Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Automatski ventili za ispuštanje vazduha iz radijatora

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Automatski ventili za ispuštanje vazduha iz radijatora

Strane: 1 2

[ Pregleda: 36496 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kosmopolita
Balkan

Član broj: 257864
Poruke: 123



+21 Profil

icon Automatski ventili za ispuštanje vazduha iz radijatora02.01.2011. u 09:51 - pre 162 meseci

U jednom radijatoru u stanu na najvišem spratu ima već par godina stalno vazduha.
Ugrađen je običan ventil sa kojim može ispustiti vazduh. Međutim, pošto se dogodi da
noću uđe vezduh do ujutru se soba ohladi. Zbog toga bi bilo bolje da se zameni sa automatskim.

Pitao sam telefonom redom po spisku iz telefonskog imenika "žute strane" (papirno izdanje) i ni ujednoj
radnji sa tog spiska nisu imali (a neki nisu ni čuli) automatske ventile.

Da li je neko ove zime ugradio automatski ventil?

Inače pre 10 i više godina nije bilo vazduha a poslednjih godina ga ima sve više.
To kao da instalacije dolaze do kraja svog veka trajanja. Ne one u zgradi jer su te instalacije
(cevi) zaštićene nego mislim da na one što dolaze iz tolane. Ove zime su rakopali ispred zgrade zemlju
i zamenili pa metara vrlo trulih i dotrajalih cevi. Tako trulih i dotrajalih nema u zgradi. Verovatno tako
trule i dalje ka toplani i verovatno kroz taj trulež na njima ulazi vazduh i dolazi u zgradu.

Međutim, kažu da je sistem cevi u zgradi odvojen od tih cevi i da voda ne dolazi direktno iz toplane.
Da li je to tačno?

Kažu da mora da negde u zgradi kaplje na nekom radijatoru, recimo nhgde u podruku, i da tu ulazi vazduh.
Da li može da ulazi vazduh tako u radijatore?

Meni to zvuči malo verovatno s obzirom da je u cevima pritisak!?
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9513
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10254 Profil

icon Re: Automatski ventili za ispuštanje vazduha iz radijatora02.01.2011. u 09:59 - pre 162 meseci
Citat:
kosmopolita: Međutim, kažu da je sistem cevi u zgradi odvojen od tih cevi i da voda ne dolazi direktno iz toplane. Da li je to tačno?
Tačno je. Vrela voda, tj. para iz toplane preko izmenjivača toplote greje vodu koja cirkuliše u lokalnom toplotnom sistemu. Lokalni sistem ima svoju pumpu za toplu vodu.

Da se ogradim: sigurno je ovako na NBG. Teoretski je moguće i drugačije.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: Automatski ventili za ispuštanje vazduha iz radijatora02.01.2011. u 10:07 - pre 162 meseci
Pre pocetka pune sezone grejanja, mora da se radi "odzračivanje " mreze, tj. ispustanje vazduha i radi se na poslednjem spratu.

Radi se kod, mislim, ekspanzionog suda(lici na bojler), ako nema na samim ventilima kod radijatora na poslednjem spratu. To treba uraditi najmanje 3-5 puta dok se ne ispusti vecina vazduha, posto on tezi da ode gore do poslednjih radijatora..
 
Odgovor na temu

deki77

Član broj: 21596
Poruke: 1570
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+165 Profil

icon Re: Automatski ventili za ispuštanje vazduha iz radijatora02.01.2011. u 12:22 - pre 162 meseci
Prosle godine sam hteo da uzmem bas takve automatske ventile.Bili su na promociji(u pitanju su neka stovarista g.materijala na Zapadu) 6kom. za 26eura.Fazon je u tome da uvek ispustaju visak vazduha,tako da voda ispunjava mnogo veci deo nego kod obicnih ventila.I do 20% vise iskoriscenosti (tako bar kazu...ja nisam strucnjak).Uz pomoc opruge i kuglice koja blokira supljinu cim se pojavi voda
sada nemogu da nadjem link i site od toga ali licili su na dole
automatski


 
Odgovor na temu

glackop
Le.

Član broj: 168452
Poruke: 1143
*.ninet.rs.



