Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako instalirati rezervoar za vodu i hidropak

elitemadzone.org :: TechZone :: Kako instalirati rezervoar za vodu i hidropak

Strane: 1 2

[ Pregleda: 49123 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kana

Član broj: 111284
Poruke: 617



+28 Profil

icon Kako instalirati rezervoar za vodu i hidropak20.09.2010. u 19:01 - pre 164 meseci
Hteo bih da resim los pritisak vode i nestajanje iste, sa rezervoarom (najverovatnije 1000l) i hidropakom.
Napravio sam neku semu ali nisam siguran da li je sve dobro povezano, pa bih zamolio poznavaoce problematike
da iskomentarisu semu, i ukazu na greske ili nedostatke.
Sve bi trebalo da funkcionise i kada ima vode (u tomslucaju da pojacava pritisak) i kada nema vode.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

kana

Član broj: 111284
Poruke: 617



+28 Profil

icon Re: Kako instalirati rezervoar za vodu i hidropak20.09.2010. u 20:56 - pre 164 meseci
Uz sugestiju jednog poznavaoca problema video sam da
nedostaje 4. nepovratni ventil izmedju dva testika.

Nadam se da vise nema gresaka u semi.

A evo i nove slike.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

ognjeni_zmaj
Vjekoslav Madzar
elektromehanicar
Novi Sad-Mosorin

Član broj: 247394
Poruke: 203
*.cpe.parabolanet.com.



+9 Profil

icon Re: Kako instalirati rezervoar za vodu i hidropak20.09.2010. u 23:55 - pre 164 meseci
Nepovratni ventil br.1 po meni je višak.
Popravlja sve osim karaktera-nema delova!
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.teletrader.com.



+10242 Profil

icon Re: Kako instalirati rezervoar za vodu i hidropak21.09.2010. u 07:50 - pre 164 meseci
Kao prvo, imaš malo više ventila nego što je potrebno. Mislim, ne može da škodi, ali je nepotrebno. Ne znam tačno šta je ono što je nacrtano pre ventila K1 i K3, ali ako je to običan ventil na navoj, onda je suludo postavljati ventil do ventila, tim pre što imaš glavni ventil. Dakle nepotrebni su N1 i ventil pre kugličnog ventila K1. Nepotreban je K2, N3, K3 i ventil pre K3. Ali, to su sve "kozmetičke" zamerke. Glavni problem je prikazan na slici.

Tebi će definitivno visok pritisak vode, koji se ostvaruje u delu od hidropaka do tačke A (crveni tok) da savlada slab pritisak vode koji se ostvaruje od glavne dovodne cevi do tačke B (plavi tok). I šta će onda da se desi ? Visok pritisak će da teče od tačke A do taćke B. A od tačke B će se možda čak i vraćati u vodovod, dok se ne isprazni rezervoar. Zato, neophodno je prekinuti tok vode od tačke B do tačke A. Ili ventilom, ili nepovratnim ventilom koji bi bio usmeren ka tački A.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.teletrader.com.



+10242 Profil

icon Re: Kako instalirati rezervoar za vodu i hidropak21.09.2010. u 07:54 - pre 164 meseci
Ja sam ovo uradio u svojoj kući, i evo skice kako sam to uradio. Pročitaj i još par postova diskusije posle posta za koji dajem link.
http://www.elitemadzone.org/t402454-0#2625040
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.teletrader.com.



+10242 Profil

icon Re: Kako instalirati rezervoar za vodu i hidropak21.09.2010. u 08:07 - pre 164 meseci
Izvinjavam se, tek sam sada video tvoj drugi post, odmah iza prvog. Da, lepo si predvideo nepovratni ventil između tačke A i B. Jedini problem koji tu može da nastane, teoretski, je da dolazni pritisak vode bude toliko slab da ne može da savlada pritisak opruge nepovratnog ventila. I tako, kad hidropak ne radi, nećeš moći da imaš ni vodovodski pritisak.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

kana

Član broj: 111284
Poruke: 617



+28 Profil

icon Re: Kako instalirati rezervoar za vodu i hidropak21.09.2010. u 09:15 - pre 164 meseci
Evo pojasnjenja koje je izostalo na pocetku posta.

