Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dva resoa isti problem

elitemadzone.org :: TechZone :: Dva resoa isti problem

[ Pregleda: 4231 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ritja
Student
Uzice

Član broj: 274911
Poruke: 6
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Dva resoa isti problem11.12.2010. u 20:34 - pre 162 meseci
Pokusavam da resim ovaj problem ceo dan i na netu nisam nasao nista pa sam prisiljen da otvorim novu temu. Problem je sledeci:

Imam reso koji savrseno radi vec godinu dana. Kada sam zajedno sa vecim drustvom hteo da pecem palacinke pozajmio sam od drugara njegov reso da bi brze obavili posao. Medjutim zbog njegovog resoa konstantno iskace osigurac. Lako sam zakljucio da je u pitanju kabl na njegovom resou posto izgleda katastrofalno. Posto sam dekintirani student resavam da mu ne kupujem novi reso nego da zamenim kabl. E tu nastaju problemi. Kabl sam skinuo sa mog resoa i povezao ga na njegov reso. Problem resen. Njegov reso radi i greje ali proverom sa faz lampom vidi se da na ringli ima faze. Kada okrenem utikac ovaj problem se resava. Posto nisam hteo da razmisljam kako ce taj drug okretati utikac resavam da batalim sve, vratim kabl na svoj reso i prosto mu dam njega kao zamenu. Ali sad po vracanju kabla na moj reso desava se isti problem: faza se pojavljuje na ringli u zavisnosti od nacina okretanja utikaca. Uopste ne razumem sta se desava jer ponovo napominjem moj reso radi savrseno. Znacila bi mi bilo kakva pomoc jer nemam para za dva nova resoa, a sa druge strane ne bih se bas igrao sa ringlama pod naponom i metalnim serpama.
 
Odgovor na temu

Shoyo LM
serviser bele tehnike, program pranja
Srbija

Član broj: 274036
Poruke: 172
178.237.208.*



+9 Profil

icon Re: Dva resoa isti problem11.12.2010. u 20:44 - pre 162 meseci
Da nisi ti zamenio zemlju sa nulom (ili fazom)?
 
Odgovor na temu

Ritja
Student
Uzice

Član broj: 274911
Poruke: 6
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Dva resoa isti problem11.12.2010. u 21:41 - pre 162 meseci
Citat:
Shoyo LM: Da nisi ti zamenio zemlju sa nulom (ili fazom)?


Ne nisam. Cak je i lepo oznaceno unutar resoa L i N za fazu i nulu i ja sam proverio kabl sa faz lampom koja zica je faza a koja nula (bez obzira sto znam po bojama jer sam ucio srednju elektrotehnicku).
 
Odgovor na temu

ivan_sim
ivan savic
frigomehanicar,serviser bele tehnike
krusevac

ivan_sim
Član broj: 204327
Poruke: 641
87.116.155.*



+32 Profil

icon Re: Dva resoa isti problem11.12.2010. u 22:33 - pre 162 meseci
Moja logika:
Ako je reso bio ispravan a posle zamene kabla reso "baca na masu" jedini zakljucak je u tome da kabli nije lepo namesten.

Najlakse i najbolje resenje je da uslikas mesto na kome si vezao kabli i ako je vezivana viljuska - utikac onda slikaj i to.
Ponuda klima uredjaja na:
http://www.facebook.com/sim.sbt
SERVIS BELE TEHNIKE "SIM"
 
Odgovor na temu

Pajapatak
Srbija,Bgd

Član broj: 26601
Poruke: 791
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.frigoservis.rs


+10 Profil

icon Re: Dva resoa isti problem11.12.2010. u 22:55 - pre 162 meseci
Proveri kakvo ti je uzemljenje u kući .

Serviser rashladne tehnike
 
Odgovor na temu

Shoyo LM
serviser bele tehnike, program pranja
Srbija

Član broj: 274036
Poruke: 172
178.237.208.*



+9 Profil

icon Re: Dva resoa isti problem12.12.2010. u 10:30 - pre 162 meseci
Postoje samo dve varijante:
1. rešo je neispravan (kažeš da je pre toga bio ispravan)
2.loše je vezano -u utičnici, utikaču ili na ulazu u rešo

U školi su te učili da sa faznom lampom ne radiš. Jer često dolazi do indukcije i lampica svetli iako nema napona i sa njom možeš naći samo fazu, a ne nulu i zemlju
 
Odgovor na temu

Shoyo LM
serviser bele tehnike, program pranja
Srbija

Član broj: 274036
Poruke: 172
178.237.208.*



+9 Profil

icon Re: Dva resoa isti problem12.12.2010. u 10:38 - pre 162 meseci
Verovatno nikad pre nisi pipao faznom lampom svoj rešo. Tako da je najverovatnije samo indukcija. Ako si hrabar pipni na kratko spoljnom stranom prstiju i vidi da li je pod naponom. Kad već namaš instrument.
 
Odgovor na temu

Ritja
Student
Uzice

Član broj: 274911
Poruke: 6
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Dva resoa isti problem12.12.2010. u 12:31 - pre 162 meseci
Citat:
Shoyo LM: Verovatno nikad pre nisi pipao faznom lampom svoj rešo. Tako da je najverovatnije samo indukcija. Ako si hrabar pipni na kratko spoljnom stranom prstiju i vidi da li je pod naponom. Kad već namaš instrument.


Evo probao sam i nije pod naponom tj. makar me ne ''drma'' struja.