+26 Profil

icon Re: Automatski ventili za ispuštanje vazduha iz radijatora02.01.2011. u 13:15 - pre 162 meseci
I ja sam zainteresovan za te ventile,ali bih prvo da se razresi misterija odakle vazduz u kucnom sistemu?Na spratu mi se svake nedelje i to skoro uvek na istom radijatoru pojavljuje vazduh cak mehure nekad cujem kako pumpa progura, da ga uvlaci negde nema sanse ali me zanima da li se on moze stvarati u tom ciklusu rezima rada sistema,ili je to zarobljeni vazduh jos prilikom punjenja sistema u nekom delu pa se vremenom sporo ispoljava prema gore?
 
Odgovor na temu

kosmopolita
Balkan

Član broj: 257864
Poruke: 123



+21 Profil

icon Re: Automatski ventili za ispuštanje vazduha iz radijatora02.01.2011. u 14:41 - pre 162 meseci
Citat:
glackop
I ja sam zainteresovan za te ventile,ali bih prvo da se razresi misterija odakle vazduz u kucnom sistemu?Na spratu mi se svake nedelje i to skoro uvek na istom radijatoru pojavljuje vazduh cak mehure nekad cujem kako pumpa progura, da ga uvlaci negde nema sanse ali me zanima da li se on moze stvarati u tom ciklusu rezima rada sistema,ili je to zarobljeni vazduh jos prilikom punjenja sistema u nekom delu pa se vremenom sporo ispoljava prema gore?


Kod mene bi mogao biti zarobljen vazduh, jer u zgradi su bili pukli ventili i tada je mogao da uđe.

Stvar je u tome da sam toliko vazduha ispuštao i da je prosto nemoguće da je tada ušlo toliko vazduha.

Bili su (par puta) iz toplane majstori i ispuštali su vazduh. Dan, dva se nisu čuli mehurići a onda trećeg dana počne ponovo da se čuju u cevima i počne da se hladi radijator.

Uveče izgleda malo smanje grejanje i oko 22.00 se čuju najviše mehurići. Posle neki sat vremena se napuni radijator i oko ponoći je najbolje odzračiti. Pošto se i dalje čuju mehurići radijator se puni cele noći i tu bi automatski ventil bio jedino rešenje.

Ventili su pukli komšiji ispod koji je dodavao radijatore neku godinu ranije. Pretpotavljam da taj višak radijatora ne može da proizvodi vazduh...
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: Automatski ventili za ispuštanje vazduha iz radijatora02.01.2011. u 14:49 - pre 162 meseci
Takodje je moguce da je manjak vode u sistemu, koji se slicno manifestuje, pa treba doliti dole u podstanici..
 
Odgovor na temu

kosmopolita
Balkan

Član broj: 257864
Poruke: 123



+21 Profil

icon Re: Automatski ventili za ispuštanje vazduha iz radijatora02.01.2011. u 16:49 - pre 162 meseci
Citat:
dejanet
Takodje je moguce da je manjak vode u sistemu, koji se slicno manifestuje, pa treba doliti dole u podstanici..


Kod mene su bili više puta i uvek su radili dopunu vode. Čuju se mobilnim...

Posle toga dan, dva nema mehurića a onda, kako vreme odmiče, sve više se pojavljuje vazduha. Pošto se pojavljuje sve više onda je jedini zaključak da se pojavljuje višak jer što bi tek treći dan bilo najviše mehurića i vazduha.

Pitam se da li može da uđe vazduh na mestu gde, recimo, kaplje iz nekog radijatora. Da li je to moguće?

Jedino još ostaje mogućnost da neko u zgradi namerno negde pušta vazduh ili da se svara od pare (vode). Ovo poslednje bi spadalo u nauku...
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: Automatski ventili za ispuštanje vazduha iz radijatora02.01.2011. u 17:36 - pre 162 meseci
To je izgleda, gubitak vode, verovatno u horizontalnom delu koji se ne vidi, npr. izmedju zgrada..