1. Ventili ispred kuglicnih ventila K1 i K3 jesu ventili sa navojem a postavljeni su sa idejom za
slucaj da se ukloni rezervoar, i da se ukloni dodatna instalacija, a koristi iskljucivo voda iz vodovoda.
U tom slucaju nisam siguran da su kuglicasti ventili resenje pa je zato predvidjeno da se sada stave i
jedan i drugi tip ventila da se nebi eventualno prepravljao glavni vod u buducnosti
(mislim da im i cena nije tako velika).
Kuglicasti bi sluzili samo za brzo prebacivanje vode na vodovodnu mrezu a sa navojem za 'trajno'.


2. Kuglicasti ventil K2 je postavljen sa idejom da je mozda potrebno skinuti Hidropak radi ciscenja,
remonta ili slicno, pa da u tom slucaju ne iscuri voda iz rezervoara.

3. Nepovratni ventil N2 sam predvideo zato sto sam u semi severovog hidropaka video (malo se razlikuje
jer je u pitanju bunar) stavljen nepovratni ventil a i citao sam po forumima da se javljaju problemi u radu
hidropaka ako se ne stavi taj ventil.
S obzirom da se moja sema razlikuje od severove, jer ja pre rezervoara (njihov bunar) imam i vodovod,
stavio sam i nepovratni ventil izpred rezervoara, pod pretpostavkom ako je teoretski moguce da se
voda vrati preko neispravnog ventila sa plovkom iz rezervoara.
Sada vidim da je to mozda i suvisno a i ako svi tvrdite da je N1 nekoristan i suvisan naravno da ga necu
ni ugradjivati.

4. Ventil N3 nikako ne moze da bude suvisan (moje misljenje) jer ce u tom slucaju voda iz vodovoda preko
ventila K3 isla i u hidropak u suprotnom smeru u vod koji je izlazni kod hidropaka pa nisam siguran
sta bi se u tom slucaju desilo i da li bi hidropak mogao da ukljucuje i da radi.
Ako ovde gresim molim da neko pojasni sta bi se desilo kad bi se voda ubacivala u hidropak na mestu
gde treba da ispumpava.

5. Dakle posle Javinih sugestija slozio bih se za sad da je samo nepovratni ventil N1 nepotreban.


Ono sto me zanima sto nije prokomentarisano (reduciri), je da li je dobro da voda u hidropak ulazi iz 1/2" ili
je neohodno da to bude kao na pumpi 5/4", da li moze da izlazi na 1/2" i sl.
I najvaznije od svega da li ova instalacija moze da radi automatski u rezimu ima vode - nema vode
iz vodovoda a da se ne diraju ventili.

Ne bi bilo lose da se ukljuci jos neko od korisnika kod koga funkcionisu slicne instalacije ili majstori sa jos nekim
korisnim predlozima (koji rezervoari, sto se tice pumpe mislim da je za nase prostore severova idealan izbor),
recimo koji nepovratni ventili najredje otkazuju i sl.

Nadam se da uz malo doteravanja i uputstava ova sema instalacija moze da posluzi i drugima
kome je neophodno da se upusta u samogradnju.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.teletrader.com.



+10242 Profil

icon Re: Kako instalirati rezervoar za vodu i hidropak21.09.2010. u 10:37 - pre 164 meseci
- N2 je neophodan. Svaki hidropak mora da ga ima na ulaznoj cevi. Tu nema dileme.

- N3 je u istom smeru kao N2. Dakle, voda iz vodovoda može da dođe do hidropaka i tu staje. Zaključak: N3 je suvišan

- Kvalitetni kuglični ventili (ne misim na space tehnologiju, već obični kvalitetni ventili, samo da nije neki kineski ekstra bofl) su sasvim dovoljni da potpuno i trajno zatvore vodu. Stoga, tvrdim da je dupliranje ventila stvarno bacanje para. Ipak, ako ćeš se sigurnije osećati sa duplim ventilima - ne može da šteti.

