroki
Beograd

Član broj: 188338
Poruke: 805
*.148.98.0



+36 Profil

icon Re: Takmicenje u kuglanju13.09.2010. u 18:29 - pre 165 meseci
@3okc

Kako sam ja shvatio kolegu @geometrija, nije ovde poenta sortirati izvornu tabelu.
Ona uvek treba da bude sa istim redosledom i u nju se unose podaci, a potrebno je da postoji druga tabela koja će posle svake promene u izvornoj tabeli prikazati rang listu.
Ovo je razlog zašto se prosto sortitiranje ne može koristiti.


Ova druga fotografija, koja prikazuje rangiranje rezultata, je "varijacija na temu" rešenja koje sam mu ja ponudio, ali je puno puno elegantnija.
Zvoni, kucanje ne radi ...
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Takmicenje u kuglanju13.09.2010. u 20:12 - pre 165 meseci
Citat:
ib.kroki: a potrebno je da postoji druga tabela koja će posle svake promene u izvornoj tabeli prikazati rang listu.
I ja sam tako shvatio pokretača teme
Citat:
3okc: Zanimljivo bi bilo čuti u kom je to scenariju ovo komplikovano i neefikasno?!
Ako se ovo odnosi na moj post tada se nismo razumjeli. Pod "komplikovano" sam mislio na rješenje koje je postavio @ib.kroki i moje rješenje.
Što se tiče ovog sortiranja, upravo sam ovaj primjer postavio @geometriji na drugoj temi koju je pokrenuo na ovom linku a screenshot se nalazi ovdje

 
Odgovor na temu

[es] :: Office :: Excel :: Takmicenje u kuglanju

[ Pregleda: 3471 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.