Gubitkom vode nastaje vakuum u cevima, koji se popuni vazduhom, obicno odmah na samoj pukotini..
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: Automatski ventili za ispuštanje vazduha iz radijatora02.01.2011. u 17:49 - pre 162 meseci
Citat:
dejanet: To je izgleda, gubitak vode, verovatno u horizontalnom delu koji se ne vidi, npr. izmedju zgrada..

Gubitkom vode nastaje vakuum u cevima, koji se popuni vazduhom, obicno odmah na samoj pukotini..

Kako može u sistemu pod stalnim pritiskom od par bar_a nastat vakum?
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

Hattalasat

Član broj: 60069
Poruke: 388



+38 Profil

icon Re: Automatski ventili za ispuštanje vazduha iz radijatora02.01.2011. u 18:51 - pre 162 meseci
http://www.etazgrejanje.com/katalog.php?prodID=173
Lead, follow.....or get a fuck out of my way !
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: Automatski ventili za ispuštanje vazduha iz radijatora02.01.2011. u 19:01 - pre 162 meseci
Citat:
Kako može u sistemu pod stalnim pritiskom od par bar_a nastat vakum?

Zato sto je voda nestisljiv fluid, za razliku od vazduha.
To se desava brzo, zapreminu koju je zauzimala voda -> vakum -> zauzme vazduh..
 
Odgovor na temu

kosmopolita
Balkan

Član broj: 257864
Poruke: 123



+21 Profil

icon Re: Automatski ventili za ispuštanje vazduha iz radijatora03.01.2011. u 04:42 - pre 161 meseci


Čuo sam se, u međuvremenu, mobilnim sa majstorom iz toplane i rekao mi je za ovu firmu ali nije znao adresu i telefon... Hvala.
 
Odgovor na temu

kosmopolita
Balkan

Član broj: 257864
Poruke: 123



+21 Profil

icon Re: Automatski ventili za ispuštanje vazduha iz radijatora03.01.2011. u 04:42 - pre 161 meseci
Citat:
dejanet
Zato sto je voda nestisljiv fluid, za razliku od vazduha.
To se desava brzo, zapreminu koju je zauzimala voda -> vakum -> zauzme vazduh..


Majstor iz toplane je rekao da je negde imao slučaj da je kapalo/curilo iz radijatora negde u podrumu (pa stanari nisu obraćali pažnju na to) i da je to bilo uzrok. Pošto je odvojen sistem cevi u zgradi, jer inače ne bi opadao pritisak u njima i pri dopuni se ne bi mogao povećavati, onda mora da negde curi i pravo rešenje bi bilo da se potraži gde to curi. To bi trebali ovi iz toplane da potraže...

Staviću prvo automatsko odzračivanje, ako ni zbog čega drugog da ne moram stalno to da radim...
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: Automatski ventili za ispuštanje vazduha iz radijatora03.01.2011. u 11:05 - pre 161 meseci
Citat:
dejanet: Zato sto je voda nestisljiv fluid, za razliku od vazduha.
To se desava brzo, zapreminu koju je zauzimala voda -> vakum -> zauzme vazduh..

Zato SVI sistemi grejanja imaju ekspanzionu posudu koja i u hladnom stanju održava ~3 bar
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Automatski ventili za ispuštanje vazduha iz radijatora04.01.2011. u 01:50 - pre 161 meseci
Ovo je tema za Techzone a ne za Madzone.

Ne znam kakav je to sistem u zgradi, valjda je otvoren? Ili grešim? Ako je otvoren, automatsko odzračno lonče neće raditi jer nema dovolja pritisak vode na zadnjem spratu. Mada imam utisak da na otvorenom sistemu i ne bi bilo potrebe za odzračivanjem.