- Nije loše da povremeno izbaciš vodu iz rezervara. Potpuno, do kraja. Jer, posle nekoliko meseci korišćenja videćeš na dnu kojekakve prljavštine. (Usisnu cev svakako podigni koji santimetar od dna, i obavezno montiraj bilo kakav filter). Tako, možda je zgodno da kad se radi remont hidropaka da se isprazni i rezervoar. (Sam proceni da li je K2 neophodan)

- Nadam se da si pročitao moje komentare oko zapremine rezervoara i vremena potrebnog da se napuni. Moje iskustvo: 4-voro člana porodica i 200-to litarsko bure. Sasvim dovoljno, nikad se nije desilo da se isprazni. Sračunaj svoju potrošnju, i probaj da izbegneš korišćenje ustajale vode.

- Ovakva instalacija definitvno može da radi automatski u režimu ima vode - nema vode. N4 to osigurava.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

kana

Član broj: 111284
Poruke: 617



+28 Profil

icon Re: Kako instalirati rezervoar za vodu i hidropak21.09.2010. u 12:12 - pre 164 meseci
Citat:
Java Beograd:
- N3 je u istom smeru kao N2. Dakle, voda iz vodovoda može da dođe do hidropaka i tu staje. Zaključak: N3 je suvišan


Odmah da ti se zahvalim na odgovorima i strpljenju.

Zasto si napomenuo da su N3 i N2 istog smera kada su postavljeni
na razlicitim stranama hidropaka, jedan na ulazu a jedan na izlazu.

N3 je na izlazu i postavljen je u smeru da dozvoljava da se voda
iz hidropaka upumpava u kucnu instalaciju u suprotnom ne moze,
odnosno ne moze voda iz vodovoda, kada je ima, da gura ovu
iz hidropaka i da se 'sudaraju'

Na sta mislim?
Kada nema vode iz vodovoda onda N3 jeste suvisan definitivno,
ali sta se desava kada ima vode iz vodovoda u tom slucaju ona
(u vremenu kada je dobar pritisak) prolazi drugi testik, pri cemu
deo vode odlazi u kucnu insalaciju a deo se racva i ide ka ventilu K3,
odnosno ka izlaznoj instalaciji iz hidropaka.

Ako tada radi i hidropak koji pumpa vodu prema N3 tj K3 da li je problem
sto toj vodi dolazi u susret druga (voda iz vodovoda) i pritisci im se
'sudaraju', sta se tada desava.

To me jedino muci i to mi nije jasno i zato nisam shvatio tvoje novo
objasnjenje jer imam utisak (mozda gresim) da mi pricas o situaciji
kada nema vode iz vodovodne mreze.


@Java
- Nadam se da si pročitao moje komentare oko zapremine rezervoara i vremena potrebnog da se napuni. Moje iskustvo: 4-voro člana porodica i 200-to litarsko bure. Sasvim dovoljno, nikad se nije desilo da se isprazni. Sračunaj svoju potrošnju, i probaj da izbegneš korišćenje ustajale vode.

Jesam i ranije, i mogu ti reci da mi se ideja dopala, ali sam ti na tom nekom tamo postu i rekao da kod mene vode nema po vise sati.
Posebno mi se ideja dopala jer se bure lako i prazni i cisti.
Prijatelj koji ima rezervoar od 500l mi se zalio da im je u pocetku (ali vrlo kratko) bilo dovoljno ali su i apetiti brzo porasli,
supruga hoce da ukljuci vesmasinu i kada nema vode, pa pranje sudova pa tusiranje .... kaze da bi rado povecao na 1000l.

Mislim da cu te najverovatnije poslusati i probati sa buretom, pa ako ne budem zadovoljan onda cu kupiti veci rezervoar.

Pozdrav i hvala.


[Ovu poruku je menjao kana dana 21.09.2010. u 13:31 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.teletrader.com.