Citat:
Shoyo LM: Postoje samo dve varijante:
1. rešo je neispravan (kažeš da je pre toga bio ispravan)
2.loše je vezano -u utičnici, utikaču ili na ulazu u rešo

U školi su te učili da sa faznom lampom ne radiš. Jer često dolazi do indukcije i lampica svetli iako nema napona i sa njom možeš naći samo fazu, a ne nulu i zemlju


Sto se tice ova dva slucaja reso je i dalje ispravan tj. on radi i greje i kod njega ne iskace osigurac. Jedini razlog zasto ja mislim da je nesto neispravno je pojava faze na ringli i na oklopu. A sto se tice povezivanja stvarno ne znam na koji nacin sam mogao lose da povezem jer postoje samo dva prikljucka. Jedan ide na prekidac sa koga povratna faza ide na ringlu (koja isto ima dva prikljucka) sa drugog prikljucka ringle nazad na nulu. Uzemljenje je vezano za metalne delove (siguran sam da nisam pomesao fazu i uzemljenje) i lampica je vezana paralelno sa ringlom (inace isto radi ispravno tj. svetli kad se okrene prekidac i dok se ne zagreje ringla).

Sada me zanima da li je moguce da je ceo problem u toj indukciji? Ja ove resoe nosim u dom i ko zna ko ce to sve koristiti a ne zelim da dovodim ljude u opasnost. Drugim recima moram biti apsolutno siguran da je sve ok za njihovo koriscenje.
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: Dva resoa isti problem12.12.2010. u 13:33 - pre 162 meseci
@ Shoyo LM ako već neznaš šta je indukcija onda bar skloni da si serviser bele tehnike, neko će još poverovat.
Ritja verovatno "u zidu" ti negde nije povezana žila uzemljenja.Proveri u rešou i utikaču daji je žutozelena žila dobrospojana na predviđedo mesto.
Glimerica svetli jer izolacije nisu idealne,ona će svetliti i na tvojoj ruci a od toga jiš ne treseš!
Sakupite nekoliko glimerica,svako nek u ruku izme jednu. Ti sa svojom glimericom u utikaču nađi fazu, na tu tvoju ruku drug nek nasloni svoju glimericu, na njegovu ruku sledeći...
Kolko god vas ima sa glimericama svačija će svetliti.
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

Ritja
Student
Uzice

Član broj: 274911
Poruke: 6
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Dva resoa isti problem12.12.2010. u 14:16 - pre 162 meseci
Citat:
Horvat I: @ Shoyo LM ako već neznaš šta je indukcija onda bar skloni da si serviser bele tehnike, neko će još poverovat.
Ritja verovatno "u zidu" ti negde nije povezana žila uzemljenja.Proveri u rešou i utikaču daji je žutozelena žila dobrospojana na predviđedo mesto.
Glimerica svetli jer izolacije nisu idealne,ona će svetliti i na tvojoj ruci a od toga jiš ne treseš!
Sakupite nekoliko glimerica,svako nek u ruku izme jednu. Ti sa svojom glimericom u utikaču nađi fazu, na tu tvoju ruku drug nek nasloni svoju glimericu, na njegovu ruku sledeći...
Kolko god vas ima sa glimericama svačija će svetliti.


Izgleda da je upravo problem u zidu. Sad sam pokusao sa razlicitim uticnicama i ova pojava se desava samo na jednoj. E sad ako je problem u uzemljenju jel to znaci da su resoi ispravni i ako da mogu li dobiti neko objasnjenje sijanja faz lampe. Jel ona sija zbog nekog malog indukovanog napona koji nije uzemljen? I da li je ta pojava bezopasna (ponovo napominjem nosim resoe u dom Studentski grad, a o tamosnjim instalacijama i majstorijama moze da se otvori posebna tema).
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: Dva resoa isti problem12.12.2010. u 14:27 - pre 162 meseci
Ono sa glimericama sam upravo zato i opisao,One se pale na 80V ali malo opterećuju ispitno mesto.
U domovima bi instalacija trebala biti u redu
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

Ritja
Student
Uzice

Član broj: 274911
Poruke: 6
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Dva resoa isti problem12.12.2010. u 15:17 - pre 162 meseci
Citat:
Horvat I: Ono sa glimericama sam upravo zato i opisao,One se pale na 80V ali malo opterećuju ispitno mesto.
U domovima bi instalacija trebala biti u redu


Izvini ako smaram ali trebao bi mi malo direktniji odgovor. Po tvom misljenju jesu li resoi ispravni i da li mogu da ih koristim?
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: Dva resoa isti problem12.12.2010. u 16:21 - pre 162 meseci
Ako su tvoji opisi tačni. DA!
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

borkostar
elektro tehnicar
Pancevo

Član broj: 233330
Poruke: 198
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Dva resoa isti problem12.12.2010. u 16:27 - pre 162 meseci
Citat:
I da li je ta pojava bezopasna (ponovo napominjem nosim resoe u dom Studentski grad, a o tamosnjim instalacijama i majstorijama moze da se otvori posebna tema).

Pojava je bezopasna sve dok grejac ne probije na masu
 
Odgovor na temu

Ritja
Student
Uzice

Član broj: 274911
Poruke: 6
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Dva resoa isti problem12.12.2010. u 16:40 - pre 162 meseci
Citat:
Horvat I: Ako su tvoji opisi tačni. DA!


Citat:
borkostar: Pojava je bezopasna sve dok grejac ne probije na masu


Hvala puno ljudi, a hvala i ostalima koji su mi pomogli u svojim postovima.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Dva resoa isti problem

[ Pregleda: 4231 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.