Vazduh inače može da ulazi u cevi pod pritiskom, ne znam na koji način, ali takvo je moje iskustvo. Na zatvorenom sistemu koji je curio kap-po-kap na jednom spoju pojavljivao se vazduh, iako je ceo sistem pod pritiskom 1.5 bara na hladno. Kada je curenje rešeno, prestao je da se pojavljuje i vazduh.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-143-91.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Automatski ventili za ispuštanje vazduha iz radijatora04.01.2011. u 11:50 - pre 161 meseci
stavis odzracni loncic i on ce sam da ispusta (po jedan na svaku cev)
Citat:
Mada imam utisak da na otvorenom sistemu i ne bi bilo potrebe za odzračivanjem.


pa da, vazduh je laksi od vode i ide gore,odnosno izlazi napolje,ukoliko je otvoreni sis., a 99% sam siguran da nije
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: Automatski ventili za ispuštanje vazduha iz radijatora04.01.2011. u 11:59 - pre 161 meseci
Na "gradska" grejanja se priključuji samo zatvoreni sistemi
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

kosmopolita
Balkan

Član broj: 257864
Poruke: 123



+21 Profil

icon Re: Automatski ventili za ispuštanje vazduha iz radijatora04.01.2011. u 12:32 - pre 161 meseci
Majstor iz toplane tvrdi da je cela zgrada zatvoren sistem. U celoj zgradi radi grejanje na nekih 10-15 vertikala
a samo su problematične dve vertikale u kojima je bilo havarija na radijatorima, pre nego što su počeli problemi.

Citat:
horvat
stavis odzracni loncic i on ce sam da ispusta (po jedan na svaku cev)


Evo da napišem (kao pokretaè teme) da sam kupio baš odzraèni lonèiæ, a nisam ga još stavio...
Intersantno, ima plovak i radi kao plovak u vodokotliæu. Taj lonèiæ ne bi trebalo da se posle nekog
vremena može zapušiti kamncom ili nekom drugim neèistoæama.

Juèe su bili majstori iz toplane i èini mi se da su detaljnije ispuštali vazduh nego ranije.
Ispuštali su mada nisu bili u svim stanovima u toj vertikali a vazduha je bilo od prvog sprata
pa do šestog (poslednjeg). Bili su samo na ponekom spratu da ispuste vazduh.

Na vertikali gde je moj problematièni radijator je bilo pucanja ventila a nisam napisao da je par dana
pre toga tako nešto bilo na drugoj vertikali, gde se isto pune najviši radijatori vazduhom.

Opet su se èuli mehuriæi sinoæ i danas ali èuju se (za sada) samo povremeno. To može biti i vazduh u tim
radijatorima iz kojih nije ispušten na nižim spratovima.

Pitam se kako može da bude vazduha u radijatorima na prvom spratu ako su pukli ventili na èetvrtom!?

To bi onda znaèilo da vazduh može da ide i nadole potisnut pumpom...

Ima jedan stan u prizemlju gde trenutno nema nikog i ako u nekom stanu kaplje i ulazi vazduh onda je u tom stanu.
Nisu ostavili nikome kontak telefon tako da tek kada doðu æe moæi da se vidi da ne curi kod njih.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-143-91.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Automatski ventili za ispuštanje vazduha iz radijatora04.01.2011. u 16:07 - pre 161 meseci
uzmes 2,ne 1
jedan za hladnu vodu,jedan za toplu
inace, nadam se da ne mislis to montirati na radijator (loncice)
(ne znam u cemu je radjeno grijanje,al ces morati zvati nekog majstora da ti to montira,jer pretpostavljam da nemas alat za isto)

Citat:

Pitam se kako može da bude vazduha u radijatorima na prvom spratu ako su pukli ventili na èetvrtom!?

moze biti iz raznih razloga, ali najverovatnije je bio jedan radijator koji nije punjen vodom,zatvoren,pa je nakon otvoranja i vazduh usao u sistem

Citat:

To bi onda znaèilo da vazduh može da ide i nadole potisnut pumpom...

vazduh moze kruziti zajedno s vodom (uzmi flasu vode,do pola napunjenu i okreci je, vazduh ne ostaje stalno gore,je l tako?)

Citat:
æe moæi da se vidi da ne curi kod njih.

po ovom pisanju rekao bih da nije nestalo 2-3dcl iz sistema,nego litre i litre
da curi kod njih,vec bi ispod njih kapala voda (pogledaj u podrumu), a i moguce da bi se slila voda iz stana ka zajednickom hodniku (sto bih rekao da se nije desilo),tako da verovatno nije do istih

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Automatski ventili za ispuštanje vazduha iz radijatora

Strane: 1 2

[ Pregleda: 36496 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.