+10242 Profil

icon Re: Kako instalirati rezervoar za vodu i hidropak21.09.2010. u 12:24 - pre 164 meseci
Pazi ovako:
Hidropak ima sklopku koja ga uključuje-isključuje. Sklopka radi na pritisak u izlaznom vodu i podesiva je. Neka je podešena tako da se hidropak uključi kad pritisak padne ispod 3 bara i neka se isključi kad pritisak preraste 6 bara (ovo je neko normalno podešavanje). Imajući ovo u vidu, kao i zamisao cele instalacije i planirane upotrebe, potrebno je da pritisak vode iz vodovoda utiče na hidropak tj. na njegov izlazni vod. Takvim delovanjem će se sprečiti uključivanje hidropaka kad je pritisak dobar. Ispada da N3 zapravo ne samo da nije potreban već je i štetan. Jer sa njim, sklopka nema informaciju o pritisku u instalaciji.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Kako instalirati rezervoar za vodu i hidropak21.09.2010. u 12:42 - pre 164 meseci
N3 nije suvišan.
Evo o čemu se radi. Kada je pritisak iz mreže nizak, sve radi kako treba - hidropak reaguje na nižu tačku pritiska i uključuje se do postizanja više. Međutim, kada je pritisak u mreži viši, N3 sprečava da se voda vraća ka hidropaku i nabija mu pritisak.

Jednom prilikom sam u vikendici izbacio nepovratni ventil postavljen u N3 poziciju, vodeći se upravo idejom koju si izneo. Nakon što je pojačan pritisak iz gradske mreže, hidropak samo što nije eksplodirao - manometar je napucao pritisak jači od dozvoljene vrednosti i voda je krenula da kipi BUKVALNO na sve strane i šavove hidropaka.

Zbog toga je neophodan. A onaj deo o informaciji o pritisku je rešen drugačije. Od samog hidropaka do tog ventila postoji pritisak koji, ukoliko je voda iz mreže dovoljno "jaka" ne opada. Ukoliko je pritisak iz mreže slab, nepovratni ventil se otvara i propušta vodu iz hidropaka, čime pritisak slabi i pomoću manometra daje signal sklopki za pojačanje, tj. uključivanje hidropaka.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.teletrader.com.



+10242 Profil

icon Re: Kako instalirati rezervoar za vodu i hidropak21.09.2010. u 12:48 - pre 164 meseci
Hm ... Kad malo bolje razmislim, biće da si u pravu.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

kana

Član broj: 111284
Poruke: 617



+28 Profil

icon Re: Kako instalirati rezervoar za vodu i hidropak21.09.2010. u 13:04 - pre 164 meseci
Hvala obojici,

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: Kako instalirati rezervoar za vodu i hidropak21.09.2010. u 19:09 - pre 164 meseci
Citat:
Java Beograd:  kad pritisak preraste 6 bara (ovo je neko normalno podešavanje).

Max pritisak koji moze postici NOVA pumpa za hidropak je ~ 7 bar. preko 4 bara ne treba ici zbog zivotnog veka i potrosnje struje.
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

ognjeni_zmaj
Vjekoslav Madzar
elektromehanicar
Novi Sad-Mosorin

Član broj: 247394
Poruke: 203
*.cpe.parabolanet.com.



+9 Profil

icon Re: Kako instalirati rezervoar za vodu i hidropak21.09.2010. u 21:58 - pre 164 meseci
Na kraju ispade da je samo višak onaj ventil br 1 što sam kazo.Ali da se ja pitam ja bih izbacio i ceo taj hidropak i namestio hidrofor sistem sa bocom od 180 l koja se može odraditi i u sklopu samog rezervoara (ako se rezervoar već pravi).Hidropak je brate,neviđeno cimanje.Svaki put kad odvrneš slavinu on se uključuje,kontakti tlačne sklopke brzo stradaju pa i sama membrana,radno kolo pumpe od čestog startovanja brzo se haba i proradi na kajli,sama potrošnja struje je veća.Ista pumpa na hidroforu radi u mirnijem režimu i iz jednog uključenja daje 50-70 lit vode.Ja bih još probao da ove nedovoljno definisane ventile na nivoima zamenim sistemom iz veš-mašine(hidrostat-elektroventil).
Popravlja sve osim karaktera-nema delova!
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.teletrader.com.



+10242 Profil

icon Re: Kako instalirati rezervoar za vodu i hidropak22.09.2010. u 08:50 - pre 164 meseci
Citat:
ognjeni_zmaj: ...Hidropak je brate,neviđeno cimanje.Svaki put kad odvrneš slavinu on se uključuje,kontakti tlačne sklopke brzo stradaju pa i sama membrana,radno kolo pumpe od čestog startovanja brzo se haba i proradi na kajli ...

Jes tako, ali je zato i jeftin.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

kana

Član broj: 111284
Poruke: 617



+28 Profil

icon Re: Kako instalirati rezervoar za vodu i hidropak23.09.2010. u 08:01 - pre 164 meseci
Ja sam vec kupio severov hidropak sa seme, i ceo projekat
je vise nego nuzan, ako ne budem zadovoljan rezultatima
ili ako porastu apetiti pozabavicu se ozbiljnijim rezervoarom
i hidroforom.
Koliko su orijentaciono hidrofori i ima li domacih proizvodjaca?

[Ovu poruku je menjao kana dana 24.09.2010. u 08:54 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ognjeni_zmaj
Vjekoslav Madzar
elektromehanicar
Novi Sad-Mosorin

Član broj: 247394
Poruke: 203
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Kako instalirati rezervoar za vodu i hidropak23.09.2010. u 22:45 - pre 164 meseci
Hidrofor se ne prodaje u kompletu nego posebno boca,pumpa,sklopka itd.Svi delovi sa hidropaka i ta severova pumpa pašu na hidrofor izuzev boce.Ja remontujem te pumpe i postavljam kompletne sisteme a kod mene u selu beže od hidropaka ko đavo od krsta.I ne stoji ono da je hidropak puno jevtiniji.Jevtiniji su ovi iz nekerman prodaje ali to je nešto drugo...
Popravlja sve osim karaktera-nema delova!
 
Odgovor na temu

petrovity
petrovity zoltan
elektricar
ada srbija

Član broj: 276864
Poruke: 1
91.83.135.*



Profil

icon Re: Kako instalirati rezervoar za vodu i hidropak11.01.2011. u 08:47 - pre 160 meseci
zaseverovov hidropak motor 8 koja velicina rezervoar treba
 
Odgovor na temu

rale2rale
Načelnik vazduplohovstva u agenciji za
svemirska istraživanja
Agencija za svemirska istraživanja
Republike Srbije
bgd

Član broj: 70884
Poruke: 251
*.static.isp.telekom.rs.



+67 Profil

icon Re: Kako instalirati rezervoar za vodu i hidropak22.11.2012. u 12:04 - pre 138 meseci
Pozdrav,

Ova tema mi je mnogo pomogla vezano za moj problem, jer imam sličan sa lokalnim vodovodom i hteo bih da ugradim/ ukopam nekakav horizontalni rezervar od 1m3 ili veći na koji bih spojio opet na vodovnu mrežu upravo kao na šemi što je kana stavio, ono što mene zanima sad jeste da li je moguće da se uradi nekakva sklopka sa kojom bi napon u hidropaku mogao da se isključi iz kuće kad ima vode u vodovodu i pritisak je dobar, a kad pritisak vode padne da se onda tom sklopkom se da napon hidropaku i on odrađuje svoj posao izbacujući vodu iz rezervaora u kućnu mrežu, ovo pitam jer sam u dilemi da li je neohodno da hidropak stalno bude ,,on alert'' i kad ima vode u vodovodu i kad je nema, i da li bi njegovo isključenje iz napona ukoliko nije potreban ga poremetilo u funkcionisanju?

Živeli!!!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Kako instalirati rezervoar za vodu i hidropak

Strane: 1 2

[ Pregleda: 49123 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.